Derde Blad voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 18.4563. Vrijdap 18 Oecemiier DAMliUBRIEK. Kloosterbalsem Plaatselijk Nieuws ONZE WEDSTRIJD BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.), Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Hier volgt de t w e e d e r o n d e, die gespeeld moet worden in de week van 48—25 Dec. van Andelvan Herpt de Graag—Vogelaar Wilhelm—de Joode van KriekenKentie Bei jamir.s deze week vry. De spelers ter linkerzyde spelen met wit. Volgende week hopen we den uitslag van de eerste ronde bekend te kunnen maken. Allen uw best gedaan, opdat mooie partijen 't resultaat zullen zijn. Voor ty pische partystanden, eindspelen e.d. houden we ons aanbevolen. Sedert eenigen tijd is een probleem in ons bezit van onzen oplosser A. de Graag te Heusden. Plaatsgebrek deed ons langer met pu blicatie wachten dan in onze bedoeling lag 4e publicatie. De venijnige steken van Spit in den TUg verdrijft de pijn De oplossing is als voigt 38—33 29—23 27X48 33X4 37X17 4 8X9A 43X44 42X23 34-29 25—20 4X49 I 23X34 45X24 27X9 9—4 4X33 48X47 47X20 20X9 enz. Op 't eerst8 gezicht zien we hier, dat we een probleem voor ons hebben. En als zoodanig kan de stand ons wel bevredigen. Niet echter als partijstand. Beschouwen we 't uit 't laatste oogpunt, dan krijgen we een minium idéé van Wit's practisch spelkennis. Wit's rechtervleugel is geheel ingesloten, kan links ook niet veel uitrichten, terwijl de zwarte dam te denken geeft. De afwikkeling getuigt van goede studie van den problemist. Minder gelukkig gekozen lijkt ops de variatie in de ontleding by A. Liever hadden we deze variatie niet gezien, 't Is waarlijk iets zeldzaams, als willekeur mooi is, in een probleem. Het motief is beslist mooi. We gelooven, dat de Graag van hetzelfde motief een mooiere stand kan opbouwen. Voor meerdere stukjes houden wij ons gaarne aanbevolen. OVER DEN WEDSTRIJD. Van de heer de Graag ontving ik be richt, dat hy gaarne bereid is naar Wou- drichem te komen om zyn partijen te spelen, mits de Woudr. dammers hem Zondagsmiddags kunnen ontvangen. Die dat niet kan wordt verzocht, t.z.t. naar Heusden te gaan en daar om 7 uur te zyn na voorafgaand bericht. De heer van Herpt is bereid 's middags te Woudr. te spelen, voor zoover zulks mogelyk. Degenen, die 's middags geen tijd hebben, gelieven mij dit te berichten. Ook omtrent dhr. de Graag is bericht aan my voldoende. Liefst zoo spoedig mogelyk. Openbare Raadsvergadering der gemeente DUSSEN, op Diusdag 45 Dec. 4925. - Aanwezig alle leden. De Voorzitter Edelachtbare Heer Snij ders tevens secretaris opende de vergade ring en las de notulen welke onveranderd werden goedgekeurd. Allereerst was aan de orde de ingekomen stukken en mededeelingen. Een verslag van den Warer,keuringsdienst over 4925, hierbij een schryven van B. en W. van Breda meldende dat genoemd college de regeling en het verslag van den W. K gelezen hebben de verlies- en winstreke ning bedroeg f 355000, alles werd ter inzage gelegd. Voorts een schrijven van Ged. Staten waarin werd goedgekeurd het Raadsbesluit van 25 Nov. 4§25 waarvan de Raad een geldleening had aangegaan groot f 40000 tegen 5 pCt. werd voor kenriigeving aan genomen. Daarna werd voorgelezen een schryven var. den Min. v. Landbouw dato 49 Nov. 4925 houdende de goedkeuiiug en toe kenning van de subsidie voor den te hou den ^Landbouwcursus alhier. De subsidie bedraagt f 347,92, als leeraar is benoemd de WelEd. Heer van Gooi. Door B. en W. werd voorgesteld het aangaan van een geldleening groot f25000. voor dekking van scholenbouw, watervoor ziening en ziektebestrijding, deze laatste heeft f 2000.— gekost. De Voorzitter zet uiteen dat door hem op verschillende wyze is geprobeerd om de leening zoo goedkoop mogelyk te plaat sen, doch het kan n et goedkooper dan 5 pCt. Zonder discussie werd dit voorstel aangenomen. Alsnu was aan de orde de overgave van het G.E.B. aan de PN.E.M. De heer Middelkoop vroeg of er nog nadere berichten waren gekomen van de P.N.E M. wat door den Vo rzitter ont kennend werd beantwoord. Voorts deelde Voorzitter mede dat B. en W. hun standpunt nog handhaafde n.m. van niet overgeven van het G.E.B. voor den prijs van f 20000, tot stemming werd overgegaan. A. Berm. Voorzik heb deze zaak nog eens onderzocht en ben van meening veranderd; was ik de vorige keer voor over gave, nu ben ik er tegen, ook de H H. Th. v. d. Pluijrn, van Steen, F. Hermans en L. 9. Drunen waren tegen overgave. De laatste zeide, dat bij nader onderzoek tot deze meening was gekomen. De H.H. Joh. v. Dijk Cz. en W. D. Mtddeikoop stemden voor overgave. Blanco stemden de heeren Job. van Balcom, Jac. Leenmans en G. v, d. Koppel. Bij meerderheid van stemmen werd be sloten, het staudpuat van B. en W, te handhaven. Als laatste punt der agenda werd be handeld Vaststelling hondenbelasting. De belasting biyft zooals vorig jaar. G, v. d. Koppel. In den polder hebben we de losloopende honden door de ziekte 2 maanden moeten vasthouden. Krijgen we nu niet eenige reductie (Gelach) Voorzitter. Ja, indertijd hadden we hier in de buurt een geval van een hond, welke als vastliggend was aangegeven hij lag ook vast maar aan een vloermatje. (Gelach). Na nog wat discussie werd tot de rond vraag overgegaan. Joh. v. Dijk. Met mijn voorstel, tot herziening der verordening van de pensi oenregeling der gem.ambtenarer), zal ik wachten tot een volgende vergadering. Voorzitter. Ik heb dat eens nagezien, maar zoo'n voorstel is nogal ingrijpend. Wat de hoogere ambtenaren betreft, daarover heeft de Raad geen directe zeg genschap. Van de andere ambtenaren wel. Maar om raet^ het salaris van Burgemeester en Secretaris te beginnen, zou dat voor de gemeente geen voordeel maar nadeel zijn. Joh. v. Dijk. Het is de bedoeling tot voordeel van de gemeente. Voorzitter. Ja, dat begryp ik. Zoo'n voorstel is mij goed, maar ik wil zeggen, doet het niet zoo maar botweg, maar laat dan de zaak door een commissie onder zoeken, zoodat ge het met kennis van zaken doet. De Voorzitter licht alles nog eens in den breede toe, waarop de vergadering wordt gesloten. Daar het de laatste vergadering van 4925 is, wenscht de Voorzitter den Raad een zalig uiteinde. Sleeuw ijk. De auto van den heer Rosier, geraakte j.l. Maandagavond tusschen Werkendam en Sleeuwijk, door de gladheid van den dijk. Daar zij buitendijks in het water viel, mag van geluk worden gespro ken dat het water laag was want anders zouden er stellig ernstige on gelukken zijn gebeurd. Thans liep het ongeluk met materieele schade af, terwijl de inzittende chauffeur en een passagier met den schrik vrij kwamen. Wijk. Door B. en W. dezer ge meente is de levering van leermid delen aan de O. L. Scholen alhier gedurende het jaar 1926 opgedragen aan |de laagste inschrijfster n.l. de Firma L. J. Veerman te Heusden.; Door den raad dezer gemeente is besloten bij den vlashandelaar A. v. Wijk te Aalburg, de aansluiting aan het electrisch net van de schu ren voor vlasbewerking uit de Ebs- kas te bekostigen. Door voormelde persoon zullen 8 lichtpunten wor den aangelegd. Woensdagmiddag geraakte bij G. v. d. M. een vrachtauto van de „Automaat" uit Gorinchem, door de gladheid van den dijk. Met vereendd krachten mocht het gelukken het voertuig weder op den weg te bren gen. Zonder eenige materieele scha de kon het zijn reis vervolgen. Waspik. De moedercursus door Zr. Kerkoerle uit Breda voor de leden van het W. Gv K. gegeven, zal Maandag 21 Dec. gesloten worden. Bovengenoemde zuster zal bij de sluiting een lichtbeeldenavond geven. Voor dezelfde vereen, zal Mevr. Dr. v. Dijk uit 's Bosch op Zondag 10 Januari uitsluitend voor de vrou welijke leden 's namiddags om half vier in de Harmoniezaal een lezing houden met lichtbeelden. Zondag 27 Dec. zal alhier voor de R. K. Werkl. vereen, een groote propagandadag worden gehouden, waarbij verschillende sprekers zul len optreden. Wotïdrieheiii. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de 2e open bare school in deze gemeente zijn vermeld de volgende onderwijzeres sen: 1. Mej. N. A. Merkens te Kin derdijk. 2. A. Maarleveld te Ouder kerk aan den JJssel. 3. G. A. v. Dijk te AlmKerk. Naar we vernemen zal a.s. Dinsdag van 10—12 uur in de con sistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier zitting worden gehouden tot het ontvangen van zitplaatsengelden en Hoofdei, omslag. Tengevolge van het uitglijden van een ladder kwam de Wed. H. v. S. alhier dezer dagen zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp moest worden 'ingeroepen. Veen. De zangver. T.O.G.I.D.O. al hier hoopt op 2e Kerstdag een uil voering te geven in de Concertzaal van den heer Tj. Jonker. (Zie ach terstaande advertentie.) Woadrichem, Voor eesiigen tyd werd op initiatief van den EdelAchtb. Heer J. v. d. Lely, Burgemeester onzer gemeente, met eenige ingezetenen ten stadhnize een bespreking gehouden, om de mogelijkheid tot het oprichten van een ophaaldienst van belastinggelden onder het oog te zien. Er werd een voorloopig Comité gevormd, welk Comité Zaterdagavond in de 4ste Openbare School een openbare vergadering hield, om tot oprichting van een vereen, te komen. Deze vergadering, die slechts zeer matig bezocht was, werd geopend door Burge meester v. d. Lely, die als inleiding in 't kort weergaf, op welke wijze het voorl.- Cornité zich het doel en de werkwyze van een zoodanige verordening had voorgesteld. Doel. Het geleidelijk innen van alle belasting- en P.N.E.M.-gelden door een bode. De betaling kan plaats hebben per week, per maand of per 3 maanden. De onkosten zouden moeten worden bestreden door 't eerste jaar per lid 25 ct. inleggeld te heffen en vervolgens zoo lang noodig 2 ct. per week contributie. Later denkt noen de kosten zoowel voor innen als ad ministratie te kunnen bestrijden uit de gekweekte rente van de inlagen der leden. Uit dö besprekingen bleek, dat verschil lende heeren de plannen van het voorl.- Comité toejuichten, al kwamen verschil lende bezwaren naar voren, die, volgens den Voorz., bij reglement wel te onder vangen zouden zyn. Voor de meergegoe- den zou deze wijze van betalen we! een kleine opoffering zijn, maar uit liefde voor de minderbedeelden, zou men dit zich wel willen getroosten. In beginsel werd daarop besloten tot oprichting over te gaan, waarby staande de vergadering 'n 25 tal personen zich als lid opgaven. Een voorloopig bestuur werd gekozen bestaande uit de heeren Jac. v. d. Lely, A. A. Giesberts, M. D. v. Wendel de Joode, A. B. Holster, S. Soukes, J. Spoor, J. Spiering P. van Tiiburg. Door dit voorl. bsstuur zal een reglement worden ontworpen, wat later aan de aig. vergadering zal worden voorgelegd. Nog werd besloten in wijk B een ver gadering te houden. Daarna werd de vergadering gesloten. Sprang. De heer P. A. J. Holst, hoofd der Chr. School alhier, is door de comm. van toezicht op het L O. tot secretaris benoemd, welke benoeming door hem is aangenomen. De heer G. J. van Willigen alhier is herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. Daar den heer Dirk Vos Mzn. voor zijn benoeming tot diaken by de Ned. Herv. Gem. bedankt heeft, zal door het kiescollege een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. In de ouderlirigs-vacature van wijlen den heer P. v. d. Hamme, zal voorhands nog niet voorzien worden. Mejoffr. A. in 't V. had op »Lab- begat« het ongeluk van het vondertje, over het uitwateringskanaal, af te glijden waar door zij in het water terecht kwam. Fluks toegeschoten hulp wist haar spoedig op het droge te brengen, zoodat zy met den schrik en een nat pak vrij kwam. Sleenwijk. Deze week hield de naai- vereeniging »Dorcas« haar uitdeeling van de door haar gemaakte goederen. Ruim 70 kleedingstukken werden uitgedeeld aan 12 gezinnen. Bij de Geref. Kerk alhier zyn tot ouderling en diaken gekozen, de heeren W. Beukenkamp en J. H. den Dekker. 's Gravenmoer. De Chr. Zangver- eeniging »Exclesoir« zal op Vrijdag 25 December, des avonds 7 unr in de Herv. kerk alhier eene Kerstuitvoering geven. jViettwrtlad overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akkers Kloosterbalsem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoopende ziektestoffen doet verdwijnen, snel en grondig geneest. y//////.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9