Eerste Blad C. DE KEMP Een Nieuw Jaar. FERHTAN"- S. D. LAMHUYZEN Co's BANK Raamsdonksveer. UitgaveFirma L J, VEERMAN, Heugden. Ne, 4565 Vrijdag 1 Januari 1926, A. VERSCHUUR-BAERT ItuitenliUidsch Overzicht IHiiiieiiland. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Ëngstraat HEIISDEN. WÖRMPOEDEKS land van aitena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprgs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlyke nnmmers 6 cent. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN Eigen Reparatie-inrichting. Het jaar 1925 ligt achter ons, een jaar dat ons waarschijnlijk lang zal heugen. Een jaar waarin groote be slissingen gevallen zijn waarvan de gevolgen nog lang zullen nawerken Europa is voortgegaan op den weg die naar den vrede leidt. Door den nood gedwongen hebben Duilschland en Frankrijk toenadering gezocht. Duitschland wordt door oecono mische zorgen gekweld ien snakt naar een betere verhouding tot zijn over winnaars, waardoor het een mildere toepassing van de vredesverdragen zou verkrijgen. Frankrijk heeft in de Mohammedaansche wereld moei lijkheden genoeg en zag zijn betaal middel angstwekkend dalen. Door den nood zachter gestemd, reisden de staatslieden naar Locarnoi, en daar werd de reeks van veiligheidsverdra gen gesloten, voor het Westen onder garantie van Engeland en Italië, voor het Oosten onder die van Frankrijk. Hiermee zijn niet alle vraagstukKen opgelost, maar de kans op oorlog, en daarmee het internationaal wantrou wen ,is door het werk van Locarno aanzienlijk verminderd. En het gezag van den Volkenbond is er d oorjgl erezen. Vooral ook door de krachtige houding van den Bond bij het gevaarlijke geschil tusschen Bulgarije en Griekenland tijdens de conferentie. Griekenland was onrechtmatig op getreden, Griekenland werd ook na een kort en grondig onderzoek ver oordeeld en de straf werd vastge steld. Het aanzien van den Bond was merkbaar toegenomen. Jammer dat hij in het 'geschil omtrent Mos oei niet even krachtig en rechtvaardig optrad. Hier zwichtte hij blijkbaar voor het evenwicht van Engeland, dat op petroleum aast. Mocht dit geschil tot moeilijkheden aanleiding geven, dan zou het alle Bondsleden in een onaangename positie brengen tegenover Turkije. En dit land zal ze ker niet inschikkelijker worden na het sluiten van het verdrag met Sov jet-Rusland vlak voor Kerstmis. Rusland is bolsjewistisch gebleven en Italië fascistisch. De hoop op re- volutiscli in beide landen is ijdel gebleken. De communisten in Rus land schijnen weinig gevaar te duch ten, maar Mussolini is blijkbaar niet op zijn gemak. De geheimzinnige aan slag op zijn persoon gaat meer en meer op een comedie gelijken, en de wilde dwangwetten wijzen niet op een gerust gemoed. Zal het hransche volk orde stel len op zijn geldmiddelen? Het aan bod van de industriëelen doet ver moeden dat het langzamerhand ernst wordt met dit voornemen. Het geeft ook een denkbeeld van den klimmen- den angst voor de sociale gevaren die dreigen. Want ieder voelt, dat het communisme klaar staat om van de duurte en ontevredenheid gebruik te maken tot omverwerping van den staat. Dezelfde ongerustheid ontwaakt ook in Polen, waar het betaalmiddel ook voortdurend daalt en de duurte nijpend wordt. De meeste landen zijn teruggekeerd van den weg der infla tie met al haar ellende, wij vertrou wen dat ook Frankrijk en Polen de lasten op zich zullen nemen en orde en goede trouw zullen herstellen. De beKroning van het vredeswerk in Europa, in deze periode wordt ijverig voorbereid: het is de ontwa peningsconferentie. Laat óns hopen dat dit werk in 1926 zijn beslag mo ge krijgen, en dat het in denzelfden geest worde uitgevoerd als de groóte arbeid in Locarno. De strijd in China houdt bij voort during de aandacht van staatslieden en kranten bezig. De toestand is er verward, voor een Europeaan niet Le doorzien. Waren het alleen Chinee- sche toestanden en personen die een rol spelen, was het zelfs alleen Chi- neesch verzet tegen de verdrukken de vreemdelingen, dan was er voor de ontwikkeling van (de verhoudingen in het Oosten en over de heele we reld weinig van te wachten. Maar wat den burgertwist voor de toe komst belangrijk maakt, is het ach- terbaksche politieke spel van Sovjet- Rusland en Japan, elk met hun di plomatieke en oeconomische en mili taire agenten. Japan als vertegen woordiger van liet pacht- en bezet tingssysteem, Rusland als opkomen de nieuwe macht in liet Oosten, en bezield door het denkbeeld dat over China de weg naar Indië loopt. Te gen Engeland als voorvechter van het blanke ras, is de strijd gericht; het komende jaar kan in dezen be langrijke beslissingen brengen. De oeconomische crisis hier te lan de, verliest langzamerhand aan scherpte. Naarmate de vrede rondom ons hersteld wordt en liet gevoel van een abnormalen tijd verslapt, ont waakt weer het plichtsbesef ien neemt de productie toe. Helaas in de eerste plaats de productie van de industrie, die een hoe langer hoe zwaarder en strijd te voeren heeft tegen Ide buiten- landsche concurrentie. Wie zich voorstelt waar al het geproduceerde blijven moet, dien wordt het angstig te moede, vooral ook in verband met de toename der bevolking die bijna geheel in de industrie moet worden geplaatst. Nog andere vraagstukken hangen hiermee samen: wij noemen slechts liet buiten ,alle verhouding stijgend aantal "gestudeerden en en- tellectueelen dat door de maatschap pij op verre na niet kan worden op genomen. Evenals bijna alle Europeesche landen maakt ook Nederland een po litieke crisis door. Wanneer het einde van de crisis zal worden bereikt, is nog niet te voorspellen, maar hetgeen wij heb ben gezien van het geloof en dein vas ten wil bij de voornaamste leiders en bij menschen van allerlei groe pen en standen, vervult ons met het vast vertrouwen dat uit de huidige verwarring voor ons volk iets goeds zal worden geboren. God alleen kent den dag van mor gen; dit vervult ons met groote rust. Als wij Zijne wegen gaan, dan heb ben wij niets te vreezen. Liggen er dan moeilijkheden op onzen weg, dan staan wijl er in rechte houding te genover, en dan zullen zij niet on overkomelijk blijken. Dit wenschen wij ons volk en al onze lezers toe; dan z al liet nieuwe jaar een [gezegend jaar zijn. werken absoluut zeker en voeren de wormen, zooals spoel-, made maag- en andere ingewandswormen, langs den natuurlijken weg uit het lichaam PRIJS 85 Ct. PER DOOS. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN. China wordt op het oogenblik ge teisterd door een burgeroorlog. IJe berichtten die er over komen, zijn zeer verward. Zoo verneemt Reuter uit Tokio, dat aldaar telegrammen ontvangen zijn uit Moekden, behel zende dat Ivoeo-soeng-lin (de gene raal. die tegen zijn chef Tsang-tso- lin aan het muiten was geslagen, doch, na groot aanvankelijk succes door Tsjang-tso-lin totaal was ver slagen) den 24sten is terecht gesteld. Het Jap. dagblad Asahi meldt, dat de vrouw van Koeo-soeng-lin even eens is doodgeschoten. Het Japansche departement van oorlog bevestigt, dat Koeo is .gevan gen genomen, doch niet het bericht der terechtstelling. In Sjanghai zijn berichten ontvan gen van Japanners in Moekden, wel ke berichten 'behelzen, dat alle ge neraals van Koeo Soeng Lin zich aan Tsjang Tso Lin hebben overgegeven. Uit Tientsin wordt gemeld dat de stad thans in handen van FengYoe Hsiang's Lroepen is. De buitenland- sche nederzettingen zijn veilig, de spoorlijnen zijn hersteld, en zuilen, naar wordt verwacht, binnenkort heropend worden. In de stad, waar zich duizenden vluchtelingen bevinden, is het buiten verwachting rustig. De troepen van Sjili zijn naar Sjangtoeng getrokken om zich bij Tsjang Tso's Lin's troe pen te voegen. Ofschoon de debacle van het leger van Koeo Soeng Lin volkomen was, waren de verliezen niet groot. Het Japansche ministerie van Bui- tenlandsche zaken schijnt eenigszins pessimistisch te zijn gestemd ten op zichte van de jongste gebeurtenissen in Mandsjoerije. Men is van oordeel dat, ofschoon de moeilijkheden tijde lijk zijn geregeld, de mogelijkheid van een lateren oorlog tusschen Tsang Tso Lin en Feng Yoe Hsiang nog bestaat. Naar de Chicago Tribune uit Pe king meldt, hebben volgens opge vangen draadlooze berichten de ka binetten te Washington, Londen, Pa rijs, Rome en Tokio besloten voor 't einde des jaars in China tusschen beide te komen. In gezaghebbende Fransche krin gen wordt echter verklaard, dat een gemeenschappelijke nota der betrok ken mogendheden aan ide Chinee- sche regeering aangaande de tegen woordige gebeurtenissen noch gezon den is, noch zal worden. Zooals men bemerkt, zijn de be richten zeer verward bovendien schijnt er vrees te bestaan, dat het tot een conflict tusschen Japan en China zal komen, welke vrees wordt versterkt, door berichten, volgens welke Japan Tsjang Tso Lin bij de verdediging van Moekden directen steun tegen Koeo Soeng Lin heeft verleend en dat Japanners aan de gevechten tegen generaal Feng bij Tientsin en in de provincie Sjili heb ben deelgenomen. De Japanners zou den voor deze gelegenheid in Chi- neesche uniformen zijn gestoken. De Japansche legatie spreekt deze be richten echter tegen en verklaart, dat de versterkingen, die den laat- sten tijd zijn aangekomen, uilslui tend bestemd zijn om den spoor weg te verdedigen. IR** Het financieele vraagstuk houdt de gemoederen in Frankrijk nog steeds in onrust en tusschen de mi nisters schijnt onderling ook nog steeds geen overeenstemming te zijn bereikt, zoodat de mogelijkheid van een nieuwe minister-crisis niet denk beeldig is. Réné Renoult, Painlevé, Daladier, Chautemps, Durafour ien Chauvin, de cartellistische ministers dus, kunnen met Doumer's ontwer pen inzake het financieele vraag stuk, niet instemmen. In politieke kringen wordt gezegd, dat Briand, de minister-president, ditmaal geen genoegen zal nemen met een nieuwe gedeeltelijke wijziging van zijn mini sterie. Indien er dus in den mini sterraad geen eenstemmigheid wordt bereikt, zouden de gevolgen zich niet tot het vertrek van Doumer beper ken. AG ENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON" No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 -12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met .den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. Ongeluk. Zaterdagavond stopte op den weg te Bokt, bij Eindhoven, de auto van den lieer J. de Bruin uit Utrecht. Het uitzicht op den weg werd be lemmerd door den rook van een juist passeerende stoomtram. De 13- jarige A. v. d. Heuvel, uit Woensel, die daar per fiets voorbij kwam, werd jdtan ook dermate gehinderd door den rook dat hij de auto niet zag met het gevolg, dat hij tegen de auto aanreed, waardoor hij tegen een der wagens van den tram werd geslingerd. Hierdoor viel de knaap tegen den grond, waarbij hij hef rechterdij been brak, en bovendien nog eenige ernstige inwendige kneu zingen opliep. In zorgwekkenden toe stand is de jongen in het ziekenhuis opgenomen. o Welkom. Zekere B. te Boskoop woonachtig, werd bij zijn tehuiskomst door zijn familie zoodanig verwelkomd, dat de man zich onder behandeling van een dokter moest stellen, die hem op niet minder dan drie plaatsen aan het hoofd moest verbinden, terwijl voor het behoud van teen der oogen wordt gevreesd. Van het gebeurde is bij de politie aangifte gedaan. o— De llaagsche Rechtbank heeft den 47-jarigen A. C. M. B., gewezen di recteur van de N. V. Obligatie-Mij. „Het Witte Kruis", thans gedetineerd j wegens verduistering van ongeveer f 180.000 ten nadeele van genoemde maatschappij, veroordeeld, overeen- j komstig den eisch, tot 2 jaren ge- j vangenisstraf met aftrek der preven- tieve hechtenis. Zaterdagmorgen ontplofte in den j galanteriewinkel van R. Visser te fiel eenig vuurwerk. De groote voor raad brandbare stoffen ia magazijn en wjinkcl ging in de vlammen op. Ook het woonhuis brandde uit. Alles was verzekerd. o— Emigratie naar Canada. De Emigratie Centrale Holland, te 's Gravenhage deelt ons het vol gende mede De emigratie naar Canada staat thans in het midden van de belang stelling van degenen, welke zich in overzeesche landen wenschen te ves tigen. De beste tijd voor het ven* krijgen van een plaats in den land bouw in Canada, is de maand April. Teneinde de plaatsing goed voor te kunnen bereiden, wende men zich reeds thans tot de volgende instel lingen of personen.: Emigratie Centrale Holland, Den Haag. Nederl. Vereen. „Landverhuizing" den Haag. [De verschillende emigratie-Com missies. De Directeuren van Districts- of gemeentelijke Arbeidsbeurzen. De Correspondenten van de Ar beidsbemiddeling, ten gemeentehuize van de plaats van inwoning. In een vlaag van waanzin. Eenige bewoners in de Jan Pieter Heijestraat te Amsterdam vermoed den gisteren naar de Crt. meldt: on raad in perceel 139, waar een brand lucht merkbaar was. De brandweer werd gealarmeerd, doch toen twee motorspuiten voor het bewuste huis verschenen werd niet open gedaan. Het bleek ,dat niemand thuis was, behalve een negen en twintig jarige zwakzinnige dochter, die zich in de voorkomer van de tweede verdieping bevond. Tusschen de reten van de deur op het portaal was eenige rook merkbaar. Het onderpaneel werd ge forceerd en toen de brandwachts naar binnen togen, trof hun een ake lig schouwspel. Met het gelaat naar den vloer lag het bijna geheel ver koolde lijk van de ongelukkige vrouw. Tusschen het lichaam en den grond werden nog smeulende vuur- resten geconstateerd. Ook werd een blikje met petroleum gevonden, ter wijl in de onmiddellijke nabijheid van een der handen een doosje lu cifers lag. Uit een en ander werd de conclusie getrokken, dat de arme vrouw in een vlaag van verstands verbijstering z ich met petroleum had overgoten en zich in brand had ge stoken. Het lijk is naar het Wilhel- mina-Gasthuis overgebracht. o Broedermoord. Zaterdagmorgen te ongeveer halt twaalf werden de bewoners van den Groeneweg bij Zwolle, opgeschrikt door hevig geschreeuw. Even daar na bleek, dat ten huize van den heer C. J. Mulder, geëmployeerde bij de Overijselsche Onderlinge Brand waarborg-maatschappij, een afschu welijk drama had afgespeeld. De heer Mulder vierde zijn verjaardag waaraan ook zijn broeder, M. Mul der, deelnam. Deze verkeerde sedert geruimen tijd in overspannen toe stand hij leefde gescheiden van zijn vrouw er ontstond een woor denwisseling en opeens bracht hij zijn 45-jarigen 'broeder met een mes eenige diepe wonden toe. De zoon van den verslagene, de 17-jarige C. S. Mulder, snelde op het rumoer toe;, waarop de woesteling ook hem eeni ge messteken toebracht. De 45-jarige vader overleed spoe dig. De jongen werd naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De dader is in hechtenis genomen. Nader bericht men, dat de dader niet de minste spijt vertoont over zijn daad. De moordenaar is een ern stig zenuwpatiënt die vier weken ge leden wegens zenuwziekte uit den diens, van machinist bi' de Ned. Spoor tijdelijk ontslag was verleend, wegens zenuwoverspanning en die waarschijnlijk in den loop van deze week naar het rustoord „Yillandrij" te Nijmegen zou warden gevoerd. De verslagene, die steeds met zijn broer in de grootste vriendschap leefde, was een voorbeeldig huisva der. Hij laat een weduwe met vijf kinderen na. Er is niet de minste reden om aan een wraakneming te denken. Meer rijst de gedachte aan een daad van een krankzinnige. —o— NIEUWSBLAD vior lit Land in neusden ti Aiteiia.dgLaignrait en le BoiielemaM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1