Eerste Blad Land van altena Uitgave; Firma LJ. VEERMAN, Heugden* No* 4586. Woensdag 17 Maart 1926, Buitenlandse)! Overzicht „Het Kasteel van Kerlor". liiüiieiiiiiüd. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneer en, ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS miLLfcl'Oft Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De crisis te Genève in de Volken- bondsvergadering ontstaan tengevol ge van de houding der Duitsche ge delegeerden duurt nog steeds voort. Talrijke schikkingsvoorstellen zijn reeds aan de hand gedaan, doch de Duitsche gedelegeerden konden ze telkens niet aanvaarden. Frankrijk en nog een aantal lan den komen blijkbaar niet meer op voor de Spaansche aanspraken op een vasten zetel in den Volkenbonds- raad, maar bepalen er zich toe te verlangen, dat Polen of terstond een niet-permanente zetel wordt toege wezen of in September. Wat de eventueele toewijzing van een zetel aan Polen in genoemde maand be treft, trachten Frankrijk en de Sta ten, die zich hierbij aansluiten, van Duitschland gedaan te krijgen, dat dit, zoodra het in den Raad is opge nomen, er zich van zal onthouden zijn veto uit te spreken tegen de Poolsche candidatuur. Men verlangt dus van Duitschland, de verzekering dat het Polen, waartoe het ;als Raads lid in staat zou zijn, omdat besluiten door den Raad met algemeene stem men moeten worden genomen, niet buiten den Raad zal houden. Voor deze belofte is Duitschland echter tot dusver niet te vinden; het ver gen ©ener verbintenis van dezen aard demonstreert trouwens een zeker wantrouwen jegens Duitschland, dat volgens de gedelegeerden van dezen staat niet op zijn plaats is, omdat geen enkel feit de verwachting wekt, dat Duitschland een, Polen onwelge vallige houding zal aannemen. Het beste denkbeeld van Duitsch- lands houding krijgt men, wanneer men kennis neemt van de verklarin gen die Stresemann zoo voor en na schriftelijk en mondeling heeft af gelegd. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken heeft o.a. in 210 Om mij te redden. De vrouw van de Slak wilde me steken met een mes. Papa ging voor mij staan en toen werd hij getroffen. O, mijn God, waar is je vader. Waar is je vader, wij moeten da delijk den dokter halen. Papa is hier vlak in de buurt, bij oom Firmin. VerschrikL door den hevigen angst en de ontroering van zijn moeder., vloog Fanfan haar om den hals en ^trachtte haar gerust te stellen. Het is heusch niets, mamaatje. Oom heeft gezegd, dat paatje in een paar dagen geheel hersteld zal zijn. Maak u maar niet ongerust. Ik ga er dadelijk heen. Ja, mama laten we dat doen en laten we papa hierheen brengen, zei Fanfan en liij nam een lamp op om zijn moeder voor te lichten. Ga met me mee, lieveling zeide zij. Graag, riep deze uit. Wat zijn ze gelukkig, zuchtte Clan- dinet, toen moeder en zoon zich in 4 allerijl hadden verwijderd. Zij den ken in het geheel niet meer aan mij. En dikke tranen rolden over zijn wangen, terwijl hij uitriep: O, Fanfan ik heb het nu gehad, dat groote verdriet. Nu zal ik er niet herinnering gebracht, dat, terwijl Duitschland naar Genève ging 0111 'twerk van Locarno voorgoed te ver wezenlijken, zooals men weet, wor den de verdragen van Locarno pas van kracht, wanneer Duitschland tot den Volkenbond is toegelaten bij de besprekingen met de Locarno- staten, spoedig bleek, dat men, be halve dien voor Duitschland zelf, nog drie vaste raadszetels wilde scheppen en verlangde, dat Duitsch land hiermee in beginsel zou instem men, voordat het nog Bondslid was. Aan deze verlangens kon Duitsch land volgens Stresemann niet tege moet komen omdat dit z. i. neer zou komen op een ernstig vergrijp te gen de plichten van Duitschland als toekomstig lid zoowel van Raad als Bond zelf. Men wenschte ten over vloede niet alleen aan drie nieuwe vaste raadszetels het aanzijn te ge ven, maar er waren ook nog andere staten, die met evenveel recht en uit hoofde eener overeenkomstige betee- kenis als staat eendere aanspraken lieten gelden. In beginsel kantte men zich echter in den Raad zelf ook van zekere zijde tegen vermeerde ring van het zetelaantal in den voor gestelden geest. Volgens Stresemann ging het voor Duitschland niet aan, partij te kiezen, voordat het Vol kenbondslid was. Toen naderhand de kwestie van schepping van drie nieuwe vaste zetels op den achter grond geraakte, verzocht men Duitschland goed te vinden, dat Po len terstond een niet-permanenten zetel kreeg. Inwilliging van dit ver langen achtte Duitschland echter eveneens principieel onmogelijk. De Duitsche minister van buiten landsche zaken meent, dat een voor afgaande toestemming van Duitsch land indruischt tegen den geest van den Volkenbond, Duitschland wilde volgens hem een aangelegenheid van den Volkenbond niet een Duitsche belangenregeling maken, omdat wan neer Duitschland nog voordat het in den Bond is opgenomen, zich ten aanzien dezer kwestie zou vastleg gen en misschien bijzondere verbin tenissen aangaan met sommige bondsleden,. Duitschland die in niet- onaanzienlijke mate de rechten der Volkenbondsleden gezamenlijk zou aantasten en zoodoende van het be gin af aan in een scheeve verhou ding tot den Volkenbond zou komen te staan. In het bovenstaande is wel in hoofdzaak het Duitsche standpunt lang meer zijn. Een hevige hoestbui overviel hem, hij rilde. Wat heb ik het koud, dacht hij, en wat is het hier donker. Het vuur gaat ook uit. Hij knielde voor den haard, waar op hij een paar blokken hout wierp, en hield daarna zijn magere handen voor de vlammen. Mevrouw de Kerlor had zuster Simplice verzocht te willen zorgen, dat een kamer gereed gemaakt werd, en dat er het noodige was, om een gewonde te verbinden en te verzor gen. Niemand dacht inderdaad aan Claudinet, die alleen in de donkere kamer met het geopende raam ach terbleef. Mevrouw de Kerlor snelde met Fanfan naar de slaapkamer van de Kerlor. Daar lag hij op de canapé. De Kerlor had zijn wond die wel sterk gebloed had, maar niet ge vaarlijk was, al verbonden. En nu lag hij stil, met gesloten oogen. Mevrouw de Kerlor trad op hem toe, en zag hem aan met een blik, waaruit oneindige teederheid sprak. Geeft u papa geen zoen, vroeg Fanfan. Zij boog zich voorover enkustte hem op het voorhoofd. Daar sloeg de Kerlor de oogen op. Toen hij zijn vrouw voor zich zag, verborg hij een oogenblik zijn ge zicht in zijn handen. Toen liet hij zich aan haar voeten glijden en flui sterde: samengevat, hetwelk Briand en an dere gedelegeerden tot dusver vruch teloos aan 't wankelen hebben trach ten te brengen. Inmiddels is men nog steeds bezig een uitweg te zoeken. De vergadering die over de toe treding van Duitschland zou beslis sen en die op gisteren (Dinsdag) was bepaald is met het oog op deze on derhandelingen uitgesteld tot heden (Woensdag). Men hoopt in dien tus- schentiid nog tot overeenstemming te komen. Als ge geen eetlust hebt, ge u huraeu rig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit ge neesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. Het geheele geste! wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apothe ken en drogistzaken. Paaschvee-Tentooiistelling te 's Hertogenbosch. Voor de op 24 Maart 1926 te 's Her togenbosch te houden Derde Groote Paaschvee-Tentoonstelling zijn reeds door verschillende belangstellende personen en corporatiën prachtige medailles geschonken. Naast een groot aantal gouden-, verg. zilveren en zilveren medailles wordt nog een bedrag van ongeveer f 2000 aan prijzen uitgeloofd. De Nederlandsche Spoorwegen, de Tramweg Maatschappijen 's Bosch- Helmond, de Holl. Buurtspoorwegen, de Stoombootondernemingen der fa. Janssen te Litth en van der Scliuijl hebben, dank de bemoeiingen van het comité voor deze Tentoonstelling besloten verlaagde tarieven toe te passen voor het vervoer van vee voor de Tentoonstelling ingeschre ven. Mede zullen op den dag der Tentoonstelling door sommige on dernemingen van vervoer, de mid dagdiensten later worden gesteld. o— De veestapel in Nederland en België. De veestapel in Nederland wordt thans geraamd op 2 millioen runde ren, anderhalf millioen varkens, 350,000 paarden en 15 millioen kip pen. In België anderhalf millioen runderen, anderhalf millioen var kens, 250,000 paarden en 8 millioen kippen. o— O, Hélène, die vreeselijke wroe ging, die ontzettende schaamte. Ik heb je verkeerd beschuldigd, ik heb feloofd, dat je mijn vertrouwen hebt unnen verraden, mijn eer schen den, en je waart onschuldig. Wat een smarten heb ik je doen lijden, wat een martelingen doen onder gaan, en je waart onschuldig. Ik vergeef je, zeide Hélène zacht, terwijl zij het hoofd van haar man ophief. Neen, neen, ik verdien geen ver giffenis. In mijn hart had ik je al zoo lang vergeven, ging zij voort, terwijl er een glimlach van zalige verrukking over haar gezicht gleed, eigenlijk heb ik je je dwaling nooit toegere kend. Maar terwijl er nog twijfel woonde in je ziel, kon ik je niet zeg gen, dat ik je ondanks alles toch nog even lief had. Maar nu mijn on schuld duidelijk bewezen is, nu mag ik vergiffenis schenken. En dat doe ik, dat doe ik met heel mijn hart. Zij wendde zich tot haar zoon en fluisterde Jean, lieveling, zeg aan papa, dat hij je arme mama een zoen geeft. Het kind trok zijn vader over eind en snikkend vielen de beide echtelieden elkaar in de armen. Zeg eens, zeide Firmin, die niet wilde laten blijken, hoe ontroerd hij was, jelui hebt nu nog je heele leven voor je om gelukkig te zijn, ik zou het heel verstandig vinden, als we nu allemaal naar bed gingen, die De Belgische grenzen weer open. De directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van be langhebbenden dat, krachtens be schikking van den Belgischen minis ter van landbouw, de Belgische gren zen (met ingang van Dinsdag 16 Maart weder onder bepaalde voorwaarden voor ons vee is opengesteld. Overeenkomstig de betreffende be palingen, zullen door de inspecteurs van den veeartsenijkundigen dienst slechts uitvoercertificaten ten behoe ve van voor België bestemd vee kun nen worden uitgereikt, indien die dieren vergezeld zijn van een door een veearts afgegeven verklaring, waaruit blijkt, dat bij die dieren geen mond- en klauwzeer is vastgesteld. o— Tabakswet. Aan kleinfabrikanten van tabaks fabrikaten op wier verzoek om een bedrijfsvergunning of om ontheffing volgens art. 88a der Tabakswet voor- loopig geen beschikking kon wor den. genomen, worden ingevolge een bepaling van den minister van finan ciën vrijgesteld van de verplichting tot (het betalen van vergunningsrecht, gedurende den tijd dat zij zonder vergunning hebben gewerkt. Zij, die reeds het vergunnings recht mochten betaald hebben, kun nen dit terugontvangen. Daartoe moeten zij een verzoek indienen bij den ontvanger der ac cijnzen hunner woonplaats; waarna liet gestorte bedrag tegen kwitantie zal worden 'terugbetaald. o— Een inbreker meldt zich aan. Vrijdagavond heeft zich bij de po litie te Leiden aangemeld de 24-ja- rige J. K. met de mededeeling, dat hij den vorigen nacht had. ingebro ken in het kantoor der broodfabriek der Gebr. v. d. Oord aan den Mare- singel aldaar en daar een bedrag van f 60 had ontvreemd. Bij onderzoek is dat gebleken juist te zijn. De di rectie zelf had van de inbraak nog niets bemerkt. K. is in arrest gesteld. o— Een verkiezing ongeldig? Bij de te Wierden gehouden ver kiezing van een voorzitter en vier bestuursleden van de afdeeling „Aa" van het Waterschap „De Regge" is een verwoede strijd gestreden. Naar men uit Almelo meldt, zijn na afloop der werkzaamheden, op last van den Officier van Justitie te Almelo, verschillende stukken in be slag genomen, wegens vermeende on kleine jongen hier valt om van den slaap. En Claudinet wacht op ons, zei de Fanfan. Oom Firmin besloot toch ook maar mee te gaan. Toen zij door den gang, die beide huizen verbond, in dat der Kerlor s kwamen, hoorden zij in eens een gil uit de slaapkamer der kinderen. Dat is Claudihet, zeide Fanfan, die jdoodsbleek werd. Claudinet, herhaalde Mevrouw de Kerlor hevig ontsteld. Ik hoor niets meer, zeide de Ker lor, die was blijven staan luisteren. Laten we gauw kijken, riep Fan fan vooruitloopend. Alleen gebleven, was Claudinet ten slotte voor het vuur in slaap gevallen. Het was nu buiten geheel donker, het regende. In die duisternis stonden 2 man nen voor het huis van de Kerlor en praatten zacht. Er is volstrekt geen gevaar, zei de de grootste van de twee,, alles is in zalige rust, kijk maar. Er is nergens licht. Ik weet den weg. We moeten den kleinen rakker hebben, nu de Slak met den wissel in de' Seine ligt. De kleinste antwoordde niet, maar klom dadelijk als een kat over het hek. Toen hij aan den anderen kant was, volgde zijn kameraad. Dat is, een goed begin, zeide hij. En langs den muur sluipende, wa ren zij al gauw aan de slaapkamer regelmatigheden bij deze verkiezing gepleegd. De Tabakswet. Gelijk bekend, is in Febr. 1925 door den toenmaligen minister van Financiën H. Colijn een commissie geïnstalleerd welke een onderzoek had in te stellen naar de mogelijk heid van een systeem belasting-hef fing op ruwe tabak zonder dat de opbrengst daarvan lager zou zijn dan die van de huidige banderolle- belasting. Naar wij vernemen, heeft deze commissie uit haar midden een sub commissie benoemd, om aan de Staatscommissie voornoemd, om trent bovenstaande kwestie te rap porteeren. Deze sub-commissie, waarin vertegenwoordigd de 3 groe pen sigarenfabrikanten, sigaretten- fabrikanten en kervers, heeft onge veer 4 maanden geleden een uitvoe rig rapport uitgebracht, waarin zij concludeert tot de wenschelijkneid en mogelijkheid van afschaffing van het banderolle-stelsel en een sy steem belasting-heffing ontwikkelt gaande in de richting van heffing bij de bron. Seheepsongeluk. Op de Merwede bij Giessendamis de jTansche sleepboot „Ronee" in aanraking gekomen met een ledige klipper uit Opheusden. Door den schok is de schipper van den klip per over boord geslagen en verdron ken. Het roer van het klipperschip werd door de aanvaring verbrijzeld, terwijl in de achtersteven een groot gat ontstond. Het is evenwel nog drijvende gebleven. O Van de Zuiderzee. liet Rijksbetonningsvaartuig, dat te Enkhuizen is gestationneerd, heeft in de vaarlijn Amsterdam-Ketel- mond, een gezonken ijzeren vaar tuig aangetroffen, vermoedelijk een klipperschip, waarvan de opvaren den verdronken zullen zijn. De noodvlag hing nog in den mast. Bij het wrak werd een praklicht- boei gelegd. o— België-Nederland. De voetbalwedstrijd tusscben Ne derland en België, welke Zondag te Antwerpen gespeeld is, was gelijk spel 1-1. —o der kinderen. Mulot wist inderdaad den weg, hij wist, door welkj ven ster zij naar binnen moesten. Hij beproefde eerst met een mes het raam op te steken, maar dat bleek niet noodig te wezen, want het stond nog half open. Fadart stootte er tegen aan en duwde het geheel open, wat echter eenig lawaai maakte, zoodat Mulot boos uitriep: Stommeling, die je bent. Een oogenblik bleven zij met inge houden adem, tegen den muur ge drukt, luisteren of iemand wakker was geworden door het leven. 'tls gelukkig goed afgeloopen, flui sterde Mulot. Hij slaapt als een os. Mulot vergiste zich. Claudinet, die maar even ingesluimerd was, had het geluid gehoord. In het eerste oo genblik begreep hij niet wat het-was. Hij keek om zich heen en daar ziet hij plotseling de gordijnen van el kaar gaan, en bij het flauwe schijn sel dat het half uitgedoofde vuur nog verspreidt, ziet hij twee gestalten behoedzaam door het venster bin nenstappen. In een oogenblik heeft hij zich van zijn stoeltje laten glijden ach ter den leuningstoel, die er naast staat. 1 Hij beeft aan al zijn leden, het zweet staat hem op 't voorhoofd, het is of zijn hart ophoudt met kloppen. Die mannen zijn dieven... moor denaars, misschien. Hij zal roepen, de andere huisge» NIEUWSBLAD voor fist Land yan MiUni AltenaJeLaigstraat n ie Bmiltrviirl i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1