Eerste Blad ^nd van altena et Kasteel van Kerlor" Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. Wo* 4566 Woensdag 6 Januari 1926 Int. Telefoon no» 19. Postrekening no. 61525. liiiiteiiIaiMlsch Overzicht. m Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnement 8-prijs: per 3 maanden 1.25. en franco per post beschikt 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Evenals bij ons ten lande, werd ook het buitenland zwaar geteis terd door hoog water en watersnood. Vooral België heeft zeer onder het water te lijden. Ten Zuiden van Brussel loopt de spoorweg Brussel-Parijs nu als het ware door een ontzaglijk meer. Zoo wel de kunstzijdefabriek te Tubize als de metaalfabrieken te Buysingen, Loth en Ruysbroek zijn gesloten, om dat alle werk door het water onmo gelijk is geworden. Elders in Vlaan deren zijn de Leie en de Boven schelde uit hun oevers getreden, ter wijl in het noorden het van Oost- Vlaanderen sommige gemeenten op enkele hectaren blank staan. Langs het kanaal Gent-Terneuzen, vooral op liet traject Wondelgem-Selzate is het treinverkeer bedreigd en wordt er met verminderde snelheid gere den. In het Walenland is de toestand uiterst kritiek. Zoo moest het treinverkeer tus- schen Givet en Namen en nabij Luik alsmede het tramverkeer te Charle roi en in een deel van de stad Na men geheel worden stopgezet. Te Chatelet, te Marchienne en te Far- cienne zijn de meeste langs de Sam- ber gelegen fabrieken letterlijk om bereikbaar ,met liet gevolg dat dui zenden arbeiders werkloos zijn ge- f worden. Te Marchienne moest een begrafenisplechtigheid per boot ge schieden. Te Charleroi staan verscheidene wijken van de benedenstad onder water hetzelfde te Namen, waar de bevolking zonder drinkbaar water, zonder gas en zonder electriciteit is. Ook de stad Luik wordt zwaar be proefd. Donderdagmiddag stond het water tot vlak voor het Guillemins- station. Alle tramverkeer was ge schorst. De bladen zijn, op een na, niet verschenen. Er is reeds gebrek aan brood. Sedert 1880 is een dergelijke over- stroomingsramp in België niet meer voorgekomen. In Duitsciiiand is liet al niet veel heter gesteld. Uit Keulen wordt ge meld dat de hoogwaterstand van 24 overschreden en vermoedelijk zal de sland van het noodlottige jaar 1920 9 192 Toen wreef liij eens in zijn oogen, keek rond jen richtte zich halverwege op. Hij begreep nu waar hij was. Het doel van zijn reis was Parijs, scheen gelukkig zijn pleegouders te zijn ontvlucht. Maar er was haast bij, hij mocht zijn tijd niet verluie ren. Hij schudde zich eens flink, trok zijn kleeren recht en wies zich in hei heldere water der beek. Daarna ging hij weer op weg, en liep aan een stuk door met zijn bundeltje over den schouder, totdat de middagzon heet op zijn hoofd en rug brandde. j Toen voelde hij een hevige kna ging in zijn maag: liii wist wat dat was, de honger. Hij kwam voorbij een groot een zaam 'h'uis. De luiken waren geslo ten, blijkbaar was liet onbewoond. Het lag ver van het nabij zijnd dorp en verscholen in een boschje. Het denkbeeld kwam in Fanfan op dat hier wat te stelen viel, dat er misschien nog wel wat eetbaars zou zijn in Kelder of provisiekast. De honger plaagde hem en hij verzette reeds zijn voet om het pad naar het .eenzame stille huis in te slaan. Maar ineen, Hij had beloofd aan die dame om niet te stelen, nooit weer weldra zijn bereikt. In Keulen was de stand 9.10 meter. In verschillende straten staat het wa ter een meter hoog. Wederom hebben vier groote on dernemingen het bedrijf moeten stop zetten. In Coblenz heeft het water den stand van 1924 overschreden. In Saarbruggen wees de Pegel Donderdagmiddag 5.80 M. Het water valt hier en de weers- toestand wordt gunstiger. Uit het Main-gebied daarentegen wordt nog voortdurende stijging gemeld. De Pruisische ministers van bin- nenlandsche zaken en financiën heb ben 500.000 mark ter beschikking gesteld als eerste tegemoetkoming voor de door het hoogwater geteis terde bevolking. In Zevenburgen. De berichten uit de Zevenburgsche overstroomingsgebieden zijn zeer ernstig. Geheele dorpen zijn vernie tigd. Naar bekend wordt, zijn lal van menschen omgekomen, terwijl de verliezen aan vee buitengewoon groot zijn. In Engeland. De overstroomingen in Wales, de Midlands en elders hebben een nog grooteren omvang aangenomen. Er werd groote schade aangericht. De schepen ,die in de havens aan komen hebben zwaar weder gehaid. Vele groote schepen van allerlei nationaliteit kampten met den storm ter hoogte van Deal. Geweldige scholen haringen wor den naar de kust gezweept. Jn die Swansea-baai heeft men, toen de eb intrad, een groote vangst gedaan. Een jH/uder telegram uit Londen meldt: De storm is blijven aanhouden en heeft nog meer schade veroorzaakt. De telegraaf- en telefoonlijnen heb ben ernstig geleden; de verbindingen met Antwerpen ,Den Haag en Osten- de zijn zoo goed als gestoord, ter wijl er nog slechts drie draden tus- schen Londen en Parijs werken. Ook «iet Dublin is geen verbinding te krijgen en de lijnen met Glasgow en Edinburgh zijn eveneens gestoord. Door liet invallen van een schoor steen bij een ziekenhuis te Londen is een verpleegde gedood, terwijl 6 an dere verpleegden verwondingen op- In Frankrijk. Door het wassen van de Seine is, naar uit Parijs wordt gemeld t, de en hij zou zijn eed houden. Het liep reeds tegen den avond toen hij voorbij een groot oud ka steel kwam. Op eenigen afstand daarvan stond een boschwachters huisje. Fanfan bleef daarvoor staan. De deur van het huisje ging open en een oude vrouw trad naar builen. Zij had een kom warme soep in de hand. De jongen verstoutte zich en trad naar voren. Ik heb zoo'n honger, zeide hij op smeekenden toon. De vrouw keerde zich naar hem toe, Zij had een barsch en nijdig ge laat. Met een toornige stem beet zij hem toe: Daar (h eb je waarachtig alweer zoo een ellendige bedeljongen. Maak dat je weg komt, schurk. Mijn man doet juist de ronde in den omtrek, pas maar op, dat hij je niet ziek want hij heeft zijn geweer bij zich en kon je wel eens doodschieten. Een stukje brood, vroeg Fanfan opnieuw. Maar het gelaat der oude vrouw bleef even hardvochtig. Neen, je krijgt van mij niets, ga liever werken. Scheer je weg, en gauw ook, of ik zal je door den veldwachter laten oppakken. Met langzame schreden ging de knaap terug. Die soep rook zoo heer lijk en hij had nu, scheen het hem toe, nog meer honger dan vroeger. Hij oogde de vrouw na en zag, dat scheepvaart geheel stil gelegd. Avig non is door de Rhone overstroomd. Drie personen zijn door omgewaaide hoornen gedood. Voor Allen die sukkelen met verstopping of moeilijken en onregëlmatigenstoetgangzijn Mijnhardt 's LaxeertabJeiten onmisbaar. \Verken vlug en radicaal en veroorzaken niet [de minste kramp. Doos 60c>l Bij Apofb. en Drogisten.!"* Vergadering van den raad der ge meente 's-GRAVEMOER op Don derdag 31 Dec. 1925. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering en voorlezing ider notulen, doet de Voor zitter mededeeling van eenige ingeko men stukken, o.m. dat bij den aanleg der waterleiding aan de overzijde dei- Vaart ook de noodige brandkranen zullen worden aangebracht. Ingekomen is eene nota van aan merkingen inzake de begrooting voor 1926, die als zijnde geheel van ad ministratieven aard, overeenkomstig het advies van B. en W. zullen wor den beantwoord. Van het bestuur der Bijz. School is de verklaring ingekomen, dat de inrichting voldoet aan de bij de wet gestelde eischen. Goedgekeurd werden vervolgens de rekening over 1924 en de begroo ting over 1926 van het Burgerlijk Armbestuur. Als Armmeester wegens periodieke aftreding wordt herbenoemd de heer J. v. Willigen, welke tevens herbe noemd wordt als lid der plaatselij ke schoolcommissie. Voor de verkiezing der leden van de 2e Kamer der Stafcen-Generaa! wordt een nieuw stembureau samen gesteld. Vastgesteld worden de pensioens grondslagen, met ingang van 1 Jan. 1926, van den heer F. Haartsen, als deurwaarder bij de invordering der plaatselijke belastingen en van den heer B. J. Nerrings, als schatter der huurwaarde van de dranklokalen. Besloten wordt voorts: tot wijziging der gem.-begrooting Qver 1925, overeenkomstig voorstel van B. en W. tot wijziging der verorden, tot het heffen van leges; zij met de kom met soep naar de an- re kant van het huis ging, en daar stil bleef staan voor een groot hon denhok, waarin een jonge hond lag, die gedresseerd werd voor de jacht. Toen het beest de oude vrouw hoorde aankomen, rukte hij aan zijn ketting en begon hij heen en weer te springen terwijl hij een vroolijk geblaf liet hooren. Toen de soep voor hem was neergezet, begon hijj er van te eten. Fanfan zuchtte. Bij zich zelf dacht hij, dat hij op dit oogenblik graag in de plaats van dien hond zou zijn geweest. De oude vrouw ging, in zich zelf brommend, naar het boschwachters- huisje en deed de deur daarvan ach ter zich dicht en den grendel erop. Nu naderde Fanfan zachtkenshet hondenhok. De hond was al ver zadigd, hij had zich uitgestrekt, als iemand ,die lekker heeft gegeten. Er was echter nog heel wat soep overgebleven, en terwijl Fanfan na derde, keek hij daarna met zeer be- geerigen blik. Honden weten in den regel heel gauw, wie goed of kwaad jegens hen zijn gezind. Deze jachthond was nog heel jong, toen Fanfan dicht bij hem was stond ihjij op en begon te blaf fen. Fanfan' naderde echter nog meer. en sprak het dier eenige vriendelijke woorden toe. Toen begon de hond te kwispelstaarten, hij sprong tegen Fanfan op en lekte hem het gelaat. De kennismaking was geschied. tot verlaging van het rentecijfer van een paai- loopende leeningen. De heer P. M. v. d. Perk wordt beëedigd als plaatsvervangend gem.- secretaris. Aan B. en W. wordt machtiging verleend tot het houden van even- tueele verkoopingen en verpachtin gen in 1926. Aan het best. der Tuin- en Land- bouwvereen. wordt een schoollokaal afgestaan voor het houden van een filmavond in Januari, in zake de Kalimijnen in den Elzas en daarna het leven der planten. De Voorzitter sluit deze laatste ver gadering des jaars met een woord van dank voor de goede samenwer king in het belang der gemeente, aan allen tevens zijn heilwenschen uit sprekend voor den nieuwen jaar kring. Vergadering van den raad der ge meente EETIIEN op Dinsdag 29 December 1925 n.m. half twee. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer 1). F. Br upe. Secretaris; WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden, met uitzon dering van den lieer J. P. Simits; De Voorzitter opent de vergade ring, waarop de notulen onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Goedkeuring van Ged. St. van het raadsbesluit waarbij tot over dracht van het G. E. B. aan de P.N.E.M. was besloten. b. Brief van den heer Scherf, te Meeuwen, waarin hij plaatsing ver zoekt van een lantaarn. c. Idem van P. W. Nieuwkoop met verzoek tot verlaging van een kade. Het stuk onder a wordt voor ken nisgeving aangenomen die onder b en c worden in handen gesteld van B. en W. Intrekking bedrijfs ver ordening G. E. B. Aangezien liet G. E. B. aan de P.N.E.M. is overgedragen, stelt de Voorzitter voor de verordening op bet bedrijf in te trekken. Met alge- meene stemmen wordt hiertoe beslo ten. Overdrach t transformatorhuisj e. Met algem. stemmen wordt beslo ten het transformatorhuisje met den grond waarop het staat over te dra gen aan de P.N.E.M. Wijziging begrooting 1925 en 1926. Met algem. stemmen wordt tot de voorgestelde wijzigingen besloten. Een oogenblik later zat de honge rige knaap in het hok van den hond en slurpte de soep uit de kom, ter wijl het goede dier met den kop op de k nieën van het ventje rustig toe keek. Maar daar hoorde hij iemand na deren en in het halfduister zag hij een gestalte aankomen met een ge weer op den schouder. Dat was ongetwijfeld de bosch wachter. Fanfan begreep, dal hij verloren was, als de man hem daar vond. IMaar als hij daarentegen wegliep zou de boschwachter op hem schie ten. Deze kwam nu ibij liet hok. De hond begon te blaffen, ofschoon Fan fan beproefde zijn bek met beide handen dicht te houden. Stil, Bello, riep een barsche stem. Fanfan kro<$) zoover mogelijk ach ter in het hok. Bello, de hond ging voor het hok liggen, alsof hij zijn jonge vriendje wilde beschermen. De boschwachter stond stil voor het hok en streelde het dier op den kop. Zoo is 'tgoed, Bello, beste hond. Koest maar, zeide hij, je wordt een heel goede waakhond. En toen ging hij verder en klopte aan de deur van het boschwachters- huisje en trad binnen. Fanfan bracht den nacht door op het stroo in het hondenhok en sliep daar rustig. Aangaan van een kasgeldleening' voor 1926. B. en W. stellen voor een kasgeld leening aan te gaan groot f 15000 ren tende hoogstens 6 pCt. Het is niet de bedoeling dit bedrag ineens te leenen, doch dit te doen naargelang er behoefte bestaat. De lieer v. d. Heuvel vraagt, of niet beter ineens een bedrag van f 20.000 kan worden geleend, met de aflossingstermijn van 20 jaren. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat. De leening dient alleen ter voor ziening van kasgeld en het is dan oo|k de bedoeling, dat ze weder in 1926 wordt afgelost. Ged. St. zouden een besluit tot het aangaan van een leening groot f20.000 af te lossen in 20 jaren niet goedkeuren. Met algem .stemmen wordt hierop besloten tot liet aangaan eener kas geldleening van f 15.000 als door B. en W. wordt voorgesteld. Verzoek ontheffing slraalbelas-- ting door het Rijk. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Werkendam heeft een verzoek om ontheffing der straat- belasting ingediend. De Voorzitter zegt ,dal er geen termen zijn om het verzoek in te willigen omdat de straatbelasting ge lieven wordt overeenkomstig de be paling der gemeentewet en omdat het licht te Drongelen waarover liet verzoek gaat uitsluitend aangelegd is ten behoeve van het Rijk zelf. Spr. stelt dan ook voor afwijzend op hel verzoek te beschikken, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Aanbieding Rekeningen Burgert. Armibestuur. De rekening van het Armfbestuur te Drongelen geeft aan een ontvangst van 3600.73 een uitgaaf van 2594.495 sluit alzoo met een batig slot van 1006.231 De rekening van het Burgert. Arm bestuur te B.-Broek geeft aan een ontvangst van 4587.17 en een uitgaaf van 1524.97 sluit alzoo met een batig slot van f3062.20. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur te Eelhen geeft aan een ontvangst van f 3999.075 en een uit gaaf van f3198.80 sluit alzoo met een batig saldo van f800.275 De Voorzitter stel tvoor deze re keningen in handen te stellen van een commissie bestaande uit de liee- ren v .d. Heuvel en Smits, waartoe met algem. stemmen wordt besloten. Benoeming leden Burgerlijk Arm bestuur wegens periodieke aftreding Bello lag buiten voor het hok, en waakte over hem. Bij het aanbreken van den dag ging Fanfan heen. Maar vooraf zoen de hij den jongen hond telkens op zijn kop. In het begin van zijn zwerf tocht was dat beest de eenige vriend, dien hij ontmoette. Het werd een lange reis naar de Fransche hoofdstad Parijs. Wij zullen den moedigen knaap niet volgen op den g(eheelen tocht. Hij legde den gjanschen weg te voet af, maai' kon natuurlijk niet maar al door loopeii naar de groote stad. Hij wilde niet stelen of bedelen, maar onderweg zijn brood verdie nen. Daarom bood hij ook op verschil lende boerenhoeden, die hij voor bijkwam, zijn diensten aan. Het was hem onverschillig wat men hem te doen gaf. Hij vroep of hij hout mocht zagen of herpen mocht aan het inzamelen van den oogst. Heel vaak gebruikte men hem ook Niet alleen omdat men zoo'n knaap noodig had, maar omdat men plezier had in zijn altijd vriendelijk gelaat met de mooie oogen. Soms ook gaf men hem om niet gastvrijheid. Op menige hoeve werd hem een plaatsje aan tafel inge ruimd, en men had er schik in, als men zag, met welk een eetlust de kleine man alles verorberde, wat hem werd voorgezet. [-ges (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1