Eerste Blad Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No, 4578. Woensdag 17 Februari 1926 Ikiitciilandscli Overzicht FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Binnenland '-And van alteNA Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zaterdag heeft de Volkenbondsraad een buitengewone vergadering gehouden. Be halve meer andere belangrijke punten bevatte de agenda dezer vergadering even- tueele voorstellen van den raad, naar aan leiding van het verzoek van Duitschland tot toelating tot den bond, by welk ver zoek Duitschland aanspraak op een per manenten raadzetel. De Franschen schijnen er vooral op uit te zijn de toetreding van Duitschland tot den Bond te neutraliseéren zij meenen, dat in dezen een uitweg kan worden ge vonden door het aantal permanente raads- zetels uit te breidende bedoeling is gedaan te krijgen, dat deze worden toege wezen aan landen, waardoor de Fransche invloed in den Bond 'overheerscht. Er was den laatsten tijd meermalen sprake van, dat van de zijde van Polen, Spanje, België en Brazilië een verzoek zou worden inge diend om een bestendigen raadszetel te verkrijger.. Wanneer deze verzoeken werden ingewilligd, zou dit Frankrijk zeer welge vallig zijn immers op deze wijze zou het mogelijk zyn, dat de invloed van Duitsch land in den Raad aanmerkelyk werd ver kleind, omdat men alsdan over een anti- Duitsche meerderheid zou beschikken. In Duitschland maakt het geen prettigen indruk, dat nu dit land op het punt staat lid te worden van den Volkenbond, de kwestie der raadszetels zoo plotseling in het middenpunt der aandacht is komen te staan. Zelfs is er al sprake van geweest, dat sommige landen in dit verband worden o.a. Spanje en Italië genoemd er zelfs bedenkingen tegen zouden hebben, dat Duitschland een vasten zetel krijgt, doch het is nauwelyks aan te nemen, dat de desbetreffende berichten juist zijn. De staten toch, die zijn vertegenwoordigd in den Volkenbondsraad, hebben ter gelegen heid van de besprekingen, die de beide voorafgaande jaren zijn gehouden, toege geven, dat Duitschland aanspraak kan ma ken op een bestendigen zetel en dat zij op deze toezegging thans zouden terugko men is niet wel aannemelyk, In elk ge val kan men ervan op aan, dat, wanneer tegen eike verwachting in toch nog van zekere zijde bezwaren zouden rijzen tegen 203 O, Fantan doe het toch niet, als mama het wist, smeekte Claudinet. Onze ma zal niet langer verdriet hebben. Laat mij 'maar stil mijngang gaan. Ik breng papa hier weer heen. En of Claudinet nu al bad of smeekte, het baatte hem niet, Fan- fan liet zich niet van zijn voornemen afbrengen. Toen deze zich had gekleed, nam hij het mes dat hij onder zijn kussen verborgen had. Het kon hiem te pas O komen. Hij wist aan welk gevaar hij zich bloot stelde, maar 'geen o.ogenblik voelde hij ©enigen angst. Hij schudde moedig zijn vriendje de hand. Wij moeten onzen papa terug heb ben, zeide hij, het is voor onze mama, Claudinet. Daarna sloop hij stil als een muis de slaapkamer uit en het salon door, waar het licht was uitgedraaid. in de vestibule gekomen stond hij een oogenblik aarzelend stil. Hoe zal ik buitenkomen, dacht hij. Door de achterdeur ging niet,want in de keuken waren ze nog op en dan zouden ze hooren dat de deur openging. Dan maar door de voor deur uit en over het hek klimmen. Maar voordat hij dit laatste deed, den Duitschen permanenten raadszetel, Duitschland een dergelijke tegenwerking onmiddellyk zou beantwoorden met intrek king van zyn opnemingsverzoek. Ook zou een moeilijke toestand ontstaan, wanneer tot uitbreiding van het aantal raadzetels mocht worden besloten, voordat de toetreding van Duitschland een feit is geworden. Voor een dergelijk fait accom pli wil Duitschland niet worden gesteld, omdat het zijn aanvrage heeft gegrond op den thans in den volkenbond bestaanden toestand. De Duitsche opvatting is, dat, wanneer men de kwestie der uitbreiding van 'tzetel-tal aan de ordewil stellen, men hiermee moet wachten, totdat Duitschland in den Bond is toegelaten en nadat het een vasten zetel heeft verworven. Ver moedelijk zal men met deze Duitsche wen- schen rekening houden en niet tot een reorganisatie van den Volken bondsraad over gaan, voordat Duitschland tot het Geneefsche instituut is tegetredan. Voor Duitschland toch is er veel aan gelegen, dat het èn onmiddellyk een parmanenten raads-zetel krijgt èn een stem in kappittel heeft, wan neer het er om gaat een beslissing te nemen ten aanzien der thans veelbesproken uitbreiding van het aantal raadszetels. Openbare vergadering van den Raad der gemeente POEDEROIJEN, op Donderdag 11 Febr. des v.m. 10 u. Voorzitter: de Ed.Achtb. Heer S. v. Dalen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen. Naar aanleiding van het feit dat daarin bij de behandeling der be grooting in de vorige vergadering niet hij eiken post, waarover een besluit is gevallen, is vermeld, wie vóór en wie tegen gestemd hebben, zegt de heer v. Ooijen fdat hij dit voortaan wil opgenomen zien. v. Ooijen. Deze notulen lijken op niets. Voorzitter. De notulen zijn uitste kend in orde, alleen staat Uw naam er zeker een paar maal te weinig in. Het is absoluut overbodig bij lelke begrootingspost die vóór en tegen stemmers op te nemen. Maar wc zullen er in het vervolg rekening mee houden. Ingekomen stukken: Procesverb. van kasopneming bij den gem.-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is be vonden. keek hij, buitengekomen, nog eens naar de verlichte vensters e n de kamer zijner moeder en zeide: Morgen zal u niet meer huiiep, maatje. Een oogenblik later was hij inde duisternis verdwenen. CIV. Vader en Zoon. Mulot en Fadart hadden, zooals men weet, den kermiswagen verla ten. Zij hadden genoeg van de Slak en Zéphyrine, nu die geen geld meer hadden en begaven zich naar Parijs, waar ze zich allerlei plannen tot groote ondernemingen vormden. Maar het geluk scheen hen niet te willen dienen, en hun blijdschap was dan ook groot, toen zij op zekeren dag hun ouden compagnon, de Slak, terugzagen in een gemeen kroegje. Het gewichtig gezicht dat hij aan nam, zijn nieuwe kleeren, liet geld, dat hij voortdurend in zijn zak deed rammelen, en de knipoogjes toen er naar de jongens werd gevraagd,dat alles deed Mulot iets vermoeden. Fadart offreerde een rondje, dat terstond aangenomen werd. Zij zet ten zich met 'hun vieren aan een tafeltje, waarop de glazen van vo rige bezoekers natte plekken had den achtergelaten en van weerskan- Resluit van Ged. St. houdende ver daging der beslissing omtrent het raadsbesluit tot verhooging der huur van onderwijzerswoningen. Een schrijven vkn Ged. St. hou dende toezending van bericht van een tweetal verzoekschriften n.l. van H. v. Westreenen en J. H. Ruger, Hoofden van scholen, strekkende om niet goed te keuren het raadsbe sluit tot verhooging van woninghuur van f150 tot f200 per jaar. Van der Sluis: Vroeger heeft men altijd f 200 betaald te Poederoijen en in Augustus jl. hebben We dat gelijk gemaakt niet Aalst, waar het ï'150 was. Dat was billijk. Maar thans meen ik, dat f 200 niet te veel is. De betrokkenen kunnen liet be talen en de gemeente heeft het noo- clig- G. A. J. Rlok: Ook is in Augus tus besloten dat bij de begrooting de huur opnieuw geregeld zou wor den. Dus toegezegd is er [niets, al zinspeelt een der adressanten daar op wel zoo'n beetje. Ook andere leden meenen, dat Unet vorig besluit gehandhaafd moet wor den. De voorzitter brengt de zaak in stemming, waarbij besloten wordt het vorig besluit te handhaven en aan Ged. St., tie berichten (dat de huur op f 200 blijft bepaald. Tegen de leden P. W. Bok en Th. ten Hagen. P. W. Bok. Als de woning te Poederoijen aan een ander verhuurd moest worden brengt zij geen f150 op. G. A. J.Bok. Dat is geen uitvlucht. Ik heb al eens grondig gestudeerd, hoe hier tot betere financiëele uit komst kan worden gekomen en dat kan, maar er zullen offers genomen moeten worden. De vorige keer heeft de Burgemeester het nog al voor de ambtenaren opgenomen, doch men moet ook eens aan de andere inwo ners denken. Aan de orde: Een verzoek van J. H. Ruger, Hoofd der School te Aalst, .om als- .nog aan hem uil te betalen eene be looning voor gegeven vervolgonder wijs in 1924-25, nu blijkens uitspraak van Ged. Staten het gemeentebestuur verplicht was geweest dit onderwijs te doen geven, wat niet is geschied, doch wél door genoemd hoofd vrij willig is gegeven. De vergadering is van oordeel dat, waar de heer Ruger vrijwillig lot het geven van dat onderwijs over ging. de gemeente geen verplichting ten werd naar elkanders wederwaar digheden geïnformeerd. Maar noch de eene noch de an dere partij wilde iets loslaten. Mulot begreep best, dat de Slak iets voor hem verborg. Hij deed echter, alsof hij niets merkte, was vroolijk, ver kocht dwaasheden, lachte om elke kleinigheid met zijn groven, dom- men lach, en 'maakte allerlei com plimentjes aan Zéphyrine, die hij brutaalweg met een rozeknop ver geleek. Voortdurend liet hij nog meer wijn aanrukken, en liet einde was, dat de tongen los begonnen te ra ken. Eerst werd er nog wat over koe tjes en kalfjes gepraat, en toen zet te ieder zich wat meer op zijn ge mak neer, de mannen met hun elle bogen op tafel, terwijl Zéphyrine nog een stoel naar zich toetrok, waarop zij haar voeten legde. Mulot kwam nu te weten dat de Slak zijn wagen had verkocht, om dat hij genoeg had van liet reizen en trekken, en nu in Parijs woonde. Dit bericht deed hem vermoeden, dat het zijn gewezen compagnon den laatsten tijd meeliep en dat liet dus niet kwaad zou zijn de oude vriend schap weer aan te knoopen. Hij was zoo vroolijk en zoo gastvrij, en er werd zoo herhaaldelijk geklonken, dat Zéphyrine na verloop van een uur het geheim van hun welvaart al verklapt had. De Slak diende haar onder tafel een trap toe, maar het was al te tot betaling heeft. Besloten afwijzend te beschikken. Een verzoek van Adr. v. Ooijen te Aalst om vrijstelling van de be taling van schoolgeld ,daar hij niet is aangeslagen in de gem. 'Inkomsten belasting. De Voorzitter zegt, dat dit laatste juist is. Door de aftrek voor kinde ren en noodz. levensonderhoud is hem geen aanslag opgelegd. Zijn in komen was evenwel op f 800 vastge steld en daardoor valt hij juist in de termen voor het betalen van schoolgeld. De heer M. v. Ooijen gelooft dit niet. Hij betoogt dat adressant niet aangeslagen is en nu ook vrij is van schoolgeld. Voorz. De aanslag in het school geld is terecht opgelegd. v. Ooijen. Dat moet dan aan de verordening liggen. Die wil ik dan wel eens zien. Voorzitter. Zeker, ligt het aan de verordening. Komt u dan maar eens kijken. Besloten afwijzend te beschikken. Thans komt ter tafel een verzoek van den heer H. v. Westreenep, Hoofd der school te Poederoijen, om de bij hem in huur zijnde gem.- woning, van de gemeente te kunnen aankoopen voor den prijs van f2000. De Voorzitter zegt dat het naar zijne meening niet wenschelijk is dit huis te verkoopen. Men kan nooit weten door welke buitengewone om standigheden eens een opvolger voor het tegenwoordige Hoofd zou jmoelen komen en dan had de gemeente geen woning. Met algem. stemmen zon der verdere discussie besloten op dit verzoek niet. in te gaan. Verzoek van li. Th. v. d. Velde c.s. te Poederoijen om de politiever ordening" te wijzigen. De Voorzitter zegt dat dit verzoek vermoedelijk voortspruit uit eene kwestie, die v. d. Velden met zjjn buurman heeft gehad en mogelijk nog heeft, over een mesthoop. Der gelijke geschillen zijn altijd moeilijk. De vergadering vindt na eenige bespreking geen aanleiding tot wijzi ging der politieverordening over te gaan. Wordt vervolgens artikelsge wijs behandeld en daarna vastge steld het kohier der hondenbelas ting voor het jaar 1926. De heer G. A. J. Bok vraagt of nog niets bekend is over de begroo ting. De Voorzitter zegt dat daarom trent nog geen enkel bericht van laat. Nu hadden Mulot en Fadart hen in handen. Het behoefde die twee maar een woord te kosten en zij waren verraden., 't Beste was dus, hen zooveel mogelijk te ontzien. Daarom durfde de Slak zijn woede niet te toonen, toen de twee scha vuiten hem en Zéphyrine 'savonis arm in arm naar hun woning brach ten, mee naar binnen stapten en in plaats van afscheid te nemen, zich zonder complimenten op een stroo- matras in den hoek van het vertrek neerlegden. Er was niets aan te doen, hij kon hen de deur niet uitzetten en zoo brachten z'ij den nacht bij hem door. Den volgenden morgen ging ieder aan zijn werk, maar tegen het etens uur waren de twee indringers weer aanwezig en 's avonds begon het ou de leventje van vroeger, schelden en tieren," dat het een schande was. Zéphyrine beweerde dat zij geen drukte meer kon verdragen, verliet het huis en nam haar toevlucht in de herberg om den hoek van dg straat, terwijl zij de mannen liet razen. De Slak beproefde den reus en Fadart aan het verstand te brengen, dat hij niet van plan was, hen voor niets in huis te nemen en le eten te geven. In ronde woorden zei hij tot hen, dat zij maar ergens elders hun tenten moesten opslaan. Je moest je schamen, zoo tegen oude kennissen te spreken, zeide Mu- Gcd. Staten is ontvangen, doch ver moedelijk houdt dit verband met de zooeven behandelde adressen van Hoofden van scholen. De heer v. Ooijen zegt dat hij gaarne wil weten op welke gronden B qn. W. een plaatsvervangend Sec retaris hebben benoemd. De Voorzitter. Dit is op wettelijke gronden gebeurt, of denkt U soms van niet v. Ooijen. Ik wil alleen de gron den weten. Het moet dan toch in de gemeentewet staan. Voorzitter. Ik denk ook wel, dat het ergens staan zal. U moet maar eens onderzoeken. v. Ooijen. Ik heb toch zeker het recht dit te vragen. Voorzitter. En ik ben zoo vrij U niet te antwoorden op al dat gevraag. G. A. J. Bok. Dit is alles goed en wel, maar ik wil het pok weten. Voorzitter. Dan zal ik aan (U een volgende maal een afdoend ant woord geven, voor vandaag sluit ik de vergadering. ltotkreupel. Onder een tweetal kudden scha pen te Schijndel is de zeer ernstige en gevreesde ziekte rotkreupel voor gekomen. Bereids werden door de dierenartsen maatregelen genomen om uitbreiding te voorkomen. o— Verkeersongevallen. Maandagavond omstreeks 9 uur reed de heer v. Essen uit Overschie met een drietal personen, waarvan een uit Overschie en 2 uit Hoek van Holland, die hij thuis ging brengen, met zijn auto over den Rotterdam- schenweg, nabij de Zwet, onder Delft toen van tegenovergestelde richting een auto naderde met verblindende lichten. Hierdoor week de bestuur der van de Overschiesche auto te ver uit, met het gevolg, dat zijn wagen langs den hoogen berm weggleed, over den kop sloeg en in den sloot terecht kwam. Drie inzittenden kon den naar buiten kruipen, doch (de 59-jarige J. 1. de Bie uit Overschie, bleek, toen men hem hulp wilde ver- leenen reeds overleden. De aannemers Sueters en Tjeenk te Lochum kwamen met hun mo torrijwiel in botsing met een bak kerskar, waarbij de heer Tjeenk te- lot. Jij, die de Kerlor dertig duizend francs hebt weten af te trogg'elen. Dertig duizend francs. Het is me ook wat, antwoordde de Slak op minachtenden toon. Daarmee ben in toch nog lang geen Rotschild. Dat is toch heelemaal je eigen schuld. Je had niet zoo stom moe ten zijn om Fanfan te laten weg- loopeii. Maar zeg eens, zeide Fadart, ter wijl hij een sigaret opstak, die rak ker is in Parijs. Ik heb er naar ge ïnformeerd en zijn signalement op gegeven, en nog niet lang geleden hebben ze hem op een nacht in het Champs Elisées gezien. Werkelijk'? riepen de beide an deren uit, vol belangstelling. We konden er van avond wel eens heengaan. Misschien vinden we hem, en dan pakken we hem weer. Hij schijnt er 'snachts te slapen. En als we hem snappen, zeide Mulot, terwijl hij kracht aan zijn woorden bijzette door een hevigén slag op de tafel. Dim zullen we het niet bij dertig duizend francs laten. Honderd duizend, twee honderd duizend zal die mijnheer de Kerlor moeten geven. Laat mij maar begaan antwoord de de Slak, als liet zoover is, zal ik wel een middel vinden om de vent hierheen te krijgen, en dan zal hij bloeden hoor, goedschiks of kwaad schiks. (•pSjOAiOA JpJOAvO NIEUWSBLAD ïosr het Land van Heusilen en Aites^deLangstraat en de Bommglerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1