Binnenland deling, dat de dokter een,... vrouwelijke arts was. De dokteres expliceerde dan, dat zij, nog heel jong, door haar ouders gedwon gen was, om haar sexe te verbergen, ten einde zekere erfrechten, die alleen manne lijke afstammelingen konden genieten, te behouden. O Warmte in Zuld-Amerlka Terwijl in de Vereenigde Staten hevige koude heerscht wordt uit Zuid-Amerika juist buitengewone hitte gemeld. Te Bunos- Ayres jWijst de thermometer 40 graden boven nul. o— Brand en ontploffing aan boord Aan boord van den Amerikaanschen tor pedojager »Parragut« ontstond brand met 't gevolg, dat een der kanonnen ontplofte. Een matroos werd gedood, 8 andere leden der bemanning, liepen ernstige verwondin gen op. Twee hunner verkeeren in levens gevaar. P. BERGMEIJER, Burgemeester van Almkerk. De Heer Bergmeijer is geboren op 11 No vember 1874 te Amsterdam, is opgeleid aan de Gereformeerde Kweekschool aldaar behaalde de Lagere en de Hoofdacte, was werkzaam als onderwijzer aan eene lagere school te Amster dam en als leeraar aan opgenoemde Kweek school, was sedert 1903 eerste onderwijzer aan de Paulkrugerschool te Weltevreden, was lid der Kiesrechtcommissie, bekleedde het Voor zitterschap van de Christelijk E(thische P(artij en van de Christelijke Onderwijzersvereeniging in Indië, was lid der Commissie voor de scheiding van Kerk en Staat en van de Opium- besctrijdingscommissie, Voorzitter van de Alg. Ind. Anti-Opiumvereeniging, Ouderling van den Gereformeerden Kerkeraad te Batavia, Redacteur van het Chr. Weekblad MDe Banier" en tweede plaatsvervangend Voorzitter van den Volksraad vanaf October 1919. Openbare vergadering van den raad der gemeente ALMKERK op Dins dag 2 ,Febr. v.m. 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter: E.Achtb. heer A. de Jong, loco-burgemeester. Secretaris: iWelEd. heer G. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergade ring" met gebed. Te ongeveer half elf wordt de nieuwbenoemde Burgemeester de E.Achtb. beer P. Bergmeijer met fa milie, door Wethouder Ottevanger aan Fanfan zien, die deed, alsof hij ier met de grootste belangstel ling in keek. ÏWat ben ik toch ook dom, riep Claudinet uit; ik dacht er heelemaal niet meer aan, dat ie niet lezen kunt. Fanfan kreeg een kleur. En hiernaast is mijn slaapkamer, die zal ik je zoo meteen laten kij ken, dan zul je eens zien, hoe lek ker ïk daar lig... hoe lekker wij daar liggen zullen, want nu is ze voor ons beiden. Maar ik praat maar al tijd door, en jij vertelt me niets; je hebt me toch zeker een heelen boel te zeggen. Ja, er is heel wat gebeurd, sinds ik afscheid van je nam, antwoordde Fanfan, het scheelde niet veel, of ik had je nooit meer teruggezien. Vertel eens gauw... O, je weetniet, hoe gelukkig ik ben, nu ik je weer bij me heb, en nu gaan we nooit weer van elkaar. Wacht, ik hoor loopen., dat zal mama zijn, nu zul je eens zien, wat een lieve mama ik heb. En ik hoor ook de stem van oom Firmin. Ik heb een oom ook, die zal je zeker wel aan staan, het is een leuke vent. Hélène was eindelijk bezweken voor den aandrang van Firmin, die meer dan een uur bezig was geweest haar te bewegen naar beneden te aan, naar het salon, waar het arme ind, dat zij als het ware beschouwd had, op haar zat te wachten. (Wordt vervolgd.) de raadzaal binnengeleid. Nadat allen hun plaatsen hebben ingenomen, en de publieke tribune is volgestroomd, neemt de loco-Bur gemeester het woord en zegt: Geachte heer Bergmeijer $Als loco-burgemeester clezer ge meente heet ik U hartelijk welkom, en ben verheugd door uwe komst weder een vertegenwoordiger van H. M. de Koningin in ons midden te hebben. Wegens de benoeming van onzen vorigen Burgemeester tot Hoof dder gemeente Huizen, heb ik eenigen tijd de eer gehad het ambt te mogen waarnemen. Thans gevoel ik mij gelukkig de verantwoording daaraan verbonden, aan den Fd.Achtb. Heer Bergmeijer te kunnen overdragen. Als gemeenteraad ontvangen en verwelkomen wij U als vertegen woordiger van H. M. de Koningin, terwijl wij van U vragen en ver wachten, dat U met al Uw vermogen zult arbeiden tot bevordering van den bloei, rust en welvaart dezer gemeente. En waren de eerste in lichtingen die U over Almkerk hebt ontvangen niet even gunstig, ik twij fel er niet aan wanneer U op eep gepast zuinige wijze, in het belang der gemeente "zult werkzaam zijn, U op medewerking van den raad kunt rekenen. Wij hopen, dat U spoedig door Uw optreden als burgemeester de achting en .toegenegenheid der in gezetenen moogl: winnen en U zich spoedig in de gemeente moogt thuis gevoelen. Voorts wensch ik U toe, den zegen, voorlichting en hulp van den Allerhoogste, Wiens Naam ter opening van de Raadsvergadering wordt aangeroepen en beleden. Als bewijs Uwer waardigheid, overhandig ik U den ambtspenning en voeg daarbij den wensch, dat U weldra zonder dit te-eken als burge meester in de gemeente zult wor den gekend, geacht en geëerbiedigd. Ten slotte okverhandig ik U den hamer als het symbool van het ge zag, U als Voorzitter der raadsver gaderingen toegekend en hoop, dat het verloop dier vergaderingen'zoo danig mag zijn, dat liet gebruik van dien hamer overblodig is, wat gedu rende den tijd, dat ik raadslid en wethouder was, steeds het geval is geweest. Ik hoop dat zulks bij voortdu ring zoo blijve opdat Almkerk dien roem steeds liandhave. Ik verklaar U thans geïnstalleerd als burgemeester van Almkerk, en Voorzitter onzer Raadsvergaderin gen en draag U de verdere leiding dezer vergadering op. Thans neemt burgemeester Berg meijer 't woord en zegt ongeveer ais volgt: Nu ik gereed sta de betrekking van burgemeester der gemeente Alm kerk te aanvaarden, breng ik aller eerst mijn dank aan H. M. onze ge- eerbiedigde Koningin, voor mijn be noeming, en aan de autoriteiten die mij daartoe hebben voorgedragen. Moge het mij gegeven worden, dat ik het vertrouwen in mij gesteld niet zal beschamen. Het is wel een groote overgang uit het middelpunt van het Indische politieke leven, naar het rustige ambt van dorpsburgemeester. Alleen het geloof, dat Gods hand het zoo geleid heeft, geeft mij kracht dien overgang door te maken, van Hem alleen verwacht ik ook, wat ik voor de richtige vervulling" van mijn ambt noodig heb. Zwaar drukt mij de verantwoordelijkheid dat wij in een gemeente als Almkerk, waar het geheele gemeentebestuur, zonder één uitzondering, tot de christelijke partijen behoort, dan ook geroepen zijn tot een zuivere toepassing van onze beginselen. Gemeenten als de onze moeten een voorbeeld geven, in gehoorzaamheid aan de wet, in bewustwording en toepassing van wat onze beginselen vragen, ook voor het gemeentelijk leven. Indien ergens, dan moet het hier ook in de praktijk blijken, dat toepassing onzer beginselen een rij ken zegen brengt, aan individu en gemeenschapskring. Beginselen zijn immers geen leuzen, of vaandels, waaronder men strijdt, maar het zijn levenskrachten ,die door ons inwer king" moeten worden gebracht, waar aan wij ons zelf dienstbaar moeten stellen, omdat ze Gods ordinantiën voor het leven vertolken. Zelf in ons geweten aan die begin selen gebonden kunnen en mogen wij niet anders dan toepassing van die beginselen vorderen. Vooral in een tijd als wij beleven, waarinde eerbied voor het gezag der overheid op allerlei manieren ondermijnd wordt, heeft een christelijk gemeen tebestuur de heilige roeping, omdat gezag te schragen, door zelf voor te gaan in gehoorzaamheid aan de wet. De overheid, Gods dienaresse, die legt allereerst aan de overheid zelf, aan de plaatselijke overheid een zwa re verantwoordelijkheid op. Ik twij fel er geen oogenblik aan, dat gij mijne heeren vertegenwoordigers der burgerij, van die verantwoordelijk heid U bewust zijt. En het zal mij een voorrecht zijn, met U in den- zelfden geest te mogen samenwerken. Dat er onder U mannen zijn, ver grijsd in den dienst onzer beginselen, mannen ook met rijpe ervaring van wat onze gemeente behoeft, consta teer ik met dankbaarheid. Ik doe een beroep op Uwe medewerking, inzonderheid van U heeren Wethou ders, opdat wij in eendrachtigen ar beid het goede mogen zoeken voor deze gemeente. De welwillendheid waarmede gij mij zijt tegemoet getre den en waaraan gij, mijnheer de lo co-burgemeester nog zoo pas uiting hebt gegeven, waarvoor ik U vrien delijk dank zeg, is mij een waarborg voor een goede harmonie lusschen ons. Ook U mijnheer de Secretaris, dank ik voor de vriendelijkheid waarmee gij mij hebt ontvangen. Op de secretarie te Papendrecht, waar ik, dank zij de welwillendheid van Burgemeester en Secretaris en het overige personeel, aan welke wel willendheid ik hier gaarne hulde breng, een goeden blik heb gekre gen op het raderwerk der gemeen telijke administratie, heb ik metter daad gezien, van hoeveel belang het werk van den gemeente secretaris is, van den ijver, de bekwaamheid, en stiptheid, waarmede gij U taak verricht, heb ik met lof hooren ge wagen. Ik twijfel er niet aan, pf dezelfde aangename samenwerking, die er tusschen mijn geachten ambts voorganger en U bestond, zal ook tusschen ons gevonden worden. Met vertrouwen doe ik een beroep op het plichtsbesef, van wie verder in eeni gen dienst der gemeente werkzaam zijn. Zoo moge onder den onmisbaren zegen van den Almachtige ons aller werk ten goede komen aan de bur gerij dezer gemeente, die in menig opzicht zoo rijk bevoorrecht is. De groote beteekenis van een ar- beidzamen, wel varenden, degelijken landbouwersstand wordt in onze da gen al meer beseft. Het verwijt dat de plattelandsbevolking conserva tief zou zijn in een verkeerden zin, kan alleen verdiend zijn, indien het Christendom met zijn levenswekken- de kracht ontbreekt. Voor een ge meente waar het kerkelijk leven zoo bloeit als in de onze, kan dat verwijt niet gegrond zijn. Het is juist ook dien bloei van het kerkelijk leven, die mij de zekerheid geeft, dat de plaatselijke overheid bij de ver vulling van haar taak op den vollen steun der burgerij kan rekenen. Want waar voor die overheid ge beden wordt (en op die voorbede mag ook ik immers rekenen?) daar blijft ook de gewilligheid tot mede werking niet uit. En hiermede verklaar ik de be trekking van burgemeester, der ge meente Almkerk te hebben aanvaard. De Secretaris hierna het woord nemende zegt als volgt: Geachte Burgemeester, Wanneer U weet, dat ik mij in verband met de burgemeesters be noeming niet voor een bepaald per soon geinteresseerd heb, zult U kun nen begrijpen, dat er voor mij niet de minste aanleiding bestaat, om niet met Uwe benoeming als burgemees ter dezer gemeente te zijn ingeno men. Ik roep U een hartelijk welkom toe in ons midden en hoop, dat spoe dig zal mogen blijken, dat U hier zijt de rechte man op de rechte plaats ,die veel in het belang dezer gemeente zal weten tot stand te bren gen. Ik kan U hierbij de verzekering geven, dat het personeel dat de ge meente in dienst heeft, U daarin steeds van dienst zal willen zijn en geen werk of opdracht hen te zwaar of te veel zal zijn, maar het daar voor beleefdelijk als tegen-prestatie vraagt eene loyale behandeling. Wanneer ik thans spreek van een loyale behandeling, dan bedoel ik hiermede, dat, wanneer straks ele menten tot U mochten komen die over een onzer iets te vertellen of te klagen mocht hebben, U het hoor en wederhoor, recht zult willen doen wedervaren om alzoo te voorkomen, dat iemand onzer verkeerdelijk wor de beoordeeld. Daar U Ed.Achtb. zooeven ge meend hebt mijn medewerking voor U toekomstig werk te moeten inroe pen, wil ik U hier de verzekering geven, dat mij niets liever zal zijn jdan U daarin van dienst te kunnen wezen. Tevens neem ik deze gelegenheid te baat om mij met mijn zwakheid en gebreken, in Uwe gunst aan te bevelen, en spreea hierbij den wensch uit, dat de Heere God ons een goede gezondheid, kracht en wijs heid moge schenken, opdat wij alzoo toegerust, in staat mogen zijn, om in het belang dezer gemeente te kun nen werkzaam zijn. Ik heb gezegd. Daar niemand van de aanwezi gen meer het woord verlangt dankt de Burgemeester met een kort woord de sprekers, richt tevens ook een kort en persoonlijk woord tot deri loco burgem. en den secretaris, waarbij Z.Ed.Achtb. den wensch uitspreekt, dat het hem gegeven moge zijn om veel voor de gemeente Almkerk te kunnen doen. Hierna sluit de Burgemeester deze .openbare vergadering. |j||» .Voor Ailen die sukkelen met verstopping of moeilijken en onregëlmatigenstoelgangzijn ff Mijnhardt 's Laxeertabletten i| onmisbaar. Werken vlug en b radicaal en veroorzaken niet n de tpinste kramp. Doos 60c ja IBij Apoth. en Drogisten. SSl De eerste komkommers. De kweeker Jan Cau te Eist, heeft Zaterdag reeds de eerste groene kom kommers van den nieuwen oogst '26 gesneden. Een komkommer van de ze merkwaardige vroege teelt is aan Hare Majesteit de Koningin toege zonden. o— Verduistering van brieven. Op het postkantoor te Eindhoven is een kantoorknecht der posterijen gearresteerd onder verdenking van verduistering van brieven. o— W atersnoodsehade. De watersnoodschade te Oeffeit wordt geschat op f300.000. Een ro- zenkweekerij leed alleen reeds een schade van f 12.000. o De twintigste verantwoording van de bij de Algemeene Vereenigde Com missie ter leniging van rampendoor Watersnood in Nederland te Am sterdam ingekomen gelden meidteen totaal van f 1.136.061.775. o De zesde verantwoording van het R. K. Huisvestings-Coinité te Den Bosch geeft een totaal bedrag van f 409.285.70. o— Een z.g. blinde passagier. Van Hannover naar Utrecht op een wagenas. Dezer dagen bemerkte een spoor wegbeambte van het Centraal Sta tion te Utrecht, dat een man, die mank liep, zich op het emplacement bevond, dat voor het publiek ver boden is. Bij onderzoek bleek hij een z.g. blinde passagier te zijn, een zekere J. S. oud 26 jaar, van beroep boe renarbeider in Hannover. Hij wilde in Amsterdam trachten werk te vin den en aangezien hij geen geld voor zijn verre reis had, was hij op hjet station te Osnabruck onder den trein gekropen en had zich aldaar op de as van een der wagens gewrongen met zijn rug tegen den onderkant van. het rijtuig, waarbij hij zijn kof fertje in de hand hield. Zoo trok hij met den trein Nederland in en tot Amersfoort ging alles goed. Toen de trein echter laatsgenoemd station verliet, viel het koffertje uit zijn hand en bij een poging omzijn eigendom te grijpen, raakte hij in een zoo moeilijke positie, dat hij den rug kneusde en genoopt was zijn reis in Utrecht op te geven. Toen men hem vond was hij zoo uitgeput van koude en vermoeienis dat hij bijna niet meer staan kon. Op het station werd dadelijk genees kundige hulp ingeroepen en de ge neesheer achtte overbrenging naar de Rijksklinieken noodzakelijk. Daar werd geconstateerd dal zijn verwon ding niet ernstig was, doch hien acht te opneming in het stedelijk zieken huis voorloopig gewenscht teneinde te kunnen nagaan of de vreemdsoor tige reis voor den patient nog nadee- lige gevolgen zal hebben. o— Aanranding. In den Haag schijnt iemand rond te loopen die er op uit is vrouwen en meisjes te verwonden. Zaterdagmiddag heeft de man weer een slachtoffer gemaakt in de Ca- suaristraat. Een winkelmeisje uiteen der zaken, welke in die straat ge vestigd zijn, ging van het eene pand der firma naar het andere, dat aan de overzijde van de straat staat. Toen zij de gang van dat pand binnenging, voelde zij opeens een scherpe pijn in het heen en toen zij omkeek zag zij een man de vlucht nemen. Deze bleek haar met een scherp voorwerp, waarschijnlijk mei een mes, een snede van 15 c.M. lengte en 5 c.M. diepte in de kuit te heb ben toegebracht. Op haar hulpgeroep schoten voorbijgangers toe. De ge- neesk. dienst werd gewaarschuwd, evenals de politie. Het blijkt, dat er reeds meer ge vallen van dezen aard bekend zijn. o Ongelukken. Zaterdagmorgen omstreeks half 11 is te Den Haag in de Hobbemastraat een droevig ongeluk gebeurd. Een wielrijder, die wilde uitwijken kwam juist voor den motorwagen van lijn zes. De man werd door de tram gegrepen en op slag gedood. Daar men het lichaam door het luik on der in den tram niet naar boven kon halen, moest de kraanwagen de tram eerst opvijzelen. Het slachtof fer bleek te zijn de 45-jarige horlo gemaker F. G. gewoond hebbende Z om er weg. Op de Maliebrug te Utrecht is de 80-jarige G. M. door een met paard bespannen petroleumwagen aangere den. De man liep rechts van den weg en wilde plotseling naar links oversteken, waarbij hij tegen het la moen van den wagen opliep, kwam te vallen en onder de wielen ge raakte die hem over den heup gin gen. Per auto van den geneeskun digen dienst is het slachtoffer naar de Rijksklinieken vervoerd. De bestuurder van den wagen treft in geenen deele schuld. O Bijtijds ontdekt. In een garage te Beverwijk hoorde Zaterdagavond een politieagent den motor van een auto, loopen, terwijl niemand binnen was. Hij waar schuwde den garagehouder, waarop bleek, dat onbekenden een auto op gang hadden gebracht, met het ge volg dat de motor gloeiend stond en achter uit den wagen reeds vlam men sloegen. Door deze tijdige ont dekking werd ernstiger voorkomen. o Door een rat gebeten. Het zevenjarig dochtertje van P. Balsma liggende met een woonschip te Lemmer werd 's nachts kermen de wakker. Bij onderzoek bleek dat het kind door ratten in de rechter hand verschillende beten waren toe gebracht. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen. Het bleek, dat het meisje ook nog bloedver giftiging aan haar hand had opge- loopen. o Een gefingeerde berooving. Vrijdagmiddag werd op de Laan 1914 te Amersfoort een persoon in bewusteloozen toestand gevonden ter wijl naast hem zijn fiets gevonden werd. Tevens werd een belangrijk bedrag uit 's mans portefeulle ver mist. De politie stelde een uitgebreid on derzoek in met het volgende resul taat: De man bleek te zijn de 27- jarige Van Minne, wisselloop er van een bankinstelling te Amersfoort, die op 1 Febr. zou worden ontslagen. De man hioest wissels tot een be langrijk bedrag ;incasseeren. Op Laan 1914 gekomen, iheeft hij zijn fiets tegen een steenen bank geworpen, opdat deze het aanzien zou krijgen van door een ongeluk vernield te zijn. Zelf is de man toen achter de bank gaan liggen en heeft bewuste loosheid gesimuleerd. Te voren had hij een aan hem toevertrouwd be drag van f 5500 in den grond in de nabijheid verstopt. Men heeft hier dus te doen met een geheel in scèng, gezet ongeluk. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd, dat hij het genoemde bedrag ontvreemd had en in den grond gestopt om het la ter weer op te zoeken. Als reden gaf hij op, wraak op het ontslag, dat hem tegen 1 Febr. was aangezegd. Hij heeft zich vier uren bewuste loos weten te houden. De recherche kreeg echter al dadelijk argwaan en wist tenslotte den 'simulant te ont maskeren. De man zal ter beschik king van de justitie gesteld worden. o Bet huweiykifeeat vau het Sou. Echtpaar Van de schilderij der koninklijke familie, dat door het Oranje-Comité 1926 bij ge legenheid van het zilveren huwelijksfeest van de Koningin en den Prins aan het koninklijk echtpaar zal worden aangeboden, zullen reproducties worden gemaakt, ter uitreiking aan de schoolkinderen in Neder land, hetgeen voor duizenden kinderen in den lande een zeer welkom geschenk zal zijn. Deze platen zullen voor de gemeentebe- besturen tegen kostprijs verkrijgbaar ge steld worden De reproducties kunnen echter niet eerder worden verzonden, dan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2