Tweede Blad IfteWSwjK voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. io, 4578 Woeosiiao i7 Februari Schrale lippen. PU ROL Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET Strafzitting van het Kantonge recht te HEUSDEN van Vrij dag 5 Februari 1926. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Om meren; Ambtenaar van het O. M. Jhr. Mr. Twiss Quarles van Ufford, Griffier: Mr. W. Ruitinga. In geen tijden is er zoo'n kleine zitting geweest, want slechts 49 za ken zijn te behandelen. Acht kinderzaken worden met ge floten deuren behandeld. P. W. v. B., te Woudrichem kreeg l maand tuchtschool met een proeftijd van één jaar, omdat hij bij het lossen van schapen van een wagen de die ren had mishandeld, door ze bij de wol te pakken, en daarna van een 1.25 M. lioogen wagen te gooien, zoodat zelfs een der schapen op de zijde en met den kop omlaag viel. en het publiek er zijne afkeuring over te kennen gaf. Bovendien was hij zeer brutaal opgetreden tegen den Wachtmeester der Kon. Marrech. te W oudrichem. De in de vorige zilting uitgestel de zaak tegen A. B. scheepsslooper te Woudrichem, die ook thans niet is verschenen, wordt als getuige ge hoord M. Zwamborn, Inspecteur van den Raad van Arbeid te Gorinchem. Getuige verklaart, dat hij vroeger nooit moeite met verdachte heeft gehad, maar dat verdachte tegen woordig wel twee broertjes dood heeft aan zegeltejs plakken en er op alle manieren van tracht af te komen. Ook heeft verdachte gewei gerd inlichtingen te geven, die door getuige van hem werden gevraagd. De heer Ambtenaar eischte tegen verdachte 134 geldboeten, elk van f 1,00 sub. 1 dag hechtenis voor elke boete, zulks voor het niet-plakken der zegels en f 25 boete sub. 20 da gen voor het weigeren van inlich tingen geven. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot 134 boeten ieder van 50 cent, bij 'niet-betaling te vervangen door; 1 dag hechtenis voor elke boe te en voor het weigeren van het geven van inlchtiingen tot eene geld boete van f 10 sub. 5 dagen hechte nis. J. M. J. landbouwer te Werken dam werd ten laste gelegd dat hij bij eene volksverzameling op den openbaren weg, Hoogstraat, zich niet onmiddellijk op de eerste vordering van den veldwachter Meijer, had ver wijderd. Verdachte ontkende en zei- de dat Meijer en een zekere van der Steenhoven naar hem toekwamen; Meijer en v. d. Steenhoven hadden iets met elkaar, waardoor eenige menschen bij elkaar kwamen; ver dachte had zaken te behandelen; Meijer zei éénmaal dat hij door moest loopen, waaraan hij geen ge volg gaf. Meijer als getuige gehoord ver klaarde dat er op 18 Augustus 1925, juist na eene strafzitting van het Kantongerecht, eene volksverzame ling was ontstaan op de Hoogstraat te Werkendam. Getuige had iets met zekeren v. d. Steenhoven, er kwa men toen plm. 10 a 12 menschen bij en er werd hard gelachen en geschreeuwd. Getuige had toen twee groote belhamels, zooals hij zeide, n.l. verdachte en v. d. Steenhoven gesommeerd om door te loopen en zulks geschiedde tot driemaal toe; v. d. Steenhoven ging weg en ver dachte niet. De Kantonrechter zei dat hij geen lijdelijk verzet tegen de politie kon dulden en zulks aller minst te Werkendam, Van Werken dam, aldus de Kantonrechter, heli ik hier het meeste last van al de gemeenten uil mijn kanton en daar van zijn eenige jonge kerels de schuld; ik zal die heeren wel lee- ren hoe ze zich behooren te gedra gen, want als zij niet weten dat ze op straat rustig moeten zijn, moet hun dat maai' geleerd worden. Verdachte kreeg f 15 boete, sub. 10 dagen hechtenis. De zaak tegen L. v. E. te Werken dam werd de vorige zitting uitge steld pin den veldwachter Meijer alsnog te hooren. De kwestie was deze dat een hpnd van verdachte een koe van G. Pruissen in het land zou hebben achterna gejaagd en ver- i volgens in den poot gebeten. Pruissen had verklaard van de geheele bijterij niets te weten en ook aan zijn koe niets te hebben I bespeurd. Meijer ,als getuige gehoord, ver klaarde dat het best mogelijk is dat Pruissen niet weet dat zijn koe ge beten is. Getuige had echter wel 10 maal klachten gehad van den heer Bogers dat er schapen en koeien gebeten werden. Meermalen heeft ge tuige den verdachte gewaarschuwd en op last van den Burgemeester moest deze zijn hond vasthouden. Dit vasthouden wilde verdachte niet doen. De Kantonrechter zeide in deze, nog wel eens een paar getuigen te willen hooren en gelastte daarom de dagvaarding tegen 19 Eebr. a.s. van J. Timmermans gem.-secretaris en C. Bogers, wethouder, terwijl hij tevens gelastte persoonlijke verschij ning van den verdachte. M. P., arbeider te Almkerk had een klerk bij den Raad van Arbeid te Tilburg willen beetnemen door dezen niet te willen noemen de werk gevers, bij wien hij tusschen 4 Aug. 1924 en 8 Mei 1925 gewerkt had. De bedrieger was nu echter zelf bedro gen, want als verdachte stond hij thans terecht. Hij bekende het hem ten laste ge legde en voegde er aan toe dat hij geen werk meer kon krijgen en dus broodeloos was, indien hij er zijn werkgevers tegen liet loopen door hunne namen te noemen. En zelf plakken kon van f 2 dagloon niet af. De Kantonrechter zeide verdachte een eerlijken kerel te vinden en zijn excuus te kunnen'begrijpen. Veroor deeling f 1 boete of 1 dag hechtenis. Th. J. v. G. landbouwer te Oud- heusden had op 2en Kerstdag een bout willen schieten om daarvan op den volgenden Zondag te kunnen smullen. Verdachte verklaarde niet te hebben geweten, dat het op 2en Kerstdag ook al verboden was om te jagen. De Kantonrechter gaf ver dachte den raad pm de lange win teravonden achter de kachel te be nutten met liet bestudeeren der Jachtwet, want nu moest Z.E.Acht bare den tweeden Kerstdag wel wat erg duur maken. Verdachte kre'eg f 1 of 1 dag, maar om liet geweer te mogen houden, daarvoor moet hij f25 betalen of er 10 dagen voor gaan zitten en dal is het ergste. ii J. C. B., wagenmaker te Almkerk had de Arbeidswet overtreden door. zijn zoontje van 16 jaren en Teunis van Drunen 's avonds om half tien nog te hebben laten werken aan het repareeren van een auto. Ver dachte was zelf niet thuis geweest, maar zijn zoon Klaas had hem me degedeeld dat hij met de auto had gereden en toen had bemerkt dat de remmen niet in orde waren en vervolgens met v. Drunen aan het repareeren was getogen, omdat de auto den volgenden dag weer vroeg loopen moest. Kantonrechter: Dat begrijp ik niet verzacht-geneest laste gelegde. Ik reed in de richting Werkendam, komende van Sleeuwijk en moest op een gegeven oogenbiik vaart verminderen voor een bocht. Ik zag toen .0111 de bocht op plm. 200 M. afstand een luxe-auto aanko men en toen reed ik zoover moge lijk rechts tot ik niet verder kon. Het was erg glad en ik heb toen ge stopt omdat ik anders zou slippen en ben toen door de gladheid eenigs- zins schuin op den weg komen te staan. De auto, die mij tegenkwam reed snel op mij toe, reed mijn wa gen aan en tuimelde toen van den dijk. Een en ander was zijn schuld en niet de mijne. Getuige B. v. Elzelingen: Ik reed zeer kalm omdat het zoo glad was. Om den bewusten draai gaf ik sig nalen. Een andere auto kwam mij toen tegen, en deze, die eenigszins links van den weg reed, deed moeite om naar rechts te komen, hetgeen wegens de gladheid niet gelukte. De Kantonrechter: Heeft verdach te bijtijds pogingen gedaan 0111 naar rechts uit te wijken? Getuige v. Elzelingen: Dat kan ik niet precies zeggen. Wel weet ik dat op het oogenbiik van de aanrijding de stuurinrichting van den wagen van verdachte naar rechts stond en dat hij met de voorwielen en de achterwielen, die stil stonden, dwars over den weg stond. Ik kon wegens de gladheid niet remmen. Getuige Arie v. d. Heuvel, mede passagier in de auto, die door van Elzelingen werd bestuurd: Vóór den draai zagen we een auto aankomen en v. Elzelingen reed toen zoo zacht jes mogelijk; verdachte reed toen ook langzaam, maar hij reed van links naar rechts toen het te laat was. Verdachte heeft toen vermoe delijk geremd, want de wielen ston den stil onder een hoek van 45 graden; de voorwielen stonden links en de achterwielen nog rechts van den weg. De dijn is ter plaatse goed en verdachte had rechts kunnen rij den, terwijl hij links op ons toe- reed. v. Elzelingen heeft terstond slop gezet en naar zijne "meening zou er geen ongeluk zijn gebeurd als verdachte maar steeds rechts ge reden had. Getuige J. W. v. Helden: Door beide auto's werd naar mijne schat ting 15 a 20 K.M. per uur gereden De wagen van verdachte, waarin ik Je zoon is pas 16 jaar en °mag dus I zat, reed middenspoor. Op een af- nog geen auto besturen. stand van plm. 200 M. zagen we een Verdachte: Ja, Ed.Achlb., dat is luxe-auto en verdachte heeft toen waar, maar hij rijdt altijd in gezel schap van v. Drunen. Kantonrechter: Wat ben je ér weer bezijden, want vaak genoeg heb ik gezien dat je jongen alleen in een auto zat. Verdachte: Ja, 'tzou een paar keer gebeurd "kunnen zijn. Kantonrechter: Neen, neen, 'tis hopen keeren gebeurd. V heb je toch aan dat gelieg aar,wat In plaats onmiddellijk geremd en rechts ge houden, maar het achterstel van den wagen wilde wegens de gladheid niet mee. Verdachte heeft ,nog overge schakeld op de kleine versnelling, maar tevergeefs, want de achter wielen bleven glijden én wilden niet over het paardenpad. Verdachte is toen stil gaan staan dwars over den weg". Vanaf het oogenbiik dat we rechts hielden tot dat we stil ston- dat je blij bent ,dat je hier zóo'n den zijn we wel plm. 10 M. geslipt goeiegen Kantonrechter hebt, die je geen proces-verbaal gaf of liet ge ven voor je vele overtredingen met je zoon ials Autobestuurder, wil je ime nu nog wat op den mouw (spelden- ookj Je denkt zeker dat de bewoners van het Almkerksche Verlaat maar slimmeriken zijn en wij hier te Heus den allemaal uilen, die nergens kaas van hebben gegeten. Jekrijgt van mij twee geldboeten élk van f 2,00 bij niet-betaling te vervangen door 2 maal 1 dag hechtenis en laat dit nu een waarschuwing zijn voor het vervolg. P. B. bierbottelaar te Breda moest terechtstaan, omdat hem bij dag- Op verzoek van den lieer Amb tenaar van het Openbaar Ministerie vond de Kantonrechter termen om geen verdere geluiden a décharge te hooren. De Heer Ambtenaar acht te het wettig en overtuigend bewijs van de schuld van verdachte aller minst bewezen en vroeg "dan ook vrijspraak. De verdedigster Mej Mr. Veth kon zich geheel met het requisitoir van den Ambtenaar vereenigen, zoodal haar taak in deze zaak al zeer ge makkelijk was. De Kantonrechter zeide liet ook niet de meening van den Heer Amb tenaar eens te zijn en meende ,ook vaarding was ten laste gelegd dat dat allerminst het wettig en over- hij als autobestuurder op den Sleeu- j tuigend bewijs van de schuld van wijkschen Dijk niet behoorlijk naar verdachte is komen vast te staan, rechts zou zijn uitgeweken toen hij een auto, bestuurd door B. van El zelingen tegenkwam. Verdachte: Ik ontken het mij ten Tableffert (groote doos 65 ets) zoodat verdachte werd vrijgespro ken. Getuige A. v. d. Heuvel: Dan ga ik in beroep. De Kantonrechter: Jij wilt zeker een nieuwigheidje in het Nederland- sche Strafrecht invoeren n.l. dat een getuige in beroep kan komen, maar. geachte Heer, 'tzal nu nog niet gaan, 'tspijt me wel voor jou, maar je zult me bij mijn uitspraak moeten neerleggen. Woudrichem. Maandagavond 8 Febr. hield onder Voorzitterschap van den heer C. M. Schaap, de Landb.vereen. »Simen- werkingc in café Wilhelm haar 6de jaar vergadering. Na een kort openingswoord, werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer H. van Andel, Secr.-Penningra., leest daarna het jaarverslag voor, waaruit blijkt, dat de omzet over 1925 bedroeg Kunstmest 49200 K.G. Zaai- en Pootgoed 900 K.G., Stroo 95700 K.G., Veevoeder 15500 K.G., tot een totaal bedrag van f 7524.—. Het batig saldo bedroeg op 1 Jan. 1.1. f50,63. De Voorzitter brengt dank aan den Secretaris voor zijn duidelijk jaarverslag en voor zijn onvermoeider] ijver, waarmede hij steeds voor de vereniging opkomt. De heer De Jong, Secretaris der N.-B. M. v. Landbouw, ter vergadering aanwezig, krijgt thans de gelegenheid te wijzen op het z.i.z. verkeerde besluit van deze ver eeniging, om te bedanken als lid der Mjj. Allereerst wijst hij op de verlaagde contributie, waardoor vrijwel aan het ver langen van deze afdeelirig is voldaan. Door een opsomming van hetgeen de Maat schappij de laatste jaren heeft gedaan, tracht hij het gezegde, als zou de Maat schappij niets voor hare leden doen, te vernietigen. Door de Maatschappij zjjn o.a. tot stand gekomen de Hagelverzeke- ring, Vereen. Landb.boekhouden, keuring van gewassen te velde enz. Ook de ver schillende demonstratie's werken nuttig op het Landbouwbedrijf. In het uitzicht wordt gesteld een gewassenwedstrijd in 't Land van Heusden en Altena, terwy! plannen bestaan cursussen te openen voor het selecteeren van aardappelen. Spr. wijst er op, dat de Regeering op ai wat landbouw betreft meer en meer gaat bezuinigen, zeer ten nadeele van dit bedrijf. Vandaar dat onze centrale orga nisatie steeds op de bres staat, daar waar noodig, de belangen van den landbouw te bepleiten. Tusschen de heer De Jongh en het lid A. B. Holster, wordt, naar aanleiding van het gesprokene, nog in enkele oogenblikken i van gedachten gewisseld. Hieruit blijkt, dat de heer H. een geheel andere kijk op de organisatie heeft, dan door den heer De Jongh wordt voorgesteld. De Voorzitter dankt daarop den heer De Jongh voor zijne toelichting én geeft den leden in overweging, eens r>a te gaan, of het lidmaatschap bij de Maatschappij wenscheiijk is. De commissie tot het nazien der rekening, bestaande uit de heeren Abr. van Ilov6n en A. Vink Azn., brengt bij monde van eerstgenoemde een gunstig rapport uit. De contributie wordt, evenals het vorig jaar, op f 1 „50 per lid vastgesteld. Het salaris van den Sacr.-Penningm. zal weder f40,bedragen. Wegens de minder gunstige financieele uitkomsten, zullen voor den rol blok geen aandeelen worden uitgeloot. Het voorste! Holster, om voor de sta tuien de Kon. goedkeuring aan te vragen, werd van de hand gewezen. Bij de rondvraag stelt de heer IJ. M Keniie voor, nog hedenavond een stemming te houden, om opnieuw toe te treden bij de Maatschappij. Dit voorstel wordt voldoende gesteund, zoodat het dadelijk in stemming wordt gebracht en met groote meerderheid van stemmen wordt aangenomen. De Secretaris kon niet verholen, over dit besluit zeer in zijn schik te zijn, dank baar gestemd als hij is, stort hij f 10. van zijn salaris terug in de kas. Van dit besluit tot toetreding zal bericht worden gedaan aan den heer De Jongh. Daar niemand meer het woord verlangt, wordt achtereenvolgens de groote verloting gehouden, waarbij een 7 tal nuttige werk tuigen onder de aanwezigen werd verloot. De Voorzitter sluit daarop de vergadering. Vergadering van den Raad der ge meente DUSSEN op Donderdag 11 Febr. des namiddags 3 uur. Alvorens met de agenda een aan vang te nemen wenscht de Voorzit ter de heer Snijders, in deze dit jaar eerst te houden vergadering volgens gebruik de leden gaarne zijn beste wenschen aan te bieden voor 1926. Hij durft vertrouwen dat de te verrichten arbeid zal strekken tot heil van de gemeente. De zorgelijke toestand waarin de gemeente wat betreft de financiën verkeert, kan door eendrachtige samenwerking weer te boven komen. De besmet telijke ziekte is gelukkig geweken. Heeft het afgeloopen jaar veel tegen spoed gebracht, gelukkig zijn er ook eenige lichtpunten te constateeren, svelke hij thans hier niet naar voren wil brengen. Met genoegen heeft hij vernomen, dat de heer v. d. Koppel is benoemd tot Dijkgraaf van den Zuid-Holland- schen Polder. Met deze benoeming wenscht hij hem gaarne namens alle leden van harte geluk. De heer van der Steen wil als (oud ste wethouder den voorzitter namens alle leden danken voor zijn uitge sproken wenschen en de hoop uit spreken dat het hem gegeven moge zijn er nog vele jaren onder de beste gezondheid voor de gemeente werk zaam te zijn. Het is waar. zegt spr. de financiëele toestand is door ver schillende omstandigheden voor de gemeente minder gunstig geweest, maar als wethouder kan hij getuigen, dat de Voorzitter heeft gedaan, wat in zijn vermogen was om de gemeen te zooveel mogelijk op te voeren. Namens alle leden spreekt hij nog maals den wensch uit, dat hij onder Gods onmisbaren zegen nog lange jaren aan het hoofd van de gemeen te mag staan. Alsdan wordt aan de orde gesteld een adres van de vereeniging Schut- tevaar waarin wordt gewezen op het hinderlijke van de lantaarn geplaatst voor de woning van den heer Van Balkom. Door het valsche licht dat die lantaarn geeft is het niet moge lijk om zonder gevaar bij avond of nacht in de haven binnen te komen. De Voorzitter merkt op dat door B. en W. direct na liet ontvangen van het adres de noodige maatre gelen zijn genomen zoodat in dit euvel reeds is voorzien. Van de commissie tot wering van schoolverzuim is een schrijven in gekomen, waarin wordt medegedeeld dat tot voorzitter van de commissie is benoemd de heer J. v. d. Steen en tot secretaris de lieer A. Boom. De geldleening groot f 25.000, waar toe in een vorige vergadering was besloten, is geplaatst bij den pensi oenraad te 's 11 age tegen een rente van! 4 drievierde pet. a pari. Vervolgens deelt de Voorzitter me de, dat de commissie de heeren Berm, v. d. Koppel en van Drunen de rekeningen van de typhus-bestrij- ding" hebben nagezien en in orde be vonden. De onkosten bedroegen f3231.20. Van particulieren is ont vangen f920.12, zoodat voor de ge meente overblijft te betalen de som van f2311.08. De commissie brengt gaarne dank aan allen die liebben geholpen om deze zoo gevreesde ziekte te bestrijden en verder zegt zij vati oordeel te zijn, dat bestrijding niet alleen een zuiver plaatselijk be lang is "maar van algemeen, redenen waarom zij B. en W. in overweging geeft bij het Rijk aan te dringen om in de gemaakte kosten voor dé helft mede te betalen. Van de commissie van toezicht, bestaande uit den burgemeester, den zeereerw. heer pastoor van Hank, de heeren dr. De Groot en A. v. d. Pluijin is een rapport verschenen dat in druk zal verschijnen en worden toegezonden aan alle personen die geholpen hebben de ziekte te be strijden. Uit dit rapport bleek dat er zich 41 gevallen van typhus hebben voor gedaan waarvan 6 met doodelijken afloop. Vier eerw. zusters van het klooster te Tilburg hebben de ver pleging op zich genomen en hebben dit gedaan op een wijze boven allen lof verheven. Ook het personeel van den zeer eerw. lieer pastoor wordt een warm woord van dank gebracht, wijl deze geheel gratis gedurende drie \jplle maanden de ziekenbarak hebben daar waar hulp werd ingeroepen. Aan het bestuur van liet Wit-Gele Kruis, het Roode Kruis, aan het ge meentebestuur en verder aan nog tal van andere personen wordt dank ge bracht voor de verleende diensten. De heer Hermans zegt, dat Zondag 27 Januari de R. K. Werklieden- vereeniging in vergadering bijeen is geweest en dat de 120 aanwezige leden hem hebben opgedragen aan den burgemeester en andere leden van het comité dank te brengen voor het doortastend optreden waardoor beslist erger is voorkomen. Een bij zonder woord van dank brengt hij van deze plaats aan den zeer eerw. heer Pastoor en dr. De Groot, die alles hebben gedaan, om deze ziekte tot een wijk te beperken. De Voorzitter zegt, dat als men dank moet gaan brengen aan de menschen die liebben gedaan wat in hun vermogen was om de ziekte te bestrijden alle menschen genoemd moeten worden. Allen, zonder uit zondering hebben gedaan wat ze hebben kunnen doen. Arbeiders met een loon van nog geen f 15 per week, soms heel wat minder, hebben nog f 1 per week afgegeven voor de bestrijding van deze ziekte. Daarvoor brengt hij gaarne hulde. Benoeming van een armmeester. Aan de beurt van aftreding is de heer A. v. Krimpen die met algem. stemmen wordt herbenoemd. i II i - r II- M II I» II II I lilMill in» u m -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5