Watersnood Buitenland Plaatselijk Nieuws. Qp den Deidschen straatweg on der Oegstgeest tegenover villa Duin zicht is een motorverhuiswagen van den heer .W. te Antwerpen, tenge volge van de gladheid geslipt, en te gen een paal aangereden, welke af knapte, waarna de verhuiswagen on derstboven in den langs den weg gelegen sloot terecht kwam. De be stuurder geraakte onder den wagen. Hij, werd spoedig uit zijn benarde positie bevrijd en bleek wonderlijk genoeg geen letsel te hebben beko men. De verhuiswagen is later door de firma d» Ameele te Oegstgeest met behulp van takels op. het droge gebracht Op de zinkfabriek te Budel kreeg de arbeider J. G. kokend zink op zijn beenen en voeten, met het ge volg, dat hij vreeselijke brandwon den bekwam. Een geneesheer, die ijlings was ontboden, verbond den man. Het zal langen tijd duren eer de man weer in staat zal zijn tie loopen, o Slachtoffers van hel ijs. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur zijn aan den Pettelaarschen weg te 's Bosch nabij ,de manege een zestal personen, die op het overstroomde land aan het schaatsenrijden waren, door het ijs gezakt. Met zeer groote moeite, het was een levensgevaarlijk werk wisten politie en burgers 4 personen te redden. De 17-jarige Ma rie Verdonk, wonende Vuchterdijk, werd dood opgehaald, wel heeft men nog drie kwartier lang de kunst matige ademhaling toegepast, doch men slaagde er niet in de levens geesten op te wekken. Ook een 20- jarige jongeman G. A. Koningstem, wonende Noordwal, was reeds over leden, toen hij werd opgehaald. Er gingen geruchten dat er nog meer slachtoffers zouden zijn, docli de ge meentepolitie deelde mede, dat nie mand meer vermist wordt, Bij het schaatsenrijden op de zgn. leemputten achter de steenfabriek „St. Joseph' te Udenhout zijn drie jongens door het ijs gezakt. Een hun ner de ongeveer 18-jarige A. H.,wist zich nog te redden. Echter de 19- jarige H. v. 1. en de 17-jarige P. v. D. zijn jammerlijk verdronken. De lijken zijn eenigen tijd daarna opgedregd. Het zoontje van den schipper V.. die te Coevorden met zijn schip in de haven ligt ,is daar op de stads gracht door het ijs gezakt en ver dronken. Te Mussel gemeente Onstwedde, zijn twee zoons van de familie Wubs 16 en 17 jaar oud, bij het schaatsen rijden in een wak gereden en ver dronken. De ll-jarige J. is met een slede van een dijk in den Oeypolder, bij Nijmegen, op het ijs gegleden, dat niet sterk genoeg bleek orn hem te houden. Hij schoot er onder en kon niet gered worden. Vrijdag zijn te Echten, Friesland, twee broertjes van zeven en negen jaar, door het ijs gezakt en verdron ken. Zaterdag speelden eenige jongens op het ijs in de Valentijnkade na doen, u zal wel tevreden over mij zijn. Het kereltje ziet er alleraardigst uit, zeide de man tot den cipier. Een der rechters heeft hem bij zonder aanbevolen. Jammer, dat hij zoo bleek ziet, ik zou bang zijn, dat zijn gezondheid niet al te best is,... maar al die Parijsche kinderen zien er zoo bleek uit, als ze -bij ons ko komen. Maar als ze goed oppassen en niet te dikwijls opgesloten moeten wor den in de strafkamer, dan worden zij wel gauw dikker en krijgen ze een gezond uiterlijk, dat kan ook niet anders met de flinke voeding, de zuivere ducht, en het geregelde leven in onze kolonie. Maar ik ver praat mijn tijd en zal den trein nog missen. Zijn de papieren klaar? Ziedaar.' Fanfan vertrok met den man, die een der bewaarders van de strafko lonie was. Nu was alles uit. Hij zou nu nooit meer naar de Slak terug behoeven te keeren. Maar zou hij ooit die goede me vrouw weerzien. Zou hij Claudinet nog in leven vinden, als zijn straf tijd om was. Hij bleef immers in de Bolonie tot zijn meerderjarigheid, (jSVordt vtrvolgd.) b$ den Ringdijk te Amsterdam. Op een gegeven oogenblik bezweek het ijs en geraakten zij te water. Allen werden zij behouden op het droge gebracht behalve een jongetje uit de .Wagenaarstraat ,dat verdronken is. De 78-jarige Oosterzee is in een woonhokje te lemmer dood gevon den vermoedelijk door de koude be vangen. De oude man zat bij de kachel. o— Vrijgesproken. A. A. v. >W., wagenmaker te Haaf- ten was door den Politierechter te Tiel wegens mishandeling veroor deeld tot 60 gulden boete, subsidiair 30 dagen hechtenis. Na ingesteld hoo- ger beroep heeft thans het Hof te Arnhem beklaagde vrijgesproken. o— De valsche bankbiljetten. Op aanwijzing van den verdachte H., die zich onder geleide van de Rotterdamsche politie te Nijmegen bevond, heeft zij bij het waterre servoir op den Kwakkenberg nog 80 in een glazen busje verborgen bankbiljetten van f10 gevonden. o— Ongelukken. In het traject Vuren, nabij Go- rinchein is op de Waal de schipper P. de Jong, van het sleepschip Ma chinesteen 20, gedomicilieerd te Ter- neuzen bij het aan boord roeien, overboord gevallen en verdronken. Hij laat 'een vrouw en twee kin deren achter. Te Goudriaan is Mej. T. met haar fiets gevallen, 'kwam met het hoofd op den hardbevroren grond terecht en bleef bewusteloos liggen. Ze had een hersenschudding bekomen en is zonder tot bewustzijn te zijn geko men, overleden. Dhr. v. D. wonende in de Krom- mestraat te Amersfoort,, is Zater dagavond, terwijl hij ziek te bed lag, in brand geraakt, doordat de dekens in aanraking kwamen met een petroleumkachel en vlam vat ten. Per ziekenauto is hij in ernsti ger! toestand naar liet ziekenhuis ge bracht. Men vreest voor zijn leven. Bij een pluimveehouder te Mid- delie is een broedmachine in brand geraakt ,met het gevolg, dat onge veer 150 kuikentjes levend verbrand zijn. De vergane loodsschoener. Op het oostelijke punt van het eiland Ameland is een lijk aange spoeld, dat herkend werd als te zijn van M. Schroom, een der loodsleér- lingen van den verganen loodsschoe ner van Terschelling. —o— De Kabinetscrisis. De poging van Dr. de Visser, om te komen tot de samenstelling van een zoogenaamd zelfstandig rechtsch kabinet, waarin de thans demissi- onnaire ministers allen zitting zou den hebben is niet gelukt. Ingevolge de ruime opdracht hem door de Koningin gegeven, wendt de formateur thans pogingen aan tot samenstelling van een extra-par lementair kabinet. De Koningin heeft Zaterdagmid dag Dr. de Visser in gehoor ontvan gen. Wij lezen in het Gentrum: Naar wij uit betrouwbare bron vernemen ,zijn de pogingen, door Dr. de Visser aangewend om de cri sis door een compromis te beëin digen mislukt, wijl een deel der Chr. Historische Kamerleden er aan vast hield, om, ook al kwam het com promis tot'stand, toch in de Tweede Kamer een motie voor te stellen, waarbij zij hun teleurstelling over de aanvaarde oplossing uitspreken, een eisch, waarmee zooals te begrij pen valt, noch de anti-revolution- nairen ,noch de Katholieken zich konden vereenigen. o Bezoldiging ministers. Verschenen is een Staatsblad hou dende Koninklijk besluit, waarbij de bezoldiging der ministers wordt ge bracht van f 15.000 op f16.000. Het bestuur van de Federatie van Personeel in Openbaren Dienst heeft blijkens een mededeeling van den Ministerrad een telegram gezonden, waarin het protesteert tegen sala- risverhooging welke de ministers zichzelf hebben toegekend. o— De ex-kroonprins zal zijn vader bezoeken. Met vrij groote zekerheid kan ge meld worden dat ex-kroonprins Wil helm tegen het einde van de maand een bezoek zal brengen aan zijn va der op huize Doorn. Ook de hertog van Brunswijk. 'prins Heinrich en andere familieleden van den ex-kei zer worden verwacht. o Uit Palembang wordt gemeldt: Dé opnamen van de eclips na ont wikkeling een volkomen mislukking zijn gebleken. De expeditie keert per gouvernementstoomer „Wega" naar Batavia terug. Te Overasselt. Aan een bericht uit Grave inde N. R. C. ontleenen wij het volgende: De heer Timmermans, directeur van de 's Bossche Aannemers maatschappij verklaarde, dat men nog jl. Zaterdag met twee ploegen aan net leggen van den dijk hoopte te beginnen. Deze Maasdijk, want net zal de definitieve dijk worden, zal een voet krijgen van 29 M. breed. Daar het verwerken van klei op hel oogenblik nog niet te doen is, be gint men eerst boogvormig om de doorbraak een kern van zand te stor ten. Het werk zal door de genoem de aannemersmaatschappij tegen den kostenden prijs gemaakt women, on der leiding van den hoofdingenieur dr. Wentholt en ingenieur De Bruin. Vrijdag wilde men de diepte van de doorbraak peilen, maar met de 5 M. lange lat kon men geen grond krijgen. De stroom heeft het zand 1 M. dik op vele landerijen gebracht. Zelfs op den dorpsweg bij het raadhuis zit het zand soms meer dan een halven Meter dik. Vrijdagnacht werd gewerkt bij groote carbidlampen. Vrijdagmiddag was de heer Baumann, de aanne mer van den rijksweg, met zijn man nen bezig Me veie gaten en de op sommige plaatsen geheel vernielde Veerstraat te Nederasselt weer be rijdbaar te maken. Om de gehavende Veerstraat te Nederasselt te kunnen passeeren. heeft de aannemer voorloopig een brug laten slaan over het 35 M. lan ge gat in den weg. Nu kunnen er echter geen voertuigen langs. Daar er over het ijs van de Beersehc Maas bij den Elftweg ook geen voer tuigen kunnen passeeren en ook uit de richting Nijmegen geen voertui gen kunnen komen, is het alleen lastig voor voertuigen uit Grave en omstreken, dat men niet ovef de Veerstraat te Nederasselt kan rij den. De boeren uit Velp komen over het ijs van de Beersche Maas heen naar Grave om inkoopen te doen. Toch moet men voorzichtig zijn van wege de vele wakken. Zaterdag zijn er nog een paar doorgezakt. Ook schoot Zaterdagavond een monteur van de telefonie, die te Overasselt bij het gat van den doorbraak aan het herstellen van de telefoonleiding was, tot zijn middel door het ijs. Een boer vertelde, dat in zijn huis, dat goed gesloten was geweest het zand ie»n slib wel 10 cM. dik op den vloer zat. Andere huizen, die nu droog zijn, zijn niet te openen, omdat binnen en buiten alles bevro ren is. De bakkers te Grave moeten dag en nacht bakken, want in de over stroomde dorpen in het Rijk van Nijmegen zijn alle aardappelen be vroren en zijn de groenten verlo ren gegaan, en is men aangewezen op het eten van brood. Men brengt het thans per hondekar naar de boer derijen. Daar men de Waterstaatsboot De Noord, met het oog op de scheep vaart te Dordrecht, aldaar weer drin gend noodig had, is deze daarheen vertrokken. Nu zal de boot van den rijkswaterstaat de Merwede de melk van de boeren te Gassel en Escharen naar de boterfabriek St. Maaiden vervoeren. De gierpont te Grave is niette genstaande het lichte drijfijs weer aan de reep gelegd. o In Maas en Waal. Men meldt uit Tiel: Hoe meer het water valt, hoe be ter krijgen we een overzicht over de geleden schade. We zijn thans in de gelegenheid om eenige nadere bijzonderheden mede te deelen uit Maas en Waal. Volgens een globale schatting van deskundigen bedraagt de schade aan richt door den watersnood alléén aan verloren gegane huizen met huis raad alléén te Alphen minstens f 500.000. Daar Alphen een der vier dorpen is der gemeente Appeltern, endaar elk dorp afzonderlijk bijna even veel geleden heeft, is de schade hier reeds aanzienlijk. In Maasbommel is ook de toestand even slecht als elders. Hier zijn 90 pCt .der woningen reeds ingestort of kunnen als verloren beschouwd worden. De R. K. Kerk is eveneens aan het verzakken. De aangerichte ver woestingen bieden een troosteloozen aanblik. In Appeltern is de toestandeven- eens zeer slecht. Altforst zit geheel in het ijs. De toestand der bewoners is buitenge woon slecht. In Ooijen kunnen de huizen weer worden betrokken. In den Ooijpolder is /de toestand weer critiek geworden.. De polder is dicht gevroren. De vorst was zoo streng, dat de golven bevroren. De bewoners zijn nu on bereikbaar. De bewoners die geen levensmiddelen hebben, zullen van koude en honger moeten lijden. De ellende hier laat zich nauwe lijks beschrijven. Op verzoek van den burgemees ter van Wamel werden uit het kring magazijn van het Roode Kruis te Rotterdam 50 bedden met toebehoo- hooren naar de gemeente Wamel af gezonden. De Roode Kruis boot is van Arn hem over Tiel naar Rotterdam ge varen onderweg de tusschenliggen- de plaatsen aandoende, om daar klee ding schoeisel en voedsel aan de vluchtelingen te verstrekken. De toestand verergert meer en meer door de ingetreden felle koi- de. Overal waar men komt, is het één beeld van ellende. —o Het Rijk zegt geen steun toe. In antwoord op de vragen vap 't Tweede Kamerlid Braat betreffende het spoedig nemen van maatregelen tot schadeloosstelling uit 's Rijks schatkist van de door den jongsten watersnood geteisterde personen en gemeenten heeft Minister De Geer thans geantwoord, dat hij. zich in hooge mate heeft verheugd, dat ook nu, evenals na den stormramp in den jongsten zomer het leed, dat aan vele landgenooten overkomen is, door de natie als gezamenlijk leed is gevoeld en dat zij, die persoonlijk van schade zijn vrij gebleven, door dankbaarheid en deelneming worden opgewekt, de lasten der anderen mee te dragen. Indien deze treffende uiting van het nationaal saamhoorigheidsbesef als „openbare liefdadigheid" moet worden aangeduid, zou, zegt de mi nister, diezelfde benaming zeker niet minder gelden voor een uitkeering uit 's Rijks schatkist. De minister ziet haar nog iets anders en hooger, en is niet voornemens haar te dooven door een toezegging als gevraagd wordt. o— Grondverschuiving. Door het wegzakken van het wa ter uit het overstroomde gebied in de gemeente Ooi bij Roermond, heeft zich een eigenaardige grondverschui ving voorgedaan. Zeker moment zagen de eigenaars van een tuin, waarin vele vrucht- boomen deze plotseling geheel ver schuiven en in de Maas terecht kwa men. Toen belangstellenden de diep te op deze plaats wilden peilen, raakten zij geen vasten grond. Er hadden hier meerdere verschuivin gen plaats o Een massa 'steenen vernield. Volgens ruwe schatting is te Heu- kelum door het hooge water onge veer twee derde van de ongebakken steenen op de steenfabriek alhier vernield. De kade is niet doorgebro ken ,maar kwelde over de geheele lengte. o— SteanrerieeaiRg Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft dezer dagen van twee dames resp, f 15.000 en f 5000 ontvangen, terwyl het Araerikaansche Roode Kruis het door bemiddeling van den Amerikaanschen gezant een chéque, groot 10.000 dollar, deed ter hand stellen ter leniging van den nood der door de ramp geteisterde gebieden. De Ligue des Sosiété's de la Croix Rouge te Parijs zond een chéque, groot 2000 dollar. By de algemeene vereenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland is thans in totaal ingekomen f 349.226.26J. Op de lyst komen o.a. de volgende be* dragen voorN.V. Machinefabriek Gebr. Stork Co. te Hengelo f 5000 Insinger Co. te Amsterdam f1000; Stoomvaart My. Nederland f 10.000 A. en F. Rhodius te Amsterdam f 2000Rhodius König Handel Mij. te Amsterdam f1000. Brave Bea Baag! Zaterdag beliep het totaal der in Den Haag gecollecteerde gelden f109,768. Het aHbld.t schrift In de residentie heeft men zich inge spannen voor de slachtoffers van den wa tersnood. En met succes. Men heeft kunnen zien dat de collecte daar meer dan een ton gouds heeft opge bracht. Dat overtreft alles wat men op het gebied van dergelijke geldinzamelingen bij ons heeft beleefd. Als men deze opbrengst vergelijkt met die van de collecte voor de slachtoffers van de stormramp van 10 Augustus, dan is er reden te hopen, dat ook nu het geld, dat noodig is om de materieele schade der slachtoffers te vergoeden, er komt. Het kan, als men maar wil. Moge men het wilien, al ware het slechts om te doen uitkomen, dat althans tegen over een watersnood het Nederlandsche volk nog één is. Eea verstelQke gift. In de Zaterdag gehouden vergadering van de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindho*en is, naar »Het Huisgezin® ver neemt, besloten tienduizend gulden ter be schikking te stellen van de slachtoffers van de watersnoodramp. Kende, stern, sneeuw en ijs in het buitenland Parijs ligt dik onder de sneeuw, zoo dik, dat het verkeer er groote moeilijkheden door ondervindt. Alleen de autobussen konden de tallooze moeilijkheden overwin nen, zij het dan, dat ze haar snelheid beperkten met het oog op de gladheid der boulevards. Maar met de traras was het hopeloos gesteld. Het luchtverkeer Parys Londen en ParysAmsterdam moest worden stopgezet. Te Vincennes leek het wel een Poollandschap, In vele plaatsen van Groot-Britannië heeft het weer gesneeuwd. Vele wegen zgn versperd. Een aantal voertuigen is verongelukt en vele personen zyn daarbij gewond. In vele deelen van het land heeft hst hard gevroren en vooral in Zuid-Engeland was het zeer koud. Reuter seint nog uit Londen Een echte winterkoude heerscht in heel Groot-Britannië. Te Londen viel sneeuw die verscheidene centimeters hoog ligt, terwyl in de provincie de sneeuwlaag 't dikte van meer dan 30 c.M. bereikte. Uit Madrid wordt gemeld, dat er sneeuw is gevallen in de provincie Valencia en in andere streken, waar dit in meer dan een eeuw niet is geschied. Geheel Spanje heeft te iyden van hevige koude. Storm, regen en sneeuw hebben met geweldige hevigheid gewoed aan de geheels Catalaansche kust. Verscheidene dorpjes werden overstroomd en 200 visschersbooten werden meegesleurd door de zee, die ook tal van gebouwen ernstig heeft beschadigd. Er zijn varscheiden personen gewond en men vreest, dat er ook menschen zyn om gekomen. Uit Chiasso (Zwitserland) wordt gemeld Tengevolge van den hevigen sneeuwval zyn geen treinen uit Italië aangekomen. Volgens een bericht uit Milaan woeden boven Opper-Itahë hevige sneeuwstormen, waardoor het telegraaf- en telefoonverkeer zeer gestoord is. Te Milaan ligt de sneeuw op sommige punten een halven meter hoog. Soldaten zyn beschikbaar gesteld om op de stations mee te werken, teneinde de rails sneeuw vry te maken. Het treinverkeer ondervindt groote ver traging en de treinen komen verscheidene uren te laat aan. —O— Hevsden. Van de werf der Firma De Haan Oerlemans alhier, werd met goed gevolg te water gelaten, het stalen R\jnschip genaamd »Elisabeth Johann c gebouwd voor de N. V. Rynsleepschip van dien naam te Rotterdam. De hoofdafme tingen van het schip bedragen lang 67 Meter, breed 8.20 Meter, holte 2.31 M., groot 910 ton. Op het voordek is een 8 P.K. Deutz- motor geplaatst voor het snel heffen der, ankers en kettingen. Op de vrygekomen helling werd terstond de kiel gelegd voor een dito schip, voor Duitsche rekening. 'X- D. collecte, die de vorige week alhier langs de huizen is gehouden voor de slachtoffers van den watersnood, bracht het voor deze gemeente flinke bedrag van f 1010.20 op. De collecte, Zondag in de R.K. Kerk gehouden, leverde nog het niet onbelangryk bedrag van f380.— op. Met recht mag worden gezegd, dat Heusden zich in deze flink heeft gehouden. Naar de Voedingscommissie te 's Bosch is uit deze gemeente gezonden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2