Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 19,4566 Woensdag 6 Januari De Watersnood. BEHOORENDE BIJ HET Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht,'slechte spijsvertering en verstopping vindt gij in Foster's Maag- pillen. Zij zyn het zacht werkende laxeer middel, waaraan iedereen nu en dan be hoefte heeft. Zij staan de natuur bij en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prys per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0,65 in apotheken en drogistzaken. Voorspelden de berichten in ons blad vanj 1 Januari omtrent hetlioo- ge water niet veel goeds, deze be richten zijn werkelijkheid geworden en de rampen die sindsdien over sommige streken van Nederland zijn gekomen, hebben den omvang aan genomen van een waren nationalen ramp. Het is begonnen bij Nederas selt, waar de zware Maasdijk aan den delderschen kant Donderdagmorgen omstreeks half acht over een lengte van 70 a 100 Meter is doorgebroken, waardoor het geheele land van Maas en Waal onder water is komen te >taan. Een boer nabij den dijk wonend, was Donderdagmorgen tegen het krie ken van den ochtend gaan kijken en vond het wel een vreemden toestand in de omgeving van den dijk. Er was zooveel water komen te staan. Toen hij eens nader poolshoogte nam, kwam hij tot de ontdekking dat hel Maaswater met ontstuimige golven ter hoogte van een viertal meter door sen dijkgat sloeg. Onmiddellijk werd de dijkgraaf ge waarschuwd, en werden de eerste maatregelen getroffen om menschen m vee te redden. De boerderijen van Willemse en Gr. Loeffen leden het eerst van het watergeweld. Buren en politie waren druk in lie sveer met een bootje door de on stuimige binnendringende Maaswate ren te komen, om de bewoners uit hun benarden toestand te redden. Dank zij spoedige hulp, viel ei geen enkel menschelijk slach t of f er le betreuren. Het was een gelukkige bijkomende omstandigheid, dat de doorbraak niet te middernacht plaats vond en dat bet water vlug kon wegvloeien. In een beschrijving van de ramp bij Nederasselt lezen we nog in de „Msb." de volgende bijzonderheden: ln de kerk van Overasselt die op ongeveer een half uur gaans van de doorbraak gelegen is, was juist de plechtige H. Mis begonnen tier viering van het feest van Christus' Koning schap. Veel volk was voor deze ge legenheid naar de kerk gekomen. Op eens werd de noodklok geluid en klonk de roep: Een gat in den dijk. In minder dan geen tijd was het kerkje leeggestroomd. Niemand had de ramp voorzien en in het volste vertrouwen op de sterkte van den dijk waren geen voorzorgsmaatregelen getroffen. Ie der was op zichzelf aangewezen en moest maar zien te redden wat nog te redden viel. Paarden en vee werden uit dc stallen den polder ingejaagd in de hoop dat ze zelf het water zouden ontvluchten. In de woningen werd het kleinvee, varkens en kippen, naar de zolders gebracht en ook de men schen zochten daar een veilig heen komen. Binnen een half uur was het ge heele laagst gelegen gedeelte van Overasselt-Nederasselt-Balgoij door het klotsende water overstroomd. Het gemeentehuis staat midden in den onafzienbaren plas. Het overstroomde gebied omvat een 17-tal dorpen. De doorbraak van den Maasdijk Wj Nederasselt heeft tengevolge ge had, dat ook de spoorwegdijk tus- schen Wychen en Raveslein Donder dagavond is bezweken, hierdoor is 't spoorwegverkeer tusschen 's Bosch en Nijmegen verbroken en is het land van Maas en Waal onder water ge- loopen. Het Huisgezin meldt 4 Jan. nog nader Omtrent de groote overstroomin gen in het land van Maas en Waal kunnen we het volgende nog mede- ieelen; Hedenmorgen hebben we ons nog eens vergewischt van den toe stand welke nog steeds dreigender wordt. Het Maaswater in Maas en Waal wordt al maai' hooger, en of schoon de Rijkswaterstaat de over laat bij Dreumel gisteren door liet steken heeft dit zeer weinig gehol pen, temeer daar de Maas blijft was sen, zoodat ook Maas en Waal steeds meer verdrinkt. Onvermoeid zwoegen pontonniers en andere militairen om hulp te bieden. In den afgeloopen nacht brachten pontonniers niet de stoomJboot „Pos tiljon" te Tiel plm. 100 vluchtelingen aan meerendeels ouden van dagen en kleine kinderen. Droevig was de aanfblik dezer stumperds te zien aan komen. We dachten een oogenjblik terug aan de molbilisatie in 1914 toen we de Belgen zoo zagen komen, doch thans betreft het onze eigen lands- menschen. En steeds wast de Waal en Maas. Keulen seinde gisteren 48 c.M.val. Heden weer 26 c.M. was. Dit was het begin, doch helaas ook nog slechts het begin van de bittere ellende die over een gedeelte van (het Nederlandsiche jvolk zou wor den uitgestort. Na Donderdagmorgen volgden de doorbraken zich met toenemende snelheid op. Zoo braken de dijken door bij Roermond, Cuijk, Gennep Boxmeer, en Katwijk a. d. Maas. In allerijl zijn door de regeering de met vérlof zijnde militairen op geroepen en zijn uit den Helder, Amsterdam, Rotterdam, Gorinchein enz. vaartuigen en mannen met vlet ten naar de ongelukkige streken ge zonden. Pontonniers uit Dordt zijn met hunne pontons behulpzaam tot redding van menschen en dieren. Het is een ellende die niet te beschrijven is, die men moet aanschouwen om ze te kunnen beseffen. Wij laten hieronder nadere bijzon derheden volgen die wij aan ver schillende bladen ontleenen. In bet land van Cuijk is de toe stand hopeloos. Bij Cuijk is de spoorweglijn Cuijk- Beugen gezakt. Het verkeer is ge stremd. Het klooster te Mook wordt ernstig bedreigd. Drie Meter vanaf het klooster staat de Maasdijk op breken. Met behulp der pontonniers wordt getracht het water in een an dere richting te leiden. Bij Cuijk luidde Zondag den ge- heelén nacht de noodklok wegens het gevaar van den 3en doorbraak. De toestand is wanhopig. Zondagmiddag om 2.45 werd uit Boxmeer gemeld: Zondagmorgen tijdens den kerk dienst werd bekend gemaakt, dat een nieuw gat in den dijk was geslagen. Direct stormde de kerk leeg. Uit al ie macht is het dichtingswerk ter hand genomen. Het andere gedeelte van het dorp was spoedig onder- gel oopen. Overal ziel men de be woners vluchten. Het redden van vee geschiedt met de grootste moei te. Thans begint het water te stroo men over den Rijksweg naar Beu gen. In het dorp en ook in de bui tenwijken van Boxmeer wordt van af de daken om hulp geroepen, In deze plaats staan het ziekenhuis, de Protestantsche kerk, een zusterkloos ter en gesticht voor ouden van da gen in 't water. Om kwart over negen meldde men dat geheel Boxmeer onderloopt. Zondagmiddag half een had een doorbraak van den Maasdijk bij Kat wijk plaats. Op last van den Minister van Wa terstaat is het viaduct op den rijks weg Nijmegen-Venlo afgekist. Verder is een dijk doorgebroken bij Oeffelt. De bevolking heeft zich met* de grootste moeite kunnen red den. De geweldige kracht van het wa ter begint steeds meer op de Maas dijken in te werken, en uit verschil lende plaatsen worden nieuwe door braken geseind. Tusschen Cuijk en St. Agatha bood de Maasdijk aan de Noordbrabant- schen kant Zaterdagvoormiddag om streeks elf uur nog slechts weinig tegenstand. Men vreest elk oogenblik een doorbraak. Het water wroet zich over en door den dijk heen, en stroomt het plaatsje Cuijk binnen. S In Cuijk staat meer water dan in '20. De Beersche Maas begint harder i te werken. In Over- en Nederasselt begint de toestand critiek te worden. Verschil lende huizen dreigen in te storten, zoodat de bewoners naar elders moesten worden overgebracht. In Grave zijn de openbare gebou wen gerequireerd en zijn 200 bedden bij jb/et Roode Kruis aangevraagd ten behoeve van de vluchtelingen. De dijk te Ooi, gem. Herten, bij Roermond is over een lengte van 200 nierter op twee plaatsen door gebroken. Een boerderij met 5 stal len vee is totaal overstroomd. Het vee kon op het Veer gered worden. De gehuchten Herten, Merum en Ooi zijn geisoleerd.. De Neerstraat te Roermond is ge- geheel ondergeloopen. In de Koolstr. en aan de Roerkade en Roersingel is fie toestand vreeselijk. Het water golft de huizen binnen. Van alle kan ten worden ladders gerequireerd om de bovenverdiepingen van de huizen te bereiken Alleen staande woningen in het land tusschen de rechter- en linker Maasdijk staan bijna tot aan het dak onder water. Wij vernemen voorts dat de gein. Roermond een crediet van 6000 gul den heeft beschikbaar gesteld voor de redding van vee en have. De ovens van de gemeentelijke gas fabriek zijn ondergeloopen, zoodat de gasaanmaak moest worden stop gezet. De inwoners hebben een cir culaire ontvangen, waarin de mee ste zuinigheid dringend verzocht wordt. De spoorlijn Roermond- Weert is wegens de sterke spoeling tijdelijk opgeheven. Mogelijk zal nog met. 5 K.M. worden gereden. De electriciteitscentrale te Venlo is stopgezet, zoodat Venlo in het don ker zit. Door den hoogen waterstand van de Maas is alle treinverkeer met Maastricht stopgezet. Een autobusdienst onderhoudt het verkeer tusschen Heerlen en Maastricht en hierdoor ook het ver keer tusschen de andere provincies en de Limburger hoofdstad. De toestand in het zuiden van Limburg verergert nog steeds. Tusschen Obicht en Grevenbicht stroomt het water over den Maas dijk. Geheel Grevenbicht staat in het water. Te Sittard zijn vijftien mariniers met twee sloepen gearriveerd, die naar Grevenbicht zijn vertrokken. Ook de brandweer uit Sittard is derwaarts gezonden om hulp te ver- leenen. In het dorpje Meers bij Elsloo is de Maasdijk doorgebroken. De huiz&q van het dorp staan ge heel in het water. Verschillende hui zen dreigen in Le storten en alle be woners moesten met levensgevaar vluchten. Bij De Weert en Horn (Limburg) is de toestand eenvoudig wanhopig. De geheele dorpen staan onder en dreigen door het woeste waterge weld geheel te worden vernield. Van uit Horn schouwt men op de torens van Roermond, en daartus- schen een waterzee en klotste hel water meer dan een meter hoog over den weg geheele schuren niet hooi en stroo èn landbouwproducten ge vuld ,ziet men op het water rond drijven. Tal van kuilen met winter aardappels en bieten zitten onder water, ten prooi aan verrotting. Naar men mededeelde zou op den weg van Horn naar Roermond het water een slachtoffer hebben ge- eischt. De pas .gereed gekomen ringdijk van Gennep heeft het tot midder nacht van 1 op 2 Jan. uitgehouden. De toestand was de laatste dagen op verschillende punten herbaalde- lijk critiek, doch onder de energieke leiding van de Wethouders Peters en Steenmans werd tot dien alle ge vaar afgewend. Vrijdagnamiddag begon de Maas sterk te wassen. De nog niet op volle hoogte gebrachte dijk langs deNiers en de noodkeering zijn in den afge loopen nacht bezweken. Geheel Gen nep is overstroomd. In sommige stra ten staat het water 1 M. hoog. De bewoners waren voorbereid, zoodat geen ongevallen voorkwamen. De rijksweg van Gennep naar Heijnen is een halve meter over stroomd, evenals den weg van Gen nep naar Piasmolen. De Maasbuurtspoor staat geheel- stil. Het sanatorium Mariënoord is Donderdag wegens voorzorg ont ruimd. Gennep en Otlersum zijn geheel geisoleerd. Zondag na den middag heeft in Maas en Waal weer een doorbraak plaats gehad. Dientengevolge is de ramp niet te overzien. De bevolking vlucht steeds naar hooger gelegen plaatsen tot het water hun een halt toeriep. Verschrikkelijk is de toestand. Vele menschen hebben in geen dagen vol doende vedsel genoten, door hun huisraad, vee enz. te bezorgen, tot ze zelf tenslotte niet meer uit hun huizen konden vluchten. Vooral Dreumel is er erg aan toe. Sinds Zondagavond half zes is men begonnen niet bootjes hen naar een althans beter toevluchtsoord tebren- lable&es^ tegen hoest. gen. Zondagavond half tien werden auto's 30 in getal, welke door ver schillende firma's en ondernemingen uit Den Bosch waren disponibel ge steld, gerequireerd, om dan al dege nen welke men, ja zelfs door dwang maatregelen uit hunne zolders heeft kunnen halen, naar de Isabellaka- i zerne te 's Bosch onder te brengen. Treurig diep treurig is de toestand. 1 De genie heeft thans tusschen Dreu- mei en Alphen den dijk laten sprin gen ,om daar het water uit te laten. De ernst van den toestand blijkt wel uit het feit dat eenige personen van angst krankzinnig zijn geworden. De burgem. van Dreumel heeft zich Zondagnacht gedwongen gezien tot krachtige maatregelen over te gaan,( om te voorkomen, dat vele menschen in hun woningen zullen omkomen. Gedurende den nacht is de mare chaussee er toe iovergegeaan, de men schen te dwingen, hun woningen le verlaten. In booten werden de inwoners uil de meest bedreigde huizen gehaald en naar veiliger plaatsen overge bracht. Hartroerende tooneelen spelen zich af, als de menschen die gevlucht zijn naar de zolders, gedwongen moeten worden door de dakvensters te ver laten, om in de bootjes te stappen. Het postkantoor en het raadhuis staan onder water. De telefooninstallatie in het post kantoor is tijdig hooger geplaatst, zoodat de verbinding met dc buiten wereld is blijven bestaan. Men meldt uit Dreumel: De toestand alhier is wanhopig. Geheel Dreumel staat bijna onder water, en dan twee en meer meter diep. Sommige huizen steken nog half boven water uit, sommige zit ten tot aan het dak in het water. ln allerijl tracht men have, goed en vee te redden. Nog ruim 300stuks vee wachten op redding. Verschil lende stuks van verdronken vee, was men langjs den kant van den dijk reeds bezig te slachten. De bevolking vlucht, angstig en weenende, in allerijl een beetje goed met zich voerende. De hulpverleening is talrijk. Auto,s keeren af en aan om de vluchtelingen naar Den Bosch te ver voeren. Om 3 uur Zondagnacht kwam in Boxmeer het bericht dat te Beugen 40 menschen in levensgevaar ver keerden. Men kon hen niet bereiken en men zou trachten hen met een motorboot af te halen. De toestand nabij het kruispunt Beu gen is tengevolge van den aandrang van het Maaswater, dat door de door braak bij Cuyk stroomt, zeer kritiek geworden. Een veertigtal menschen verkeeren in levensgevaar. Per spoorwegtelegraaf werd onmid dellijk hulp gevraagd aan Boxmeer, vanwaar onmiddellijk een boot is ver trokken ter assistentie. Het hooggelegen station Kruispunt Beugen is ingestort en in het Maaswater verdwenen. Iemand uit Almelo, probeerde, alhoe wel gewaarschuwd het niet te doen, per fiets over den onder water staanden weg Roermond te bereiken met als einddoel Heerlen. Men vond hem echter den volgenden dag drijvende tus schen de struiken. Het water steeg hier 75 cM. hooger dan de hoogste stand van 1860. Met tranen in de oogen vertelden verschillende landbouwers van hun ver dronken veestapel. De landbouwer Hamond te De Weert, die voor weinige dagen nog een stal bezat met 81 koeien, zag 25 zijner beesten door het woeste water verzwolgen. De landbouwer Hoeks verloor zijn heele haven al zijn vee Langs een dijk in de nabijheid vonden we 150 schapen, die door den hoogen vloed op de heide waren verrast, leven loos ronddrijven, Wat dat beteekent voor de nijvere landbouwers uit die streken, kan men beseffen. De Weert is totaal ontruimd, ook de Langstraat en bijzonder het centrum der Schoen- Lederindustrie Waalwijk, kwam alarmeerend nieuws over den groeienden was van het water. Steeds critieker werd de toestand. Zoo begonnen Dinsdag de twee groote door de aanhoudende regens doorweekte toegangswegen naar Drongelen en naar Heusden met het Land van Altena, resp. aan de Haven en aan de Putstraat, reeds onder te loopen De sloten in den bui tenpolder zelf waren boordevol. Woensdagmorgen waren dezelfde wegen totaal onder het water verdwenen en 's middags was de gansche polder een groote watervlakte die zich tot Geer- j truidenberg uitstrekte. Het verkeer met het Land van Heusden en Altena was finaal verbroken. De BaardwijkSche overlaat was echter vrij. en ondervond daardoor ook het verkeer met Drunen geen belemmering en was Heusden nog te bereiken door dezen grooten omweg, In den namiddag van 2 Januari werd langs de Maas de wacht ingesteld waarschijnlijk tengevolge van den hoo gen stand der Waal. Publieke vermakelijkheden mochten niet meer plaats hebben. De stand van de Maas is nog laag, zoodat hiervan niet het minste gevaar is te duchten. Des Zondags was de bevolking druk bezig met maatregelen te treffen, de landbouwers voorzien zich van touw werk teneinde bij eventueele gevallen hun vee te kunnen vervoeren. De touw- winkels raken uitverkocht. Velen be geven zich naar Zaltbommel om zich van een en ander op de hoogte te stellen. Een officieel telegram van Zondag nm. 5 u. meldde, dat de toestand voor Aminer- zoden e. o. niet verontrustend is Wij vernamen hieromtrent nog van bevoegde zijde, dat tusschen Hurwenen en Zalt- Bommel enkele wellen zouden zijn ont staan, dat echter nog niet als een direct gevaar kan worden beschouwd. De bevolking blijft nog steeds voort gaan met het nemen van maatregelen, wat echter nog niet zeggen wil dat er van vluchten sprake is, het bestaat voornamelijk in het voeren van bespre kingen, op welke manier men het best een veilige plaats zou kunnen verzekeren. De Waaldijk te Zaltbommel vertoont een groots wel, waaruit het water binnen- i dijks opspuit. Men is druk doende door I 't aanbrengen van grint en zakken met zand de wel te dichten tot Zondagnacht I half twaalf was het gevaar nog niet di- reet dreigend, doch bij aanhoudende was en slecht weer staat het te bezien, dat ook deze dijk het zal moeten opgeven. Zaterdagavond om 6 uur is te Hedel de dijkwacht ingesteld, Bij eventueelen nood, zal in den toren 1 mand en des nachts 1 roode lantaarn branden. Bij doorbraak 2 noodmanden en 2 roode lantaarns. Dit alles tengevolge van de hooge Waal. (Officieel dept. van Oorlog). In ver band met den watersnood zijn dienst plichtigen, die moeten opkomen in Venlo, Maastricht sn Nijmegen voor eerste oefe ning of herhalingsoefening tot nader order vrij van opkomst, Voorts worden de burgemeesters ge machtigd om aan alle dienstplichtigen, woonachtig in gemeenten, die betrokken zijn of dreigen te worden bij den waters nood, bekend te maken, dat zij tot nader order van opkomst als zijn vrijgesteld. Alle beroepsmilitairen en dienstplich tigen, die met klein verlof zijn (nieuw jaarverlof) moeten onverwijld naar hun korps terugkeeren, met uitzondering van die dienstplichtigen, die in dezelfde om standigheden verkeeren als de in de vorige zinsnede genoemden. In verband met spoedige hulpverlee ning van militaire zijde bij den waters nood zijn de in de garnizoenen aanwezige manschappen tot nader order geconsig neerd. De aandacht van de bevelheb bers in de derde militaire afdeeling (Breda) is speciaal vanwege het depar tement van Oorlog gevestigd op de hulp verleening bij Cuyk en Mook, met alle ten dienste staande middelen. Het gar nizoen te 's-Hertogenbosch is gereser veerd met het oog op een eventueele doorbraak van de Bommelerwaard. De commandant van de marine te Willemsoord heeft de matrozen-verlof gangers doen terugroepen. De afdeeling generale staf van liet departement van Oorlog is doorloopend bezet, alsmede de bureelen van de bevel hebbers in alle militaire afdeelingen. De minister Colijn is naar de geteis terde streken vertrokken. Op verzoek van den burgemeester van Heerewaarden is het fort Nieuw-St An- dries ter beschikking gesteld voor op neming van vluchtelingen. Er zijn pl m 100.000 zandzakken uit het verdedigingspark te Amsterdam naar de bedreigde streken gezonden. Een detachement van 4 officieren, 8 onderofficieren en 50 man grenadiers en jagers zijn naar Nijmegen gede tacheerd. De inspecteur van de marechaussee zond 40 man politietroepen naar Nij megen. Op het station Mook zijn stal tenten beschikbaar gesteld voor het onderbren gen van vee. Maandagmorgen was de toestand der Waaldijk bij Dodewaard ook slecht zoo- mede die bij Zaltbommel, ofschoon direct i gevaar nog niet aanwezig is. Met man en macht wordt aan bekistingen gewerkt om doorbraken te voorkomen. Angstig en donker ziet men de ko mende dagen tegemoet. Het is te hopen voor storm vooral bewaard te blijven, daar indien de storm hierbij komt, de ramp die reeds groot is, niet te overzien zal zijn, daar dan doorbraak op door braak zal volgen. Men seint uit den Haag: Maandagochtend 10 uur werd wederom een buitengewone ministerraad gehouden. Van Zondagavond laat kan omtrent Jtfeuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5