De anonyme brievenschrijverij te Andel. Muziekhandel S. SPIER0, Muziek sr Jan Geerizen, Abdijsiroop HET ONTSLUIERD GEHEIM. Rechtzaken Plaatselijk Nieuws. 's Hertogenbosch. Ongeveer 250 brieven ontvangen. „Dat staat vast". Ruime auto- garage's Tal van. lezers in en buiten Andel hebben ons gevraagd om eens een uitvoerig verslag uit te brengen over de historie der brievenschrijverij. Wij voldoen daar gaarne aan en het verblijdt ons dat de redactie van dit blad ons een onbeperkte plaats heeft gegund om deze beschrijving te ge ven. Welaan dan. In October 1924 ontving de Wed. Schouten te Andel een anonymen brief van zeer beleedigenden inhoud. Ook door andere ingezetenen werden brieven ontvangen. Van een en ander werd aangifte gedaan bij de politie, den Opperwachtmeester der Mare- chaussée den heer den Toom te Woudrichem. Langzamerhand breid de de zaak zich uit. Ds. en Mevrouw v. d. Put, Burgemeester v. d. Schans, Vogelaar en Redert deelden vooral in de „liefde" der onbekende schrij vers. Ook de Opperwachtmeester, de Wachtmeester en tal van ingeze tenen te Woudrichem behoorden tot de uitverkorenen der groote onbe kenden. Ook werden bij de Wed. Schouten zoo nu en dan brieven on der tie deur doorgeschoven. Alles wees er ,op dat de schrijvers in de buurt van de Wed. Schouten moes ten wonen. Zoo werden er ook dik wijls groote .biljetten waarop niet veel moois voorkwam op de vens ters bij de Wed. Schouten geplakt. De Wed. Schouten was steeds het mikpunt. Ieder die bij haar kwam, kreeg teen brief. Het scheen wel alsof de schrijvers geen ander doel hadden dan om het leven van de Wed. Schouten en haar dochter onmoge lijk te maken. Alles wees er op, ook tal van uitlatingen in de brieven, dat de schrijvers in de buurt van de Wed. Schouten moesten wonen. Enkele menschen die smaadbrie- ven ontvingen, confereerden in ge heime zitting en besloten werd om de brievenbus te bewaken en om ook bij de Wed. Schouten in het achterhuis bij de deur een oogje in het Zeil te houden, de deur, waar dikwijls, zooals reeds is gezegd de brieven onder door werden gescho ven. De vader en de broer van de de Wed. Schouten, alsook de inare- chaussées waakten ijverig mee. Ook de Wed. Schouten en haar dochter deden al hun best om de onbekende schrijvers te pakken te krijgen. Nachten aaneen is er gewaakt, is er gewaakt in regen en kou, gewa pend met gummistok of met een flink stuk hout.... En wee den on bekende..,. Eens is het gebeurd dat op een donkeren nacht iemand na derde bij het huis van de Wed. Schouten. Het was een forsche ge stalte die sluipend naderde. Geheim zinnig sloop hij voort. Hij droeg een korte jas en had zijn pet over de oogen getrokken.... Dat zou hij zijn. Hij kroop naar de deur.... De wa kers schoten toe en juist zou de slag van het zware hout vallen toen een donkere stem met onverschrokken beslistheid sprak: „Ik ben de Op per." Even een onderdrukt gelach en onverstoord ging het waken door. Het was een moeilijk werk. Men loopt zoo gauw in de gaten. En toch is er lang gewaakt zonder dat iemand het wist. Op onverklaarba re wijze kwamen er toch brieven. De schrijvers waakten ongetwijfeld óók. Het is gebeurd dat de bus tot 's morgens vijf uur bewaakt was en dat er brieven kwamen met de kal me opmerking: „We hebben ze-maar na Vijven gepost." Soms kwamen er twaalf brieven per week. Tot twee maal toe is er een rechercheur ge weest zonder dat iemand het wist, doch zonder resultaat.. De toon van de brieven wasvree- selijk gemeen. Iemand die in de mo bilisatie met „toffe jongens" heeft gediend, heeft veel vuiligheid ge hoord, doch dit is kinderspel ver geleken met deze brieven. Niet gaarne zouden wij één brief afdrukken. Zij waren vies, walge lijk, dierlijk, vuil, gemeen, weerzin wekkend, duivelsch, helsch, mensch- onteerend. Wij kunnen geen woor den vinden om al de vuiligheid te kwalificeeren. Ook kwamen er dreig brieven, brandbrievenbedreiging met doodslag, enz. Ook werden zoo nu en dan ,ter afwisseling briefkaar- kaarten ontvangen. Zelfs de adres sen der brieven waren in dezelfde vuile taal geschreven. De schrijver moest wel iemand zijn uit een ach terbuurt iemand die het laatste arm zalig beetje beschaving geheel had uitgeschud. Iemand die den naam van mensch nauwelijks meer dra gen kon, een „pooier" en dan nog een van het laagste allooi. De Opperwachtmeester bleef zoe ken. Hij gaf liet niet op. Te oordee- len naar den inhoud der brieven moest het in de buurt van de Wed. S. schuilen. Tal van menschen moes- ten schrijven. Het schrift werd op- gezonden naar een schriftkundige, doch alles zonder resultaat. Alles j wees er op dat men hier met een uitgebreide organisatie te doen liad- den die over veel spionnen beschik te en die ook te Woudrichem haar vertakkingen had. Wij stelden ons in verbinding met een detective-bu reau en bespraken de zaak met po litieautoriteiten. Allen waren heter over eens dat aan deze schrijverij ongetwijfeld meerdere personen de bet waren. Zij noemden de zaak zeer gecompliceerd en vreesden of wel ooit de oplossing zou gevonden wor den. Intusschen waren er meerdere aanwijzingen die het vermoeden ver sterkten dat de buren van de Wed. S. Ier meer van wisten al schreven zij dan ook zelf misschien de brie ven niet. Op last van den Officier van Jus titie werden dan ook enkele men schen naar den Bosch gebracht, om zich voor den Officier te verant woorden. Ook dat was zonder resul taat. Zij ontkenden alles. Er kwa men echter geen brieven me eb en steeds meer werd het vermoeden, versterkt dat zij de schrijvers te pakken hadden gehad. Na zes weken begon het lieve leventje weer. Vol op brieven. Duidelijk werd het dat de schrijvers van hun reisje naar Den Bosch waren uitgerust. Er wa ren bewijzen te over dat de schrij vers daar moesten wonen. De Opperwachtmeester besloot, en besprak dit met enkele ingewijden, om aan een der verdachten een ano nyme brief te schrijven. Mogelijk zou hij als h ij schreef daarop op de leen ,of andere wijze reageeren. Het besluit werd ten uitvoer ge bracht, doch ook dat zonder resul taat. Totdat na een paar maanden er een brief kwam, waarin zoo on geveer een paar woorden letterlijk voorkwamen als de Opperwacht meester aan den verdachte had ge schreven. Dat was een stapje in de goede richting. De Opperwachtm. had den schrijver in de gaten. Nog enkele aanwijzingen meer en de ont knooping zou komen. Het geheim zou ontsluierd worden.... HET ONTSLUIERD GEHEIM. Reeds vroeger had de Opperwacht meester er over gesproken of het soms mogelijk zou zijn dat de Wed. Schouten de brieven zelf schreef. Onmiddellijk werd hij echter tegen gesproken dat zij zoo iets gemeens niet schrijven zou. Later gaf hij deze gedachte weer prijs, omdat er veel was dat in een andere richting wees. Doch dé laatste weken uitte hij het zelfde vermoeden ,dat hij de Wed. Schouten niet vertrouwde. Het was ook aan de heeren M. Béneker en H. Vogelaar opgevallen dat zij bij het waken haast nooit iets verwacht te en zij besloten de proef op da som te zetten. Zij schreven een groo- ten brief aan een der verdachten, natuurlijk anonym, (en daar kwam o.m. ook deze zin in voor: „Jullie schrijven de brieven, dat staat vast". Tot 12 maal toe, gebruikten zij de term: „Dat ,staat vast". Met dezen brief gingen Béneker en Vogelaar naar de Wed. Schouten en deelden haar in vertrouwen mee dat zij dien brief aan den verdachte zouden sturen. Zij lazen haar den brief voor. „Gebruikt hij in zijn brieven, onze woorden", aldus redeneerden zij,dan wordt hij onmiddelijk „gehaald" De Wed. S. lachte met hen 'mee, en ti et drietal vermaakte zich reeds met de gedachte dat ze hem nu wel zouden krijgen. De brief werd geslo ten en zou door de heeren gepost worden. Edoch. hij werd niet ge post!! Twee dagen later ontving Vo gelaar waarin het viermaal voor kwam: „Dat staat vast". Het bewijs was dus geleverd dat de Wed. S. zelf de brieven schreef. Dit bewijs was echter nog niet wettelijk. Er moest dus nog meer gebeuren. Béneker en Vogelaar bleven bij haar in het achterhuis „waken" om geen argwaan te wekken. Gingen zij in den loop van den nacht naar! huis, dan namen zij den sleutel mee. Hiervan maakten zij handig gebruik door het laten namaken van een (valschen) sleutel. Eiken avond als de Wed. S. van huis ging contro leerden zij haar of zij soms een brief achter de deur had gelegd. Zij ver telden haar dat de Officier van Jus titie het zeer op prijs zou stellen als een vreemde eens een brief bij haar vond. De Wed. S. meende dat er Vrijdagavond wel eens een brief kon komen.. Haar dochter ging dan naar de zang, en zij zou de vrouw van Vogelaar een poosje gezelschap gaan houden. Béneker en Vogelaar beloofden haar dat zij 's avonds mee zouden gaan'om te zien, of er soms een brief jvas. Als er een brief komt, aldus V. en B. dan wordt de ver dachte gearresteerd want dan is het bewijs héél sterk, eerst het: „dat staat vast" en dan nog het vinden van den brief door ons. De Opperwachtmeester werd ge waarschuwd en Vrijdagavond was het drietal de Opper (in burger met een pet op) Vogelaar en Béneker present. Zij stelden zich buiten, ver dekt op, langs den dijk achter het riet, zóó dat zij het gezicht hadden op de deur. Het was koud, de wind was scherp en het was op dien gu- ren avond van den 22 Januari 1926 dat het verborgen leven eener vrouw met al zijn geheimenissen zou wor den onthuld Vooraf was Vogelaar even bij de Wed. Schouten geweest, heel vriend schappelijk als altijd, en had zich gelijk overtuigd dat er toen nog geen brief lag. Om ruim zeven uur ging de Wed, S. van huis. Eerst haar dochter met haar vriendin daarna de Wed. S. Nog even moest zij terug, zij had vergeten om het licht uit te draaien. Toen zij met haar dochter vertrok ken was opende het drietal met den valschen sleutel de deur, en....daar lag een brief... even gemeen van in houd als altijd. De Wed. S. meende den verdachte bij {haar in de buurt achter de tra lies te werken. Zij vertrouwde op Vogelaar en Béneker en wist niet dat die haar wantrouwden. Nog den zelfden avond is zij in arrest gesteld. Eerst ontkende zij alles, doch later heeft zij bekend dat zij het alléén gedaan heeft. Alleen de eerste twee brieven heeft zij niet geschreven. Wie het w 1 gedaan heeft ligt in liet duister... Haar 18-jarige doch ter weet nergens van en is de wan hoop nabij. Zij is bedroefd; teleur gesteld in haar moeder, die de adel van het moederschap met voeten heeft getreden. Moeilijk was het om deze vrouw te „ontdekken". Haar taal was an ders dan de toon in de brieven. Haar dochter ontving schunnige brieven en zij toornde tegen al de vuiligheid waarmee haar kind werd besmet. Zij verdiende als winkelier ster een eerlijk stuk brood; haar leven als weduwe was altijd correct. Dat maakte het juist zoo moeilijk. De taal der brieven was immers ook geen vrouwentaal. Hier schreef een helsche hand, bestuurd door de monische macht. Wat kunnen erin een menschenleven toch donkere machten werken. „Spoken", zou Ibsen zeggen. Wij hebben diep medelijden met haar dochter en haar familie, doch bovenal met haarzelf. Want is er droeviger beeld dan een gevallen en ontadeld mensch Onze veldwachter de heer Fondse heeft een goeie kijk op de zaak ge had. Hij had er de Wed. Schouten altijd van verdacht zei hij. Dank je wel Fondse. Alleen maar... u had het EERDER moeten zeggen. Nu we achter de geschiedenis staan, is het zoo gemakkelijk om de zaak op te lossen. Critiek bij de kachel. Maar anderen hebben gezocht en gewaakt en wij hebben bewondering voor den Opperwachtmeester met zijn corps. Nooit was hem iets te veel. Aan hem onzen oprechten dank. Dank ook aan Vogelaar en Béne ker. En als het aan ons ligt, dan krijgt de „Opper" op 31 Aug, a.s. een lintje. Hij heeft het verdiend. Ten slotte nog deze enkele op merking: De lezers die niet te An-' del wonen en die dus de Wed. S. niet kennen, moeten niet denken dat deze vrouw ontoerekenbaar is. Veeleer is het omgekeerd. Het is een handige vrouw, die heelemaal geen geestelijke afwijkingen ver toond. Zij heeft haar rol gedurende anderhalf jaar meesterlijk gespeeld al was het dan ook een rol van de laagste orde. Zij is ons eens zielkun dig raadsel en wij kunnen niet be grijpen met welk doel zij dit luguber geschrijf is begonnen en tot het bit tere einde heeft volvoerd. En eindelijk: Laten wij niet van uit de hoogte op deze vrouw blijven neerzien, omdat zij zoo slecht is en wij zoo braaf zijn. En ons oordeel z a 1 zacht wezen indien wij hebben geleerd om iets te zien van de ge heimzinnige machten die er leven in de wereld van ons eigen, zon dig hart.... C. REDERT. Als ge een verkoudheid voelt opkomen ge 'a morgen» jjpztatrt met een drogen hoesfdle"pjjndoet op de borst, draal dan geen oogen- bllk langer, maar haal onmiddellijk een flesch Abdijsiroop, dan tuit ge bijtijds een zware Verkoudheid voorkomen. Iedereen wordFStn of ^meermalen per jaar verkouden, tègt men, maar'noodig is het geenszins, als men er maar tijdig bij is met een afdoend middel als Akker's bij bronohltl», Influenza, verkoud heid, keelpijn, kinkhoeat, asthma. Per flacon van 230 gr. (in koker) f 1.50 ARRONDISSE MEN TS- RECHTBANK TE BREDA. Uitspraken. A. v. d. P., Raamsdonk, overtr. vis- scherywet, f 0,50 boete subs 4 d. h. N. D., Kaatsheuvel, mish. 6 rond. gev. straf. o— KANTONGERECHT TIEL. Zitting van 18 Januari. VisscherijovertredingB. d, H,, Aalst, f 20 of 20 d. C, A. R., Zuilichem, als bestuurder van •en motorrijtuig daarmede op zoodanige wyze over een weg ryden, dat daardoor de veiligheid van het verkeer op dien weg in gevaar wordt gebracht, f20 of 20 d. In de terechtzitting van den Poltierechter te TIEL, dato 20 Januari, zyn o.m, ver oordeeld Smaad J. V., Well, 4 mnd gev. Mishandeling J. v. d. B., Hedel, f 50 of 20 d. Henaden. Zondagavond gaf het R.K. Heusdensch Mannenkoor, directeur de heer Chr, Merx Jr., zyn eerste uitvoering. Het programma omvatte zes koornummers, één solo, twee kwartetten en twee dubbel- kwartetten, waarvan één »Ein Gleiches* door den jeugdigen directeur zelf was ge componeerd. Dat de verwachting groot was, bleek uit de zeer talrjjke opkomst en ze is niet beschaamd maar overtroffen, in aanmerking genomen vooral, dat dit koor pas dezen zomer werd opgericht. Ieder was dan ook vol lof, zoo over de zangers als over hun leider, die heel wat belooft voor de toekomst. Bovendien werden een viertal komische voordrachten gegeven, die uitstekend voldeden, evenals het strijkje. De hulde gebracht door den burgemeester en den HoogEerw. heer Deken, gaf aller gevoelens hartelyk weer 1 Babiloniënbroek. Uitslag wedstrijd vau de ysclub. Schoonryden voor paren. Ie prys H, Kramer en Mej. Branderhorst beiden te Genderen. 2e pr(js S. van Dortmont en Mej. A. Ristra beiden te Dussen. 3e prys A. v. Moergestel en Mej G, v. d. Beek beiden te Dussen, 4e prys G. Uithoven te Genderen en Mej. A. Haspels te B -Broek. Verder werden nog 3 pryzen toegekend n.l. aan M. Colijn te B.-Broek en Mej. P. v. Gorcum te Genderen, M. Kramer te Genderen en Mej. D. Dekker te B.-Broek, D. v. d. Water en Mej. H. v. Wyk te Almkerk. Aan dezen wedstryd namen 15 paren deel. Ringrydsry voor paren op Vrydag 22 Januari waaraan 20 paren deelnamen. De pryzen werden behaald als volgt J. Dekker te B.-Broek en mej. M. de Ronde te Dusen, J. v. Andel en mej, Fr, v. d. Beek beide te B.-Broek, D. Coljjn te B.-Broek en mej. C. de Graaff te Meeu wen, A. Kramer te Meeuwen en mej. A, Dekker te B.-Broek, G. Donkersloot te Almkerk en mej. B. v. d. Beek te B.- Broek. Als juryleden fungeerden de heeren J. v. Campen te Drongden, Joh. de Mol te Heusden, W. v. d. Pluim te Dussen en M. Spoor te Eethen. Als een bijzonderheid kan worden ver meld dat onder de schaatsrijders zich ook bevond de 85-jarige C. Dekker die nog vele jongens beschaamd maakte. Dassen. Dezer dagen kreeg het erica elfjarig dochtertje van M. B. kokende koffie over haar beer.en waardoor ze hedge brand wonden bekwam. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Gameren. Hst liefdadig hsidsconcert j.l. Zaterdagavond door ons fanfarecorps Prinses Juliana* gegeven ten bate der watersnoodlydende bevolking heeft f 28 30 opgebracht. Daar dit concert door den directeur de heer Parren uit Zaltbomme! en de leden der vereeniging onderling, geheel kosteloos is gegeven, wordt de geheele opbrengst zonder eenige korting aan het watersnood comité overgemaakt. Een welverdiend pluimpje aan directeur, leden en aan allen die hieraan hebben meegewerkt, mag hun niet onthouden worden. De collecte in deze gemeente ge houden voor Watersnoodlijdenden heeft f 1142.90 opgebracht. Handel in aardappelen begint een weinig op te leven. Voor de Wetters besteed men thaos f 3.en voor de Red Star f 2.75. i Genderen. Evenals het voiige jaar, hoopt ook thans weer op 1 Febr. a.s. 's avonds om 7 uur de heer den Boeft van Gorinchem een lichtbeeldenavond te geven, afgewisseld met zang, solo met orgelbege leiding en kwartet. Deze bijeenkomst zal plaats hebben iu de Geref. kerk. Zy die het vorige jaar hebben genoten van de boeiende voordracht van den heer den Boeft en de schoonen zang zyner helpers zuilen zeker niet verzuimen op Maandag a.s. zelf aanwezig te zijn en vrienden en bekenden opwekken om mede te gaan en te hooren en te zien, wat kan opheffen uit den sleur van het dagelyksch leven. 's Gravenmoer. Ten verzoeke der afdeeling van het Groene Kruis werd Dins dagavond alhier eene lezing gehouden door den heer Dr. van Rhijn te Dordrecht over verpleging van zieken aan huis. De op komst, ook van vrouwen en meisjes, was byzonder groot. Ra&msdonksveer. Op uitnoodiging van de Chr. Hist. Kiesver. sprak de heer Krijger, Lid der Tweede Kamer, alhier over »De politieke toestand«. De heer Vogel, voormalig onder wijzer aan de Chr. M.U.L.O. op 't Veer, slaagde voor het examen Hoogere Wiskunde. KERKSTRAAT 19 HET BESTE en GOEDKOOPSTE ADRES voor alle mogelijke iten. HOOFDVERTEGENWOORDIGER van HIS MASTER'S V0ICE- C0LUMBIA- BRUNSWICK- platen en machine's. HET ADRES voor PRIMA ELITE SNAREN voor alle Strijkinstrumenten. JBezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEEüWIJK-'s BOSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6