Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Zachte Huid PUROL PHILIPS De Watersnood. Marktberichten 19.1567 Vrijday 8 Januari DAMRUBRIEK. Vragen op rechtskundig gebied Voor Behoud van een van Handen en Gelaat BETER LICHT VOOR MiHDEB GELD BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Geachte damvrienden 1 Weder is een jaar voorbg gesneld, waarin, naar we hopen, onze rubriek u menig genoeglijk uurtje bezorgd heeft en u menigmaal voor eenige oogenbiikken aan de beslommeringen van het alledaagsche ontrukt heeft, aangename verpoozing bezorgen op het veld van hon derd ruiten 1 Onze welgemeende wensch is, dat het nieuwe jaar nog gehuld in het ondoorzichbare gewaad der onzeker heid voor u in alle opzichten een gelukkig jaar moge zyn. Wij rekenen weer op ons aller belang stelling en medewerking, terwijl van de zyde der redactie géén moeite te groot zal zijn om de rubriek zoo gezellig en interes sant mogelijk te doen blyven. Laten we 'tjaar beginnen met onzen loopenden wedstrjjd tot een goed einde te brengen. Dus moedig voorwaarts Uitslag eerste ronde, van Herpt de Graag 02 van Andel Wiihem 11 van KriekenVogelaarnog niet gespeeld de Joode Benjamins 2— 0. De derde ronde gaven we in ons vorig nummer. VIERDE RONDE ven Herpt de Joode Kentie de Graag Vogelaar van Andel Wiihem Benjamins van Krieken vry. Links met Wit. Onderstaand probleem is pure fantasie 1 Onze oplossers zullen er ons niet van kun nen beschuldigen dat we met fantasie- standen dwepen, We geven 't thans uit aardigheid, en men zal er belang in stellen als men weet dat dit probleem twee maanden lang in Frankrijk gecirculeerd heeft, en niet opgelost is kunnen worden. De auteur is onbekend. De oplossing geven we er ditmaal by. Wit speelt als volgt 48 42, 24 20, 29 24, 45 X 34, 39 34, 42 47, 27 - 21, 28 22, 31X22,31X1, 47X4, 1 34, 4 18 enz, I Zwart alles gedwongen. De ontleding is niet moeilijk te volgen. De »Coup de Turcx is hierin ook een niet geringe moei lijkheid. 1. Door welke rechtsmiddelen, zal bij eventueele totstandkoming van het Water schap »het Noorderafw.kanaalc, een water schap gedwongen kunnen worden de bij classificatie vast te stellen omslag in de de kosten der werken enz. te betalen Worden de omslagen niet rechtstreeks van de ingelanden ingevorderd, maar de besturen van de verschillende waterschappen voor de onder hun gebied behoorende landen aangeslagen of met de inning van den omslag belast, dan kan het verschuldigde bedrag bij dwangbevel van het nalatige bestuur worden ingevorderd met parate executie, (d. i. zonder voorafgaand rechter lijk vonnis) van de kas en de voor executie vatbare bezittingen van de instelling. 2. Wie benoemd de leden van het Centrale lichaam en welke waarborgen zjjn er dat daarin zoowel voor- als tegen standers van kostbare werken misschien, zullen worden opgenomen Gedeputeerde Staten benoemen een voor- loopig bestuur. Later worden de definitieve bestuursleden benoemd door de stemge rechtigde ingelanden. Hoeveel dier bestuurs leden evenwel voorstanders en hoeveel legen- standers van mogelijk te verrichten kostbare werken zullen zijn, hangt geheel van de stemgerechtigde ingelanden zelf af. 3. Is de oprichting van een dergelijk waterschap onder te brengen onder het begrip »aigemeen belangof is een zoo danige poging tot verbetering van gronden van particulieren en misschien tegen den zin van die eigenaars, te beschouwen ais meer een bijzonder belangt van de eige naars De voorstanders van de oprichting van een Waterschap *het Noorderafwaterings- kanaak beweren natuurlijk, dat met de oprichting een nalgemeen belangt wordt gediend, terwijl de meeste tegenstanders er in zien het dienen van ^bijzondere be langen van zeer enkele personent. 4. Wanneer het uitsluitend een bij zonder belangmoet worden geacht (van algemeen belang kan m. i. worden ge sproken b.v. bij den aanleg van een weg, ofwel bij daarstelling, van inrichtingen, waarvan ieder, dus landbezitter of geen landbezitter, genot kan hebben) is hst dan rechtens mogelyk de Waterschappen te dwingen daaraan deel te nemen Mat betrekking tot de oprichting van waterschappen hebben da Staten een groote macht. Over de oprichting hebben belang hebbenden niet de minste medezeggenschap, daar de Wet slechts bepaalt, dat belang hebbenden in de gelegenheid moeten zijn gesteld van het voorstel kennis te nemen en hunne bezwaren er tegen aan de Staten in te dienen. De Staten kunnen dus gerust besluiten tot oprichting van een Waterschap, indien daarby de belangen van slechts en kelen zijn gebaat. Echter moet het besluit der Staien, waarby wordt overgegaan tot de oprichting van een waterschap, door de Koningin worden goedgekeurd, zoodat de tegenstanders, indien de Staten mochten besluiten tot de oprichting van het Water schap »het Noorderafwateringskanaak, nog gelegenheid hebben aan de Koningin te verzoeken om het Statenbesluit niet te willen goedkeuren. 5. Zouden ingelanden niet kunnen vor deren, dat voor eiken polder een kosten berekening wordt opgemaakt en medege deeld, gezien het feit dat waarschynlyk slechts zeer weinig belanghebbenden daar omtrent nog cyfers hebben gehoord X. X. Eene kostenberekening, als door U be doeld, vorderen gaat niet, maar we! zou elk waterschap er om kunnen verzoeken. Is het arbeiden buiten- of binnenshuis op Nieuwjaarsdag, 1ste Paasch-, 1ste Pinkster en 1ste Kerstdag geoorloofd Zulks in verband met de Zondagswet. A. P. Volgens de Zondagswet van 1815 mogen op Zondagen en op zoodanige godsdienstige feestdagen, als door de kerkgenootschappen van deti christeiyken godsdienst algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene bezigheden, welke den godsdienst zouden kunnen storen, worden verricht, maar ook mag in het algemeen geen openbare arbeid plaats hebben dan in geval van noodzake lijkheid, als wanneer de plaatselijke regee ring daartoe schriftelyke toestemming zal geven. Ik heb een stuk bouwland gehuurd van de diaconie. Een inwoonster dezer Gemeente wilde een huis bouwen, gaf daartoe een inwoner (diaken zynde) volmacht dit plau ten uitvoer te brengen. Met volmacht hebbende en mij ondergeteekende, met goedkeuring van den Kerkeraad, werd over gegaan om een gedeelte van bovenvermeld land af te staan voor vijftig gulden (f 50) per jaar, waarvan voldoende getuigen zjjn, en het ook reeds is afgebakend in 't bijzijn van volmachthebbende (diaken). Inwoonster bouwt nu op een andere plaats. Nu willen ze mjj het land weer laten behouden, dat toch door my was afgestaan. Hoe moet ik handelen in deze zaak om mjjn recht te verkrjjgen Op wien zouden de kosten vallen? Zou dit s. v. p. zoo spoedig mogelyk beantwoord kunnen worden H. F. Wegens het niet nakomen der gesloten verbintenis kunt U vergoeding eischen van kosten, schade en interessen. Waar U dezen eisch moet instellen by de Arron- dissements-Rechtbank en zulks niet kan geschieden zonder procureur, zouden wjj U aanraden zich ten spoedigste te wenden tot een advocaat-procureur te 's Bosch. De kosten vallen op de partij, die in het ongelyk wordt gesteld. Ons inziens staan uwe kansen, om in het gelijk te worden gesteld, zeer gunstig, indien het door U in de vraag vermejde ten minste geheel juist is. Wanneer door een Notaris een vrijwillige huisverkoop plaats heeft, en dit door den kooper bij den afslag zelf wordt gemjjnd, heeft nu de inzetter van bovenge- noemden verkoop recht op zjjn inzetgeld D. D. Of U recht op het inzetgeld of, zooals de Wet het noemt, het strijkgeld hebt, hangt geheel af van de uit den aard der zaak voorgelezen® verkoopconditiën. Werd daarbij inzetgeld aan den bij den inzet hoogsten bieder onvoorwaardelijk toegekend, dan bebt U er recht op, maar stond b.v. in de verkoopconditiën dat bij eventueele niet-gunning geen inzetgeld werd uitgekeerd, dan kunt U er geen rechten op doen gelden. De beantwoording uwer vraag hangt dus geheel af van de verkoop conditiën, die wij niet kennen. nmuiiii niiimn* hhrmii VS O V w crl 'imtnmi -O gebruik ik altijd 's BOSCH, 5 Jan. Op de markt vsn heden werden aangevoerd 525 stuks. 280 stuks hoornvee, 182 biggen, 12 zeugen, 3 schapen lammeren, 78 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f 270 f440, kalfvaarzen f260 a f415, magere ossen en koeien f 140 4 f 260, vette ossen en koeien Ie kw. 60 2e kw. 50 ct. p. p., pinken f125 k f195, zeugen f 120 f175, biggen f2.75 A f3.p. w. schapen f 20 a f 40, lammeren f a f Aanvoer kort. Handel traag. De Rotterdamsche eimeiling Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren f 9.35f 12 00 Idem (klein) f 8.25f 9.25 Eendeieren f 9 80 Aanvoer 52,000 stuks. ROTTERDAM, 4 Jan. Ter veemaikt waren heden aangevoerd 193 paarden, 14 veulens, 1018 magere runderen, 670 vette runderen, 111 vette kalveren, 842 nuchtere kalveren, 80 graskalveren, 112 schapen of lammeren, 187 biggen, 13 bok ken of geiten, 61 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee melk koeien f320—525, kalfkoeien f320 525, stieren f150—500, pinken f130 170, graskalveren f60 120 vaarzen f180260, paarden f200300, slacht- paarden f 100175, hitten flOO200, veulens f 60100, biggen f 1525 biggen per week f 2.753.00, overloopers f 26 50, fok-nuchtere kalveren f 20—35, slacht- nuchtere kalveren f 16-21. GOR1NCHEM, 4 Jan. Op de veemarkt waren aangevoerd 82 runderen, 5 nuch tere kalveren, 298 overloopers, 273 biggen, De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 400f 500 melkkoeien f 300—f 375 kalfvaarzen f 175—f 250 guiste vaarzen f150f 250 pinken f 100 f.150 graskalveren f f nuchtere kalveren f 20—f 30, overloopers f 25f 50 biggen f 14—f24. Avondwerk zal Cl minder ver- moeien.indien bet verricht wordl by bet zacbte witte licht van PHILIPS ARSENTA LAMPEN die CJw öogen beschermer» er» Ow fetroomrehenirigr laag hooiden EINDHOVEN 9000 NEDERLANDSCHE ARBEiDERS. Tabletten, tegen heesehheid. In het Land van Maas en Waal, j aldus een speciale verslaggever van „De Maasbode", is thans een opper- j vlakte van 13.000 bunder land over- I stroomd en zijn 34 dorpen onder water gezet. Door de genie zijn gaten geslagen in den Maasdijk, met het oogmerk, het land van Maas en Waal wat te j ontlasten. Dit doel is intusschen niet bereikt. In den nacht van Zondag op Maandag was een detachement j genietroepen onder bevel van den j eersten luitenant Lohmeijer, met de opblazingswerkzaamheden begonnen j en tegen Maandagmorgen sloeg een dynamietontploffing, ongeveer 800 M. voorbij de Dreumelsche sluis, het j eerste gat in den Maasdijk. Het j water stroomde onder veel geweld i met een verval van 80 c.M. in de Maas en vergrootte het gat spoedig 1 tot een breuk van een 60-tal meters. Tegen Maandagmorgen volgden nog meerdere ontploffingen, waarvoor in totaal 1200 K.G. trothyl werd aan gewend. Ondanks de ontstane overlaat, wel ke de genie nog tot 200 M. hoopt te vergrooten bleef het vloedwater in het land van Maas en Waal echter stijgen, waaruit bleek, dat er bij Ne-- derasselt meer water het land van Maas en Waal binnenstroomde dan er door het gemaakte gat wegvloeide. Het stijgende water, in beukenden golfslag voortgezweept door den N,- Westen wind, welke weer in kracht toenam ,deed intusschen ook in de plaatsjes Wamel, Dreumel en Leeu wen welke we langs den Waaldijk het gemakkelijkst bereiken konden, den nood stijgen, hetgeen zich bij den onoph oudelij ken golfslag in het omstreeks twee en een halve meter hooge water gemakkelijk laat be grijpen. Op de Meent in Wamel vielen korl na elkaar de muren van een vijf tiental woningen in, zoodat ze ge heel verdwenen onder de golven. De bewoners hadden zich reeds in vei ligheid gesteld op de dorpsstraat, welke alleen nog droog is, In Dreumel en Leeuwen zijn mede reeds verschillende huizen verdwe nen en er begon ook gevaar te drei gen ook voor hechter ge waanden, waar de bewoners zich nog op den zolder bevonden. De menscben moeten om eigen bestwil hun woningen verlaten en Maandagmiddag moesten de hier te hulp gekomen mariniers onder be vel van den eersten luitenant Micha- elis wel ter overreding om de hui zen te verlaten, eenige kracht gaan bijzetten. De menschen wilden niet allen wijken. Het is dan ook wel zwaar voor hen land, have en goed te verlaten, met het verilrek meen den de meesten voorgoeid afscheid te nemen van veel wat dierbaar was en het moet helaas erkend, dat die meening wel harde waarheid wor den zal, maar hier moest om kost bare menschenlevens te redden wel worden opgetreden. Sommigen moes ten tenslotte met zacht geweld wel uit hun woningen worden gehaald. Reeds zijn een drietal personen krankzinnig geworden. Hoe verkeerd dit beoordeeld werd kan wel blijken uit het feit, dat een vrouw zich met een koekepan teweer stelde. De bewoners werden niet hietvee naar den Waaldijk gebracht, waar ze voor Wamel en Leeuwen werden door de veerboot met naastzij lig gende pont, voor Dreumel door de Postiljon. Zoo kwamen in Tiel ^verschillende transporten mannen, vrouwen en kinderen aan, met zich dragend al den weedom van vluchtelingen. In Tiel vonden ze echter een lief derijke ontvangst. Met de meeste vluchtelingen was het treurig gesteld, gedrukt door leed, door de doorstane koude en angst kwamen zij aandragen het allernoo- digsle, het meest waardevolle, dat kon worden medegenomen. Maarniet alleen voor de menschen werd ge zorgd, o';ok koeien, paarden en var kens werden in veiligheid gebracht, dank zij de hulp, die van overheids wege door militairen enz. geboden wordt. De toestand blijft te Wamel ernstig al is er thans geen was meer te constaleeren. Vele huizen staan lot het dak in liet water. Reeds zijn 25 huizen ingestort, terwijl de andere zeer wankel staan. Er zijn geen men schenlevens verloren. Het vee is ge red. Vluchtelingen uit deze streek zijn meestal naar Tiel gegaan. Uit Leeuwen zijn een groot aantal noodlijdenden te Tiel aangekomen. De toestand van den dijk aldaar levert geen gevaar meer op. De 72-jarige mevrouw de wed. J. Hoeben—-van Beek, die als 7-jarig meisje eenige dagen en nachten op den vloed van 1 Februari 1861 in het Maas en Waalsclie veld ron- dreef, moest door een zolderraam het stijgende water ontvluchten. Van de ongeveer 2500 inwoners van Dreumel hebben meer dan 2000 de gemeente verlaten. De verbinding met de buitenwereld is moeilijker geworden omdat tenge- j volge van het laten springen van den dijk door de genie te Alfen ook de weg naar Heerewaarden is onder geloop en. Nu Dreumel geheel door militai- i ren ontruimd is, blijkt steeds meer i en meer dat deze maatregel noodza- kelijk was. Waren 'Maandag reeds een twintigtal huizen ingestort, Dins dag zijn er nog meerdere ten gronde •gegaan. Indien het water 'zoo blijft* wassen zullen nog vele woningen vol gen. De Waal blijft vallen, zoodat het gevaar voor verdere doorbraken zeer waarschijnlijk wel geweken is. Ernstig liet de toestand zich ook aanzien bij Driel tegenover Ooster beek. Hier dreigde de Rijndijk te zullen bezwijken. Ernstige scheuren vertoonden zich hier. Met man en macht werd hier gewerkt om den dijk te behouden, indien deze dijk was bezweken ,dan kwam de Betu we grootendeels onder water. Zoowel op de Rijn- als op (de Waal dijken is alle vervoer van vrachtau to's autobussen etc. verboden. Slechts zeer lichte voertuigen en rijwielen mogen hierover rijden. Ernstige ziekteverschijnselen doen zich thans reeds onder de vluchtelin gen voor, o.a. hoorden we van rood vonk onder de kinderen. Steeds passeeren nog treinen met matrozen, welke naar Nijmegen ge dirigeerd worden voor hulpverlee- ning. De voorziening met levensmidde len -van de Maas elders gevluchte be woners gaat met groote moeite ge paard. Mariniers en pontonniers va ren door het overstroomde gebied en brengen de uit Nijmegen aange voerde levensmiddelen naar de hoo ge plaatsen. De toestand te 'Wychen en omge ving blijft nog zeer ernstig. Uit Bergharen werd dringend om hulp getelefoneerd. Vletten werden gezonden, De genie is bezig drie bruggen van 3 a 400 M. lengte te slaan. Woensdagmorgen heeft minister jticttwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9