Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. N0.4577 ïrijüag 12 Februari Influenza DAM RUBRIEK. Parlementair Overzicht. Plaatselijk ftieuws Binnenland. Buitenland BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht aile correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Stand in cijfers Zwart (2 sch. en 1 daou) op 5, 16 en dam op 37. Wit (5 sch.) op 9, 19, 20, 27, 29. Wit begint en wint. Oplossingen van dit probleem inzenden vóór 24 Febr. a.s. Nu de heer G. de Joode te W'chem het maximum aantal punten behaald heeft in den wedstrijd, schynt de animo onder de overige spelers belangrijk gedaald te zijn. We geven hen tyd tot 1 Maart a.s., om hun partijen te spelen, en dan wordt de wedstryd onherroepelijk als ge ëindigd beschouwd. De partyen die dan nog niet gespeeld zijn, worden niet geteld. Op Vrijdag 5 Maart plaatsen we dan weer het 1ste probleem voor den nieuwen wedstryd. Correspondentie, C. A. J. v, H. te H. Weinig tijd ge had om de partijen uit te zoeken Omdat U niet een zet opgaf na (45),42 47 in Party I dacht ik, dat U die zet niet accepteerde. Ik speel dus nu Partij I (45) 42-47 II (48) 19—13, 9X18 (49) 23-19, A. d. G. te H. Uw brief ontvangen. Ik heb momenteel weinig tyd om die problemen op te lossen en dan de heer v. Herpt is U nog vóór. Ik zal er echter zoo vlug mogelijk werk van maken. Wanneer moeten ze binnen zijn Over 't algemeen zijn dat heel zware studie's, vooral in klasse A. Voor degenen die niet doorkneed zijn in theorie en practijk, is klasse B verkieselijker. Als U eerst eens een wedstrijd in B meespeelde, zoudt U later gemakkelijker in A kunnen meedoen. De kansen van het kabinet.- Limburg. De P. T. T.-misère. Eenige bijzondere vragen van Kamerleden. 'sHage 11 Febr. Met steeds minder hoop wordt ten aanzien van de schier eindelooze kabinetscrisis de vraag gesteld: Wachter, wat is er van den nacht? Tot nog toe is het optimisme van den nieuwen kabinetsformateur mr. Limburg niet bevestigd. We wachten nog steeds geduldig op zijn extra parlementair kabinet. De leider der V. D. mr. Marchant heeft dezer da gen zijn houding ten opzichte van een eventueel kabinet-Limburg uit een gezet. Heel vriendelijk staat de V. D. partij niet tegenover een der gelijk ministerie en wel om deze twee redenen, lo. Omdat het ernstig gevaar op zou leveren voor een Ko ninklijk kabinet en 2o. omdat het zou bijdragen tot de bevestiging van de coalitie. Het gevaar van het ko ninklijke ministerie bestaat hierin, dat een zoodanig ministerie desnoods geen rekening zal houden met uit spraken van de volksvertegenwoor diging. Er is geen verzekerd ver band met de volksvertegenwoordi ging. Een extra-parlementair kabi net .dat geen koninklijk kabinet kan of wil zijn, kan dat verband niet missen. Het tast dan in den blinde rond. Volgens de heer Marchant zal een kabinet-Limburg, hoe ook sa mengesteld, niet als koninklijk kabi net kunnen regeeren, maar het zal wel, in zijn hopeloozen toestand, het optreden van een koninklijk kabinet onvermijdelijk kunnen maken. .Waardoor dus het parlementaire stelsel ondermijnd zou worden. De V.D.-leider doet dan nog een middel aan de hand. Hij meent, dat, wan neer de coalitie-partijen het aan blijven van het kabinet-Colijn onmo gelijk wenschen te maken, de aan gewezen weg zou zijn, het vormen van een kabinet, steunende op de 6 parlementaire partijen, en dat zich ten 'doel zou moeten stellen, den staatsdienst te reorganiseeren, naar een plan, waarvoor het bereiken van overeenstemming geenszins is uitge sloten. „Im Groszen und Ganzen' zou men 'tenslotte tot de slotsom komen, dat het er voor een kabinet- Limburg al heel triest uit ziet. Maar de onmiddellijke vooruit zichten op een levensvatbare regee- geering zijn nog veel triester. 'Intusschen heeft het demissionaire kabinet nog kans gezien, een ernstige postcrisis te ontketenen. We werden n.l. opgeschrikt door de mededeeling dat de eerst sedert voorjaar 1925 op getreden Directeur-Generaal Damme, met ingang van Maandag j.l. „met verlof zou zijn. Zijn werk werd overgenomen door drie plaatsver vangers, n.l. den algemeen secreta ris der P. T. T. en twee tijdelijKe hoofdinspecteurs. Ofschoon het van officieele zijde ontkend wordt, moet de heer Damme tegen zijn zin „ver lof zijn verleend' en moet dit in verband staan met ernstige mee ningsverschillen met den minister van Waterstaat. We schijnen een en ander als een voortzetting van den reeds eenige jaren gevoerden strijd in zake het bestuur der P. T. T. te moeten opvatten. De regeering schijnt voorstand ster te zijn van een directorium van drie hoofdambtenaren en daaruit schijnen de herhaalde conflicten met de direct.-generaal voort te vloeien. Want in vier jaren tijd hebben we vier directeuren-generaal versleten. Hetgeen voor den dienst der P.T.T. niet anders dan fnuikend kan zijn. In November j.l. stelde het kamer lid Boon reeds vragen aan den mi nister omtrent de ^geruchten, dat de regeering tot een "directorium van drie personen zou besloten hebben. Een antwoord kreeg het kamerlid niet. Maar intusschen scheen de re geering toch al in dien geest beslist te hebben, maar H. M. de Koningin weigerde het besluit te bekrachtigen in verband niet het demissionaire karakter van het ministerie. Desniettegenstaande krijgt de heer Damme „verlof 'Met het oog op de weigering van H. M. maakt dat al een heel vreemden indruk. Het is dan ook niet te verwonderen dat het kamerlid Boon, opnieuw vragen tot den minister gericht heeft. Mis schien zouden we nu kans op ant woord hebben in deze, zeer raadsel achtige, edoch hoogst belangrijke aangelegenheid. Een zeer vooraanstaand persoon op parlementair gebied is dezer da gen ontslapen. Wij meenen hier Jhr Mr. G. L. M. H. Ruys de Beeren- brouck, oud-minister in het kabinet- Mackay, oud-commissaris der Ko ningin in Limburg, welke op 83-ja- rigen leeftijd overleed. Van 1880 tot 1888 was deze bekende staatsman lid van de Tweede Kamer, waarna zijn benoeming tot minister van Justitie in het kabinet-Mackay volgde. Toen dit kabinet in 1891 aftrad, kwam hij weer in de Kamer tot 1893 waarna hij Commissaris der Konin gin in Limburg werd, wélke functie hij tot 1918 waarnam. Tal van hooge posten werden door 'den heer Ruys bekleed, o.m. Staatsraad in buitenge wonen dienst. Met den heer Ruys is een staatsman van den ouden stem pel heengegaan. Het Eerste Kamerlid prof. dr. D. v. Embden heeft tot den minister van Buitenlandsche zaken een vraag gericht, in verband met het verzoek van de Belgische regeering, om ter bevordering van de intellectueele toe nadering tusschen Nederland en Bel gië, tot wederzijdsche uitwisseling van hoogleeraren te komen. De heer v. Embden vraagt lichte lijk ironisch, of, wanneer uit het hem op 2 Febr. j.l. gegeven ant woord moet worden, opgemaakt, dat dit verzoek der Belgische regee ring circa vier en een half jaar zon der bescheid bleef, zulk een gedrags lijn aan het departement „gebruike lijk'' is en of dat wenschelijk is, als pogingen tot internationale toena dering worden gedaan. Wel eenigs- zins begrijpelijke vragen. i II 1*1 "l 1 il <Tk iTll Wh iidBl«ilim<H II I I of griep begint meestal met pijn in de lendenen en hoofdpijn. Sla de2e waar schuwingen niet in den wind, maar ga naar bed met een kruik, dek U warm toe en laat dadelijk een flesch Abdijsiroop halen. Abdijsiroop kan dien schorren hoest losser maken, dat rauwe gevoel in de £eel en op de borst verzachten en Uw gene zing bespoedigen. Ook bij bronchitis, kink hoest, asthma, verkoudheid en keelpijn is Akkers Abdijsiroop een prachtig middel. Per flesch van'230 gr. f 1.50 550 gr. f2.75 Andel. Op Vrydag 19 Febr. zal in de openbare school alhier een zang- en muziekavond worden gegeven. Als tenor zanger zal optreden de Heer Boers van 's Gravenzande, als cellist de Heer Aken van Gorinchem, welke beiden zullen wor den begeleid door den Heer v. d. Nat van Sleeuwijk. Ter aanvulling zal door de Chr. Zang. Ver. enkele nummers ten ge- hoore worden gebracht. Deze avond is niet de officieele uitvoe ring van genoemd koor, deze zal over en kele weken plaats hebben. Niettemin ge- looven wy dat deze avond voor muziek en zangliefhebbers veel te genieten zal ge ven. De Heer v. d. Nat directeur van sSursum Cordac is ons allen welbekend, zijn naam waarborgt ons een schitterende begeleiding. De Heer Boers was het die verleden jaar op de uitvoering van sSursum Corda« enkele stukjes deed hooren. Wij twijfelen niet of wie hem daar gehoord heeft, zal thans vrienden en bekenden meebrengen om van zyn mooie volle tenorstem te ge nieten. De Heer van Aken die ons op celmuziek zal vergasten is voor ons een nieuweling, daarom niet minder welkom. ïSursum Corda« heeft een goeden klank. Ze zingt dit jaar in de afd. uitmuntend heid. Deze avond zal gewis zeer intressant zijn. Allen dus op 19 Febr. naar Andel. Aanvang precies 7 uur, in de openbare School. Dassen. Dinsdag geraakte een auto uit Dongen, alhier te water, door dat de stuurinrichting defect was. Een der in zittenden bekwam lichte kwetsuren. De andere kwamen met den schrik vrij. Met een andere auto werd de tocht naar Don gen ondernomen daar deze zoo gehavend was, dat ze onbruikbaar was. 's Gravenmoer. A.s. Maandag zal in de Gereformeerde Kerk alhier een radio toestel geplaatst worden, teneinde belang hebbenden des avonds te laten medemaken eene vergadering te 's Gravehage, waarin het Koninklijk Echtpaar zal worden ge huldigd. Nienwendijk. De zoon van J. V. had het ongeluk, zich met een rijshaak, in de hand te trekken en wel zoodanig dat de hulp van Dr. Hage moest worden ingeroepen. Mejuff. R. v. d. S. behaalde te Gorinchem diploma maatknippen. Zaterdagavond vergaderde de IJs club. Tot bestuursleden werden gekozen de heerenJ. Langeraap, O. Walraven, W. Keller, C. v. d. Stelt Janz., T. Vink, J. den Dekker en Joh. v. Breugel Mz. de functie's zullen nog nader worden ver deelt. Maandag 15 Febr. zal D. V. in de Geref. Kerk vergaderen Ring Altena Zuid van J. V. op Geref. grondslag aan vang 7 uur. Onderwerp 1 Levenslust en Levensblijheid door Meeuwen. 2 De J. V. en onze Nationaliteit door C, Dekker van Nieuwendijk. Deze week werden voor de Nieuwen- dyksche eiervereen. verzonden naar de Rotterdamsche consumptieveiling, 2744 stuks. Men besteedde voor groote f 9,27 voor kleine f8,00 per 100 stuks. Vrydag 5 Febr. werd in de Chr. school met de leerlingen der hoogste klasse een ouderavond gehouden. De voorzitter van het bestuurde heer C. v. Helden, opende de bijeen komst met het zingen van Psalm 105 5, gebed en het lezen van Psalm 127. Hij sprak in zyn ope- ningswoord op duidelyke wijze over de beteekenis der ouderavonden en de zege ningen voor het Christelijk onderwijs. De vele opgekomen ouders en leden der School- vereen, hebben genoten van de zang, de voordrachten, de opstellen der kinderen, van de tentoongestelde teekeningen en handwerken. De heer I. J. de Keyzer sprak op boeiende wijze over het vertellen in de School. Het Hoofd der School deelde een en ander mede over rapporten Het was al 11 uur geworden toen Ds. de Bruin een ernstig slotwoord sprak. Met genoegen zullen vele ouders en kinderen om deze goed geslaagden avond terug denken. Op 7 Febr. j.l. werden door het Nationaal Persinstituut aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar 25-jarig huwelijksfeest, aangeboden alle bladen, waaronder ook ons blad, welke het jubileumartikel bevatten, vergezeld van een toepasselijke oor konde. Hierop werd het volgende antwoord ontvangen: Het Loo, 9 Febr. '26. Hare Majesteit droeg mij op, het Bestuur van het Nationaal Persin stituut te 's Gravenhage Haren dank over te brengen voor de aangeboden gelukwenschen en voor 'de verzame ling provinciale bladen die een Ju bileumartikel bevatten. De Particulier Secretaris van H. M. de Koningin (w.g.) v. GEEN. o— Doodelijk ongeluk. Op de stoomschoenfabriek van de firma v. Elze en Zn. te Veldhoven, had een droevig ongeluk plaats. Ter wijl W. Maas uit Steensel bezig was, met een electrische looplamp, machi nes schoon te maken, ging de lamp stuk en werd W. Maas door den electr. stroom doodelijk getroffen. Maas is 20 jaar en eenige zoon. o— Roeiboot overvaren. Een man verdronken. Dinsdagavond half zeven heeft de reederijboot Lek II, kapt. G. E., ter hoogte van het Kralingsche veer te Rotterdam een roeiboot overvaren. De roeiboot voer zonder lichten en toen de Lek II haar ontdekte was een aanvaring onvermijdelijk. In de roeiboot zaten de schipper J. D. en de dekknecht P. W. D., die naar hun schip de Ortlieb, geroeid zouden worden, benevens de schip per A. B. van de Brunhilde. Schip per D. wist zich aan de reeling van de Lek II vast te klampen en is aan boord geheschen. Schipper B. heeft een goed kwartier in het water rond gezwommen voor hij door omliggen de schippers gered kon worden, ter wijl de 22-jarige knecht, wonende te Dussen is verdronken. o Door een pijl in het oog getroffen. Onder het spelen door kinderen met pijl en boog werd te Venlo het tienjarig zoontje van den chauffeur B. aan de Boluwterstraat, zoodanig niet een pijl in liet oog getroffen, dat onmiddellijke overbrenging naar de oogen kliniek te Maastricht noodig werd geacht. Er is weinig hoop dat de jongen het oog behouden zal. o Noodlanding in een voortuintje. De familie v. d. Waarden, wonen de in de Boerhavestraat te Tilburg kreeg dezer dagen omstreeks negen uur een even verrassend als onver wacht bezoek. Men had reeds eenige oogcnblik- ken door het raam de evoluties van een vliegmachine gevolgd, die zeer laag vloog en blijkbaar den koers was kwijtgeraakt. Op een gegeven moment kwam de machine naar beneden, scheerde en kele meters boven den grond, ver nielde het hekje voor het huis en stond in liet volgende oogenblik op den kop in het voortuintje der doo delijk verschrikte familie v. W. Gelukkig hadden geen persoonlij ke ongelukken plaats. De vliegenier was sergeant Rom- bouts, die met tie F 270 een hoogte- vlucht had gemaakt voor het Mete- reologisch Instituut te De Bilt. Hij verklaarde door den mist den koers te zijn kwijtgeraakt. o Inbraak. Een dezer nachten werd ingebro ken in de sigarenfabriek van de fa. J. Verhuisen te Eindhoven. Deze fa briek is dezen winter voor de derde maal door inbrekers bezocht. Thans mocht het hun niet gelukken eenig geld mede te nemen. Alleen een hoe veelheid sigaren viel in hun handen. Bijeen der vorige inbraken kon den zij zich evenwel meester maken van een bedrag van ongeveer f 600. De politie heeft nog geen spoor ont dekt van de inbrekers. o— Werkverschaffing stopgezet. In de Boornbergummerpetten wei gerden de arbeiders opnieuw den voorgeschreven werkdag vol te ma ken. Op last van den Rijksinspecteur zijn met ingang van Dinsdag bij deze N^erkverschaffing, waar onge veer 250 arbeiders Uit Opsterland Smallingerland en Achtkarspel werk ten, het werk stopgezet. o Een Tilburgsche kuitenprikker. Bij de politie te Tilburg werd door de 19-jarige E. B. wonende Emma- straat, aangifte gedaan dat zij op 6 Febr. j.l. omstreeks zeven uur in de Parkstraat door een onbekenden jon gen van plm. 15 jaar met een scherp voorwerp in een der kuiten gesto ken, waardoor zij zich onder dokters behandeling moest stellen. o Brand in fourage pakhuizen. In de uitgebreide pakhuizen van den N. C. B. te Yeghel, is Woensdag morgen om elf uur een groote brand uitgebroken. Eerst tegen den avond was men het vuur meester. o De herhalingsoefeningen. Zooals men weet zijn in de laatste jaren de herhalingsoefeningen in de tweede en derde week van Septem ber gehouden. Naar de „Tel.' ver neemt, moet de Minister van Oorlog thans van plan zijn dit jaar de her halingsoefeningen te laten aanvan gen op Donderdag 19 Augustus. Als gewoonlijk zullen de reserve officieren weder een week vroeger worden opgeroepen. o— Aanbesteding. Dinsdagmorgen is te Dordrecht de aanbesteding gehouden voor een deel der werken voor de inpoldering van een gedeelte van den Biesbosch. Voor bestek not '1 het tot rivier dijk verzwaren van de Schenkelka de, tusschen den Hania- en den Can- nemansp older, was de laagste in schrijver Th. Rovers te Made voor f31.600. Hoogste inschrijver was F. H. v. d. Pluijm voor f 57.500. Voor bestek not 2 het maken van den afsluitdijk over een lengte van 1485 M. en het verzwaren tot rivier dijk van een kade over een lengte van 420 M. benevens het maken van een uitwateringssluis met haventjes enz. was van 14 inschrijvers de hoog ste J. v. d. Heuvel te Made voor f 458.000. Laagste inschrijver was G. Verwaal te Rotterdam, voor f 302.000. De gunning werd aangehouden. o Een laffe daad. Maandagmorgen bij het uit school komen, voelde de 6-jarige B. Simons wonende Oosterstr. te Rotterdam, dat een man hem iets in den hals stop te. Even daarna begon het kind te huilen en bij nader onderzoek bleek, dat een brandende sigaret zich tus schen de kleeren bevond, welke al brandwonden had veroorzaakt. Een heldendaad voor een grooten kerel. Doodslag te Aken. In den nacht van Woensdag (op Donderdag ongeveer half vier ont moetten twee burgers twee politie agenten in het burger, die niet in dienst waren in de Julicherstrasse te Aken. De politiemannen zochten twist met de burgers. Een hunner sloeg een der burgers met zijn parapluie zoo hard op het hoofd dat de man bewusteloos bleef liggen en later met behulp van een andere agent die nachtdienst had ,naar de ouderlijke woning werd gebracht. Op last van den geneesheer werd het slachtoffer Jacob Bertrand 21 jaren oud, naar het hospitaal ge bracht, waar hij overleed zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Beide agenten in burger werden gearresteerd. De politieman, een opperwacht meester ,die bij het corps goed stond aangeschreven heeft den doodelijken slag toegebracht. o Brutale bandieten. In de gemeente Moedesse heefteen brutale roof plaats gehad. Twee ge maskerde roQvers drongen de wo ning van den* burgemeester binnen, richtten hun revolvers op hem, en zijn vrouw en eischten, dat zij al het contante geld zouden overgeven. Terwijl de eene roover den bur gemeester in bedwang hield, dwong de andere de vrouw alle kasten te openen en "het geld te geven. Een bedrag van ongeveer duizend mark viel in hun handen. Na het echtpaar aan stoelen te hebben vastgebonden, verdwenen de roovers met hun buit en twee rij wielen." o Typhus epidemie in Chili. Bij de typhus epidemie te Santiago de Chili zijn reeds 70 personen aan de gevreesde ziekte overleden. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9