Eerste Blad PUROL Gesprongen Handen Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden* No4570, Woensdag 20 Januari 1926 Huiteiilandsch Overzicht I'EIjILLCTON. „Het Kasteel van Kerlor". Binnenland Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. ruwe huid lAND VAN altera Dit blad verschjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel raeer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De binnenlandsche politiek van Fran krijk wordt nog steeds beheerscht door het vraagstuk der geldmiddelen en het lijkt wel of het probleem blijkans onoplos baar is. Tal van ministers van financiën heeft Frankrijk al »versletenc, daar het parlement zich voortdurend verzette tegen de regeeringsvoorstellen. Thans hebben zich de zaken zoodanig ontwikkeld, dat opnieuw kan worden gesproken van een crisis. De voorstellen toch van Doumer, den Franschen minister van financiën, kunnen niet de goedkeuring wegdragen van de fi- nancieele Kamercommissie. Deze laatste geeft op haar beurt een onderlinge ver deeldheid te aanschouwen. Er is een minderheid en een sterke meerderheid. Deze laatste heeft weten door te zetten met 18 stemmen tegen twee onthou dingen en nadat de minderheid de zaal had verlaten dat het financieele kartel- ontwerp in overweging zou worden geno men. De berichten uit Parjjs voegen hier nog aan toe, dat de commissie verder be sloot zulks om tegemoet te komen aan het verlangen der regeering haar werkzaamheden te schorsen en by de Ka mer een rapport in te dienen, waardoor deze in staat wordt gesteld te kiezeu tus- schen de voorstellen der commissie en die der regeering. Nu kan echter reeds wor den vastgesteld, dat de regeering-Briand niet van plan zegt te zijn genoegen te nemen met de maatregelen, die de finan cieele commissie in haar rapport aan de hand doet. Veeleer zal de regeering de voornaamste principes van het ontwerp- Doumer handhaven. Wat dit laatste betreft, het voornaamste hiervan is artikel 13, dat in belastingen op de betalingen voorziet. En het is juist dit artikel, dat de financieele Kamercom missie met 21 tegen 5 stemmen er waren 13 onthoudingen heeft verwor pen. Dit beteskent dus, dat de Kamer commissie den wezenlyksten inhoud van het ontwerp-Doumer heeft veroordeeld en dus fel positie heeft gekozen tegenover de regeering. Practisch komt de houding der Kamercommissie neer op een afwyzing van het geheele ontwerp-Doumer. 195 Daarna werd hij weer opgesloten gn tot acht uur 's avonds, als ieder een moest gaan slapen, zat hij wer keloos in de eenzaamheid voor zich te staren. Behalve de cipier, die hem zijn twee sobere maaltijden bracht, zag hij niemand, hoorde hij geen enkel tnenschelijk geluid. Er zijn veie volwassenen krank zinnig geworden na een betrekke- lijk kort tijdsverloop, door dat wer- kelooze leven en die doodelijke stil te. Ook Fanfan voelde zich daar door ten diepste aangedaan. Het bracht zijn vast besluit om niets te zeggen, aan het wankelen. Hij begreep niet, waarom hein zulk een strenge straf werd opgelegd. Tever geefs vroeg hij zich af, gedurende de eindelooze lange dagen en de droevige slapelooze nachten, welke misdaad hij dan toch had begaan, waarvoor hij zoo streng werd ge straft, hij, een kind van twaalf jaar. En dan zeide hij bij zichzelf: „Ik wil een eerlijk mensch worden. Den eersten tijd waren tranen het eenige antwoord op die droevige vraag geweest. Daarna aanvallen van razende woede die zich evenwel niet Zaterdag scheen het dat men in Duitsch- land nog niet in zou slagen een kabinet samen te stellen. De kwestie toch, welke partijen de ver schillende ministersposten zouden bezetten, bleek van zeer neteligen aard te zyn en vooral om het departement van binnen landsche zaken ging, de stryd. De democ raten en de Duitsche Volkpartij eischte dit beide voor zich op, maar ten slotte schynt laatstgenoemde partij te hebben toegegeven. De democraten waren te meer op bezet ting van dezen post door één der hunnen gesteld, omdat buitenlandsche zaken werd toegewezen aan een D. V. P,-er i.e. Stre- samann. Toen één der voornaamste geschilpunten dan ook uit den weg was geruimd, kostte het minder moeite het omtrent de andere portefeuilles eens te worden. Wanneer geen plotselinge wijzigingen intreden, zal het Duitsche ministerie er als volgt uit komen te zien. Financiën krijgt de Sak sische minister van financiën Reiohold, die tot dezelfde party behoort als Koch. Een derde democraat - doch een ietwat vreemdsoortig democraat, door de meeste zijner partijgenooten niet als zoodanig er kend behoudt rijksweerbaarheid Ges- ssler toch, die eerst voorgoed zou heen gaan, heeft zich nog te elfder ure laten bepraten en zal nu ook deel uitmaken van het kabinet Luther. De tien ministers zyn er dus en naar verluidt zullen wy reeds een kabinetsraad houden, terwyl zy aan den ryksdag zullen worden voorgesteld. Tot veel commentaar geeft de bezetting der ministersposten niet aanleiding verschillende leden der regee ring zyn gehandhaafd en de vervanging der heengegane door nieuwe titularissen wyst op eenige opschuiving naar links. Alleen is er nog een enkele moeilykheid de Beiersche Voiksparty toch heeft Zater dag aan bovenvermelde ministerlij3t niet dadelyk hare goedkeuring gehecht en vol gens sommige berichten zou nog mogelijk zijn, dat zij nog een spaak in het wiel steekt. Dat Koch, een democraat, binnen landsche zaken krygt, staat haar blijkbaar niet al te best aan. Of de Beiersche volkspartij echter opnieuw een crisis in 't leven zal en kan roepen, moet worden afgewacht. Er is in elk geval sprake van, dat Stingl zyn aanblyven afhankelijk zal maken van het besluit zijner party. O— luide lucht gaven, en die de bewaar der dus niet hoorde en niet kon straffen maar die Fanfans aderen deden opzwellen, zijn hart deden bonzen en hem de keel toeknepen. Eindelijk hadden moedeloosheid en wanhoop zich van hem meester gemaakt, en ,met haar verdween zijn dapperheid. Zijn martelingen waren ondraaglijk. Het was hem onver schillig geworden, wat er zou gebeu ren. Hij was nu besloten dé Slak en zijn medeplichtigen te verraden. Hij zou alles zeggen, wat hij wist. Hij zou al de misdaden vertellen, die in zijn bijzijn gepleegd waren gedurende de jaren, dat de kermis wagen Frankrijk doortrok, al de op lichterijen, diefstallen, en ook den moord op vdien man. Hij kende de plaats wel niet, waar die misdaad gepleegd was, maar hij zou den weg opgeven, dien zij se dert dien dag gevolgd waren, en dan zou de politie het dorp wel vinden. En tot dien prijs kon hij dan ge lukkig worden, dat had de rechter van instructie hem plechtig beloofd, dan zou hij mogen werken onder eerlijke menschen. Men zou hem lee- ren lezen en schrijven en een am bacht laten kiezen, waarmee hij zijn brood zou kunnen verdienen. zou dan ook Claudinet terug zien. Misschien zouden ze zelfs wel op hetzelfde ambacht komen. IWat een geluk. Wat een heerlijk Doos30*60*90ct. Tube 80ct Bij Apoth.en Drogisten Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Vrydag 15 Jan., des namiddags 2 uur. Aanwezig zyn alle leden. Voorzitterde heer A. de Jong, Loco- Burgemeester. Secretarisde heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt hierna de Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goed gekeurd. Aan de orde zijn thans ingekomen stukken. Een schryven van Ged. Staten houdende goedkeuring der Begrooting dezer gemeente, dienstjaar 1926. Een schryven van den heer Commissaris dezer provincie, waarin wordt medegedeeld, dat de heer P. Bergmeyer te Dordrecht benoemd is tot burgemeester der gemeente Almkerk, Een adres volgt hierna van enkele in woners dezer gemeente, waarin de Raad wdrdt verzocht den prys van het electrisch licht eenigszins te verminderen. Adres santen motiveeren hun verzoek op de om standigheid, dat de prys van het licht alhier aanmerkelijk hooger is (f 0.60 per K.W.) dan in naburige gemeenten, terwijl volgens hun de prijs van het licht niet evenredig is aan de kwaliteit. De Voorzitter zegt dat B. en W. na ingewonnen advies bij de lichtcommissie voorstellen dit adres voor kennisgeving aan te nemen, omdat vermindering van den lichtprijs de belastingdruk zou verzwaren. De heer Koekkoek zegt, wanneer de Raad besluit tot vermindering van den lichtprijs inplaats van 60 voor 50 cent, er direct veel meer aansluitingen zullen komen als er thans zyn. De Voorzitter zegt dat 60 cent per K.W. is ingesteld door de P.N.E.M. en adviseert dezen prijs nog niet te verlagen. De heer Koekkoek zegt dat de verhou ding tusschen den prijs van 't licht en de kracht niet naar verhouding is, voornamelyk omdat men aan de petroleum zoo'n reuzen vooruitzicht. Hij was vast besloten, hij zou al les zeggen. Maar den volgenden dag was hij van gedachte veranderd. Het zou im mers een laagheid wezen, zijn vader en zijn moeder te verraden. Dat zou hij nooit doen. Het eenige, wat hij wilde, was nooit meer naar hen te ruggaan. En wat kwam de rest er op aan. Men zou hem gevangen hou den, maar men had hem immers ook beloofd hem te leeren werken, hem op den goeden weg helpen. Wat deed het er toe, op welke plaats hij leerde een eerlijk mensch en een flink werkman te worden Op zekeren dag werd hij weer naar het paleis van justitie gebracht. Men leidde hem een kleine, som bere zaal binnen, waar militairen op wacht stonden. Daar bevonden zich allerlei mannen en vrouwen met terugstootende gezichten, en met hen moest hij meer dan een uur zitten wachten. Toen ging er een deur open en werd zijn naam afgeroepen. Een soldaat nam hem bij zijn arm en bracht hem bij een houten bank, waarop hij plaats moest nemen. Tegen over hem zaten op een ver hevenheid drie mannen in zwarte gewaden. Deze mannen zagen hem met blijkbare goedwilligheid, maar ook met angstwekkenden ernst aan. Fanfan begreep terstond, dat hij te genover deze mannen niet zou kun nen liegen, daarom besloot hij maar concurrent krygt, Spr. kan zich ook niet vereenigen met 't advies van de P.N.E.M. betreffende den prys, ook brengt spr. naar voren dat de afnemers vanwege den hoogen lichtprijs lampen gebruiken van te weinig lichtsterkte, zoodat bij vermindering var. den prys, met 't gevolg "van meerdere aansluitingen, meer geld zou ontvangen worden en beter licht zou kunnen worden gebezigd. De heer Ottevanger is het niet geheel met den heer Koekkoek eens volgens spr. staat het nog niet vast of er door vermin dering van den prijs meer aansluitingen zouden komen. Ook brengt spreker in 't midden dat de lichtprijs in de gemeente Sleeuwyk en deWerken minder is, maar de belasting des te hooger. De heer Koekkoek zegt, wanneer men een zaak heeft moet men zoo goed en zoo goedkoop mogelijk uitverkoopen, zoodoende kan men de zaak nog op peil houden. De Voorzitter zegt dat men door goed koop te leveren we! eens de straat op zou kunnen gaan. De heer Ottevanger ontkent niet dat de lichtprys te hoog is en zou ook als er kans is, dezen zoo spoedig mogeiyk verlagen. De heer Snoek acht het by een ander contract 't misschien wel mogeiyk dat dan de pry zen gewyzigd zouden kunnen worden. De heer v. d. Stelt verzoekt voorlezing der namen van adressanten van dit schry ven, welke door den Secretaris worden voorgelezen, waarop de Voorzitter opmerkt dat het meest personen zyn van Uitwyk en Waardhuizen, waaraan het bedryf toch al zooveel schade heeft gehad. De heer Verschoor is niet voor vermin dering van den lichtprys, maar voor gratis aanleg. De Voorzitter zegt dat de Raad nu vol doende is ingelicht en vraagt wie intusschen het gedane voorste! van den heer Koekkoek tot vermindering van de lichtprys tot 30 cent steunt, hetgeen door den heer v. d. Stelt wordt ondersteund. Het voorstel iu stemming gebracht wordt met 9 tegen 2 stemmen verworpen. Door den Voorzitter wordt thans mede gedeeld, dat door den heer C. den Boer Jr., f 100 is geboden voor 't gedeelte pad voor zyn huis, waarvoor het gemeentebe stuur f 150 had gevraagd. Besloten wordt dit gevraagde bedrag te blyven handhaven. Bepaald is dat de overweg naar den tuin en pastorie der Herv. Gem. blijft bestaan. Tot lid van het Burg. Armbestuur al hier wordt met algem. stemmen herkozen volstrekt niets te zeggen. Een andere man, ook in een lang, zwart gewaad, stond op en zeide eenige woorden. Fanfan begreep hem echter niet. Achter hem zaten een menigte menschen, en de knaap voelde, dat zij lallen de oogen op hem geves tigd hadden. Het gefluister drong hem in de ooren als een bespotting, het scheen hem toe, dat "zij allen hem beleedigende woorden toespra ken en niets dan verachting voor hem hadden, hem, den knaap op de bank der beschuldigden. Het was de president die gespro ken had. 'Nu verstond Fanfan dui delijk, wat hij tot hem zeide: Mijn kind volhard niet langer in je stilzwijgen. 'Zeg me je naam, en den naam van je vader. We zullen de zaak dan uitstellen om intusschen de noodige nasporingen te doen en je een veroordeeling te besparen, die ons zelf pijnlijk is. Kom vertel ons nu alles. Maar Fanfan klemde zijn lippen opeen en schudde met het hoofd. Toen had de president niets meer te zeggen. Na een korte beraadsla ging sprak hij het vonnis uit. Fanfan werd schuldig verklaard aan landlooperij, maar daar hij zon der oordeel des onderscheids had ge handeld, werd hij veroordeeld om tot zijn meerderjarigheid in een ver beterhuis te worden opgenomen. Hij werd teruggebracht naar de gevangenis, nu echter als veroor- de heer G. Groeneveld. Hierna wordt vastgesteld de Iustructie van den Gemeente-Geneesheer. De Voorzitter deelt mede dat de Raad thans over gaat in geheime zitting, tot bespreking van de sollicitanten voor Gem.- Geneesheer. Na ruim 1 uur, heropent de Voorzitter de Openbare Vergadering en wordt door hem medegedeeld dat het salaris v. d. Gera.-Geneesheer bedraagd f 500, met vrye woning, waarna tot stemming wordt overgegaan. Benoemd wordt de heer C. G. Komen, arts te Wijnjeterp met 7 stemmen. Op den heer Hagen werden 4 stemmen uit gebracht. Hierna is aan de orde 't voorstal van B, en W. tot sluiting van de café's op Zondag, 't welk zonder stemmen wordt aangenomenop feestdagen blyft het slui tingsuur hetzelfde. By de gebruikelyke Roudvraag infor meert de heer Verschoor hoe het staat met den aankoop Brandspuit. Da Voorzitter zegt dat hy deze zaak maar aan den nieuwen Burgemeester over laat. De heer van Leeuwen zag gaarne een lichtpunt geplaatst aan de achtersteeg. Ten slotte wordt op 't voorstel van tien heer Oaevanger B. en W. gemachtigd, den nieuwbenoemden Burgemeester, de heer Bergmeyer op eenvoudige en nette wyze te ontvangen (op 2 Febr. a.s.) Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de Voorzitter deze openbare vergade ring. Vechtende politiemannen. De rijksveldwachter H. en de ge- meenteveldw. beiden te Dordt- sche Brug, onder Zwartemeer, wa ren naar 'Duitschland geweest om een zaak te onderzoeken. Op den terugweg bezochten zij een café. Naar het scheen waren zij boven hun bier geraakt, waardoor zij ru zie kregen .en handgemeen werden. De timmerman S. die eenige her stellingen moest doen kwam tusschen beide, doch werd door een der 2 met de revolver bedreigd. Daarop werd een gemeenteveldw. gewaar schuwd en hoe onaangenaam het ook voor hem was, moest hij tegen de beide politiemannen proces-verbaal opmaken. deelde. Hij werd evenwel niet inge schreven en kreeg ook geen gevan- geniskleeren aan, wat in zijn voor deel was. 'De rechter van instructie was belang in hem gaan stellen en daar hij wel begreep, dat een ver oordeeling zou volgen, had hij weten te bewerken, dat Fanfan zijn straf niet te Parijs zou ondergaan, maar in een verbeteringsgesticht, hij kende den directeur dier inrichting per soonlijk en wist, dat deze er juist de man naar was het karakter van den kleinen gevangene te doorgron den en een volledige bekentenis van hem te verkrijgen. Den volgenden morgen werd Fan- overgeleverd aan een grooten man niet langen knevel en een militair voorkomen, gekleed in een uniform met zilveren knoopen. Wel zoo, 'zeide deze, is dat onze nieuwe recruut. Zoo baasje kom jij bij ons, ik neem je mee naar buiten toe, dat zal je wel bevallen, hè? En wat moet ik daar doen? Wel, werken. Op het land? Neen, bij ons leer je een ambacht. Je kunt kiezen, wat je maar wilt: boekbinder, kleermaker, schoenma ker, letterzetter, schrijnwerker enz. waar je het meeste lust in hebt, en als je dan goed oppast, ben je tegen je meerderjarigheid een flink werk man, die overal den kost kan ver dienen. O, mijnheer, ik zal erg mijn best NIEUWSBLAD voor het Land van Housden ei AilenaJeLangstraat en do Bommelerwaard i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1