Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is, 4582 Vrijdafl 3 Maan Mijnhardts Slapeloosheid Prikkelbaarheid Examenvrees Zenuw-tabletten 75 cj BEHOORENDE BIJ HET Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpyn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zjj wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prys per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. Vervolg raadsverslag WIJK. De Voorzitter meent dat hieraan paal en perk dient gesteld te worden er zullen nog wel meer aanvragen komen. De heer v. d. Velden zegt dat men een eenzijdige bevoorrechting van enkele personen krijgt, er zijn inge zetenen van Aalburg die door het B. A. ondersteund worden en niet door de diaconie, deze zouden dan niets van de subsidie trekken. De heer G. v. d. Pol kan zijn stem voor een subsidie uit de ebskas aan het B. A. ook niet verleenen, omdat men dan een blaam op de gemeente werpt. De Voorzitter zal liet verzoek om jaarlijks f500 uit de ebskas te ver leenen in omvraag brengen. De heer Bouman zag het liever uitgesteld, om nadere inlichtingen in te winnen. De Voorzitter zegt dat men door het toekennen van de subsidie een bevoorrechting krijgt van een zeven tal personen, die alleen van deze sub sidie zullen profiteeren. Met algem. stemmen wordt beslo ten op het adres afwijzend te be schikken. Sommige leden zouden nog wel iets er voor gevoelen, als de subsidie slechts voor een jaar tege lijk werd gevraagd. Wijziging gemeente begrooting'25. Met het oog op de verhoogde sub sidie aan het Burg. Armbest. en nog eenige andere hoogere uitgaven moet tot een bedrag van f899.31 af- en overschrijving plaats hebben uit den post onvoorziene uitgaven en uit pos ten waarbij overschot is. Met algem. stemmen goedgekeurd. Wijziging begrooting 1926. De aanmerkingen door Ged. St. op deze begrooting gemaakt zijn meest van administratieven aard. Alleen wenschen Ged. St. dat het verlies op het G. E. B. dat geraamd is op f 5479.72 geraamd wordt op f 7794. omdat bij het eerste bedrag niet is begrepen afschrijving op het bedrijf. De heer Roza licht toe dat deze afschrijving beschouwd moet wor den als een reserve, waaruit na ver loop van jaren als het net versleten, is een nieuw net kan worden ge bouwd, waar echter de aanleg van het bedrijf f 80.000 heeft gekost in duren tijd staat het te voorzien, dat een nieuw net belangrijk goedkooper zal zijn te bouwen, zoodat de re serve niet het oorspronkelijke be drag behoeft te zijn. Met het oog op den toestand der gemeente financiën zou men dus nog eenige jaren kun nen wachten met het vormen van deze reserve. Tot heden hebben Ged. St. met deze uiteenzetting genoegen genomen en is deze reserve niet op de begrooting gebracht. De raad machtigt B. en W., Ged. St. in dezen zin te antwoorden en de verdere wijzingen aan te brengen. De aanmerkingen van Ged. St. op de begrooting der Ebbe zijn even eens slechts van administratieven aard ook aan deze veranderingen zal worden voldaan. Verder is van Ged. St. bericht in gekomen, dat zij hunne beslissing inzake de begrooting verdagen en het gemeentebestuur wordt gemach tigd uitgaven te doen, tot de helft der geraamde bedragen. Benoeming lid Burgerl. Armbest. wegens periodieke aftreding van den heer G. P. L. Bouman..De aftre dende wordt bij acclamatie herkozen en verklaart zijne benoeming te wil len aanvaarden. Benoeming lid der Commissie van Toezicht op het L. O. wegens peri- "ieke aftreding van dhr. G. Zoon. Ook deze benoeming geschiedt bij acclamatie. Machtiging van den Burgemeester voor het houden der jaarl. verpach tingen. Deze machtiging wordt verleend. De Voorzitter zag gaarne uitge maakt >0)f het „Korenzand" dit jaar verpacht moet worden om te be weiden, evenals het vorige jaar, vol gens het advies van den landbouw kundige is dit noodig. De heer v. d. Velden verklaart geen boer te zijn en dus niet zoo goed op de hoogte te zijn, hij vraagt daarom de meening van de andere raadsleden over het verpachten voor een langer tijdvak b.v. 5 jaar, met de conditie er aan verbonden, om het weiland in die vijf jaar 2 maal te bemesten. De heer Bouman zegt, dat hier wel iets voor is te zeggen, dat het echter ook zijn bezwaar heeft, v. n. wat de bemesting betreft. Spr. zou deze liever aan de gemeente zelf houden en overigens gewoon publiek ver huren. Naar zijne meening zal de gemeente daarmee het voordeeligst uitkomen, omdat de boeren als zij pachten, wel terdege zullen rekening houden met het bedrag dat voor kunstmest noodig is. De heer Roza vindt het moeilijk voor 5 jaren te verhuren, de pach ten zijn thans nog hoog en als ze gaan dalen krijgt men de moeilijk heid, dat men om vermindering vraagt, moet men die dan evenals met de Ebbe toestaan? De heer Bouman zegt, dat het land hier niet goedkooper wordt, omdat er maar voor iedere 10 boe ren die er zijn, slechts voor 7 land is, zoodat zij bij verpachtingen steeds tegen elkaar bliijven opbieden. De heer Roza heeft dan medelij den met de Wijksche boeren, die dan in zooveel slechter conditie zijn als de boeren, elders. Spr. gelooft deze bewering echter niet, de Wijk- sche boer zal evengoed als een an der rekening hebben te houden met de wereldmarkt, als hij slechts f 100 ontvangt kan hij geen f 125 uitgeven. De heer van Wijk is het hiermede eens, slechts tot geringe hoogte is opbieden van invloed. Spr. vraagt of er dit jaar nog mest opgebracht wordt. De heer Raza vernam 'hierover gaarne het oo.rdeel van den raad, dit jaar heeft het Korenzand flink onder water gestaan, zoodat het reeds flink gemest is, of liet even wel voldoende is, weet spr. niet. De heer G. v. d. 'Pol kan mede- deelen dat dit jaar tengevolge van het onderwater staan, een uitsteken de bemesting heeft plaats gehad. Spr. zou zoo spoedig mogelijk tot ver pachting qvergaan. Verder vraagt de heer v. Wijk of het Groot Korenzand weer in één perceel verpacht zal wonden, waar op de Voorzitter antwoordt dat het de bedoeling is het weder in een perceel te verpachten. Deze verpach ting zal in den loop d»er volgende week plaats hebben, ten vijl het ver der aan het oordeel van B. en W. zal worden overgelaten, of nog be mesting moet worden aangebracht. B. en W. worden no§; gemachtigd de steenen en het houtwerk, dat van de afgebroken wo?ning is geko men, te verkoopen. Voorstel B. en VV. fot het rooien van den Lindeboom in de kerk5toep. De Voorzitter zegt dat bedoelde boom betrekkelijk versleten is en veel schade berokkettid aan de muur en het hek, zoodat lüet noodig is den boom te rooien en Ge muur te her stellen. B. en W. ziouden den boom willen verkoopen zooals hij daar staat, om overal van af te zUjn. De heer v. Wijk merkt :o<p;, dal er nog 2hoomen staan, die meer kwaad dan goed doen, hijjj zou deze te gelijk laten rooien; men krijgt dan een mooier geheel. Met alge meene stemmen wordt besloten de drie hoornen te verkoopen en de muur te doen herstellen. Herstelling brandput in de Kerk straat. Van een deskundige is bericht ont vangen dat het leegpulsen van zand der buizen in den brandput f 12.50 zal kosten, moeten er nieuwe buizen ingebracht en de oude er uit ge haald worden dan zal dit f145 kos ten. De raad besluit eerst fo.et zand uit te laten pulsen, om de1 zeker heid te hebben, dat ze wc:er niet direct verzanden. De Voorzitter deelt mede, dat een paar onderwijzfers een kinderkoor hebben opgericht, waaraan een 50- tal kinderen deelnesmen. Voor het houden van repetities hebbetn deze onderwijzers thans de beschikking gevraagd over het gymnastiek lokaal. De gevraagde vergunning wordt verleend. Verder deelt de Voorzitter hog me de, dat de electricïen Bouman te Andel, de vlasfabrif 3k van A. van Wijk wil aansluiten aan het elec- trisch net voor enn bedrag van f433.15, andere inschrijvingen zijn er niet. De electriciens uit de ge meente verklaarden geen tijd te heb ben. De heer v. d. Velden zou hier over nog iets willen zeggen, er wordt nl. beweerd, dat v. Wijk uit de ebs kas gratis aanleg van lichtpunten zou krijgen, dit is niet zoo. Alleen de a#anleg tot aan de vlasfabriek heeft uit de ebskas plaats, de instal latie is voor zijn eigen rekening, hij kan zooveel lichtpunten aanleg gen als hij zelf wil, maar altijd opi zijn eigen kosten. De Voorzitter zegt dat het werk niet wordt uitgevoerd, omdat het meer zal kosten, dan is ge raamd. De raming bedroeg slechts f 200 en tot dit bedrag hebben Ged. Staten vergunnung verleend. Bij de ze raming werd echter slechts gere kend op een bovengrondsch net en het moet een ondergrondsch net worden. De heer G. v. d. Pol vraagt of het zijn rente zal opbrengen. De heer Roza zegt dat het de be doeling van v. Wijk is, om direct met kracht te gaan werken en dit levert nog al een aardig bedrag op. De raad besluit Ged. Staten mach tiging te vragen het werk voor het ingeschreven bedrag te doen uit voeren. De Voorzitter deelt mede dat men bezig is de muur om de begraaf plaats te herstellen, het werk valt echter danig tegen en zal meerkos ten dan aanvankelijk gedacht is. B. en W. vragen den raad daarom machtiging met het werk door te gaan ,de gemeente heeft nu steenen van zich zelf en daarom zouden zij het maar in eens geheel in orde willen brengen. De heer G. v. d. Pol noemt het een best werk. Ook de heer v. Wijk verklaart er zich voor het nu maar goed in orde te doen maken. Met algem. stemmen wordt besloten de zaak geheel te doen herstellen. De heer G. v. d. Pol zegt, dat hij de vorige vergadering er over heeft gesproken om een krankzinnige over te plaatsen van Vught naar Vrede rust. De familie verklaart, dat ech ter nog te Vught nog in Bergen op Zoom beterschap is te verwachten, zoodat daarom spr. de zaak verder wil laten rusten. De heer v. Wijk vraagt of de pomp aan de Perzikstraat niet her steld moet worden, waarop de Voor zitter antwoordt, dat hij daartoe reeds opdracht heeft gegeven. De heer v. Wijk vraagt nog, of het grint rijden in het vervolg niet kan worden aanbesteed. De Voorzitter wil hierover wel in lichtingen geven, doch wenscht dit in een vergadering met gesloten deu ren te doen. De heer v. Wijk meent dat het wenschelijk is dat de gemeentewerk man zelf de muur afbreekt, voor de te rooien boom in de kerkstoep. De Voorzitter zegt toe ,dat dit zal geschieden en sluit hierop de open bare vergadering, waarop de raad over gaat in geheime zitting. Gebruik hiertegen de Zenuwstilleride t en Zenuwsterkende \y§lazen\ buisje1 Raadsverslag' UEDIKIIUIZEJN. Vervoeg en Slot. Verzoek van iM. Zeeben om ont heffing schoolgeld. De Voorzitter zegt dat deze ont heffing aanvraag op een vergissing, berust, en zal adressant daarvan ken nis worden gegesven. Benoeming lid Burgerl. Armbest. wegens periodieke aftreding van den heer H. C ouwen berg. De aftredende wordlt met algem. stemmen herbenoemd. Die heer Cou- t wenberg zegt de heeren dank voor het vertrouwen in hem gesteld en verklaart zijne benoeijniiig te willen aannemen. Benoeming 5 leden Commissie van Toezicht op het L. O. Aftredend zijn de heeren H. J. ML Couwenberg, C. M. Achten, G. Timmermans, J. C. Meijs, en J. P. Winkel. Alle aftredenden Nvorden herbe noemd. Benoeming 2 leden electricitedts- Commissie, wegens af tredmg van de heeren A. v. d. Dohfbielsteen en H. L". v. d. Heijden, De heer v. d. Dobbelsteen wordt herbenoemd, terwijl P. v. d. Brand wordt benoemd in plaats van dhr. H. L. v. d. Heijden. Benoeming Comm. voor de Werk loosheidsverzekering en een Comm. van Toezicht op 't Correspondent schap der arbeidsbemiddeling. De heer v. d. Dobbelsteen vraagt, of er geen praeadvies of voordracht is. De Voorzitter antwoordt ontken nend, zooals bekend moet de Comm. bestaan uit een patroon, een arbei der en een wethouder. Door het bestuur van den Bond is aanbe volen F. v. d. Brand en G. v. d. Wiel. De heer Dobbelsteen vraagt, of er niet beter een buitenstaander be noemd kan worden, iemand op de hoogte met de landerijen. De Voorzitter antwoordt Gahhel van den Bond uitgaat en men moei lijk personen kan nemen, die bui ten dezen bond staan. Deze commis sie moet in het leven worden ge roepen met het oog op de subsidie. Benoemd worden: wethouder v. Engelen, J. v. Heivoort, patroon, F. v. d. Brand, arbeider. Bekrachtiging van de door den Burgemeester uitgevaardigde en af gekondigde algemeene politievoor- schriften. De Voorzitter licht toe, dat door hem met het oog op de werksta king der mandenmakers en de voor gevallen wanordelijkheden, het ver bod van samienscholingen was uit-' gevaardigd waarbij het verboden is zich met meer dan 3 personen bij elkaar op den openbaren weg te bevinden. Met algem. stemmen wordt deze verordening bekrachtigd. Vaststelling ontwerp verordening regelende de samenstelling en den werkkring der electr. Commissie. De heer v. d. Dobbelsteen had het beter gevonden, dat de raads leden deze verordening hadden thuis gehad, hoewel hij zich persoonlijk er wel mede kan vereenigen. v. Vrede. Waarom hebben wij ze niet thuis gehad? Voorzitter. Datzelfde kan van jullie adres gezegd worden. Ik verkeerde echter in de meening dat je wel zooveel vertrouwen in de Commis sie had, die door jullie zelf be noemd is, dat je met hare voorstel len accoord kon gaan. Met algem. stemmen wordt de ver ordening hierop vastgesteld. Aanvrage door het bestuur der R. K. Bijzondere School te Haar steeg om de gemeentelijke vergoe ding art. 101 L.O.-wet over 1925 en een voorschot van 80 pCt. op de ge meente vergoeding voor 1926, met toezending der drie jaarlijksclie af rekeningen. De Voorzitter vraagt of de leden er zich mede kunnen vercenigen, dat een Comm. wordt aangewezen om de drie jaarlij ksche afrekening na te zien, om ze dan later door den raad te laten goedkeuren. De uitkeering 1926 kan nog niet worden vastgesteld omdat de begrooting nog niet is goedgekeurd. Besloten wordt 80pCt. uit te keeren, terwijl de heer Dobbel steen en v. d. Brand worden be noemd voor onderzoek. Aanvrage machtiging voor het hou den der verpachtingen. De heer v. d. Brand vraagt of het niet goed zou zijn als de landerijen voor een langer termijn b.v. voor zes jaar verpacht werden. De Voorzitter weet niet of zes jaar goed is, wel heeft ook hij er er over gedacht, de verpachtingen voor vier of vijf jaar tegelijk te hou den bij af mijnen. Men krijgt dan echter een geheele nieuwe yerpach- ting, anders heeft de een zijn land 'veel te duur en een ander weer te goedkoop. De heer v. d. Dobbelsteen kan zich hiermede wel vereenigen, doch de perceelen zouden dan geschat moe ten worden en die onder de taxatie blijven, zouden dan niet af moeten gaan en deze zou men dan opnieuw moeten mijnen. De heer v. d. Brand zou de ver pachting reeds de volgende week houden. De heer v. Engelen vindt de voor gestelde verpachting moeilijk. De gebruikers zullen de schatting wel overbodig maken, niemand beter dan zij kunnen de waarde van een per ceel bepalen. De heer Dobbelsteen is het hier mede niet eens. De heer v. Vrede zou een schatting laten' maken. De' Voorzitter noemt dit een moei lijke kwestie. De heer Winkel gelooft dat de ge meente er zich mede mede in groote moeilijkheid begeeft. Men moet ook vrede onder de ingezetenen houden en deze zal er door verstoord wor den. Men zal dan van de pachters het verwijt krijgen, dat de perceelen die veel te duur zijn, wel gegund worden, terwijl die perceelen die te goedkoop zijn, worden opgehouden. v. Vrede. De menschen moeten zoo verstandig zijn dat zij niet te duur pachten. Winkel. De heeren moeten het zelf weten, ik noem het een verkeerd idee. v. Vrede. Ik vind het een prachtig idee. Winkel. We behoeven er niet meer over te praten, we weten wel dat het toch niet helpt.. (Eenige heeren zijn thans tegelijk aan het woord). Voorzitter. Men moet iedereen la ten uitspreken, v. d. Brand ik ver zoek U te zwijgen. van Engelen. Gesteld de prijs is maar heel weinig minder dan de geschatte waarde, moet men ze dan opnieuw brengen? Dan zullen de pachters misschien zeggen, het mijne was zeker zoo duur als het perceel, dat wel gegund is. Ik zou alles op mijn brengen, dan heeft men geen onbillijkheden te wachten. v. Vrede. Wie kent de waarde be ter dan de pachters zelf, de boeren weten heel goed wat de waarde is. v. d. Brand. De gemeente moet geen schade lijden. Winkel. De heer v. d. Brand zegt daar, dat de gemeente geen schade moet lijden, doch ik geloof zeker, dat zij schade zal lijden als de ver pachting gehouden wordt bij opbod. Verschillende ingezetenen willen met elkaar in vrede leven, en op die ma nier krijgt men groote herrie, bij af mijnen heb je daarvoor geen gevaar, bovendien bestaat de kans, dat som mige menschen terug blijven, omdat zij geen herrie willen. Ik weet echter wel waar de aap schuilt, en zal er maar niet meer over praten. v. Hemert. Het is mooi om dat iemand maar in de schoenen te schuiven, wij zitten hier met z'n vie ren die geen van allen pachters zijn er dus geen belang bij hebben, daar om vind ik het zielig dat zoo iets gezegd wordt. Winkel. Ik leg het uit zoo goed als ik kan, wat naar mijne meening hel beste is. v. Hemert. Dat mag U, dat is I) goed recht. De heer Dobbelsteen zou de knoop over deze kwestie willen doorhak ken, en zou willen voorstellen, dat de verpachting dit jaar op mijnen blijft, mits de raad bij de verpach ting tegenwoordig is en medezeggen schap heeft. De Voorzitter vindt dit laatste uit stekend en vraagt of geen der heeren bezwaren heeft tegen het voorstel van den heer Dobbelsteen. Aangezien hiertegen geen bezwaren worden in gebracht wordt het voorstel aangeno men. De Voorzitter brengt thans aan de orde de kwestie om de landerijen voor langer termijn te verpachten. De heer Dobbelsteen voelt daar wel iets voor. De heer v. Hemert meent, dat er wel iels tegen is. De jonge boeren die in het tijdbestek komen, worden dan uitgesloten. De Voorzitter zegt, dat dit bezwaar niet geldt, omdat de gemeente een volgend jaar weer andere landerij en heeft te verpachten. De heer Winkel zou als de ver pachting voor jaren plaats heeft, de conditie willen maken, dat er dan mest op gebracht wordt, om de lan derijen beter te maken. De heer v. Hemert gelooft, dat de pachters dit van zelf wel zullen doen anders bedriegen ze zich zelf. De heer v. Vrede meent, dat dit een moeilijke kwestie is, de een zal stalmest gebruiken en een andere kunstmest, of de hoeveelheid vol doende is, is niet na te gaan. De heer v. d. Brand zou hierin de boeren zelf maar baas laten. De heer v. Vrede zegt dat de lan derijen thans nog aan een hoog peil staan of dit over zes jaren ook het geval zal zijn, is niet te zeggen. De V oorzitter meent, dat er genoeg over gesproken is en vraagt of de leden er mede accoord kunnen gaan dat de bepaling wordt gemaakt, dat er ieder jaar wat mest op gebracht wordt. De heer v. Hemert zou dan toch een hoeveelheid vaststellen. Besloten wordt te verpachten voor vijf jaren, de verpachting te houden op; 4 Maart bij v. Leeuwen te Hedik- huizen des morgens om 10 uur en te bepalen dat jaarlijks een hoeveel heid mest op de landerijen wordt ge bracht en dat de gemeentearbeider v. Ooijen daarbij toezicht zal houden. Vaststellen stroomprijzen G. E. B. 1926. De Commissie stelt voor, de prijs lC stellen van 1 tot 40 K.W.U. op 60 ets., als gewoon, van 41 tot 100 op 50 ets., boven 100 op 40 ets. De Voorzitter vindt het een goed voorstel. Met algemeene stemmen wordt het voorstel der Commissie aangenomen. Begrootingswijziging 1926. Uit den post onvoorziene uitgaven moeten af- en overschrijvingen plaats Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5