Lambooy een bezoek gebracht aan Wychen en omgeving. Uit Alfen zijn 500 personen per stoomboot naar den Bosch vertrok ken. Uit Dreumel werden 500 stuks vee naar dezelfde plaats verzonden. o— Omtrent de hulpverleening in 'sBosch meldt het Huisgezin: Dertig kinderen zijn bij de zusters van Mariënberg ondergebracht. De beschikking is verkregen over liet meisjespatronaat van St. Ga- heer J. van timen dat door het comité wordt ge- doorgewerkt, reed gemaakt voor de opname van 100 vrouwen en kinderen. Gistermiddag arriveerde alhier de stoomvrachtboot der fa. A. Janssen de „Stad Yenlo II" aan de Citadel- kazerne met een 260-tal vluchtelingen meestal vrouwen en kinderen uit Alfen aan de Maas. Zij maakten den tocht mede in de ruimen van het schip, waarin ve len zich reeds sedert gistermorgen vier uur bevonden. Sindsdien hadden zij niet gegeten. Als men dan nog weet, dat er verscheidenen waren, die sinds eenige dagen niets meer gegeten hadden zal men begrijpen met wat graagte liet brood werd genomen ,dat door het liuisvestings- comité werd uitgereikt. De zieken zijn in de Citadelka zerne onder verzorging der dokto ren gesteld. De overigen zijn van de boot per vrachtauto naar het sta tion vervoerd, vanwaar zij naar Til burg worden overgebracht, waar de noodige maatregelen zijn getroffen. Uit Rossum kwamen nog vluch telingen aan, die in de Isabella-ka- zerne zijn gehuisvest en bevinden zicli thans 459 bewoners van de kan ten van Dreumel. De heer P. Mulder heeft een ge deelte van zijn kamers beschikbaar gesteld, waarin thans 30 vluchtelin gen zijn ondergebracht. Bij de fa. Vroom en Dreesmann in de Postelstraat zijn er tien lief der ij k opgenome n Om 'n staaltje te noemen van de tragiek ,die zich aan de hooi afspeel 1 zagen we hoe een vrouw, moeder van zeventien kinderen waarvan er 12 meegekomen waren in een zieken wagen werd gedragen en vervoerd naar het R. K. ziekenhuis in afwach ting van haar 18e spruit. Schreiend en snikkend stonden de kinderen waarvan het jongste een jaar telde en op den arm van een der grootsten werd gedragen rond de auto. En do* steeds worden de onge lukkige bewoners van Dreumel en de naaste omgeving naar den Bosch gebracht, waar hun door de lief derijke zorgen van het Huisvestings comité rust en opbeuring wordt ge geven. Op liefdevolle wijze worden ze ont vangen en op verhaal gebracht met versterkende middelen, brood, kaas, en melk. 'tDoet je pijn te zien al de arme stumperds, waarvan de mees ten bijna geheel geruineerd zijn, have en goed verloren. Suf turen ze voor zich uit of lig- gen te slapen op het stroo, uitgeput inspanning der laatste da- j alles van hun kracht heeft sleept, zand werd aangevoerd, zak ken bij de Graauw alhier en bij De Gruyter te 's-Bosch, met spoed op gehaald en tegen den avond waren ruim 1300 zakken in het gat gestort en was het grootste gevaar voor- loopig geweken, 'n Bijzonder woord van lof aan den heer Lodder, di- stricts-opzichler, en den heer D. de Jong, technisch ambtenaar Rijkswa terstaat, onder wier leiding dit werk geschiedde. Onder leiding van den Haaften wordt verder daar dit punt nog niet Zaltbommcl nog van de gen, die gevergd. Ellende om nooit te vergeten.... meldt men aan Uit Zaltbomniel de Tielsche Ct Het sensaliebericht uit 's-Bosch: Dijkbreuk Bommelerwaard, heeftin deze streek heel wat onrust verwekt. Dank zij de doeltreffende maatre gelen, genomen door den Dijkgraaf H. C. de Jongh, is de rust terug gekeerd en wordt liet volle verhou wen aan het dijkbestuur geschonken. Ten einde de genomen maatrege len zooveel mogelijk bekend te doen worden, kregen wij de volgende in lichtingen Zoodra eind December de rivier begon te wasschen, werd ter be veiliging en als voorzorg een zoo genaamde stille dijkwacht ingesteld bestaande uit vertrouwde personen die geregeld de dijken moesten be- loopen en rapport over hun bevin dingen uitbrengen. Zaterdag 2 Janu ari 'echter trad de rivier-correspon- dentie in, zoodat toen het dijk leger in functie trad. Om de geheele Bom melerwaard waren verschillende pos ten gestationeerd, die van post tot post de noodige berichten overga ven en van den toestand geheel op de hoogte werden gesteld. Zaterdag nacht trok de Dijkgraaf met den heer Kronenberg, lid van Ged. St. en den districfs-secretiaris P. Brou wers, door de Bommelerwaard om de posten te controleeren en te zien of alles goed functioneerde. Zondagochtend kwam het bericht van twee groote wellen bij den Pan- oven op 5 en 7 M. afstand van den dijk. Groote hoeveelheden grond wer den weggespoten er dreigde werke lijk gevaar. Een schip met grint, uit voorzorg vastgehouden werd opge- ten volle wordt vertrouwd Dinsdagmorgen werd een nieuwe kwel gemeld, ongeveer 100 M. boven de spoorbrug. Eerst van weinig be- teekenis nam deze kwel meer en meer toe, zoodat onmiddellijk de noodige maatregelen zijn genomen, om de kwel te beteugelen, vooral ook met het oog op de spoorlijn, die thans de eenige verbinding is tusschen Noord en Zuid. Bijzondere hulp werd verkregen van de steenfabrieken uit Hurwe- nen en Gameren, die per auto ploe gen geschoolde arbeiders aanvoer den en ook deze gereserveerd hou den. De hooge waterstand veroorzaakt vooral te Hurwenen een afkabbe- ling aan den buitenkant hoven de steenglooiïng bij het z.g'.n. Bruine Paardje. Daar is een voorziening van rijshout en van zakken zand en grint aangebracht; wel mag dit een min of meer gevaarlijk punt ge noemd worden, vooral als er wind kwam opzetten. De gevaarlijke plaats te Hurwenen, waar, in 1920 de z.g. bewuste muur is geplaatst, geeft geen reden lot ongerustheid. De ongekende hooge waterstand van 1920 was te 19 cM. lager dan thans. Vermelden we nog, dat de Dijk graaf als voorzorgsmaatregelen lie den deed aanvoeren een schip, ge laden met grint, terwijl een boot met 2 schepen naar Dordt is afgezonden voor het innemen van bazallslag. Verder liggen op stroom een stoomboot met bakken, terwijl te Nij megen onder stoom liggen een tiental pontons om bij eersten oproep hulp te verleenen. De hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat was Maandag morgen reeds aanwezig om met den Dijk graaf en een lid der Ged. Stalen de min of meer gevaarlijke punten op den Waaldijk tot Rossum te inspec- teeren. Publicaties, bulletins, enz. zonder onderteekening van den Dijkgraaf mogen niet aangeplakt worden, ter voorkoming van een nieuwe paniek. Een motorrijwieldienst is inge steld, waardoor op geregelde tijden depêches, etc. aan de verschillende wachtposten worden gebracht. Het publiek in de verschillende dorpen wordt daardoor van den juisten toe stand op de hoogte gebracht. De Dijkgraaf die 's nachts de ver schillende posten bezocht, trof een opgewonden bevolking aan. I Het gelukte hem ze ten slotte ge rust te stellen, met de belofte allen geregeld volledig op de hoogte te houden ,door aanplakking van bul letins in 'twachtlokaal. Doch ook werd ten zeerste gewaarschuwd om het vee niet onder de waarde tever- koopen, de paniek van Zondagavond loch had reeds het gevolg gehad, dat enkelen hun varkens tegen lagen prijs van de hand hadden gedaan. Nader meldt hetzelfde blad: Woensdagmiddag begon ongeveer 200 M. boven den spoordijk aan den voet van den Waaldijk plotseling een nieuwe wel te werken, veel zand uit werpende zoodat na korten tijd op de helft van liet dij lesverloop een groot gat ontstond, dat echter ter stond met zakken zand werd gedicht, terwijl de kwel aan'den voet van den dijk eveneens met zware zandzakken is heiast. Ploegen arbeiders van de steenfabrieken uit Gameren en Hur wenen werken onder flinke belich ting om de kwel te omringen en zoodoende liet gevaar te beteugelen. Het schip met grint op de Maas in reserve, wordt met bekwamen spoed naar hier gesleept, terwijl ook uit Dordt bericht kwam, dat de sche pen met steenslag zijn afgevaren. De toestand wordt ernstig als 't aan tal kwellen blijft toenemen, tot lie den echter is er geen reden tot on gerustheid. Uit 's Bosch werden 3500 ledige zakken aangevoerd, terwijl te Ne- i derhemert ploegen arbeiders gereser- veerd zijn voor event, benoodigde i hulp. Het water valt gestadig. De ioe- I stand aan den Panoven blijft goed.. o— Volgens ingekomen bericht bij hei Departement van Oorlog is de zui- derdijk van den ouden Rijntak bij Pannerden doorgebroken. Van uit Nijmegen is personeel en materiaal derwaarts gedirigeerd. lig- Kruis vletten in gevraag* en De „Gelderl." meldt: De doorbraak bij Pannerden zet de polders tot aan den dijk van den ouden Rijn onder water, en zai hoogstwaarschijnlijk daar worden be perkt. De polder van Herwen en Pannerden zijn overstroomd. De hui zen komen diep in het water te gen. De bewoners vluchten naar dijken en zolders. Er is hulp van marine en Roode Reeds zijn booten polders gelaten, om de in de huizen in nood verkeerende bewoners af te halen. De breuk is ontstaan tusschen de kerk in Pannerden en het Rijksdijk huis. Dit huis staal hoven op den dijk en is ongeveer het eenige, dat droog slaat. Alles loopl onder. De ramp is daarom zoo verschrikke lijk, wijl de polders zoo diep liggen en het water zich met ontzettende vaart in de diepte stort. Men heeft haast geen tijd om zich te redden. Alles vlucht naar den dijk en vraagt om hulp. Het gat in den dijk is honderd meter. Een huis dat midden in den stroom staat, dreigt in te storten. De booten varen over het verhoog de kerkhof heen zonder de kruisen te raken. Er is veel dood vee, dat langs den weg wordt afgeslacht. Geen menschenlevens zijn er te be treuren. De Rijkswaterstaat en de Rijkspo litie zijn aanwezig en verleenen hulp. Een d etachement cadetten uit Bre da gaan naar Venlo. De schipbrug bij Arnhem is nog intact doch slechts met moeite te passeeren. o De dijk van de Overijselsche Vecht nabij Dalfsen bij Zwolle is doorge broken. I Drie autobussen met militairen en materiaal zijn uit Kampen vertrok ken. j De doorbraak in den aan noordkant gelegen dijk van de genaamd Molendijk, heeft op anderhalve minuut van het Dalfsen plaats gehad. Aanvankelijk heeft men getracht het gat te stoppen. Door denkraeh- tigen stroom gelukte dit niet en he denmorgen was het gal reeds groo- ter dan tien meter. De buurtschappen Ankum, Gernër en Belsum zijn geheel en het dorp Dalfsen gedeelteijk onder water ge- loopen en het stond in een o ogen blik reeds een meter hoog. Uit Kampen zijn militairen aange- den Vecht circa dorp komen .die zullen trachten h den dijk te dichten. Van alk wordt zand aangevoerd. De weg naar Ommen is g< Voor zoover bekend hebb: persoonlijke ongevallen plaatji o Door het rijkstelegraafkaö Amsterdam is een aantal telf ten en telefonisten uitgezond! Den Bosch, Arnhem en Ni om op de telegraafkantoren in verband met de drukte t«| I ge van den watersnood het p<s te versterken. Omtrent het noodlottig met de roeiboot bij 's Heen wordt nog gemeld, dat er drie slachtoffers zijn. De ini pater Jesuiet wist in de boot! ven e'n dreef naar Hollands j waar hij hij kasteel Voorthuiji gepikt werd. De drie andere door den schok overboord dronken. Het zijn de 22-jarigt knecht Ercnsen van het kurl Elten, en de heer Schelling ei zuster, beiden te Elten wonen landers. o Uit Gorinchem. In den afgeloopen nacht het Merwede den hoogsten stand bt H -o— rJ o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 10