iziekhandei Hinderlijke Stand S. XPIERO, 's Hertotienbosch. MuiieK en MoziekiBstrm jJ Jan Geerizen, WÊffiMMmMm Ruime auto- garage's 'tDoet over het algemeen heel prettig, dat vele bont aan de costuums, die er gezellig warm en wintersch uitzien. Tegen al te groote willekeur in de toepassing van bont moeten we echter waarschuwen, daar het dan niet fijn meer staat, ook al is 't mode. Een typisch voorbeeld van een modernen wintermantel met-bont geeft onze afbeelding- Deze heeft een grooten, tegen den hals op staanden kraag, die van achteren puntig toe loopt. De schouderkraag, die van voren over de revers doorloopt is op den rug puntig uitgesneden. Een zeer breede bontrand werkt den mantel van onderen af. Deze stijgt aan de rugzijde puntig omhoog en is daardoor in overeenstemming met de schoudergarneering en den halskraag. 't Is rood en nog eens rood, dat we van den winter zullen zien, overigens wel een geschikte kleur om de meer stemmige en donkere wintertoilettetten een beetje op te vroo- lijken. Vooral, daar men niet de teere, zach te tinten roodkiest, maar juist de sprekend ste en sterkste nuancen die ge u maar den ken kunt. Opdat iedere vrouw haar eigen, bij haar passende nuance rood zal kunnen kiezen, heeft men een reusachtige verscheiden heid van tinten gebracht in deze kleur. Wie rood niet goed staat raden we de scherpe kleur ietwat te verzachten door een witten kraag op blouse of japon te leggen of door er een wit vestje in aan te brengen. Jongh notaris te Annnerzoden. De autoriteiten van de Bommeler- waard hebben de laatste dagen hun ambten en functies waarlijk niet als senicuren ondervonden en de beide gen. heeren waren sedert Maandag Jan ook nauwelijks uit de kleeren geweest. Zij hebben tot nu toe echter prachtig resultaat van hun werken gehad, en de gelukwensch, welken de Hooge Bezoekster deswege tol hen richtte, was dan ook volkomen verdiend. Op de kaart werd H. M. vervolgens de moeilijke positie van de Bommelerwaard tusschen de dooi Maas en Waal veroorzaakte woelige aange- AARDIG KUSSEN. Tegenwoordig weten we op allerhande manieren en van allerhande lappen leuke kussens te fatsoeneeren. Wij hebben de char me leeren kennen van de gezellige ronde kussens, die toch eigenlijk heel niet moeilij ker te maken zijn dan de ouderwetsche vier kante. Eerst moeten we natuurlijk een rond voeringskussen hebben, dan twee ronde lap pen, een voor den boven- en een voor den onderkant, en ten slotte een heel lange, smalle lap die we inrimpelen en als band rondom langs het kussen naaien. Is er eenvoudiger denkbaar? Van elke stof en in elke kleur kunnen we zoo'n kussen maken. We zullen u een aardige versiering leeren, die ge voor uw nieuwste kussen gebruiken kunt. We veronderstellen dat ge een kussen hebt overtrokken met eer lapje paarse zijde, laken of fluweel. Knip nu van gele, oranje of bruine zijde, of van alle drie de kleuren, indien ge ze hebt, ronde kleine lapjes van ougeveer 7 c.M. middelijn. Elk lapje slaat ge een klein eindje om en rijgt langs den omtrek een stevigen draad door. Deze trekt ge aan, ligt 't kleine zakje, dat nu ontstaat een propje watten en hecht daarna de draad stevig aan de achterzijde af. Bovenop het vruchtje bevestigt ge een kraaltje of een kleine steekjes-versiering die het kroontje moet voor stellen. Ge zorgt hierbij, dat ge de naald geheel, van de achterzijde van de vrucht naar de voorzijde, doorsteekt. Daardoor ontstaat een kleine indeuking, die den vorm mooier en natuurlijker maakt. Nu groene of donkerbruine stof. Ge neemt een vierkant lapje, vouwt dit langs de diagonaal dubbel en daarna nog een keer. Aan een der zijden rimpelt ge met een reigdraad het driehoekje in tot ge een goeden bladvorm hebt. Houdt ge u precies aan 't voorbeeld van onze tee- kening, zoo hebt ge 5 grootere en 4 kleinere vruchten noodig en een flink aantal blaadjes. Mooi staat een paars koord als omranding van het kussen. Dit wordt tevens in kruis vorm over het kussen gelegd en aan de vier hoeken met een kwast afgewerkt. WILHELMINE. Een overvloed van de laatste mode-model len voor dames en kinderen vinden onze le zeressen in „Het Nieuwe Modeblad". Bij elk model komt een practische beschrijving voor. „Het Nieuwe Modeblad" tweemaal per maand verschijnende, met telkenmale 2 gratis knippatronenbladen, is bij de administratie dezer courant verkrijgbaar voor 95 cents per kwartaal of f 1.25, franco per post. Bezoek van IT. M. de Koningin aan de Bommelerwaard. H. Prins Hendrik j.l. Arnhem en Tiet ge- om te zien hoe de verzor- vluchtelingen enz. was in- H. M. de Koningin heeft zich dien dag naar de Bommeler waard begeven om zich van den toestand (daar op de hoogte te ^tellen. Om 7 uur 's morgens werd de reis van Arnhem naar Zaltbommel aan vaard en de hofanto's die II. M. met gevolg van het station aldaar af haalden reden vóór 9 uur aan het gemeentehuis van Zaltbommel voor. H. M. had geene autoriteiten van ha re komst verwittigt en zoo kwam het, dat ,de oude bode geheel in zijn eentje de Landsvrouwe moest ont vangen. De Commissaris der Koningin in Gelderland Mr. S. baron van Heem stra, die zich reeds in Arnhem bij het gezelschap had gevoegd, geleid de de Vorstin intnsschen naar de burgemeesterskamer, waar Zallbom- mels Burgervader de heer Van Has- seltspoedig verscheen in gezelschap van den Dijkgraaf, den heer De Was Z. K. Vrijdag naar trokken ging der gericht., en onstuimige binnenzeeën tooncl en de kritieke punten in de dijken aangeduid. Vervolgens werd de Landsvrouwe ook op de hoogte gebracht van de in Zaltbommel door de afdeelingvan het R. K. Huisvestings comité ge troffen maatregelen om de vluchte lingen uit de Bommelerwaard te ont vangen. Omstreeks half tien werd daarop per aut een tocht over de dijken van de Bommelerwaard aangevan gen. Met de golvende Waal links. en rechts 't lachende land van de j Bommelerwaard reden we onder de spoorbrug door in de richting van Hurwenen. Hier volgen we het verslag in de „Maasbode". Nauwelijks hebben we de spoor brug achter den rug, of aan den voet van den dijk zagen we een in hal ven cirkelvorm geslagen kistdam, terwijl i een aantal zakken zand en grint de plaats maskeerde, waar het gevaar van onderloopen van den dijk had gedreigd, maar gelukkig" was voor komen. Zoo ergens ,dan geldt hier in de ze dagen vooral ten aanzien der dij ken het voorkomen beter dan ge nezen. De Bommelerwaard is tot nu uitsluitend door onafgebroken werk zaamheid behouden kunnen worden. Dag en nacht worden de dijken dan ook met spiedende blikken gecontro- leerd. Een slimmere plek was liet eenige j minuten rijden verder, waar de we derom in halven cirkelvorm gesla- j gen kistdam reeds was volgestroomd j en zelfs een overlaat vormde. Niet minder dan 600 zakken zand waren hier tegen den binnenwand van den dijk gevleid ter versterking waarvan er nu nog nauwelijks eenige tientallen zichtbaar waren. Notaris de Jongh, die op dezen tocht de Koningin tot geleide strekte liet even halt houden, toen we op den dijk een motor met zijspan pas seerden bestuurd door een rijzige, zware gestalte. Het was de heer v. Haaften.,een dijk- en waterbouwkundige, die zich in de afgeloopen dagen liet prae- dicaa tvan den redder van den Bom melerwaard verwierf door zijn voort durende leiding van het werk der herstellingen aan de dijken. De kist dam, welken we juist vermeldden, was door hem in zes uur voltooid. De Vorstin liet den heer v. Haaf- ten bij zich ontbieden. „U hebt zeker wel zwaar werk gehad?" „Gaat nogal, mevrouw", was liet antwoord, „ik ben sinds Maandag wel niet uit mijn kleeren geweest, maar we werken allen met liefde.' We hadden daarna ook nog een kort onderhoud met den heer v. Haaf ten, die ons vertelde hoe dikwijls hij al naar den dijk was geroepen, toen hij zich namelijk op een oor had gelegd. I ,,'t Spreekt vanzelf dat we hier ze- I nuwachlige oogenblikken hebben be- j leefd: als de dijk maar even zweette, kwam men njij al verschrikt vertel len ,dat er binnendijks een nieuwe kwel was ontstaan, maar tenslotte is het 'tbeste er aanstonds bij te zijn'zeidie hij. Bij Hurwenen steeg de Koningin liet eerst uit om niet een groepje dorpsbewoners te spreken. „Aardig Koningin dat U zoo gauw gekomen zijt," monkelde een oud m oedertje. „Ja, ik hoorde dat U hier zoo da genlang in angst en vrees hebt ver keerd en wilde daarom eens komen kijken", was het antwoord van H. M Bij Rossum had de Koningin aan het veerhuis „De Gouden Molen" een kort onderhoud met den burgem. baron van Randwijck, om daarna ook weer verschillende bewoners toe te spreken. „De dijken zijn hier wel goed, nietwaar". „Ja, mevrouw, ze zullen het wel uithouden". ,,'t Zou ook droevig zijn als U moest vluchten". De Rossummers waren in de wol ken en jubelden bij het vertrek hun vreugde uit in een spontaan „Wil helmus. In Kerkdriel was de Koningin, na dat ze de auto had verlaten, spoedig door een dichten kring omgeven. Opnieuw richtte zij zich hier tot een oud moedertje met de vraag: of ze ook in anst hadden ggezeten. „Zenuwachtig waren we gelijk was het antwoord en toen zielsge lukkig aanstonds er bovenop: „ik had U nou nog nooit gezien en nou zoo vlak bij.' We vervolgden onzen tocht, over Rossum hadden we den Maasdijk weer bereikt. De Waaldijk was over grooten afstand met een bazallglooi- ing beschermd. De Maasdijk had men hier en daar met een wand van rijshout voorzien. In het dorp Kerk driel werd de heer Kronenburg, lid van jGed. Siaten aan ae Koningin voorgesteld. In deze streek woonach tig, had hij ook krachtig aandeel genomen in de organisatie der dijk- wachten en maakte nu verder den tocht mede. Bij Hedel teekende het geraamte der spoorwegbrug zich fijnijes af tegen den achtergrond der lichte luchten. Bij het veerhuis sprak H. M. met den burgemeester den heer Verkerk, en den voorzittend polder meester. Onder de aanwezige militai ren bevond zich ook een onderof ficier der vliegtuigafdeeling. Dit wapen in den watersnood had aan stonds de belangstelling van IJ. M. In Annnerzoden was de komst der Koningin eveneens een gebeurtenis welke het geheele dorp deed uitloo- pen. Notaris De Jongh was boven dien thuis en stelde na den Burgem. nog verschillende polderautoriteiten aan de Hooge Bezoekster voor. En toen vrouw v. d. Spelt zich tegen over den Notaris liet ontvallen, dat zij de stern van de Koningin zoo gaarne eens zou hooren, had de heer De Jongh H. M. reeds verzocht zich eens om te willen draaien. Tot groo te vreugde, maar tot niet minder groote verlegenheid van vrouw v. d. Spelt, kwam de vorstin op haar toe, om een huiselijk praatje te maken. De bevolking was over de gewone doening der Koningin opgetogen en een „Lang zal Zij leven" begeleidde het vertrek. Het was reeds verschillende ma len gebeurd dat dorpelingen freule Van Heeckeren voor Prinses Juliana hadden aangezien. De onzekerheid hieromtrent gaf in Well aanleiding tot het volgend aardig incidentje: De Koningin was er wederom uit gestapt bij een groepje nieuwsgieri gen en had zich tot een frisch boe- rendeerntje gewend. Zonder de min ste verlegenheid maakte deze van een oogenblik stilzwijgen van II. M. gebruik, om te vragen, op freule v. Heeckeren wijzend: „Is dat nu prin ses Juliana, Koningin"? „Neen", antwoordde de moeder der prinses lachend, „die is niet mee gekomen, die moest thuisblijven en leeren", waarop het meisje repli- ceerde: „Hè, die hadden we ook zoo graag eens gezien." Nadat de Vorstin allen den raad had gegeven moedig te zijn, om anderen ten voorbeeld te zijn, ver trok Zij, terwijl men haar een ju belend „Zij leve hoog" toezong. In Poederoijen mengde H. M.zich onder de boeren die bezig waren den ongeveer 1 Meter diep verzak ten binnendijk te versterken. Zij dankte de mannen voor hun trouwe plichtsbetrachting en sprak de hoop uit, dat de dijk behouden zou blijven. De aardige tooneeltjes van ver trouwelijke toenadering der Lands vrouwen met de eenvoudigsten ba rer onderdanen herhaalden zich overal waar zij uitsteeg; in Neder- hemert nog en in Aalst. Daar storm de een troep van een zestig kinderen op Haar af. „Zoo zijn jullie niet op school", was de vraag. De meester sprong voor het antwoord in de bres: „Mevrouw, toen we hoorden dat U ler was, hebben ze zoolang aangehouden om te mogen gaan kij ken dat ik de deur maar open heb gemaakt." Nadat de Koningin zich nog even i had onderhouden met den heer Sij- i denwaal, hoofdingen. van den Prov. Waterstaat, werd de terugweg aan vaard over den Meidijk, welke de Bommelerwaard in 2 helften scheidt. Een kort oponthoud noch slechts in Zuilichem, waar de schoolkinde ren IJ. M. het Wilhelmus toezongen en te half twee was de Kon. stoet in Zaltbommel terug. Het hooge gezelschap trok zich daar in den Kon. trein terug, die om 5 uur naar den Bosch vertrok. Hier kwam men te half zes aan. Buiten op het station en op het per ron stond een (dichte (menigte nieuws gierigen, doch dezen werden deer lijk teleurgesteld. Na een onderhoud in den trein tusschen de heeren mr. Van Lanschot, burgemeester van den Bosch en Jhr. Van Meeuwen, clis- tricts-commissaris van het Roode Kruis in Noordbrabant, werd met het oog op liet late uur afgezien van het voorgenomen bezoek aan de vluchtelingen centra in de Bra- bantsche hoofdstad. Dit heeft Za terdagochtend plaats gevonden. En na verder nog Tilburg te heb ben bezocht, keerde H. M. des mid dags naar 's Hage terug. I Andel, Loop der bevolking over 1925. Bevolking op 31 Dec. 1924 580 m, en 554 vr. 1134 Gevestigd 12 ra. en 31 vr. 43 Geboren 12» 11 23 24 11 3 42 =66 28 3 39 6 vr. 21 Vermeerdering Vertrokken Overleden Vermindering 14 31 45 Totale vei meerdering 10 ra. en 11 Bevolking op 31 December 1925 590 m. en 565 vr. 1155 Aantal huwelijken 10. Brakel. Loop der bevolking over 1925. Bevolkingscijfer op 1 Januari v 914 rn. en 818 v. 1732 20 23 15 22 Geboren Ingekomen Overleden Vertrokken 949 8 23 863 10 39 31 Bevolkingscijfer 39 Jan. 1926 918 814 1732 Aantal huwelijken 17. Hedikhuizen. Bevolking op 1 Jan. 1925: 711 m. 661 v. totaal 1372. Zij vermeerderde door geboorte met 17 m. en 20 vr. totaal 37, door vestiging met NEDERHEMERT, over de maand December. Geboren: Geertruida Gararda, d. v. A. G. Krielaart en W, Smits. Getrouwd: J. v. d. Pol, 26 j., en J. Biesheuvel, 28 j. Overleden: A. A. Oomen, 67 j., wed. van P. C. Smis. ANDEL, over de maand December. Geboren: Johanna, d. v. A. Hak en M. Kraaij Catharina Johanna, d. v. J. de Feijter en G. van Vugt. Overleden: Aie var; Ande', 82j., wedn. var» A. Pieterse. ALMKERK, over Dec. Geboren: Antje Maria d. v. J. de Peuter en C. A. v. d. Meijden Gerri d. v. F. v. d. Stelt en E. v. d. SteltJan Johannes z. v. J. J_ Boyse en H. Kemp Anna d. v. A. Ouwerkeik en J. Ouwer- kerk Adrianus z. v. D. v. d. Maoren en W. E. Kageling Gerrit z. v. G. Scher mers en M. Romein Pietronella d. v. C. F. de Peuter en F. Verhoeven Johanna d. v. J. v. Ooyen er; J. v. d. Wiel. Ondertrouwd: P. Relden 26 j. met H. Verwoert 19 j. Getrouwd: P. A. v. d. Linden 35 j. met T. P. Oroeneveld 38 j. Overleden: C. Sprangers 63 j, A. J. Ovrrbosch 55 j. WAPIK, over December. Geboren: Maria Johanna Adriaria 38 ra. 21 vr. totaal 49. Totaal vermeer-1 d. v. A. Verschuren er; J. Knapen Pieter derd met 45 m. 41 vr. totaal 86. Peter z. v. A. de Khjn er; C. A. Zij verminderde door overlijden met 6 Zwaans Laurens Nicolaas z. v. M. J. Ver- m. 8 vr., totaal 44 door vertrek met 27 ra., 33 vr., totaal 60 verminderd door 33 m., 41 vr,, totaal 74. Totale vermeerdering alzoo met 12. Bevolking op 31 December 1926 723 m., 661 vr,, totaal 1384. Er werden 5 huwelijken voltrokken en een levenloos geboren kind aangegeven. Poederoijen. Loop der bevolking over 4925. Bevolkingscijfer op 4 Januari 1925: 643 m. en 594 v. 1277 Geboren 19 18 Ingekomen 15 28 Overleden Vertrokken 717 3 27 640 8 35 30 43 Bevolkingscijfer 4 Jan. 1926 è87 597 1284 Aantal huwelijken 6. Bevolking op 31 Dec. '24 1736 m. 1644 v. 3380 Geboren 44 36 80 Vestiging 57 81 138 Overleden 21 18 39 Vertrek 85 122 207 Bevolking op 31 Dec. '24 1731 1621 3352 Levenloos aangegeven 2 vr. Aantal huwelijken 26. Wijk. Loop der bevolking over 1925. Ingekomen 30 m. 27 vr. Geboren34 m. 33 vr. scure en M. P. de Jong Marianus z. v' J' Klaasen en W. J, WertheyGrietje Adriana d. v. M. Zwart en J, A. van Lint Theodorus Christiaan z. v. L. Fitters en M. A, VosCornelis Gijsbertus z. v. P. W. Tweehoijten en A. J. M. Schenkel. O n d e r t r o u w d G. Booijmans 27 j, G. Rijkers 26 j.A J. Nefs 29 j. en C. Olislagei s 30 j. Getrouwd: H. de Bot 26 j. en F. M. A. van Holt 24 j. O v e r ie d e n M. Verduyn, echtg. van A. van Dongen 64 j.R. van Ooijen, echtg. van L. Wijdemans 72 j C. A. van Irsel, echt. van J. P. Poppeüer 68 j. I KERKSTRAAT 19 HET BESTE\n GOEDKOOPSTE ADRES voor alle mogelijke Toename Vermindering 64 in. 44 ra. Totale toename20 m. Vertrokken 32 m. Overleden 12 m. 60 vr. 59 vr. 1 vr. 44 vr. 15 vr. Vermindering 44 m. 59 vr. Bevolking op 31 December 1924 1286 m. 1203 vr. Toename in 1925 20 m. 1 vr. Op 31 December 1925 bedroeg het aantal inwoners 1306 m. en 1204 vr. in totaal dus 2510 inwoners. Op 31 December 1923 bedroeg het aantal inwoners 2477, n.l. 1287 m. en 1190 vr. Aantal in 1925 voltrokken huwelijken 15. j> levenloos aangegeven 1. 'a-Gravenmoer. De bevolking dezer gemeente be stond op 1 Januari 1925 uit 724 m. en 687 vr., totaal 1411 zielen en vermeerderde in den loop van het jaar door geboorten met 23 m. en 14 vr. en door vestiging met 24 ra. en 28 vr.zy verminderde door overlyden met 8 m. en 7 vr. en wegens vertrek met 28 m. en 34 vr., zoodat op 1 Jan. 1926 waren 735 m. en 688 vr., totaal 1423 zielen. Er werden 8 huwelijken voltrokken. HOOFDVERTEGENWOORDIGER van HIS MASTER'S V0ÏCE- C0LUMBIA- BRUNSWICK- platen en machine's. HET ADRES VOOI PRIMA ELITE SNAR^IJ voor alle Strijkinstrumenten. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12' '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Tabletfert voor zangers Station N.A.B.O. SLEBüWIJK-'s BOSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6