Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ü573 Vriidas 20 Januari De Stierengevechten in Spanje. DAMRÜBRIEK. Parlementair Overzicht. Binnenland 9% BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. 8e ronde, (van 30 Jan.6 Febr.) Wilhelmvan Harpt, v. Ande!v. Krieken. VogelaarBenjamins, 'de JoodeKentie. (de Graag deze week vrjj) De oplossing van het probleem van de Graag geven wy a.s. week. Onderstaand probleem is van den heer P. Kleute Jz. uit Den Haag, gepubliceerd in »'t N. v. d. D.c Stand in cyfers Zwart3, 8, 11,13,18, 20-22, 25 en 41. Wit29, 30, 32 34, 38 40, 42 44 en 48. Ditmaal geven wij er de oplossing eens by. 1) 29—24 20X29 2) 34X12 25X45 3) 32-28 8X17 4) 33—29 22X24 5) 44—40 45X34 6) 39X8 3X12 7) 42-37 41X32 38X18 verl. De heer A. K. W. Damme merkt hier op Een slag van verrassenden eenvoud. Dat Wit in de aanvangspositie een stuk meer heeft, is niet zoo erg. Immers byna heeft Zwart dam en Wit kan dus niet op andere wijze winnen dan door de auteurs oplossing. De vijfde poging tot kabinets formatie. De nieuwe for mateur. De coalitie is doocl. leve de coalitie? v 's Gravenhage >28 Jan. Ons parlementair wagentje hob belt onregelmatig over den weg. Er liggen vervaarlijke keien en soms lijkt het er op, of het wankele kar retje om zal slaan. We zeulen nog steeds verder in een schier einde- looze crisis. Dr. de Visser is imniddels van het tooneel verdwenen om plaats te maken vöor een minder gepro nonceerd partijman, ïmr. J. Limburg, p» gematigd vrijzinnig democraat, die ook in rechtsche kringen zeer ge waardeerd wordt. In het Haagje is het onwennig stil in dezen tijd, waar anders de begrootingsdebatten vol vuur gehouden worden. Alleen ach ter de schermen wordt er nu ge werkt. Toch is er met het optreden van den heer Limburg als formateur van een extra-parlementair kabinet een merkwaardige ommekeer inden toestand gekomen. Want daardoor is de bekentenis afgelegd, dat inen rechts de hoop op een herstel der coalitie op het oogenblik heeft opge geven. Het feit, dat de Ch. H. frac tie het inwendig niet eens was over het compromis inzake Vliet gezant schap bij het Vaticaan, is voorloo- pig tenminste, voor de coalitie nood lottig geworden. De bewering „voor- loopiglijkt wellicht eigenaardig wij komen daar straks op terug. Men verwacht van den beer Lim burg velerlei. Maar als links politi- ticus zal hij zich in de eerste plaats tot links om steun richten, met wel licht de bedoeling om daarna steun der R. K. te verkrijgen, zoodat dan een situatie zou worden geschapen, die wel niet in naam, maar dan toch inderdaad eenige gelijkenis zou ver- toonen met de zooveel besproken „uiterste noodzaak1', dus rood-zwar te samenwerking. In deze richting zou ook wijzen de gezindheid van den heer Limburg om het gezant schap hij het Vaticaan, dat hij als een belangrijke instelling schijnt te beschouwen, te handhaven. Maar in de V. D. partij is men van meening omtrent het gezantschap veranderd. Met name Mr. Marchant gaf te ken nen, dat hem tijdens de crisis geble ken is, dat de diplomatieke be tee kenis van dit gezantschap niet de hoofdzaak is geweest, maar dat de strijd in 'eerste instantie over het beginsel loopt. Daarom is van V. D. niet meer ite verwachten, dat zij ter wille van de dienstbelangen het ge zantschap zullen verdedigen. Verder moeten de V. D. niet zoo (bijster vriendelijk tegenover de idee extra parlementair kabinet staan, terwijl de S.D.A.P. er nog minder voorvoell en men van die zijde betoogt, dat nu toch de „Uiterste noodzaak" aan de hemd is en er nu feitelijk eep. R.K. formateur had moeten worden aangewezen. En zeer zeker zullen geen S.D.A.P.-mannen in een extra parlementair kabinet zitting nemen. Een links georiënteerd kabinet schijnt dus niet heel veel kans te hebben. Een rechts kabinet, of ten minste een kabinet dat ten slotte onder rechtsche signatuur zou staan, is een zoo vreemd ding voor een V. D. kabinetsformateur, dat men ei genlijk met deze mogelijkheid geen rekening zou kunnen houden. Hoe wel onder normale omstandigheden als thans vigeeren, niets uitgesloten is. Ten plotte zou men dus komen tot een geheel neutraal kabinet, de re geering met de fascistische temden- zen waarover den laatsten tijd zoo veel gesproken is. De groote bezwa ren hiertegen zijn weer, dat de de mocratische partijen scherp stelling zouden nemen tegen een dergelijke proefneming. Thans neemt men overigens in de ever schillende kampen een af wachtende houding aan ten opzichte van mr. Limburg s pogen, hoewel men fer niet heel veel van verwacht en, zoo hij al mocht slagen, men zijn regeering geen lang leven voor spelt. De samenstelling van de ka mer ,met haar rechtsche meerder heid, levert eigenaardige moeilijkhe den op. Maar opmerkelijk is het ge luid, dat van R. K. zijde wordt ver nomen. In de eerste plaats dient er op gewezen ,dat het er allen schijn van heeft dat het er in betrokken kringen den laatsten tijd speciaal op toegelegd alle probeersels met een hieuw kabinet te laten misluk ken. Wanneer dan tenslotte alle nieu we combinaties beproefd zouden zijn ook de uiterste noodzaak, waar voor men in R. K. kringen hoe lan ger hoe minder lust schijnt te ge voelen omdat men meent, dat een dergelijk kabinet toch zeer kort te leven zou hebben dan zou het verzoek kunnen gedaan worden aan t|£t demissionaire kabinet, om te blij ven. Dan, als alleruiterste noodzaak, zouden wellicht R. K. kunnen bestui ten, in belang van het land, van het gezantschapstandpunt af te stappen, waarna na teen zeer kronkelige en grillige omweg, toch weer een soort coalitie zou zijn gecreëerd, al zou deze natuurlijk een gevoelige knak gekregen hebben, omdat de R. K. het .optreden der Chr. Hist, nooit zouden vergeven. Maar, zoo rede neert men yan R. K. zijde, wij heb ben dan voldoende getoond, dat wij niet medeplichtig zijn aan de af schaffing van het gezantschap. Ook is men er in deze kringen nog niet ten volle van overtuigd, dat bij een terugkeer van het kabinet-Colijn, en bij hernieuwde stemming over het gezantschap, de tegenstanders de overwinning zouden behalen. In het licht van deze beschouwingen is het nog niet zoo heel eigenaardig, dat wij zoo straks schreven, dat de Chr. Hist, houding „voorloopig" noodlot tig werd voor de coalitie. POLITICUS. Werkverruiming en .Werkloozen.' Onderstaande circulaire werd aan de besturen gericht van alle water schappen en polders in Noord-Bra bant. Zooals uit de lezing blijkt svordt de gelegenheid geboden, al lerlei waterstaatswerken te doen uit voeren, waardoor de polders ènhun eigen èu het algemeen belang ten zeerste kunnen dienen. Comité N'oordbrabant. Aan het Bestuur van het Waterschap den Polder Zooals U uit de nieuwsbladen be kend zal zijn, werd voor eenigen tijd besloten tot de oprichting van het „Comité Noordbrabant", ten doel hebbend eeensdeels de werkverrui ming te bevorderen en anderdeels in N oordbrabant mede werkzaam te zijn tot verhooging van de produc tiviteit van den bodem. Bij de bespreking in het Comité kwam men tot de slotsom, dat dit doel het best zou kunnen worden bereikt door de bevordering van de totstandkoming van nieuwe of de verbetering van bestaande verkeers wegen en de verbetering van den waterafvoer. De werken, die daarvoor noodig zijn, kunnen in het algemeen zeer goed door werkloozen worden uit gevoerd, zooals elders in ons land zeer duidelijk is gebleken. Daardoor zou kunnen worden be reikt, dat eensdeels het euvel van de werkloosheid en de demorali- seerende invloed, die dit op een deel der bevolking heeft, worden bestre den en anderdeels daardoor onze provincie in belangrijke mate wordt vooruitgebracht. Wij nieenen, dat deze zaak voor Uw Bestuur bijzondere beteekenis heeft. Het komt toch veel voor, dat allerlei plannen, waarvan de wen- schelijkheid zeer wel wordt ingezien afstuiten op de aan de uitvoering verbonden kosten. Wanneer nu echter ter bestrijding van de werkloosheid evenals elders een overheidssubsidie wordt gegeven in de arbeidsloonen, dan kunnen daardoor die kosten aanzienlijk wor den verminderd. Ons comité zal in deze gaarne haar bemiddeling verleenen, al zal zij uit den aard der zaak bij de beoordee ling dier plannen rekening moeten houden met de waarde, die de tot standkoming van de beoogde wer ken heeft voor de omgeving, en met de grootte van het subsidie, dat noo dig is om tot uitvoering te geraken. Intusschen zult U bij ons comité een open oor vinden voor verzoe ken om bijstand in die richting. Mocht U van de bovengeschetste mogelijkheden gebruik wenschen te maken, dan geven wij U in overwe ging U daartoe met een der onder- geteekenden in verbinding te stellen. Waar het hier een zaak van alge meen belang en van bijzonder be lang voor Uw Waterschap (Uwen Polder) betreft, vertrouwen wij,dat het vorenstaande ernstig door Uw Bestuur zal worden overwogen. Het secretariaat van het Comité is gevestigd ten stadhuize van 's Her togenbosch. Het Comité Noordbrabant, J. C. v. BEEK, Burgemeester v. Deurne, Voorz. A. v. RIJEN, wethouder van Tilburg. M. KRIJGSMAN, wethouder van 's Hertogenbosch. Nadruk verboden. Tot een van de meest gewilde volksvermaken in Spanje behoort nog altijd het stierengevecht. Iedere plaats, van eenigszins be lang heeft haar Plaza de Toros, een arena voor stierengevechten. 'tZijn geweldig groote, cirkelvormige stee- nen gebouwen. In 't midden is de arena, een groo te, ruime met wit zand bedekte plaats, omgeven in het rond door een houten schutting van ongeveer 2 Meter ho,og. Daarachter zijn am phitheater sgewij ze, d.w.z. in steeds stijgende hpogte, de talrijke in de groiote arena's tot zelfs 15000 en 16000 zitplaatsen aangebracht. In de 'groote steden zooals o.a. in Ma drid en Barcelona worden gedurende het zomerseizoen, bijna iederen Zon dag stierengevechten gehouden. In kleinere plaatsen zoo nu en dan en ter gelegenheid van feesten. Hoewel we op onZe reis door Spanje reeds vele steden, tot ver in in het Zuiden hadden bezocht, waren we toch niet in de gelegenheid ge weest een stierengevecht bij te wo nen. In de rijke koophandelsstad Barcelona echter deed zich die ge legenheid voor en we zouden nu het befaamde schouwspel meemaken, waarover we reeds zooveel hadden hooren spreken en wat dus niet wei nig onze belangstelling gaande maakte. Onze gewone morgenwandeling, voerde ons dien dag door de prach tige, drukke boulevard „de Rainblas'' die in alles aan de boulevards van Parijs herinnert. Dit gedeelte der stad met zijn op eenvolging van de prachtigste win kels, die wellicht kunnen wedijve ren met de beroemde koopwinkels van Milaan, met zijn hotelpaleizen, bankgebouwen en theaters, waaron der het theater „del Liceo" dat plaats biedt aan 5000 toeschouwers, vormt het centrum van het stedelijk leven, het rendez-vous voor de duizende wandelaars, die zich voortbewegen onder het lommer van de prachtige rijen platanen. Aan het einde van de Ram bias, bij de haven, zien we op de groote „plaza de la Paz", een monument voor „Columbus", een op een met beeldhouwwerk versierd voetstuk staande colonne met standbeeld, van niet minder dan 56 Meter hoogte. Midden in de stad bevindt zich de geweldige, rijk geornamenteerde Ca- thedraal van Barcelona, genaamd de „Basilica de Santa Eulalia'datee- rende uit de eerste Christelijke eeuw. Het innerlijke heeft in tegenstelling met vele andere Spaansche kerken, een zeer somber aanzien. De kleine vensters laten slechts weinig licht door, tengevolge waarvan de prach tige altaren en kapellen zijn gehuld in een mystieke schemering. Na nog de verdere bezienswaar digheid van Barcelona namel. hel mooie, ruime park, waarin zich ook bevindt liet museum voor schoone kunsten doorgewandeld te hebben, keerden we terug om op zoek te gaan naar het bureau van „de Foros" voor het verkrijgen van de noodige plaatskaarten. Spoedig was dit gevonden. Voor het lokel was het een geweldig dringen en duwen door de gegadigden, zoodal meer malen eenige politieagenten hande lend moesten optreden, teneinde de orde te handhaven. Ook wij stonden reeds spoedig in de rij en hadden nog volkomen gelegenheid het met reuzenletters gedrukte program aan den muur voor ons nog eens te be- studeeren. Plaatsen van allerlei prijs waren te hekomen. Het verschil in prijs bestond alleen niet in de hoog te van de zitplaatsen, doch ook en voornamelijk aan welke zijde de zitplaatsen gelegen waren met het oog op de zon. Plaatsen in de scha duw waren natuurlijk de beste,dan volgen plaatsen in zon en schaduw, en vervolgens in de zon. Wie Spanje bezocht en het zonnetje daar kent, zooals wij dat nog slechts in Octo ber en November hebben meege maakt, zal kunnen begrijpen van welk belang een schaduwrijke plaats is in de zomermaanden. Want dan is het in Spanje, als ver Zuidelijk land, dikwijls schroeiend heet en krijgen de traditioneele waaiers en parasols der Spaansche damespas hun oorspronkelijke bestemming. Tenslotte kwamen ook wij voor het loket te staan en namen onze plaatsen „in zon en schaduw", ten einde zoowel van zon als van scha duw onze ondervinding op te doen. Toen naar het Foros gebouw, dat buiten de stad stond. We klommen in een der vele autobussen met 2 verdiepingen, gingen twee hoog zit ten en reden hotsend en stootend op het niet harde massieve rubber banden voorziene vervoermiddel, naar het doel. Alles scheen dien middag slechts in eene richting te gaan, auto's en fietsen, trams en bussen, stampvol met prelmakende druk bewegelijke Spanjaarden. Overal hoorde men spreken over „toros" en „matadores". Straatjon gens gilden het uit, reeds de bont gekleurde portretten van de spelers te koop aanbiedende. Nader kwamen we aan het doel, en steeds grooter werd de drukte. Voor ons zagen we reeds het groote ronde gebouw met zijn talrijke smal le vensternissen Weldra stonden we temidden van een geweldige menschenmassa voor den hoofdingang, en kwamen als het ware worstelend tenslotte door de controle in een ruime gang die met groote isteenen trappen overal toe gang gaf tot de verschillende groe pen van zitplaatsen. We werden naar een dier vele trappen verwezen en zaten weldra op onze plaatsen.. *ë£n kolossale arena vertoonde zich voor onze oogen. Geheel in 't rond om de eigenlijke arena heen,, waren zitplaatsen aangebracht, die elkaar opvolgden steeds hooger en hooger zoodat iedere plaats een vrij uitzicht bood. De overzijde was zoo ver weg dat men zonder tooneel- kijker daar niemand herkennen kon. In een afzonderlijk gedeelte, op een aangebracht podium was een klein muziekkorps geïnstalleerd om voor de noodige afwisseling te zorgen. Het volk, vertegenwoordigd uit al le rangen en standen der Matschap- pij, vrouwen en meisjes zoowel als mannen en jongens, stroomden van alle zijden naar binnen en weldra waren de meeste plaatsen bezet. Een groote afdeeling voor de mins te rangen, z.g. voor „het volk" was geheel en al bezet door een woelige, scheldende en fluitende menigte, een goed beeld vormende massa van het Spaansche plebs. In zijdelingsche richting van deze afdeeling hadden in de hoogte plaats genomen een 60-tal soldaten, gewa pend met karabijnen, waarschijnlijk om eventueele relletjes onmiddellijk te dempen. Te twee uur gaf de president, ge zeten in een der overdekte loges, het teeken om te beginnen.' De mu ziek speelde een vroolijke marsch, en een ruiter te paard, uitgedost in een schitterend rijk gekleurd ge waad draafde naar binnen en begaf zich naar de loge van den presi dent, aan wien hij buigende zijn groet bracht. Vervolgens ging het weer terug de arena uit, om even daarna weer onder luide toejuichin gen Ite verschijnen met de geheele groep van medespelers. Aan het hoofd twee „alquazils" of agenten te paard, dan de „matadores", ge woonlijk twee, daarachter de „ban- derilleros", de mantelwerpers of ca- peadores en de „picadores" te paard, verder de helpers en tenslotte het rijk opgetuigde span paarden dat tot taak heeft aan het einde van .elk spel tie doode dieren uit de arena te sleepen. Al de stierenvechters zijn gekleed in geele, blauwe en groene, rijk met goud en zilverkleurig borduursel af gezette nauwsluitende satijnen gewa den. Kleurige kostbare zijden man tels hangen over hun linkerschou der. Onder de zwarte hoofdbedek king is de korte haarvlecht zicht baar die de stierenvechter herken nen doet. Nadat de geheele „qua- drilla" een rondgang door de arena heeft gemaakt en de president den gebruikelijken groet heeft gebracht, verdwijnen allen weer. Onderwijl een der spelers den sleutel van de kooi van den stier ontvangt hebben de „toreadors" hun kostbare parademantels verwisseld tegen mantels van helroode kleur. (Wordt vervolgd.) Uit de heilstaat. In «Het Volk« ontleent Dr. B. Rapt- schinsky aan de officieele «Prawda« een beschrijving van een tafereel van de Ryks- bank te Jekaterinoslaw (een beiangryk handels- en industrieel centrum in Zuid- Rusland), waar do directeur, «Kameraad Poljesjko, een geweien officier van het roode leger, af en toe zyn entrée in hej kantoor laat vooraf-gaan door een militair met een revolver, die alle aanwezigen, personeel en publiek, commandeert te gaan liggen. «Kameraad® Poljesjko schrijdt dan langs de op den grond uitgestrekte levende lijken naar zijn werkkamer, waarna de soldaat «opstaan c commandeert. Een be diende vertelde aan den redacteur van de «Prawda«, dat hy al vier maal op den vloer had geleden. «Kameraad® Poljesjko wil, dat men aan den oorlog went en pleegt na zulke oefeningen te zeggen »wij zullen nog gevechten moeten leveren iu de toekomst®. Wij zouden van deze nonsens geen mel ding maken, wanneer niet een man als Dr. Raptschinsky het in kleuren en geuren ontleende aan de officieele «Prawda®. Lief land De Russische medewerker van «Het Volks ontleent aan het verslag van het jongste congres van de Russische vakver- eenigingen eenige gegevens over sta kingen. Wie mocht denken, dat stakingen als verzet tegen «kapitalistische uitbuiting® alleen in «bourgeois-staten® voorkomen, vergist zich deerlyk. In 1924 waren er in Sovjet-Rusland 4134 stakingen, in het eerste halfjaar van 1925 reeds 3427. Het gaat dus crescendo. Alleen in Mos kou, onder de oogen dus van de Kremlin- machtigen, waren in 1924 1.027.900 ar beiders bij stakingen betrokken, in het eerste halfjaar 1925 reeds 1.144.883. Ook dat cijfer behoeft geen commentaar. Als hoofdoorzaak van de ontevredenheid der arbeiders in Sovjet-Rusland wordt ge noemd het geringe loon als tweede oorzaak de veelvuldige verminderingen van het karige loon voor verschillende bolsje wistische doeleinden Wonderlijke tegenstellingde hooge eischen, die de communistische propagan- füenwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9