De Stierengevechten in Spanje. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand .Vervolg. Het spel zal beginnen. Vier p.ica- dores te paard gewapend met lange lansen met korte scherpe punten en vier „toreros", met hun roode man tels in de hand komen binnen. De ruiters stellen zich op, langs de bui tenzijde van de arena, op gelijke af standen van elkaar. De beenen van den ruiter zijn in den regel be schermd met een ijzeren harnas om eventueele stooten van den stier te kunnen weerstaan. De paarden zijn geblinddoekt en dus geheel en al weerloos. De spanning van de toe schouwers neemt toe. Zooeven nog brulde en joelde het volk de spe lers toe, nu wordt het evenwel stil. De 'spanning neemt toe, een deur wordt geopend en een mooi gebouw de groote stier, met lange, scherp opstaande hoorns, komt brullende binnenstormen. Het bloed stroomt hem reeds uit den schoft, want op het oogenblik dat de deur openging, heeft een helper hem van bovenaf met een lans een flinke steek geger ven, zoodat het dier van schrik en pijn, woedend de kooi uitvliegt. Doch nauwelijks in de arena, staat hij stil, draait zich om en kijkt naar boven als zocht hij zijn laffe aanvaller, van wie de verradelijke steek kwam, buigt plots den zwarén kop omlaag en loopt terplaatse tegen de schutting op dat het houtwerk kraakt en beeft. Doch onmiddellijk schiet een toreros toe en leidt den woedenden stier door het zwaaien met zijn rooden mantel, af. Zoodra de stier hem ziet valt Ji ij op hem aan, doch de speler weet zich door telkens vlug terzijde te springen te vrijwaren voor de krachtige stooten en de scherpe ho rens en lokt hem naar een der rui ten toe. De picador zit klaar met gestrekte lans om den stier bij zijn aanval volgens de regels der kunst een prik in den schoft te geven. Doch de stier is nog niet woest genoeg om het paard aan te vallen. Vlak voor het verschrikte dier, dat reeds staat te sidderen van angst en slechts niet moeite door den ruiter en twee hel pers op zijn plaats kan worden ge houden, blijft hij staan, slaat ver woed met de pooten door 'tzand schudt den geweldigen kop, doch, wendt zich af Het publiek is-woelig geworden ,het fluit en schreeuwt. Uit de volkstribune stijgt een sissend huilend geluid op, steeds sterker wordend. Het wordt een razen en tieren als van bezetenen. De grootste Barbaren uit de oudheid zouden hel hen niet hebben kunnen verbeteren. En dat alles omdat de stier weigert het weerlooze oude paard te ver moorden. De stier is volgens hen niet dapper en wordt nu uitgefloten en uitgej ouwd. De spelers met roode mantels snel len ijlings toe om den stier verder te sarren en te plagen, tot zij oor- deelen dat hij woest genoeg is om te doen wat 'tvolk wil. Snel wordt met rukken, trekken en stokslagen een der paarden metruiter naar voren geleid, en ja, de stier is nu zoo dol geworden, dat hij niets meer ontziet. Brullend van woede stormt hij op hen af, schuim proest hem uit zijn bek, laag buigt hij den sterken kop en met ontzettende kracht stoot hij de lange horens geheel in den buik van het paard, heft paard en ruiter totaal van den grond en werpt ze beiden in 'tzand. Met ontzetting hadden we het moorddadige schouwspel aangezien. Zoo hadden we ons toch 't „gevecht" niet kunnen voorstellen. Doch 'twas pas begonnen. Nogmaals valt de stier op 'tarme paard aan, stoot 'tmet geweld weer en nog eens weer de horens in 'tlichaam, blijft met één hoorn in den buik van 't paard vast zitten en trekt en moord 't arme dier, dat in zijn ontzettenden doodsangst en pijnen razend met de pooten slaat en rauwe smartkreten doet hooren, geheel van zijn plaats en laat het tenslotte, afgeleid door den rooden mantel van een naderbij gekomen speler, uiteengescheurd en in vree- selijke stuiptrekkingen liggen. De picador is onmiddellijk door helpers ondeT het paard weg getrokken en is met spoed over de omheining ge klommen. De helpers onderzoeken 'tpaard en probeeren het' nog te doen opstaan, doch het arme dier is stervende. Een dolksteek tusschen de ooren maakt dan gelukkig een einde aan zijn lijden. Inmiddels is de stier op een der andere ruiters toegerend. De picador zit klaar met zijn lans en treft nu den stier in den schoft. Een straal bloed flitste op, maar op 't zelfde oogenblik heeft de toro zijn horens in de borst van het paard gestooten en sleurt paard en ruiter tegen den grond. Onmiddellijk afgeleid komt het volgende paard aan de orde. Dit dier is haast niet te houden, zijn geheele lichaam trilt van angst Ruiter, noch twee helpers zijn in staat 't staande te houden. Hinnikende van vrees vliegt 'tmet de voorpooten omhoog en wil vluch ten, doch het is te laat, de vreeselij- ke horens van den stier pakken hem van achter in de flank en hoog stoot ie stier zijn prooi omhoog, de horens diep in 't lichaam van het arme dier geboord, dat vreeselijk met de ach- terpooten slaand zich nog uit den doodelijken greep wil verlossen, doch telkens weer stoot en scheurt de dolle stier in 't lichaam, zoodat de beenderen kraken en het bloed met stralen wegvloeit en de darmendoor de ontzettende wonden te voorschijn treden. Dan schijnt zijn woede ee- nigszins bekoeld te zijn, want hij valt niet meer aan. Het arme paardje holt nog weg, zijn ingewanden nasle pend er op trappend en er zich in verwarrend om dan neer te vallen. Langzaam begeeft de toro zich in de richting van een der spelers. Deze acht zich echter niet voldoen de gedekt door zijn medespelers en kiest het hazenpad door met spoed over de schutting te klauteren, met achterlating van zijn rooden mantel De volkstribune laat zich over deze heldendaad niet onbetuigd en de man wordt danig gehoond en uitgefloten. De andere capeadores schieten toe en weten de woestheid van den stier weer op peil te brengen. Razend snuift hij ten slotte op het vierde paardje toe, dat na weinige oogen- blikken eenzelfde lot heeft ondergaan als de vorigen en in doodstrijd neer ligt. Doch nog is het niet genoeg. Met slagen en stompen hebben de beulen twee der vreeselijk gewonde paarden nog doen opstaan en nogmaals klim men de picadors op de ruggen van de zich nauwelijks staande kunnen houdende dieren. Stralen bloed schie ten hen uit het verscheurde lichaam en kleuren "het zand rood, de inge wanden bengelen uit de diepe won den. Met tact wordt de stier in hunne richting geleid jen deze doet thans het van hen verlangde werk zoo grondig dat de arme dieren niet meer opstaan en er slechts vier vreeselijk verminkte paardenlijken overblijven. Afzichtelijker schouwspel is niet te bedenken. Ongekende wreedheid en bloeddorst was het eenige waarvan dit ongehoorde gebeuren sprak. En de muziek daarboven speelde en het volk juichte Doch het tweede gedeelte wordt ingeleid. Vier banderillos verschij nen gewapend met de banderiloa, ongeveer 90 c.M. lange met kleurige lintjes versierde pijlen met scherpen punt, bovendien voorzien van weer haken. De stier is reeds eenigszins vermoeid geworden en valt zelf niet meer zoo gemakkelijk aan. Een van de banderillos stelt zich een zestal Meter voor den stier op in iedere hand hoog boven het hoofd een pijl houdend. De stier staat stil en wacht met gebogen nek het oogenblik af, Dan opeens loopt de speler snel op den stier toe, steekt hem de pij len met kracht in den schoft), en springt op hetzelfde moment ter zijde, want de stier heeft op dat oo genblik den nek nog lager gebogen en stoot met kracht omhoog om zijn aanvaller aan de horens te rijgen,, doch mist natuurlijk. (Wordt vervolgd.) VERGADERING van 'het gecombi neerd college van Bommelerwaard boven den Meidijk van Dinsdag- 2 Febr. 1926. Voorz. Dijkgraaf TI. C. de Jongh. Aanwezig veertien leden. Afwezig wegens ziekte Hoofdgeërf- de M. x\. de Geus. De voorzitter opent de vergade ring en zegt in deze eerste vergade ring van dit jaar eerbiedigen clank te brengen aan Ff. M. de Koningin, voor de moeite zïch gegeven, om, in weerwfl van de drukke dagen tij dens den watersnood, een bezoek te brengen aan den Bommelerwaard. Spreker brengt dank aan den Comm. der Koningin van dit gewest, voor de belangstelling in, en diens be zoek aan ons district en dank aan den lieer Seydendaal, hoofdingeni eur Prov. Waterstaat, die steeds bereid was tot het geven van voor lichting en bij den eersten oproep daarvoor terstond overkwam. De Dijkstoel, zegt spreker, acht het een voorzichtige politiek om de kosten der werkzaamheden als bui tengewoon te beschouwen en deze te delgen door een extra heffing in eens op het belastingbiljet 1926- '27. Deze heffing zal naar raming bedragen f2,50 per H.A. De totale buitengewone kosten bedragen naar faming f 22,500. Waar bij het opma ken der begrooting hiermede reke ning moet worden gehouden, wenscht de Dijkstoel vooraf te kennen de mee ning van het Gecombineerd College, hoewel dit punt niet op de agenda is geplaatst, wordt daarom urgentie voor behandeling gevraagd. De ur gentie wordt verleend. De heer v. d. Graft wenscht na dere gegevens om over het bedrag te kunnen oordeelen. De Dijkgraaf antwoordt, dat be treffende de buitengewone kosten een gedetailleerde staat wordt over4- gelegd. Nu moet slechts beslist wor den of deze kosten in eens of in 2 3 jaar gedelgd zullen worden. Bij het opmaken der begrooting l926-'27 dient hiermede rekening gehouden. Na een toelichting aan de heeren v. d. Graft en v. Willigen, wordt z. h. s. besloten de kosten te delgen door een heffing ineens op het aan slagbiljet 1926-'27. De notulen worden thans gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen goedkeuring van Ged. Staten op de navolgende besluiten van: Nieuwaal, om den inkoop^ voor pensioen te verhalen op de ambte naren Driel, tot verhuren van grond voor f35 aan Rooijens, Delwijnen; verhuren polderhuis voor 3 jaar aan aan Wed. Manders voor f100 per jaar, voor kinnisgeving aangeno- nomen. De Dijkstoel brengt ter tafel een regeling voor schadeloosstelling aan de dijkwacht vanj 2 tot 12 Jan., n.l.: voor noodheemraad en plaatsvervan gend noodheemraad f 10, posthou der f5, dijkbazen Sitser en v. d. Oever f 10, alles per etmaal, verder aan Koers en Zonneveld gedurende 5 dagen f10 per etmaal, overige da gen voor het zich beschikbaar hou den f 2.50 per dag. Z. h. s. aangje- nomen. Voorstel om den borgtocht voor den te benoemen districts ontvanger vast te stellen op f15.000. Vaste, on bezwaarde goederen daarvoor aan te wijzen ter waarde van f20.000; in schrijving Grootboek N. W. S.twee en een half of drie pCt. f 25.000. Hoofdgeërfde Van Heeswijk vraagt of er ook een bepaling is, dat de borgtocht ook aan een maatschap pij kan worden opgedragen. De voorzitter zegt, dat volgens art. 70 van het polderreglement, de borg stelling ook op andere wijze kan geschieden een verzoek daartoe wordt gericht aan 't Gecombineerd College, terwijl de beslissing ligt in handen van Ged. Staten, Voorstel aangenomen. Instructie districtsontvanger;twee wijzigingen in de bestaande instruc tie worden voorgesteld: a. De uren op de zitdagen te bepalen van 8.30 tot 11.30 (thans van 9 tot \2\ en te doen vervallen den zitdag in Sep tember; b. (De 'bezoldiging te hand haven op f 1950, doch deze te ver minderen tot f 1450 indien de betrek kingen van secretaris en ontvanger worden vereenigd. De regeling te doen ingaan 1 Februari 1926. De heer J. A. de Jongh (Game ren) vraagt |0.f dit laatste door Ged. Staten zal worden goedgekeurd. De Dijkgraaf wijst op een analoog geval in 1924 in het nijk van Nij megen. De secretaris had f 1500, de ontvanger f 1650, samen dus f3150 Bij combineering der beide betrek kingen werd het bedrag van f1650 op f 1100 teruggebracht, dus het to taal salaris werd f 2600. Dit besluit werd toen door Ged. Staten goed gekeurd. Benoeming districtsontvanger. De Dijkgraaf deelt mede, dat geen oproeping voor sollicitanten heeft plaats gehad, daar zich voldoende gegadigden hadden aangemeld. Na ernstige beraadslaging werd een stemmig de volgende voordracht op gemaakt: 1 P. Brouwers, 2 H. J. de Roocki, 3 ,J. Dingemans. Daar uit den boezem der Hoofdgeërfden de vraag is gericht om aan de benoe ming een uitspraak van het college vooraf te laten gaan of vereeniging der beide betrekkingen wel ge- wenscht is, zegt de voorzitter dat hiertegen geen bezwaar is, daarbij mededeelende, dat de Dijkstoel geen enkel bezwaar tegen vereeniging heeft kunnen vinden. Hoofdgeërfde C. W. de Geus, Bru- chem kan zich daarmede niet ver eenigen. Zijn de betrekkingen in één hand, dan vervalt de controle, die bestaat als de functies verdeeld zijn. Op het oogenblik zou tot samenvoe ging geen bezwaar bestaan, doch er kan een tijd komen dat dan plotse ling twee vacatures ontstaan, dit is niet in 't belang van het district, meer gewenscht is, dat bij een vaca ture van den een, de ander waarne mend kan optreden. Hoofdgeërfde v. d. Graft merkt op, dat verschillende malen gezegd is, dat de secretaris geen behoorlijk in komen ontving (f 1800), hoewel dit in verband met de werkzaamheden voldoende kon geacht worden. Than kan een behoorlijk inko- j solisten, uitgeschreven door de Kon. men verzekerd worden, wanneer de harmonie „Apollo" te Kaatsheuvel betrekkingen worden gecombineerd, Met genoegen kunnen wij thans be- daarom wil spreker dit ten zeerste richten, dat zij evenals voorheen we- aanbevelen. derom met groot succes mochten Bij stemming wordt thans met 9 wederkeeren. De volgende prijzen tegen vijf stemmen besloten beide werden door hen behaald: betrekkingen te combineeren. De heer P. Brouwers wordt tot districts-ontvanger benoemd. De heer Brouwers het woord ver krijgende, brengt een woord van dank aan den Dijkstoel, die hem als no. 1 op de voordracht plaatste en aan het gecombineerd college voor zijn benoeming, wat voor hem een J. v. Hemert, solist saxoph.sopr. Ie prijs. A. v. Duimen, solist saxoph. tenor le prijs. Joh. v. Berkel en M. de Raad, duet 2 pistons, le prijs. L. Aerts solist bariton, 2e prijs. Joh. v. d. Leeden, solist bugle, 3e prijs. bewijs is, dat zijn werkzaamheden Een kwartet van 4 saxophoons, worden gewaardeerd. Spreker geeft bestaande uit de heeren J. v. Hemert, de verzekering dat hij steeds zijn beste krachten zal stellen ten dienste van het district en hoopt, dat die Hoofdgeërfden nimmer spijt zullen hebben van zijn benoeming. (Warm applaus). De voorz. schorst thans de open bare vergadering die 3 kwartier la ter wordt heropend. De onbezwaarde waarde van 9 H.A. land en de woning van den be noemden ontvanger worden met al- gemeene stemmen voldoende geacht om die als zekerheidsstelling te ver binden. De voorzitter wijst op den hoogen waterstand van 1920, in 1926 door een nog hoogere gevolgd. In verband hiermede eischen de dijken bijzon dere zorg. Nauwkeurig zal daarom worden nagegaan of versterking van den dijk vanaf het viaduct tot aan Hurwenen noodig is, door verzwa ren of het aanbrengen van een berm, ook door verhooging van de steen bezetting bij Hurwenen. De desbe treffende voorstellen zullen volledig toegelicht ter tafel komen. 'Bij den Maasdijk dient rekening gehouden mét de massa water, die door ontbossching in België en Frankrijk spoediger wordt afge voerd. Spreker, doet die verklaring, overtuigd dat Dijkstoel en College geheel doordrongen zijn van den ernst van deze zaak en zoonoodig zullen meewerken om den toestand te verbeteren of te herstellen als dit noodig blijkt te zijn. Nog deelt de voorzitter mede, dat uit naam van het College een comité wordt gevormd voor het verzamelen alleen van huisraad en lijfgoederen ten bate der gemeente Dreumel en vertrouwt dat de polderbesturen on der leiding van een Heemraad, of Hoofdgeërfde#daarbij krachtig zul len medewerken. Polderbesturen zul len hiervan schriftelijke tijding ont vangen. Het verzoek ging uit van den heer Kronenburg, lid van Ged. Staten, en Drehmel werd als eerste plaats genoemd, daar hier nog niet werd geholpen. Heemraad Philips wil groote in stemming betuigen met de schitte rende collecte die in den Bommeler waard heeft plaats gehad, waardoor op buitengewone wijze is getoond, de dankbaarheid dat de Bommeler waard bleef gespaard en ten zeerste het leed der getroffenen werd ge voeld Hoofdgeërfde De Geus doet deze uitspraak van Heemraad Philips ge noegen, waar een bericht uit Zalt- bommel in de „Bomm. Crt." ge plaatst, de dorpen eenigszins had gekleineerd. Hoofdgeërfde v. Heeswijk brengt een woord van dank voor de goede leiding en zorgen in dagen van dezen watersnood betoond. Bleven wij Goddank voor overstrooming ge spaard, dank dient gebracht voor de activiteit en de groote werkzaam heid voor het behoud van het Dis trict. (Applaus).. De voorz. dankt voor de waardee- rende woorden en de daarmede be toonde instemming. Hoofdgeërfde v. Willigen acht na gedane waarneming n.oodig, dat de Waaldijk vanaf de spoorlijn totRos- sum van een berm worde voorzien en ook de basaltglooiïng worde ver hoogd en zag gaarne hierop de aan dacht gevestigd. Hoofdgeërfde De Jongh vraagt of spoedig onderzoek zal plaats hebben. De voorzitter merkt op, dat dit eerst grondig kan geschieden als geen hoog water meer verwacht kan worden. Technische adviezen en me dewerking van den ingenieur Prov. Waterstaat zijn toegezegd. Verbete ringen moeten er plaats hebben, doch de tijd daarvoor moet worden afgewacht. Volledige rapporten en inlichtingen zullen dan worden ver strekt. Sluiting. sopr., H. Moors, alt, A. v. Duimen, tenor, H. de Looijer, bariton, be haalde den 2en prijs. Nemen wij dit alles te zamen, dan kan hier toch met recht worden ge sproken van een mooi succes. Ook willen wij hier nog bij opmerken, dat een tweetal dezer nog pas voor den eersten keer als solist zijn opge treden. Uit dit alles blijkt voldoende, dat de edele muziekkunst in Ammer- zoden ruimschoots wordt beoefend, en willen wij dezen dan ook met dit schitterend succes van harte on ze welgemeende gelukwenschen aan bieden. Hedel. Op het Zondag gehouden concours te Kaatsheuvel behaalden onze dorpsgenoo'ten de heeren A. Jansen en A. van Aken ieder den 2en prijs. Dhr. A. Emans alhier had het geluk uit de Groote Wiel een snoek te vangen van 11 pond. Bij het op halen moest zijn broer behulpzaam zijn. Voorwaar een mooie vangst. Herpt. Door de vereenigde be sturen van de waterschappen Herpt en het Herptsche Veld, de Polder van Heesbeen en de Binnenp older van Doeveren is herkozen tot be stuurslid van het waterschap de Bin nen Oude Maas de heer Joh. P. de Wilt. Als toegevoegd bestuurslid van wege de aïd. Herpt c.a. van den N. C. B. bij den R. K. Jongen Boeren stand heeft als zoodanig ontslag ge nomen Chr. A. J. v. Herpt, die sinds de oprichting van den It. K. Jongen Boerenstand als zoodanig gefungeerd had. Op het humoristenconcours te Maren behaalde onze dorpsgenoot W. Kuijs den eersten prijs benevens den publieksprijs. Veen. De lijst bevattende de na- men der eigenaars of beheerders van paarden als bed. in art. 17 van het Inkwartieringsbesluit, ligt geduren de de maand Februari ter Secretarie ter inzage. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 Dec. 1925 uit: 511 mannen en 480 vrouwen. Totaal 991 personen. Werkendam. Loop der bevolking over het jaar 1925. M. V. Totaal Op 31 Dec. 1924 be stond de bevolking uit 1885 1782 3667 Vermeerdering in 1925 door M. V. Tot. geboorten 57 45 102 vestiging 120 118 238 177 163 340 2062 1945 4007 Vermindering in 1925 door M, V. Tot. overlijden 17 14 31 vertrek 166 162 328 183 176 359 Ammerzoden. Door enkele wer kende leden van onze fanfare St. Cecilia, werd Zondag j.l. deel ge nomen aan het groot Nationaal con cours voor kwartetten, duetten en Bevolk, op 31 Dec. '25 1879 1769 3648 NEDERHEMERT, over Januari. Geboren: Leonardos, z. van G. van Wijk en H. BragtAartje Adriana, d. van M. Smits en G. van Ooijen Johan Andries, z. van M. H. v. d. Heijden en N, Loch. Overleden: O. A. Hobo, 72 j„ echtg. van G. v. d. Werken J. Schalk, 94 j., wed. van A. de Weert. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Teunis IJge3 z. v. L. Paans en E. C. Koman, Overleden: Jan Verhagen 53 j. echtgenoot van Jenneke Aaltje van Arkel, Ondertrouwd: Hendrik Wester- hout 29 j. met Egondina Kamsteeg 24 j, WIJK o. x, over Jannari. Geboren: Anni z. v. A. B. Nieuw koop en E. Mans. Albert z. v. D. v. d. Pol en J. Arendse. Maaike d. v. P. |v. Helden en M. Kamerman. Anneke Cornelia d. v. J. Vos en A. Vos. Catharina d. v. P. van Djjk en G. Bouman. ■m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6