Derde Blad Kicnw^lad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat ,en de Bommelerwaard. Ni. 1569 ïrïjtiëg 15 Janpi Parlementair Overzicht. Buitenland BEHOORENDE BIJ HET MAAK EEN EINDE AA] DIE NOODELOOZE PIJ] Pijn, pijn, pijn heel den dag die ellendige rugpij nl Van /lat gij opstaat, tot gij naar bed gtyit, steeds die afmattende pijn. En morgen pre cies hetzelfde, Zoo kunt gij niet voortgaan! Waarom nieh een einde gemaakt aan die ellende? Waarom niet de oorzaak aangetast? Hoogst waarschijnlijke zijn het uw nieren. Die doffe, onophoudelijke rugpijn is vaak de eerste waarschu wing der natuur van een nierkwaal. Meerdere waarschuwingen volgen spoedig, als duizel/gheid, hoofdpijn, urinekwalen, stekehde pijnen bij buk ken of overeind komen, zenuwachtig heid, rheumatisöhe pijnen, graveel en waterzuchtige zwellingen. Denie ren worden va/: kwaad tot erger bij verwaarloeziiig. Laat zich geen chro nische nierziekte ontwikkelen, doch kom uw nieren zonder uitstel te hulp. Gebripk Foster's Rugpijn Nie ren Pillen,/ vóór het te laat is. Foster's/Pillen hebben duizenden blijvend baat verschaft. Gij kunt dit overal om u heen hoor en. Let op de verpakking in glazen flacons/met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen bn-itenlandsch goed te ontvahgen. Prijs f 1.75 per flacon. Spannende dagen. De strijd om de oplossing Om de co alitie, R. K. en democraten Over parlementen gesproken. P 's Gravenhage 14 Jan. Het waren spannende dagen, de ze week. Immers, het zag er naar uit ijdat de kabinetscrisis, waaraan wij reeds zoo geruimen tijd labo- reeren eindelijk werd opgelost. Op de wijze, als reeds eerder uiteenge zet, jn.l. door accrediteering van den gezant te Bern of dien te Weenen bij Ihet Vaticaan. Het huidige kabi net bleef daarbij aan als rechts za kenkabinet. Het spreekt vanzelf, dat voor een dergelijke oplossing ver schillende moeilijkheden uit den weg geruimd moesten worden. Wat de Ghr. Hist, fractie aangaat, kon ge constateerd worden, dat eenige ver zachting" in haar houding plaats vond. Er zijn n.l. drie richtingen in deze fractie. De eène is die, welke bij het oorspronkelijke standpunt blijft, jn.l. geen gezantschap bij het vaticaan ionder welken vorm dan ook, omdat het gaat om het prin cipe. ,De tweede is die, welke zich wel met de genoemde oplossing kan vereenigen en de derde groep be staat snit leden, die wel bezwaren tegen de oplossing hebben, maar die niet van dien aard zijn, dat daarop het kabinet zou moeten vallen. Dit verklaart dan ook het feit, dat al thans leen deel van de Chr. Hist, fractie tegen een eventueele motie van 'afkeuring van deze oplossing in tie Kamer zou stemmen. Tenmin ste, wanneer die motie een zoodanig karakter zou dragen, dat daarmede het leven van het kabinet gemoeid was. Van Chr. Hist, zijde werd dus wel mede gewerkt om 'tot een oplos sing te komen. Aanvankelijk scheen er (bij de R. K. geen bezwaar tegen dit Voornemen te beslaan. De R. K. ^ministers ten leiders konden zich in het algemeen gesproken wel veree nigen met het denkbeeld van Dr. de (Visser. Maar in de R. K. fractie deden zich ernstige moeilijkheden voor. Verschillende leden waren van meening, dat na het compromis be zwaarlijk zou kunnen worden vol gehouden, dat 's lands belang ermee gediend was, omdat van regeerings- zijde en van den kant van de voor standers van het gezantschap bij hei vaticaan dit gezantschap verdedigd is. als jeen noodzakelijke luisterpost in dit diplomatieke milieu. Tweemaal kwam de R. K. kamer fractie bijeen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld, maar tot een resultaat kwam het niet. Zoodat de hoop vervloog en de oplossing van de crisis weer vertraagd was en voor onbepaalden tijd uitgesteld scheen. Wat zal nu de volgendjen stap van den veel beproefden kabinetsforma teur zijn? Interessant is in dit verband de uiteenzetting van Mr. P. M. Arts (R. K. Volkspartij) welke betoogde dat er veel voorbarigs geweest is in de verklaringen van de heeren Nolens, Snoeck Henkemans, Vliegen en Mar- chant. Over enkele dagen, aldus meende Mr. Arts, zal blijken, dat alles blijft zooals het was. De fout van de R. K. Staatspartij en ook van de sociaal democraten was, dat men het gezantschap heeft aange grepen om een andere parlementaire meerderheid te vormen, doch niet afgewacht heeft, totdat een of andere belangrijke democratische maatregel aan de orde was. En Mr. Arts was ervan overtuigd dat er toch vandaag of morgen een democratisch voorstel aan de oirde komt. Laat daarom de coalitie nu nog maar wat doormod deren, al zou spr. vriendschappe lijk tegenover de coalitie staan. En hij meende, dat er een samengaan moet komen tusschen R. K. en soci aal democraten, doch de tijd is daar voor nog niet rijp. Dat zou moeten gaan over democratische maatrege len. Prof. Treub heeft eenige opmer kelijke beschouwingen ten beste ge geven over het parlementaire stel sel in het algemeen en het onze in het bijzonder. De heer Treub is van meening ,dat de min gunstige voor uitzichten op economisch gebied het gevolg zijn van veel te ver gaande ingrijping van het parlement. indien de politiek zich wat minder met de economie inliet, zou het er voor beiden beter uitzien, meent hij. En hij bepleit de noodzakelijkheid van de terugdringing van het par lement tot zijn ware taak/"De de batten moeten 'beperkt worden en behandeling Van allerlei zaken, die buiten het eigenlijk kader harer werkzaamheden vallen, moet achter wege blijven. De parlementen moe ten hun werkwijze herzien. De heer T. verklaart dat men nog altijd mag hopen ,dat het Nederlandsche par lement uit eigen beweging tot de conclusie zal komen, dat een gron dige verandering in, en herziening van die werkwijze niet kan uitblijven. Maar als dal niet het geval is en wanneer zonder krasser ingrijpen der regeering geen verbetering in dien toestand komt, dan zou naai de heer T. meent, de groote niet- verpolitiekte meerderheid der be volking de regeering steunen, wan neer zij met voorstellen komt, die de Kamer dwingen zullen, binnen de perken van de haar in een ge zond parlementair stelsel toekomen de taak te blijven. Dus in uiterste nood een staatsgreep, vraagt dhr. T. En hij geeft zelf het antwoord: Als het niet anders kan, zal dat van twee kwaden het minste zijn. Zooals het nu gaat in de meeste parlemen ten van Europa, en speciaal in onze Kamer, gaat het niet langer. Het landsbelang wordt onder het einde loos gepraat over allerlei futiliteiten bedolven. Inderdaad eenige opmerkingen, die sommige kamerleden wel eens ter harte zouden kunnen nemen, al be hoeft men het daarvoor volstrekt niet op alle punten met den heer T. eens te zijn. POLITICUS. Andel. Op Dinsdag 5 en Woens dag' 6 (Jan. vierde de Chr. Jongelings- vereen. haar 25-jarig bestaan. De le avond sprak Ds. P. Lanting, oprich ter der vereen, een feestrede uit. Op 6 Jan. kregen we werk van de Jon gelingen te hooren. De eere-voorz. Ds. H. H. van Kapel opende met een toepasselijk woord. Na jaarver slag en toespraken van afgevaar digden, ,oud-leden enz. gaf A. Ver beek een mooi opstel over Daniël. Werk dat van cjegelijke studie ge tuigde. Hij schetste Daniël als pro feet en geloofsheld en teekende in mooien vorm zijn invloed in het Babyl. Rijk. Na de eerste pauze gaf J. Ver steeg een opstel over „Levenskeuze" Dit onderwerp werd o. i. veel te abstract behandeld. De inleider wilde de lijn van het leven' langs de li niaal trekken, doch langs een lini aal trekt men allerlei rechte lijnen en geen golvende.... Darwinisme, Evolutieleer en tijdgeest kwamen nog op 't tapijt hetgeen geen aangename discussie tot gevolg had. Het laatste onderwerp van B. van Andel „Ons doel en streven' werd goed behan deld. Verschillende vragen werden gesteld, 't Geheel werd door voor drachten afgewisseld. De Jongel.ver. kan met voldoening op beide avon den terugzien. Een woord van dank komt wel in de eerste plaats toe aan den eere-voorz. Ds. H. H, van Ka pel, voor de mooie leiding en de juiste en duidelijke beantwoording van de vele vragen die hij van de inleiders overnam. Onze wensch is, dat de jongel.ver. moge toenemen in in- en uitwendigen bloei. In de laatstgehouden vergad. van het muziekgezelschap „Andels Fanfarecorps werd het bestuur als volgt samengesteld: N. van Rijswijk, Voorzitter; S. de Kloe, Secretaris; H. Naaijen, Penningm.; A. Sterren- berg en J. v. Rijswijk, Comm. In de plaats van wijlen A. v. Andel is benoemd tot lid van het College van Zetters in deze gemeente de |h eer C. Verwijs alhien .jU Tegen verschillende personen in deze gemeente is procesverbaal opgemaakt, wegens het rijden met een fiets zonder geldig belasting plaatje. Giessen. Zaterdagavond gaf het Andels Fanfarecorps te Andel alhier een ppenbare uitvoering. Een talrijk publiek was opgekomen en de zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. De verschillende muzieknummers die ten gehoore werden gebracht waren alle uitstekend verzorgd en getuigden van ernstige studie onder bekwame leiding. Ook de voordrachten en de samenspraken vielen zeer in den smaak van de aanwezigen en wek ten meermalen de lachtlust op. Den personen in deze gemeente, die op het denkbeeld kwamen Andels Fan farecorps uit te noodigen en alle werkzaamheden zonder eenige ver goeding uitvoerden is voorzeker een woord van dank verschuldigd. K Nieuwendyk. Bij den landb. A. v. d. S. is deze week een best paard gestorven. Door het afknippen der manen ,viel het paard in de schaar waardoor het is overleden. In de maand Dec. werd in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 423 en terugbetaald f 986,66 en werden 269 Telefoongesprekken en 49 Tele grammen behandeld. Sleeuwijk. In de maand Dec. '25 zijn op het hulppostkantoor alhier 23 'telegrammen behandeld en 464 telefoongesprekken gevoerd. Voor de Rijkspostspaarbank zijn alhier ingelegd f 639,22 en terugbe taald f394,33. Dat in ons dorp dames zijn, die mooi handwerk kunnen maken, werd bewezen op de Huisvlijtten- toonstelling" gehouden te Werkendam Mej. C. Dekker werd den len prijs toegekend voor het vervaardigen van een koffieservet. Haar zuster Mej. D. Dekker behaalde den 2en prijs met het maken van een tafelkleedje. Voor bovenvermeld servet werd 100 gulden geboden, naar wij uit goede bron echter vernamen is het niet te koop. Maandagmorgen zijn het huis en de schuur van den heer C. v. Drunen aan den Sleeuwijkschendijk onder Werkendam tot aan den grond afgebrand. Schoorsteenbrand schijnt de oorzaak te zijn geweest. Woudrichem. Gedurende het jaar 1925 werden ter gem.-secretarie ter keuring aangegeven 94 koeien, 374 varkens, 49 kalveren, 1 schaap en 1 geit en werden 86 bewijzen voor huisslachting uitgereikt. 'Naar wij vernemen hebben zich voor de vacante betrekking van gem.-opzichter 8 sollicitanten aange meld. Werkendam. De vorige week ge houden Huisvlijttentoonstelling inde "utszaal alhier mag een waar suc ces heeten. Het aantal inzendingen overtrof al le verwachtingen. Door den heer Bottenberg werd Woensdagm. de tentoonstelling geo pend. Het bezoek aan de zaal was de eerste en vooral de laatste avond druk. Niemand is dan ook teleur gesteld, de tocht naar de Nutszaal loonde de moeite. Van Terneuzen, Raamsdonksveer enz. waren zendingen ingekomen. De zaal was dan ook maar net groot genoeg, wel een bewijs dat het aan tal inzendingen groot was. Van de gelegenheid tot het raden van het aantal inzendingen werd druk ge bruik gemaakt. Door een viertal per sonen werd het juiste aantal, n.l. 360, geraden. Na loting viel de prijs een barometer, ten deel aan den heer C. de Gelder. De taart welke verloot werd, viel ten deel aan den heer D. Verdoorn, terwijl de tweede prijs, een doos marsepijn, werd geloot door den hr. de Bie uit Gorinchem. Van de attracties mogen wel ge noemd worden de kniptent en de sjoelbak, hiervan werd zoo druk ge bruik gemaakt, dat men lang moest wachten voor men aan de beurt was. Door de zangver. U. d. I. en het trio bestaande uit mej. Masséus, pi ano, en de heeren Knoot, viool, en Ridderhof, viool, werd voor de noo- dige afwisseling gezorgd. Door den heer van Breugel al hier was voor een radio-toestel ge zorgd. Bij het ontvangen van de be richten van de watersnood, welke we iederen avond te hooren kre gen, was een ieder vol belangstel ling. Dat de commissie bij het toeken nen van de prijzen geen gemaKke- lijke taak had, is te begrijpen. De uitslag van de toekenning der prijzen is als volgt Handwerken. Prijs. le Mej. II. Staudaert, Ter Neuzen. Ie M. Hakkers. le C. Dekkers, Sleeuwijk. 2e A. Hakkers. 2e N. Walraven, Kille. 2e D. Dekker, Sleeuwijk. 3e C. v. Loon J.Jd. 3e J. Pellikaan, De Werken. 3e C. Bogers. 3e H. v. d. Heuvel. 3e F. Bogers. 4e v. d. Kant. 4e Nellie Rombout. 4e Neeltje Rombout. 4e Wed. Buurman. 5e B. van Vark, Puttershoek. 5e M. Kolb. 5e C. v. d. Steenhoven. 5e W. /V. d. Steenhoven. 5e C. Pellikaan, De Werken. 5e M. C. Ruijtenberg Diploma: Mej. P. Potters. G. Pellikaan, De Werken. A. Visser. B. v. d. Straaten, De Werken. Fr. Paans. Wed. Lammers. B. Koman, De Werken. Eervolle vermelding: Mevr. d. Waard-Baggerman. Mei. A. v an Dr iel. ivoor Meisjes tot en met 15 jaar. Priis: 2e Mej. Erzy Olali, Hongarije. 3e Lenie van Loon. 3e Annie Rodek, Oostenrijk. 4e Guurie Masseus. 4e Adriana Mijnlieff. 4e Katie Mijnlieff. 4e J. Elemans, R'donksveer. 4e J. v. d. Straaten, De Werken. 4e Cath. Rijkers. 5e Anna Zwets. 5e Dirkje Rijkers. le dhr. O. de Kleijn. vioolbouw, Terneuzen. le M. A. Vos, scheepsbouw, le A. H. Dubbelman, schilder werk, Gorinchem. le A. F. v. d. Heuvel, schilderw. 2e F. Hakkers, houtbewerking. 2e A. v. Oversteeg, koperwerk. 2e J. W. Schuld, metaalbewer king, den Haag. 2e M. A. Vos, knutselwerk. 2e M. A. Vos, schilderwerk. 2e Mart. Vos, schilderwerk. 2e A. Ottevanger, koperwerk. 3e A. v. Oversteeg, kantbew. 3e Ghr. v. d. Straaten, schilder werk. 3e A. v. Driel, schilderwerk. 3e J. C. Schoon, houtbewerking. 4e Luwe Paans, teekenwerk. 4e Mej. B. Bresier schilderwerk. 4e dhr. Chr. v. d. Straaten, bindw. 4e IJ. Koman, schilderwerk. 4e H. Koman, houtbewerking. 4e D. Potters, metaalbew. 4e B. Koman, schilderwerk. 4e B. Koman, houtbew. 5e T. Fladderak, schilderwerk, Hardinxveld. 5e Mej. Erzy Olah, Hongarije, schilderwerk. Diploma: De heer A. Visser, schilderwerk. De heer P. Koman, schilderwerk. Jeugd. le prijs Joh. Versluis, scheepsbouw. 2e W. Bottenberg, houtbew. 3e Joh. de Meij, Rithem, pot lood teekenen. 3e Cor Vos, teekeningen. 3e Joh. Oldenburg, Sleeuwijk, houtbewerking. 3e G. Damen, penteekening. 4e G. Mijnlieff, houtbewerking. Diploma: A. Mijnlieff, houtbewerking. Eervolle vermelding: G. Mijnlieff, teekenwerk. A. Mijnlieff, teekenwerk. D. Paap, teekenwerk. De namen zonder plaatsnaam be- hooren tot de ingezetenen van Wer kendam. Vrijdagavond te half elf sloot de heer Bottenberg deze tentoonstelling met een woord van dank tot allen, die hadden medegewerkt om deze avonden zoo goed te doen slagen. Hij betreurde het echter, dat voor namelijk door de jongens zoo wei nig aan knutselwerk werd gedaan. Door ouderen en door dames wa ren de meeste inzendingen ingezon den. Hij wekte de aanwezigen dan ook allen op om flink aan het werk te gaan, zoodat de volgende tentoon stelling een nog grooter succes mocht worden dan de thans gehoudene. Dassen. Loop der bevolking over het jaar 4925. Geboren 45 m. en 54 vr. 99 Vestiging 38 m. en 50 vr. 88 Overleden: 17 m. en 26 vr. 43 Vertrokken 62 m. en 77 vr. 139 Bevolking op 31 Dec, 1924 1875 m. en 1780 vr 3655 Bevolking op 31 Dec. 1925 1879 m. en 1781 vr. 3660 Huweljjken18 Levenloosgeboren6 Eethen Loop der bevoiking over het jaar 1925. Bevolking op 31 December 1924 4225 rn. en 1086 vr, 2311. Geboren34 ra en 28 vr. 62. Ingekomen :27 m. en 35 vr. 62. 1286 m, en 1149 vr. 2435. Overleden 11 ra. en 11 vr. 22. 1275 ra. en 1138 vr. 2413. Vertrokken :44 m. en 54 vr. 98. 1231 ra. en 1084 vr. 2315, Huwelijken 18 Nederhemert. Loop der bevoiking over het jaar 1925. Bevoiking op 1 Januari 1925. 568 in. en 493 vr. 1061 Geboren 40 ra. en 9 tr. 19 Ingekomen 16 ra. en 17 vr. 33 Verroeerd.26 ra. en 26 vr. 52 594 rn. en 519 vr. 4113 Overleden 4 m. en 3 vr. 7 Vertrokken 16 ra. en 36 vr. 52 20 m. en 39 vr. 59 Bevolking op 31 D.cember 1925. 574 m. en 480 vr. 1054 De flexieaasieke treiabandieten afgestraft Het departement van oorlog maakt be kend, dat de regeeringstroepen de trein- bandieten ontdekt hebben en in een ge vecht een onbekend aantd hebben gedood. 8 Bandieten werden gevangen genomen en terstond terechtgesteld. De geheeie buit is teruggevonden. Da nog overgebleven bandieten zijn verstrooid. Uit geschudde reizigers die aan den bandiefcenaanvai op den trein ontkwamen en van alles beroofd te Gundalajara arri veerden, hangen ontzettende tafereeten van het gebeurde op. Ruim vjjftig Mexikaan- sche reizigers werden in koelen bloede vermoord, Onbeschrijflijke tooneelen vielen voor. De vloer der wagens dreef van blosd. Terwyl de opgesloten passagiers om lijfs behoud smeekten, werden velen, die zich zelfs niet tegen den roof verzetten, letterlijk geslacht. De doodskreten van de gewon den, toen de rjjtuigen door de vlammen werden verteerd, waren ontzettend om te hooren. Tenslotte reden de bandieten in razende vaart op de locomotief naar Yure- guaro, plunderden die stad en viuchiten dan de bergen in. Een treinconducteur vond eindelijk, na een geheelen nacht te hebben rondgezworven, een telegraaflijn dia niet afgesneden was en zond, met es ij bede om hulp, bericht van het gebeurde, waarop onmiddellyk hulp treinen met troepen naar de plaats van den overval snelden. o Slachtoffer raa godsdienstwaanzin Te Gelsenki ichen stierf eenige dagen geleden op geheimzinnig» wijze een 19- jarig meisje De politie stelde reu onderzoek in en het bleek, dat het meisje het slacht offer was geworden van godsdienstwaanzin. Het meisje was lid van een godsdienstige secte in Günnigfeld, welke secte zich ook druk bezighield met »tafe!dansc, In een byeenkomst zou de tafel het meisje hebben medegedeeld, dat zjj in den loop van Decem ber zou sterven. Zy geloofde dit stellig en op 31 December 's avonds vond men haar geheel verkoold in haar bed, dat met petroleum was overgegoten. De politie zet haar onderzoek voort, daar men vermoedt met een geval van moord te doen te hebben1 o— •p wreede wtfie vermoord De stoker van eeri meisjeskostschool te Kottbus by Brandenburg, Pruisen, heeft, een 13-jarige leerlinge der school, op wie hy, naar hjj beweert, smoorlijk verliefd was, doch die zijn liefde niet beantwoordde, met een knuppel doodgeslagen. Daarna heeft hy het ijjk van zjjn slachtoffer in den kachel der centrale verwarming ver brand. -/

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9