Eerste Blad C. DE KEMP S. D. LANKHUYZEN Go's BANK Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heuaden, No, 4583. Vrijdag 5 Maart 1926, „Het Kasteel van Kerlor". ft, Vtrscknr-Baert Raamsdonksveer. lilt- Telefoon no« 19. Postrekening no. 61525. Eene bijzondere school te Woudrichem. Engstraat HEESDEN. UliUILLETOS DROGISTERIJ HEUSDEN. fliiitiMilaiidscli Overzicht AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM T. BOONSTRA. Binnenland. LAND VAN altera Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f i.40. Afzonderlijk® nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het is van algemeene bekendheid dat de gemeente Woudrichem niet rijk met aardsche goederen is ge zegend. De hoofdbron van inkom sten zijn voor Woudrichem de be lastingen en andere bronnen vanee- nige beteekenis heeft het niet. Nu telt Woudrichem al zeer weinige ge goeden onder zijne inwoners,waar van een noodzakelijk gevolg is dat de gemeentelijke belastingen er ont zettend hoog zijn. En dat hierin in de naaste toekomst verbetering ten goe de zal komen, daarvoor is de kans wel als uitgesloten te beschouwen. Immers is het met Woudrichem het zelfde gesteld als met zeer vele mini atuur stadjes, die zienderoog achter uit, inplaats van vooruitgaan. Men- schen met fortuin, die er zich, zon der dat zij het moeten, gaan vestigen, zijn en blijven Witte raven. Voor gemeenten als Woudrichem is dus wel de uiterste zuinigheid in het financieel beleid geboden, en iedere uitgaaf, die niet strikt noodig is, is uit den booze. Voorts moet getracht worden den schuldenlast zooveel mogelijk lichter te maken en uitgaven, waarvoor nieuwe lee ningen moeten worden aangegaan, moeten als 't ©enigszins kan worden voorkomen, oin nog maar niet die per in het moeras te gjeraken. Eene belangrijke jaarlijksche uit gaaf voor Woudrichem vordert het onderwijs. Immers heeft het twee openbare scholen n.l. eene in de kom der gemeente en eene in de buurt schap „Oudendijk". En nu worden nog door eenige in gezetenen pogingen aangewend om nog een derde school te krijgen, n.l. eene Christelijk Nationale. Bestond aan zoodanige school eene bepaalde behoefte en kon met de oprichting GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. 207 Zij.n vervolgers waren hem op de hielen duidelijk hoorde hij reeds voetstappen. Schiet dan toch, riep de Slak, jij hebt de revolver. Die heb ik boven gelaten, ant woordde Fadart, ik heb alleen mijn mes. Jiibent een sufferd, liet Mulot zich hooren. Zij waren geen honderd passen W meer verwijdert van de vluchtelin gen. We hebben ze, riep badart nu. Je bent gepakt, graaf. De Kerlor was juist aan het eind van een open terrein gekomen, dat door een vrije hooge heg was afge sloten. Zonder een oogenblik na le denkeri, nam hij een woedenden aan loop en sprong over dé heg met Fanfan in de armen. Hij stond op de Boulevard en S rende vervolgens door in de hoop, dat de heg zijn vervolgers zou tegen houden. Die hoop bleek echter ijdel, 3 een oogenblik later hoorde hij hun voetstappen weer achter zich.' Den vorigen avond had de Slak juist een gat in de heg gemaakt, zonder een bepaald doel, maar met geen dag en geen nacht worden ge wacht doordat verreweg het meeren- deel der inwoners bijzonder chris telijk onderwijs dringend wenschte, dan zou men mogelijk nog kunnen zeggen: „laten we ons bij de oprich ting neerleggen en een en ander zoo zuinig mogelijk trachten te doen, want in elk geval wordt hier toch 'n alg. W oudrichemsch belang gediend" Maar dusdanig is de toestand niet.Hoe is hij dan wel Bij 'n aanvrage tot het ontvangen van de voor de stichting van een schoolgebouw voor bijzon der onderwijs benoodigde gelden of tot stichting van een schoolgebouw moet o.m. worden overgelegd eene verklaring dat de school door ten minste 40 leerlingen zal worden be zocht. Men moet dus ten minste 40 leerlingen hebben voor de stichting van eene uit de openbare kassen be kostigde bijzondere school en nu ver nemen wij dat met de grootste in spanning slechts miim 40 leerlingen bij elkaar zijn gekregen, waaruit volgt, dat de behoefte aan eene chris telijke school door de Woudrichem- sche ingezetenen toch zeker niet di rect wordt gevoeld. Over de nadeelen voor het onder wijs van meerdere kleine schooltjes in eene gemeente, willen we het nu niet hebben, daar wij de zaak alleen van den financiëelen kant wenschen te bezien. En dan is het een feit dat een eventueel derde school niet onbelangrijke offers van de gemeentekas zal vragen. Immers moet de gemeente de kos ten van de geheele school dragen met uilzondering van de salarissen der verplichte onderwijzers, die door het Rijk worden betaald. Nu kan men wel zeggen: „ja,maar de gemeente ontvangt de opbrengst der schoolgelden" en dit is juist, maar die .opbrengst is vergeleken bij de totaal-kosten slechts te be schouwen als een droppel bij een emmer water. i Zoo heeft de gemeente te voldoen: 1. de uitgaven ten behoeve van het vervolgonderwijs, ook de salarissen der onderwijzers (indien len minste vervolgon derwijs wordt gegeven); 2. het stichten en instandhouden van het schoolgebouw; 3. het aanschaffen van de school- meubelen 4. de geringe en dagelijksche re- paratiën van het schoolge bouw; 5. de uitgaven voor het ton der de hoop, dat hij zich daarvan nog eens zou kunnen bedienen. Het gat kwam hem nu goed te pas. De Kerlor sloeg nu het doolhof van straten in, die aan een groote gevangenis grenzen. Hij liep door als een razende, voortgedreven door den angst van een wild dier, opgejaagd door de jagers, en dat geen andere gedachte kent dan maar al harder en harder te loopen, zonder te weten waar heen. Op den hoek van den anderen Boulevard bemerkte hij een hek, dat een weinig openstond. Hij sloeg de laan in, die er op uitliep, en die aan weerskanten door hooge muren was afgesloten, deed het hek dicht en verschool zich in de schaduw van den muur, waar hij met Fanfan neer hurkte. Nauwelijks een minuut later re den hun vervolgers het hek in vlie genden ren voorbij. Tot op dat oogenblik had de Ker lor geen angst gekend, en beefde hij. Hij zou wel om hulp hebben willen roepen en ondanks de stilte der een zame wijk zouden er misschien men- schen op zijn hulpgeschrei zijn aan gekomen, en di|e hem zouden hebben geholpen, maar als zij niet gauw genoeg kwamen, zou hij hun schuil plaats hebben verraden en waren zij verloren. De ellendelingen bemerkten wel dra, dat zij het spoor bijster waren, en zij keerden op hun schreden terug, houden van de schoolmeube- len en voor het aanschaffen en onderhouden van de school boeken, leermiddelen en schoolbehoeften 6. de uitgaven voor de school bibliotheek 7. andere uitgaven ter verzeke ring van den goeden gang van het onderwijs. Men kan dus wel nagaan dat al deze iilgaiven voor eene arme ge meente niet als een peulschilletje kunnen worden aangemerkt en dat het tostandkonien eener derde school voor Woudrichem de financiëele zor gen aanmerkelijk zal verhoogen. Jammer is het dat er zich onder de pioniers voor de nieuwe school een paar bevinden, die Woudrichem slechts zeer tijdelijk als woonplaats hebben. Bij hun vertrek zijn zij van het betalen der zwaar drukkende gemeentebelastingen af en laten de achterblijvers met de gebakken pe ren zitten. Waren die pioniers ge doemd Woudrichem als blijvende woonplaats te hebben, dan zouden zij (de jzaak, wat het financiëele be treft, mogelijk door een anderen bril bezien en zou de gemeente niet ge noodzaakt zijn zich nog dieper in de schulden te steken. Van harte hopen we, dat zij, die het met Woudrichem wel meenen, zullen kunnen redden, wat te redden valt. Laten deze dan in de eerste plaats de voorstanders alsnog trach ten te overtuigen dat eenderde school voor Woudrichem, wat het geldelijke betreft, heden ten dage tot groote moeilijkheden aanleiding geeft en dat wachten op betere tijden gebodenis. Heitmann's Kleerenverf Inge-Vert Provinciehout Houtzeep Amoniakzeep Scheerzeep Teerzeep. Na een kleine twee jaar aan het bewind te zyn geweest, is het Noorsche kabinet- Mohwinckel van het tooneel verdwenen. Verschillende moties van wantrouwen wer en in hun schuilhoek hoorden de Kerlor en Fanfan hun vloeken en verwenschingen. Zij kwamen rake lings langs het hek, maar daarop verwijderden zij zich in een andere richting en na eenige minuten was er niets meer van hen te hooren. Na een kwartier stond de Kerlor op. Maar plotseling steunde hij pijn lijk, terwijl hij de hand aan den heup bracht. Hij trok haar geheel nat terug. Bij het licht van een lan taarn, zag hij dat zij rood was, rood van bloed. Nu herinnerde hij zich pas, dat hij gewond was, dat hij den messteek voor zijn zoon bestemd zelf had opgevangen. Maar hij moest zijn pijnen be dwingen en het gevoel van flauw heid en machteloosheid, dat hem overviel weten te beheerschen. Voorzichtig opende hij het hek en keek rond. De boulevard was ge heel verlaten. We moeten een rijtuig zien te vin den, fluisterde Fanfan. Hier zal het niet gaan. Maar als we eens in een andere buurt pro beerden te komen. Ja, dan misschien wel. Dan zou den we den kant van de Seine op moeten gaan, niet over den Boule vard, want daar zouden ze onskun- nin zien, maar door de straten. Laten we voorzichtig over zien te steken naar den anderen kant. Dit deden zij, en zoo snel en te vens zoo zacht mogelijk voortloo- pende, steeds luisterend naar 't mins- ik:s TELEFOON No. 15. Kantooruren vaó 9-4. Zaterdags van 912. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant, met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt/'vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. 8®*" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie den ingediend, en ofschoon deze alle wer den verworpen, meende de regeering niet temin, dat de ontevredenheid over de huidige regeering te groot was dan dat zij aan kon big ven. De conservatieven en een nationaal- liberale-vrij-conservatie groep, een rechtsche meerderheid zoodoende, hebben het kabinet om hals gebracht. Bij de verkiezing in den herfst van 1924 was de crisis al latentthans is zy blijkens de feiten acuut geworden. Het kabinet-Mohwinckel leidde 's lands zaken in een niet bijzonder gunstigen tyd immers in de kleine twee jaar, dat het ministerie regeerde, zag Noorwegen zich geplaatst voor allerlei zorgenvaluta- moeilijkheden waren er in de eerste plaats en ook in economisch opzicht liet de toestand veel te wenschen over nijverheid, handel en scheepvaart ondervinden den invloed van een en ander geduchthet kabinet-Mohwinc kel heeft gedaan wat het kon om verbetering in de situatie te brengen, maar klaarblijkelijk was de oppositie niet tevreden over zyn prestaties. Da crisis is dan ook van binnenlandsch- politieken aard. De tegenstanders der re geering konden zich met de financieele en economische regeeringspolitiek niet veree nigen en waren van gevoelen, dat de uitgavekosten van de begrooting als maxi mumbedragen moesten worden beschouwd en onvoorwaardelijk beperkt. Verder verlangde de oppositie, dat de administratie zou worden vereenvoudigd, terwijl tevens de eisch werd ges eld, dat de regeering zou komen met een stevig financieel plan voor de eerstvolgende jaren, te geluid, en zorgend dat hun voet stappen niet te zeer weerklonken in den stillen nacht, kwamen zij ein delijk op de Place Walhubert uit. Zij staken het plein over en zagen toen om zich heen, of zich ook iets verdachts voordeed. Maar alles was rustig, en zij wilden hun weg ver der voortzetten, loen de Kerlor plot seling wankelde. Fanfan keek hem verschrikt aan. Wat is er vroeg hij. Een duizeling, antwoordde de Ker lor, door het bloedverlies en de ver moeienis. Laten we dan wat uitrusten. Hier, leunt u tegen de balustrade van de brug, dan ga ik den kant van het station op, om te zien of ik daar geen rijtuig kan vinden en dan kom ik u halen. De vader knikte van ja, hij kon bijna niet meer spreken. Fanfan ging weg, maar nauwe lijks had hij een honderd pas afge legd, toen hij plotseling stilstond. Op den hóek van een straat, die op de kade uitliep, stond Mulot naar alle kanten te kijken. Het kind sprong vlug achteruiten verschool zich achter een der hoo rnen, die daar langs den weg ston den, maar hoe snel hij die beweging ook had gemaakt, hij kon zich toch niet ontveinzen, dat Mulot hem ge zien had. Maar de knaap verloor geen oo genblik zijn tegenwoordigheid van geest en overwoog bij zich zelf, wat dat ock rekening moest houden met een belangryke inkrimping der uitgaven en een vlotter delging der staatsschuld. De eischen hielden, zooals men ziet, een ernstige kri tiek in op het beleid der regeering, die meende, dat haar bewind ten onrechte werd gegispt en de kritiek onbiliijk was. Zoodoende ontstond een botsing, toen da regeering niet wilde handelen naar de aanwijzingen der oppositie. Algemeen wordt thans aangenomen, dat het demissionnair kabinet zal worden ver vangen door een rechtsche regeeriog onder leiding van Lykke. Of de boerenpartij, die de laatste jaren veel aan invloed heeft gewonnen, tevens tot de regeering zal toe treden is nog niet met zekerheid bekend. Volgens sommige berichten is dit zeer wel mogelyk, maar andere telegrammen stellen het als waarschijnlijker voor, dat de boeren partij geen portefeuilles zal aanvaarden, maar er zich toe beperken haar loyalen steun toe te zeggen aan de nieuwe regee ring en met deze zal samenwerken wat het opstellen der nhuwe begrooting be treft. Gezellige klanten. In het Belgische plaatsje Bree, bij de Limburgsche grens, kregen Maan dag de bezoekers onaangenaamheden over de afrekening. Een geweldige kloppartij tusschen de Belgischeen Nederlandsche bezoekers was het ge volg er van. Tien personen werden gewond door messteken en hamer slagen. Een verkeert in levensgevaar. —o— hij te doen had. Als Mulot in de na bijheid was, zouden de Slak en Fa- dart er ook wel zijn. Het zou dan| dwaasheid zijn om door te loopen. Er bleef maar één uitweg open: de bandieten moesten op een dwaal spoor worden gebracht in den tijd dat Mulot zijn metgezellen ging ha len. Fanfan keek rond, in de hoop een agent van politie te ontdekken, maar er was niemand te zien, geen sterveling. Er begon een fijne motregen te vallen. Van boom tot boom glijdend, zoo veel mogelijk langs de donkere plek ken, kwam Fanfan bij zijn vader terug. Ben je daar weer, vroeg de Kerlor. Ja, antwoordde de moedige knaap, die hijgde van ontroering, maar he laas niet alleen. Wat dan? Onze vervolgers "hebben ons ont dekt, we moeten weer verder. Groote hemel, en ik kan niet meer. Fanfan stond radeloos. Zijn vader merkte dat wel op en zeide daarom met bovenmenschelijke stem: Daar valt mij iets in. Ginds op den hoek van de brug is een trapje, dat naar beneden leidt, naar een sluis, die gaan we over. Zij zullen daar geen erg in hebben en zullen ons aan dezen kant van de rivier blijven zoeken. Maar zoudt u kunnen loopen, zei Fanfan bezorgd. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor 1st Lui ui Heinle! ei AiteiijBLaigstraat ei Ie Buntlirwiirl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1