Eerste Blad FERIITAr= C. DE KEMP 8. D. LANKHUYZEN Co's BANK Raamsdonksveer. UitgaveFirma L, J. VEERMAN, Heusden* No. 4567, Vrijdag 8 Januari 1926 A. VERSCHUUR-BAHRT FEUILLETON, „Het Kasteel van Kerlor". Parlementair Overzicht gliiketiliuidsch Overzicht. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. V Engstraat HEUSDEN. T. BOONSTRA. Und van altera f Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderiyk* nummers 6 cent. Adverlentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. WÖRM'OEDERS werken absoluut zeker en voeren de wormen, zooals spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen, langs den natuurlijken weg uit het lichaam PRIJS 85 Ct. PER DOOS. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN. Troost voor ouden van dagen. De oude dag behoort een tijdperk van geluk en welvaren te zijn, niet een van ziekte en pijn, de nieren zijn vaak aansprakelijk voor het laatste. Rugpijn, aanvallen van rheuma- tiek, stijfheid, urinestoornissen en blaaszwakte komen voort uit ver zwakte nieren. Bij verwaarloozing bestaat gevaar voor aderverkalking, waterzucht, graveel, spit, ischias en chronische rheumatiek. De door den tijd verzwakte nieren behooren ver sterk L en opgewekt te worden bij het eerste teeken van ongesteldheid, opdat niet langer onzuiverheden in het bloed achterblijven en zich door het geheele lichaam verspreiden. Geef de kwaal geen gelegenheid om vasten voet te krijgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen on schatbaar voor u blijken. Menschen, die zich nog kwiek voelen op 80- jarigen leeftijd zeggen dat dit ge neesmiddel een nieuw levenstijdperk voor lien opende. Foster's Pillen kunnen veilig gebruikt worden, zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, niet óp de lever, maag of inge wanden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime kenze in FANTASIE- en TROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. 192 Fanfan was beleefd en bescheiden. Na jhet eten vermaakte (hij de (knechts en ook dikwijls den boer en zijn vrouw met zijn liedjes en met zijn liedjes en kunstjes, die hij van Mulot had geleerd. Maar ook uit eigen beweging wist hij werk te zoeken. Zoo had hij een groote handigheid in het vlechten van kleine biezen mandjes, die hij daarna met braambessen vulde en aan de dames verkocht, welke hij op zijn weg ontmoette. Ook kon hij aardige fluitjes snij den of een tak van een eik veran deren in een knoestige,n wandelstok welke hij daarna verkocht aan de kinderen van den boer of aan dezen zelf voor een boterham. Als hij niet in een boerderij gast vrijheid genoot, sliep hij in een hooi berg óf in een drogen greppel. Het was gelukkig voor hem, dat het mid den in den zomer was. Ook was het weer voortdurend goed en had hij geen last van regen of storm. Zoo kwam hij allengs vooruit. Niet altijd behoefde hij zijn weg te voet af te leggen. Vaak ontmoette hij een goedhartigen landman opeen karretje die hem toestond een eindje mee te rijden. Daardoor kwam hij De Tweede Kamer en de zomer tijd. De handelsbetrekkingen met Rusland. De crisis. 's Gravenhage, 7 Januari. De Tweede Kamer zal zich binnen kort voor de zooveelste maal in een op gewekt zomertijddebat mogen verheugen. We waren zoo aardig op weg naar een compromis. Slechts enkele weken terug, toen de Kamer voorwaar een zeer bijzonder verschijnsel bijeenkwam, ter afdoening van eenige ontwerpen, wer den er twee compromisvoorstellen inge diend. Een van den heer Braat (PI.) om den zomertijd in te voeren tusschen 31 Mei en 1 September, en een van den heer van der Waerden (s. d.), die een vervroeging met 40 minuten, in plaats van met 1 uur voorstelde. Het voorstel van der Waerden werd verworpen, maar de heer Braat moest het gedoogen, dat de Kamer een amendement van Dijk, Bijleveld c s. aannam, waardoor de zomer tijd tusschen 10 Mei en 9 October zou worden ingevoerd. Toen vroeg de heer Braat schorsing van de behandeling, het geen de Kamer na stemming toestond. Maar nu juist dezer dagen heeft de heer Braat aan de Tweede Kamer doen we ten, dat hij het voorstel van wet tot regeling van den duur van den zomertijd intrekt. Dus zijn we feitelijk geen stap opgeschoten. En het is dus te verwach ten, dat we, vóór het zomer zal zijn, nog een lustig zomertijddebat zullen te hooren krijgen. Het Tweede Kamerlid Duys had on langs den minister van Buitenlandsche Zaken eenige vragen gesteld betreffende onze handelsbetrekkingen met Sovjet- Rusland. Naar wellicht bekend is, is den laatsten tijd een vrij groote belang stelling voor den handel met Rusland merkbaar, zoodat het van belang was te weten, in hoeverre de regeering bij haar eens ingenomen standpunt volhardde. Het ging namelijk om een dagbladbe- richt, volgens hetwelk de Belgische re geering van de Sovjetvertegenwoordigers de verzekering zou hebben ontvangen, dat zij er de voorkeur aan gaven, gebruik te maken van de haven van Antwerpen, liever dan dat Russische schepen Rot terdam zouden aandoen, omdat volgens de Sovjetheeren de Rotterdamsche haven te veel onder Engelschen invloed zou staan. Vooral deze laatste opmerking der Sovjetheeren gaf blijk van een „de drui- ven-zijn-zuur"-gemoedsgesteldheid, zoo dat het niet hoeft te verwonderen, dat niet alleen wat harder vooruit, maar spaarde hij ook de zolen van zijn schoenen. Ook gebeurde het wel ,dat een vriendelijke boerin die aan het was- schen was vroeg, of zij zijn on dergoed zou wasschen, terwijl hij meehielp bij den oogst. Insgelijks overkwam het hem wel eens, dat hij des morgens, als hij opstond in een boerderij zijn oude kleeren op gelapt terugvond. Hier en daar schonk ook een goe de huismoeder hem wel wat oude kleeren, beter dan de zijne altijd nog, maar waaruit haar eigen kin deren gegroeid waren. Zulke gaven kwamen goed te pas op zijn zwerftocht. De moedige knaap vervolgde dien ondertusschen onverschrokken. Vol vertrouwen in de toekomst ging hij maar steeds verder. Mijlen en mijlen legde hij af, het eene dorp na het andere trok hij door, de eene stad na de andere ging hij voorbij. Hier bleef hij een dag wachten, ginds een paar dagen, een enkele maal een week, maar steeds verlang de hij om weer verder te komen op. den weg naar Parijs. Hij vergat vaak zijn vermoeidheid voor de vrees om te laat te komen. Want, zeide hij bij zichzelf, als ik zoolang wegblijf, zal die goede me vrouw mij misschien vergeten zijn. En dan dacht hij ook met angst aan Claudinet, die misschien al te Parijs was en daar vergeefs op hem de minister antwoordde, dat er geen aan leiding bestaat, om onderzoek naar de waarheid dezer mededeelingen te doen. Want de Belgische regeering en de Sov- jetregeeriDg onderhouden geen betrek kingen en er worden geen officieele me dedeelingen gewisseld. En de reden voor de voorkeur voor de Antwerpsche haven acht de minister te zeer met de werke lijkheid in strijd, dan dat deze eenige navraag omtrent de juistheid van de voornoemde mededeeling zou wettigen. De minister ziet dan ook niet in, dat op grond van het voornoemde bericht de noodzakelijkheid zou beetaan, zoo spoedig mogelijk tot regelmatige handels betrekkingen met Rusland te komen, desnoods met voorafgaande erkenning der Sovjetregeering. De regeering blijft het standpunt handhaven, dat onlangs te Berlijn werd ingenomen bij de met Rusland gevoerde onderhandelingen, wel ke tot geen resultaat leidden. Wellicht zal men opmerken, dat we hier te doen hebben met de opinie van een demissi onair bewindsman. Doch daarbij zij aan gemerkt, dat dit standpunt door gezag hebbende kringen gedeeld wordt en dat de kamermeerderheid zich ermee ver eenigen kan. Misschien zal het niet zoo lang meer duren, of Nederland zal, zon der van standpunt te veranderen, het braakliggende handelsterrein van Rus land kunnen gaan exploiteeren. Want verklaarde de groote Nederlandsche pe- troleumkoning, Sir Henry Deterding niet, dat het bolsjewisme in Rusland zal heb ben afgedaan, voordat 1926 ten einde zal zijn? Dr. de Visser dwaalt nog steeds rond, op zoek naar een ministerie. Voor enkele dagen heeft de formateur H. M. de Koningin opnieuw verslag uitgebracht van de tot nu toe door hem gedane stappen. De opdracht werd nog niet teruggegeven. Er is dus nog hoop. Maar in welke richting het nu zal gaan? De profeten zwijgen sedert eenigen tijd. Een ding is nog eens extra onderstreept, nl. dat de hoop op een in stand houden der Chr. coalitie met behulp der Chr. Hist, voor het oogenblik vrij onwaar schijnlijk wordt geacht. Dit werd van gezaghebbende R. K. zijde zonder omwegen verklaard. Die illusie heeft men „kalm laten varen". Van dezelfde zijde wordt de vraag opge worpen, of men bij de verschillende pogingen tot kabinetsformatie niet een andere methode had kunnen volgen. Men redeneert aldus voorloopig vormen Katholieken en A. R. een sterk christe lijk geheel. Weliswaar niet sterk genoeg wachtte. Eindelijk, eindelijk kwam hij in de buurt van Parijs. Hij bereikte Versailles dat al niet ver meer is van de hoofdstad. Nu haastte hij zich nog harder voort dan anders ,toen hij vernam,, dat Parijs al dicht bij was. Hij ging verder en op zekeren avond zag hij in de verte het reus achtige Parijs liggen. Millioenen lichtjes werden ontsto ken en flikkerden als gouden punten door de schemering, zoodat hun schijnsel zelfs den hemel scheen te verlichten. De Eiffel toren verhief zich als een reusachtig baken. Hij had het doel van zijn reis, hij had Parijs bereikt. G. In Parijs. Zoo was Fanfan dan eindelijk in Parijs gekomen. Het eerste wat hij daar deed, was in den zak van zijn jasje te tasten, om het visitekaartje te voorschijn te halen, dat de mevrouw hem had gegeven en waarop haar adres stond. Het was echter voorbeschikt, dat Fanfan niet het geluk zou vinden. Hoe hij ook zocht hij vond het kaar sje niet. Er was onderweg een gat in zijn AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON Mo. 15. Kantooruren van 9 4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie om een christelijk kabinet met een parle mentaire meerderheid achter zich te kunnen vormen, maar, in een parlemen tair kabinet, met christelijke tendenzen, zouden zij, in samenwerking met andere partijen een sterke positie innemen. Voor de samenstelling van zoo'n kabinet, dat dus zijn eigen partij zou uitsluiten, zou Dr. de Visser niet te vinden zijn ge weest. Daarom stelt men de vraag, waarom men niet een ander, niet-gepro- duceerd partijman met de kabinetsfor matie belastte, daar die wellicht spoe diger een parlementair kabinet had kunnen vormen. Maar in tusschen zijn we reeds in een ander stadium van crisis getreden. Men zoekt nu naar een kabinet, zonder meer. Opmerkelijk is in dit verband, de ver klaring van het Tweede Kamerlid Mr. A. v. Wijnbergt (r. k.) die de kans aller minst uitgesloten acht, dat ten slotte deze crisis een voordeelig saldo zal op leveren. De heer W. wil nog niet aan nemen, dat na den verkiezingsstrijd van vorigen zomer, het stumperige figuur zou worden geslagen, dat men niet bij machte zou blijken, de in de coalitie geslagen breuk te herstellen. Aannemend dus, dat weldra het Kabinet-Colijn zijn taak zal kunnen hervatten, zal de crisis deze winst opleveren, dat door velen de beteekenis en waarde der coalitie beter dan tot dusver is begrepen. In aansluiting op deze merkwaardige uitlatingen dient nog vermeld, dat men in politieke kringen gelooft, dat de pogingen van den hui- digen formateur gaan in de richting van het aanblijven van het huidige mini sterie. Er zou dan toch een compromis komen, op basis van de gelijktijdige accrediteering van den gezant te Bern en te Rome. Mr. Schokking zou deze oplossing niet aanvaarden. Daarom zou 1 Jnr. de Geer diens portefeuille overne- men, terwijl zijn plaats in het ministerie zou worden ingenomen door Dr. de i Visser (Binnenlandsche Zaken). In het licht der jongste uitlatingen van de Chr. Hist., lijkt een en ander voorshands nogal ongeloofwaardig. Im mers, nadrukkelijk werd door de Chr. Hist, verklaard, dat het niet ging om de kosten van het gezantschap, maar om het principe. Maar, ten slotte moet er een oplos sing komen, hoe dan ook. En wanneer de Chr. partijen gesteld zijn op een Chr. regeering, dan zal de coalitie, op welke manier dan ook, hersteld dienen te wor den en zullen partijen eventueelepartij- principes moeten opofieren voor het algemeene principe, n.l. Chr. regeering. Laten we ons dus over niets verwonderen. POLITICUS. zak gekomen, het kaartje was er ze ker doorgegleden en lag nu wie weet waar. Fanfan was schier wanhopig. Hij had het kaartje vaak genoeg bekeken, maar lezen had hij nooit geleerd en zoo wist hij ook niet wat er op stond. Wat nu te doen. Hij kon toch niet den heelen weg terugloopen, en naar het kaartje zoeken. Daar viel niet aan te denken. Hij herinnerde zich nu alleen nog, dat Claudinet, die in de inrichting voor kinderen een beetje had leeren lezen ,hem den naam op het kaartje had voorgespeld, en dat er op stond dat mevrouw aan een park woonde. Maar dat was ook alles. Hoe dat park heette wist hij niet meer. Wat nu te doen. Onmogelijk toch zou hij iemand kunnen vinden, wier naam en woonplaats hij niet wist. Wat zou er van hem worden? Moest hij naar zijn pleegouders terugkeer en, die met hun wagen bij den stal van Chariton stonden? Dat tot geen prijs ter wereld. Het eenige feit, dat bij hem vast stond, was, dat hij nooit, nooit den Slak meer terug zou zien. Deze zocht hem ongetwijfeld, maar hij zou zich wel zoo weten te verbergen, dat men hem niet vond, en mochten zijn beu len hem weer in handen weten te krijgen, dan zou hij weigeren hen te volgen. Liever zou hij zich laten doodslaan. Maar waar heen, dat wist hij niet. Daar de Rijn en zijn zijrivieren blijven vallen heeft de officieele hoogwaterdienst geen bulletin meer uitgegeven. Het be stuur van de haven Duisburg—Ruhrort heeft bekend gemaakt, dat de Rijnvaart van vandaag af als heropend beschouwd kan worden. De rijkspresident heeft 200.000 mark ter beschikking gesteld tot leniging van den nood, De Pruisissche regeering zond opnieuw een millioen aan den regee- ringspresident te Koblentz, zoodat zij thans reeds in 3 dagen tijds 2 millioen heeft gegeven. De provinciale Landdag van het Rijn land heeft besloten 200.000 mark be- Hij moest echter een besluit ne men, daar blijven staan, waar hij stond, kon niet en terugkeeren even min. Het begon te regenen. Een fijne, koude, doordringende regen. Fanfan raapte zijn bundeltje weer op, nam zijn stok en begaf zich weer op weg. Hij liep maar al recht uit, verschillende straten door. Voor jde étalages kwam hij dikwijls onzacht in aanraking met de voor bijgangers, die door hun parapluies meer plaats noodig hadden dan ge woonlijk ,en herhaaldelijk werd hij in de goot geduwd. Langzamerhand viel de nacht. Toen hij eindelijk uitgeput op de groote boulevards kwam, stond hij stil. De menschenmassa verschrik te hem. De schouwburgen, die juist uitgingen, schitterden van licht en stroomen bezoekers kwamen door de vestibules naar buiten. De magazij nen waren alle nog open, de juwee- len en diamanten in de uitstalkasten flonkerden, de fraaie stoffen in de étalages vertoonden een levendig kleurenspel, de bronzen beelden kwa men prachtig op uit hun piëdestals van rood pluche, de rijtuigen reden in snellen draf voorbij en de lichten hunner lantaarns deden denken aan dansende sterren. De café s die vol menschen waren, leverden door hun groote verlichte ruiten een schitterenden aanblik op met hun beschilderde wanden en plafonds, rijk met verguld afgezet. NIEUWSBLAD voor het Land yn HeusdBi en AltgiaJeLangstraat en ds Bommglerwaarü

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1