Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. MM ifiafl 12 Februari österbalse S. SPIERO, MuzieU en Muziekhandel Rentelooze leeningen. Kinderrubriek. Parijsche Modebrieven 's Hertogenbosch. BEHOORENDE BIJ HET WAT DE NIEREN DOEN. De nieren vereischen steeds onze volle aandacht. Zoo lang zij gezond en krachtig zijn, dragen deze orga nen zorg voor de zuiverheid van het bloed en verwijderen zij urinezuur en andere schadelijke onzuiverhe den uit het lichaam. De nieren be hoeden ons zoodoende voor talrij ke pijnlijke en onaangename kwalen. Doch wat gebeurt als de nieren traag werken en zich vergiften in het bloed ophoopen? Het urinezuur kan zich dan in zulke hoeveelheden afzetten, dat het scherpe kristallen vormt, die rheumatiek veroorzaken of wel kan een onvoldoende hoeveel heid water aan het bloed onttrokken worden, waardoor waterzucht ont staat. Ook andere kwalen kunnen optreden, zooals urine-stoornissen, blaaszwakte, nierzand en niersteen, ischias, spit, hoofdpijn duizeligheid en zenuwachtigheid. .Welke verschijnselen zich rook voordoen, gij kunt niet gezond wor den, voordat uw nieren weder ge zond zijn. Laat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen u bijstaan. Zij werken rechtstreeks op de oorzaken van uw kwaal, reinigen de nieren en wek ken deze op, doch zij werken niet op de lever, maag of ingewanden. Vrouwen zoowel als mannen kun nen op Foster's Rugpijn Nieren Pil len vertrouwen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. De uittocht van vermogende Ne derlanders naar Zwitserland, Frankrijk en andere landen. Kapitaal en arbeid worden nog steeds door velen als twee concur renten beschouwd. En deze vijand schap heeft zich overgeplant op het inkomen, dat uit deze beide pro ductie factoren wordt genoten, n.l. kapitaalrente en arbeidsloon. Én het kan dan ook geen verwon dering wekken, dat er herhaaldelijk aanslagen worden gepleegd op het bestaan van de kapitaalrente vanuit bet kamp, dat van meening is, dat de afschaffing van de kapitaalrente een verhooging van arbeidsloon ten gevolge zou kunnen hebben- Voortdurend kunnen we uitingen lezen tegen het arbeidlooze inkomen en pleidooien voor de rentelooze staatsleeningen en het is te begrij pen, dat bij velen de vraag opkomt: Waarom moet. een groot deel der bevolking hard werkend, drukkende belastingen opbrengen, waarmee de rente wordt betaald op de Staats leeningen, welk inkomen anderen in staat stelt, zonder nuttigen arbeid, in weelde te leven. Ziehier de kwestie in haar meest scherpen vorm. En inderdaad op pervlakkig beschouwd, zit liier een groote onbillijkheid in, maar als we dieper op de zaak ingaan, komen we, al redeneerende tot een juister in zicht en andere gedachten. Als we ons beperken tot het vraag stuk der rentelooze Staatsleeningen, dan zijn er twee methodes om" de! Nederl. staatsschuld om te zetten van een rentegevende in een rente looze. In de eerste plaats is het, althans theoretisch, denkbaar, dat de wetge ver de rentevoet der Staatsleenin gen gaat afschaffen met ingang van een bepaalden datum, hetgeen dus ook geldt voor de loopende leenin gen. Het spreekt vanzelf dat deze han delwijze fnuikend zou zijn voor ons staatscrediet, speciaal in het buiten land, aangezien een groot deel onzer nationale obligaties in buitenland-- sche brandkasten zijn opgeborgen, maar ook zou zij schandelijk onbil lijk zijn tegenover hen, die dergelijke schuldbrieven te goeder trouw heb ben genomen en zich nu van hun inkomen daaruit beroofd zien, ter wijl anderen, die den Staat niet aan het benoodigde geld hebben gehol pen, maar hun contanten in andere effecten hebben belegd, geenerlei na deel ondervinden. Aangenomen mag dan ook wor den, dat deze methode niet zal wor den gevolgd, maar dat de overheid geleidelijk de rentegevende leeningen zal aflossen met geld, dat het rente loos zal hebben geleend. Tegen versterkt aflossen der ren tegevende leeningen bestaat geen en kel bezwaar, indien men althans de hand houdt aan de data, welke in verschillende leeningwetten zijn vast gelegd en wat het rentelooze leven betreft, iedereen begrijpt, dat er niet veel Nederlanders zullen zijn, die vrijwillig hun geld renteloos zullen uitleenen, zoodat we thans tot de kern der zaak zijn gekomen, n.l. dat de staat een aantal menschen zal dwingen hun geld aan hem af te staan. Wat zijn van dit optreden devoor- deelen en wat de nadeelen? Het voordeel kan kort worden sa mengevat als volgt: De staat behoeft geen groot bedrag aan rente te be talen en kan dus zijn belastingen met een zelfde bedrag verlagen. Een belastingverlaging is dus het voordeel, waar tegenover een indi recte belastingverhooging staat voor hen, die verplicht worden renteloos geld te leenen aan den staat. Hiertegenover staan als nadeelen, dat het buitenlandsch kapitaal zich zal terugtrekken en weinig lust zal gevoelen rentelooze obligaties te koo- pen. Bovendien zal ook het vertrou wen in ons land een flinke knauw krijgen en onze positie op de inter nationale geldmarkt, die hoe langer hoe meer van groot belang wordt, zal daarvan uiteraard den terugslag ondervinden. Doordat het buitenland wordt uit geschakeld, dat kan immers niet ge dwongen worden tot het nemen van rentelooze schuldbrieven, moet het renteloos te verleeneii bedrag geheel door Nederland worden opgebracht. Zij die hiervoor in de termen val len, zullen dus Kapitaal moeten vrij maken door het bijv. te oiffrekken aan liet bedrijfsleven, dat toch al met een aanmerkelijk kapitaalgebrek te kampen heeft. Daar komt nog bij, dat, als de staat besluit geen rente te betalen aan hen. die hem aan geld hebben geholpen, toen hij dit noodig' had in 'tgrooh, hij ook geen rente zal moeten beta len aan zijn andere crediteuren. En dan denken wij allereerst aan de houders der postspaarbankboek jes, die toch ook hun bespaarde geld tegen rente aan Vadertje Staat leer nen Nu is het .natuurlijk niet de be doeling dat de Staat ook de rentebeta ling staakt op de spaargelden van zijn postspaarbank klantjes, maar vragen wij ons af, waarom dan wel die strenge maatregelen tegen hen, die een deel van hun vermogen aan den staat leenden. Nu lezen wij weliswaar in een ar tikel in de „Tijd'" van den geestelij ken vader der rentelooze staatslee ningen, prof. dr. J. A. Veraart: „Het is thans toch een lang niet zeldzaam voorkomend verschijnsel, dat ie mand ^vorstelijk leeft jaar in, jaar uit, door liet eenvoudige feit, dat de staat de tijden van de grootste crisis van het volksbestaan ten be hoeve van dit volksbestaan schulden heeft moeten maken.'' Maar dan zou den wij toch in alle bescheidenheid willen opmerken, dat toch ieder Ne derlander in die benarde tijden met vreugde en dankbaarheid in de krant las, dat het beroep van den staat op het kapitaal van zijn burgers niet te- vergeefsch was geweest en dat dui zenden weer bereid waren geweest tegen den algemeen geldenden ren tevoet den staat hun spaargelden te leenen. Wij zouden nog verder wil len gaan en den wensch uitspreken, dat ons land nog veel meer inwoners had die vorstelijk konden leven van hun effecten, want nog nooit is een kapitaalkrachtige bevolking tot na deel geweest van een land. Dit besef mag nog wel eens niet nadruk worden gezegd, want uitin gen, als die van prof. Veraart zijn daarom zoo buitengewoon gevaarlijk omdat zij in de hand werken het proces, dat reeds jaren bezig is zich te voltrekken: De uittocht van ver mogende Nederlanders naar IZwitser- |Ovetal verkrijgbaatra J 1 potv-elemen pMter.il p? jicht, spit, stijven nek, 1 ï95Üll Jj c.«mk»irl van van SO Cr. 4 f 1 van 100 Gr. a I 1.7 waar dergelijke melkkoetjes met open armen ontvangen worden, met zoozeer om hun persoon, dan wel om hun kapitaal. Laten we dit proces niet in de hand werken en daarom niet mee doen aan het gevaarlijke plannetje der rentelooze staatsleeningen. Kort en goed komt dit immers hierop neer, dat een aantal vermo gende Nederlanders een nieuwe zwa re belasting wordt opgelegd, waar door de bestaande belastingen iets kunnen worden verlaagd. En gesteld al, dat werkelijk een verplaatsing van den belastingdruk zou moeten geschieden in de richting van verzwaring van dien druk op de groote vermogens, dan lijkt het ons nog wel beter om deze maatregelen rechtstreeks en openlijk door bevoe ren, dan langs den omweg der ren telooze leeningen. Een goede financi go eele reputatie van Nederland in den vreemde is ook wat waard. 1 willen genieten, van het glijden op de vlugge ski's over de besneeuwde hellingen en het schaatsenrijden op de bevroren bergmeren. In de luxe-plaatsen wordt voor de sport zeer veel toilet gemaakt. De meest elegante sport- costuums ziet men daar dragen, veel met bont afgewerkt en van onberispelijke coupe. In eenvoudiger plaatsen zijn de dames mee stal gekleed in een korten donkeren sport rok, waaronder zich een pantalon bevindt van dezelfde sa f. De rok kan aan één zijde los geknoopt worden, wat bijv. bij een tocht op ski's absoluut noodzakelijk is. Op den rok wordt een kleurige wollen swe atergedragen en op't hoofd eenbijbehoo- rend wollen mutsje. Het cos tuum van onze afbeel ding van het chiquer gen re, is vervaar digd van witte wollen stof en afge zet met een band van wit bont aan hals, mouwen en rok. Bij de sluiting bevindt zich een band kleurig borduursel. Een wit wollen of wit bonten mutsje behoort bij dit smaakvolle costuum. Onze tweede afbeelding geeft een zeer ge- kleeden wintermantel, voor wandeling en be zoek. WILHELMINE. De mode bemoeit zich niet alleen met onze kleeding, ook met ons huis, onze inrichting, de versiering van ons interieur, ja zelfs met ons tafel, en linnengoed. Zouden we bijv. eenige jaren geleden ooit op 't idee zijn ge komen, onze tafel ongedekt te laten bij het middageten? We zouden dit heel ongezellig en leelijk hebben gevonden. En den laatsten tijd vooral onder Engelschen invloed, komt deze wijze van tafeldekken, waarbij men al leen" onder de borden een klein kleedje legt, hoe langer hoe meer voor. En al staat dit in het gewone huiselijke leven niet bijzonder ge zellig, bij dineetjes, wanneer de tafel van veel kristal en zilver bloemen en fijn porcelein is voorzien, kan zoo'n glanzende donkere tafel heel mooi doen als ondergrond. Soms zijn de kleine borden kleedjes van ge kleurd, meestal echter van wiï linnen met open zoompjes borduursel of kant. In Frank rijk, het land van de fraaie handwerken, wordt van deze kleedjes zeer veel werk gemaakt. Vooral het filet is zeer in trek. En niet al leen met de ouderwetsche, geëikte patroontjes, maar men zoekt tegenwoordig naar moderne motieven, mooie, geometrische ornamenten, enz. Op deze loee land, Frankrijk en ander© landen, wijze maken deze kleedjes een heel ander effect, zijn niet zoo afgezaagd en passen ook beter in onze moderne inte rieurs. Heel mooi is 't ook, om de tafel te be dekken met een zacht ge kleurd damast innen en on der elk bordje zoo'n fijn fi let kleedje te leggen, waar van het mooie patroon door den gekleur- den onder grond bijzon der duidelijk uitkomt. Vele dames hebben met leedwezen de gladde, rechte japonnen, die haar zoo goed stonden, zien verdwijnen. Gelukkig geeft de nieuwe mode zoo'n groote vrijheid, dat iedere vrouw zich het moderne costuum aan haar figuur kan aanpassen. Wie 'n glad den rug goed staat, neemt bijv. aan de rugzij de van de japon platte gestikte plooien, die van voren los vallen. Of men houdt de voorzijde glad en ongeparneerd en neemt ploo ien en versiering aan den rugkant. Wie er tijd voor heeft en bovendien de noodige contanten, begint zich langzamer hand klaar te maken voor de heerlijkt win tersport in Zwitserland en de Fransche Alpen wachten de goed ingerichte hotels op de gas ten, die van het prachtige winterlandschap Beste jongens -en meisjes. De oplossingen van dè raadsels van verleden week waren 1. Kalender (Aalsmeer, lantaarn, eekhoorn, nijlpaard, December, ezelsoor en Roermond). 2. De duisternis, i 3. De letter ,,E.'' 4. In den tijd van Willem de Zwij ger waren er geen stokers (de stoom was nog niet uitgevonden) en was )de telegrafie ook nog niet bekend, zoodat W. de Zwijger geen telegram kon sturen Nieuwe raadsels.: 1. Ik ben de naam van een ri vier in Nederland en wordt met 4 letters geschreven. Schrijf mij ech ter met g van achteren, dan ben ik een lichaamsdeel, miet t een voor werp om te meten, met n een he mellichaam. Met k van voren ben ik een nuttig voedsel, met h een viervoetig dier, met v een voorwerp waarin men wel water doet en met b iemand die bevelen geeft. X X X X X X X X X X X X X X X X Op de eerste rij staat de naam van een voorwerp, dat we bij het visschen gebruiken. Op de tweede een meisjesnaam. Op de derde een geurig kruid en op de vierde een meubel. Als je de rijtjes van iinks naar rechts leest, moeten er üezthue woorden komen te staan, ais wan neer je ze van boven naar ouderen leest. 3. Ik, stumper, ik heb geen twee beenen; ik heb er slechts één, zon der teenen; Ik heb een hoofd, maar zonder haar; en slechts één oog, is dat niet raar? 4. Waarom doet een haan, als hij fkraait, altijd zijn oogen dicht? Oom Karei. De wonderlijke geschiedenis van Ali Abar. Op een goeden morgen, was er j op de markt in Bagdad iets heel vreemds te zien. Want daar wan delde, tusschen de bewoners van de stad,, heel statig en deftig een vreem deling. De man hoorde niet in Bag dad thuis en moest dus uit verre landen gekomen zijn. Toch had de man niets anders bij zich dan een gewone zak, zoo een, waar de groen teboer zijn aardappelen in vervoert, en een leeren geldtasch. Maar die geldtasch was dik gevuld met goud stukken. De vreemdeling bleef bij de tent van een kleedenkoopman staan en kocht een groot en duur tapijt. Nu was het in die dagen ge woonte, dat een rijk man nooit al leen uitging om zijn inkoopen te doen, maar een aantal slaven mee nam om al de pakken te dragen. De koopman was dan ook zeer verbaasd dat de rijke vreemdeling zoo alleen rondliep, en hij sprak: Heer, ik zie nergens Uw slaven. Zal ik U een van de mijne meegeven, om het kleed te dragen? O, neen dank U zei de vreemdeling, ik neem het zelf wel mee. Hij betaalde den koopman en nam het zware kostbare tapijt op en stopte het in zijn zak. En tot aller verbazing verdween het groote tapijt geheel in den kleinen zak. Zonder een woord te zeggen, wan delde hn langzaam verder over de markt. Een eindje verder bleef hij weer staan. Nu kocht hij wel een dozijn groote flesschen met reuk water, die al op even geheimzinnige wijze in den zak verdwenen. Het wonderbaarlijkste was, dat de zak maar niet vol scheen te worden en ook niet zwaarder. Want de vreem deling wandelde er heel gemakkelijk mee rond, alsof er eigenlijk niets in zat. Weer een eindje verder kocht de vreemdeling 12 pond van de fijn ste Turksche tabak, twee groote ta bakspijpen, een prachtig juweelen- kistje, lange snoeren van de kost baarste parelen, vaten met heerlijke vijgen, schitterend bewerkte zadels en met juweelen bezette zwaarden. En alles verdween op even geheim zinnige wijze in den zak. Het won derbaarlijkste was echter wel, dat zijn geldbuidel nooit leeg scheen te worden. De menschen op de markt keken in stomme verbazing toe. Eén man was er echter die den vreem deling al geruimen tijd had gade geslagen en hem voortdurend volgde. Eindelijk kon hij zijn nieuwsgie righeid niet meer bedwingen, en hij sprak den vreemdeling aan met de woorden: Vreemdeling gij zijt een wondermensch. Bij den baard van den profeet, zoo iets heb ik nog nooit van mijn leven gezien. Kan Uw geldtasch dan nooit leeg worden en is Uw zak dan nooit vol? En zullen die flesschen niet heerlijk reukwater en die dure paarlen niet stuk gaan, als gij ze zoo maar bij die sabels en vaten met vijgen draagt? De vreemdeling, Ali Abar heette hij, boog diep en zeide op eerbiedigen toon: Machtige Kalif, ik herken U, want Uw beeld heb ik ook in mijn zak. Ik wist dadelijk wie gij waart. Verwondert gij U over mijn zak? Wel, Allah is groot, zijn gaven zijn wonderbaar. De paarlen, wel, die breken niet, zie maar. De vreemdeling stak zijn hand in den zak en haalde dadelijk de schoo- ne snoeren paarlen te voorschijn. Er was geen krasje op gekomen. Machtige Kalif, zeide hij, wilt gij, dit geschenk van Uw nederigen die naar aannemen. Doe het gerust, ik blijf toch even rijk, als ik was. De Kalif luisterde verbaasd naar de raadselachtige woorden van den vreemdeling. Hij was heel blij met het kostbare geschenk, maar brand de van nieuwsgierigheid om lever- nemen, wie de vreemdeling eigenlijk was en waaruit het geheim van diens zak en geldbuidel bestond. Best, zei Ali Abar, laten we bij gindsche fris- sche bron gaan zitten. In een oog wenk had hij het kostbare tapijt uit zijn onuitputtelijke zak te voorschijn gehaald en op den grond uitgespreid. Daarna haalde hij de twee pijpen te voorschijn, stopte die met de dure tabak en bood er den kalif een van aan. En terwijl ze samen op het heerlijke zachte kleed zaten en de geurige tabak rookten, vertelde de vreemdeling op zachten toon: (Wordt vervolgd.) KERKSTRAAT 19 HET BESTE en GOEDKOOPSTE ADRES voor alle mogelijke HOOFDVERTEGENWOORDIGER van HIS MASTER'S V0ICE- COLUMBIA- BRUNSWICK- platen en machine's. HET ADRES VOOr PRIMA ELITE SNAREN voor alle Strijkinstrumenten. jtfcnwsblad wrijven met Akker's Kloosterbalsem, dat lal Uw spieren weder spoedig lenig maken en de pijn doen bedaren. Akker's zet tot diep in de huid zijne weldadige ge- nezende_wfiking voort en is een ware uitkomst bij rheumatiek. stramheid. Iets over tafel dekken. Men is vrij. Wintersport.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5