Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres voorTAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN, KRISTAL en GLAS. - VERLAAGDE PRIJZEN. Binnenland Bekendmaking; Plaatselijk Nieuws. Telefoon 715. schikbaar te stellen en zal er bij rijks- en staatsoverheid op aandringen een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de huidige ramp in het Rijn- en Roerdal. Om den nood der slachtoffers van het hooge water te lenigen heeft de rijkspresident uit zijn dispositofonds een bedrag van 200.000 M. beschik baar gesteld. Minister Severing heeft een bezoek gebracht aan de door den water snood geteisterde gebieden in hel Rijn land. Aan den regeeringspresident van Coblenz heeft hij opnieuw een mil- lioen mark doen toekomen ter on dersteuning der noodlijdenden. De Rijnlandsche Prov. commissie heeft twee honderd duizend Mark ter beschikking der slachtoffers van den watersnood gesteld en besloten den rijks- en staatsautoriteiten te verzoeken een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de oorzaken dei- talrijke hoogwaterrampen aan Rijn en Ruhr. In België. De val van de Maas is duidelijk te Luik te constateeren, maar toch duren d\e overstroomingen in al de gemeenten aan den oever in het bas sin van Seraing en in de plaatsen stroomopwaarts van Luik gelegen voort. Het gerucht loopt dat er tengevol ge van de dijkbreuk bij Seraing ee nige slachtoffers zouden zijn, doch de autoriteiten verklaren dat ner gens officieel van vermissing van personen is geregistreerd. De toestand in het gebied van An- toing is verergerd. De dorpen La Plaigne en llollain zijn ontruimd. Ook in het gebied van de Dender is de toestand verergerd. Bepaalde huizen zijn geisoleerd. Geniesoldaten zorgen voor de voedselvoorziening. Te Denderbelle zijn een 30 huizen geisoleerd. Te Gent is het water 3 cM. gezakt. Te Namen, Dinant en Charleroi is de toestand verbeterd. Uit Brussel wordt nader gemeld, dat de verbetering in den toestand in de meeste onder water staande streken voortduurt. De toestand is nochtans zeer critiek in het gebied van Bergen, aan de Fransch-Belgi- sche gjrens en te Leuven. Te Gent vreest men dat de toestand zal ver ergeren. De toestand is ernstig in de mijnen in het land van Luik, waarvan de meesten zijn ondergeloo p-en, waardoor de mijnwerkers ver scheidene weken werkloos zullen zijn. De ministerraad hield zicli bezig met den watersnood en besloot voor een bedrag van twee miljoen francs bij het nationale fonds in te teeke nen. De ministers schreven persoon lijk voor een bedrag van 25.000 fr. in. I)e ministerrad hoorde een uit eenzetting van den directeur-generaal van bruggen en wegen „nopens de te verrichten werken, om zooveel mogelijk aan de overstroomingen paal en perk te stellen en verzocht hem een program, teneinde deze wer- Fanfan was op een bank gaan zitten en benijdde het lot van allen, die hem voorbijgingen. Lang bleef hij in gepeins verzon ken. Wat zou hij doen. De nacht was al gevallen. Hij kreeg het koud, stond op en begon weer te loopen om warm te worden. Hij liep den boulevard op en isloeg den Faubourg St. Honoré in. Langzamerhand maakte zich een groote vermoeidheid van hem mees ter; honger had hij niet zoozeer, of schoon hij sedert den morgen niel had gegeten, wel echter gevoelde hij een groote zwakte. Het werd laat in den avond, de winkels waren gesloten, nog steeds liep Fanfan rond te dwalen, en zijn eenigste gedachte was: Nooit keer ik weer naar de Slak terug, liever zou ik sterven. Eindelijk kwam hij in de Champs Elysees het groote park, daar viel hij op een hoop bladeren onder een struik neer. Nauwelijks begon het eenigszins licht te worden, of hij werd uitzijn slaap gewekt door een zware stem, die hem toeriep: Zeg eens jongen, waarom lig jij niet liever in je bed dan hier. En een groote voet in een zware laars schudde hem krachtig heen en weer. (Wordt vervolgd.) .u ken te bespoedigen. In beginsel werd besloten het parlement de noodige credieten te vragen. Met de voor naamste werken zal terstond kunnen worden begonnen. In Frankrijk. Tengevolge van het verdere stij gen der Seine is hel Palais des In valides gesloten. De minister van openbare werken confereerde met de verschillende afdeelingen druk over de maatregelen, die in verband met het hooge water moesten worden ge nomen. Ook aan de Oise is de toe stand zeer critiek. Een deel van de stad Creil staat geheel onder walei en de brandstoffen en levensmidde len moeten geheel per boot worden aangevoerd. Daar de bakkerijen niet kunnen werken moet voor het be- noodigde brood door andere steden worden gezorgd. In Engeland. De Theems is nog meer gewassen en heeft verschillende gebieden over stroomd. Voorspeld wordt dat het heden in Engeland nog hard zal re genen en dat het abnormale weer nog eenige dagen zal aanhouden. In verband hiermede bestaat groote on gerustheid voor het lot van verschil lende streken in de Theemsvallei. Oxford City ligt rondom in het water. Boerenhuizen zijn geïsoleerd. In de naburige dorpen staan breede gebieden onder water en het over- stroomen van de Theems doet nog verschillende landstreken onderloo- pen. De bewoners van den rivier kant ontruimen hun woningen. In de andere deelen van Engeland is verbetering ingetreden. Bommelerwaard boven den Meid ijk. Mededeelingen van den Dijkgraaf H. C. de Jongh, van Woensdag nam. 6 uur. De toestand van de wel bij den Pan oven en van den doorloop bij het viaduct boven den spoordijk geven geen reden meer tot dadelijke on gerustheid. De motor met grint ligt voor den wal om zoonoodig dadelijk te kun nen gebruiken. De bermen naast en voor de be wuste muur te Hurwenen zijn thans met zakken zand voorzien. Overigens behoeft de toestand van den Waaldijk geen bespreking te meer waar het weder gunstig blijft. De Maas is wassende. Driel he denmorgen 17 cM. was en Hedel 20 cM. in 12 uur. De stille dijkwacht op den Maas dijk tusschen Rossum en Iledel is ipgesteld. Het stoomgemaal Ie Aalst is bui ten werking gesteld waar de buiten stand is 3.95 M., de in 1920 was 4.47 M. Aan de verschillende polders van de Waalafdeeling is bekend gemaakt dat iedere polder moet worden af gesloten, opdat zooveel mogelijk ie dere polder zijn eigen water houdt. Tot heden had bemaling geregeld plaats gehad, waardoor het water op winterpeil was gehouden. o— Ernstige toestand te Leeuwen. De vrijwillige pontoncolonne dooi de gemeente Dordrecht uitgerust,die zich eerst naar Nijmegen had bege ven, is in allerijl naar Leeuwen ge dirigeerd. De N. R. Ct. meldt: Woensdag was de heer Meijer uit Leeuwen al vroegtijdig met een par tij vluchtelingen in Tiel. Ze hebben eenvoudig niets meer kunnen red den en waren in dieptreurigen toe stand. Niets hebben zij dan de klee ren aan het lijf en dan alles nog druip nat. Er waren er bij die dep geheelen nacht tot aan hun middel in het water gestaan 'hadden en waar van het water nog uit de kleeren liep. Het is hoogst noodzakelijk dat er wat kleeren naar Tiel gestuurd worden, ondergoed, kousen, schoe nen enz. enz. De toestand is inderdaad veel er ger als toen de Belgische vluchte lingen aankwamen, die hadden ten minste nog iets meegenomen, terwijl de Maas en Walers absoluut niets hebben gered. De toestand in Leeuwen was mede zoo goed als onhoudbaar. Alles wat er nog is was op den dijk gebracht, maar de plaats daar is koud en de ruimte niet groot zoodat er de grootste verwarring heerscht. En vooral het vee geeft groote zorg. Het is onmogelijk alles te redden en daarom ziet men alles voorbij hoogste stand drijven, varkens, kippen, honden, gei ten, {katten, alles ligt daar verdronken in het water. Ook het grooterejvee heeft moeten lijden en koeien zoo wel als paarden komen om. Enkele honden die door honger gedreven zich aan een verdronken kalf tegoed deden werden doodgeschoten. Zoo juist komt weer een boot uit Leeuwen aan de wal bij Belloneen hoewel er in Tiel- geen plaats meer is zijn er meer vluchtelingen op dan op de vorige. Vooral vrouwen met kinderen ,en oudere menschen die van de boot gedragen moeten worden maken een somberen treurigen in druk. Op de boot liggen ook drie groote varkens, inhaast geslacht. De meeste huizen worden door het water ondermijnt, men ziét de daken er van afdrijven of ze storten eenvoudig in. Zeer' hard is het voor de menschen aldus gedwongen te zijn goed en have te zien verworden. .Welgestelde menschen met flinke veestapels, hebben plotseling alles verloren. De ramp is ontzettend. Er zijn boerderijen waar 100 lot 150 stuks vee tot aan den nek in het water staan. Van den heer Bart Elzen verdronk een stal van veertig stuks vee. Van anderen is het vee grootendeels zoek geraakt in de ver warring ,die onder de omstandighe den als deze moet heerschen, al.tre den onze militairen onder de koel bloedige leiding hunner officieren regelend en helpend op waar zij kunnen. Varkens zijn bij menigte verdron ken. Na het alarm van Maandagnacht toen de dijk te Leeuwen op leelijke manier begon te kraken, werd het bevel de woningen te verlaten, snel opgevolgd, door ieder die dat nog kon. Alles, goederen en vee, bleef onbewaakt achter. Verscheidene ingezetenen echter was door het water de pas afgesneden. Onze militairen moesten later gaten in de daken hakken om ze van een zekeren verdrinkingsdood te redden. Er loopen geruchten, dat pogingen tot diefstal in de leegstaande wonin gen niet zeldzaam zijn. Voor scher pere bewaking is een detachement politie troepen uit Breda te Wamel aangekomen. Behalve eenige gevallen van maze len, is naar Dr. J. P. Asjes te Tiel verzekerde de gezondheidstoestand der tijdelijke gasten goed. —o Vechtende boeren. Als gevolg van den hoogen wa terstand kwam het tusschen een aan tal Geldersche boeren die hun lan derijen op geoorloofde wijze door het opwerpen van dammen legenden vloed trachtten te beschermen en een 17-tal boeren uit Markelo die door den watersnood in overspan nen toestand verkeerden tot een bot sing. De laatstgenoemden werden door aanwezig zijnde marechaussees gearresteerd en gevankelijk naarZut- fen overgebracht. In de omgeving van Markelo hebben 15 a 18 boeren hun boerderijen verlaten. Uit de richting van Hengelo wordt val van het wa ter gemeld. o— De Maas valt. Donderdagmorgen werd uit Maas tricht gemeld, dat België thans al- gemeene val van Maas en zijrivieren seint. De Maas is hier in ,tgeheel 1 meter gevallen. De val gaat lang zaam door den regen. o— Gift van II. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de Algemeene Watersnoodcom missie elen gift van f 2500 geschon ken. o In liet overstroomde gebied baart de veiligheidskwestie de grootste zorg. Een aantal bewoners van de streek in Maas en Waal maakt van troggen en tonnen vlotten en trekt 's avonds in de verlaten boerenhoe ven op roof uit. Wijl het corps raa- rechaussée's niet voldoende groot is, om dit te beletten, heeft men te \Vy- chen tot andere maatregelen beslo ten. De marechaussée, heeft op dracht gekregen om van 5 uur nam. gebruik te mogen maken van hun karabijnen. o— Is wiel rijden ongezond? De commissie van overleg P.T.T heeft den direct.-generaal verzocht, verschillende medische deskundigen uit te noodigen advies uit te brengen inzake de vraag, welken invloed het geregeld uitvoeren van rijwieldiens ten, zooals deze bij het Staatsbedrijt verricht moeten worden, op het men- schelijk lichaam uitoefent. o— Aan de gevolgen overleden. De 38-jarige dienstbode uit Am sterdam, die verleden week bij het glazenlappen uit de tweede verdie ping van een woning aan het Van Beuningenplein was gevallen, is aan de gevolgen overleden. o Een flink meisje. Maandag ontstond tengevolge van het vallen van vonken uit een fel opgestookte kachel, brand in de woonruimte van een schip, geladen met hout, liggende in de Vaart bij de Nieuwmeer onder Nieuwer-Am- stel. Een 15-jarig meisje dat aan den wal liep, zag rook uit den roef ko men, zij begaf zich onmiddellijk aan boord. Zij wist door het buitenboord gooien van het reeds brandende bed- degoed en het werpen van water den brand nog bijtijds te blusschen Een kranig stukje van het zich al leen daar bevindend schippersdoch- tertje. De schipper was niet verze kerd tegen brandschade. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend, dat is gevonden veen zilveren knop van een wandelstok*, die door den reehtmatigen eigenaar ter Secretarie kan worden afgehaald. Heusden, 8 Januari 1926. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. Hensden. A. s. Zondag zal er een extra collecte in de Ned. Herv. Kerk worden gehouden ten bate van de door den watersnood geteisterde streken. Da afgekondigde avondgodsdienstoefening kan wegens vacatuurbeurt elders niet door gaan. Men lette er op, dat er voor de godsd. oefeningen niet geluid wordt tot nader orde. Het water in de rivier de Maas is de laatste dagen nog belangryk gewassen en al behoeft men hier geen vrees voor overstrooming te hebben, de last die men van het hooge water ondervindt wordt steeds grooter. Woensdagmorgen liep de voorm. Con- servenfabriek onder water, waardoor de melkfabriek, die er tegenwoordig in is gevestigd en de mandenmakers moesten gaan ruimen. De melk wordt nu niet meer gepasteuriseerd, doch zoo naar Rotterdam gezonden. De verscheping geschiedt aan de IJste it, waar de booten ligplaats heb ben genomen, Het af en aanrijden van wagens en vrachtauto's, het aanleggen der booten, geeft op den wal een buitengewone drukte en lokt tal van kjjkers. Aangezien het water steeds bleef stygen moest men overgaan om den toegang van de Wjjksche poort naar de haven af te dammen, door de Hollandsche Buurtspoorwegen werd een kisting gemaakt. Donderdagmiddag stond het water reeds ongeveer ter halverhoogte dezer kisting. Gisterenmiddag is men ook begonnen uit voorzorg een kisting te maken aan het Wilhelminaplein, omdat het water reeds tot voorbjj den lantaarnpaal was gestegen. Het staat thans ongeveer als in 1920. Toen bereikte het de hoogte van 4.45 -f- N.A P., Donderdagmorgen 4.15. De rivier voert met een razende vaart het water naar beneden, dat het des on danks nog blijft stygen geeft wel een klein denkbeeld van de ontzaglijke hoeveelhe;d water, die er op de bovenrivier moet zjjn, Aangezien het Bossche veld overstroomd is, kan de tram niet verder rjjaen dan tot Vljjmen en hebben de autobussen den dienst over Vlymen moeten staken. De dienst op den Bosch wordt door de meeste on dernemingen zoo goed mogeljjk onderhouden over Ammerzoden en Hedel, Over de schipbrug te Hedel is thans een druk ver keer. Voor zoover wjj konden beoordeelen was in het land van Heusden en Altena nog geen gevaar te duchten. In Drunen was men echter ook angstig voor het dreigende gevaar en in de Drunensche Duinen was drukke aanloop om den toestand gade te slaan. Ter versterking van den spoordijk Den Bo?ch—Vlymen zijn materialen vervoerd nit 's Bosch en is heden weder een hulp- trein vertrokken. Heden Vrijdagmorgen 8 uur heeft de rivier den stand bereikt van 4.49 en is daarmede dus de hoogste water stand van 1920 overschreden; er is een stand bereikt die sinds de Nieuwe Maasmond in werking is, nog niet is voorgekomen. Tengevolge van den hoogen waterstand heeft de Scheepswerf zich genoodzaakt gezien een 60-tal werklieden voorloopig gedaan ts geven en zyn deze dus tot werkloosheid gedoemd. H.M. de Koningin bracht hedenmorgen een bezoek aan den Bommelerwaard en bezichtigde o.a. de verschuiving van den dijk te Poederooijen. De wildste geruchten gaan heden morgen door onze plaats. Zoo zou de Kanaaldyk bij Baardwjjk zyn doorgebroken, wat er van waar is, konden wij niet te weten komen, telefonische verbinding was niet te krygen aangezien de lynen hoofdzakelijk voor dienst gebruikt worden. Mochten de geruchten echter waarheid bevatten, dan zou de streek van Baardwijk tot Geertrui- denberg onder water komen te staan. Zoo zou verder de Maasdyk bij Hedik- huizen zijn doorgebroken, waardoor Hedik- huizen, Herpt enz. onder water zouden komen te staan en Heusden geheel van die zijde geisoleerd en afgekist zou worden. Hier zijn wjj even polshoogte gaan nemen en ble6k het ons, dat de dijk wel gevaar lijk staat en het water er onderdoor kwelt, doch dat een doorbraak tot op heden niet had plaats gehad. Men hoopt den djjk nog wel te behouden. Dinsdagavond hield Ds, Boeke uit Amsterdam in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier een vergadering, ten doel hebbende de oprichting van een af- deeling van het Nederiandsch Bijbelgenoot schap. Ruim half acht opende Ds. Huijgens de vergadering met gebed, waarna Ds. Voor hoeve uit 's-Hertogenbosch eene inleiding hield over de reeds bestaande afdeelingen in onze provincie. J Hierna zette Ds. Boeke op zeer duide- Ijjke wijze het groote nut en tevers ook de groote noodzakelijkheid der vereeniging uiteen. Het groote nut, doordat in eene plaats waar een afdeeling gevestigd is de menschen in de gelegenheid'gesteld worden in de depóts Bijbels in alle gewenschte formaten en in verschillende letterdrukken te kunnen bekomen de groote noodzake lijkheid, omdat het publiek -de gelegenheid geboden wordt zich tegen lage pi jjzen een Bijbel aan te schaffen. Aan het einde der vergadering werd men in de gelegenheid gesteld zich als lid of begunstiger op te geven, waarvan men flink gebruik maakte. Daar het benoodigde bedrag tot oprich ting der afdeeling was bereikt, werd alzoo tot oprichting overgegaan. Staande de ver gadering werd al reeds het Bestuur ge vormd, bestaande uitDen WelEerw. Heer Ds. Hujjgens, Mej. Landzaat, de heeren W. v. d. Steenhoven en S. D. Barghorn. Op algemeen verzoek zal Ds. v. d. Vlugt uit Drunen aangezocht worden zitting in het Bestuur te nemen. Hierna sloot Ds. Voorhoeve met dank gebed deze vergadering. Sigarenfabrikanten die er prijs op stellen dat de ontheffing krachtens art. 88a de tabakswet tot 1 Januari 4927 voor hen bestendigd wordt, moeten ten spoedigste een verzoek, gericht aan den Minister van Financiën, bjj den Ontvanger der accynzen over hun woonplaats, indienen. Andel. Wegens ziekte van Mej. Abr. Frida Kate kon de lezing van Vrjjdag 8 Jan. a.s. niet doorgaan. Deze lezing zal nu plaats hebben Maan- dag 15 Februari a.s. Onderwerp Misdaad en straf*. Op Zaterdagavond a.s. zal vAndel's Fanfarecorps* daartoe uitgenoodigd, te Giessen in het gymnastieklokaal den open bare school een uitvoering geven. Almkerk. J.l. Dinsdagavond vierde de Herv. Knapenvereeniging vSamuek, onder leiding van Ds. Röth in de zaal van den heer Dekker haar jaarfeest. Nadat door Z.Eerw. was voorgegaan in gebed en alle aanwezigen een hartelyk welkom was toegeroepen, werden ver schillende opstellen en voordrachten ten beste gegeven welke door deze jonge vereeniging zeer goed werden vertolkt. Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2