Een Kabinet DE GEER. Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand. Aanvaring. In de druk bevaren Heimans-We tering te Alphen is Dinsdagmorgen vroeg een tjalk in aanvaring geweest met een motorboot. De tjalk van de schipper Schaap zonk in enkele mi nuten. De schipper en zijn vrouw konden ternauwernood in een roei boot springen. De tjalk was op weg naar Amsterdam en voer, voorzien van een behoorlijk toplicht, aan den stuurboordwal. Een motorboot van de firma Simons uit Edam, raakte met groote kracht den voorsteven. De tjalkschipper was niet verze kerd. Voor de scheepvaart levert 't gezonken schip geen hindernis op. De motorboot kon met lichte averij de reis vervolgen. o— Inbraak. Aan den Kloppersingel te Haarlem kwamen de bewoners van perceel 139 tot de ontdekking, dat uit een achterdeur een driehoekig stuk glas was verwijderd en de deur geopend. Vermist wordt in totaal f160. Een geldkistje is terug gevonden in een schuurtje achter het huis. Ook is getracht aan denzelfden sin gel bij twee andere bewoners binnen te dringen.. Bij beide perceelen is het echter bij een poging tot inbraak gebleven. o— De steunverleening. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben een bedrag ontvan gen van f 1640, dat namens H. M. en Z. K. H. is overgemaakt aan de al- gem. Watersnoodcommissie te Am sterdam. Dit bedrag was gevoegd bij het huldeblijk, het schilderstuk door den schilder Iloynek v. Papendrecht, dat het Kon. echtpaar ter gelegen heid van hun zilveren huwelijksfeest werd aangeboden door de officieren der Nederlandsche Landmacht, de reserve officieren daaronder begre pen. —o Prov. Staten van Zuidholland. Mr. J. Limburg zal bij aftreden als lid van de Prov. Staten van Zuidhol land worden opgevolgd door mevr. H. W. B. v. Itallie-v. Embden te Leiden. o— Overreden. De 38-jarige voerman W. J. te Gulpen is van zijn kar gevallen, met het noodlottig gevolg, dat hij onder de wielen van de kar kwam en ge dood werd. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Een voordracht aan H. M. de Koningin. 's Gravenhage, 4 Maart. H.M. de Koningin heeft Maandagmiddag de formatie van een extra-parlementair kabinet opge dragen aan jhr. mr. D. J. de Geer. Al vorens deze opdracht in beraad te nemen, heeft de heer De Geer verzocht eenige besprekingen te mogen houden. Deze hebben tot het resultaat geleid, dat hij vandaag aan H.M. de Koningin de volgende ministers heeft voorgedragen Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. H. A. van Karnebeek. Binnenlandsche Zaken en Landbouw Mr. I. B. Kan, secr.-generaal in Aig. Dienst. JustitieMr. Dr. J. Donner, Raadsadvi seur Departement van Justitie. Onderwys, Kunsten en Wetenschappen: Mr. M. A. M. Waszink, burgemeester van Heerlen. Oorlog, ad int. Marine Prof. L. A. van Royen, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. FinanciënJhr. Mr. D. J. de Geer. WaterstaatMr. H. v. d. Vegte, lid Ged. Staten van Overysel. Arbeid, Handel en Nijverheid Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, lid der Eerste Kamer. Koloniën Dr. J. C. Koningsberger, oud voorzitter van den Volksraad in Neder- landsch-Indië. (Corr. Bur.). Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. De heer S. Miedema, Di recteur der Coöp. Stoomzuivelfabriek te Herpt, die benoemd was tot Directeur der Coöperat. Zuivelfabriek en Maalinrichting «Juliana* te Achterveld by Amersfoort, heeft die benoeming niet aangenomen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Februari inge legd f20745,77, terugbetaald f 134 67,91. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9824. Van de werf der Firma de Haan Oerlemans alhier, werd heden met goed gevolg te water gelaten, het stalen Rynschip «Eugenie* gebouwd voor rekening van dhr. R. Kartner te Nederweert. De hoofdafmetingen van het schip zyn lengte 50 Meter, breedte 6.60 Meter en holte 2.27 Meter. Het laadvermogen be draagt circa 550 Ton. Op de vrygekomen helling werd terstond de kiel gelegd voor een Dortmund Ems- kanaalschip groot 900 Ton, voor Duitsche rekening. Naar men ons mededeelt is hier aan enkele perceelen laffe baldadigheid met vernieling gepleegd. De politie onderzoekt een en ander en gehoopt wordt, dat zij succes heeft. De Chr. Jongelingsvereeniging is voornemens 13 Maart haar jaarvergadering te houden. Bij die gelegenheid wordt een feestavondje georganiseerd, waarbij ook niet-leden kunnen tegenwoordig zijn. Door de zuivelfabriek «St. Isidorusc te Herpt, is de prijs der zoete melk, die hier bij hare klanten wordt bezorgd, op 12 cent en die der karnemelk op 5 ets. per liter gebracht. Zooals uit achterstaande adverten tie blykt hoopt op Vrijdag 12 Maart a.s. in de zaal van het hotel «Concordi* op te treden de groote Vlaamsche Letterkundige Felix Timmermans. Een opwekking voor deze lezing achten wy overbodig omdat de naam «Telix Timmermansc reeds opwek king genoeg is. Gisterenavond trad voor het Depar tement Heusden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op de heer Mr. Salm met het 'onderwerp «Dwars door het Heelal.* Op duidelijke wyze liet de geachte en begaafde spreker ous een kykje nemen in het onmeteljjke heelal. Met alle aandacht volgden de hoorders deze rede, die met lichtbeelden werd toe gelicht. Aan het slot bracht de Voorzitter van het «Nut*, de heer Hilwig, een woord van dank. In de hedenmorgen gehouden zit ting van het kantongerecht, eischte de Ambtenaar van het Openb. Ministerie tegen Jac. van Drunen, veehandelaar te De Wer ken, wegens melkvervalsching, beklaagde had zyn melk met 50 pCt. water verdund, een maand hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot 10 dagen gevangenis straf. De laatste dagen kenmerken zich door hevigen wind uit verschillende plaatsen komen berichten over ongevallen, afgewaaide pannen enz. Vooral gisteren woei er een hevigen storm, des avonds gevolgd door onweer, hagel en sneeuwbuien. Omstreeks half tien was na een hevigen donderslag in de rich ting Ammerzoden een hevigen vuurgloed waar te nemen. Dinsdag a.s. heeft ten stadhuize alhier de aanbesteding plaats van de te bouwen nieuwe openbare lagere school op het terrein aan den Demert, waar vroeger de kazerne heeft gestaan en bekend onder kadastr. nummer Sectie 1247. De bouw van deze nieuwe school is geen overdreven luxe, want de bestaande school voldoet reeds lang niet meer aan de eischen die tegenwoordig aan dergelijke gebouwen wordt gesteld. Zoover de teekening dit laat zien, belooft zij een sieraad voor onze gemeente te worden en hebben de architecten, de heeren Jan Stuyt te 's Hage en J. A. v. Stokkum te Vlijmen naar het ons voorkomt en voor zoover wy daarover kunnen oordeelen, een heel mooi ontwerp gemaakt. Wy hopen in een volgend nummer eenige nadere bijzonderheden te geven. Andel. Woensdagavond zou voor het Comité van Winterlezingen alhier optreden Ds. Both, met het onderwerpZekerheid des geloofs. Deze lezing is echter niet doorgegaan, aangezien de spreker op het aanvangsuur der vergadering niet aanwezig was. De aanwezigen keerden dus onver richter zake huiswaarts. Donderdagmorgen omstreeks 9 uur geraakten de voerlieden R, uit Giessen in de Andelsche Steeg, tengevolge van een hevigen rukwind, met hun beladen karren in de sloot. De paarden werden met ver eenden krachten uit hun benarden positie verlost en op het droge gebracht. M8t eenige materiale schade liep dit ongeval dus af. Almkerk. J.l. Donderdagmorgen werd alhier een motor-brandspuit van de firma van Bergen uit Heiligerlee door de Brand weer en Burgemeester en eenige Raads leden alhier in oogenschouw genomen. Ook werd genoemde spuit aan de Verlaatsluis in werking gezien het geheel bracht veel belangstelling op de been. Door de heeren G. den Besten en W. v. Straten respectievelijk als timmer man en metselaar, is bij onderhandsche aanbesteding aangenomen, het bouwen van een boerdery voor den heer H. Koekkoek alhier. Woensdag j.l. had het dochtertje v. d. heer Kraaiveld, Gem. Veldwachter alhier, het ongeluk by het spelen haar arm te breken, geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Babiloniënbroek. Naar wij uit goede bron vernemen hoopt Ds. Willemze, predi kant te Groningen, op Dinsdag 9 Maart a.s. in de Ned. Herv, Kerk voor de Chr. Jongel. vereen, op te treden met het onderwerp «De toekomst van Christus*. Aanvang half 7. Zaterdag 27 Febr. J.l. gaf het Man nenkoor «Volharding* alhier haar aangekon digd concert, dat In alle opzichten schitterend geslaagd mag heeten. Zoowel de zang nummers als de voordrachten vielen zeer in den smaak van het publiek, dat talrijk was opgekomen, vooral een solo nummer dat werd gezongen door den heer Overweel, deze beschikt over een prachtige stem. Wy roepen «Volharding* een spoedig weer ziens toe. Dassen. A.s. Woensdag 10 Maart, n.m. 7 uur, hoopt de Ring «Altena* van Herv. Jongel. vereenigingen in 't lokaal «Uw Koninkryk Kome* te Hank eene vergadering te houden. Capelle. Gedurende de maand Febr. 1926 werden ter gem.-secretarie alhier voor de vleeschkeuring aangegeven 48 var kens, 15 runderen, 9 geiten en 1 veulen. Giessen. Maandag 1.1. hield het werk lieden Ziekenfonds «Doe stil voort* in cafe de Lorm hare jaarvergadering. De vergadering werd door den voorzit ter de heer J. van Herwynen met een kernachtige rede geopend. Met groote voldoening zag hij terug op het afgeloopen boekjaar, zelfs geen enkele donkere stip is daarin te bespeuren. Het Bestuur brengt dan ook dank aan Donateurs voor hunnen vrywillige bijdragen en aan de leden voor de trouwe betaling hunner contributie Het aantal leden bleef geljjk n.l. 48, dat kon beterdaarom moeten de leden ook eens beproeven hunne vrienden tot opgaven te bewegen. De verstandhouding tusschen Bestuur en leden van dit fonds was steeds goed. Ook de financiën zijn gunstig te noemen, de uitgaven voor ziekten waren minder dan 't voorafgaande jaar. Zoodat voor 1925 een batig soldo is tb boeken van f 189,57. Voegt men hierbij het bezit op 1 Jan. 1926, dan zyn de totaal bezittingen f 1268,34. De voorzit ter hoopte echter dat dit bedrag nog zal verdubbelen, opdat onder alle omstandig heden een waarborg voor uitkeering aan wezig is. De rekening werd door een commissie uit de leden nagezien en voor in orde ge- teekend. Als bestuursleden zijn aan de beurt van aftredende heeren J. van Her wijnen, H. A. Kant en C. van Tilburg, welke met groote meerderheid van stem men werden herkozen. Voor 1926 werd by inschryving tot bode benoemd de heer B. Kant. Nadat by de rondvraag nog enkele huishoudelijke zaken zijn besproken, sloot de voorzitter deze vergadering. Hedikhnizen. By de gistermorgen gehouden verpachting van Weilanden van de gemeente Hedikhuizen voor den tijd van 5 jaren, werden hooge prijzen besteed, zoodat de opbrengst per jaar circa f1000 hooger was dan de opbrengst van het vorig jaar. Tengevolge van den hevigen wind zijn gistermorgen, op den weg in de Bernsche Hoeve 2 boomen omgewaaid, hetgeen eenige stagnatie in het autobus- verkeer Heusden -'s-Bosch veroorzaakte. Meerdere boomen staan in schuine richting zoodat ook deze gerooid zullen moeten worden Ook in Vlijmen veroorzaakte de storm aan verschillende huizeu nog wat schade. Oadendijk. De muziekver. «Kunst na Stryd* gaf Zaterdagavond voor een volle zaal, hare 2de winteruitvoering. De verschillende muziek nummers werden on der de bekwame leiding van den heer C. G. van Dijk, verdienstelijk gespeeld. Gaar ne vermelden wij no 4 van het program ma, Quartette no I met welk nummer de vereen, veel byval oogstte. Voor afwisseling was ook dit maal ruimschoots gezorgd, zoodat het reeds naar middernacht liep eer het programma geheel was afgewerkt. Aan het einde hield de heer A, v. d. Wiel een kleine toespraak, het publiek aansporende tot het verieenen van steun aan dit corps. Bij het uitgaan werd gecollecteerd. Woensdagavond hield de landbouw- vereeniging «Samenwerking* onder leiding van den Eere-Voorzitter de heer F. C. Huizer een ledenvergadering in cafe v. d. Wiel. De opkomst was gering. De Secr. deelde mede dat een 5 tal landbouwers hebben bedankt als lid van deze afdeeling. Nog was een schrijven gekomen voor proe ven voor het uitstrooien van Kalk stikstof en norgesalpeter welke gratis daarvoor be schikbaar zyn. Onder de aanwezigen wa ren wel liefhebbers om deze proeven uit te voeren. Het belangrijkste punt van de agenda was oprichten van een Coop, maalderij. Uit de besprekingen bleek dat de gezame- lijke aankoop reeds opgang maakt, zoo dat weder enkele tonnen mais zyn opge geven. Kon men nu voor gezamelyke rekening ook malen, dan was ook dat be zwaar opgelost. In beginselen werd dan ook tot oprich ting besloten, zoodat de zaak nader door belanghebbende zal besproken worden. Na de gebruikelijke rondvraag, waarby eenige huishoudelijke zaken werden be sproken, sloot de Eere-Voorzitter de verga dering. Land van Aitena. Met ingang van 1 Maart l.l. is de prjjs van industriemelk met 1 ct. per Liter verlaagd en bedraagt thans voor deze streek 9i—9| ct. per Li ter af boerdery. Vermoedelyk zal per 5 Maart de prijs wederom met 1 ct. per Liter worden ver laagd. Sprang. Onder leiding van Ds. J. Snoek werd Woensdagavond in het Geref. Kerk gebouw een vergadering gehouden tot op wekking voor de V. U. te Amsterdam. Als spreker trad op Ds. J. v. d. Meulen uit 's Bosch. In eerste instantie wees spr. op tweeërlei levensbeschouwing, waarna door Z.Eerw. de n.v. gedachten nader werden ontvouwd ten eerste wees spr. op het beginsel dat het Gereformeerde volk s&am bindt en vervolgens wees spr. op de beteekenis die de V. U. heeft ook voor ons Gereformeerde volk. Het kerkgebouw was slechts matig bezet. De gehouden collecte heeft ruim f 15 opgebracht. A.s. Woensdag, des nam. 4 uur, zal in de Chr. School alhier gelegenheid zyn tot het kosteloos vaccineeren. Sleenwijk. Donderdag 25 Febr. trad voor den «Vrijheidsbond, afd, Sleeuwyk* op de heer Groenewoud uit Santpoort. In zyn rede stipte deze achtereenvolgens aan de ministercrisis, de herdenking van het 25-jarige bestaan der coalitie. Spreker zei dat de coalitie de gelofte gegeven had aan hare kiezers, dat nu zij hervormd was, en er een regeering zou komen die beter was dan men van liberale zijde had gehad. Spreker kwam door verschelende feiten tot de conclusie dat er van dat betere niet veel terecht is gekomen en dus de belofte niet is gehouden. Vervolgens kwam spr. tot de tegenwoor dige belastingdruk, die in hoofdzaak zyn ontstaan vond in de tot aan het krank zinnige toe doorgevoerde scholenbouw, ten nadeele van belastingbetalers en schoolkind beiden. Volgens spr. trokken Vryz. D. en S.D.A.P., met de valsche leuze van nationale ontwapening ten stembusstrijd. Nu de heer Marchant geroepen werd om een kabinet te vormen, kon men in zijn regeerings- program van algeheele ontwapening niets bespeuren. Enkel in art. 13 werd bepaald dat de min. van oorlog en marine tot één departement zouden vereenigd worden, wat reeds in 't ministerie Colijn geschied was. Terwijl van de S.D.A.P., die nu vermoe delijk geroepen zouden worden om met de Vrijz. Dem. en R. K. een ministerie te vormen, alleen vernomen werd, dat met kloeke stappen op de ontwapening moest worden aangestuurd. Spr. vroeg zich af hoeveel van die kloeke stappen nog moesten gedaan worden voor we de ontwapening zouden hebben. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Alle aanwezigen keerden voldaan huiswaarts. Woensdag j.l. hield de Herv. Jon gelingsver. «Gideon* haar jaarvergadering. De verschillende voordrachten en samen spraken werden goed gedaan. Vertegen woordigd waren verschillende vereenigingen. Ds. Feykes opende en sloot de vergadering met gebed. Veen. By de Woensdag gehouden verhuring van weilanden op den Ryswaard was er nog al veel animo en gingen de prijzen dientengevolge hoog. Er werd be steed voor een koeschaar gemiddeld f 115.00 Woensdagmiddag werd het 3-jarig zoontje van den koopman v. B. vermist. Na een poos zoeken werd het ventje in een diepen sloot gevonden. Geneeskun dige hulp welke direct werd ingeroepen", mocht niet meer baten. Voorwaar een zware slag voor de betrokken ouders. Waspik. Door onbekende oorzaak, vermoedelyk door een defect aan den schoor steen, ontstond bij G. v. d. W., terwijl de bewoners afwezig waren brand, die spoedig ontdekt werd door den heer J. de Ruijter die juist het dak van een belendende woning repareerde en het blussingswerk dadelyk ter hand nam. De motorspuit was spoedig ter plaatse en nu wist men het brandje tot het dak te beperken. Het was gedekt met pannen en met riet onderschoten. Belendendende perceelen waren eveneens met pannen gedekt. Aan het energiek optreden van J. de Ruyter vooral en aan de krachtige werking der motorspuit is het te danken dat Waspik bij dit storm achtige weer voor een groote ramp ge spaard bleef. Werkendam. Donderdag 11 Maart a.s. 's avonds 7 uur, zal voor de Chr. Jongel.- en Jongem.vereen. «Andreas* in haar gebouw als spreker optredende WelEd. Heer Van Leeuwen, Godsdienst onderwijzer te Dordrecht. Woensdag 10 Maart a.s.,'s avonds 7 uur, hoopt de Ger. Meisjesvereeniging «Dient den Heere* haar jaarfeest te vieren, in het gebouw voor Chr. Belangen. Woensdag 10 Maart a.s. zal voor het Departement Werkendam der My, tot Nut van 't Algemeen een lezing worden gehouden door den WelEerw. Heer Ds, Christoffels, Predikant in Indië. Onderwerp«Hoe een Predikant zijn tournée maakt door Indië.* Een en ander zal met lichtbeelden ver duidelijkt worden. Dinsdag 9 Maart zal door den heer Winando, Telepaath, een voorstelling in de Nutszaal alhier gegeven worden. Zaterdagmiddag 2 uur zal de Voetbalvereen. »W. S. C.« en »W. V. V. II*, beiden alhier, een voetbalwedstrijd houden. Na afloop zal door «Unitas 4* uit Gorinchem een »W. V. V. I« een voetbalwedmatch worden gehouden. Waalwijk. Naar wordt medegedeeld worden door eenige middenstanders pogin gen aangewend om een geregelden auto busdienst te openen tusschen het Land van Heusden en Altena en deze gemeente. HEUSDEN. Overleden: Cornelia Ardina Schil ders, echtg. van Pieter van Rij. WIJK c.a., over Februari. Geboren: Adriana d. v. B. Nieuw koop en K. BoumanAdriana d. v. J. v. Rijswijk en Ch. v. Kapel. Overleden: V. Honings, 79 j., echtg. v. J. Bouman B. A. de Waal, 40 j,, echtg. v. H. A. Branderhorst. FAILLISSEMENT. Willem van Wijk PLz., landbouwer te Genderen, Curator Mr. J. H. F. Janssen te 's-Bosch. Met twee vrouwen wettig getrouwd. Een allerzonderlingst geval heeft zich te 's-Hage voorgedaan, meldt de „N. H. Ct.". Indertijd vroeg een vrouw tegen haar man scheiding van tafel en bed, en verkreeg die ook. Daarna vroeg deze man tegen zijn vrouw echtscheiding en verkreeg die eveneens, blijkbaar bij verstek. Hel echtscheidingsvonnis werd ook door een deurwaarder aan de vrouw be- teekend, maar niet op de goede ma nier. Althans zij kreeg er toen geen kennis van. Niettemin werd dit echtscheidings vonnis in de registers van den Bur gerlijken Stand ingeschreven, en het huwelijk dus werd ontbonden. Sedert zijn ongeveer vijf jaarver- loopen. De vrouw hoort van de echt scheiding, en komt met een request civiel, een buitengewoon rechtsmid del, tegen dat vonnis op en krijgt het ook inderdaad vernietigd. Dus herleeft weer het oude tafel en bed scheidingsvonnis, dat het huwelijk, gelijk bekend is, in stand laat. Maar., in die vijf jaar is de man met een andere vrouw getrouwd, en wel vol komen wettig, want hij was toen of ficieel gescheiden. En nu voelt men wel, dat het moreel niet aangaat om een wettig gesloten huwelijk, waar stellig de tweede vrouw, en mis schien zelfs ook wel de man, te goe der trouw bij geweest zijn, en waar misschien zelfs wel kinderen uit ge boren zijn, achteraf nietig te gaan verklaren op grond van een formee- le fout bij een exploit van beteeke- ning. Wettelijk is zulk een nietigver klaring wel mogelijk. Zoodat deze man op het oogenblik in het bezit is van twee wettige vrou wen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2