GEVESTIGD A. VAN GUUR Te koop Zegehaver. Eigenheimer en Bed Star Notaris van GENDT HUIS Notaris VAN GENDT drachtige varkens DË RECLAME „CERES" Rijwielmagazijn Adverteiitiën. een ORGEL, II TE KOOP aangeboden: Notaris COOL C. BOUMAN, WINSTGEVEND Ingezonden te HEUSDEN: NET PERSOON Rijwielen, Rjjwielonderdeeten en toebehooren, te Drongelen. ANT. DE KOK, publiek verkoopen Heeft U ook al eens een proef genomen t Waalwijk. Ten gemeentehuize al hier hield de Kamer van Koophandel voor de Langstraat op Donderdag namiddag eene algemeene vergade ring waarop de voorzitter de heer B. Timmermans-Verschure zijn jaar lij ksche redevoering hield. In deze rede memoreerde de spr. den slag die de schoen- en leder industrie te Dongen trof door de deconfiture van een aldaar reeds ja ren gevestigde bankiersfirma. Met voldoening stond spr. stil bij het zeer voornaam gebeuren voor de Kamer van Waalwijk n.l. de in ternationale tentoonstelling voor de schoen- en lederindustrie, die een ge- weldig- succes is geweest en in bin nen- en buitenland ten zeerste is geprezen. Daarom achtte hij het zich tot een plicht hulde te brengen aan hen, die zich zooveelopoffering hebben getroost om deze tentoonstelling te organiseeren en te doen slagen. Als punt 1 gaf de agenda aan: Bespreking met afgevaardigden van het Hoofdbestuur der Posterij en en Telegrafie in zake de reorga nisatie van den postdienst. Rapport Nolting. De Postadministratie werd verte genwoordigd door de heeren L. Truffino, inspecteur der posterijen in algemeenen dienst en G. Wolters, inspecteur te 's-Bosch. Tot deze be spreking waren mede uitgenoodigd eenige belanghebbende gemeentebe sturen. Vertegenwoordigd waren de gemeenten: Geertruidenberg, Sprang- Capelle, Loon op Zand-Kaatsheuvel, 's-Gravemoer en Waspik, terwijl de bespreking nog werd bijgewoond door afgevaardigden van de Veree- niging Kaatsheuvels Belang. Bij zijn welkomswoord deelde de voorzitter mede, dat de Kamer na publicatie van het rapport der Com missie! Nolting in een uitvoerig adres bezwaren tegen de voorgestel de reorganisatie heeft kenbaar ge maakt. In het bijzonder werd in dat adres de vrees uitgesproken, dat vooral het platte land het eerst en het meest door de maatregelen fot versobering van den dienst zouden worden getroffen en dat daardoor handel e,n industrie ten platten lan de, die in zoo menig opzicht toch reeds in zooveel moeilijker positie verkeeren dan die in bevolkings centra, zullen worden benadeeld. Door den heer Truffino werden in zijn inleiding achtereenvolgens een zevental punten, uit het door den voorzitter bedoelde adres, bespro- fc ken: 1. Niet alleen het platte land zal de slagen hebben op te vangen van de versobering, deze wordt even goed doorgevoerd voor de diensten in de gröote steden. Hij verwees daarbij naar het inkrimpen van het aantal bestellingen. 2. Met betrekking tot de gemaak te opmerking omtrent bezuiniging op salarissen, wees hij op de reeds toe gepaste salarisverminderingen en op het geringer worden der promotie kansen. 3. Hij onderschrijft, dat bij in krimping van de diensten hei ge bruik zal terugloopen. De reorga nisatie beoogt alleen het wegnemen van elke luxe. 4. De verlaging van de tarieven zal een ruimer gebruik in jde hand werken. Aan de hand van statistie ken werd aangetoond, dat verlaging niet kan worden gecompenseerd door hoogere opbrengst tengevolge van ruimer gebruik. 5. Verlenging van arbeidstijden intensiever gebruik der arbeidskrach ten. Hier werd verwezen naar de regeling der dienstvoorwaarden. 6. De bezoldiging van plaatselij ke krachten behoort niet uit te gaan boven de plaatselijk geldende loo- nen, aanstelling van personeel inlos dienstverband kan voor verhooging der arbeidsprestatie gewenschtzijn. Aanstelling in los dienstverband wordt reeds toegepast. Een regeling der bezoldiging op basis van den plaatselijken loonstandaard wordtin den weg gestaan door liet Rijksbe zoldigingsbesluit. 7. Omzetting van hoofdkantoren in "bijkantoren en van hulpkantoren in stations. Met de omzetting van hoofdkantoren is met 38 kantoren een proef genomen, 300 hulpkanto ren zijn omgezet in stations, [klach ten van eenige beteekenis zijn niet ingekomen. In de daarop volgende debatten werden zoowel door de leden der Kamer als door de vertegenwoor digers der gemeenten de plaatselijke belangen vooral die van handel en industrie naar voren gebracht. Door een der aanwezige Burgemeesters werd de opmerking gemaakt, dat dui zenden worden besteed aan een reus achtig postkantoor te Utrecht, ter wijl voor kantoren op het platteland alles wordt beknibbeld. Aan hel slot constateert de Voor zitter ,dat de bespreking over en weer zeer nuttig is geweest en dat hij met voldoening acte heeft geno men van de verklaring van den heer Truffino, dat geen veranderingen zul len worden aangebracht, alvorens van gedachten te hebben gewisseld met de betrokken gemeentebesturen en met cle Kamer van Koophandel. Daarna wordt voortgezet de be handeling van de agenda. De Voorzitter geeft een kort over zicht van den economischen toestand in het district der Kamer over het afgeloopen jaar en luidt als volgt: In den loop van 1925 bleef de toe stand van de schoenindustrie zich niet in gunstigen zin ontwikkelen. Zonder onmiddellijk aanwijsbare oorzaken maakte de gunstige ten- denz van- de eerste helft van het jaar plaats voor een minder guns- stige in de tweede helft. Uitvoer van schoen (van leder): 1924: 448.709 paren, waarde f 2.078.000 '25, 310.343 paren, waarde f 1.634.000. Invoer idem: 1924, 2.956.210 pa ren, waarde f6.262.000; '25,2.925.637 paren, waarde f 6.028.000. De slechte gang van zaken in het schoenwinkelbedrijf vond zijn terug slag in het financiëele resultaat der exploitatie van de schoenfabrieKen. De lederindustrie toont een vrij wel gelijk beeld wat de gang van zaken betreft, als de schoenindustrie Jammer genoeg bleef de export naar Duitschland in het begin van 1925 niet aanhouden. Bedroeg de uitvoer van zooileder in het eerste half jaar nog 491.000 Kg., met een waarde van f 1.163.000, in het tweede half jaar kan slechts een cijfer van 334.000 Kg. worden be reikt met een waarde van f 797.000. Het totaal uitvoerkwantum bleef 455.000 Kg. of ongeveer een derde beneden dat van 1924. Weliswaar daalde ook de invoer van zooileder doch niet in die mate als de export afnam. Bedroeg het importkwantum in 1924, 976.000 Kg., in 1925 bedroeg het 816.000 Kg. of 160.000 Kg. minder dan in 1924. Ook de overleder industrie zag haar hoopvolle verwachtingen voor 1925 niet bevredigd. Ook hier gun stige omzetten in den aanvang en een gedrukte stemming op het einde. De uitvoer van overleder bedroeg 473.000 Kg. minder dan in 1924. Weliswaar verminderde de invoer met 361 Kg. doch deze vermindering bleef nog 112.000 Kg. beneden die van den uitvoer, in het tweede half jaar liep de uitvoer terug tot onge veer twee derde van het eerste half jaar. Deze teruggang is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de bemoeilijking van den export. Met genoegen constateerde spre ker de belangstelling voor de Rijks school en het Proefstation voor de schoen- en lederindustrie; het druk ke werk dat de scheepswerven had den. de bevredigende uitkomsten die riet- en hoepelindustrie gaven, de goede gang van zaken in de manden- industrie. De resultaten waren er gunstiger dan in 1924. In het Land- en Tuinbouwbedrijf kan gesproken worden van een goed jaar. De tuinbouw neemt in alle onderdeelen gestadig toe. Grootc schade werd echter aangebracht door den hoogen waterstand van ee nige weken terug. De uitkomsten in de winkelbedrij ven gaven slechts matige bevrediging terwijl de industrieele kleinbedrijven niet op een gunstige positie konden bogen. In het algemeen genomen geeft de economische toestand in het district der Kamer, hoewel werkloosheid geen ernstigen vorm aannam, slechts matige bevrediging. Hij memoreerde vervolgens het ju bileum dat de Secretaris der Kamer op 1 Febr. vierde als Secretaris der gemeente Waalwijk. Spreker heeft gemeend te handelen in den geest der leden door den Secretaris, die thans reeds tien jaren als Secretaris der Kamer werkzaam is, door hem op dien dag met den adjunct Secreta ris te complimenteeren namens de Kamer als erkenning voor de vele verdiensten die hij heeft voor han del en nijverheid in het district en die hem zoo na aan het hart liggen. Hij herhaalt de toen gesproken woorden van gelukwensch en sprak daarbij de hoop uit, dat het hem ge geven moge zijn eens nog het zilve ren jubileum als Secretaris der Ka mer te vieren. De vergadering be tuigde hartelijk instemming met het gesprokene Onderzocht werden de geloofs brieven van de herkozen leden en werd tot toelating besloten. Tot voorzitter werd herkozen B. Timmermans-Verschuren, tot voor zitter der afd. Grootbedrijf herkozen A. Smits, terwijl tot Voorzitter der afd. Kleinbedrijf werd gekozen M. Beerens, in plaats van J. B. de Lan ge, die voor herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen. Besloten werd adhaesie te betui gen aan het adres der Arnhemsche Kamer inzake de procedure voor het Kantongerecht voor het innen van kleine vorderingen, met dien ver stande, dat men niet wenscht te tre den in de beoordeeling van de doel matigheid van het aangeboden ont werp van wet, doch meer om te ge tuigen van de noodzakelijkheid dat verbetering in de procedure wordt gebracht. De leden der commisiën voor het Handelsregister, voor verkeersbelan- gen en voor het jaarverslag werden bij acclamatie herkozen. 'Behandeld werd liet rapport der Commissie voor Verkeersbelangen inzake het adres der Rotterdamsche Kamer met betrekking tot het met België gesloten handelsverdrag. De Kamer was van gevoelen,dat deze kwestie van alle zijden (door zeer deskundigen voldoende wordt belicht en wordt deze aangelegen heid voorloopig van de agenda afge voerd. De Kamer sprak zich in beginsel uit tegen het verbindend verklaren van de Collectieve Arbeidsovereen komst. In zake het onderzoek doorFran- sche Douanebeambten naar goede- ren van Nederlandsehen oorsprong, was de vergadering van oordeel dat moet worden aangedrongen op er- kenning van de door de Kamer afge- geven certificaten van oorsprong. Verschillende ingekomen stukken werden nog behandeld, waaronder berichten der goedkeuring der be- grooting 1926 en de voor dat jaar j verleende subsidies, zoomede ac countantsrapport omtrent de finanti- eele administratie der internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie Waalwijk 1925. Zuiliehem. J.l. Woensdagavond had een algemeene ledenvergadering der Veiling- vereeniging Zuiliehem e. o. plaats. De aftredende heeren G. Bok, J. v. Loopik en E. van Dalen werden allen herkozen. Het salaris van den Secretaris werd met f50 verhoogd, zoodat dit nu f 100. bedraagt. Dö rekening en verantwoording werden onveranderd goedgekeurd. Alle leden werden weder zooals voorheen in de gelegenheid gesteld om pootaardappelen en j kunstmest door bemiddeling van de vereeni- ging te betrekken. Voor de loting 1927, zijn voor deze gemeente ingeschreven 14 personen. Over de maand Jan. 1926 zijn 7 stuks rundvee als gestorven aangegeven. Ter keuring aangegeven voor huisslachting 3 varkens, 1 rund. Als Voorzitter der vereeeniging Volksonderwijs Zuiliehem e o. is gekozen op 28 Jan. jl. de heer C. Hooijkaas, als tweede Voorzitster Mej. P. M. de Wilt. Als 1 en 2e Secretaris H. W. Kanselaar en C. Koek. Als le en 2e Penningmeester B, W. Timmers en K. J. v. d. Linden. Als Commissaris de heer II. Westerlaken. Jl. Donderdag werd door de Ouder- Commissie der O. L. School alhier, een ouderavond gehouden die zeer goed bezocht was. Ruim 65 ouders en eenige belang stellenden waren aanwezig. Het program werd keurig afgewerkt. De Ouder Commissie bracht nogmaals haren oprechten dank aan het hoofd der school en het onderwijzend personeel en aan allen die er toe bijgedragen hadden dezen avond zoo goed mogelyk te doen slagen. J.l. Vrijdag is alhier in de rivier de Waal gezonken het zeilschip sMaria Neeltje* uit Ouderkerk a. d. Yssel, waarvan gezagvoerder is Martinus Hendrik Geeriing. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Daar het schip in de vaargeul zit, zullen spoedig maatregelen tot lichting worden genomen. Zaltbommel. Door den architect den heer M. Koeken werd namens den heer Ruijmschoot by uitnoodiging aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan den Stati onsweg begrooting f 5163. Ingeschre ven werd J. C. van Bercheoa, Waarden burg f 5744. Th. Blom, Zaltbommel f 5724, W. Verkuijl, Brucbem, f5683, Gebrs. Van Boort, Zaltbommel, f 5500. J. A. J. Vermeeren, Zaltbommel, f5421* Den laagsten inschryver geguRd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie), M. d. R. Mogen wij U door dezen beleefd ver zoeken ons eenige plaatsruimte te willen verleenen in uw veelgelezen blad. Zooals algemeen wel bekend zal zijn werd te dezer stede een comité gevormd teneinde gelden in te zamelen voor een geschenk dat den Heer en Mevrouw Auër bij hun vertrek naar elders zou worden aangeboden. Dat men met dit plan sympathi seerde bleek wel uit het bedrag, dat het Comité in staat stelde een prachtig zilveren jardinière te kunnen koopen. Eén ding echter betreuren wij, dat zoo iets in D«n Bosch gekocht moest worden. Waarom kon de levering niet aan een inwoner van Heusden gegund worden. Of dacht het Comité soms dat ze zich daar mede bevoordeelen kon, terwijl zoo'n jar dinière gaarne door inwoners van Heusden gemaakt werd. 't Spijt ons dat we het ijverige Comité langs dezen publieken weg dit verwijt moeten doen. Ook gelooven we, en meerdere neringdoenden zullen het met ons eens zijn, dat de Heer en Mevrouw Auër het ook beslist aangenamer gevonden zouden hebben als dit geschenk door een Hausde- naar vervaardigd was, te meer nog daar de gelden voornamelyk door inwoners van ons stadje bijeen waren gebracht, waar onder ook beide ondergeteekenden. U, geachte Redacteur, beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte. WILH BREHM. C. DE KEMP. Goud- en Zilversmeden. Heusden. Openbare Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 19 Februari a.s. des nam. 7,30 uur. Agenda 1. Beëadiging vari hel nieuw gekozen raadslid, den Heer Mr. W. Ruitinga. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Mededeeling van ingekomeu stukken. 4. Verzoek van vergunninghouders om ophelflng van het tapverbod tijdens de kermis. 5. Verzoek van de Directie der Hol- landsche Buurtspoorwegen om eene bijdrage in het exploitatietekort der tramlyn Drunen—Heusden. 6. Verzoek van het Bestuur der R K. Byz. scholen, om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der L.O.wet, 7. Vas-tstsielling kohier lioolbeiasting'26. 8. Verzoekschriften ontheffing rioolöelas- ting 1925. 9. Wijziging der gemeente begrootingen over 1925 en 1926. - 15 Febr, De heer Chr. Merkx Jr. heeft entsiag genomen als vice-preside-j t der R. K. fanfare, wat door zeer velen mei leedwezen zal worden vernomen en terecht. Med. Doet8. Arts ten huize van Dr. AUËR, Hoogstraat 0130, - Tel. 25. SPREEKUUR 8—9. biedt zich aan voor degelijk Orgelles. Omtrek Heusden. Brieven onder letter A Bureau van dit blad. GEVRAAGD door Zang vereen. beneden f 100. Brieven met opgave van prijs en welke registers aan T. VAN HERWIJNEN, Uitwijk (gem. Almkeik, N.-Br.). een zoo goed als nieuwe brood- kar op veeree met vKonings" patentas. Te bevragen en te bezich tigen bij WIJK (bij Heusden). door de Noordbr. Mij, v. Land bouw goedgekeurde Prijs f 16.— de 100 K.G. bij den landbouwer G. BOOM, B. Br oek. Prima kwaliteit 7 zonder zieken. Direct leverbaar bij M. Baars Wzn 's Gravendeel TELEF. INT. 15. zal op DINSDAGEN 23 FEBRUARI en 9 MAART 1926, telkens v.m. 10 u. precies by D. van Wijk te Aalburg, by i n z e t en toe slag VEILEN, t/v erven P. MANS. Htm goed onderhonden aan de Cathelynesteeg te Aalburg, groot 32 c.A. Zie biljetten. te HEUSDEN, zal op Donderdag 25 Febr. 1926, publiek verhuren: voor dit seizoen a. n.m. 2 u, precies bij R. Bou man te E e t h e n t.v. dames v. Gellicum 1.40.20 H.A. WEILAND »de Lange Tweemorgenin den Polder van Meeuwen. 4.00.00 H.A. WEILAND »de Lankeru in den Polder van Eethen. 2.45.40 H.A. WEILAND »de Vlierd* te Drongelen. voor 4 jaar b. n.m. 3 u precies by Adr, Kramer te Genderen t. v. Waterschap van Genderen 0.70.00 H.A. WEILAND »de Dorpsmorgenaldaar. 1 31.20 H.A. WEILAND »de Bruinsheulenc aldaar. 2.55.58 H.A. WEILAND *de Viermorgen« in het Retselaar al daar. en een perceel WEILAND »de Doeverensche Steeg<c aldaar en t.v. den heer A. de Jong-Saakes 1 98.00 H.A. WEILAND in het Retselaar. Zie biljetten. te ANDEL, zal voor den heer C. van Andel te Andel, een partij mooie le te Babiloniënbroek by café Lankhaar op DONDERDAG 18 FEBRUARI a.s. v.m, 10 uur; 2e te Giessen, bij café de Lorm op VRIJDAG 19 FEBRUARI a.s. n.m. 2 uur. Betaaldag 1 October 1926, mits twee goede borgen. lOpCt. opgeld Contant. Drie Trompetterstraat HEUSDEN, heeft ontvangen alle soorten Groenten in blik Zalm, Kreeft, Sardines, Sardel- ringen, Lunchtong, gesneden Ossetong, Kippenred, Herrings, Ansjovisch, Paling, Garnalen, Mosselen in Gelei, potjes Soja, luxe potjes Gembes, matjes Vijgen, kistjes Vijgen, doosjes Dadals enz. Minzaam aanbevdvnd. IN DIT BLAD IS De groote zorgen die wij steeds besteden, om de kwaliteit der door ons verkochte tot het allerhoogste peil op te voeren, en daarbij toch nog de prijzen zeer concnrreerend stellen, zoodat zij niet duurder zijn dan vele minderwaardige kwaliteiten, maken dat het HET ADRES is geworden voor de inwoners van het Land van Heusden en Altena. ■nu iTI—TOiiIIIIIIH WBWWati

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 3