Binnenland. PUROL er opl Bekendmaking Plaatselijk Nieuws In Eethen is aftredend de heer G. A. Uijthoven. Behalve de aftredende wordt door B. en W. voorgedragen de heer A. Timmermans. De aftre dende worclt met algem. stemmen herbenoemd. In Drongelen is aftredend de heer J. A. v. d. Schans, die met den heer J. v. d. Stelt ter benoeming wordt voorgedragen. De aftredende wordt met algem. stemmen herkozen. In B.-Broek is aftredend de heer A. v. d. Beek, die met den heer G. Boom ter benoeming wordt voorge dragen. Ook hier wordt de aftreden de met algem .stemmen herkozen. In Genderen is aftredend de heer W. v. Wijk P.Lzn., die met G. Vos Gzn. ter benoeming wordt voorgedra gen. Bij de stemming verkreeg de heer v. Wijk1 5 en de heer Vos l stem zoodat de aftredende herkozen is. Benoeming Ambt. van den Bur gerlijken Stand. B. en W. stellen voor den Burgem. te benoemen tot Ambten, van den Burgerl. Stand. Het kost de gemeente niets en het is gemakkelijk. Met alge- meene stemmen wordt volgens dit voorstel besloten. Vaststelling Reglement van orde voor den raad. De Voorzitter deelt mede dal door Ged. St. wordt aangedrongen op een nieuw reglement van orde voor den raad. Spreker brengt thans een ont werp ter tafel, dat hij door den raad zou willen zien vastgesteld. In dit ontwerp zou hij echter nog willen opnemen een bepaling, welke in de oude r egelem. van Drongelen, Gen deren en Meeuwen niet voorkwa men, n.l. het openen der raadsverga deringen met het voorlezen van een formulier gebed. De heer v. Buuren zegt, dat Ged. St. ook geen haast hebben, de raad zich dus ook niet behoeft te haasten. De heer v. d. Beek gelooft, dat men zich hier toch al langzaam heeft ge haast. De heer v. d. Heuvel merkt op, dat B. en .W. er dan vroeger mede hadden moeten komen. De heer v. Buuren meent, dat als de schuld niet bij Ged. St. ligt, doch bij B. en W. deze dan als er een standje noodig is, dit maar moeten hebben. De heer Branderhorst zegt, dat B. en W. reeds een standje hebben ge had. De vertraging vond echter zijn oorzaak in het verlof van 2 maan den van den Burgemeester. De heer v. Buuren zou de vast stelling van deze verorden, willen aanhouden, ze goedkeuren zonder dat men eigenlijk weet wat er in staat, gaat toch niet aan. De Voorzitter zegt, het reglement luidt zooals algemeen gebruikelijk, staat de lieer v. Buuren er echter op, dat het wordt voorgelezen, dan heeft hij daartegen geen bezwaar. Spreker leest hierop het reglement voor. De heer v. Buuren meent ,dat de bepaling in het reglement dat de ge loofsbrieven door een comm. moe ten worden onderzocht beter kan wegblijven, dit onderzoek zou door een gediplomeerde moeten geschie den. De Voorz. zegt dal het reglement ling er in hoort en de commissie de medewerking van den secretaris kan vragen. Spr, vraagt of nog iemand bezwaar heeft tegen de vaststelling. De heer v. Buuren zou toch graag de vaststelling aanhouden, er is nog meer, dat niet recht in orde is, b.v. dat een lid van den raad over het zelfde onderwerp slechts tweemaal het woord zou mogen voeren en zoo kan er meer zijn, dat men bij voor lezing" niet heelt opgemerkt, daarom wil spreker het reglement eens op zijn gemak nazien. De Voorzitter kan niet begrijpen, dat de heer v. Buuren aanmerking maakt op het reglement dat nergens zoo streng wordt toegepast als het er uit ziet. In Meeuwen is het toch ook altijd zoo geweest en daar heeft de heer v. Buuren indertijd toch ook zelf medegewerkt 0111 het reglement zoo vast te stellen en heeft hij alles mede uitgeplozen. In Meeuwen heeft men toch ook nooit geen last van de bepaling ondervonden. De heer v. Buuren zou over deze bepaling ook nog wel kunnen heen stappen, doch in het reglement is ook de bepaling opgenomen dat de vergaderingen in het vervolg met ge bed geopend zullen worden. Spreker is daar niet voor. Heeft men be hoefte oim te bidden dan moet men dit naar zijne meening in de binnen kamer doen voor men naar de ver gadering gaat. Men geeft dan nie mand aanstoot. De Voorzitter zegt dat dit bezwaar de heer v. Buuren niet behoeft te weerhouden om voor het reglement van orde te stemmen. Het formulier gebed staat er niet in opgenomen. Alleen heeft men er nu de bepaling in opgenomen, om de mogelijkheid te scheppen, dat de vergadering met gebed geopend wordt. Ër staat niet in dat het gebeuren zal, de raad heeft daarover nog te beslissen. Men be hoeft daarom dus niet tegen de vast stelling van het reglement te zijn, mocht men meer dan tweemaal het woord verlangen dan was dat ten minste een reden om tegen de vast stelling te zijn, hoewel ook deze be paling evenwel niet te ernstig op genomen moet wonden omdat die toch alleen zou worden toegepast, als men uit bedilzucht of plaagzucht waarbij men telkens hetzelfde zegt, meermalen het woord verlangde, en dan is er toch niets overbodigs in dat de bepaling wordt toegepast. Er is niets tegen dit punt in 2en te splitsen en wel in le vaststelling reglement van orde en 2e of men zal beginnen met gebed. Het eerste voorstel wordt met al- geimeene stemmen aangenomen. De Voorzitter zal thans het tweede voorstel in omvraag brengen om n.l. de vergadering met gebed te openen. De heer v. Buuren zag dit liever tot een volgende vergadering aange houdenleder kan er dan nog eens rijpelijk over nadenken en daar is toch geen haast bij. De Voorzitter vraagt of nog een der heeren het woord verlangt over dit punt en of ook een der heeren het voorstel van den heer v. Buuren wenscht te steunen. De heer v. d. Beek wenscht het voorstel niet te steunen toch had hij nog gaarne even het woord. Uit be scheidenheid heeft hij gewacht of misschien een der andere heeren nog iets wilden zeggen ,doch nu dit niet het geval is, zou hij in verband met het voorstel van den lieer v. Buuren om de beslissing over deze zaak tot een volgende vergadering uit testel len opdat een ieder ze nog eens kon over denken, iets willen vragen, n.l. of dit wel noodig is. Spreker is daar van niet overtuigd en hij zou de heer v. Buuren dan ook naar de reden willen vragen, waarom deze de be slissing wil uitstellen. De vraag is toch zeer eenvoudig en naar Spr.'s meening komt men ook met dit voor stel veel te laat en had reeds eerder voorgesteld moeten zijn om de ver gaderingen met gebed te openen. .Welke overtuiging men heeft, men kan nu toch evengoed beslissen als over ©enigen tijd. De heer v. Buuren zegt dat hij alleen zou willen dat iedereen er nog eens over nadenkt het voorstel valt nu geheel onverwachts op het lijf, het is niet onmogelijk, dat als men er nog eens rijpelijk over nadenkt men er anders tegenover komt te staan, dan men dat op Toogenblik doet. Spreker meent ,dat ieder wel ge noeg moet hebben van het vorme lijke: wat heeft men aan een formu liergebed, zooals de Voorz. het zelf uitdrukt. Spreker noemt een regle mentair gebed een onteering van het gebed en eerder een bespotting dan een stichting. De heer v. d. Beek doet het ge noegen te vernemen dat bij dhr. v. Buuren met het voorst, tot verdaging alleen de gedachte voorzit om de leden gelegenheid te geven nog eens na te denken en om hen, hoewel zij zich nog niet uitgesproken hebben en die thans tegen zouden stemmen, de gelegenheid te geven er nog eens rij pelijk over na te denken. Waar de heer v. Buuren zegt ,dat een formu liergebed eerder een spotten, dan een bidden is, daarmede is spr. het niet eens. liet is hem niet gebleken, dal men bij gebrek aan eigen woorden en men gebruikt dan een formulierge bed, dan zou spotten, dan zouden immers de verschillende formulier gebeden die gebruikt worden een spotten zijn. Spreker acht in ieder geval een formuliergebed beter, dan lieelemaal geen gebed. Volgens hem, is bidden in de binnenkamer voor men naar de vergadering gaat, niet voldoende, doch behoort men dit ook op het publiek terrein te doen. Spreker wil hiermede niet betoogen dat men reeds heden een besluit moet nemen, wil men een beslissing uitstellen, is hem dit ook goed. Daar niemand het voorstel van den heer v. Buuren ondersteunt, wordt het voorstel om in het ver volg de vergaderingen van den raad met gebed te openen, met op een na algemeene stemmen aangenomen. Alleen de heer v. Buuren stemde tegen. (Slot volgt.) ütor een mehtaute aangereden Op de Woudscheweg te Delft is de veldwachter der gemeente Schipluiden, D., aangereden door een vrachtauto van Van Geest, uit Lier. In zorgwekkenden toe stand is hij door den heer B. met een auto naar zjjn woning vervoerd. "-O— Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Gesprongen Handen, Ruwe huid en Schrale LippenBarsten, Kloven, Winterhanden, Wintervoeten, Winterooren en Winter teenen Huidwondjes, Ontvellingen Huid- schavingen, Snij-, Stoot-, Brand- en Val- wenden Roode ontstoken Huid, Schrijnen en Smetten der Huid. PUROL in Doozen van 30, 60 en 90 centTuben 80 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Het verzacht en geneest. Gebouwen ingewaaid Donderdag is te Barger Oosterveld de behuizing van den heer Kaspers ingewaaid. Te Klazienaveen is de turfstrooiseifabriek van Bruggerwirth ingestort. De schade is groot. Te West Hoogebrug woei het nieuwe huis van Ketelaar gedeeltelijk in. O PUtselingeu dood De heer J. d. B., rentenier-, wonende aan de Heistraat te Teteringen, werd door vcorbjjgangers onder Heusdenhout, Ginne- ken, aangetroffen, onbeweeglijk leunende tegen een haag. De man werd per rijtuig naar zyn woning vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zyn overleden. 0 Het mes Op den Broek-Sittardweg te Sittard is bij 'n vechtpartij Oudejaarsavond zekere E. door een messteek gedood. Zijn zoon en echtgenoote werden gewond. De daders, de gebroeders H., zijn gearresteerd. Een dezer woestelingen heeft reeds vroeger langen tjjd in de gevangenis gezeten, we gens doodslag. Sedert enkele jaren was hjj weer vrjj. o Uit het raam gevallen Te Amsterdam is de weduwe W., die als dienstbode in betrekking was by de familie M. op het Beukenplein aldaar, uit het raam gevallen van de tweede verdie ping. Het toeval wilde dat de huisvrouw op weg was naar het politiebureau om aangifte te doen dat in haar woning 80 dollar was ontvreemd. Uit het onderzoek kon echter niet worden opgemaakt dat by de weduwe die uit het raam is gevallen, kwade trouw in het spel was. De vrouw is naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis overgebracht, waar zjj in zeer ernstigen toestand ter verpleging is opgenomen. 0— Verdrenken Oudejaarsavond raakte de 73-jarige v. L. te Hillegom, door de duisternis misleid, in den vijver voor de R.K. kerk. De man verdronk. o Inbraak in een gevangenia Donderdagnacht is ingebroken in de bij zondere strafgevangenis te Scheveningen. De inbrekers, die met de situatie goed bekend geweest moeten zijn, zyn over een muur geklommen van den onbewoonden vleugel aan den Pompstationsweg, waarin het administratiekantoor gevestigd is. Uit een kast werd ruim 500 gulden meege nomen. o— Eet wan daodgmdei Een 23-jarig loodgieter was Zaterdag avond tegen halfzes ter hoogte van het perceel Lomanstraat 50 te Amsterdam op den rjjweg bezig een riool door te steken. Hjj lag daarvoor plat op den grond. Piot- siing verscheen er, naar men meent, een particuliere luxe-au'o, waarvan de chauffeur blijkbaar de man niet zag. De auto reed over den loodgietersknecht heen. Ofschoon eenige vrouwen angstige kreten uitten, zette de cauffeur zijn tocht voort en verdween. Het slachtoffer werd opgenomea en doer den inmiddels gerequireerden Gemeentelij ken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst naar 't Wilhelminagasthui3 gebracht. Daar is hij onmiddelljjk overleden. De politie stelt een onderzoek in naar de auto. —0— DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend: dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen die geboren zyn in 4907. Voor de aangifte ter inschryving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeentesecretarie op 15 Jannari 1926, des voor middags van 10—-42 uur. HEUSDEN, 31 December 1925. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. Hemden. Bij Kon. Besluit van 23 December is herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Heusden de EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen. Loop der bevolking over 4925. Ingekomen 187 Vertrokken 251 Vermindering 64 Geboren 66 Overleden 31 Vermeerdering 35 Algeheele vermindering 29 Bevolking op 1 Januari 1926, 1970 zielen Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende December '25 ingelegd f 17328.73, terugbetaald f 13552,14. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9784. Uit het verslag van den keurings dienst Heusden over 1925 deelen wij mede Het aantal aangegeven slachtdieren, be halve de huisslachtingen, bedroeg 1769, waarvan 226 geheele dieren werden af gekeurd en vernietigd. Uitgehald werden 380 dieren. Verkoop in 't klein onder toezicht 22 maal. Bacteriologisch vleeschonderzoek werd 16 maal verricht. Echinococcose werd bij het rund 7 maal, by het varken 4 maal waargenomen. T.b.c. by het rund 45 maal, by het vaiken 21 maal, by de geit 1 maal. 264 organen werden afgekeurd en ver nietigd. Processen verbaal werd 3 maal opge maakt. Zondagavond 3 Januari gaf de fanfare der H. Familie haar 2de groot Winter concert in het vereeuigingsgebouw aan de Puiterstraat. De opkomst der donateurs en belangstellenden was weder ouderge woonte getrouw, zeer talrjjk. De vice Precident, de heer C. J. M. Merkx opende den avond met een kort woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. Daarna werd het keurig verzorgde programma afgewerkt en werden de verschillende muzieknummers op zeer accurate en verdiensteljjke wjjze onder de eminente leiding van den direc teur de heer W. v. Heivoort uit Nieuw- kuijk ten gehoore gebracht. Het duo de concert door de heeren J. v. Heivoort Saxophone Sopraan en den heer A. van Bladel Tuba, werd met verdienstelijk piano spel door den heer C. J. M. Merkx op zeer accurate wjjze uitgevoerd, zoomede het kwartet onder leiding van den Directeur dat alle lof an een welverdiend appiaus oogstte. Ter afwisseling werden een viertal ko mische voordrachten door de leden opge voerd, die een uitbundig succes oogstte. Een woord van hulde komt wel toe aan den heer J. Engelen, die als grimeur zijn vak meester is en daardoor zijn verdienste lijk werk het spel van deze heeren zeer verhoogde. Na afloop van het schitterend geslaagd concert dankte de HoogEerw. Heer Deken Wouters als beschermheer der vereeniging de leden der fanfare en inzon derheid den directeur voor den genotvollen avond de aanwezigen geschonken, hun op wekkende tot trouwe leden der H. Familie en tevens mededeelende dat zjjn IIo( gEerw. het bedrag der aangekochte saxophoon Sopraan aan den Secretaris-Penningmeester heden avond had ter hand gesteld. Een luid applaus oogstte zjn HoogEerw. voor zjjne schoone woorden tot de vereeniging gericht, die met het spelen van »een lang zal hjj leven c besloot. De vice Voorzitter dankte namens de vereeniging zjjn H.E.w. en de aanwezigen. Daarna richtte dhr. F. v. Bladel uit Oud-Heusden een gloed volle toespraak tot de aanwezigen, waarbjj hjj bijzondere hulde bracht aan den direc teur voor zjjne talentvolle leiding vooral voor het succes door de leden behaald op het solisten concours te Drunen en spoorde de burgerjj aan tot steun aan de fanfare der H. familie om daardoor mede te werken tot groei en bloei der vereeniging. Een daverend applaus besloot zjjn waardeerende toespraak Hoort men overal van watersnood en hoog water, hier heeft men, dank zy den Nieuwe Maasmond, niet dien hinder van het water, die men op andere plaatsen heeft. Wel staan alle steigers onder en ondervinden de booten eenige last met het aanleggen, staat het water van dijk tot djjk, doch het gevaar voor overstrooming bestaat hier niet. Vorige week raakte de Stoomboot xStad Heusdendie nabjj de IJstent tegen den wal losplaats had genomen, by bet terug loopen van het water aan den grond, zoodat hjj door de Stoomboot »Metta« met groote moeite weder moest worden vlot gesleept. Vandaag is het water hier weder belang rijk gewassen, men vermoedt tengevolge van het laten springen san den Maasdijk te Alfen, waardoor het water uit het Land van Maas en WTaal op de Maas wordt afgevloeid. Het knechtje van den winkelier J. V., had met Oudejaarsdag bij het aan slaan van den auto het ongeluk zijn pols te ontwrichten met gevolg dat hjj zich onder geneeskundige behandeling te 's-Bosch moest stellen. Woensdag 30 December hield het Nutsdepartement Heusden haar tweede fejjeenkomst in dit seizoen. Het was het Bestuur gelukt een avond te organiseeren die eenigszins afweek van het gewone programma, daar Mevr. Auër bereid was gevonden een lezing te houden. Gegeven werden het wel is waar oude maar steeds nog schoone gedicht Henoch Ardenc van Tennyson en het niet minder bekende >Lied van de Klokc van Schiller. De goede vertolking van beide gedichten welke de spreekster wist te geven, benevens de duideljjke lichtbeelden deden dezen avond zeer goed slagen. Ter afwisseling en in de pauze liet zich het bekende trio- viool, violoncel en piano, van de heeren Van den Akker uit 's-Bosch hooren, hetgeen even eens een groot succes had, Al was dan, mede tengevolge van het slechte weer, de opkomst nist groot, de aanwezigen konden tevreden huiswaarts keeren. Met het oog op den watersnood is de Statenvergadering van Donderdag 7 Januari uitgesteld tot Donderdag 21 Janu ari a.s. Almketk. De collecte gehouden in de Herv. Kerk voor 't Ziekenfonds tjjdens de Goddienstoefening op Oudejaarsavond bracht op ruim f 56. Dezer dagen slaagde te 's Gravenhage voor examen boekhouden en Handelsreke- nen Merciurus, de Heer A. A. Penning alhier. J.l. Donderdag ontstond alhier bjj den Heer S. in diens woning een begin van brand, gelukkig wisten de buren door flink optreden den brand te blusschen en werd verder onheil voorkomen. Tot kerkvoogden der Herv. kerk zjjn alhier gekozen de heeren P. v. Dru nen, J. v. Leeuwen en Ds. J. F. Rötb. Naai wij vernemen is de WelEd. Heer P. Bergmejjer te Dordrecht, Oud lid v. d. Indischen Volksraad en Oud On- derwjjzer a. d, Paul krugerschool te Batavia, thans met verlof hier ten lande, en volon tair ter Sec. te Papendrecht benoemd tot Burgemeester dezer Gemeente. Andel. De 19-jarige landbouwerJ.de Fjjter kwam Zaterdag j.l. zoodanig van den hooizolder te vallen, dat hij .in be- wusteloozen toestand werd opgenomen. Da onmiddelljjk ontboden geneesheer consta teerde hersenschudding. Aangezien er gevaar bestaat dat de djjk voorbjj de Andelsche sluis tenge volge van den enormen waterstand zal overstroomen, zjjn een 25 tal personen uit deze gemeente aldaar te werk gesteld, teneinde den dijk te verhoogen. Onder het vee van eenige veehou ders in deze gemeente is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Capelle. Onze dorpsgenoot P. Spie- rings Jz,, die na den stormramp van Au gustus 1925 te Borculo als geniesoldaat gedetacheerd was om behulpzaam te zijn bjj het opruimingswerk aldaar, ontving vorige week voor de daar ter plaatse be wezen diensten een herinneringsmedaille. Tengevolge van het ongunstige we der der laatste dagen is de waterstand in deze omgeving zeer hoog. De buitenpolder ten oosten van de Capelsche haven staat geheel blank. Kerksteeg en Veerpad zjjn overstroomd zoodat de verbinding met het land van Altena van hieruit gestremd is. In den binnenpolder staan ook zeer vele landerjjen blank. Op de diverse tuinderijen ondervindt men zeer veel hinder van het overtollige water. Meer en meer gaat men zich in deze gemeente op tuinbouw toeleggen. Enkele tuinders gaan hun bedrjjf weer be langrijk uitbreiden door het bjjleggen van een groot aantal ramen, terwijl ook par ticulieren zich op de glascultuur gaan toe leggen. Bethen. J.l. Woensdag trad in café Bouman alhier op, de heer R. Lijsten van Arnhem, deskundig ambtenaar v/d. Pom. Vereen, Onderafd. der Ned. Heide- Mij., om te spreken over verschillende ziek ten bjj fruitboomen en den teelt van zwarte bessen. Spr. vestigde de aandacht op de nood-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2