Eerste Blad PIJH Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4582 Woensdag 3 Maart 1926 Biiitenlanilscli Overzicht. FEUILLETON „Het Kasteel van Kerlor". Binnenland. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61535. Und van alten» Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het vraagstuk der uitbreiding van den Raad van den Volkenbond blijft de gemoederen in Engeland bezig bonden. (Waarschijnlijk zal morgen een uit voerig debat over deze kwestie in het Lagerhuis piaats vinden. De di plomatieke medewerker van de Dai ly mail schrijft dal hel vraagstuk van den Raad van den Volkenbond ook door het kabinet besproken is en dat beslist kan worden verklaard, dat Chamberlain met terzijde stelling van zijn persoonlijke opvattingen, over deze vraag, en het is bekend schrijft de medewerker, dat deze niet geheel in overeenstemming met die van zijn overige collega's zijn, naar Genéve zal gaan met duidelijke in structies van het kabinet, volgens welke het in het tegenwoordige cri- tieke stadium noodig is, dat aan de menschen van Duitschland tenvolle de aandacht moet worden geschon ken, wil het te Londen en te Locarno volbrachte werk niet vernietigd wor den. Volgens hetzelfde blad heeft niet alleen China, doch ook de Perzische regeering een permanenten zetel in den Raad verlangd, zoo een zetel aan andere landen dan aan Duitschland mocht worden toegekend. De par lementaire medewerker van de Daily Telegraph schrijft, dat onder de le den van alle partijen in het Lager huis een onbehagelijk gevoel ten op zichte van de politiek der regeering bestaat. Volgens hem is de regee ring er niet voor, om een perma,;- nenten zetel aan Polen toe te ken nen. De diplomatieke medewerker van hetzelfde blad schrijft, dat men te 's Gravenhage uiterst gekant is te gen een uitbreiding van den Raad, vooral uit de overweging, dat een klein aantal leden de beste waarbor gen voor het nemen van besluiten met algemeene stemmen is. Naar deze medewerker verneemt, is men in Finland in hoofdzaak van dezelfde meening als Zweden, Noor wegen en Nederland. De terughou dendheid welke men te Tokio in acht neemt, is hieruit te verklaren, dat men daar wil afwachten in welken zin de beslissing in de overige ste- 206 Daar denkt hij aan het mes uit de vestibule, dat hij in zijn zak ge stoken had. Hij haalt, het te voor schijn en een oogenblik later heeft hij de touwen en de riemen doorge sneden en de prop uit de Iverlor's mond verwijderd. Mijnheer de Kerlor is ujhet, vroeg hij fluisterend. Ja, antwoordde de gevangene van liet bed springend. Toen keek hij het kereltje aan, p dat hem zijn vrijheid terug had ge geven en hoogstwaarschijnlijk zijn leven redde, en vroeg: Wie ben je? Ik ben, antwoordde de jongen aarzelend, ik ben... hier noemt men mij Fanfan, maar zoo meteen nog, in het huis waar ik vandaan kom, noemde mijn mama, die ik terugge vonden heb, mij Jean de Kerlor. Jean, riep de Kerlor terwijl hem een schok door de leden ging. Hoe is het mogelijk, mijn kind. Ja, ja, ik zal het u echter later vertellen, we moeten nu zoo gauw mogelijk weg. Gauw, gauw, riep het kind angstig, ze komen dadelijk te— rug Ook de Kerlor begreep, dat ze aan een groot gevaar blootgesteld wa den en vooral te Londen zal uitval len. Volgens de Times is uit de krin gen van den Volkenbond opnieuw het vroeger reeds aangeduide com promisvoorstel inzake de uitbreiding van den Raad van den Volkenbond aan de Engelsche regeering gedaan, volgens hetwelk Spanje tegelijk met Duitschland een permanenten zetel in den Raad zal verkrijgen, waar door een niet permanente zetel zal vrijkomen, die dan in Maart of an ders in de gewone vergadering van den Volkenbond in September aan Polen zou kunnen worden toegewe zen. Daarbij wordt er op gewezen, dat van de candidatuur van Spanje reeds in 1922 sprake is geweest en dat het toekennen van een zetel des tijds alleen door de vijandelijke hou ding van Brazilië niet is geschied. Spanje wordt meer dan eenig an der land getroffen door de bepaling, dat staten, die geen permanente ze tels hebben, die zetels niet langer dan drie jaren kunnen bekleeden en niet terstond voor een nieuwen ter mijn herkiesbaar zijn. In dat geval zou Spanje zijn permanenten zetel niet krijgen voor dat Duitschland zijn toestemming daartoe heeft gege ven. Dit plan kan intusschen niet tot stand komen zonder de goedkeu ring van alle leden van den Raad en er zijn nog geen aanwijzingen, dat Zweden zijn tegenstand zal laten va ren. De houding van één of twee an dere leden van den Raad is nog twij felachtig en waarschijnlijk niet ten gunste van de uitbreiding. Groote be- teekenis wordt ook aan de houding van Italië gehecht. Van de staten, die geen lid van den Raad zijn, gaan Nederland en Noorwegen samen met Zweden. Naar verluidt, heeft de Nederland- sche Gezant de aandacht der Engel sche regeering gevestigd op het feit, dat iedere uitbreiding van den Raad slechts mag plaats hebben, zoo dit tot verbetering en versterking van de samenstelling van den Raad kan dienen, doch geenszins ingegeven mag worden door overwegingen be treffende moeilijkheden, die er op een gegeven oogenblik bestaan. Een caféhouder schiet twee bezoe kers dood. Zondagavond halfelf ontstond in de gelagkamer van hotel Berger ode te Heerlerheide tusschen den café- ren, wanneer hij niet terstond ont vluchtte en zijn kind meetrekkend, zeide hij Kom gauw, Jean, kom mijn jon gen. De dronken vrouw was intusschen naar de tafel gewaggeld, had daar een mes gevonden en was toen tas tend en wankelend tot aan den trap naar den zolder gekropen, die zich naast den uitgang van de alkoof be vond. Daar stond zij in het donker te wachten. Op het oogenblik dat Fanfan haar voorbij wil loopen, heft zij het mes op.... Maar de Kerlor ziet het flikkeren en duwt het kind op zijde, het mes daalt neer en treft hem. Vader, vader, u is gewond, roept het arme kind, terwijl hij de som- nabule een stoot geeft, zoodat zij op den grond rolt, waar zij lachend blijft liggen. 'tls niets, fluisterde de Kerlor, ter wijl hij zijn zoon voortduwt, gauw, gauw maar. De deur is op slot, roept dedron ken vrouw ,die lachend op den grond heen en weer rolt, en daar komen de jongens ook al terug. Nu zijn je lui geknipt. Fanfan hoorde de schorre stem van de Slak al in de gang en ook het zware geluid van Mulot. Hierheen, hierheen vader, riep hij met een zeldzame tegenwoordigheid van geest terwijl hij zijn vader naar de trap. duwde. Op hetzelfde oogen- 1-TABl.E* houder Cernes en enkele lastige be zoekers ruzie. De twist liep zoo hoog dat men met stoelen Cernes te lijf ging, die daarop naar zijn slaapkamer reti reerde. Hij keerde in de gelagkamer terug gewapend met een revolver en loste een drietal schoten op zijn aanvallers, met het gevolg, dat 2 hunner dood neerstortten. Het zijn twee mannen van circa 40 jaar, Kodrisch en Messner, bei den mijnwerkers. Onmiddellijk na de schietpartij, meldde Cernes zich aan het politie bureau te Heerlen, waar hij een vol ledige bekentenis aflegde, waarna hij in verzekerde bewaring werd gesteld. Van andere zijde wordt-gemeld: Zondagavond tusschen half elf en elf uur kwam op het politiebureau te Heerlerheide bij Heerlen een ze kere Cernes zich aanmelden, die ge heel over stuur was en riep maar niets anders dan „kapoet". De politie stelde hem in arrest en ging op on derzoek uit. In het café aangekomen zag de politie twee personen door revol verschoten gedood ter aarde liggen. Geestelijke en geneeskundige hulp werd ingeroepen en de politie stel de een nader onderzoek in. Bij het onderzoek kwam vrijwel vast te staan, dat de caféhouder uit zelfverdediging had gehandeld. De twee verslagenen toch waren hem met stoelen dreigend tot op zijn slaapkamer gevolgd, waar Cernes de schoten gelost heeft. De justitie uit Maastricht werd gewaarschuwd. o De onbewaakte overwegen. 2 personen door den trein gedood. Zondagavond is door den sneltrein van Leeuwarden op den onbewaak- ten overweg ten zuiden van Akkrum een auto aangereden, waarin geze- blik blies hij de lamp uit en vloog eveneens de trap op. Het was hoog tijd. De dire schel men traden vloekend binnen. Die beroerde kwajongen was ner gens te vinden, zeide de Slak woel- dend. Dat weet ik wel, dat weet ik wel, riep de vrouw, die tevergeefs be proefde overeind te komen. Hij is hier met de Kerlor. Die hond, waar is hij, brulde Mu lot. Op den zolder, zeide de vrouw. Door Fanfan voortgeduwd had de Kerlor de laatste trede bereikt, toen beneden het slot werd omgedraaid. De angst verdubbelde de krachten van het kind, hij smeet de zolder deur dicht, schoof den grendel er voor en sleepte een kist aan, die hij tegen de deur duwde. In drie stappen was Mulot boven. Ze hebben de deur van binnen op slot gedaan, riep hij. Trap de deur dan in, schreeuwde de Slak. Waar moeten we heen, fluisterde de Kerlor, die geen uitweg meer wist, en begreep, dat hun het erg ste te wachten stond. Daar door, zeide Fanfan, terwijl hij naar het zolderramp je wees. Maar vader zou u er de kracht toe hebben, vroeg Fanfan. Het moet. Reeds kraakte de deur en vlogen de slinters er af, ze zou weldra be zweken zijn. In een oogwenk had Fanfan een ten waren de bij de toeristen beken de 42-jarige caféhouder Geert Dok ter en diens 47-jarige zwager Geert Zijlstra beiden uit Grouw. Beide inzittenden werden onmid dellijk gedood, de auto werd ver brijzeld. De politie stelt een onder zoek in. o— In kokend zeepsop gevallen. Donderdagmiddag had het ruim 3- jarig zoontje van den heer C. M. te Blerick het ongeluk achterover in een tobbe kokend zeepsop te vallen. Vrijdag is heit jongetje overleden. Onderzoek groot verlofgangers. Aan de inspectie groot verlofgan gers zullen dit jaar worden onder worpen de dienstplichtigen der lich tingen 1914 en 1917, het onderzoek zal worden gehouden in de maand Juli a.s. Auto-ongeluk. Zaterdagmiddag circa half vier had op den weg van 's-Bosch naar Vlij men een vrij ernstige aanrijding plaats ,die echter betrekkelijk goed is afgeloopen. Door het onklaar worden der stuurinrichting reed de lieer De L. uit Waalwijk met zijn auto op een van de richting Den Bosch komende hondenwagen, waarop vrouw v. Es- donk gezeten was. Haar zoontje,dat naast den wagen liep, werd met een gebroken been opgenomen en naar het ziekenhuis in den Bosch overge bracht terwijl de vrouw lichte kneu zingen opliep. De auto werd zwaar beschadigd. De heer Janssen, uit den Bosch die in de buurt was baalde met zijn auto geneeskundige hulp uit Vlijmen. Dr. Weijers legde een noodverband. Een dame, die in de auto zat, be kwam een ernstige beenwonde en werd evenals vr. Esdonk door den heer Janssen naar Vlijmen vervoerd, waar dr. Weijers hen verbond, waar na de heer Janssen hen huiswaarts vervoerde. Het voorgedeelte der auto werd geheel ingedrukt en de hondenkar was totaal in stukken gereden. Een der honden werd gedood. De oorzaak van het ongeval zou zijn een plotseling onklaar worden der stuurinrichting van de auto. o— Doodgebleven op zijn post. Toen de machinist de W. van Roo sendaal met zijn trein blokpost 52 tweede kist onder het raam getrok ken, zette daar een ouden stoel op en uit al zijn macht duwend, gelukte het hem zijn vader naar boven te werken. Ondanks de hevige pijn, die zijn wond hem deed, wist de Kerlor door het raampje op het dak te ko men. Daar draaide hij zich om, en stak zijn hand uit^ om zijn zoojn op te trekken. Wacht, eerst de trap weg, zeide het dappere kereltje, die op alles bedacht was. Hij ging op den rand van het raampje zitten, stak zijn voeten on der de dwarsleuning van den sjoel en haalde dien zoo naar boven. Gered, fluisterde het kind zege vierend. Een heftig gekraak antwoordde hem, de zolderdeur vloog in twee- en. De reus wringt zich door die opening als een wild (dier, dat zijn prooi gaat bespringen. Maar nauwelijks is hij binnen Qf hij stoot een vreeselijken vloekuit. Wat is er, vraagt Fadart. Ze zijn weg. Weg. brult de Slak. Door het raam. Ze kunnen nog niet ver zijn, brult Fadart. Naar beneden. Ze achterna. En in de duisternis (elkander bij na onderstbovend loopend, vliegen zij de trap af, de deur uit, de vluch telingen achterna. te Willemsdorp passeeren moest, werd hij wegens onveilig sein tot stoppen genoodzaakt. De vertraging duurde opmerkelijk lang, zoodat de machinist een onderzoek ging instel len, en tot zijn grooten schrik moesi bemerken, dat de wachter dood op zijn posL zat. De man was vermoe delijk door een hartverlamming ge troffen. o— Brandende pijp in zijn zak gestoken. Toen de bejaarde B. te Asten bij Helmond op het land aan het wer ken was, raakte hij plotseling in brand. De vlammen sloegen uit zijn kleeren. Voorbijgangers boden den ouden man hulp, doch konden niet voorkomen, dat de ongelukkige zeer ernstige brandwonden bekwam en wel dermate, dat hij op last van Dr. Verhoeven naar het gasthuis te Hel mond werd overgebracht. Gebleken is, dat de man zijn pijp, welke nog niet was uitgebrand, in zijn zak had gestoken, met het ge volg, dat het vuur zich aan zijn kleederen mededeelde. o Het doorsteken van waterkeringen. De Rechtbank te Zutphen heeft uitspraak gedaan in de strafzaak te gen de zestien landbouwers uit Mar- kelenbroek, die tijdens den jongsten watersnood in de buurt van Dorther- hoek onder Laren een dijk doorsta ken, om zoo te bereiken, dat hun gronden minder overlast van het wa ter zouden ondervinden. Zij zijn al len veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf. De eisch was 3 mnd. De gevaarlijke draad. Op de boerderij van Weren op de grens tusschen Oeffelt en Beugen is een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het dorschen van rogge zijn vier per sonen inaanraking gekomen met de electrische leiding, waardoor allen bewusteloos werden. Aan eenige om standers is het na veel moeite gelukt de slachtoffers te bevrijden. De 24-jarige zoon des huizes bleeK reeds overleden te zijn. De drie an deren zijn na eenigen tijd weder tot bewustzijn gekomen. Zij hadden geen letsel bekomen. o— De stcunverleening. Blijkens de 39ste verantwoording van de Algem. Vereenigde Gommis sie ter leniging van rampen door wa tersnood in Nederland, is tot dusver een bedrag binnengekomen van ruim CV. De sluis. Door Fanfan geholpen had de Kerlor zich langs de goot naar be neden laten glijden, terwijl hij zich niet de handen naar de oneffenhe den van den muur had vastgehou den. Gelukkig was het huis aan den achterkant heel laag, zoodat zij vei lig den grond bereikten. Nu vooruit, zeide de vader en hij nam zijn zoon bij de hand. Van uit het huis klonk hun een verward geschreeuw en gevloek te gemoet en gevolgd door overhaaste schreden. Er was blijkbaar geen se conde meer te verliezen. Nu de Kerlor weer vrij was, had hij al zijn koelbloedigheid, zijn moed teruggekregen. Daar zijn ze, hoorde hij weldra Mulot achter zich roepen. Wacht, ellendelingen, wou je zoo wegloopen, liet de Slak er op vol gen. Dat zullen we je betaald zetten. En toen begon een wilde jacht een razende vervolging De Kerlor vloog vooruit, hij strui kelde over kool, over meloenen, want' men ging door de warmoezenierstui- nen heen, niaar de gedachte, dat hij zonder wapens tegenover die gewa pende schurken stond, die niets zou den ontzien, verdubbelde zijn kracht. Het zou immers dwaasheid zijn ge weest den strijd te wagen. De vlucht was hun eenig redmiddel. (Wordt vervolgd.) !8sr Nt Lanl tag Heislea eb AltGBiiieLHBStraat ei Ele erwaer verdwijnt spoedig jatL Koker 60 ct. BIJ ApotKen Drogisten J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1