Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres Wvberf Plaatselijk Nieuws Ingezonden voor TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en ,VORKEN, KRISTAL en GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Telefoon 715. 3 millioen gulden, n.l. f3,123,660,87. De Kabinetscrisis. Mr. Limburg heeft Vrijdag ter ken nis van H. M. de Koningin gebracht, dat hij tot zijn leedwezen niet ge slaagd is in de samenstelling vaa een extra-parlementair Kabinet en verzocht van de hem gegeven op dracht te worden ontheven. Het Ned. Gorr.-bureau meldt: Naar aanleiding van het verzoek van mr. J. Limburg, aan H. M. de Koningin om van de opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet te worden ontheven, hebben wij ons gewend tot den formateur, die ons mededeelde, dat het zijn be doeling was, een gemengd extra-par lementair kabinet te vormen, be staande uit personen van links en van rechts. Geruimen tijd ging met het zoe ken dier personen heen. Hoewel hij ten slotte geslaagd was, de noodige personen bereid te vinden in het kabinet te treden, is hij bij de na dere besprekingen op moeilijkheden gestuit, met name ten aanzien van het nader detailleeren der gedrags lijn inzake het gezantschap bij het Vaticaan. H. M. de Koningin heeft in au diëntie ontvangen de ministers van Staat A. »W. F. Idenburg en mr. P. W. A. Gort van der Linden. O— Gennep's geschenk aan de Koningin. In de raadsvergadering van Gen nep heeft wethouder Peters den voor zitter gevraagd, hoe het kwam, dat 't correspondentiebureau een bericht heeft uitgezonden, dat namens de gemeente Gennep aan 'het Konink lijk Echtpaar een cadeau wordt aan geboden. De voorzitter zegt dat hem dé toezending van het cadeau bekend is, doch hem de tijd heeft ontbro ken daarvan vooraf kennis te geven. ■Wethouder Peters wil niet als een „Pietsnot" behandeld worden en had met een en ander tijdig op de hoog te behooren gesteld te worden. De heer Heijs (s. d.): Mag ik ook een woordje? De voorzitter, hem in de rede val lend: We weten wel, dat u er tegen is! De heer Heijs meent, dat er ge legenheid genoeg is geweest om de plannen ter kennis te brengen en vindt het niet in den haak om na mens de geheele gemeente te spreken als men niet weet of deze daarmede instemt. De voorzitter hamert en wil het debat kort maken door te stemmen voor of tegen goedkeuring van het toezenden van het cadeau. Met vijf stemmen voor en vier tegen (twee wethouders) twee le den zijn afwezig wordt de goed keuring gegeven. De voorzitter: De heele kwestie is van een mug een olifant maken. De heer Heijs: Mag de raad ook weten, waaruit het cadeau bestaat? De voorzitter: U is zoo goed op de hoogte en moest dat ook weten! Het zijn antieke platen en een kistje. De heer Heijs: Zijn die van de gemeente De voorzitter: Neen, die zijn van i mij 1 Limb. Koerier. o— De ojireglniatigheden op het ontvang kantoor te Deventer. Omtrent de onregelmatigheden ten kantore van den oud-gemeente-ont vanger E. K. te Deventer, wordt nog gemeld, dat de gemeente tegen het haar toegebrachte nadeel van f 60.000 is gedekt door een borgstel ling in effecten nominaal f25.000, welke een effectieve waarde van f 22.000 zullen vertegenwoordigen. De oud-ontvanger heeft verschillende ontvangstposten buiten de kascontro le gehouden; hij liet steeds na de nieuwe boekhouding in te voeren, welke wettelijk in 1924 reeds tot stand moest komen. Had hij dat wel gedaan dan zouden de feiten eerder aan den dag zijn gekomen. De fraude is ontdekt door den tegenwoordigen ontvanger en diens personeel. Gebleken is dat alle ver- valschingen door den oud-ontvan ger niet eigen hand zijn gepleegd. Aan medeplichtigheid van anderen wordt niet gedacht. Men strekt het onderzoek thans tevens uit in de rich ting van een stichting, waar de heer E. K. deelnam in het beheer. Sedert eenige dagen was beklaagde voortvluchtig. Zaterdag heeft men zijn lijk in het bosch aan den Wou- denbergscheweg te Zeist gevonden, —o— ^ïableffen- (voor rookers) Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor dëze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heasden. De Debatingclub »St. Ca- tharina* hield in het Verenigingsgebouw eene algemeene ledenvergadering. Door den heer V. Koller werd eene zeer interessante lezing gehouden over Maria Stuart. Spreker behandelde dit geschiedkundig onderwerp op zeer duidelyke wijze en oogstte een dankbaar applaus. De HoogEsrw. Heer Moderator Deken, Wouters dankte den heer V. Koller voor zijn zeer interessante lezing. In de volgende vergadering, einde April, zal de heer A. Riteco een lezing houden over revolutionnaire propaganda onder de jeugd. Bij de rondvraag deelde de HoogEerw. Deken mede, dat door het kerkbestuur besloten was subsidie te verleenen aan de Leesbibliotheek en dat hij o? der leiding van den WelEerw. Heer Kapelaan gaarne daarvoor een bestuur zou zien worden aangesteld. De bibliotheek zal tevens worden uitge breid en gesplitst in twee afdeelingen, waarvan een voor de jeugd. De volgende heeren waren bereid in het bestuur zitting te nemenG. G. Carpay, A. v. Delft, Ant. Metselaar, A. Riteco en B. Verschuur. Deze commissie zal onder leiding van den WelEerw. Heer Kapelaan deze week hare werkzaamheden met den bibliothecaris, den heer^ L. J. J. Wassen, aanvangen. Het onderzoek van springstieren in 1926 alhier zal gehouden worden op 22 Maart nam. 1 uur. De winkelier W. v. Helden die met zyn hengel uit visschen was, had het ongeluk bij hei springen over een sloot, zijn knie uit eikaar te springen. Per auto naar huis vervoerd, werd door Dr. v. Gulik geneeskundige hulp verleend. Aalburg. Maandag, 8 Maart, des namiddags van 2 tot 4 uur, zal alhier de stemming ter verkiezing van 2 Notabelen plaats hebben. De aftredende zijn de heeren P. Bouman en D. Kolff. De collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden ten bate van den Geref. Zendingsbond, heeft ongeveer f 26 opge bracht. Aalst. Voor een paar dagen toonde de rijwielhandelaar R. bjj sen inwoner eene rekening van een leverantie. Zyn klant maakte zich hierover zeer driftig, nam een scherp voorwerp en sloeg R. zoodanig op het hoofd, dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. In verband hier mee werd de dader door de politie aan gehouden en naar Tiel overgebracht. Andel. Op heden Woensdagavond zal voor het comité van Winterlezingen in het gebouw der v.m. Openb. School optreden, Dominee Both, met het onderwerp vStand- vastigheid des geloofs*. Als bijzonderheid kan worden mede gedeeld dat eenige boeren thans hun jonge beesten reeds naar de weide hebben ge bracht. Bij gebrek aan gras, zullen deze waarschijnlijk maar van den wind moeten lever» 1 Verleden week werden in deze gemeente, w&ar men algemeen klaagt over woning-tekort, 2 arbeidershuizen verkocht, respectievelijk voor f 400 en f 4.80. Almkerk. Het onderzoek van spring stieren in 1926 alhier zal gehouden worden op 22 Maart nam. 4 uur. Zondag j.l. maakte Ds. Röth, Herv. Pred. alhier, aan zyoe gemeente bekend, dat hy had bedankt voor het beroep naar de Herv. Gemeente van Maassluis. Aan het einde van den godsdienst werd den beminden Leeraar door Ouderling Pruissen woorden van groote waardeering toegesproken, waarin hij naar voren bracht, dat Ds. Röth nu reeds voor de 7de maal een beroep naar elders heeft afgewezen, waarvoor, aldus spr., Gode alleen de eere toekomt. Tenslotte werd Z.Eerw. op ver zoek van Oud. Pruisser. Psalm 72 11 en de zegenbede van Psalm 134, door de gemeente staande toegezongenwaarna Ds. Röth broeder Pruissen en de gemeente dank zegde voor de woorden welke hem toegezongen en toegesproken waren. Thans heeft zich de heer C. G, Komen, die door den Raad werd benoemd als Gemeente-Geneesheer, zich alhier voor goed gevestigd. Op de j.l. Vrydagavond gehouden vergadering van de Vereen, voor Gezins verpleging alhier, werden tot bestuursleden herkozen de heeren J. Snoek, H, Crezee en T. Colijn, terwijl in de vacature A. J. Overbosch werd gekozen de plaatselyke geneesheer, de heer C. G. Komen. Donderdag j.l. vierde de Geref. Jonged.vereen. »De Heere is onze Banier* in de Consistoriekamer der Geref. Kerk, die voor dit doel was versierd, haar jaar feest onder leiding van Ds. de Jong, alhier. Nadat Psalm 103:1 en een gedeelte van Psalm 119 was voorgelezen ging de Voorzitter voor in gebed. Hierna riep de Presidente der Voreen. alle aanwezigen een harteiyk welkom toe, waarna het jaarverslag der Secr. werd voorgelezen en alle afgevaardigden hunne gelukwenschen konden overbrengen. Er werd flink geiracteerd, het was een recht gezeüigen avond. Ook de onder werpen, zoowel als de voordrachten vielen zeer in den geest der aanwezigen. »De Heere is onze Banier* kan met vreugde op dezen avond terugzien. Aan 't einde werd door Ds. de Jong een woord van dank gebracht, aan allen, die hadden meegewerkt om dezen avond zoo goed mogelijk te doen slagen. Nadat gezongen was Psalm 150 1 sloot de heer Van Veele deze vergadering met dankgebed. Brakel. Tot onderwijzer aan da O. L. School alhier is benoemd de heer A. Harpe, onderwijzer aan school C te Tiel. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel wordt het wederom stiller en de prijzen zijn daardoor dalend. Voor de pers besteedt men thans sLchts f 20.meer, terwijl voor den stal nog f 22.per 500 K.G. wordt betaald. Capelle Voor het op Hemelvaartsdag alhier te houden muziek- en zangconcours ter viering van het 15-jarig bestaan der gemengde zangvereeniging »'t Rozeknopje« hebben zich reeds verschillende vereenigingen laten inschrijven. Het feestterrein is ge legen aan de Nieuwevaart vlak by het station Capelle-Nieuwevaart. Het uitvoerend comité is ijverig in de weer om met de noodige werkzaamheden tijdig klaar te zyn. In de plaats van den heer Hoornstra, die naar Bodegraven is vertrokken, is tot assistent-directeur der Coöp. Stoomzuivel- fabriek »De Toekomst«, alhier, benoemd de heer J. Eizinga uit Scharnegoutum. De Gem. Zangvereeniging »Het Rozeknopje« zal op Woensdag 10 en Donderdag 11 Maart a.s. voor haar leden en geïntroduceerden in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier, onder leiding van den heer N. Snyers uit R'veer, haar tweede winteruitvoering geven. Naast eenige zangnummers bevat het programma ter afwisseling een 4 tal komische voor drachten. Vrydagavond hield de Chr. School- vereen. a. d. Loonschendijk haar gewone jaarvergadering in het schoolgebouw aldaar. De leiding berustte by het Hoofd. Uit de verslagen van den Secretaris en Penning meester bleek, dat het met de school gunstig gaat. De aftredende bestuursleden A. v. d. Poorte, P. Spierings, A. Huysman en B. Verhoeven werden herbenoemd. Allen namen deze benoeming aan. Boeveren, Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, dat door het Bestuur der Binnen Oude Maas en de daarby betrokken Polderbesturen in hare vergadering op 25 Februari besloten is, een betonnen brug te maken over de Gemeenlandsche sluis alhier. Dassen. J.l. Vrijdagavond vierde onder groote belangstelling de Herv. Jong. Ver. ïEben Haëzer* te Hank (gem. Dussen) in het lokaal »Uw Koninkrijk Kome* haar 3de jaarfeest. Nadat Psalm 33 11 was gezongen en een gedeelte uit Math, was voorgelezen, werd door den Voorzitter der vereen, in Gebed voorgegaan. Terwyl hy de opgekomen belangstellenden eengezelligen avond toeriep, werd door den Secretaris het jaarverslag voorgelezen en werden tevens de afgevaardigden van verschillende ver eenigingen de gelegenheid gegeven hunne gelukwenschen over te brengen. In de pauze werden allen flink onthaald op chocolademelk enz. Ook volgden op verschillende onderwerpen een aangename gedachtewisseling. Tevens werden ook nog eenige voor drachten ten besten gegeven, welke zeer in den smaak vielen. Nadat door alle aanwezigen een Psalm was gezongen sloot de heer v. d. Zou we dezen gezelligen avond met dankgebed. Naar wij vernemen heeft Ds. Lutterveld, Herv. Predikant alhier, thans eervol emeritaat aangevraagd, om zich dan mettertijd te Zeist te vestigen. Drunen. Prijzen van 25 Febr. Goudreinetten. I 24—28 II 15—21 Bellefleur I 16—20 v 11 14—17 Goudguldens 17-20J Geelzuur 14J Bendei zoet I 14-16 II 7—11 Spruitjes 25-37 Juin 8—10| Peen 2—2| Knolraap 1-1! Witlof 18—21 Alles per K.G. Roode kool TT* 1 co Witte kool 3-4 Savoye kool 6J—8 Boerenkool li 2 Alles per stuk. Schorseneeren 4—5 Selderie 17-20 Prey 5—21 Alles per DOS. 's Gravemoer. Het fanfarecorps »Euterpe« gaf Maandagavond nog eene winteruitvoering. Naar gewoonte werd het programma keurig afgewerkt. Nederhemert. Verleden week had alhier een ongeluk plaats, dat bijzonder goed afliep. Met het aansjouwen van een lading hooi, voor den Commissionair B., viel tengevolge van het breken van een touw, de zoon van den schipper Hoefnagel van den 6 meter hoogen last te water. Hy wist zich zwemmende boven water te houden, tot zyn vader hem kon redden. Verleden week werd alhier een lezing gehouden door de N.V. Zaltbommel en Omstreken bij den heer B. Over le Aardbeienteelt2e Augurken of boonen teelt. Deze vergadering was zeer druk bezocht, zoodat vele moesten blyvr-n staan. De inleiding werd gesproken door den Voorzitter, waarna de heer v. d. Werken uit Zaltbommel als verbouwer, een keurige en duidelijke uiteenzetting gaf. Daarna werd ruime gelegenheid gegeven vragen te stellen, waarvan gebruik gemaakt werd door den heer B. Deze voerde aan dat het dikwijls moeilijk is bij kleine partijtjes de artikelen ter veiling te brengen zonder al te groote kosten, en vroeg of de veiling niet zou kunnen zorgen om in de ver schillende dorpen, tegen evenredige beta ling een gemakkelijk en vlug vervoermiddel disponibel te stellen. Door den heer S. werden inlichtingen gevraagd over Augur ken en Aardbeien, die zeer duidelijk werden beantwoord. De heer Nyman dankte de aanwezigen voor hun belangstelling en den spreker voor zijn rede. De heer Smits werd bij acclamatie als vertegenwoordiger der veiling voor Nederhemert gekozen. De heer Bakker werd meegedeeld dat de veiling niet kan optreden als vervoerder, wel kar. iemand op eigen initiatief dit doen, mits hy zich verplicht voor de verantwoording en er van elke wagen niet meer dan 3 monsters genomen worden. Met veel belangstelling werd de vergadering onder applaus gesloten. Den 10e Maart zal het 25 jaar geleden zyn dat P. Smits en J. H. Bouman door den gemeenteraad benoemd werden tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim. R&amsdonksveer. Dhr. v. Rijswyk werd benoemd tot Hoofd der R.- K. School te Bedum. Uit het Jaarverslag van het Groene Kruis* bleek, dat de inkomsten gedurende 1925 hadden bedragen f2745,33 en de uitgaven f2407.41. Het ledental bedroeg 388. De ontvangen contributie beliep f1082. Tot Afgevaardigde naar de vergadering van de Prov. N.-Brab. Ver. »Het Groene Kruis« werd benoemd dhr. C, Sneep. Dhr. v. D. kwam met zijn motor zoodanig te vallen, dat opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. Esn zoontje van dhr. R. kwam onder een giek terecht, zwaar gewond moest het onder geneeskundige behandeling worden gesteld. Sprang. De Chr. Zangvereen. »Looft den Heer* alhier, besloot deel te nemen aan het met Hemelvaartsdag te Capelle te houden concours. Genoemde vereen, hoopt uit te komen in de 4de afdeeling. Veen. Zaterdag had het 10-jarig zoontje van den timmerman H. het ongeluk te vallen en daarbij een arm te breken. Nu de Uiterwaard »de Rijswaard* in andere handen is overgegaan, wordt deze geëxploiteerd geheel als weiland. Daar voor de landbouwers in deze gemeente de gelegenheid om hun vee te weiden niet al te groot is kan deze verandering voor hen van groot belang geacht worden. Waalwijk. Het onderzoek van spring- stieren in 1926 alhier zal gehouden worden op 22 Maart vm. 10 uur. Men deelt uit goede bron mede, dat enkele bakkers ta dezer stede het plan hebben opgevat om in combinatie een machinale broodbakkery op te richten. Naar wij vernemen is onder het vee der landbouwers H. Nieuwenhuyzen en H. de Jong in de St. Antoniusparochie het mond- en klauwzeer uitgebroken. Woadrichem. By de Ned. Herv. Gemeente alhier is tot predikant beroepen Ds. A. van Willigen te Nieuw-Beierland. Het kantoor van den Ontvanger der Directe Belastingen, Invoerrechten en Ac cijnzen zal met ingang van 1 Mei a.s. worden overgeplaatst van deze gemeente naar de gemeente De Werken c. a. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). M. de R. Zoudt U willen plaatsen, dit stukje als ingezonden stuk in uw veel gelezen blad. Ik las vorige week het plaatselijk nieuws van Sprang, en wel, dat van Ds. Van Luttervelt, als Predikant daar ter plaatse, daar zoo ijverig heeft gearbeid. De schrijver doet dit in ruimen zin uitkomen, over hetgeen daar gebeurd is. Ik nu wist niet wat ik daarvan moest denken, zou de schrijver dit werkelyk kunnen zeggen en zoo ja, wat kan een mensch dan veranderen, daar het hier in onze gemeente anders is. Vooral huis- en ziekenbezoek, dat schiet hier nog wel een beetje te kort. En begrafenissen bij wonen, nu dan had Dominéé dikwijls bijna geen tijd. En ten slotte nog over het Jongelingswerk dat hij in Sprang oprichtte en nog overkwam, om dit nog bij te wonen toen het 10 jaar bestond. Wel, wel, hoe heel anders hier. Steun, dat geeft Dominéé weinig aan het vereenigingsleven. Zelfs dit jaar toen er jaarfeest werd gevierd, was Dominéé nog niet eens vertegenwoordigd. Jammer dat ik zoo heel anders moet schrijven, als onze vriend uit Sprang. Maar toch, al is dit zoo hier in Dussen wel jammer, kan ik toch niet nalaten, om Z.Eerw. mijn beste wenschen toe te voegen en Gods zegen op zyn verderen weg. U, mynheer de Redacteur, beleefd dan kend voor de verleende plaatsruimte. Dussen, ABONNÉ. M. de R. Ongemotiveerde critiek. In het nummer van 19 Februari j.l. gaven wij een humoristische critiek op het gebrekkig gerijmel van den dichter* uit Woudrichem. Toch nu komt er een dich ter uit Wijk op ons af en zegt»Ik heb een complimentje voor je, maar ik heb ook één groote fout bij je ontdekt, »moeten verzen altijd rymen* zoo vraagt hij. Is het rijmen een eerste eisch »U doet my denken,* zoo vervolgt hy in zyn critiek van 26 Februari, aan de rymelende Rederykers van vroegere dagen.* Wij zyn U dankbaar voor het complimentje dat gij ons gaaft, doch moeten uw critiek als ^ongemotiveerd* bestempelen. Laten wy zoo vry zijn om dit ongemotiveerde nader te bespreken. Dat er rjjmlooze of blanke verzen zijn, weten ook wy. Ook wij weten dat Bel lamy in de 18e eeuw reeds zyn Roosje* Firma ALPH. HUPSCH j*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2