Land van Altena. Tengevolge van de vaste premie die door de meeste melk veehouders op de Z.-H. Eilanden en iD dit gewest werd behaald is dat verschilprys met de vastelandsprijs te gering geworden. Op voorstel van den Handel werd per 11 Dec. Eilandenprijs met ct. per Liter verlaagd, zoodat thans 't verschil met het vasteland 1 ct. per Liter bedraagt. Dit prijsverschil zal per 1 Maart weder worden opgeheven en automatisch worden terug gebracht tot ct. per Liter. it Meeuwen. Ook hier hebben zich eenige jonge dames beschikbaar gesteld voor de inzameling van gelden, voor het aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van haar zilveren huwelijksfeest, aan te bieden geschenk. Afgegeven worden bons van f 0.25, f 0 50 en f 1. Na tallooze stemmingen, doordat weer steeds eenige benoemden voor het ambt bedankten, hebben de heeren J. v. Tilburg en P. Bax hunne benoemingen resp. tot diaken en ouderling in de Ned. Herv. Kerk aangenomen. Het Kerstfeest voor de kinderen in de Ned. Herv. Kerk, zal onder leiding van P. Bax worden gehouden op Maandagavond 28 Dec. a.s. Nederhemert. Toen Vrydag J. R. aan 't veer overkwam en den molen wilde passeeren, schrok het paard en ging met den wagen van den dijk. Met den schrik en eenige materieele schade kwam hij er byzonder goed af. Met 31 December a.s. wordt het telefoonstation alhier van het Veerhuis overgeplaatst naar den postbode H. Smits. Sleeuwijk. By Kon. Besluit van 12 dezer is aan de gemeente deWerken en Sleeuwijk een voorschot tot een maximum van f1718 ter versterking aan de ver- eeniging, in die gemeente uitsluitend werk zaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkryging van een plaatsje. Sprang. Niet den lsten Kerstdag, zooals wy reeds berichte, maar den 2de Kerstdag zal de Chr. Zangvereen. »Looft den Heetin het Geref. Kerkgebouw een uitvoering worden gegeven. Ais accompag- nateur zal optreden de heer E. J. Stoffels, Chr. Onderwyzer alhier. In haar vergadering van j.l. Zaterdag weiden door de Afd. Patrimonium alhier tot afgevaardigde naar de op 26 Dec. te Rotterdam te houden bondsvergadering benoemd de heeren C. J. de Rooy en L. v. d. Hamme. Voorts werd besloten 5 Jan. e.k. jaar vergadering te houden en in de Kerstweek propaganda-lectuur in deze gemeente te doen verspreiden. Tot diaken bij de Ned. Herv Gem. is gekozen H. v. d. Kolk, welke deze be noeming heeft aangenomen. Vrijhoeve-Capelle. J.l. Donderdag avond werd in het Geref, Kerkgebouw eene van den Chr. Besturenbond uitgaande openbare propaganda-vergadering gehouden. In weerwil van de ongunstige weersge steldheid en slechte wegen was de verga dering tamelijk goed bezocht. Om 730 opende Ds, J, Snoek Geref. predikant deze bijeenkomst door te laten zingen Psalm 25 2, las vervolgens den algemeenen zendbrief van den apostel Judas en ging voor in 't gebed. Na de aanwezigen te hebben verwel komt deed Spreker de mededeeling dat Ds. Meijers uit Capelle aan het bestuur de toezegging gedaan had de leiding van deze bijeenkomst op zich te nemen en het ope nings woord te spreken, doch door ambts bezigheden te Sprang hierin verhinderd was, waarom Spr. gaarne het verzoek van het bestuur inwilgde de leiding voor deze vergadering op zich te nemen. Kan Ds. Meijers als nog tijd vinden, zoo zal zijn Eerw. straks het slotwoord spreken. Ver volgens sprak Ds. S. een openings-rede naar aanleiding van het voorgelezen schrift gedeelte en stond in den breede stil bij het 16de vers. Duidelijk liet Spr. uit komen hoe de verhouding moest zyn tusschen werkgever en werknemer beide hebben el kander noodig. Vervolgens waarschuwde Spr. tegen de invloeden die van Sodalis me en ongeloof aangewend worden om ook haar invloed op den Christen arbeider uit te oefenen. Spr. noemde deze volksmenners aan de hand der schrift klagers en mur- mureerders over hunnen staat. Voorts deeld spr. mede dat van de heer Witselaar uit Dordrecht telegrafisch be richt van plotselinge verhindering was in gekomen. Sprak een woord van welkom tot den lsten spreker de heer B. v. d. Wal uit 's Bosch. Den geachten referent het woord krygend zou spreken over »De Sociale kwestie bezien in het licht van schrift en Historiec. In een van het begin tot het einde boeiend betoog werd het Sociale vraagstuk nader toegelicht. Duidelijk liet Spr. uitkomen het groote verschil dat valt te constateeren tusschen de Sociaal-Democrtaische- en de Chr. ar beiders-beweging. De eerste beziet de maatschappy als een mechanisme terwijl de laatste haar beziet als een organisme. Met voorbeelden uit schrift en Historie werd dit verduidelijkt. Van de gelegen heid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt. Aan het slot werd daar Ds. Meijers nog niet ter vergadering aanwezig was door Ds. Snoek een opwekkend slotwoord gesproken. Met het zingen van psalm 84 3 en dankgebed door Ds. Snoek werd deze vergadering besloten. haer Jules van Zanten (piano) beiden uit werd erger voorkomen, een jas, een schort hij er twee kreeg en ik een. Hij reed Zenuw 75 Hoofdpijn 60 Hoest 60 ct. Maag 75 ct. Staal 90 ct. Laxeer 60 ct. Rheumatiek- 75 ct. Keelpijn- 60 ct. Kiespijn 60 Griep Influenza 75 ct Nier Blaas- 1 gld. Galsteen- 1.50 Worm 80 ct. Bloedzuiverende 75 ct. Koorts 60 Eetlustopwekkende75 ct. Verkoudheids 60 Pijnstillende 75 ct. Bij Apoth.en Drogisten. Alles voor zien van naam Mijnhardt. Let hierop Woudrichem. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de 2de openbare school zijn geplaatst de dames N, H. Merkens te Kinderdijk, A. Maarleseid te Ouderkerk a.d. IJs«l en G. A. van Dijk te Almkerk. Deze week zal de benoeming plaats heb ben. De openbare vergadering van den Raad dezer gemeente is belegd heden Woensdag 23 Dec. des namiddags 7 uur. Bij besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie 16 Dec. j.l. G. No. 306 is goedkeuring verleend aan de begrooiing van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1926 Mej. C. F. Werther alhier is be noemd tot leerling-verpleegster aan een der Ziekenhuizen te Utrrcht. Waspik. Voorjj den tweeden keer biunen acht dagen kreeg de werkman B. op de scheepsbouwwerven der N.V, v. h. P. en A. Ruijtenberg, een zware ijzeren plaat op een der beenen. Met een ernstige been ontvelling moest hij zich onder geneeskun dige behandeling stellen. Door het Bestuur der Christelijke school is tot hoofd dier school benoemd, de Heer J. Dubbelman te 's Gravenhage. Met Kerstmis zullen door het R.K. zangkoor verschillende meerstemmige kerst liederen worden uitgevoerd. De Eerw. Zuster Joachima herdacht Maandag den dag, waarop zy voor 40 jaren in dit klooster kwam. Aan blijken van belangstelling zal het de goede Zuster wel niet ontbreken. Bij de N.V. scheepsbouwwerven v.h. P. en A. Ruijtenberg werd met goed gevolg te water gelaten het nieuw ge bouwde Rijn-Hernekanaalschip, genaamd •Locarno®, groot circa 1350 ton, voor rekening van den heer J. C. Gommers te Engelen. De kiel zal worden gelegd voor een Dortmund-Eemskanaalschip van 900 ton, voor rekening van den heer L. A. Poppeiier Lz. te Waspik. Op den 2en Kerstdag zal na het lof door de looneelvereen. »0. B. K.« van de R. K. Werkliedenvereen. eene uitvoering gegeven worden, waarbij een spreker van het Tilburgsche diocesane werkliedenbureau zal optreden. Opgevoerd zal worden het drama •Pastor bonis®. Zondag 27 Dec. 's avonds half zes, zal voor de mannen der R. K. Werklieden- vereen. een propaganda vergadering ge houden worden, waarby hetzelfde drama zal worden opgevoerd en waarby teveDS een spreker zal optreden. Mevrouw Dr. van Dyk uit 's Bosch, die Zondag 10 Jan. 's nam. half vier voor de vrouwelyke leden van het iW. G. K.« eene lichtbeelden voorstelling zal geven in de Harmoniezaal, zal tot onderwerp harer lezing kiezenWat kunnen wy doen, om onze zuigelingen tegen ziekte te beschermen®? Werkendam. J.l. Woensdagavond gaf de Gem. Zangver. ^Uitspanning door Inspanning® alhier, Directeur de heer A. D. de Bie uit Gorinchera voor een aardig bezette Nutszaal haar eerste concert io dit seizoen met mede werking van Jongejuf. Veronica van Zanten (viool) en den Jongen-1 Rotterdam. Het keurig verzorgde programma werd vlot afgewerkt. De uitvoering liet voor wat het gedeelte zang betreft, niets te wenschen over. Opnieuw heeft deze vereen, getoond, wat onder bekwame leiding valt te berei ken en we betwijfelen dan ook niet of »U. d. I.® zal, zoo voortgaande, nog me nig succes weten te behalen. Wat het instrumentale gedeelte betreft, dit was in een woord schitterend. Innig mooi werden alle nummers uitge voerd. Het spel der jeugdige musici, voor Werkendam reeds geen onbekenden meer was af, hoeveel belooft hun spel niet voor de toekomst We hopen nog vele malen te mogen genieten van den zang van »U. d. I.® en van het spel van de jongej, en den jongenh. van Zanten. Na afwerking van het programma be sloot een geanimeerd bal dezen avond, waarop »U. d. I® met genoegen mag terugzien. By voldoende deelname zai dcor de Nutsleden van het Departement Werken dam der Mij. tot Nut van 't Algemeen een Nutsavond worden gegeven. Gezien het succes van de vorige malen twijfelen wij niet of ook deze keer zal de avond uitstekend slagen. Zij die op dien avond wenschen mede te spelen, kunnen zich opgeven by mej. MasseusRidderhof, Maandagmiddag zyn eenige heeren by den Burgemeester alhier op audiëntie geweest. Besprekingen werden gevoerd om te trachten Werkendam in een hoogere klasse te brengen. Door den Burgemeester werd medewerking toegezegd. Maandagavond werd een vergadering dooi de Rijksambtenaren gehouden in het gebouw •Andreas®. Het ligt thans in de bedoeling een request aan den Minister te zenden. Maandagmiddag 28 Dec. a.s. zal de Zondagsschool «Laat de Kindei kens tot Mij komen® haar Kerstfeest vieren in de Ned. Herv. Kerk. Wijk. Vrijdag werd aan de Rijksuni versiteit te Utrecht tot Semi-arts bevorderd, de heer J. J. Zoon alhier. Maandagavond omstreeks 8 30 uur was de 73 jarige landbouwer Dirk Hoef- laken op weg naar huis. Plotseling werd hij onwel, zakte in elkaar en was een lijk. Hartverlamming schijnt de oorzaak te zyn van dezen plotseiingen dood. Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier, zullen op Donderdag 31 Dec. nm. 2 uur, verhuren de zitplaatsen in de kerk als van ouds. Zooals wij reeds mededeelden, zal de Fanfare •Oefening en Uitspanning« op 2en Kerstdag een uitvoering geven, met medewerking van de Wijksche Tooneel- vereeniging. Deze laatste vereeniging 2al op alge meen verzoek opvoeren »Een Kerstavond®, Tooneelspe! in 2 bedrijven, en •Inkwar tiering®, blijspel in een bedrijf. De aanvang der uitvoering is bepaald op half zeven. Het Oranje-Comité alhier is voor nemens deze week een inzameling te doen hoeden van gelden voor het aan H. M. de Koningin, bij gelegenheid van Haar Zilveren Huwelijksfeest, aan te bieden ge schenk. Er bestaat gelegenheid bijdragen te doen van f0.25, f 0.50 en fl.-~ De aangifte voor den dienstplicht, lichting 1927, behoort te geschieden ter secretarie dezer gemeente, op Vrijdag 8 Januari a.s., des voorm. van 1012 uur. Zaltbommel In de gehouden kerke raadsvergadering der Ned. Herv, Gemeente werden de heer A. C. Kaasjager tot ouder ling en de heeren G. J. van Voorden en C. M. van Maaren tot diaken herkozen. Tot regent van het gecombineerd hervormde weeshuis benoemde de kerkeraad den heer G. J. van Voorden in plaats van den heer Ds Knipscheer, periodiek aftredend. Znilichem. Door het schrikken, van verblindendlicht van een auto, sprong het paard bespannen met een tweewielig voer tuig, van C. van Wiligen van de Hooge Waaldyk. Met eenige materieele schade liep dit geval af. De heer G. Schalk, die de vorige week voor den 6 a 7 keer werd gekozen tot Ouderling der Ned. Herv. Kerk, heeft voor deze benoeming bedankt. Dat de lidmaten niet wjjzer zyn om voor de 6 a 7de maal iemand te benoemen en een doek verbranden gedeeltelijk. Verzekering dekt de schade. KANTONGERECHT HEUSDEN. Strafzitting van het Kantonge recht te HEUSDEN van Vrij dag 18 December 1925. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Om meren; Ambtenaar van het O. M. Jhr. Mr. Twiss Quarles van Ufford. Griffier: Mr. W. Ruitinga. In ,t laatst van het jaar zijni de zaken voor Heusden lang niet zoo talrijk als in het begin van 1925, want ook nu weer is de rol niet al te groot. Slechts 64 zaken, zijn er op geplaatst en van deze zijn er 7, die personen beneden de 18 jaar betreffen. De eerste zaak, die in openbare terechtzitting wordt uitgeroepen is de in de vorige zitting uitgestelde contra G. v. d. N. arbeider te Alm kerk, die eene gebouwde woning zonder vergunning van B. en W. in gebruik had genomen. Thans op signaal van mij eerst even rechts en toen zoover links dat hij dwars op den weg stond. Later bij Pulles gebeurde 't zelfde en toen liet bekt. ook nog het linkerportier openstaan, waardoor nog al minder ruimte over bleef Vervolgens werd als getuige ge hoord Bastiaan Jacob van Ommeren, die als volgt verklaarde: Ik bestuur de de bus voor van Drunen, die ook in de bus was gezeten. Ik zag bij hel café van van der Maaden te Wijk een bus van Furster staan, die aan het rijden ging toen wij haar "bijna wa ren genaderd. De bus van Furster reed plm. 25 Meter voor ons. Zij stopte bij Tuske, ik gaf signalen om voorbij te rijden maar de chauffeur van den blauwe ging schuin op den weg staan met zijn bus. Bij van Al phen stopte de blauwe weer en ging weer schuin op den weg staan, ons geen ruimte latend om te kunnen passeeren. Ik heb verscheidene sig nalen gegeven en heb door zijn stop pen ook nog moeten stilstaan. De Heer Ambtenaar geeft bekl. een -j. ?fnf?™0n; oiViw* uitbrander en eischt tegen hem f20 wordt als getuige en tevens alsdes- ..f itv. boetè of 20 dagen hechtenis. De Kan tonrechter zij veel lust te gevoelen om dezelfde straf op te leggen als de Heer Ambtenaar vraagt, maar dat hij er voor dezen keer nog f5 at wil doen en beklaagde dus veroor deelt tot f 15 boete of 10 dagen vrij van chauffeuren. De gezusters R. J. O. en J. J. O. te Woudrichem hadden zich- schuldig gemaakt aan melkvervalsching n.l. door 20 pCt. water aan de melk toe te voegen, De eerste beklaagde is niet verschenen, de tweede wel. Beklaagde J. J. Ja, Ed.Achtb.,, 'twas melk voor De Kantonrechter: Ja, ik weet het al, voor het beroemde kalf. Beklaagde: Ja, 'twas kalvermelk, 'tWas een beetje oude melk en daar wat water bijgevoegd. We doen nooit water bij de melk voor de menschen. Kantonrechter: En op 1 April,21 heb ik je ook al veroordeeld wegens het toevoegen van 21 pCt. water bij de melk, die je aan je klanten ver kocht. Ik zal jou eens wat zeggen. Jij en je zuster staan te Woudrichem als melkverkoopsters ellendig sleclif bekend. Alom wordt over de slech te kwaliteit van je melk geklaagd en 'tis zelfs zoo, dat de menschen die in Woudrichem komen wonen, worden gewaarschuwd om geen melk bij jullie te koopen, 'tls meer dan schande zooals jullie de, men schen bedriegen. Ik zeg je: De rnen- kundige gehoord G. A. de Regt, op zichter van de Gezondheidscommis sie, gezeteld te Heusden, wonende te de Werken. De Regt zegt, dat de bouw niet is geschied volgens het ingediend plan, wat hoofdza kelijk het trasraam betreft. Beklaag de is reeds begonnen met bouwen vóór hij vergunning had. Toen de muren reeds ongeveer 1 Meter hoog opgetrokken waren, is beklaagde op zijne overtreding opmerkzaam ge maakt, maar niettegenstaande dat is hij voortgegaan met bouwen. Toen de bouw gereed was, is hij zonder vergunning in het huis getrokken. De fout kan echter wel hersteld worden door het aanbrengen vaneen isoleerlaag, die ongeveer f 100 zal kosten. De muren, die later gebouwd zijn, zitten goed in elkaar. De Kantonrechter zegt dat hij be klaagde alsnog in de gelegenheid wil stellen om een isoleerlaag aan te brengen, opdat dan met een mindere straf zal kunnen worden volstaan en in verband daarmede stelt Z.E.A. de uitspraak uit tot de eerste zitting in Maart a.s. G. v. d. B. landbouwer te Dussen had zonder daartoe gerechtigd te zijn eenige schapen laten loopen op een perceel weiland van J. Bogers te kaatsheuvel. Beklaagde bekent, maar voegt er aan toe, dat Bogers het hek open had laten staan, toen hij zijn vee had gehaald. schen koopen melk en geen water Om in zijn land te komen* nu>el gn WOrdt toch duur genoeg Bogeis ovei mijn land, aldus bekl. j^gtaaTd. Bij 20 pCt. toegevoegd wa ter bewin jullie op eiken Liter zoo genaamde melk 3 cent voor liet toe gevoegde water en dat beloopt per jaar een aardige som, want je knoei de natuurlijk altijd. En ga je door met je melk te verdunnen dan zijn de straffen precies omgekeerd evenre dig niet je zoogenaamde melk, d. w. z. hoe dunner jou melki, des te dikker mijn straf. Jullie zult dat ge knoei nalaten en de menschen, die melk bij je koopen, eerlijk geven wat hun toekomt. Angst om met volle melk de magen der Woudricheni- rners te bederven, behoef je niet te hebben. De gem.-veldwachter Werther: de door' mij van vrouw Groeneveld, ge boren Visser in beslag genomen melk was door deze gekocht bij de gezus ters O. Deze melk kwam uit het achterhuis, waar altijd de z.g.n. bak- kersmelk staat, waarover steeds ge klaagd wordt. De melk aan vrouw Groeneveld werd afgeleverd in het verkooplokaal voor particulieren. Beklaagde R. J. O. haalde de melk van achter. Beide bekl. zijn knoeiers maar R. J. O. is erger dan J. J. O. R. J. O. blijft echter achter de scher men. De Heer Ambtenaar van het O. M. acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischt tegen ieder der beklaagden een geldboete van f 400, bij niet betaling te vervan gen door 3 maanden hechtenis. De Kantonrechter zegt het ditmaal nog bij eene flinke geldboete te willen laten, maar indien beklaagden hier weer terecht moeten staan voor een zelfde strafbaar feit dan zal hij prin cipale hechtenins geven van stellig niet te korten duur. Thans veroor deelt Z.E.A. beide beklaagden ieder tot eene geldboete van f300, bij niet betaling te vervangen door eene hechtenis voor den tijd van twee maanden. J. V. en P. D., beiden arbeiders te Almkerk, waren op 24 October 1925 aan de fuif geraakt, met als gevolg beiden dronken. Eersten be klaagde wordt herhaling ten laste an Smits, winkel, te Woudrichem. die als getuig^ word gehoord, ver klaart dat hij schapen zag loopen, gedeeltelijk op zijn land en gedeel telijk op dat van zijn zwager; 'thek stond open toen de schapen er op gebracht waren; schade is niet be rokkend. Dat 'thek openstond, aldus de Kantonrechter, moge een verzachten de omstandigheid zijn, maar een re den voor beklaagde's onschuld is hel niet, want deze had er naar behoo- ren te kijken. Bekl. kreeg f 3 boete of 2 idagen hechtenis. De autobusondernemer G. G. te Aalburg had met een niet goedge keurde bus doen rijden. Beklaagde is niet verschenen. De Ambtenaar eischt f 10 boete of 10 dagen hechte nis, terwijl de Kantonrechter zegt a.s. Donderdag vonnis te zullen ge ven. A. G. J. chauffeur te Wijk, moest terecht staan, omdat hij op 17 Nov. j.l. als bestuurder van een autobus bij (h et ingehaald worden dooreen andere autobus, niet voldoende is uit geweken om deze laatste te laten passeeren. Bekl. zegt dat hij niet ver naar rechts reed, omdat hij maar één lantaarn zag, waardoor hij dachl dat het een motorrijwiel was. Bij Blijenberg heeft bekl. twee passa- g.ers ingeladen en zag toen den chauffeur van de andere auto t.w. van Drunen. Kantonrechter: Later heb je weer gestopt bij Pullens en toen wist je dus wel dat er een auta achter je reed, al had deze óók maar één licht en waarom ben je toen niet meer naar rechts uitgeweken dan je deed? Neen, 'tis niets anders dan con- currentiehaat en door al het gema noeuvreer van jelui met die bussen wordt de veiligheid van het publiek veel te veel in gevaar gebracht. Jij bent het niet alleen, maar de een is al geen haar beter dan de ander. In- tusschen vind ik dat we streng moe ten optreden tegen dergelijke han delwijzen. Getuige Bastiaan van Drunen .-"Wij voor een dergelijke betrekking die hy toch j kwamen van Heusden en hij het gelegd. P. D. kwam op een handwa- niet aanvaard is ons een raadsel. i café van der Maaden te Wijk stond gen terecht en werd door de poli- r een bus van Furster stil op den dijk. tie heel knus naar zijn woning ge- Eenige dagen geleden was een be- Nauwelijks zag hij mijn bus of hij reden. De rijksveldwachter P. van gin van brand ontstaan in de woning van js voor niJj up gereden. Bij Blijen- der Wiel, die als getuige werd ge ls., v, Dalen, door het spoedige ingrypen berg stonden 3 passagiers, waarvan hoord, vertelde dat J. V. hijzonder

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 10