Plaatselijk Nieuws gen de kar werd geslingerd. Zijn toe stand is zorgwekkend. O Voorzichtig met vuurwapenen. De heer A. Paardekooper te Krim pen a. d. Lek, die een revolver wil de schoonmaken had er niet op ge let, dat het wapen geladen was. Plotseling ging het schot af met het gevolg, dat een hand van den onvoorzichtige werd getroffen. o Kolendampvergiftiging. Zaterdag werd de oude heer en mevrouw Z. te Bergambacht bewus teloos te bed gevonden. Als oorzaak werd kolendampvergiftiging vastge steld. Geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse. De heer Z. kon tot bewustzijn worden gebracht en na eenigen tijd ook mevrouw. o— Schadeloosstelling aan de nagelaten betrekkingen van G. Ambrosius. Burgemeester en Wethouders van Rotterdam hebben den gemeenteraad voorgesteld een schadevergoeding van f 10.000 toe te kennen aan de na gelaten betrekkingen van den bij de bekende vervolging der souteneurs in de Delftsche straat omgekomen molenaar G. Ambrosius. f7000 aan de weduwe en f 1000 aan elk der 3 kinderen. O Berooving. Op verzoek van den burgemeester der gemeente Voorst is door de Apel- doornsche polilie aangehouden mej. M. verdacht van te Twello iemand te hebben beroofd van 100 gulden. Bij haar aanhouding werd inog een belangrijk bedrag aan geld in haar bezit gevonden. o Een aanwinst voor Wilton's Scheepswerf. De directie van Wilton's Machine fabriek en Scheepswerf te Rotter dam heeft Vrijdag definitief de trans actie gesloten, waarbij het 20.000- tonsdok en de Machinehal van |de Reiherstieg-Werft te Hamburg voor de som van f 1.200.000 in haar han den zijn overgegaan. Het dok zal worden gesleept naar de {nieuwe werf van Wilton te Schiedam, waar het, met de machinehal een plaats zal krijgen. Deze nieuwe aanwinst zal de werf van Wilton in staat stellen groote motoren voor zeeschepen te vervaardigen. Oplichting. De politie te Leiden heeft den 22-jarigen J. O. gearresteerd, die zich te Rotterdam heeft schuldig gemaakt aan oplichting tot een bedrag Van f 3000 en te 's Gravenhage voor f 40. o— Handel in zilver aan de grens. In het land van Waas het noord oostelijk deel van de provincie O ost- Vlaanderen is een aantal personen gearresteerd wegens het drijven van een ongeoorloofden handel in zilver tusschen België en Zeeuws-Vlaande- ren. In de grensstreek hebbeneven- eens, meestal met goed gevolg, huis zoekingen plaats. o— Aanbesteding. Donderdagmiddag is ten raadhuize te Dordrecht bestek 3 voordeBies- bosch inpoldering aanbesteed. Dit bestek omvat het tot rivierdijk ver zwaren van kaden over een lengte van 2409.60 M., het leggen van een rivierdijk over een lengte van 110.40 M., het maken van een haventje, enz. Van de 16 inschrijvers was de hoog ste J. P. v. Hunen, te Wassenaar, voor f269.000. Laagste was Joh. v. d. Heuvel te Made voor f 194.737. De gunning werd aangehouden. o B ij den landbouwer J. O vink te Dinksperloo stierf deze week een paard, dat den zeldzamen ouderdom van 45 jaar had bereikt. o— Inbraak. Vrijdagavond ruim elf uur zagen een paar rechercheurs schimmen in het gebouw van Elzevier s drukkerij, in de v. Ostadestraat te Amsterdam. Zij hadden even te voren in de buurt drie jongens gezien en vermoedden dat dezen zich in het gebouw zouden bevinden. Even later kwamen twee jongens naar buiten, van wie zij er één wisten te grijpen. De andere ont kwam na een worsteling. Hij en de derde zijn echter Zaterdag gearres teerd. De aangehoudenen zijn een 24-jarige boekdrukker, een 19-jarige letterzetter en een 19-jarige loodgie ter. Zij hadden den 68-jarigen bewa ker aan handen en voeten gebonden en hem met een hard voorwerp ee- nige slagen op het hoofd toegebracht welke echter niet van ernstigen aard waren. Uit een ijzeren kistje hadden zij' f 50 genomen. o Het verruimen van de Maas. Wij vernemen, dat de heer Ir. Dr. C. W. J. Lely, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Zutphen, door den Minister van Waterstaat tijdelijk is ontheven van den dienst van den IJssel van den aanleg van het Twen- te-Rijnkanaal. Hem is door den mi nister opdracht verleend een plan te maken tot het verruimen .van de Maas, om die geschikt te maken voor den afvoer van hoog opperwater. o— De Kabinetscrisis. Mr. J. Limburg, die door de Ko ningin belast is met het samenstellen van een extra-parlementair kabinet, is Zaterdag naar het Loo geweest om H. M. op de hoogte te stellen van den stand van zaken. Naar inen meldt zet Mr. Limburg zijn poging tot kabinetsformatie voort. o Jeugdige dievenbende gearresteerd. Vijf jongens waarvan de oudste 14 en de jongste 8 jaar oud hebben een geheele streek in Limburg onveilig gemaakt door diefstallen. Ze maakten daartoe gebruik van vracht- en bestelauto's, waar zij tij dens den rit opsprongen en die zij verlieten in de plaats waar zij dach ten hun slag te slaan. Vooral bestelauto's waarvan de bestuurder even afwezig was, ont glipten niet aan hun oog. Zelfs een petroleumtank-auto moest het ont gelden. FIuks draaiden de jongens tijdens het rijden de kraan open, zoodat later de geheele inhoud ver dwenen bleek. Het stelen van een kisy© sigaren uit een auto, waarvan uitlekte dat het clubje hieraan niet onschuldig was, leidde tot een uitgebreid onder zoek, dat twintig diefstallen en an dere feiten aan het licht bracht. o Aanvaringen op de Schelde. De Harwichboot „Antwerp" is Za terdagmiddag bij dikken mist voor Hansweert in aanvaring geweest met de Hullboot „Darlington". De botsing moet geweldig zijn ge weest want de Antwerp bekwam een groot gat aan den voorsteven, langs stuurboordzijde, waardoor het behoud van het schip in gevaar werd gebracht. Ook de Darlington bekwam zwa re averij en deze, evenals de Ant werp werd voor alle zekerheid na bij het Middelgat bij de peilschaal omhoog gezet. De passagiers van de Antwerp en een grooL gedeelte der bemanning werden overgebracht op een paar stoombooten, die in het Middelgat voor anker lagen en bij het opklaren van den mist naar Antwerpen zijn opgestoomd. I Even na de aanvaring bij 'Hans- weert werd een tweede ongeluk ge meld. Bij de reede van Astrueel (B.) was de „Poseidon' op een zandplaat geloopen. Na het lostrekken werd de boot door den stroom gegrepen en kwam met geweld tegen het Fran- sclie s.s. „Député Henri Durré" ge varen. Het Fransche schip, dat ter hoogte van de machinekamer werd getroffen, zonk onmiddellijk. Met moeite slaagde men er in de beman ning te redden. Een der opvarenden werd ernstig gewond naar een der Antwerpsche ziekenhuizen gebracht. Eveneens ter hoogte v/an Astru eel is het Duitsche s.s. „Targis" op het Noorsche s.s. „Rinda" geloopen. De Rinda was juist van reparatie te Rotterdam teruggekeerd. Beide schepen liepen zware averij op en zijn ter plaatse blijven liggen. o Het vermiste legervliegtuig Door een te IJmuiden binnengeko men vischbotter is gerapporteerd, dat tusschen Zandvoort en Scheve- ningen het net bleef vasthaken ach ter een voorwerp, dat over eenigen afstand werd medegesleept. Doordat het net scheurde, kon men het voor werp niet boven water krijgen. Van de vondst is mededeeling ge daan aan de bevoegde autoriteiten, omdat men meent te mogen aanne men, dat het net is blijven vastzit ten aan het sedert eenigen tijd ver miste en vermoedelijk in de Noord zee gezonken militaire vliegtuig. Heusden. J.l. Zaterdagavond gaf de Heusdensche Harmonie met me dewerking van de Heusdensche Too- neelvereeniging een goed geslaagde uitvoering in !jh!et café „De Gouden Leeuw". De verschillende muziek nummers werden zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht en gaarne brengen wij dan ook hulde aan den Directeur, de heer J. van Berkel, te Ammerzoden en aan de muzikan ten voor het door hen gepresteerde. Ook de tooneelstukjes kwamen goed tot hun recht. „De verstrooide No taris" is een aardig blijspel, maar „In den Barbierswinkel" vinden we wat erg „grof' en te weinig pittig, en daarom vonden wij de keuze van dit laatste stuk dan ook niet direct gelukkig. De spelers kweten zich flink van hun taak. Het spel van den Heer A. Hogetoren was als van ouds weer uitstekend en zijn goeden naam als acteur heeft hij dan ook in alle opzichten weten te handhaven. Ook de Heeren de Graag en de gebroeders Deurlo gaven goed spel te zien en deden de zaal menig maal schudden van het lachen. Alles te zamen genomen heeft de Harmonie een werkelijk aardigen en gezelligen avond gegeven en zij, die de uitvoering niet bijwoonden, heb ben inderdaad veel gemist. De zaal was flink bezet en het publiek toon de telkens zijne tevredenheid door welverdiend applaus. Ammerzodeu. Bij onderhandsche aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor den heer A. v. Rijnsbergen de Kerkwijk, architect D. de Bijl te Kerkwijk, werd inge schreven als volgt: J. Merks, Ammerzoden f 2694 J. Goesten Az., Ammerzoden -2789 W. Merks, Ammerzoden -3064 Gebr. v. Vianen, Ammerzoden -3074 Begrooting 2590. Andeï. Mede tengevolge van het vele autobusverkeer was de dijk van Andel naar Woudrichem zeer slecht te noemen. Thans zijn verschillende arbeiders bezig dezen te verbeteren en een dikke laag keislag aan ,te brengen. Hoewel dit, vooral voor de wielrijders, nu juist niet zoo aan genaam is, is het toch te voorzien, dat de dijk er door zal verbeteren. Almkerk. In de consistoriekamer der Ned. Hers. Kerk alhier, zal a.s. Zaterdag avond 6 30 uur de verkiezing plaats hebben van 5 Notabelen. Beneden-Langstraat. De vraag naar goed hooi blijft zeer aanhouden en geregeld wordt er aan vaste prijzen afgeleverd. Men besteedt voor eerste soort handelshooi f 22 f 24 per 500 KG., maar inferieure soorten worden weinig verhandeld. Ook de strooprijs is vast en staat op f 15 f 17 per 500 KG. Capelle. Het muziekgezelschap Kunst na Arbeidzal op Woensdag 24 en Don derdag 25 Fei>r. a.s, onder leiding van dec heer A. Christ in de zaal van den heer H. P. Mes zijn 2e uitvoering geven. - Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Hoogeveen Ds. A. Meyers alhier. Dnssen. Op 3 Maart a.s. hoopt Ds. Lutterveld Herv. pred. alhier, den dag te herdenken dat hy voor 25 jaar te Sprang (N. Br.) in den dienst des Wuords werd bevestigd. Naar wij vernemen hoopt d Herv Jongel.vereeniging »Eben Haëzer* te Hank (gem, Dusseri) op 26 Febr. a.s. 's avonds 6.30 uur in het lokaal »Uw Koninkrijk komen* haar jaarfeest te vieren. 's Gravemoer. Maandagavond was in de Geref. Kerk alh.er een radio-toestel aangebracht ter gelegenheid van de uit voering in de Groote Kerk te den Haag, ter eere van het jubileum van het Koninklijk Echtpaar. De belangstelling was zeer groot en het orkest vooral kwaua goed tot zyn recht, maar de 2ang was niet zeer duidelijk. Raamsdonksveer. Tot bestuursleden van de afd. Raamdonk der C.N.W. Bond werden gekozen de heeren A. H. van Trigt, B. A, Kramer en H. Netten, In het gezin van P. A. v. D. komt een geval van Roodvonk voor. Rijswijk. J.l. Vrijdag in den laten avond had alhier ©en ongeluk plaats dat gelukkig best is afgëloopen. Notaris Cool en zijn echtgenoot© uit Andel, reden per auto naar huis, toen mevrouw Cool, die aan het stuur zat, door den dikken mist het spoor bijster raakte en de stoep bij v. d. Nat afreed, die ongeveer pa- ralel met den Hoogen Maasdijk loopt. Midden op de stoep liep de auto te veel naar den buitenkanten sloeg om, juist tegen den muur van v. d. Nat. De Heer en Mevrouw Cool wisten zich uit de auto t© werken en kwamen met den schrik vrij. De auto was erg beschadigd ©n voor verder gebruik ongeschikt, zoodat de Heer ©n Mevrouw Cool naar huis moesten loopen. De muur, tegen wel ke de auto was gevallen, was geluk kig sterk genoeg om geen schade te beloopen. Sprang. Onze vroegere predikant Ds. D. van Lutterzeld, thans pred, by de Ned, H»rv Gemeente te Dussen hoopt 3 Maart den dag te herdenken dat hy voor 25-jaar te Sprang in het ambt werd bevestigd. Ds. van Lutterveld hoopt Zondag 7 Maart e.k. in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier zijn gedachtenis rede uit te spreken. De heer P. Bezemer uitZwijndrecht heeft zijn benoeming tot onderwijzer aan de Chr. School alhier aangenomen. Ge noemde zal deze week nog in functie treden. Veen. Dat losloopende honden som tijds gevaar kunnen opleveren voor wiel rijders ondervond Woensdag de Kantoor houder B. alhier onverwachts liep een hond voor zyn voorwiel en was een val onver mijdelijk. Hij bezeerde zich zoodanig in zijn gezicht, dat geneeskundige hulp hier voor werd ingeroepen. Wijk. Terwijl de arbeider K. alhier in de schuur bij de wed. V. Vrijdag eenige werkzaamheden verrichtte voelde hij zich plotseling onwel. Hy zakte in elkaar en was enkele uren bewusteloos. De hulp van Dr. S. uit Veen werd hiervoor ingeroepen. Na eenigen tyd kwam K. bij, ook moest hij voorioopig rusthouden. Waspik. Wijl door het overtollige water de landbouw werkzaamheden langen tijd moesten worden stopgezet, heerscht er thans een buitengewone bedrijvigheid op het veld. 't Is te hopen, dat het weer droog zal blijven, opdat de bewerking van het land zijn geregelden gang kan gaan. Door het breken van een staaldraad bij het ophyschen eeuer ijzeren plaat werd op de scheepsbouwwerven der N. V. v. h. P. en A. Ruijtenberg de werkman C. R. door de giek getroffen en bewusteloos ge slagen. Dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp constateert ernstige hoofd en rug wonden. Nadat het bewustzyu op het kantoor der firma was terug gekeerd, werd overbrenging naar het R. K. Liefde geslicht te Raamsdoüksteer noodig geoordeeld. Woudrichem. De uitvoering, j.i. Donderdagavond alhier gegevendoor de tooneelclub „Onderling genoegen' in het Societeitslokaal van den heer P. G, Wilhelm, is in alle opzichten uitnemend geslaagd. Konden we de keuze van ©en paar stukken nu niet direct bewonderen wegens gebrek aan „inhoud", het spel daarentegen was van het meerendeel der speel sters en spelers van het beste ge halte. De „kei" van den avond was de Heer Piet Wilhelm Junior, die wat dictie, mimiek en voordracht betreft, door geen speler van beroep zou kunnen worden verbeterd. Hoe schitterend was zijn spel b.v. in het stuk „Mijnheer de inspecteur", waar in hij als huzaar, verkapt Inspecteur der Belastingen optrad en hoe gees tig was hij als gemeenteraadslid in „Noch op lijst 11". De dames Net en Ans Wilhelm, kweten zich ook voortreffelijk van haar taak. De eerste was eenpracht- type van oude juffrouw en moeder, die telkens in haar ról zoo geheel wist te leggen, wat er juist in be hoorde. Mejuffrouw Ans Wilhelm was vooral goed in „Moeder geeft haar (zegen" en in „Liefdes komedie", in welke beide stukken zij als vrij ster bepaald onverbeterlijk spel gaf te zien, en waartoe haar aardige stem het hare stellig bijdroeg. De Heer P. v. Krieken toonde zich in „Mijnheer de Inspecteur" een eerste klas acteur. De „Rijksontvan ger," dien hij te zien gaf, was zóó goed, dat men in werkelijkheid voor zich meende te hebben een echte ontvanger van het genre, dat met zoo'n soort ontvangerssermn is in gespoten. Ook de Heer Westerhof verdient een extra woord van lof. Als „Man ke Piet" was hij geheel in een hem passende rol, waarin hij zeer ver dienstelijk acteerde. De Heeren Harry en Jo Wilhelm, Daniëls en P. van Andel en de Joo- de, waren in hunne rollen ook zeer op hun plaats. Ook zij gaven de duidelijkste bewijzen van „kunnen" en „willen". Een aardig strijkje on der directie van den heer J oh. Krie- laart, wisselde de voordrachten af. De verschillende nummers werden uitstekend uitgevoerd en getuigden er van dat Woudrichem meerdere goede musici binnen zijne wallen huisvest. Als merkwaardigheid mag worden vermeld dat zich onder de 10 acteurs en actrices 3 zoons en 3 dochters van den heer P. G. Wilhelm bevon den. Zijn jongste dochter was voor het eerst op de planken, zoodat om al zijne kinderen, ten getale van 11 eens of meermalen hun ongetwij feld aangeboren acteurtalenten voor het voetlicht hebben gebracht. Een gezellig dansje besloot den hoogst aangenamen avond. Bij beschikking van den Min. van oorlog is aan den dienstplichtige Gerrit Baks, van de lichting 1922 uit deze gemeente, met ingang van 16 Maart a.s. voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. In de Chr. Bewaarschool besprak Vrijdagavond 1.1. de heer Koetsveld uit Vugt, in een Openb. Verg. het onderwerp »Hoe en waarom moeten wy aan politiek doen?« Deze bijeenkomst, die goed bezocht was, werd geopend door den heer C. Vink Cz. voorz. der Chr. Hist. Kiesver. te dezer plaatse. Dat de heer K. het ten vo le is toevertrouwd als propogandist voor de Chr. Hist. Partij optetreden, bleek ook heden avond weder. Duidelijk liet hij uitkomen, aan de hand van Godswoord, hoe en waar om wij volgens de beginselen deze partij, aan politiek moeten doen. Aan het einde van zijn rede werden nog een paar vragen gesteld, eerstens door den voorz. die een uitlegging vroeg naar aan leiding van art. 12 van hun program en ten tweede door den heer P. van Tilburg inzake het gezantschap bij den Paus en de daardoor ontstane kabinetscrisis. De heer K. antwoordde zeer duidelijk en onom wonden. De vergadering werd door hem met dankzegging gesloten. Op Zaterdag 20 Febr. a.s.'s avonds 7,30 uur zal in café van GjoI de heer W. Drop te Breda, lid der Tweede Ka mer in een openb. bijeenkomst de huidige kabinets crisis bespreken. Deze bijeenkomst gaat uit van de S.D. A.P. afd. Woudrichem. Werkendam. De Zaterdagmiddag jl. gehouden voetbalmatch tusschen W. V. V. II alhier en Vitesse van Hardinxveid, eindigde met 3—1 in het voordeel van onze ver» eeniging. Hedenavond half acht zal voor de- Herv. Chr. Jonge!, en Jongem, vereeniging »Maranatha« in de oude school optreden de heer A. Dubbeldam. Onderwerp: Rich- tingen en stroomingen in de Ned, Herv,, Kerk. Zondag j.l. nm. 6 uur hield Dsi Jonker, gekomen van Voorburg, in de Geref. Kerk alhier zijn intree-predikatie, na des morgens bevestigd te zyn door Ds. de Bruijn van Nieuwendijk. Zijn Eerw, had tot tekst gekozen Jes. 50 4 en gaf op heel duidelijke wijze een verklaring van dit schriftgedeelte. Na de predikatie werden door hem toespraken gehouden tot de Gemeente,. Ouderlingen en Catechisanten en het College van B. en W. Hierop werd een woord gesproken door den heer M. J. van Oord, Ouderling. Nadat door Ds. do Bruyn, consulent van Werkendam, een toespraak was ge* houden tot Ds. Jonker en de gemeente^ werd tot slotzang gezongen Ps. 81 12. Dinsdag l.l. was op uiinoodsging van het Departement Werkendam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen uit Dordrecht naar hier overgekomen het bekende dubbelmannen-kwartet »Orpheus« Toen de heer Timmermans waarn, Voorz. deze avond opende, was de zaal geheel bezet. Reeds bij het eerste nummer »Eece quomudo moritur* van Handel, bleek dat het Nutsbestuur voor dezen avond een goede keuze had gedaan. Nog maar even was men aan het zingen1 of het was muisstil in de zaal, de aan wezigen werden als het ware getrokken, naar de zangers. Uit het daverende applaus dat by ieder nummer gehoord werd, bleek wel dat men hoogst voldaan was. Het laatste couplet van Moeder zegen van Opladen werd dank zij het daverend applaus herhaald. In het byzonder mag nog wel vermeld worden de bariton solo van den heer.' Lengton. Op schitterende wijze werd door' hem zyn zangnummers ten gehoore ge bracht en het luid applaus dat hem ten deel viel was dan ook wel verdiend. Ais toegift werd nog gegeven vViaamsche kermis* van Hullebroek. Te ruim 10 30 uur keerde de aan wezigen dan ook hoogst voldaan huiswaarts- Voor de Geief. Meisjesvereeniging; »Dient den Heere* trad de vorige week. in de Nutszaal op de heer L. Penning. Op heel duidelijke en aantrekkelijke wijze werd door hem een beschrijving gegeven van zyn leven en lotgevallen in Zuid-Afrika. Door middel van de projectielantaarns van het Nut werden eenige beelden u& Z. A. op het doek gebracht. Ook deze vereeniging kan zeggen dat zy een goede keuze had gedaan door de heer P. als spreker voor hen op te laten treden. De zaal was stampvol, overal waar men maar eenigszins zitten kon had men zich een plaatsje verschaft. Voordat men er erg in had was het ruim tien uur, toeo de heer PenniDg zyn rede geëindigd had.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2