Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. li. 1564 Wosnsdag 23 Ogcemher Provinciale Staten van Noord-Brabant Vragen op rechtskundig gebied hetQtweede ferceel Abdijsiroop BEHOORENDE BIJ HET WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. Nierkwalen worden vaak verkeerd begrepen, en bijgevolg worden on- noodig veel last en pijn geleden. Het is de taak der nieren om het bloed te filtreeren, en als zij hierin falen, kunnen urinezuur en andere vergif tige onzuiverheden in het lichaam achterblijven en uw gestel vanstreek brengen. Daarom is het zoo gevaar lijk om )de eerste verschijnselen te verwaarloozen, zooals urinekwalen. blaaszwakte (vooral bij kinderen), voortdurende of nu en dan voorko mende rug- en lendepij n, rheuma- tische aandoeningen, hoofdpijn,dui zeligheid en zenuwachtigheid. Deze verschijnselen komen ge woonlijk niet (allen tesamen voor, doch als gij twijfelt, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Ris keer niet de ontwikkeling van rheu- mathiek, ischias, spit, waterzucht, nierzand of -steen, en andere ern stige nierkwalen. De bestanddeelen waaruit Foster's Pillen zijn samen gesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke zij noodig heb ben om haar gezondheid te herstel len en om ze gezond te houden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijl geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Laiidbunwriibriek Geeft de toestand van den land bouw in het Land van Altena re den tot voldoening? of: Wat hebben de uitslagen der bemestings proefvelden de land bouwers in 1925 geleerd! I. In jons vorig artikel dat we als in leiding bedoelden, voor de artikelen, die (we nu hopen te doen volgen, wezen we er op, dat de maximale bodemproductie pas mogelijk is, als we, behalve, alleen aan de bemesting, ook voldoende zorg besteden aan de keuze van zaaizaad en pootgoed, grondbewerking, ontwatering en aan de cultuurmaatregelen, noodig om te maken, dat de omstandigheden waar onder de gewassen moeten opgroei en zoo gunstig mogelijk zijn. (Met de laas te bedoelen we o. a. het zaaien met de machine, het on- kruidvrij houden, het bewaren van pootaardappelen, de rijenafstand, de dikte van zaaien enz.) Thans willen we nagaan, hoe men reeds vaak tot sterk verhoogde pro ductie kan komen, als men gebruik maakt van ,o ordeelkundige bemesting alleen We zullen zien, dat zelfs dan reeds vele proefperceelen opbreng sten hebben gegeven, dicht naderen de aan de cijfers, die we lezen, dat verkregen worden in de „beste" land bouwstreken van ons land! Het eerste proefveld dat we zul len bespreken, lag in de Rijswijk- sche Steeg onder Uitwijk, in gebruik bij T. van Vugt op de Giessen-Ing. De bedoeling was op dat veld, dat uit 'tamelijk zware klei bestond, Roo- de Star te verbouwen in stalmest. Op ,10 A werd nu bovendien kunst- niest toegediend, terwijl 2 A geen kunstmest ontving, dus enkel stal mest. We kregen dus 4 perceelcn, die als volgt bemest werden: (alles per H.A.) I. Stalmest plus 800 K.G. Patentkali 800 K.G. Super 14 pCt. 400 K.G. Zwavelzure Ammo niak. II. Stalmest plus 600 K.G. Patent Kali. 800 K.G. Super 14 pCt. 400 K.G. Zwavelzure Ammo niak. i Stalmest plus Geen patent Kali. 800 Super 14 pCt. IV. Stalmest alleen. Tusschen de opbrengst van het eerste en tweede perceel was geen verschil. Het perceel met 800 K.G. P. Kali laten we daarom buiten be schouwing. Bekijaen eerst de resultaten van Perceel IV. Dat bracht per H.A. op: 17000 K.G. Gr. plus 6250 K.G. kl. in ILL. omgerekend plm. 243 H.L. Gr. plus 89 H.L. kl. of: Uit de twee en een half roe: één mud gr. plus 26 K.G. kl. De opbrengst van perceel III, dat Super en Zw. Ammoniak boven de stalmest ontving was: 22000 K.G. Gr. plus evenveel kl., 6250 K.G. in ILL.: 314 H.L. Gr. plus 89 H.L. kl. Dit wordt dus ruim een half mud Grooten uit de roe. Door de toediening van 800 K.G. Super plus 400 K.G. Zw. Ammoniak boven de stalmest, kostende plm. 90 gulden, verxreeg men dus een meer opbrengst van 71 H.L. groote aard appelen. Op perc. II werd naast de Super en Zw. Ammoniak nog 600 K.G. Pa tent Kali boven de stalmest toege diend. Voor eenige jaren, toen men er hog heel sterk op doorging, dat klei geen kalibemesting noodig had, zou (hien de vraag „of ook deze zich nog betaald zou maken", beslist ern stig in twijfel getrokken hebben. Te ,meer nog daar ze gegeven werd naast een stalmest bemesting. Met stalmest brengt men toch ook nog aardig wat Kali op het land. Thans, nu we de stelling: Op klei is geen kali noodig, als door de feilen achterhaald kunnen beschouwen,, durven we iedereen een soortgelijke proef met alle vrijmoe digheid aanraden. Ook al geeft men ze boven stalmest. De ervaring heeft ons al geleerd, dat de stalmest op vele boerderijen beslist niet de gehaltes bezit, die we er in de boeken over bemestingsleer voor aantreffen. Waardoor dat te verklaren is? Daarop hopen we later nog eens uitvoerig in een artikeltje terug te komen. Eén ding willen we er thans reeds van zeggen. Velen denken nog maar al te veel, dat ze door ruim strooien hun mest beter kunnen ma ken. Dat is niet waar. Wel kan men er een grootere massa niest door krij gen, doch per 1000 K.G. worden de gehaltes aan planten voedende stof fen plager. Het zijn de dieren, die de mest maken en niet hel strooisel. Dat kan mest wel duurder, maar niet beter maken. Strooi zoo weinig mogelijk. Maar net zooveel als noodig is, om je die ren een warme droge ligging te ge ven. En geen stroohalm meer. De opbrengst van perceel II was: 25000 K.G. gr. plus 6000 K.G. kl. Dus 3000 K.G. Gr. meer en 250 K.G. kl. minder dan perceel III, dat de zelfde Super en Zw. Ammoniak had ontvangen, maar geen patentkali. In H.L. wordt het hier: plm. 370 H.L. Gr. plus 85 H.L.kl. Door toediening van 600 K.G. Pa tent Kali kostende plm. f 45, werd dus een oogstvermeerdering bereikt van: 3000 K.G. Gr. (met 250 K.G. kl. minder.) De uitkomsten van dit proefveld heb ik met bijzondere belangstel ling tegemoet gezien. „En waarom?" zal de lezer misschien vragen. Om deze reden, omdat ik weet, dat ve len nog maar ail te sterk vertrou wen op de waarde van hun stalmest. Omdat ik weet, dat velen nog steeds denken, dat hun grond geen hoogere opbrengst geven kan. En als men nu bij de boven weer gegeven resultaten nog denkt, dat de Roode Star, die er op stond, voor plm. 50 pCt. bestond uit strui ken, die meer of minder ernstig aan getast waren door topbont of mo- zaiëk. Wat denkt men dan? Zou het de "grond zijn, die de schuld draagt van de geringe productie, of zou de bij het begin genoemde combinatie van omstandigheden, hier in minder gunstige toestand aanwezig zijn. Bij de verdere behandeling der Proefvelduitslagen zullen we er nog gelegenheid te over voor krijgen, om het inzicht in de oorzaken van de vaak geringe oogsten te verhelderen. Doch onthoudt bovenal: Al is de bemesting oordeelkundig opgesteld, dan nog, is ze geen reme die voor alle kwalen. Grondbewer king, ontwatering en zaaizaad of pootgoed spreken ook een woordje mee. F. C. HUIJSER, L andb ou w onder wij z er. Woudrichem. Moet een arslede (Tikker) 's avonds voorzien zijn van een brandende lantaarn? A. D. Artikel 23 lid 1 van het Motor- en Rywielregleoaent luidt Met uitzondering van kruiwagens, kin derwagens en daarmede gelijk te stellen rij- en voertuigen, moet elk rij- of voer tuig, geen motorrijtuig of rywiel zijnde, dat zich tusschen een uur na zonsondergang en een uur vóór zonsopgang op een kunstweg bevindt, zonder dat het achter een ander rij- of voertuig is gekoppeld, voorzien zijn van minstens één lantaarn, die vooraan geplaatst is aan de linkerzyde en voorwaarts een helder wit licht uitstraalt. Nu is een arreslede of tikker buiten kijf een voertuig, zoodat zij 's avonds voor zien moet zijn van een helder wit licht. Tot wien moeten wij ons wenden waar wy zeker succes mee hebben om den weg de Kildyk in beteren toestand te brengen Deze weg is polderweg en wordt zeer slecht onderhouden, soms is hij onbegaanbaar en levensgevaarlijk. Gaarne zag ik een breedvoerig antwoord op deze vraag, aangezien het polderbestuur zich weinig bekommert over dezen weg. Nu zullen we trachten langs een anderen weg verbetering te krygen. W. V. De uitvoering van noodzakelijke water staatswerken, welke door de daartoe ver plichten niet geschiedt, kan door Gedep. Staten worden bevolen, Nu zegt art. 40 van het Algemeen Reglement voor de Waterschappen in Noordbrabant, dat het Dagelyksch Bestuur van een waterschap moet zorgen voor de goede instandhouding der dijken, kaden, wegen, waterleidingen, watergangen en andere werken, bij het waterschap in be heer, dat het over die zaken schouw voert en, voor zoover het waterschap niet on- derhoudpllchtig is, het onderhoud daarvan beveelt, aan hen, die daartoe verplicht zijn. De uitvoering van noodzakelijke water staatswerken kan door Gedep. Staten slechts dan worden bevolen, wanneer zij door de daartoe verplichten niet geschiedt. Voor het waterschap of voor den polder vloeit deze verplichting voort uit voormeld artikel. Doet het Waterschaps-of Polder bestuur na naar uwe meening zijn plicht met, door het niet goed onderhouden von den Kildyk, dan geef ik U in over weging zich schriftelijk te wenden tot Gedeputeerde Staten. Iemand bezoekt een persoon, ongerech tigd geneeskunde uit te oefenen, die hem zegt, ernstig ziek te zijn. Die persoon schrijft hem leefregels en geneesmiddelen voor en stuurt hem 2 pa pieren thuis, waarop dit staat getypt. Hierop staan ook de ziekten vermeld. Die persoon rekent f 15 voor de geheele be handeling. Hij constateert dia ziekten alleen door szien« en de gegevens v&n den patiënt. Na onderzoek, door een ervaren genees heer, blijken die ziekten niet aanwezig te zijn. Is bedoelde persoon strafbaar Hoe, en op welke wettelijke bewijzen H. R. Uitoefening der geneeskunde, waaronder de wet het verleeren van genees-, heel- of verloskundigen raad of bijstand a I s b e d r y f verstaat, is alleen geoorloofd aan degenen, aan wie de bevoegdheid daartoe volgens de wet is toegekend. De genees-, heel- ef verloskunde moet dus als een bedrijf worden uitgeoefend en zulks zal wel niet zoo moeilijk zijn na te gaan, daar men in den regel wel meerdere personen weet, die hun heil zochten bij een bepaalden onbevoegde. De door U bedoelde onbevoegde schrijft leefregels en medicijnen, wat dus zeker is het geven van geneeskundigen raad. Indien U nu kunt aantoonen dat de des kundige met meerdere personen zoodanig heeft gehandeld, 't zy tegen 't zij zonder betaling, dan is hij persé strafbaar, want dan oefent hij de geneeskunde als bedrijf uit. Verstandig doet U om de zaak onder overlegging van het getypt papiertje, waarop leefregels en geneesmiddelen staan aangegeven, aan te brengen bij den Op perwachtmeester der Marechaussée. Deze zal zeer zeker een nauwgezet onderzoek instellen en, indien er een strafbaar feit inzit, proces-verbaai opmaken, Mrjn schapen loopen op het eerste per ceel, waarop ze moeten loopen. Nu heeft de huurder van het tweede perceel het afsluithek open laten staan toen hij zyn vee weggehaald heeft, zoodat mijn schapen door den dam op het tweede perceel zijn geloopen. Ben ik nu strafbaar of de huurder van B. Artikel 459 van het Wetboek van Strafrecht stelt strafbaar het laten loopen van vee, dus ook schapen, zonder daartoe gerechtigd te zijn, o.a. op eenig wei- of hooiland. Voor deze overtreding wordt vereischt opzet of schuld, die, naar uwe vraag te oordeelen, geen van beide aan wezig is, zoodat U niet strafbaar is. De vraag ryst nu, of de huurder van het door U als tweede perceel aang-duide dan strafbaar is en dan meenen wy deze vraag toestemmend te moeten beantwoorden. Immers is deze niet gerechtigd om schapen op zijn land te laten loopen en dat ze er op loopen is zyn schuld, doordat hij verzuimde het hek ie sluiten. Mynheer, ik wil U even vragen Ik kocht een hoop griend van twee eter. De verkooper zei, dat de derde hoop voor mij was. Ik ga na ver loop van een paar dagen de griend halen toen ik deze thuis had, kwam er een ar.dere kooper, die ook griend gekocht had en zei tegen mij, je hebt den verkeerden hoop genomen. Ik zei, nee, ik heb den derden hoop gehaald, die ik gekocht heb. Ja, maar, zei die man, ik heb bij dien hoop, die gij hebt gehaald, een M. bij geschept. Ben ik nu verplicht, dien M. griend aan dien man te betalen Ik heb den derden hoop gehaald, dien ik gekocht heb. S. S. Najaarszitting. Dinsdag 15 Dec. nam de Najaars zitting der Staten een aanvang. Voorzitter: |de comm. der Kon. Mr. A. E. J. Baron v. Voorst Lot Voorst. Griffier: J. K. A. Wagenaar. De yoorzitter opende de verga dering in naam der Koningin. Hij herdacht met eenige hartelijke woor den het overleden lid v. d. Weste- laken, behoorende tot de oudste le den. Ilij was van 1897 lid met een kleine onderbreking. Spr. vertrouw de dat de nagedachtenis van den heer ,v. d. Westelaken zeker nog lang in eere zal blijven1, De woorden ter nagedachtenis van den heer v. d. Westelaken werden door de leden staande aanhoord. De Voorzitter deelde daarop mee dat gericht van verhindering was ingekomen van de leden Frencken, Mr. y. Dam en Verstraaten wegens ongesteldheid en van Mr. Loeff we gens ambtsbezigheden. Vervolgens werd de vergadering geschorst teneinde de daartoe aan gewezen comm. gelegenheid te geven ven de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid den Heer F. J. M. Smits van Oyen te onderzoeken. Het lid v. Beek bracht rapport uit en adviseerde namens de comm. tot toelating. Dienovereenkomstig werd besloten. Op verzoek van den voorzitter ge leidde de griffier den nieuwbenoem de daarop de zittingszaal binnen. In handen van den voorz. legde het nieuwe lid daarop de vereisen te eeden af, waarop de voorzitter hem geluk wenschte met het vertrouwen der kiezers. Het inieuwe lid nam daarna zitting. Vervolgens kwam in behandeling de lijst van stukken, welke aan de orde worden gesteld. De meeste de zer (worden ter nader onderzoek naar de Afdeelingen verwezen. De meest belangrijke laten we hier volgen: 1. Brief van Ged. St. van 26 Aug. 1925 G. Nr. 308 ten geleide van een ontwerp-besluit tot toekenning van eene bijdrage gedurende 7 achter eenvolgende jaren van f2000 per jaar aan het R. K. Kerkbestuur van St. Petrus Stoel van Antiochie te Box tel in de kosten van uitwendige her stelling zijner kerk. Idem van eene bijdrage aan de ge- meen te St. Oedenrode van 20 pCt. der geraamde kosten, tot een max. van f 1660 in de herstellingskosten van den Eerschotschen Toren te St. Oedenrode. Idem van eene bijdrage van f 250 voor bet jaar 1926 aan de Vereen, voor Slalverbetering in Noordbra bant Idem van een bijdrage groot f 300 voor het jaar 1925 aan den Bond van Bijenhouders van den N. B. C. Boerenbond. Idem van eene bijdrage aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gem. te Raamsdonk groot f 2000 in de res tauratiekosten van den toren dier Kerkgemeente. Idem tot toekenning van een pro vinciaal subsidie aan het waterschap „de Aa beneden Helmond" van een derde in hoogstens f574.300 der kos ten van de door dat waterschap uil te voeren verbeteringswerken voor de afwatering der rivier de Aa. Idem tot toekenning van eene bij drage groot f 630 aan de gemeente Drunen, zijnde het bedrag, dat die gemeente over 1923 aan de vakschool voor schoenmakers meer heeft moe ten bijdragen dan over 1920, toen de Nijverheids onderwijs wet nog niet in werking was. Idem tot toekenning van een sub sidie voor het jaar 1926, groot 7000 gulden aan de Commissie voor de Uitwendige herstellmg der St. Jans- kerk te 's Hertogenbosch. Idem van een ontwerp-verorden. betreffende bedrijven tot winning en levering van water of tot een van beide in de provincie Noordbrabant. Idem van een onlwerp-besluit tot toekenning van eene bijdrage voor jaar 1926, groot f2500, aan den Ned. B. K. Bond St. Michael in de kosten van instandhouding der te 's Her.to- genbosch gevestigde politieschool. Idem van een ontwerp-besluit lo. tot toekenning van een provinciaal subsidie groot f375, voor 1926 aan het bestuur der Vereen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Breda en 2o. tot machtiging van Ged. St. otm op nog inkomende subsidie-aanvra gen voor 1926 van de reeds gesub sidieerde leeszalen, bij voldoening aan de gestelde eischen gunstig te beschikken. Idem van een ontwerp-besluit tot toekenning aan de stichting „de R.K. Landbouwsch.", gevestigd te 's Her togenbosch ten behoeve van hare landbouwwinterschool te Boxtel: lo. van een bijdrage ad. f2500 in de kosten van exploitatie der land- toekenning van eene bijdrage aan de bouwwinterschool over 1926; 2o. van een bijdrage ad f 125 in de exploitatiekosten van den schooltuin over 1926; 3o. van een bijdrage groot f 1000 ter dekking van het tekort op de exploitatie en ter tegemoetkoming in de betaling van renten en aflossing over 1925. Idem tot toekenning van eene bij drage aan het college van Kerkvoog den en Notabelen der Ned. Ilerv. ge meente te Geertruidenberg, groot f 3080 in de kosten van herstelling van het kerkgebouw aldaar. Idem betreffende voorziening in den provincialen ontvangers en be- taalmeestersdienst in verband met de opheffing der rijks betaalmeesters- kantoren en ten geleide van een ont werp-besluit, waarbij Ged. St. wor den gemachtigd de provincie te ver zekeren 'tot een bedrag van hoogstens f 20000 itegen de 'schade, die voor haar mocht voorkomen uit diefstal, ver duistering of niet verantwoording van gelden of geldwaarden door den rekenplichtigen provincialen ambte naar. Idem van een ontwerp-besluit tot toekenning van een jaarlijksch sub sidie van f 250 aan de Vereen, tot be houd van natuurmonumenten in Ne derland. Idem van een ontwerp-besluit tot toekenning van een bijdrage aan de N. V. Hollandsche Buurtspoorwegen in het exploitatietekort over 1923 van hare tramlijn Drunen-Heusden tot een maximum van f3012. Idem, jh oudende voorstel om aan de afdeeling Noordbrabant van de Vereen, van Nederl. gemeenten een crediet van hoogstens f 1500 toe te staan ter bestrijding der kosten van een aan de Nederlandsche Heide- Maatschappij op te dragen onder zoek naar de mogelijkheid om in de ze provincie gronden toegankelijk en geschikt te maken voor cultuur met behulp van werkloozen. Alle genoemde nummers worden naar de Afdeelingen verzonden ter verdere behandeling, behalve num mer 17, dat in eene volgende ver gadering aan de orde zal worden gesteld. Bij nummer 30 maakt het lid Jhr. Mr Van Sasse van Ysselt de op merking dat er in het stuk een min der aangename uitdrukking staat voor 'den ambtenaar, die benoemd zal worden. Hij zou daarom een re- nieuwsblad is een krachtig werkend kruidenmiddel bij bron chitis. influenza, kink hoest en verkoudheid. Het bevat geen ver- doovende bestanddeelen. Per fleich van 230 gram (in koleer) M.50; 550 gr.ro 12.75

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5