wm Grijp mm Burgerlijke Stand Buitenhuid Plaatselijk Nieuws. Binnenland Marktberichten ling stelselmatig het bed houden aan het eind van het jaar bleek hel aantal ziektedagen dusdanig vermin derd en de algemeene gezondheids toestand zoodanig verbeterd, dat de directrice, die in dezen maatregel aanvankelijk slechts overdreven „verwennerij" had gezien, zich ge wonnen moest geven. Een verkoudheid behandelen als een „ziekte" waarvan men wegens het ernstige karakter zoo spoedig mogelijk verlost wil zijn: ziedaar te genwoordig het voorschrift van den modernen geneesheer! direct bij uwe gevoelig^ en hinderlijke pi zweren, steenpuisten,' negenoogen, BB bloedvinnen, oude en verwaarloosde I wonden, open beenen, naar de werrid- Kj beroemde Oprechte Winsumer fe Zalf, zij geneest u onmiddellijk, alsook I winterhanden en vbeten, smetten, H kloven, barsten, fijt, likdoorns en I wratten, dauw- baard- en ringworm enz. enz. Prijs per bus f,0.75 en fl.35. Verkrijgbaar by Apoth., Drog. en I vele winkeliers. I Gen.-kgent J. C.DE YRIESL Wlnsum(Gron.) [§f Vervolg Raadsverslag HERPT. Verzoek van het R. K. Schoolbestuur om uitkeering van 80 pCt. voor 1926 van de gemeentevergoeding ingevolge art. 101 der wet op het L. O. Hoewel het adres niet in den vorm is, meent de Voorzitter dat er wel geen bezwaar tegen zal zijn het verzoek in te willigen, om dat de gemeente toch verplicht is de uitkeering te geven. Het komt spr. het beste voor het bedrag niet te noemen, omdat de uitkeering over 1925 nog niet bekend is. Wordt besloten het verzoek toe te staan. Benoeming lid Commissie van Toe zicht op het Lager onderwijs, wegens vertrek van den heer Ceelen. B. en W. bevelen den heer de Man ter benoeming aan. Met algemeene stemmen wordt de heer de Man benoemd. Voorstel B. en W. tot wijziging der verordening op de heffing der gemeente lijke inkomstenbelasting. De Voorzitter zegt dat de bedoeling dezer wijziging is-, dat B. en W. meenen dat de druk op de lagere inkomens in de oorspronkelijke tabel wel wat zwaar is, vandaar dat de progressie daarvan iets lager wordt voorgesteld, zoodat.de lagere inkomens iets worden verlicht, met gevolg natuurlijk dat de hoogere inkomens iets zwaarder worden getroffen. Spr. vindt dit niet erg, vooral omdat de verhooging niet belangrijk is. De tweede wijziging die B. en W. voor stellen is deze dat de kinderaftrek van f50.per kind beneden 14 jaar, wordt gebracht op f75.—. B. en W. vinden het billijk, dat gezin nen met kinderen in de onderhouds- lasten wordt ten goede gekomen. Voor beter gesitueerden beteekent dat weinig, voor de lagere veel. Den vorigen keer, aldus spr., is op voorstel van den heer v. d. Broek een bepaling opgenomen, waarbij is vastge legd, dat voor te zamen wonende bloed of aanverwante gezinsleden voor ieder een evenredig deel van f600.voor levensonderhoud zou worden afgetrok ken, de bedoeling is geweest, dat in een gezin met groote kinderen, niet voor ieder volledige aftrek plaats had. B. en W. trachten deze onbillijkheid weg te nemen. Spr. weet niet, of het voorstel van B. en W. genade zal vinden bij Ged. Staten, door te bepalen dat in het ver volg v^pr ieder volledigen aftrek van f 400.—&zal plaats hebben, met dien ver stande, dat deze bepaling niet zal gelden voor die gezinnen, waarvan het hoofd is aangeslagen voor meer dan f2000.dan wordt de aftrek wel verdeeld, alleen voor inkomens beneden f2000.geldt de volle aftrek. De heer Couwenberg vraagt of er nu toch hetzelfde blijft binnen komen. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer v. d. Broek vindt het bedrag van f2000.— nogal hoog. De Voorzitter vindt het bedrag voor het hoofd van het gezin nogal schappe lijk. De heer v. d. Broek kan zich er wel bij neerleggen, want het zal toch altijd wel iets blijven. De Voorzitter stemt dit toe, iedereen bevredigen gaat niet. De heer v. Herpt vraagt, als b.v. het hoofd van een gezin is aangeslagen voor f1900.en er zijn 3 kinderen elk met een inkomen van f 600.hoe hoog dan de aftrek is. De Voorzitter antwoordt dat dan een aftrek geldt van f600.voor het hoofd van het gezin en voor de kinderen 3 maai f400.een totale aftrek van f1800,bij een inkomen van f3700. De heer v. Herpt meent dat dit in sommige gevallen is te rechtvaardigen, in andere evenwel weer niet. Spr. zijn gevallen bekend, dat deze aftrek niet rechtvaardig is. Kon er dus een middel gevonden worden om dit bezwaar op te hefien, dan vond bij dit wel goed. De Voorzitter zegt, dat dit niet gaat, men kan niet persoonlijk gaan worden en dat zou men dan moeten doen. De heer Verhoeven merkt op, dat al leen de bedoeling voorzit om de lagere inkomens te verlichten. De heer v. Herpt brengt hiertegen in, dat ook ingezetenen verlicht worden, die het niet noodig hebben. De Voorzitter geeft toe dat er zulke gevallen kunnen zijn. De heer v. Herpt heeft de verordening eens ingezien en kan er zich zooals zij daar ligt, best mede vereenigen, de mo gelijkheid is evenwel niet uitgesloten, dat er een tijd zal komen, waarin de groote inkomens weg zijn, waardoor de belastingdruk voor de lagere inkomens grooter wordt. De Voorzitter meent, dat er dan wel weer nieuwe voor in de plaats komen. De heer v. Herpt gelooft dit ook wel, doch de groote inkomens zullen dan verdeeld zijn. Spr. heeft een kleine be rekening gemaakttot f700.belastbaar inkomen zou hij het willen laten zooals is voorgesteld. Vanaf f700 tot f2500 zou hij een progessie willen van 10 ets. tot f3. Zooals het ontwerp nu is, zal men dan moeten betalen f38.11 en volgens zijn voorstel f46.19. Bij f5000 zou het zijn f 104.11 en volgens zijn voorstel f 111.19. De inkomens die dan tusschen f1000 en f5000 liggen, worden dus iets zwaarder belast. De Voorzitter merkt op, dat het voor stel van den heer v. Herpt meer be rekend is op de toekomst dan op het heden. Ontwikkelt zich de toestand, zooals de heer v. Herpt zich dat voor stelt, dan is het kleinigheid voor den Raad, de verordening weer te wijzigen. Men moet niet vergeten, dat met mijn heer v. Herpt zijn voorstel nog het ver- houdingscijfer krijgtzijn bedragen moe ten nog vermenigvuldigd worden met het vermenigvuldigingecijfer. De heer v. Herpt zegt, dan men dan een verschil krijgt van f30, wat niet zoo groot is te noemen. De Voorzitter noemt dit nog al be langrijk en er bestaat geen reden, om het zooveel te verhoogen. B. en W. hebben zich op het standpunt gesteld, dat de verhooging niet te groot mag zijn; de druk op de hoogere inkomens moet weer niet te groot worden. Met algemeene stemmen wordt tot wijziging der verordening besloten, als door B. en W. is voorgesteld. De agenda is hiermede afgeloopen. De Voorzitter heeft echter nog een punt voor een besloten vergadering. Al vorens in geheime zitting over te gaan, zou spr. willen vragen, of misschien nog een der heeren iets voor de openbare vergadering heeft. De heer v. Herpt zou een kleine vraag willen stellen. In de pers zijn eenigen tijd geleden berichten opgenomen, waarin gesproken werd over de kermis, en dat dit jaar alles weer gebeurt als voorheen. Spr. vernam gaarne, wat daarvan aan is. De Voorzitter weet niet of alles weer gebeurt en weet niet wat met dit gezegde bedoeld wordt. Wel kan spr. mededeelen, dat er eenige aanvragen zijn ingekomen voor kermisvermakelijkheden en dat B. en W. besloten hebben, deze vermake lijkheden toe te laten. De heer v. Herpt zegt, dat dit hem spijt. Zijn voorstel, om geen vermake lijkheden meer toe te laten, is aangeno men met 4 stemmen. Spr. weet, dat de Burgemeester in deze de macht bezit, doch gezien de geest die uit de beslis sing van de meerderheid van den Raad sprak, had hij" gaarne gezien, dat het genomen besluit was gehandhaafd. De Voorzitter zegt, dat de heer v. Herpt zich vergist. De macht om kermisver makelijkheden toe te laten, berust vol gens de politieverordening, niet bij den Burgemeester, doch bij B. en W. De heer v. Herpt zou B. en W. willen aanraden, het verslag van de vergadering van den Noordbr. Chr. Boerenbond te Cuyk te lezen, dat opgenomen is in het Weekblad van genoemden bond en wat daarin over de kermis wordt gezegd. Herpt is ook een boerenplaats en als B. en W. handelen, zooals door de boeren- voormannen wordt voorgesteld, dan is spr. tevreden. De Voorzitter heeft er geen bezwaar tegen, het Weekblad in te zien, als de heer v. Herpt hem dit ter inzage wil geven. De heer v. Herpt overhandigd den Voorzitter het Weekblad en spreekt de hoop uit, dat vooral het bestuurslid van de afdeeling Herpt van den N. C. B,, tevens lid van het college van B. en W., hetgeen in het verslag gezegd wordt, ter harte zal nemen. Hierop wordt de openbare vergadering gesloten. HEUSDEN. Geboren: Leonardus Antonius Maria, z. van Leonardus J. van der Staak en Maria van Mierio. ANDEL. Geboren: Pietje d. v. H. van An- del en G. J. van Noorloos Maria d. v H. W. Crielaard en M. Vermeulen Elisa beth d. v. G. Naaijen en H. Boogaarts Cornelis z. v. A. van Noord en J. Uyl. Overleden: Jannetje Duister 5 mnd. DEWERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Johannes Martinus, z. van D. P. Middelkoop en C. EversAllettinus, z. van M. Hoeke en C. W. Branderhorst. Overledeo: Jan Branderhorst, 61 j., echtg. van A. C. Verheij. WASPIK. Geboren: Petrus z. van M. C. J. Berkelmans en J. M. v. DongenCornelis, z. van M. v. Etten en A. KouwelaarA. J. Louisa, d. van W. C. Biemans en A. M. de WitSimon Godefridus, z. van J. C. v. d. Berg en E. Zijlmans Margaretha, d. van J. Rozenbrand en P. Schouten Cornelis Hubertus, z. van H. P. de Klijn en J. PoppelierPetrus Anna, d. van J. v. Dongen en C. W. MontensJohanna W. A., d. van M. Wasser en H. C. L. de Bruin Johannes A. A., z. van P. Kamp en A. C. v. Boxel. Getrouwd: G. Boogmans, 27 j., en G. Rijkers, 26 j.M. v. Peer, 22 jod A. Paans, 20 j,A. Joosen, 29 j., en A. H. v. Diemen, 24 j. P. Kemmeren, 26 j en M. J. Olieslagers, 27 j.A. J. Nelis, 27 j., en L. J. Olieslagers, 30 j. Overleden: H. v. Gijzel, 75 j. C. M. Boons, 1 j.H. Smits, 88 j., echtg. van C. A. v. d. Ka M. Verduyn, 5 j. J. v. Asten, 67 j., echtg. van A. Gommers. ZUILICHEM. Geboren: Grietje d. v. H. v. Heus- den en v. G. v. d. Berg. Wervelwind in Canada Uit het Zuiden van Canada wordt ge meld, dat door een wervelwind twaalf men- schen omkwamen terwijl door de over stroomingen, die door den hevigen sneeuw val werden veroorzaakt, nog een groot aantal menschen het leven verloren. o— De crisis bj] Krupp. Het jaar 4925 is het ongunstigste, om niet te zeggen het ongelukkigste geworden in de geschiedenis van de bekende Duitsche firma Krupp, Een 15.000-tal arbeiders en ander personeel moesten worden omslagen en als men de aangekondigde ontslag ver leeningen mederekent, telt Krupp binnen kort niet meer dan een staf van 20.000 man. Het eene bedrijf, na het andere wordt stop gezet en nog is het einde van de inkrimpins en bezuinigingsmaatregelen niet te zien. o— Een „dikke Bertha" te keep. De stad Amiens in Frankrijk had als gedachtenis van het Engelsche leger een tank en van de Fransche militaire autori teiten twintigtal Duitsche kanonnen ge kregen. Than3 heeft de gemeenteraad besloten al deze ijzerwaren, ais zynde lastige stuk ken op te ruimen. De stad is ook eigenaresse van 'n ïdikke Bnrtha«, die door Australiërs bij Chignolles was buitgemaakt. Voor eventueele liefhebbers is ook dit kanon te koop. o— Relletjes Naar aanleiding van vele studenten en Vlaamsche relletjes, had de burgemeester van Leuven samenscholingen van meer dan 5 personen verboden. Het strijd ter rein werd daarop naar Heverlee, by Leu ven, verplaatst. Zaterdagavond betoog den Vlaamsche studenten voor de gevangenis, waar Borms is opgesloten, voor diens in vrijheidstelling. De Nation Beige meldt, dat zij van steenen waren voorzien en waarmee zy de gevangenis poort bestook ten om dan naar het park van Heverlee te vluchten. Hier werden zy echter op gewacht door een 60-tai Waalsche stu denten. Er ontstond een geregeld gevecht en waarby revolverschoten werden gewis seld. Achttien studenten werden licht en 5 zwaar gewond. De gewonden werden in het ziekenhuis van Leuven opgenomen. De politie is versterkt met marechaussee. Genderen. Cand. v. Wijk te Leiden heeft voor het beroep naar de Ger. Kerk alhier bedankt. Bij den secretaris van het Wa terschap „de Polder van Genderen". is voor belanghebbenden gedurende 14 dagen ter visie gelegd de lijst van Stemgerechtigde Ingelanden. Kerkwijk. In de vergadering van Vrijdag 26 Febr. der gem. zangveree- niging „Ons Genoegen' werd dhr. S. J. Cornet, met algem. stemmen benoemd tot directeur, omdat dhr. \V>. Bronkhorst wegens drukke werk zaamheden niet langer de functie kan waarnemen. Als blijk van waardeering voor de bewezen diensten werd hem net eere -voorzitterschap der genoemde vereen, opgedragen, hetwelk welwil lend werd aanvaard. Nieuwendijk. Deze week hield de blinden organist de heer Kruijthoff een orgelbespeling in de Ger. Kerk. Vele belangstellenden waren opge komen om dezen kunstenaar te hoo- ren. De collecte in de Kerk brachl f 82,88 op, terwijl door boekhande laar Versteeg voor ruim f 17,70 aan programma's verkocht werd, zoodat de bruto-opbrengst f 100,28 was. Deze week werden door de Eierenvereen. N. en O. naar de Rot- terdamsche consumptieveiling 9366 stuks verzonden. Men besteedde voor groote f 7, voor kleine f 5,60 voor Eendeneieren f 6,75 en voor Ganzen eieren f 18 per 100 stuks. Aan den jongenheer C. Heij- stek Johzn. werd de uitgeloofde prijs een Gazelle rijwiel Na 8 toegekend, voor de beste oplossing der puzlle uitgeschreven door de Gazelle Rij - wielfabriek te Dieren. Door den Ring Altena Zuid, der Geref. Jongel. Vereen, zal in de consistorie der Geref. Kerk te Alm- kerk op Donderdag 11 Maart des avonds zeven uur ringvergadering worden gehouden. Agenda 1. Simon Petrus, door A. de Graaf te Meeuwen. 2. Vasthouden aan de belijdenis, door D. Rijneveld van Genderen. 3. Jaarverslagen van Sec. en Penn. Trouwe opkomst zeer gewenscht. De arbeider G. v. M. had het ongeluk meteen riethaak in zijn been te hakken met het gevolg dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. Bij de firma Bax Rijwiel en Motorhersteller alhier, wordt van wege de Bataafsche Import Mij. een benzinepomp geplaatst. Well-Ammerzoden. De dezer da gen gehouden lezing voor de leden van het „Groene Kruis' alhier door den heer M. Niemeijer uit Utrecht, met het onderwerp: „De kunst om gezond te leven" heeft voorzeker bij de toehoorders meer kennis bijge bracht omtrent de noodzakelijke hy giëne, voor den mensch, het was een nuttige en leerzame avond. De Chr. Jongel. ver. „Paulus' alhier vierde verleden week Maandag haar 25-jarig bestaan. De eere voorzitter opende de bij eenkomst met het laten zingen van Ps. 103 vers 1 en gebed, waarna de voorzitter Ps. 103 las en een flinke rede hield, waarin nog eens duidelijk doel en streven der J. V. naar voren kwamen. De verslagen van den secretaris en den penningmeester volgden nu, waaruit bleek, dat het ledental toe nam en de kas met een flink batig saldo sloot. De verschillende voordrachten en samenspraken, vooral „Het Geweten' vielen zeer in den smaak en oogst ten veel bijval. Het was al zeer laat, toen de e ere voorzitter de bijeenkomst met dank zegging sloot. I Werkendam. Beroepen tot predi kant bij de Chr. Geref. Kerk alhier de WelEerw. Heer Ds. Neijeringvan Nieuwpoort. De Zaterdag jl. gehouden voet balmatch tusschen W. V. V.. I en II. F. C. van Hardinksveld eindigde met 3—1 in het voordeel van eerstge noemde vereeniging. De match gehouden tusschen W. S. C. en W. V. V. II eindigde met de stand 3—1 in het voordeel van eerst genoemde vereen. Naar wij vernemen zal dooi de Bioscooponderneming „De Ont spanning'' uit Dordrecht 17 Maart a.s. een voorstelling in de Nutszaal alhier gegeven worden. Alsdan zal vertoond worden de film „De Apostel der Armen". „Vél," WiicBintchinr JliJ. Wij verwijzen onze lezers naar de ad vertentie der »Véloc Wascbmachine Mij. en moet dit voor menig huismoeder een uitkomst zijn, vooral daar dit een machine is die aan de naam van »Waschmachine< beantwoord, nd. Schoonwasschen en de gemakkelijke aanschaffing daarvan. o— De moord te Giessen-Nieuwkerk. De door het Gerechtshof te 's Hage met bevestiging van een vonnis van de rechtbank te Dordrecht, tot 15 jaar veroordeelde J. Chr. K. en J. T.s, in verband met den moord op den spoorwegwachter Jacob de Jong te Giessen-Nieuwkerk hebben tegen 's Hofs arrest cassatie aangeteekend. o— Een kasboek verdwenen. Naar het „Dev. Dgbld.' verneemt, verkeert thans de Deventer Vrou wen arbeidsschool in moeilijkheden, doordat het kasboek der vereeniging verdwenen is. De oud-gemeente-ont vanger verleende aan de schoolver- eeniging diensten als boekhouder. O Broodoorlog. Te Roosendaal heerscht een brood oorlog, waarmee het publiek het bes te gebaat is. Een broodfabriek ter plaatse organiseerde een prijsstelsel waarbij gratis ziekteverzekering, rei zen naar Parijs en Versailles, enz. De andere bakkers ter plaatse beant woordden met een verlaging van 20 op 17 cent. De broodfabriek daaren tegen verlaagde het brood ook met 3 cent. Daarop verlaagden de andere bakkers weer en Dinsdagavond werd er zelfs in een winkel brood voor 13 cent verkocht. Dat de kleine bakkers hiervan de dupe worden is overdui delijk. o Vier honderd duizend inwoners. Dinsdag heeft 's Gravenhage een inwonertal van 400,000 bereikt. o Tweede Kamer. Dinsdagmiddag opende de voorzit ter de heer mr. Buys de Beeren- brouck de Tweede Kamervergadering met een toespraak, waarin hij her innerde aan het zilveren huwelijks feest door het vorstelijk echtpaar in huiselijken kring gevierd. Hij gaf ui ting aan den hartewensch der Kamer dat onder Gods zegen de Koningin en de Prins nog jaren gespaard mo gen blijven voor het vaderland en voor het Koninklijk Huis, dat me deleeft in lief en leed met ons volk, hetgeen weer zoo overtuigend bleek bij de watersnoodramp in het begin van het jaar. De voorzitter was overtuigd de tolk der Kamer te zijn, indien hij al ler deelneming uitsprak jegens de slachtoffers der ramp. Intusschen is daarbij onvergelijke lijk het voorbeeld van samen-lijden der geheele natie geweest, terwijl de voorzitter ook met erkentelijkheid herdacht den rijkelijken steun en de welgemeende deelneming welke ons land, in het buitenland mocht ont vangen, hetgeen bewijst de welge zindheid jegens ons in de internatio nale samenleving. 's BOSCH, 2 Maart. Op de markt van heden werden aangevoerd 1698 stuks. 884 stuks hoornvee, 558 biggen, 135 zeugen, 51 schapen lammeren, 73 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f280 f455, kalfvaarzen f270 4 f440, magere ossen en koeien f 140 4 f 260, vette ossen en koeien le kw. 54 2e kw. 47 ct. p. p., pinken f 135 f190, zeugen f120 f170, biggen f 3.50 f 4.00 p. w. schapen f 20 k f 35, lammeren f af Handel vetvee traag, overigens redelyk. GOR1NCHEM, 1 Maai t. Op de veemarkt waren aangevoerd 262 runderen, 5 nuch tere kalveren, 324 overloopers, 492 biggen. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 400f 525 melkkoeien f 300 f 400 kalfvaarzen f 180—f 300 guiste vaarzen f150f 200 pinken f 100 f 180 graskalveren f f nuchtere kalveren f 18f 28, overloopers f 30—f 45 biggen f20f34. ROTTERDAM, 2 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 262 paarden, 18 veulens, 1159 magere runderen, 763 vette runderen, 160 vette kalveren, 2449 nuchtere kalveren, 61 graskalveren, 49 schapen of lammeren, 195 biggen, 23 bok ken of geiten, 69 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee: melk koeien f300 525, kalfkoeien f310 —520, stieren f130500, pinken f100 200, graskalveren f70120 vaarzen f 200350, paarden f 200350, slacht- paarden flOO200, hitten f150200, veulens f70—100, biggen f2032 biggen per week f 3.253.50, overloopers f 30 50, fok-nuchtere kalveren f 20 30, slacht- nuchtere kalveren f9—13. De Ratterdanische eierveiling. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 6.15f 8 20 Idem (klein) f 5 80—f 6.05 Eendeieren f 5.80f 6.75 Aanvoer 155.000 stuks. ZALTBOMMEL, 2 Maart. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 66000 eieren, prys p. st. 5| a 6J ct. 880 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter f 1.30, boerenb. fl.30.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6