Medeburgers J f Watersnood Binnenland Plaatselijk Nieuws. Gaarne gevolg gevende aan het verzoek van den Heer Commissaris der Koningin in Noordbrabant hebben ondergeteekenden zich vereenigd tot een Comité, met het doel in onze gemeente gelden in te zamelen voor de slachtoffers van den Watersnood, die een groot gedeelte van ons vaderland op zoo'n onbeschrijflijk vreeselijke wijze heeft getroffen. Ontzaglijk zwaar is het leed, waaronder een aantal onzer medemenschen gebukt gaan. Hoe groot is daarentegen het voor recht voor ons, die voor dat onheil mochten gespaard blijven Wij lezen in onze verwarmde vertrekken de nieuwsbladen en uiten onze ontzetting over de gebeurtenissen in de overstroomde streken. Mogen wij het daarbij laten Laat ons het antwoord geven op deze vraag door naar vermogen in te schrijven op de inteekenlijst, die U in den loop dezer week zal worden aangeboden. H. J. VAN EGGELEN, Burgemeester. J. U. AUËR. G. G. CARPAIJ. J. VAN DIETEN. J. VAN DIJL. G. VAN EVERDINGEN. L. G. VAN GENDT. A. DE HAAN L. M. DE MOL. MR. C. W. VAN OMMEREN. Mr. W. RUITINGA. P. F. SCHMIEHUSEN. HUBERT VERHOEVEN. FR. H. VERHOEVEN. J. H. VERHOEVEN. handen te nemen. In 1924 is alleen het administratief beheer opgezegd, niet het technische, daar dit niet zoo duur was. Aan de P. N.E.M. zal verzocht worden ook het technisch beheer aan de gemeente over te geven. k. volgn. 6 van het waterleidingbe drijf onderhoud filters enz. vindt de com missie wel wat te laag. Volgens oordeel van den machinist der waterleiding is deze post echter voldoende. 1. Over het vleeschkeuringsbedrijf heeft de commissie geen voorstellen of aanmerkingen. Vervolgens worden de begrootingen goedgekeurd. Rondvraag. De heer de Waardvoor onderhoud enz. van de stormseinen is een bedrag uitgetrokken, maar de seinen zelf merk ik nooit. Volgens den secretaris wordt geen be richt meer ontvangen. De heer van Wijk vraagt hoe het komt dat er voortaan geen bioscoop voorstellingen meer gegeven mogen wor den. Hij wijst op de schade, die de ondernemer nierdoor ondervindt. De heer Bogerswij achbn de bios coop een gevaar voor het volk. De heer de WaardU kunt er toch niet op tegen hebben, dat er eens per maand een onschuldig bioscoopje gege ven wordt. Naar aanleiding van een vraag gedaan door den heer Holster over de post uit getrokken voor een wijkverpleegster, ant woordt de Voorz. dat de^ thans be noemd is. De heer Visser vraagt of de weg in het laantje naar het huis van den heer van Oord, zoo spoedig mogelijk opge knapt zal worden, daar deze thans door het graven van geulen voor de water leiding, onbegaanbaar is. Volgens den voorz. zal de weg spoedig in orde gemaakt worden. De heer Hakkers wil 10 pCt. belasting heffen op het bezoeken van de bioscoop. De voorz. merkt op dat thans leges geheven worden. Om 10 pCt. belasting te heffen moet er een nieuwe belasting verordening gemaakt worden. De heer Hakkers zal een volgende keer met een voorstel komen. De heer VisserKunt U dok nog eenige inlichtingen geven inzake het veer Ik bedoel het aanschaffen van een boot enz. De Voorz.: Wij zijn druk aan het on derhandelen. Er wordt rekening met den termijn gehouden. Daar niemand meer het woord ver langt, sluit de voorz. de vergadering. Be üiniiterieele crisis Naar de oplossing. Naar aanleiding van de Vrydag gehouden fractievergaderingen verneemt de »Res. bode« uit parlementaire kringen, dat in derdaad tusschen de aftredene ministers een compromis is bereikt inzake het ge zantschap en wel in dien zin, dat de ge zant te Rome naar elders wordt overge plaatst, maar tevens by het Vaticaan ge accrediteerd blyft. By de katholieke Ka merfractie moeten tegen deze oplossing, waarby het gezantschap by het Vaticaan weinig meer wordt dan een ornament, ernstige bezwaren zyn gerezen, waarby Vry- dag geen overeenstemming kon worden bereikt. Deze bezwaren zullen te bevoeg- der plaatse ter kennis worden gebracht en daarna zal de katholieke Kamerfractie Dinsdag opnieuw vergaderen. Op onze vraag, of op een spoedige op lossing van de crisis gerekend kon worden, antwoordde men ons, dat die mogelykheid bestaat maar zekerheid is daarvoor nog allerminst. Op onze vraag, of het thans bereikte compromis niet dezelfde oplossing inhoudt, welke eenige weken geleden door de vier katholieke ministers als in stryd met de waardigheid van den H. Stoel is afgewe zen, moest men ons het antwoord schuldig blyven. De katholieke fractie althans is niet op de hoogte gesteld met de onder handelingen, die toen door den formateur met de katholieke ministers zyn gevoerd. De Haageche redacteur van de ïMaasb.t bereicht, dat het compromis, door dr. De Visser met de aftredende ministers bereikt op de verzakkingenplan van de katholieke en de anti-revolutionnaire Kamerfracties behandeld, hierop neerkomt, dat jhr. Van Nispen tot Sevenaer naar elders, hetzij naar Bern of Weenen zou worden over geplaatst en dan tevens by den H, Stoel zou worden geaccrediteerd. Het algemeen gevoelen van de katholieke Kamerfractie was, dat men zich onder de gegeven omstandigheden in deze regeling zou kunnen schikken. Zyn we goed ingelicht zegt genoemde redacteur dan worden er tusschen nu en a.s. Dinsdag, wanneer, zooals gemeld, de katholieke fractie opnieuw zal vergade ren, nog besprekingen gevoerd tusschen de leiders der drie rechtsche fracties der Tweede Kamer, den voorzitter van den ministerraad en den kabinetsformateur, dr. De Visser, welke er misschien toe kunnen leiden, dat het ministerie-Colyn als parle mentair kabinet terugkeert. Het wrak van de „Nijverheid F gerendea Het lijk van den machinist opgehaald. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door twee Elburger visschers in de z.g. »Val van Urk" het wrak van de in den stormnacht van 25 November j.l. vergane vNyverheid Ic van de N.V. Van der Schuyt's Stoombootreedery, te Rotterdam, gevonden. Indijking van de Bieibeieh In de eerste helft van Februari zullen de werken tot bedijking van een gedeelte van de Zuid-Hollandsche Biesbosch, ten Zuiden van den Kop var» 't Land onder de gemeente Dubbeldam in vier perceelen worden aanbesteed. De bedoeling is, dat met 1 Maart a.s. een aanvang wordt gemaakt met de werk zaamheden. St. Boreanerating la wakker Een militair, naar Nymegen gedirigeerd om daar hulp te verleenen aan de slacht offers van den watersnood, meldt aan het ïHbld.c dat daar op 7 Januari officieren en manschappen te fiets werden aange houden, om te zien, of zy het nieuwe belastingplaatje wel op hun rywiel hadden bevestigd. Van een der door deze activiteit van den fiscalen Bureaucratius getroffenen weten wy, dat hy eenige nachten niet uit de kleeren was geweest en zich den tijd voor zyn maaltyden niet had gegund, omdat bet werk in verband met den wa tersnood, tot hulp aan mensch en vee, hem geheel in beslag nam. Van menschen, die sedert 31 Dec. of 1 Jan. reeds voor 't watersnoodwerk ginds vertoeven, heeft men het rywiel in beslag genomen en op het verzoek om teruggave werd afwyzend beschikt, hoewel die fietsen noodig zyn voor het werk en het garnizoen Nijmegen niet over voldoende ryksrywielen beschikt, om er aan ieder, die er een noodig heeft, een te verschaffen. o— Inbreker gesnapt De huisknecht van mevrouw Coninck Westenberg aan den Schulpweg te Aer- denhout, wandelde met eenige honden om de villa, toen hy daar een man bemerkte, die blykbaar wilde inbreken. Hy was al over een poort by de keuken geklommen. De huisknecht wist met dreigementen het vluchten te beletten. Inmiddels stuurde hij zijn vrouw naar den politiepost, welke zich op ongeveer 150 Meter verder bevindt. Onmiddellyk kwam men met agenten terug. De man werd gearresteerd. Ir. zyn bezit werden voorwerpen gevonden, die vermoe delijk afkomstig waren van diefstal, Vrydag j.l, te Kweekduin gepleegd. De man bekends, dat hij zich aan deze inbraak had schuldig gemaakt. o— Verschrikkelijk eagelak Een doode, een zwaar gewonde. Zondagavond ongeveer zeven uur zyn, even door het dorp De Bilt (by Utrecht) twee personen door de Zeistertram aange reden. Ze verkeerden in zwaar beschonken toestand en zelfs deelde men mede, dat de een nog een gevulde flesch jenever by zich had. Een van de twee werd terstond gedood, de ander zwaar gewond. In deerniswekkenden toestand werden ze per auto van den Utr, Gem. Geneeskun digen Dienst naar de Rijksklinieken ver-osrd. De bestuurder van de tram treft geen schuld, daar ze opeens vanaf den weg ever de rails zwaaiden. Wel remde de bestuurder uit alle macht, maar de aanryding was niet te voorkomen. Beiden waren verschrikkelijk verminkt. Men vreest voor het leven van den zwaar gewonde. o— tireete gifte» Direct by de Watersnoodcommissie (commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland) te Amsterdam zijn, blykens de eerste verantwoording o.m. ingekomen, behalve dan de reeds vermelde bjjdragen van de koningin en de koningin moeder, de volgende groote giften Neder- landsche Bank f 15 000, Lippman Rosen thal en Co. en Twentische Batik, ieder f 10.000 Hope en Co, f 6000 Vroom en Dreesmaun f 5000 Van Loon en Co. f 5000; Holl, Zwitsersche Chocoladefabrieken f2000; Amsterd. Ballastmij. f 1000. De Paus schonk f 20.000 voor leniging van den nood aan het R.K. Huisvesting- Comité te 's-Boscb. o SehadeloMiteliiig alt '»Kyk»sehatkl»t De heer Braat, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw de volgende vraag gesteld Is de minister bereid, spoedig maat regelen te nemen om de door den jongsten watersnood geteisterde personen en gemeen ten aan de open liefdadigheid te onttrek ken, door hen uit 's ryks schatkist schade loos te stellen o— Braiditiehting Eenige dagen geleden heeft er in de Slachtsteeg te Utrecht een brandje gewoed, dat, dank zy het krachtig ingrijpen van de brandweer geen ernstige gevolgen heeft gehad. De verdachte omstandigheden gaven de brandweer en de recherche aanleiding een ernstig onderzoek in te stellen, waarna proces-verbaal werd opgemaakt tegen den bewoner, zekeren S., wegens vermoedelijke brandstichting. Bedoelde S,, die nog een maand hech tenis te goed had werd ter beschikking gesteld van de Justitie. o let eiderw(ji ia het «taatireekt aai Priacea Juliana Opgedragen aan Prof. Van Eysinga Naar men verneemt hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins aan Pro fessor jhr. Dr. W. J. M. van Eysinga, Hoogleeraar aan ^de Rijks Uuiversiteit te Leiden, verzocht voor H. K. H. Prinses Juliana cursassen te houden in het Neder- landsche Staatsrecht en in het Volkenrecht. Prof. van Eysinga heeft zich hiertoe be reid verklaard en zal met deze cursussen in de maand Februari aanvangen. Het zilveren huwelijksfeest der Koningin. II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben met groote waar deering kennis genomen van de plan nen, welke zoowel hier te lande als in de Overzeesche Gewesten ontstaan zijn om H. M. en Z. K. II. blijken van aanhankelijkheid te geven ter gelegenheid der herdenking van H. D. zilveren huwelijksfeest, hetzij in den vorm eener bloemenhulde, dan wel in den vorm van meer blijven- den aard. H. M. en Z. K. H. stellen er prijs op, te verklaren dat het H. M. en Z. K. H. groote voldoening zou schenken, indien de bedragen die men hier voor beschikbaar had willen stellen, voor zoover dit thans nog mogelijk mocht zijn, instede daarvan werden bestemd tot leniging van den groo- ten nood in de door den watersnood geteisterde gebieden. H. M. de Koningin was voorne mens Dinsdagavond met den trein van 9.21 uit den Haag te Zwolle aan te komen. Zij zal op het station in den Koninklijken trein blijven over nachten en vandaag Woensdag per auto de overstroomde plaatsen in de omgeving van Zwolle bezoeken. De doorbraak van den IJseldijk bij Zalk j.l. Vrijdagmorgen heeft tal van boerderijen onder water gezet. Reeds den geheelen nacht had men de doorbraak gevreesd. Het eerst werd bemerkt dat het water dooreen mollengat stroomde, en direct moest toen de daarbij gelegen boerderij van de wed. Dekker ontruimd worden. Omstreeks acht uur brak de dijk door. Met donderend geraas stortte het water naar binnen. Na eenige oogenblikken was er een gat van acht meter. Om 1 uur des namid dags was dit 60 M. breed. De bewoners van de boerderij van Westerop, die eenige honderden me ters achter de eerstgenoemde boer derij is gelegen, werden zoo door het water verrast, dat zij het vee niet meer in veiligheid konden bren gen én het op het hoogste gedeelte bij het huis moesten vast maken. Eenige uren later wist men met een roeiboot uit Zalk en twee boo ten van den veerdienst op het Ka- terveer, die men o ver den dijk ge sleept had, onder de leiding van den pachter van het Katerveer, de dieren in veiligheid te brengen. Nadat te Dalfsen pontonniers uil Nijmegen waren aangekomen om de plaaats in te nemen van de militai ren uit Kampen, die met de bevol king medewerkten aan den bouw van een dubbelen ringdijk rondom den kuil, ontstaan door het water dat door de bres in den diik stroomde, hebben dezen met veel succes het insluitingswerk ter hand genomen. Maandagmiddag hadden ze den ring dijk voltooid, waardoor aan de over strooming van het dorp Dalfsen in de lage landerijen aan het Zwarte Water een einde is gemaakt. De brug over de Vecht is met balken en zwa re planken versterkt, en daarover rijden nu groote vrachtauto,'s met Buin dat in het gat wordt gestopt. •e pontonniers zijn al vertrokken. Te Dalfsen zijn 150 militairen uit Assen aangekomen. Uit Zaltbommel werd Maandag ge meld De Waal blijft geregeld vallen. In verband hiermede is toegelaten het rijden met autobussen en vrachtau to's op den Waaldijk Zaltbommel- Zuilichem, alsmede net weder aan leggen van booten aan den Waaldijk, zoodat de stoomboot Mercurius weer vaart. De Maas valt heden wat meer. De val zou spoediger in zijn werk gaan, indien bij Bokhoven, tegen over Ammerzoden, ter ontlasting Van Noordbrabant geen water in de Maas werd gestort, waardoor er een op stopping komt. De toestand is echter zeer bevredigend, dank zij het guns tige weer. In de ontzetting te Aalst van den boezemdijk bij 't stoomgemaal is ge heel voorzien. Met vaste hand, wellicht nog met vastere hand dan tot heden, schrijft de Dijkgraaf, de heer De Jongh,zal ik leiding blyven geven en ik zal niet terugdeinzen tot het nemen van welke maatregelen ook en tegen wel ke personen ook, als ik meen zulks te moeten doen om te geraken tot het door mij vooropgestelde doel: de Bommelerwaard blijft de Bomme- lerwaard, zonder overstrooming. Persoonlijk, zoo deelde de Dijk graaf ons mede, zijn Harer Majes- teit's bezoek en belangstelling een volledige vergoeding voor alle moeite en nachtrustopofferingen, die ik mij tot heden getroostte. Ik waardeer Haar bezoek des te meer om de moeite die H. M. zich gat om na dagen van reizen en trekken in de geteisterde streken, te komen naar de thans zoo gelukkig behouden B om me Ier waard Door den Dijkgraaf werd later na mens de geheele bevolking een tele gram verzonden om H. M. eerbiedig dank te brengen voor het innig me deleven met de bevolking in deze streken. De val zet algemeen door. De dijken in het Zuiden buiten ge vaar. Uit 's-Bosch wordt dd. 10 Janu ari aan de Ct. gemeld De waterberichten van Zondag lui den gunstig, ook voor onze stad, omdat, terwijl Zaterdag nog van St. Andries en Hedel was werd gemeld, thans de val tot beneden doorzet. De keersluis te 's-Bosch bij de Sp oorhaven kon Zaterdagmiddag worden geopend, omdat de stand der rivieren hooger is dan die van de Dieze. Dit vindt zijn oorzaak hier in, dat de Dieze ,twater over den dijk afvoert. Het water van de Maas en van den Bosch loost in de Die ze die het over den Diezedijk naar de Langstraat voert. Eerst als de Diezedijk ophoudt te werken, zal de toestand daar ook beter worden. Men kan echter met alle gerustheid zeg gen, dat de ergste toestand voorbij is. 'Tableau, groote doos 65 cent Hensden. Geslaagd voor het examen Boekhouden van de Vereeniging Mercurius L. C. Verschuur, alhier. Het water in de Maas blijft, dank zy het gunstige weer, steeds vallende. Zaterdagmorgen werd een stand bereikt van 4.64 M. boven Amsterd. peil. Thans, Dinsdagmiddag, is het weder gezakt tot 4.41. Nog een paar dagen va! en de aanlegsteigers kunnen weder in gebruik worden genomen. De Conservenfabriek zelf is reeds droog, de weg er naar toe echter nog niet, zoodat de verscheping der melk nog aan de Ilstent plaats heeft. De kistingen, die nabij de Wijksche poort en Wilheltninaplein waren aangebracht, zyn verwyderd, zoodat alles langzamerhand weder zyu normaal aanzien gaat herkrijgen en de last, die men hier van het hooge water ondervindt, meer en meer verminderd en spoedig geheel tot het verleden zal behooren. De collecte voor de aanbieding van een huldeblijk aan II. M, de Koningin en PriDS Hendrik, ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest, bracht alhier op f 123,83. De collecte, Zondagmorgen in de Hervormde kerk gehouden voor de slacht offers van den watersnood, heeft 62.— opgebracht. In de afgeloopen week was het 25 jaren geleden, dat de heer J. A. Ver hoeven werd benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim, Van de toen benoemden is hy nog de eenige in functie en wel gedurende ruim 12 jaar als voorzitter. Andel. Waar jarenlang de bevolking van Andel naar zich heeft gezien en verscheidene malen bij het Gemeentbqguur een verzoek ingediend om ook in Andel een dokter te krijgen was steeds vruchteloos. Naar men ons uit betrouwbare bron mededeelt komt nu onverwachts zonder bemoeiingen van het Gem.-best. een dokter zich vestigen. Andel mag zich daarin verheugen dat min op deze wijze zoo makkelyk aan een geneesheer komt, te meer daar er al zooveel over getwist is Wij roepen dan onze geneesheer Dr. G„ C. Komen een hartelijk welkom toe in onze gemeente. Almkerk. Zondag j.l. werd alhier in de Herv. Kerk een gift van f 25 ge collecteerd ten bate voor den armen. Vrijdag j.l. bracht den nieuwbe- noemden Burgemeester, de Heer P. Berg- meijer een bezoek aan deze gemeente. Naar wij vernemen, hoopt Z.Edelachtb*. 1 Febr. a.s. zijn ambt te aanvaarden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2