Derde Blad voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is. 4583 Vrijdag 5 Maart Sproeten SPRUTOl DAMRÜBRIEK. Parlementair Overzicht. Burgerlijke Stand. Ingezonden Illusies Plaatselijk Nieuws. Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEEER Bakelbosch 2b CULEMBORG, Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 2. Stand in cijfers Zwart: 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19 en dam op 48. Wit: 15, 21, 25, 28, 29, 30, 34, 38, 43 en 44. Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht tot uiter lijk 17 Maart e.k. aan bovenstaand adres. Einduitslag van den vorigen wedstrijd. Deze wedstrijd is niet geheel tot het einde toe uitgespeeld. De voornaamste reden hiervoor is wel, dat verschillende spelers te ver van elkander woonden en toen bekend was, dat dhr. de Joode alle partijen gewonnen had, zij geen lust meer hadden om bij 't minder gunstige weer elkaar op te zoeken. Hoe het zy, 1 Maart is de wedstrijd afgeloopen. De heer v. Herpt heelt alsnog zijn niet ge speelde partyen gewonnen gegeven. We komen nu tot 't volgende eindresultaat C. A. J. v. Herpt, Herpt, 5 punten uit 8 part. A. de Graag, Heusden, 4 9 9 6 9 H. Vogelaar, Andel, 8 9 9 5 9 P. v. Andel, W'chem, 6 9 9 6 9 P. G. Wilhelm, 9 9 9 6 9 P. v. Krieken, 4 9 9 8 9 G. de JOODE Gz. 16 9 9 8 9 Benjamins 10 9 7 9 Kentie 9 0 9 9 8 9 Alleen de heer G. de Joode Gzn. te W'chem heeft alle partyen gespeeld en alle gewonnen. Aan dezen jeugdigen dammer onze hartelijke gelukwenschen met het schitterende succes. Heusch, 't valt niet mee, om een wedstrijd te spelen onder goede spelers en met een blanco verlies- register voor den dag te komen. De fraaie zilveren medaille, beschik baar gesteld door de firma L. J. Veerman te Heusden, komt dus in het bezit van dhr. de Joode. Daar niet alle partyen gespeeld zijn, zullen we de diploma's, die we aanvanke lijk beschikbaar gesteld hadden, niet uitreiken. Van verdienste is geen sprake, dan alleen van dhr. de Joode. Mogelijk dat we ze bij 't einde van den nu loo penden wedstrijd nog zullen uitreiken. lip .Voor Allen die Jjg| sukkelen met Si verstopping of moeilijken en onregëlmatigenstoelgangzijn Mijnhardt 's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de ipinste kramp. Doos 60c. IBij Apofh. en Drogisten, i Mr. Limburg's falen De Tweede Kamer bijeen. Geen Kamerontbinding. Vergissin gen? 's Hage 4 Maart. Dus ook Mr. Limburg heeft ge faald. Het is met deze poging tot kabinetsformatie al zeer eigen aardig toegegeaan. De berichten tij dens de onderhandelingen waren wel zeer schaarsch, maar toch optimis tisch. Slechts enkele uren voor de deconfiture werd nog het bericht gelanceerd dat de kabinetsformateur binnen enkele dagen zou geslaagd zijn in de vorming van een ministe rie. In den voormiddag had nog een conferentie plaats met den nieuw te benoemen minister van Waterstaat den heer Waszink, burgemeester van Heerlen, en luttele uren later lag het heele plan in diggelen. Onvoorziene? moeilijkheden op het laatste oogen- blik noopten den formateur de Ko ningin ontheffing te vragen. De moei lijkheden waren weer: de nadere detailleering van den gedargslijn met betrekking tot het gezantschap bij het vaticaan. Dat velen zeer teleur gesteld waren door dezen onver- wachten ommekeer, laat zich inden ken. Temeer, daar thans de vooruil- zichten er al heel somher uitzien. De toestand is nu zoo duister en inge wikkeld geworden, dat het zeer moei lijk is zijn houding te bepalen en een meening uit te spreken, omtrent wat er nu te gebeuren staat. Dit wordt nog verergerd door het feit, dat dr. de Visser en mr. Limburg geen van beiden het voorbeeld van mr. Marchant inzake openbaarheid aangaande de onderhandelingen heb ben gevolgd. Thans resten ons nog drie moge lijkheden. Ie. Kamerontbinding. 2e. terugkeer kabinet-Colijn. 3e. een na tionaal kabinet, waaromtrent mr. Dresselhuijs een „gentle hint" gaf, dat hij wel in 14 dagen zou klaar spelen. Ondertusschen heeft de contro versie, welke reeds dadelijk tusschen den leider der V. D. partij, mr. Marchant en Mr. Limburg optrad, toen hekend werd dat deze laatste een poging tot kabinetsformatie zou doen, tot een ernstig conflict geleid. Mr. Limburg is n.l. uit den V. D. Bond getreden, naar aanleiding van de door Mr. Marchant tegen hem persoonlijk gerichte aanvallen. Dien tengevolge nam hij ook zijn ontslag als lid der Prov. Staten van Zuid- Holland. Een historie met een staart je dus. Toen kwam "Dinsdag de Tweede Kamer, na meer dan twee en een halve maand weer bijeen. Van de ministers was niemand tegenwoordig Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck,de voorzitter van de Kamer opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij het 25-jarig huwelijksfeest van LI. M. de Koningin memoreerde en verder met gevoelvolle woorden het leed van den watersnood herdacht. Het land heeft opnieuw het „Oor lof mijn arme schapen, die zijt in grooten nood", gehoord. Die woor den van Kon. mededoogen heeft ons geheele volk koninklijk verstaan en beoefend. Zoo moge dan ook uit deze vergadering de dank der natie wor den uitgesproken jegens allen, van hoog tot laag, die in de moeilijke, bange uren voorbeelden hebben ge geven en overleveringen hebben na geleefd van plichtsbesef, naastenlief de en hartelijke edelmoedigheid, die de groote schatten van een klein volk uitmaken. Na deze rede welke door de ka- nierleden staande werd aangehoord, benoemde de voorzitter tot leden van de commissie voor de verzoekschrif ten de lieeren Suring, R.K., Cramer, S.D.A.P., Drooglever Fortuyn, V.P., Tilanus, C.H. en Bijleveld, A.R. Voordat tot het trekken der afd. werd overgegaan kwamen drie in terpellatie verzoeken in, Lovink, C.H. over door Amerika getroffen maat regelen voor den invoer van planten, en 2 van den communist de Visser, waarover in een volgende vergade ring zal worden beslist. Toen kwam het trekken der afdeelingen, waarbij tot voorzitters werden benoemd: Van Sasse v. IJsselt, Schaper, dr. de Visser, Nolens en Sannes en tot ondervoorzitters Van Rappard, Duy- maer van Twist, Aalberse, J. J. C. v. Dijk en Marchant. En dan was aan de orde: liet S. D. A. P. voorstel tot kamerontbinding. De heer Alherda verklaarde in zijn toelichting dat de Kamer het recht heeft een dergelijk voorstel te doen en hij staafde zijn beweringen met tal van historische feiten. En hij ont kende, dat de Kamer alleen ont bonden kan worden bij een conflict tusschen regeering en Kamer. De Kamer zou ook ontbonden kunnen worden, wanneer het aan twijfel on derhevig is, of de Kamer nog welde meening der kiezers vertolkt. En spr. achtte nu ontbinding noodzake lijk, omdat de Kamer haar onwil en onmacht getoond heeft om tot een oplossing te komen. Zij heeft daardoor het vertrouwen, dat zij bij het volk moet genieten, verloren of liever, verspeeld, meende de leider der S.D.A.P. Nu mr. Limburg ge faald heeft, kan z.i. aan andere for maties eigenlijk niet meer gedacht worden. Het eenige, waaraan volgens hem nog gedacht kan worden, als men van een minderheidskabinet spreekt, zou zijn een kabinet van vrijzinnig- en soc. democraten. Maar daaraan was thans niet te denken. Echter als mons. Nolens zou wil len, kon nog een parlementair ka binet gevormd worden, met de twee voornoemde partijen. Maar aan deze mogelijkheid schijnt op het oogen- blik ook niet te kunnen worden ge dacht. Ook waarschuwde de heer Al herda tegen een kabinet onder lei ding van een „sterken man'dat op een dictatuur zou lijken. Want, zoo dreigde de leider der S.D.A.P. als dat zou gebeuren, zou het blijken, dat er ook buiten de Kamer moedige mannen zijn te vinden. Wat het ministerieel contraseign betreft, dat voor het ontbindingsbe- sluit noodig is, meende spr. dat mi nister Colijn dat geven moest en zou hij weigeren, dan zou hij plaats moe ten maken voor een kabinet dat wel voor die ontbinding de verantwoor delijkheid aanvaardt^ welk kabinet n iade verkiezingen zou moeten ver dwijnen. Kamerontbinding was ee nige uitkomst vond spreker. Maar de Kamer vond het blijkbaar niet. Want op het herhaaldelijk vragen van den voorzitter of iemand het woord wenschte, waarbij groote op schudding onder de kamerleden merkbaar was, deed geen enkele lief hebher zich voor, tot groote ontstel tenis der Soc. Dem. En zoo verwierp de Kamer niet 70 tegen 24 stemmen het voorstel der Soc. Dem. Vóór stemden de Soc. Dem. en L. de Visser, C. P. De vergadering werd te 3,35 gesloten. Wanneer liet niet om zulke ernstige dingen ging, zou men het einde van de Kamerzitting een tragi-comedie kunnen noemen. Want achteraf bleek, dat Mr. Mar chant een redevoering gereed had, maar nel niet in de zaal aanwezig was, toen de lieer Alberda eindigde. En de heer Dresselhuys, lib., had er ook een klaar, maar hij wilde alleen spreken als leden van de rechterzijde het woord hadden ver langd. Dat was dus het wel eenigszins uitmiddelpuntige einde van dezen zoo lang verbeiden zittingsdag. komen vroeg in't voorjaar koop tijdig een pot DUSSEN. Over de maand Februari 1926. Geboren: Teuntje d. v. E. Rijken Jocobus Franciscus z. v. H. J. A. de Witt en J. M. van der Pluym Elisabeth Johan na d. v. J. H. Heymans en C. M. Hak kel Antonie Johannes z. v. A. van der Pluijm en A. A. H. JansenAdrianus Justinus Maria z. v. C. A. Leemans en J, M. StevensMartina Maria Elisabeth d. v. J. Schalken en C. Jonkers Martina Petro- nella d. v. W. J. Prinsen en C. M. van Bommel. Getrouwd: Adrianus Gerardus van Gennip wedn. van W. W. van Mol 48 j. en Maria Hendrika Wermelink 32 j.Cor nelia de Wit wedn. van Maria van Til borg 40 j. en Bertha Ida de Wit wed. van Cornelis de Wit 30 j.Cornells Jo hannes van der Pluijm 29 j. en Anna Maria Adriana van Dortmont 21 j. WOUDRICHEM, Geboren: Joost z. v. Aart van Vugt en Aartje Verdoorn. Overleden: Belia van Vugt 67 j. wed. van Jan Willem van Vugt. NEDERHEMERT. Geboren: Henri Antonie z. v. P. Smits en W. Sprong. Overleden: Johanna Loef 69 j. echtgen, van P. v. d. Meyden Iemand is borg gebleven voor een fa milielid dat naar Indië vertrokken is. De (op zegel) gestelde termyn van betaling is reeds lang verstreken, zonder eenig be richt of betaling. Kan nu de borg direct vervolgd worden, of de eigenlyke schulde naar in Indië Wie betaald eventueele onkosten D. Mijn weg voerde over een groote dorre vlakte, met niets dan dorre doodschheid, als een woestijn En ik droomde van beet're tijden en mijn verlangen was naar andere landen Eensklaps, vóór mij op dat dorre veld, zag ik bloeien een wonderschoone bloem. Ik werd getroffen door haar schoonheid, en liep er heen, verheugden zie, wat verder zag ik nog zoo'n bloem en nog een en nog één Blij ver heugd ging ik van de één naar de ander en telkens werd ik opnieuw geroerd door de eenvoudige schoonheid Waar vandaan toch die blijdschap? Ik poogde, mij in te denken, waarom ik verheugd was, en zie, daar was ik er al Ik dwaalde al zoo lang op dat groote veld, eenzaam, net als die bloemen daar etonden, eenzaam En, zonder dat ik 't mij eigenlijk goed bewust was, zocht mijn ziel die bloemen. Daarom dwaalde ik steeds over dat groote veld en daar om was ik nu zoo blij, dat ik gevonden had zoo wonderlijk blij Mijn ziel vond zich zeiven terug in die bloemen, en dat maakte mijn vreugde nog grooter Maar Toen ik mijn weg een eind had voort gezet en mij omdraaide, om nog ééns te zien die bloemenzag ik ze niet meer Ja, toch, ik zag ze wel. Doch hoe klein en nietig stonden ze daar nu, ieder in haar stille alleenheid op dat dorre land 1 En eensklaps rees een wild ver langen in mij op. Die bloemenzij moesten bij elkaar staan, heel dicht bij elkaar groeien en bloeien, op een klein hoekje van dat groote veld. Tezamen zouden ze niet zoo nietig zijn 1 Tezamen zouden ze niet verloren gaan tusschen de dorre distels van dat groote veld 1 Tezamen zouden ze kracht vinden om voort te leven, vormend een oase in die dorre woestijn Herhaaldelijk den laatsten tijd kon men in dit blad uitingen vinden van literair leven. Zoo vond men er vaak gedicht jes, mooie en natuurlijk ook minder mooie. Zoo vond men er eenige maan den geleden een zeer lezenswaardige ver handeling over de ontwikkeling van het Drama. Wat mag men hieruit concludeeren Is het geen droom van mij geweest en bloeien er heusch bloemen op dat groote dorre veld? Wonen er heusch in het Land van Heusden en Altena, verspreid, kunst liefhebbers, en in 't bijzonder dan, men schen, die zich interesseeren voor de Literatuur 't Moet wel zoo zijnIm mers, waar zij zelf proeven van proza en poëzie hebben afgelegd, zullen zij zich toch ook wel interesseeren, voor 'tgeen anderen oas brachten in den loop der tijden. En ik vertrouw, dat, behalve degenen, die zoo nu en dan iets van hun werk publiceeren, er nog wel meer zullen zijn, die kunst dienend of tenminste kunst minnend mogen heeten. Welnu, laten zij zich dan eens afvra gen, of er niet iets ontbreekt in deze streek, in de dorpen, waarvan Heusden het centrum vormt. Ik verwijs nog even terug naar het begin van dit opstel. Daar wilde ik die bloemen, groeiende op dat overigens dorre land, bij elkaar hebben. En nu mijn plan Zouden zij, die zich interesseeren voor de letterkunde, zich niet .kunnen aan sluiten. Zouden zij niet kunnen tot stand brengen, wat men noemt een „Letter kundige Vereeniging" of, wanneer men wat verder wil gaan een Kunstkring i Mij dunkt, iets dergelijks mocht er wel zijn, (of is 't er al in 't Land van Heusden en Altena, en in 't bijzonder dan in de streek rondom Heusden. Zij, die zich voor dit plan interes seeren, worden vriendelijk verzocht, als bewijs van instemming, hun visitekaartje (of briefkaart) in te sturen aan 't bureau van deze Courant. Hopende, dat zoo gauw mogelijk een flink aantal adressen binnenkomt, wacht ik daarop met span ning. He. Ma. Wo. Wijk, 2 Maart 1926. Andel. Alhier is de prys der melk met 1 cent per L. verlaagd en bedraagt thans 12 cent per L. In de maand Juni a.s. zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, het onderzoek voor de verlofgangers der lichtingen 1914 en 1917 worden gehouden. 's Gravemoer. Door het hulptelegraaf kantoor alhier zijn in de vorige maand be handeld 34 telegrammen, waarvan 9 ver zonden en 25 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 400. Op de Rijkspostspaarbank werden 27 inlagen gedaan tot een bedrag van f 3935.34 terwijl 20 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van 2098.25. Hedel. Vrouw L. welke de laatste dagen in onze gemeente veel van zich heeft doen spreken, door het storen der godsdienstoefeningen in de R. K. kerk al hier, en het plegen van andere strafbare feiten, is heden in verzekerde bewaring gesteld en naar de strafgevangenis te Tiel overgebracht. Heesbeen. De collecte in de Ned. Harv. Kerk alhier gehouden ten bate van den Geref. Zendingsbond, heeft ruim f 25 opgebracht. Raamsdonksveer. Door de land bouwers op het dorp zal op het stations- emplacement een weegbrug worden ge plaatst. Gedurende Februari passeerden 1868 schepen met een totaal inboud van 181923 ton de Rolbrug. Wondrichem. Gedurende de maand Februari 1926 werden ter gemeente-secre tarie ter keuring aangegeven 7 koeien, 25 varkens en 6 kalveren, terwijl 6 bewijzen voor huisslachting werden uitgereikt. Nader vernemen wij, dat de ver plaatsing met 1 Mei, a.s. van het Kantoor der directe belastingen alhier naar de ge meente De Werken c.a. niet zal geschieden, zoodat het te Woudrichera zal gevestigd blyven. Wijk. Zondagmiddag kwam de koop man B. K. alhier tot de ontdekking, dat een schaap in de weide geheel was stuk gebeten en een ander zoo goed als dood in de sloot zat. Dit was het werk van een of twee honden waarvao de eigenaar nog niet kon worden opgespoord. Op Donderdag den 11 Maart e,k. des avonds te 7 uur hoopt Ds. M. den Boer uit Amsterdam, daartoe uitgenoodigd door het voorloopig Comité voor Christe lijke winterlezingen, in het oude schoolge bouw te Wijk op te treden met het on derwerp »De lachende Leeuw*. Niemand verzuime dezen begaafden spre ker te gaan hooren. (Zie advertentie.) - Verslag van de Openbare Raads vergadering op Woensdag 3 Maart 1926. Voorzitter: R. J. van Doveren. Secretaris: B. Sluijmers. TegenwoordigB. v. Wijk, G. v. d. Pol, G. P. L. Bouman, Roza en v. d. Velden. Afwezig J. v. d. Po| en R. v. Ryswijk. Opening op gewone wyze. De Sicretaris leest de notulen der vorige vergadering, welke daarna onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde isVerpachting. Groot Korenzand, A. P. de Waal f700. De Kuijper, A. Hoeffaken f 100. Dorpsbosch, A. Hoeffaken f150. Duiven, G. v. Kuijk f 105. Besloten werd om de drie laatste per- ceelen niet te gunnen en deze te hooien. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Wondrichem. Vrijdagavond hield de Land- en Tuinbouwvereeniging »Land van Altena* hare jaarvergadering in caié Wil helm alhier. De vergadering die zeer druk bezocht was, werd met een kort woord geopend door den heer T. Biesheuvel, Voorzitter. De heer Spiering, Secretaris, las daarna de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ook het jaarverslag werd door hem gelezen en met instemming be groet. Da omzet aan de veiling bedroeg over 1925 f34491,37 vorig jaar f 34147,97. De heer C. Vink Wzu. bracht als lid voor de commissie tot het nazien der reke ning, een zeer gunstig rapport uit. De aftredende bestuursleden T. Bies heuvel, A. Vink Azn., Ad. van Vugt Jzn., B. van Vugt Azn. en J. Spiering, werden met groote meerderheid van stemmen her kozen. De salarissen en de provisie werden wederom op den zelfden voet vastgesteld. Besloten werd de 10 pCt. van het N. U. M. bedrag af te dragen aan de Water snood-Commissie. Nog werd besloten voor aanvoer en verzending van aardappelen, voortaan kisten in gebruik te nemen, daar manden teveel kosten aan onderhoud. Door een der leden werd voorgesteld het verplichte veilen van vroege aardappe len wederom af te schaffen. Dit voorstel kon echter niet de meerderheid behalen, om in een volgende ledenvergadering in behandeling te komen. Nadat een en ander by de rondvraag is ter sprake gebracht, werd de vergade ring door de voorzitter gesloten. Aleer men echter vaneen ging, had een gratis-verloting plaats, waaraan een 15 tal pryzen waren verbonden. Nieuwsblad Bij Alle Drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9