Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres voor TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN, KRISTAL en GLAS. - VERLAAGDE PRIJZEN. Buitenlandse)! Overzicht Plaatselijk Nieuws Telefoon 715. Maandagmorgen werd hier offici eel vastgesteld, dat ongeveer tachtig huizen zijn ingestort, deels door den stroom, deels door drijvende 'hoornen die tegen de muren stooten. Er zijn bovendien nog een 200-tal woningen zoo bouwvallig geworden, dat ze zullen moeten worden afgebroken. En ait aantal neemt nog steeds toe. En het zijn niet altijd oude ar beiderswoningen, maar ook kapitale boerenhofsteden, die voor een jaar of drie, vier gebouwd zijn. Soms zijn heele zolders met overkapping van fde woningen afgesleurd en een 40 'Meter verder gedreven, waar zij nu leen eilandje vormen te midden der watermassa. Het water is nu de aanvoer door den Over-Asseltschen dijk kleiner wordt en het weg kan vloeien door de gemaakte gaten, aan het zakken. Wat hier door de achtergeblevenen geleden is ,is niet te beschrijven. Ten izeerste is men er voor bevreesd, dat tie vorst nog onaangetaste huizen zal beschadigen en hel veevoeder onbruikbaar zal maken. Er {zullen jaren noodig zijn, ook al gal er met ruime hand gegeven worden, om dit bloeiende dorp weer in zijn vroegeren toestand te her stellen, aldus besloot de burgemees ter. Maas en Waal. Het water blijft gestadig vallen. Aan den dijk spoelt veel huisraad aan. Strenge maatregelen worden ook hier toegepast om diefstal en oneer lijke practijken tegen te gaan. We zagen phn. 150 huizen waar van het dak was gelicht, ook ver- toonen vele woningen breede scheu ren, zoodat ze, bij den geringste» storm, of wel bij het zakken van het water beslist zullen bezwijken. Door niemand ter wereld is mo menteel te schatten wat een schade alleen aan de huizen is en nog zal worden aangebracht. Hartverscheurende tooneelen en tafereelen speelden zich hier af. Een matroos, die twee etmalen dag en nacht gevaren had, gaf zijn warm gekookt potje eten aan kinderen, die er op af vlogen als wolven. Een vrouw, die gedwongen wérd mede te gaan uit haar bedreigde wo ning ,zeide in haar radeloosheid: „Schiet me maar liever "dood, dan kan ik hier tenminste nog worden begraven." Deze, vrouw, uit Leeuwen Jiad haar kinderen reeds naar Tiel gezonden. Aan (©en intervieuw dat een cor respondent van de Maasbode had met Pastoor Heurkens te Dreumel, verklaarde nog het volgende: Dan sprak de met het lot van zijn volk jbegane pastoor ons nog over de moeilijkheden, die zich hadden voorgedaan. Toen bij het tramsta tion een tweehonderd tal runderen in teen vlug daar neer gezetten stal warien ondergebracht, zonk ineens de grond weg. Het vee stortte naar beneden en de stal viel mee. Een vervaarlijk geloei klonk onder het tentdoek [uit, terwijl de toegeschoten rechter een onderzoek instellen, en dan komen hun misdaden aan het licht, en dan zou ik ze hebben ver raden, dat zou laag wezen, neen zooiets zal ik nooit doen. Het gevolg daarvan was, dat de rechter tenslotte den kleinen Fanfan wel moest veroordeelen. Den volgenden dag werd hij in een gevangeniswagen overgebracht naar een lluis van Bewaring voor jeugdige veroordeelden, welke ver deeld zijn over 500 cellen, In elke cel bevindt zich een kind, dat pre ventief gevangen wordt gehouden, of wel op verlangen der ouders wordt opgesloten. De veroordeelde kinderen moeten allen het een of ander verrichten; Fanfan echter die preventief gevan gen zat, had niets te doen. Hij zat daar geheel alleen, dag en nacht op gesloten in een klein vierkant ver trekje van twee en een halven me ter lang en even zoo breed, over dag verlicht door een tuimelraam, en des avonds door een lamp, die heel hoog was opgehangen, dichtbij de zoldering. Op een bepaald uur kwam de be waarder de deur openen. Dan werd hij naar een binnen plaats gebracht en daar moest hij stilzwijgend niet de andere gevnage- nen in een lange rij achter elkaar op en neer wandelen. (Wordt vervolgd.) redders schreeuwden: messen, mes sen. Men sneed het zeil aan flarden en meteen de touwen, waarmee de dieren stonden vastgebonden. In ra- zenden galop stormden de beesten na hun bevrijding den dijk op en verspreidden angst en vrees onder de daar saamgegroepte bevolking. Nooit zal ik dit oogenblik verge ten zeide pastoor Heurkens. Het was om je bezinning te verliezen. De plaats waar de stal gestaan had, was Jiu een chaos van verbogen en afgekapte tramrails, waartusschen het water stroelde als in een vlie tende beek. Men meldt uit Maas en Waal: Toen de landen en huizen op Nieuwjaarsdag en later overstroom den, werden de voorraden levens middelen in veiligheid gebracht, d. w. ;Z. naar de zolders en de dijken gesleept. Door de strenge vorst be vriezen deze en bij het aanhouden van ide Koude zijn de levensmid delen .onherroepelijk verloren. Men tracht nog zooveel mogelijk te red den door afdekken met stroo op de in de rivier liggende aaken. In O yen is de toestand door het vallen van het water in zooverre verbeterd, dat alle huizen weer kon den worden betrokken. Er '.staat evenwel nog zeer veel water jen er vormen zich zeer groote ijsvlakten. Men vreest dal tengevolge hiervan het water weer zal stijgen, zoodat de Oostenwind, die eerst de redding .moest brengen van liet hoo- ge water thans met de strenge koude den itoestand nog slechter maakt. Van betrouwbare zijde vernemen wij jdat er ernstig gevaar bestaat dat tengevolge van de ijsvorming het wa ter in het overstroomde land van Maas jen Waal weer zal stijgen, om dat ;nog steeds water het land bjij Nederasselt binnen stroomt. De (toestand in den Ooy-polder is tien afgeloopen nacht zeer kritiek geworden. De polder is dichtgevro ren en de vorst was zoo streng dat de golven bevroren. De woningen zijn thans onbereikbaar. De Bur gemeester Van Ubbergen heeft de bewoners daar hij een dergelijke ramp vreesde, de vorige week reeds aangezegd levensmiddelen in huis te nemen daar zij anders bij inval lende (vorst aan den honger zouden zijn overgeleverd. Zij, die dit niet gedaan hebben - zullen de eerstvol gende dagen behalve koude ook hon ger lijden. Heel kritiek is de toestand hier. De ellende laat zich niet beschrijven. De bewoners zijn voornamelijk land arbeiders, die niets bezitten. De naar tie zolders gebrachte aard appelen [en bieten die deze menschen altijd (voor den winter opslaan, zijn verloren. (Hulp is op het oogenblik niet mogelijk. Er staat op de wegen nog minstens een meter water, zoo dat (daarlangs niet vervoerd worden kan. ,In tie polders staat minstens twee tot drie meter water en nu al les .bevroren is en het ijs nog geen draagkracht heeft, is vervoer per boot .uitgesloten. Er is reeds een aantal huizen ingestort en men vreest dat vele huizen thans onder den druk van het ijs zullen bezwijken. Groote schade wordt ook aangericht aan tie beplantingen. Uit Wychen werd Donderdagmor gen (te half twaalf geseind aan de' Bossche Gt.: Het water in deze omgeving [is sinds hedenmorgen zes uur 30 cM. gewassen. De oorzaak hiervan is dat op vele plaatsen in het overstroomd gebied, het ijs zich begint vast ite zetten en de stroom belemmert. Het verval van de Maas naar het overstroomde land bij Nederasselt bedraagt nog 15 cM. De stationsweg in Wychen, die gisteren weer vrij van water en begaanbaar was!, is hedenmorgen weer overstroomd. Er zijn hier nog drie officieren en (25 manschappen mefl 5 vletten. Hulpverleening 'is evenwel op het oogenblik niet mogelijk. De ijsvlak ten, tiie zich vormen, zijn met sneeuw bedekt en dit maakt liet zeer gevaarlijk over het ijs te loopen. De boerderij en in het overstroom de gebied kunnen niet meer bereikt worden, zoodat geen levensmidde len meer kunnen worden aange voerd. Op verschillende plaatsen moet het yee, dat weer in de stallen was gebracht, weer er uit gehaald wor den, daar de stallen voor de tweede maal onderloopen. Zeer ernstig is de toestand rond om Borgharen, Hernen en Niftrik en in Balgoij. Tusschen Hernen en Borgharen wordt een vlet aan een lijn door het-ijs getrokken en tracht men een vaargeul te maken, men wil deze vaargeul vrij van ijs houden. Vandaag wordt getracht de brug, die in het begin van de watersnood over de wetering in de buurtschap Lunen is ingestort, voorloopig te her stellen. Waarschijnlijk zal morgen de Spoorwegdienst tusschen Wychen en (Nijmegen worden hervat. Uit de Bommelerwaard: De (maatregelen ter beteugeling van de (verzakking aan de Wiel te Poede- roijen Sn het polderdistrict Bomme lerwaard 'beneden den Meidijk, be staande uit het aanbrengen van zak ken grint en zand, worden thans voldoende geacht. Men heeft daar mede [opgehouden. Met het kalmei- weer jèn het voortgaande langzaam zakken van de Maas hoopt men dat hel igevaar geweken is. 1925 onder de toepassing van de nieuwe regeling valt, zullen die partyen, die de regeering steunen, afzien van hun eischen en zich voorloopig met een verkorting tot tien maanden tevreden stellen. Men verwacht thans, dat minister Kestens ontslag zal nemen. Als zyn opvolger wordt generaal Hellebaut genoemd, die op het zelfde standpunt als de regeeringsmeerder- heid heet te staan. Uit de beschikkingen van de Duitsche Rijksdag, die de zittingen van het eind van deze en het begin der volgende week heeft laten vervallen, blykt, dat men er niet op rekent, dat het nieuwe kabinet voor het midden der volgende week zal worden voorgesteld. De pers bespreekt uitvoerig den binnen-j landschen politieke.! toestand, door de wei gering der sociaal-democraten om tot de regeering eener groote coalitie toe te tre den, in het leven geroepen. De burgerlyke linkerpers schuift en verantwoordelijkheid voor de komende zaken op de sociaal democraten, die van hun kant als reden voor hun weigering opgeven de houding der Duitsche Volksparty inzake de sociaal- politieke kwesties en de met de vroegere vorsten aan te gane overeenkomst. Volgens de Duitsche bladen moet onder een kabinet van het midden, met de vor ming waarvan president Hindenburg dr. Luther heeft belast, een regeering worden verstaan, die zoowel naar links als naar rechts onafhankelijk is. Voorts melden de bladen, dat voor de functie van rijksminister van financiën waar schijnlijk tie tegw^Voordige Saksische mi nister van financiën, Beinhoid, zal worden aangewezen. Volgens sommige Berlynsche berichten zou Marx in aanmerking komen als minister van justitie. In parlementaire kringen houdt men er rekening mee, dat zoowel de Duitsch-nati- onalen als de soc.-democraten een afwach tende houding tegenover het kabinet zullen aannemen en bij de stemming over de motie van vertrouwen zich zullen onthou den. Omtrent de moeilijkheden, welke in Bel gië zyn gerezen naar aanleiding van het ontwerp van generaal Kestens, den mini ster van landsverdediging inzake deWer- korting van den diensttyd, meldt de cor respondent van het Hbl. te Brussel het volgende In den ministerraad van Maandag gaf de minister te kennen, dat hy per slot van rekening er in kon toestemmen, dat de diensttyd op tien maanden voor de in fanterie zou worden gebracht, terwyl de socialistische en Christen-democratische par tyen een diensttyd van zes maanden eisch- ten. Hy kon echter niet goedkeuren, dat de nieuwe regeling reeds op de lichting van 1925, die thans onder de wapenen is, toegepast zou worden. De andere mini sters, ook de socialisten, stemden er in toe, dat een proef met den diensttyd op tien maanden zou worden genomen, doch zy waren van oordeel, dat de lichting van 1925 reeds onder de nieuwe regeling zou moeten vallen. Er kon toen geen eensge zindheid worden bereikt. Woensdag is de ministerraad andermaal bijeengekomen ter behandeling dezer kwes tie. Generaal Kestens, die Dinsdag reeds een langdurig onderhoud met den koning had, woonde de vergadering niet by. In- tu8schen was bekend geworden, dat hy geen verdere concessies kon doen. Na lang durige beraadslaging heeft de ministerraad besloten tegen het advies van den minister van landsverdediging in vast te houden aan het standpunt, dat óók de lichting van 1925 van het nieuwe regiem zou profi- teeren. De houding van de ministers is te ver klaren uit de besliste houding, welke de socialistische en Christen-democratische par tyen, die een verkorting van den diensttijd tot zes maanden eischen, terzake hebben aangenomen. Alleen indien de lichting van Hensden. Het water blijft langzaam vallende. De melkfabriek heeft de voormalige conservenfabriek weder kunnen betrekken en de booten kunnen hunne goederen weder lossen en laden aan den hoogen steiger. Thans belemmert echter de vorst weder een geregeld verkeer. De Maas gaat over de geheele breedte overdekt met dryf- ys en het staat te voorzien dat by aan houden van den vorst het verkeer spoedig geheel gestremd zal zyn. De autobussen die over Ammerzoden en Hedel zoo goed mogeljjk den dienst op den Bosch onderhielden, hebben thans hunne diensten geheel moeten staken. Het Bossche veld staat nog onder water en te Hedel is de schipbrug tengevolge van den ijsgang weggenomen, zoodat men langs die zyde den Bosch ook niet meer kan bereiken. Auto's en voertuigen moeten thans om in den Bosch te komen eeri omweg maken over Udenhout. Tot vice-voorzitter der R.K. Zangv. Heusdensch Mannenkoor is in de j.l. ge houden bestuursvergadering gekozen dhr. L. Verhoeven, daar dhr. A. Riteco voor zjjne functie bedankt heeft. De werkman J. van Rjjswjjk uit Aalburg had het ongeluk op de scheepswerf een jjzeren plaat op zyn voet te krijgen, waardoor zyn enkel werd gekneusd en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Na verbonden te zyn werd hy per auto naar huis gebracht. Almkerk. Tot kerkeraadsleden der Ger. Kerk alhier zijn herkozen de heeren C. v, Veelen en P. C. Koekoek, resp, als Ouderling en Diaken. Tot Kerkvoogden der Herv. Gem. alhier zijn gekozen de heeren J. Snoek. J. v. d. Koppel en D. Hagoort. Op 20 Jan. a.s. hoopt het fanfare corps >Cresendo« van Nieuwendijk in de Nutzaal te Werkendam een buitengewoon concert te geven. Wij twyfelen niet, daar 't programma veel beloofd, of velen zullen »Cresendoc met een bezoek gaan vereeren. Naar wij vernemen hopen de Herv. Jong. vereenigingen »Eben Haëzers en sSamuelc op 28 Jan. a.s. in de zaal van den heer Dekker alhier, haar jaarfeest te vieren. Brakel. De Brakelsche veerpont is van een nieuwe Motor voorzien, en kan nu de veerweg weder droog is weder ge regeld met de veerpont worden overgeva- 1 ren. Gameren. Woensdagmorgen 8 uur werd hier de brandaiarmklok geluid dat gelukkig zelden voorkomt. De brand was uitgebroken iri de mandenmakery van A. Schreuders. Door de sterken wind aan gewakkerd lag in een oogwenk de werk plaats met een aan zienljjke party teenen en manden in een aschhoop. Door kracht dadig optreken kon men de vlammen stuiten en de belendende perceelen (hoewel reeds vuur vattende behouden.) De schade aan teenen en manden wordt op f 2000 geschat. Woensdagmiddag werd hier op den dyk een 4-jarig zoontje van W. v. H. door een motorfiets aangereden. Gelukkig bleek een en ander mee te vallen en het ventje kwam er af met lichte kneuzigen aan arm en schouder. Genderen. Zaterdag 16 Jan. 's avonds 7 uur zal de verloting ten bate van de Gem. Zaogvereen. »Polyhymniat in de Openbare school te Eethen plaats hebben. Rijswijk. Woensdag 20 Januari a.s. zal ten gemeentehuize alhier, des v.m. van 9—12 en des n.m. van 2—3 uur gele genheid worden gegeven voor personen die in 1907 geboren zyn, zich te laten in schrijver voor de nationale militie. Het water der rivier de Maas is alhier, weder zoodanig gevallen dat de buitendyks staande huizen welke ontruimd waren, deze week weder betrokken kon den worden. Vlijmen. Donderdagmorgen te om streeks 8 uur ontstond door onbekende oorzaak brand in het huis van W, Mom- mersteeg alhier. Met groote snelheid, aan gewakkerd door een feilen wind greep het vuur om zich heen en weldra lag het ge heele huis in asch. 3 Koeien, 3 varkens en een kalf werden een prooi der vlammen. De kort r.abij gelegen woning van A. v. Esch ging eveneens geheel in vlammen op. Het vee kon hier echter worden gered. J Daarnaast stond het huis van M. v, Bokhoven-Boom, dat kon worden behouden, maar zeker ruim 300 meter verder vatte het huis van P. Kuypèrs, zonder dat ie mand daarop bedacht was, vuur en brandde af, weer 300 meter verder grepen de vlammen een schuur aan. Dior het door tastend optreden van burgemeester v. d. Ven kon men daar het vuur bedwingen. Was dat niet het geval geweest dan waren een achttal huizen er mee aangegaan. Verder strekte de brand zich niet uit. Ge meente- en rijkspolitie hebben prachtig werk gedaan. De brandspuit was spoedig ter plaatse. Ook de Waalwjjksche motorspuit arriveer de, maar behoefde geen dienst te doen. Door het flink optreden van Bart v. Engelen kon een huis tegenover de brandende per ceelen gelegen gespaard bljjven. Hem past hiervoor een woord van lof. Assurantie dekt voor een deel de groote schade. In kort9n tijd is een aantal huizen door het woedende vuur in een puinhoop ver anderd. Sprang. Hiertoe door den heer P. Bouwman instaat gesteld, mocht j.l. Woen- dag avond het bestuur der aid. Sprang van »Patrimoniun« en enkele leden het genoegen smakenhet gouden jubileum van haar zuster afdeeling Amsterdam in de groote zaal van het concert gebouw aldaar, ten huize van genoemde, per radio de feest vreugde van deze jubileerende afdeeling te beluisteren. Zoowel de openingsrede van den voor zitter de heer Doumes en beide feest rede naars de heeren Smeenk en Prof. Slote- maker de Bruijne waren zeer duidelijk en goed te volgen, zoo ook den zang van Mevr. Noorderwier-Reddingius was prach tig. Een woord van d»nk voor de belang- looze bereid willigheid van de heer Bouman is niet mis plaatst. Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2