Eerste Blad 1 Verschanr-Baert S. D. LANKHUYZEN Co's BANK C. DE KEMP Uitgave: Firma L* J. VEERMAN, Heugden* No, 4577. Vrijdag 12 Februari 1926 FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Buitenlandse!! Overzicht Raamsdonksveer. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. $e nieuws algemeens politie verordening der gemeenteWerkendam T. BOONSTRA1 Enptraat HEESDEM, ^and van altenA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent, Adrertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vervolg. In de Hoogstraat moeten de voet gangers den rechterkant van de straat houden, tenzij zulks niet mogelijk blijkt. Zouden de Werkendamsche vroede vaderen hun gemeente zoo zoetjes aan ©en Brabantsch Amster dam willen doen worden? 'tDoel is stellig schoon. Een artikel van de politie op mark ten luidt aldus: „Ieder ter markt ko mend persoon is verplicht, zijn tent, kraam, tafel, kar of ander stellage, zijn koopwaren, paarden, varkens, koeien en andere ter markt aange voerde dieren dadelijk daar te plaat sen waar het door of vanwege Bur gemeester en Wethouders wordt be volen." Of er mogelijk in praehisto- rische tijden eene markt te Werken dam is ingesteld weten we niet, maar wel weten we dat er de laatste dertig jaren nooit markt is gehouden. De bepaling is dus blijkbaar in het leven geroepen door de raads leden in een hui van optimisme wat den toekomstigen bloei van Werken dam betreft, die niet anders dan ge waardeerd kan worden. En wat zegt de verordening over het b egraven en de begraafplaatsen 1 I O. m. dit: „Na aankomst op de be graafplaats zal het te begraven lijk zoodra mogelijk, in het lijkenhuis worden geplaatst of in het daarvoor bestemde graf worden neergelaten. De gedolven graven moeten binnen een half uur na de plaatsing van de lijkkist of n alhet eindigen van den daarbij gehouden lijkdienst weder worden aangevuld." Stel voor dal aan deze voorschriften niet zou wor den voldaan, wie is dan daarvoor de aansprakelijke persoon, m. a. w tegen wien moet proces-verbaal wor den opgemaakt? Wij ende weten hel niet. Maar zijn de bepalingen toch niet overbodig, want waar zal hel voorkomen dat een grafkuil na hel begraven niet zoo spoedig mogelijk wordt gedicht? Met bezoekers van de begraaf plaats beneden den 18-jarigen leeftijd schijnt men te Werkendam raad te 202 En toch hen ik door een agent opgepakt, als een dief, en opgeslo ten in de gevangenis als een dief en veroordeeld als een dief, en ze brach ten me juist naar een strafkolonie, waar ik tot mijn een en twintigste jaar moest blijven, toen ik vlak bij het station voor een rijtuig kwam waarin de goede mevrouw zat, die ik in Parijs zou opzoeken. Ik rukte me los van den bewaker, sprong achter op het rijtuig en reed zoo een heel eind mee. Toen heb ik als een razende achter het rijtuig aangeloopen, dat zoosnel wegrolde, tot ik eindelijk hier kwam, toen zag ik Claudinet zitten en de rest weet u wel. God heeft je hierheen geleid, mijn kind, zeide Hélène. Waarom ben je niet dadelijk hier gekomen, vroeg Claudinet, die met spanning had geluisterd. Toen moest Fanfan zijn heelereis vertellen, van 't oogenblik af, dat hij in het dorp zijn vriendje goeden dag had gezegd. Hélène en Claudinet wil den de minste kleinigheid weten, en het was hun, alsof zij de heele reis zelf mee door leefden. Mevrouw de Kerlor beefde telkens van ontzet ting, als zij dacht aan al de gevaren weten. Wanneer zij niet tot een be grafenisstoet behooren. mogen zij eene b egrafenis slechts bijwonen mei schriftelijke vergunning, liefst nog, wel van Burgemeester en Wethou ders. Bij een begrafenis mogen personen boven 18 jaar aanwezig zijn, al be hooren ze niet tot een begrafenisstoet mits zij uit belangstelling bij de ter aardebestelling wenschen tegenwoor dig te zijn. Wie zal nu uitmaken oi iemand al dan niet uit belangstelling tegenwoordig is? Het artikel spreekl niet van personen beneden 18 jaar. die wel tot den begrafenisstoet be hooren, zoodat deze onder het alge- meene verbod vallen n.l. dat voor personen beneden 18 jaar de alge- meene begraafplaats bij gelegenheid van eene begrafenis niet geopend is. Volgens den letter van het artikel aan de bedoeling heeft de straf rechter geen zier -— mag dus te Wer kendam een persoon beneden 18jaai nimmer als behoorende tot een be grafenisstoet, op de begraafplaats aanwezig zijn. Wie het anders kan lezen doe het Verboden is het „uitbraken" van Godslasterlijke taal. Hè, wat vies idéé 1 Maar dat daar gelaten, is „uitbraken van taal" nu eene uitdrukking, die in een officieel stuk past? Waarom bijv. niet het woord „uiten" gebezigd.? En boven dien meenen wij dat het onzin is om te spreken van uitbrak en van taal, zoodat eir alle kans bestaat dat de strafrechter eventueel iemand, die te Werkendam Godslasterlijke taal uit, zal vrijspreken, omdat niet het „uiten of spreken" van Godslaster lijke taal, maar wel het „uitbraken" er van strafbaar wordt gesteld. De woorden politie-ambtenaar en politie-beambte hebben in de Wer kendamsche verordening al eene bui tengewoon onzekere beteekenis. Zij worden door elkaar gehaspeld dat DROGISTERIJ Hoek-Wittebroodstraat, HEUSDEN. D. D. D. Sloans's Limiment Levertraan Dr. Lamers en Dr. Indemans Ingenverf Foster's Maagpillen Laxeer pillen Apoth, Boom. die haar lieveling geloopen had, en wel hondermaal werd het lange ver haal van zijn avonturen door kus sen afgebroken. Als de politie me nu maar niet hier komt zoeken, zeide Fanfan, ter wijl hij zich tegen zijn moeder aan drukte. Wees daar maar niet bang voor, niemand zou op de gedachte komen, je in dit mooie en groote huis te, zoeken en daarenboven in de klee- ren van Claudinet zouden ze je niet herkennen. Hélène had Fanfan terstond zijn lompen uitgetrokken en hem inklee- ren van het zieke kind gestoken, hoe wel die hem te nauw waren. Ik heb zelf een heelen tijd te Moisselles gewoond, om je daar te zoeken, mijn schat, ik ken er alle bewakers. En in elk geval zal me neer de Kerlor de noodige stappen doen, om alles in orde te maken. Meneer de Kerlor, vroeg Fanfan is dat mijn papa? Ja. Waarom komt hij niet hier, heeft hij geen lust om zijn kind terug te zien? Hélène zuchtte. Ik geloof, dat het u verdriet doet, dat ik dat vraag ging hij op teederen toon voort.... Zeg maar niet van neen, ik zie wel dat u bedroefd wordt. Hélène barstte in tranen uit, zij stond haastig op, gaf het kind een zoen en verliet de kamer. Wat scheelt mapia, begrijp jij bet.l Claudinet? I het een lust is. In art. 74 wordt gesproken van het schutten van vee door de in art. 72 genoemde ambtenaren. Met den besten wil ter wereld zien we in art. 72 geen ambtenaar genoemd. Zoo spreekt art. 78 van de bij art. 76 bedoelde bekendmakingen en van den bij art. 76 genoemden termijn van 14 dagen. Ook bij de nauwkeu rigste lezing kunnen we noch het een noch het ander in art. 76 vinden. Het b ovenstaande is slechts te be schouwen als een bloemlezing uit de vele ongerechtigheden, die men in het nieuwe geesteskind van de Wer kendamsche vroede vaderen kan vin den. Wil men meer, dan zijn wij gaarne bereid meer te geven. Onze bedoeling met het boven staande is geen andere dan eens te laten zien dat het redigeeren van een verordening eene zeer moeilijke kunst is en niet slechts het luk raak samenvoegen van ©enigszins passend gemaakte, gestolen bepalingen uit verordeningen van andere gemeenten en tevens om eens te toonen dat het te veel willen regelen de eigen lijke zaak schaadt. We herhalen wat we vroeger ook wel eens gezegd hebben n.l. hoe meer verbods- en gebodsbepalingen plaatselijke strafverordeningen in houden, des te mirtder kan er de hand aan worden gehouden, zulks tot groote schade van het respect voor Justitie en Politie. De overheid moet niet willen optreden als zede- meester, daar men de menschendoor middel van strafverordeningen toch niet'b eter kan maken. Wil'men het individu verbeteren dan doe men dat door te werken op zijn gemoed, maar men wachte zich er voor om zulks te doen door een overvloed van ver bods- en gebodsbepalingen in plaat selijke strafverordeningen, die toch geen effect sorteeren. Dinsdag heeft Stresemann, de Duitsche minister van Buitenland- sche Zaken in den Rijksdag een rede gehouden, welke werd uitgelokt door Mussolinie, de Italiaansche minister president. Dadelijk kan worden vastgesteld, dat Stresemann de felheid van Mus solinie geenszins beantwoordde met een overeenkomstige heftigheid, in tegendeel, zijn betoog was rustig en Zij heeft verdriet, Wat zou er dan zijn, ze was zoo even toch zoo vroolijk... Het kwam, toen ik over papa ging praten. Luister eens, zeide Claudinet heel zacht terwijl hij Fanfan naar zich toetrok, ik heb al van den beginne af gemerkt dat het tusschen papa en mama niet bolt, ik vind het toch zoo naar. Is hij niet erg aardig? Jawel, juist heel aardig. Maar wat kan er dan zijn? Ja, dat weet ik zoo juist niet, er is wel iets tusschen hen, maar dat is nu, geloof ik weg. Mama wil wel weer goed worden. Maar nu is papa al sedert een dag weg en bomt niet terug. Ik ben er echter zeker van, dat papa naar de Slak is. Hoe weet je dat, vroeg Fanfan. Omdat hij gevraagd heeft, waar de Slak woonde, en gezegd heeft, dat hij er heen ging. Ik wist,, waar de Slak en zijn vrouw op het oogenblik wonen. Ze zijn ook hier in Parijs. Een week geleden stond ik aan het hek en toen sloop hij juist langs het huis, ik geloof om alles eens goed op te nemen. Ik schrikte zoo, toen ik hem zag. Maar hij was heel vrien delijk en vroeg of ik niet eens (bij hem kwam, ik mocht toch wel eens alleen uit en hij woonde maar een half uurtje hier vandaan. Mama kwam in de verte aan en .toen liep hij gauw weg. Ik heb ©r !mama maar niets van verteld, maar iwel ajan oom Firmin. Die hjeeft het weer aan papa verteld' ön papa AGENTSCHAP VAN DE AM8TERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9 4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingem Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie waardig, gematigd en zakelijk, kort om: gespeend van alle rhetoriek. Stresemann begon met er aan te herinneren, dat zoowel van de zijde der Italiaansche .autoriteiten als van den Italiaanschen koning indertijd is toegezegd, dat vreemde naties, die bij Italië zijn gekomen, erop konden rekenen ,dat de beschaving, de taal en het schoolwezen der geannexeer de bewoners zouden worden ontzien. Dit gold dus ook voor de Duitsch- sprekende bevolking van Zuid-Tirol. Dezen ervoeren echter spoedig, toen de fascisten aan het bewind kwa men, dat de beloften werden ge schonden: immers stelselmatig zijn de Italianen begonnen Zuid-Tirol een volkomen Italiaansch karakter te geven. Wat de boycotheweging betreft, hoofdzakelijk van Beiersche parti culieren uitgaande, merkte Stres©- mann op, dat deze nimmer den offi- j cieelen steun heeft genoten der au- j toriteiten van Duitschland. Juist het j tegenovergestelde was waar: deze j particuliere actie werd door de Duit- j sche regeering terstond afgekeurd. Desniettemin meende de Italiaan GOUD, ZILVER, UURWERKEN, Ruims ko&Zft in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. vroeg er mij ook naar. En nu denk ik ook, dat papa naar hen toe is en dat ze hem niet weer loslaten, want Mulot en Fadart zijn ook bij hen. Fanfan had heel aandachtig en in groote spanning toegeluisterd. O, daar hen ik ook zeker van, zeide hij nu. Zij houden papa daar vast om hem geld af te zetten. Misschien zullen ze hem welver- moorden en wij kunnen er niets aan doen. Dat zullen we eens zien, riep Fan fan uit,' terwijl er een uitdrukking van wilskracht op zijn gelaat kwam en hij zijn kleine vuisten balde. Maar eensklaps legde hij den vin ger op zijn mond, want Hélène trad binnen. U mag niet meer huilen, mama, zei Fanfan. Dat zal ik niet meer doen Jean, ik ben zoo ondankbaar, ik moest zoo blij zijn, nu ik de helft van mijn geluk heb weergevonden. Dat is genoeg, maatje, de andere helft moet u ook hebben. En nu begon het kind terstond over andere dingen te praten, hij was grappig, vroolijk, vol dwaashe den en wist mijne moeder en Clau dinet af te leiden, te doen lachen, Op een handige manier herinnerde hij er Hélène steeds aan, dat zij twee zoontjes had en dat haar liefkoozin- gen voor beiden waren. De dag ging als een droom voor bij. Alle verdriet scheen weggeno men. Hélène was gelukkig. Alleen wenschte zij vurig, dat haar man nu sche premier, dat er, gezien den boy cot der Duitschers, die Stresemann kenschetste als onverantwoordelijke personen, aanleiding was te overwe gen import van Duitsche waren te verbieden en den boycot van Duit sche particulieren met een algemee- nen boycot te beantwoorden, wan* neer er niet spoedig een einde kwam aan de actie der Duitschers. Ten scherpste teekende Strese mann in dit verband er verzet tegen aan, dat, terwiil de Duitsche regee ring in het geheel niet de hand in den boycot had, niettemin de Ita liaansche regeering pressie ging uit oefenen door middel van internati* onale buitenlandsche politeke maat* regelen. Op deze wijze, aldus Stre semann is internationale samenwer king een onmogelijkheid. De Duitsche minister van buiten landsche zaken liet voorts uitkomen, dat, terwijl het Duitsche volk het Italiaansche zeer genegen was, hier in niettemin een ommekeer kwam, toen voortdurend meer berichten Duitschland bereiken, waarin werd gerept van onderdrukking van het Duitsche element in Zuid-Tirol. Naar Stresemann terecht opmerk te, ging het niet aan de Duitsche bla den te verbieden van deze toestanden te gewagen en met een zinspeling op de kneveling van de pers in Ita lië gaf Stresemann te verstaan, dat althans in Duitschland nog persvrij heid bestaat. Het ging volgens Stre- fcèmann niet aan te beletten, dat de kranten opkwamen voor een volk, dat innige cultureele betrekkingen mocht komen.. Maar de Kerlor ver scheen maar niet. Firmin had hem den vorigen avond niet in zijn hotel gevonden en ook dien morgen was hij daar nog niet teruggekeerd. Zij verontrustte zich daarover meer, dan zij zich zelf wel wilde bekennen. Zij verliet haar kind geen secon de, het was of zij vreesde, dat zij hem nog eens zou verliezen. Wat zou zij gezegd hebben, als zij wist, welke plannen hij in stilte smeedde. Fanfan wachtte tot de avond ge komen was. Toen hij naar zijn slaap kamer ging, maakte hij een pak van zijn jo ude kleeren, die zijn moeder had opgeborgen, omdat zij ze bewa ren wilde als een herinnering aan die vreeselijke jaren, en verstopte dat pak onder zijn ledikant. Toen mevrouw de Kerlor dien avond de kinderen naar bed bracht en zij door de vestibule gingen, bleef Fanfan staan voor een collectie zeld zame wapens, die daar op waren gehangen. Hij nam gauw een mes dat toegevouwen kon worden en pro beerde of liet wel scherp was, eni toen trok hij ook een koker pijlen naar zich toe. Daar mag je niet aankomen, zei Hélène, dat is gevaarlijk. Zij nam hem de pijlen af en hing ze weer op hun plaats. Intusschen stak Fanfan het mes, zonder dat zij er iets van merkte, in zijn zak. In de slaapkamer gekomen, ver borg hij het, terwijl zij Claudinet hielp onder zijn kussen, kleedde zich toen gauw uit en stapte in zijn bed. MM US It LAI) voor hot Lani yn Heusdon en AltenaJeLangstraal en Ele BonnelsrwaarË i, «jmou-'ji'.-.i'l."'"'!1.1. u» lal. j j. -'..li'li1 je - -■.■■■.1 111 1 1 1 'i. i..jiih

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1