Eerste Blad S. D. LANKHUYZEN Go's BANK C. DE KEMP Raamsdonks veer. *-AND VAN ALTEN^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No* 4587. Vrijdag 19 Maart 1926, Drinkwatervoorziening in het Land van Heusden en Altena. Jl. Vtrscbuur-Baert liuiieniaiidscli Overzicht. Voor de Belijdenis: binnenland Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS DROGISTERIJ HEUSDEN. T. BOONSTRA. Engstraat HEESDEN. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. i. Water is een belangrijk en onmis baar bestanddeel van elk levend we zen en voor de instandhouding van dit wezen is een geregelde toevoer van water noodzakelijk. Het spreekt vanzelf dat dit water deugdelijk moet zijn en men zou dus kunnen ver wachten, dat in de behoefte van deugdelijk drinkwater zoowel voor den meiisch als het huisdier overal behoorlijk gezorgd is of dat tenmin ste de noodige moeite gedaan is om dit doel te bereiken. Niets is echter minder waar dan dat. Reeds ongeveer drie eeuwen vóór het begin onzer jaartelling schreef de Grieksche wijsgeer Aris- toteles „Men kan het Gemeentebestuur „het best beoordeelen naar de wij- „ze waarop dit zorg draagt voor „de drinkwatervoorziening." Ér moge hieruit blijken dat toen reeds het nut van goed water be kend was maar ook, dat er wel Ge meentebesturen waren die minder goed daarvoor zorgden. In 1899 waren in Nederland slechts 94 gemeenten die geheel of gedeeltelijk van waterleiding voor zien waren en dat waren hoofdza kelijk de groote steden. I In 1923 was dit getal geklommen tot 307 en het kan op het oogenblik zeker op 350 gesteld worden, waarbij er zijn die nauwelijks 1000 inwoners tellen. i Men mag aannemen dat in deze gemeenten bijna 5,000,000 inwoners van Nederland wonen, dat is onge veer vijf en zestig procent der to tale bevolking. i, Deugdelijk drinkwater moet zijn: helder, kleur- en reukeloos en het mag geen onaangenamen smaak heb ben; voorts mag het geen bacteriën bevatten, welke ziekten kunnen ver oorzaken zooals, cholera, typhus, dysenterie en andere ingewands ziekten. Dat het drinkwater bij de ver spreiding van deze ziekten een groo te rol speelt, staat vast en is door talrijke gevallen, zoowel in ons land als daarbuiten, bewezen. Toen in 1892 in Hamburg een .cholera epidemie heerschte, bleef Altona dat met Ham&urg aaneen gebouwd is daarvan vrijwel ver schoond. De waterleiding van Ham burg leverde toenmaals nog onge filterd rivierwater aan de ingezete nen, terwijl Altona het water uit dezelfde rivier, doch behoorlijk ge filterd, afleverde. Van de zeer weinige personen die in Altona aan cholera stierven, is vastgesteld kunnen worden, dat zij in Hamburg geweest waren en daar water gedronken hadden. Hoewel hi ons land in dë laatste vijf en twintig jaren gelukkig geen belangrijke epidemieën als gevolg van slecht drinkwater voorgekomen zijn, blijkt toch wel dat in verschillende gemeenten de invoering van een drinkwaterleiding een zeer gunsti- gen invloed op het aantal typhus ge vallen gehad heeft. In plaatsen als Bodegraven, Bos koop, Hazerswoude, Krimpen aan de Lek, Lekkerkerk enz., werd vrijwel onmiddellijk na het in gebruik ne men der waterleiding een sterke af neming van het jaarlijks voorko mend aantal typhus gevallen waar genomen. Voor dien tijd was een aantal gevallen per jaar van één op de honderd ingezetenen geen uit zondering en van één op de twee honderd kwam veelvuldig voor. Na het in gebruik nemen der waterlei ding dat in de bovengenoemde gemeenten tusschen 1908 en 1910 plaats had daalde het aantal sterk zoodat het bijna nergens hoogerdan één per duizend en dikwijls lager dan één per twee duizend is, terwijl bijv. in Hazerswoude in de jaren 1919—1922 geen typhus meer voor kwam. In de genoemde gemeenten moet elke woning aan de waterleiding aan gesloten zijn, tenzij aangetoond kan worden dat over een eigen middel van drinkwatervoorziening beschikt kan worden, waarmede steeds in voldoende mate water van deugde lijke samenstelling verkregen kan worden. Bestond deze bepaling niet, dan zou natuurlijk het nu behaalde gunstige resultaat niet bereikt zijn. Dat in gemeenten als Amsterdam en Rotterdam nog wel typhus en zelfs cholera voorkomt hoewel daar reeds meer dan 50 jaren een goede drinkwatervoorziening bestaat behoeft geen verwondering te wekken, als men bedenkt, dat daar een groot verkeer te water met alle deelen der aarde plaats heeft. Komt in een dezer gemeenten echter in een bepaalde buurt plotseling een aantal typhus gevallen voor, dan kan door den betreffenden gezondheidsdienst bijna steeds zonder uitzondering vastgesteld worden dat de oorzaak daarvan bij den melkleverancier op het platteland te zoeken is, waar het vaatwerk voor het vervoer van de melk niet besmet water „schoon gemaakt" wordt. Was in vroeger jaren het sterfte cijfer der bevolking op het platte land en in de dorpen geringer dan in de steden, dan is dit in de latere jaren omgekeerd geworden en hoe wel niet met zekerheid te zeggen is, dat dit uitsluitend een gevolg is van de invoering der waterleidingen kan toch wel als vaststaand aange nomen worden, dat deze nuttige in stellingen daarop een zeer grooten invloed gehad hebben. In verschillende deelen van ons vaderland is in de laatste jaren de drinkwaterleiding op het platteland ingevoerd, zooals in Zuid-Beveland, Tholen, Westelijk Noordbrabant, Noord-Holland enz. en het blijkt daar al meer en meer dat het water niet alleen voor huishoudelijke doel einden verlangd wordt, doch ook voor het vee, zelfs door hen die tegen de oprichting eener waterlei ding gekant waren en er als lid van een gemeenteraad tegen stemden. Er zijn gevallen bekend, dat zul ke tegenstemmers de eersten waren die voor hun boerderij* om een aan sluiting aan de waterleiding ver zochten. Een van die heeren verklaarde dit wel „beroerd" te vinden, omdat hij nu op het dorp uitgelachen werd Het is bekend, dat verschillende veeziekten door water overgebracht worden en ook, dat door bepaalde organismen die in het water voor komen, de voortplanting van den veestapel in gevaar gebracht wordt. Wanneer deugdelijk drinkwater aan het vee gegeven wordt is de melkopbrengst in den regel hooger dan bij verstrekking van minder Heitmann's Kleerenverf Inge-Vert Provinciehout Houtzeep Amoniakzeep Scheerzeep Teerzeep. goed water. Bedenkt men, dat een melkgevende koe ten hoogste veer tig liters water per dag gebruikt; dat is bij de meeste waterleidingen voor een bedrag van ten hoogste twee centen, dan behoeft de melk opbrengst toch waarlijk niet veel te stijgen om deze kosten meer dan dubbel vergoed te krijgen. (Wordt vervolgd.) Niettegenstaande men te Genève 10 dagen lang besprekingen en ,on- derhanüedngcn heeft gevoerd, is men er niet in kunnen slagen tot overeen stemming te komen. Maandag scheen een oplossing na bij, doch plotseling kwam er een kink in den kabel, om dat Roemenië bezwaren had in verband met den afstand van den Tsechischen lossen raadszetel en Brazilië plotseling weer den eisch stelde, dat het tegelijk met Duitschiand een vaste zetel zou wor den toegewezen. Men heeft deze be letselen niet uit den weg kunnen rui men. Wat Roemenië aangaat, dit land verlangde dat het, nadat Tsjecho- Slowakije den Raad heeft verlaten, tot idit lichaam in September zal wor den toegelaten als niet-permanent lid. Naar het schijnt, stond Boeka rest er op, dat Duitschiand zich schriftelijk zou verbinden de Roe- meensche aanspraken te steunen, ter wijl ook Frankrijk en België, Italië en Engeland te dezer zake binden de beloften zouden moeten afleggen. Terwijl Zweden en Tsjecho-Slo- wakije bereid waren van hun zetels af te zien, opdat onderscheidenlijk Polen en een ander land (Nederland of een Skandinavische staat) kon den worden gekozen, kon Roemenië zich hiermee slechts vereenigen, in dien in de Septembervergadering dus ongeveer een half jaar later en na dat de Kleine Entente zes maanden derhalve in den Raad niet zou zijn vertegenwoordigd, Roemenië voor laatstgenoemde statengroep zou wor den opgenomen. De Duitschers voelden er niet al te veel voor den eisch van Roemenië in te willigen, aangezien deze neer kwam op een voorwaarde voor de toelating van Duitschiand zelf. Wel kon Duitschiand er zich mede vereenigen, dat geheel de kwestie der raadszetels naar een bijzondere commissie wérd verwezen. Terwijl Dinsdag in beginsel hog een redelijke kans bestond, dat Roemenië tenslotte inschikkelijk zou zijn, achtte men de houding van Brazilië veel ernstiger De recalcitrante staten zijn nog voortdurend bewerkt en ook Bri- and en Chamberlain hebben nog langdurig met Stresemann en Lu ther geconfereerd om naar een op- lossnig te zoeken, doch tenslotte zag men in, dat overeenstemming wel niet zou zijn te bereiken, het Brazi- liaansche verzet was te krachtig, dan dat met een accoord viel te rekenen. Er zat tenslotte niets anders op, dan dat na verloop van de verga dering van den Raad werd besloten, dat Chamberlain als rapporteur der politieke commissie Woensdag inde vergadering zou voorstellen zoowel de kwestie van Duitschlands lid wor den van den Volkenbond en zijn opneming in den Raad, als het waag stuk van de raadsuitbreiding op te schorten tot de Septemberzitting. Dit besluit werd nog gemotiveerd in een communiqué, opgesteld door de staten, die het verdrag van Lo carno hebben onderteekend, Duitsch iand inbegrepen, en waarin o.a. werd te kennen gegeven, dat de verdaging geenszins het vredeswerk, te Locar no verricht, zal aantasten. De Locar- no-staten getuigen, dat zij vastbeslo ten zijn gezamenlijk te zorgenvoor het behoud en de verdere ontwikke ling van het te Locarno bereikte en verwachten, dat in September van alle moeilijkheden geen enkele zal zijn overgebleven en Duitschiand dan AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9 - 4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie tot den Volkenbond kan toetreden. Het gevolg van de tegengestelde belangen, die tot uiting kwamen in de vergadering, is geweest, dat deze Volkenbondsvergadering op een mis lukking is uitgeloopen en de gedele geerden der verschillende staten Woensdag onverrichter zake huis waarts zijn gekeerd. Duitschiand blijft nu weer een half jaar buiten den Bond en men mag gerust aan nemen dat het beeld van jalousie en nationale zelfzucht, dat de be sprekingen te Genève te aanschou wen heeft gegeven, er nu niet be paald toe zal bijdragen, dat de sym pathie voor den Volkenbond in Duitschiand wordt versterkt. Over het verloop der onderhan delingen te Genève zullen vooral de Duitsche nationalisten zich verkneu teren. Tot het laatste oogenblik bleef de hoop bestaan, dat Brazilië nog zou bijdraaien en het mogelijk maken, dat de conferentie niet zou misluk ken. De verwachting is echter niet in vervulling gegaan. De Zuid-Amerik. staat bleef koppig vasthouden aan het eenmaal ingenomen standpunt; de instructies, waarom Mello Franco seinde, brachten geen keer ten goe de: Rio de Janeiro bleef een onver zoenlijke houding aannemen en hier mee is de tragi-comedie te Genève voorloopig ten einde. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Gouden en Zilveren Kerk boek-slootjes. Vechtpartij in een woonwagenkamp. In het woonwagenkamp te Eind hoven had een zeer ernstige vecht- r ij plaats. De 40-jarige gehuwde v. S. was de wagen van zijn zwager, den 40 jarigen koopman L. H., binnengegaan en begon daar her rie te maken tegen de vrouw van L. H. De vrouw verkeerde in ver ren staat van zwangerschap. L. H. hoorde de herrie vanaf het terrein van het wagenkamp aan en schoot op zijn wagen toe, greep zijn zwager bij de keel en wierp hem buiten. Er ontstond een hevige wor stelpartij, waarbij L. H. plots zijn mes trok en H. v. S. den buik open reet, zoodat de ingewanden naar bui ten jkwamen. Nog niet tevreden pakte hij een blok hout en sloeg daarmee H. v. S. op het hoofd, zoodat ook nog een zware hoofdwond ontstond. De getroffene werd naar het R.K. gasthuis overgebracht, alwaar hij is overleden. De dader, die 7 kinderen heeft, is gearresteerd. Smokkelarij. Eenigen tijd geleden werd te Roo sendaal door de douane een wagon suiker aangehouden, die als super fosfaat was aangegeven. De lading was echter slechts voor een klein gedeelte hieruit samengesteld. De douane namen deze lading in beslag en zochten uit, op wie de boete van dertigduizend gulden toe te passen. Dit schijnt zeer moeilijk te zijn ge weest, want langen tijd werd er niets van gehoord. Thans evenwel kondigt de gerechtsdeurwaarder Chr. Schal ken te Roosendaal aan, dat hij ten verzoeke van de directie derNeder- landsche Spoorwegen op Maandag 22 Maart publiek zal verkoopen een partij superfosfaat van 100 zakken. Noch afzender, die te Antwerpen thuis hoort noch geadresseerde schij nen zich van de zending iets te heb ben aangetrokken, zoodat de Spoor wegen voor de boete schijnbaar zijn aangesproken. Plotseling overleden. Op den Korsendijk te Reeuwijk is Maandagmorgen de 29-jarige B. G., wonende aan den Platteweg aldaar, toen hij per fiets zijn klanten be zocht, ineengezakt en plotseling over leden. o— Van een wagen doodgevallen. De landbouwer G. Nijenhuis te Lindevelde is bij het halen van voe derartikelen in de loods van den Boerenwagen zoodanig gevallen van zijn wagen dat hij kort daarna stierf. De ongelukkige laat een vrouw met drie kinderen na. Voor den watersnood. Men seint uit den Haag. De tentoonstelling der geschenken, van Koningin en Prins bij hun zil veren huwelijksfeest werd bezocht door 9750 personen. Een bedrag van f2446,50 zijnde de opbrengst der entree gelden werd door het koninklijk echtpaar gestort in de kas van het algem. watersnood comité te Amsterdam. Draadlooze telefotografie. Naast het draadloos overbrengen van het geluid, over schier onbe grensde afstanden, vindt thans meer en meer toepassing de overbrenging van fotografiën en teekeningen langs draadloozen weg. Van dit laatste draadlooze commu nicatie-middel wordt reeds practisch gebruik gemaakt voor justitieele en politioneele doeleinden, in Amerika en in verschillende staten van Eu ropa. Op deze wijze kan het sig nalement van een verdachte veel nauwkeuriger worden overgeseind, dan door beschrijving met woorden mogelijk is. De bruikbaarheid van de draad looze telefotografie is door praktijk van ongeveer een jaar aangetoond. Het draadlooze zendstation te Mun- chen, 484 M., zal ter aanvulling der weerberichten een telefoto zender krijgen, voor het uitzenden van weer kaarten. Men hoopt begin Juni voor dagelijkschen dienst gereed te zijn. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusdon en AlteoajeLanistraat en de Boinmelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1