Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4573 M 29 Januari C. DE KEMP Het verlanglijstje. Parijsche Modebrieven kin demi bl iek. Burgerlijke Staml. kantongerecht Heusden Ëngstraat HEUSDEN. BEHOORENDE BIJ HET HOEDT U VOOR NIERZWAKTE. AI wordt onnoemelijk veel last veroorzaakt door zwakke of zieke nieren, toch worden de eerste ver schijnselen vaak verwaarloosd. De zorgen en eischen van het hedendaag- sche leven leiden tot nierzwakte, ten gevolge waarvan het bloed niet be hoorlijk gefiltreerd wordt. Zoodoende blijven vergiften in het lichaam ach ter, die de zenuwen aantasten, de gewrichten en spieren doen ontste ken en tot pijnlijke en zelfs onge neeslijke nierkwalen aanleiding ge ven. Rheumatische pijnen, hoofd pijn, rugpijn en kwellende blaaskwa len zijn er het gevolg van, gij wordt zenuwachtig, prikkelbaar en moede loos, vermoeid, afgemat en zwak, de eenvoudigste taak schijnt u een zwa re last. Het is gevaarlijk deze waarschu wingen te veronachtzamen het verstandigst is de nieren zonder uit stel bij te staan en te versterken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterken de nieren, zij maken u gezond en houden u gezond. Laat een flacon halen en overtuigt uzelf: tal van menschen in uw omgeving kwamen tot dezelfde ondervinding. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. ....omdat „Bruintje het niet trek ken "kan". „Vragen is vrij, Én weigeren erbij." Vandaar dat het verlanglijstje een mooie instelling is, het bindt tot niets maar je kijkt het eens rustig door en ziet of er niet een wensch op voorkomt, waaraan je kunt vol doen en waartegen je portemonnaie zich niet verzet. Want dat laatste is toch altijd nog een factor vanbe- teekenis, die toch voor den vrager een aansporing moet zijn, z'n wen schen binnen redelijke grenzen te houden. Sinterklaas en Kerstdagen liggen nog te versch in het geheugen om ons niet de talrijke verlanglijstjes te herinneren, waarbij de jeugdige vragers met de vrijmoedigheid, kinderen eigen hun wenschen in schier eindelooze reeks opsomden. Maar niet alleen kinderen verge ten menigmaal het begrip „beschei denheid" ook ouderen maken zich aan dit euvel schuldig. Wij troffen tenminste eenigen tijd geleden in „Het Volk" een verlang lijstje aan van meester M. van der Goes van Naters, waarvan niet be paald gezegd kan worden, dat bij de ppstelling er van gedacht is aan de portemonnaie van hen, die al deze desiderata zullen moeten in willigen. Mr. v. d. G. komt dan aan dragen, zijn wenschen systematisch gerangschikt van opvoedkundig, eco nomisch, sociaal, financieel naar staatkundig gebied gaande met: door voering van liet zevende leerjaar; kleine klassen; verlenging van den leerplichtigen leeftijd; regeling van het leerlingenwezen en de vakoplei ding; handhaving van den achturen dag; van het verbod van nachtar beid in de bakkerijen; gewaarborgde vacantietijd; medezeggenschap om trent de .organisatie van den arbeid in de pnderneming; het bindend ver klaren van arbeidsvoorwaarden wel ke door groote groepen van belang hebbenden zijn overeengekomen, ook voor hen, die zich daaraan willen onttrekken ruimere steunverlee- ning bij werkloosheid; meer afdoen de verzorging bij ouderdom en inva liditeit en niet als gunst, maar als recht; goed en goedkoop wonen; geen uitbreiding der indirecte belas tingen; sterke progressie bij de di recte belastingen; inkrimping,daar na afschaffing der uitgaven voorle ger en vloot; moderner methoden in de practijk van ons staatsbestuur; speciaal in strafzaken, verandering van ons strafstelsel; decentralisatie in de rechtsvorming en de uitvoe ring; publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie en zeggenschap van de ge meenschap over de productie, voor bereiding tot de althans gedeelte lijke socialisatie". Meer niet. Ue lezer zal het trou wens met mij eens zijn, dat het vol doende is. En toch ben ik bang, dat er weinig keus bij is, want voor iemand mei beperkte middelen en als zoodanig mogen wij tegenwoor dig toch het Nederlandsche volkm zijn geheel wel beschouwen, zijn de meeste wenschen niet te betalen. Laat men ons toch vooral niet verkeerd verstaan: de wenschen zijn schitterend en verreweg de meeste ervan zullen duizenden anderen on middellijk overnemen en ook op hun verlanglijstje zetten. Bijv. het verlangen om kleine klas sen te vormen, is volkomen juist.; de kinderen leeren veel beter en voor den onderwijzer is het gemakkelij ker. Ook de ruimere steunvefleening bij werkloosheid zou zeer gewenscht zijn, maar alleen dan, wanneer men ook alle loonen ging verhoogen, daar anders de mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat het salaris van den werklooze bijna even hoog werd als het loon van den arbeider en dan zou (het misschien kunnen voorko men, dat een enkele luie werklooze niet voor dat kleine verschil een heele dag" zou willen werken. Zeer sympathiek doet de wensch aan naar' meer afdoende verzorging bij ouderdom en invaliditeit, en niet als gunst; maar als recht; de ouden van dagen moeten verzorgd worden ongetwijfeld. Alleen meenen wij ons te herinneren dat vroeger deze ver zorging een eereschuld was van de kinderen en dat als deze te kort schoten in hun moreele plicht, hetzij door onwil of onmacht, dat dan de gemeenschap een aanvullende taak had te vervullen en zich het lot der ouden en gebrekkigen had aan te trekken. Algemeene instemming zal zonder twijfel de wensch hebben, om goed en goedkoop te wonen; de vraag is alleen maar: waar koop ik dat? Hoe ter wereld is het mogelijk om goed te wonen en bovendien goed koop, zonder dat de bouwkosten van huizen, die voor ,het grootste gedeelte uit loonen bestaan, aanmerkelijk da len. Ja, als de heer v. d. Goes eens een goed woordje voor ons zou wil len doen bij de bouwvakarbeiders en hun zou willen vragen genoegen te 'nemen niet een gemiddeld uurloon dat lager is dan het huidiget, dan zouden we nog kans hebben om ooit eens goedkoop te wonen. Maar nu goedkoop wonen.... mis schien, goedkoop wonen.... nooit. Als wij voor ons er dan ook niet in geslaagd £ijn op het lijstje een aar digheidje te vinden, waarmee wij den heer v. d. Goes gelukkig zouden wil len maken, dan is dit, omdat „Bruin tje het niet kan trekken." Trouwens, de teleurstelling zal voor den vrager niet al te groot zijn, want hij ^iet zelf reeds de mogelijk heid in, dat hij met leege handen zal blijven staan. En als gestudeerd man is mr. v.d. Goes voldoende van de economie op de hoogte, om te weten, waarom niet aan zijn wenschen wordt vol daan, hij' weet, dat de economische noodzakelijkheid zich verzet tegen zijn wenschen en hij schrijft dit dui delijk neer. Maar anderzijds wou hij toch zoo heel erg graag, dat zijn wenschen vervuld werden, en dus:... weg met die nare economische noodzakelijk heid. Het is ons of we weer midden in de Sinterklaasweek zijn, waarin een heusche automobiel of een heusche vliegmachine met ernstige gezichten gevraagd wordt. En dan lachen we j en verschuilen we ons achter den breeden rug van den Sint met een „misschien"... Maar om dit verlanglijstje kunnen we niet lachen, want daarvoor is de zaak te ernstig; duizenden zullen het verlanglijstje in het „Volk" lezen en zij zullen niet begrijpen, waarom al deze belangrijke en mooie wenschen niet één twee drie in vervulling gaan. Hieraan had de schrijver ook eens moeten denken, er is reeds zooveel misverstand en misleiding in de we reld, dat zij, die op grond van studie en intellect toch beter kunnen weten niet moesten voortgaan verwachtin gen lop te wekken, die niet in vervul ling kunnen gaan, de schrijver zegt het zelf reeds, de economische nood zakelijkheid het anders gebied. 'n PRAATJE OVER BABY-MUTSJES In vroeger tijden behoorden tot baby's uit- zetje dozijnen mutsjes. Het mutsje was een gewichtig ding. Geen oogerblik mocht het kindje het zonder doen. 't Had mutsjes voor de eerste drie maanden, voor de volgende drie en wanneer 't een half jaar was. Het had mutsjes voor overdag en mutsjes voor 's nachts. En wanneer het kindje uitging, droeg ,t eveneens drie mutsjes over elkaar Het onderste mutsje vlak op het hoofd, was een heel eenvoudig wit batisten kapje. Daaroverheen kwam een mooi geborduurd mutsje, met kantjes gegarneerd. En tenslot te zette men het kind nog een stijf kapje op, van een sluier voorzien, die over het ge zichtje hing. Ook nu zijn mutsjes nog noo- dig en vooral in de koude winter maanden. Maar we vinden tegen woordig één mutsje ruim vol doende en we zorgen er boven dien voor, dat dit zeer zacht en soepel is. Nooit nemen we voor voering geapprê- - teerde stof, maar liefst een soepel zijtje, mousseline of crêpe de chine. Van lai- ton maken we geen gebruik en evenmin van stevige, stijve keelbanden van fluweel, van galon of stijf lint. Een paar zachte zijden linten zijn meestal het beste. Fransche moeders geven haar baby's heel vaak, voor de eerste drie maanden, een aardig driedeelig mutsje, dat ze van ongeveer 25 c.M. niet breede stof klaar spelen. De afmetingen zijn dan voor de middenreep - zie onze eerste teekening - 19 c.M. lengte breedte van voren 7, van achteren 3Ö c.M. De zijstukjes meten van den naad tot aan de aanhechting van het halslint 10 c.M. en van het halslint tot aan de achterzijde 7 c.M. De breedte is 10 c.M. Deze maten kunt ge verkleinen of vergrooten naar gelang baby's hoofdje iets kleiner of grooter i8. De drie deelen worden met een eenvoudi ge naad aan elkaar gezet. Soms laat men deze naden sterk spreken door er een galon netje overheen te zetten, of er een rij steekjes langs te borduren. Als omlijsting van het mutsje staat aardig een lint ruche, een kantje, een ben gepliseerd strookje of in den win ter een randje bont Heel aardig en tevens gemakkelijk zelf te ver vaardigen is ook een puntig mutsje zooals ge op onze tweede afbeel ding ziet. Dit bestaat uit vier driehoekige deel tjes en is meer speciaal bestemd voor een klein jongetje. Het puntige mutsje leent zich bijzonder tot aardige garneeringen. Maakt men het bijv. van witte wol, zoo aan men op elk deeltje ,n vuurrood zijden takje borduren, een roode lint-ruche langs den rand aanbrengen en bo venop een roode pompon zetten. Vele andere combinaties zijn mogelijk. Wie wit te be smettelijk vindt voor een klein kindje, neme bijv. het kapje van zwart fluweel met konings blauwe garneering en blauwe pompon. BABY-JASJE. Gezellig is ook het kleine jasje dat bij het mutsje behoort en dat, in zijn heel eenvou- digen vorm, zoo juist iets is om doormoeder zelf gemaakt te worden. Het is rondom ge_ ken weer alle in hun eenvoudige maar liefe lijke schoonheid op de japon der vrouw. Is men weer tot het besef gekomen, dat er niets is, dat een jonge vrouw zoo flatteert als een toef frissche bloemen? WILHELMINE. festonneerd met zijden steekjes in de kleur, van de muts-garneering. Ook de mouwtjes en het kleine kraagje zijn op deze wijze af gewerkt. Twee boogvormige rijtjes steken geven het idee van zakjes, die echter niet aanwezig zijn. Men kan ze desgewenscht ook aanbrengen. Met een smal zijden koordje in de tint van al het overige wordt het kraagje dichtgestrikt. FRISSCHE BLOEMEN. De garneering der avondtoiletten was schit terend in de laatste jaren. We zagen de prachtigste diep-roode fluweelen rozen, meer dan levensgroot met schitterende hartjes, bouquetten satijnen en zijden bloemen, takken met vergulde rozen, groote toefs stralend-ge- kleurde struisveeren en verder de meest ver scheiden schittersteentjes-garneeringen. Is 't niet typisch, dat de uitgaande dames - alsof ze moede zijn van al die pracht - tegen woordig weer naar de frissche bloemen grijpen om haar japon te versieren Frissche rozen, geurende anjers, iramosa en viooltjes, ze prij Beste kinderen, Hier zijn de oplossingen van de raadsels van verleden week: 1. Napoleon. Paulus Potter. .Van Oldebarneveldt. 2. De koffieboon. 3. Zijn hoed. 4. De Citroen. Nieuwe raadsels.: 1. Wat heeft aan alle kanten oo- gen en kan toch niet zien? .i j. 2. Een blinde zag een haas loo- pen, een lamme liep dien na en ving hem, een naakte stak hem in den zak en droeg hem naar huis. Wat is dat? 3. Wat kan door een glazen ruil vallen, zonder dat die ruit breekt? 4. Mijn geheel bestaat uit 0let ters en noemt een dier, dat wij in den dierentuin wel kunnen aantref fen. 5 2 1 is een nuttige vogel. 8 3 4 is een bewoner van Oosl Europa. 7 6 8 is een lichaamsdeel en 9 2 3 4 ook. Oom Karei. Het avontuur van Dokter Bruispoe der in Zoeloeland. Dokter Bruispoeder was een moe dig man, die meer van reizen in vreemde landen hield, dan van zie ken bezoeken. Op een goeden dag wandelde hij door de straten van Amsterdam, daar woonde hij, toen hij op den hoek van een stille straal een neger zag staan, die erg huilde. Met een groote roode zakdoek veeg de de neger de dikke tranen, die over zijn zwarte wangen liepen, at. Nu had dokter Bruispoeder op zijn reizen door verre streken dik wijls negers ontmoet en hij vond hel wel aardige menschen. Hij kreeg me delijden met den bedroefden neger en vroeg wat er aan scheelde. Hi, hi, ikke naar Zoeloeland terug gaan zou, ikke een gulden verloren, ikke nu moet hierblijven, in dit koud nat land, hi, hi., huilde de neger. Dokter Bruispoeder haalde zijn portemonnaie te voorschijn, nam er een gulden uit, en gaf die aan den huilenden neger. Dadelijk hield deze op niet huilen. Hij trok zijn mond in een grijns zoodat zijn ooren mee lachten en schudde den dokter de hand: Ikke zoo dankbaar, ikke zoo blij, ikke nou dadelijk naar Zoeloe land gaan, juichte hij. En na dokter Bruispoeder de hand te hebben ge schud, rende hij met groote spron gen weg, in de richting van de ha ven, waar een groote stoomboot ge reed lag om naar Afrika te vertrek ken. Dokter Bruispoeder ging naar huis en dacht over het gebeurde niet meer na. 'Een jaar later ging de dokter op reis: Hij had in de krant gelezen dat er ergens heel ver weg midden in Afrika, in Zoeloeland, een heel vreemdsoortig dier leefde. Het was zoo groot als een olifant, maar had de kop van een leeuw en de pooten van een giraffe. Dokter Bruispoeder niet voor een kleintje vervaard, be sloot een ontdekkingstocht daarheen te maken, en te probeeren dat vree- selijke dier te vangen. Na een reis van vele weken kwam hij in Afrika aan. Met een knapzak op zijn rug, zijn medicijntrommel aan zijn gordel en een geweer over iederen schou der, trok hij Zoeloeland in. Het was erg warm en slechts af en toe was er een palmboom te zien. Anders was er niets dan droog, warm zand ,dat zich uitstrekte, zoo ver het oog reikte. Moedig ging dok ter Bruispoeder op stap, op zoete naar het gevaarlijke dier met den leeuwenkop. Hij had zoo bijna den geheelen dag geloopen, en de zon begon reeds onder te gaan, toen hij aan een klein boschje kwam, waar uit rookwolkjes opstegen. Toen hij dichterbij kwam, zag hij wel veertig nikkers, die alleen maar een kort wit broekje aan hadden, om een vuur zitten. Op dat oogenblik moest de dokter plotseling hard niezen. Hadsjie, hedsjie, nieste hij. De nikkers hoorden het. Ze spron gen allemaal op en 'n oogenblik later was dokter Bruispoeder gevangenge nomen. Zijn twee geweren werden afgenomen, en nu werd hij voor het opperhoofd gebracht. Het op perhoofd was een heele dikke nik ker die op een boomstam zat en niet alleen een wit broekje droeg, maar ook een witte boord om zijn zwarte hats en een oude hooge hoed pp zijn zwarte kroeshaar. Hij kende blijk baar ook een beetje Hollandsch, want hij sprak den dokter als volgt aan: Welkom, blanke broeder, wij zeer blij zijn, bleekgezicht hier te zien. Wij zeer veel houden van blanke mannén, zij zijn zoo lekker. Wij in heel lange tijd geen blanke man geproefd. Wij nu groot feest geven. Bleekgezicht ook op feest ko men. Lekker bruin gebraden, jaar- me bruine nikkers zullen blanke man in heele kleine stukjes snijden en heel zacht opeten, prettig, ja? Dokter Bruispoeder trilde opzijn beenen. Hij was heel moedig, maar nu hij daar tusschen de kanibalen was terecht gekomen, werd het hem wel wat bang om het hart. Aan ont komen was niet te denken. Want er stonden wel veertig van die zwar tjes om hem heen. De nikkerkoning stak zijn tong uit ten teeken, dat het gesprek was afgeloopen en nu werd de dokter in een donker hutje ge bracht, waarin geen vensters waren alleen maar een klein deurtje. Met groote moeite kon de dokter die erg dik was, zich door de ope ning naar binnen wringen. Twee nik kers bleven voor de deur staan. De dokter, die de taal der nikkers ver stond hoorde dat de koning kiespijn had en dat daarom het feest tot den volgenden dag was uitgesteld. Op eens kwam er een derde nikker luid schreeuwend op het hutje toegesneld. Blanke man, blanke man, riep hij. (Wordt vervolgd.) EETHEN, over December 1925. Geboren: Maaike Adriana d. v. C. v. Ryswijk en A. M. HartongHendrik z. v. L. Bonman en M. v. d. Kolk Leendert z. v. A. Burghout en C. Doedyns Gijsberta d. v, J. L. Schreuders en G. v. d. Heuvel Pieter Peter z. v. M. de Raad en A. Scheiff. Overleden: J. W, de Wind, echtg. van M. Kamerman P. v. d. Meijden wed. van H. Valk M de Rcoy. VEEN, ove< December 4925. Geboren: Ja .uigje d, v. C.Verbeek en H. v. d. Bergh Nicoiaas Petrus z. v. L. v. Zandvliet en A. Nieuwkoop. Overleden: J. v. d. Hut 4 j. DEWERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Elizabeth d. v. M. v. d. Steenhoven en Chr. D. PruissenNanning z. v. H. J. B. Scheurwater en A. M. Vink. Getrouwd: T. J, M. Oldemsns 30 j. met A. de Graaf 29 j. Overleden: C. Duiser 75 j. wed. van J. v, d. Pijl. Zitting van 15 Januari. Jachtwet: H. C. R., A'keik, f 10 of 5 d. InvaliditeitswetC. v, W. en W. d. D., Wijk, D. K., DeWerken, ieder f3 of 2 d. A. G. v. G„ Dussen, 29 X f 0.50 of 29X1 d. Trekhonden wetK. B, Wijk, f 5 of 3 d. f 1 of 1 d. ArbeidswetJ. K. v. d. S., W'dam, f30 of 20 d.J. M. v. SW'chem, 2 X f 3 of 2X2 d. BouwverordeningH. v. N., Andel, f25 of 10 d. MollenwetC. V., J. V., Veen, f 3 of 2 d. v. v.; D. V., idem, f5 of 3 d.v v. M.Regl. J. S., Dussen, f2 of 1 d. A. d. B,, A'kerk, P. A. v. d. L., Lopik, A. F. K., Genderen, ieder f 3 of 2 d. Wet openb. midd. v. vervoer A. F. K., Genderen, f 3 of 2 d. MotorkenteekenbesluitJ. v. M,, G'chem, f 2 of 1 d. 424 Sr.L. d. K. W'dam, f3 of 2 d. Pol.regl.G. J. L., A'foort, G. G., Meeuwen, f5 of 3 d.A. V. d. L., W'danti, f 3 of 2 d. H. S., Sleeuwijk, f 1 of 1 d. 427 Sr.; C. H. I., W'dam, f3 of 2d. 460 Sr.G. A. S., Almkerk, f 3 of 2 d. Gem.verord.L. d. K,„ Werkendam, f 2 of 1 d M. K., G. V. V., DeWerken, f3 of 2 d.N. K., M. K., idem, f10 of 5 d.A. P., Almkerk, (2X)> f 3 of 2 d. f5 of 3 d. 453 Sr.J. P., zwervende, f 15 of 10 d. Rijw. z. licht: W. 0., Giessen, e. a„ allen f 3 of 2 d. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime kenze in: FANTASIE- ENTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. Jfiettwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5