Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. «o. A587 vriidafl 19 Maart Parlementair Overzicht. „Het Kasteel van Kerlor". Binnenland. BEHOORENDE BIJ HET De Tweede Kamer in haar element De debatten over de regeeringsverklaring van Jhr. De Geer. Den Haag 18 Maart. De Tweede Kamer, is weer gezellig op streek. Na de regeeringsverkla ring van Jhr. De Geer zijn de de batten begonnen. Het aardige was, dat vrijwel alle sprekers heterover eens waren, dat na vier maanden onderbreking van den parlementai ren arbeid er niet veel gepraat moest worden. Maar de meesten konden het toch niet nalaten, een lijvige re de aan de crisis te wijden, met tal van vriendelijkheden aan politieke tegenstanders door spekt. De Kamer is weer in haar element. De heer Albarda, s.d.a.p. opende de rij der sprekers. Hij vond het een ijdele hoop om zonder nieuwe verkiezin gen den politieken toestand te zui veren. De minister-president heeft gezegd ,dat de politieke vraagstukken zullen blijven rusten, maar het mi nisterie heeft aangekondigd te zul len komen met een voorstel tot her stel van het gezantschap bij hetVa- ticaan. Spr. vindt, dat zulks de inee- ning versterkt, dat het de bedoe ling is, de coalitie te herstellen. Hij vindt het een poging om het geschil te liquideeren, dat nu de coalitiepar tijen verwijderd houdt. Wat het Ge zantschap zelf betreft, daartoe was Spr.'s partij bereid mede te wer ken. Het program van het kabinet De Geer was z. i. een veroordeelend vonnis over het program Colijn. De economische toestanden zijn evenwel niet veranderd en dit zou z.i. bewij zen de gegrondheid van de critiek op het ministerie Colijn. Ten slotte zei Spr., dat het pro gram De Geer hem niet doet ver langen naar verlenging van het in termezzo. De heer Heemskerk, a.r., verklaarde onder vroolijkheid van de Kamer, dat dit kabinet, zooals aangekondigd, zal aftreden, wanneer er een nieuwe parlementaire meer derheid is gevormd. Wanneer dus de C. H. herstel van de coalitie wen- schen, zouden zij moeten medewer ken tot den val van Jhr. De Geer. Is dat zuiver, wilde Spr. weten. De heer Heemskerk wilde nog een heeleboel meer weten. Waarom de formatie-Limburg mislukt was, of de heeren De Geer en Slotemaker de Bruine en een R.K. lid der Kamer in het kabinet-Limburg zitting zouden hebben genomen. En ten slotte ver klaarde hij, dat er voor hem meer reden was geweest een formatie Kan '"■ülj 211 Hij is reeds zoo dicht er bij, dat hij zich opricht en zijn hand uit strekt. Ik hoor iets, dat moet hij zijn, fluistert Mulot. Claudinet is weer neergehurkt, maar niet zoo gauw, of Fadart heeft hem gezien. Ha, Claudinet zegt hij, en met een sprong is hij bij het kind, dat op de knieën is gevallen en hem doods benauwd aanstaart. Wel zoo had jij je verstopt, om af te luisteren wat wij deden. Stil hoor, geen geluid. Als je een kik geeft, voegt hij er bij, terwijl hij een mes trekt zal ik je je bek voor goed snoe ren. 'tKan me geen duivel schelen, dat weet je wel, en ze kunnen me niets doen ook, omdat ik nog geen zestien jaar ben. Claudinet trachtte iets te zeggen, zijn keel was als toegeschroefd. Stil, fluisterde Fadart weer, hem een duw gevend, waardoor hij het evenwicht verliest en met het hoofd tegen den poot van de tafel valt. Een oogenblik blijft hij onbeweeg lijk liggen, toen merkt hij, dat Fa dart zich heeft omgedraaid en voor- welwillender tegemoet te treden, dan een formatie-De Geer. Een stelsel matige oppositie tegen het kabinet zullen de A.H. echter niet voeren. Natuurlijk wijdde ook deze spreker vele woorden aan de crisis. Onover komelijke bezwaren had spr. tegen de houding der Chr. Hist., die de verbreking der rechtsche samenwer king zouden hebben gewild en die zich hoe langer hoe dieper hebben ingegraven in de loopgraaf, van waar uit zij de coalitie hebben bestookt. De A.R. zuilen naar spr. tenslotte opmerkte, naar volledig herstel van het parlementaire stelsel streven. De heer Snoeck Henkemans ver weerde zich tegen de ernstige be schuldigingen van den heer Heems kerk. Hij wees er op dat bij ver schillende maatregelen de C. H. het kabinet Ruys gesteund hebben. En hij legde er den nadruk pp, dat de houding van de C. H. gedurende de geheele crisis dezelfde is geweest en dat zij zich niet door anti-papisti- sche beweegredenen heeft laten lei den. Spr. wijdde woorden van dank aan het afgetreden kabinet en gaf als zijn meening te kennen, dat het kabinet De Geer steun verdient maar ook woorden van dank van het Ne- derlandsche volk omdat het op een hachelijk moment is opgetreden. Alles tezamen wachtte spr. met vertrouwen de daden van dit kabinet af. De heer Lingbeek, G. S. P., be groette onder de gegeven omstan digheden met instemming het op treden van het kabinet-De Geer en hij hoopte, dat het in werkelijkheid een nationaal kabinet zal zijn. Al leen betreurde hij het voornemen om herstel van het gezantschap voor te stellen. Mr. Dresselhuys, V.B., ging uit voerig het verloop van de crisis na. Stilstaande bij de formatie-Marchant zeide hij, dat diens program niets over nationale ontwapening bevatte, terwijl de V. D. bij de verkiezingen de ontwapeningsleuze hadden aange heven. Het kabinet De Geer heette hij hartelijk welkom. En het laten rusten van de politieke zaken sloeg toch zeker op de Bioscoopwet, en daaromtrent wilde hij graag zeker heid hebben. En wat de gezantschaps kwestie aangaat, als de regeering niet met nieuwe argumenten komt, zou de Vrijheidsbond niet van houding ver anderen. Men zal zooveel mogelijk met het kabinet medewerken enzoo- noodig, de meest loyale oppositie voeren. Mr. Marchant, V. D., had ook vele vragen over de crisis en de samen stelling van dit kabinet. Den heer Dresselhuys antwoordde hij, dat zijn program slechts een compromis was geweest, een grond slag, waarop een regeering mogelijk was geweest. Hij gaf voorts als zijn meening te kennen, dat de R.K. in de toekomst wel gedwongen zouden worden, de „uiterste noodzaak" te aanvaarden. Óp dit nieuwe kabinet was hij niet erg gesteld, omdat h,j vreesde, dat het een gemitigeerd c - alitie-beleid zal voeren. Het is een verzakelijkt kabinet. En na een vlug ge woordenwisseling met den hee* Heemskerk, was ook deze perorati ten einde. Toen kwam de communist de Vis ser, die vond, dat de oorzaak van de crisis niet lag in het gezantschap maar in het feit, dat de bourgeoisie niet meer tot regeeren in staat is. En zichtig probeert hij zich weer op te richten. Hij leunt op een stoel, die bij de tafel staat en tracht zoo onge merkt overeind te komen. Mulot, de bel, roept Fadart, alle voorzichtigheid vergetend. Mulot, die aan den anderen kant van de tafel staat, draait zich om. Over de tafel heenbuigend, om Clau dinet weg te duwen, komt hij met zijn hand op een schaar terecht, die zuster Simplice heeft laten liggen. Hij knipt het schelkoord door. Dat is juist bijtijds, mompelt hij. En daarna wendt hij zich tot het arme kind en voegt het knarsetan dend van woede toe: Wou je ons verraden, valschaard? Stil, daar hoor ik Fanfan, zegt Fadart. Denk aan hetgeen ik je gezegd heb, Claudinet, ik zweer je, dat ik het doen zal ook. Aan het eind van de lange gang hoort men Fanfan roepen: Claudinet, Claudinet. Claudinet geeft een gil. Niet binnenkomen, schreeuwt hij, help. Met één sprong werpt Fadart zich op het ongelukkige kind en steekt hem het mes in de borst. Eigen schuld, mompelt hij, terwijl hij op het raam toesnelt, waardoor Mulot al verdwenen is. Hoewel doodelijk getroffen, heeft Claudinet toch nog de kracht zich hij haalde zich scherpe vermaningen van den voorzitter op den hals, toen hij het had over de „wandaden" van het vorige kabinet en het om den tuin leiden door het kabinet De Geer, wat betreft de internationale politiek. De heer Kersten, St. Ger., ver klaarde altijd los te hebben gestaan ^an alle Colijnwenschen en de co alitie-politiek te hebben betreurd. Het voorstel van het nieuwe kabi net inzake het gezantschap begreep hij niet. Hij hoopte, dat de Kamer zich opnieuw tegen handhaving uit zou spreken. Onder vroolijkheid gaf de heer Braat, pl., zijn meening te kennen. Hij zette een zuinig gezicht bij het program van dit kabinet. Het was zoo vooruitstrevend en hij was bang dat het de bezuiniging in gevaar zou brengen. En dan, er kwam niets in voor over den landbouw en den zo mertijd. Eenmaal op het zomertijd chapiter, raakte hij in vuur en hij verklaarde in den strijd tegen den zomertijd niets en niemand te zul len ontzien. Dan kwam, onder groote belang stelling, de rede van Mons. Nolens (r.k.), die oorzaak, verloop en op lossing van de crisis uitvoerig be sprak. Spr. vond het een unicum, dat het gezantschap wordt opgehe ven, omdat het parlement de gel den daarvoor weigert. Het gezant schap is niet een kwestie van ge loof of R. K. belang. Maar zoolang er geen geschillen bestaan tusschen Nederland en den Heiligen Stoel, zou de opheffing, als zijnde in strijd met 's lands belang, niet te aanvaarden zijn. Ook de veelgenoemde uiterste noodzaak besprak de heer Nolens. Vroeger had hij wel eens gezegd, dat op den duur het oogenblik zou kunnen komen, om te overwegen of de R. K. aan een andere groepee ring zouden kunnen deelnemen, doch dit is geenszins een verplich ting, zooals men schijnt te denken. Het zou alleen gebeuren, als het on vermijdelijk was en noodzakelijk in 's lands belang, omdat niemand toch het beginselverschil tusschen R. K. en S. D. zou willen ontkennen. Het nieuwe ministerie was voor spr. een volslagen verrassing, in zake het ge zantschap drong hij aan op een zui ver zakelijke beslissing. En spr. zei- de ten slotte, dat z. i. een kabinet, steunend op de drie rechtsche par tijen nog steeds het beste is, al zul len de R. K. zich bij de verwerping van het voorstel tot handhaving van het gezantschap blijven herinneren, dat dit verdween tengevolge van an- ti-papistische agitatie. De heer Beumer (a. r.) zeide niet te begrijpen dat dit nieuwe kabi net weer komt met het gezantschap en met plaatselijke keuze, wijl het toch politieke zaken zou laten rus ten. En de heer Arts (R.K. Volksp.) achtte afschaffing van het gezant schap grievend voor de R. K. Ook wees hij er op, dat z.i. het prestige der Kamer grootendeels verlorenis gegaan, iets dat bij de crisis zou zijn gebleken. Er zal nu spoed gemaakt worden met de begrooting. Het moet in de bedoeling liggen, de begrooting voor Paschen in de Kamer af te doen. Debatten over de onderdeelen van het regeeringsbeleid der ministers zouden na Paschen plaats vinden, evenals de zes interpellaties. En als alles goed gaat, zou, met medewer- tot aan zijn bed te sleepen; daar zinkt hij neer. Als in een droom ziet hij de deur opengaan. Fanfan komt binnen met een kaars in de hand, de heer en mevrouw de Ker lor volgen hem. O vader, vader, ze hebben hem doodgestoken, gilt Fanfan. De Kerlor snelt toe. Hij tilt het bewustelooze kind op en legt het op zijn bedje. Hélène trekt hem zijn kleeren uit, om de wond te onder zoeken. Met een gil slaat zij de handen voor het gezicht. Oók de Kerlor voelt een rilling van ontzetting door zijn leden gaan. f Een lange, gapende snede deelt de borst midden door. Een stroom van bloed vloeit langs het kleine magere lichaam.... het is duidelijk, dat hier geen hoop meer is. Daar slaat het kind de oogen op en met een zachten glimlach, die de Kerlor en zijn vrouw door de ziel snijdt kijkt hij naar Fanfan. Fadart heeft het gedaan, ze wilden je weer stelen. Toen heb ik geroe pen. Fanfan kon zich nauwelijks meer staande houden, hij snikt het uit. Maar plotseling snelt hij weg en komt terug met zuster Simplice, die alles meebrengt, wat zij voor den gewonden de Kerlor heeft klaarge legd, en nu gaat zij met haar zachte handen stilzwijgend de vreeselijke king van de Eerste Kamer de Staats- begrooting voor 1 Mei gereed zijn. Laten wij het hopen. POLITICUS. (tegen tLeeschheid.) V Brand in een garage. In de autogarage Kinsbergen aan de Nieuwstraat te Apeldoorn is door onbekende oorzaak brand ontstaan. De brandweer wist den hevig uit- slaanden brand te blusschen. Door den N.W. wind bestond groot ge vaar voor belendende gebouwen. Drie auto's zijn verbrand. Verze kering dekt de schade. De moord op den makelaar Buscli. Tegen Marcelis Muilwijk werd in Hooger Beroep door den Adv.-Ge- neraal zes jaar gevangenisstraf met aftrek van acht maanden voorarrest geëischt. Door de Rechtbank was een gelijke straf opgelegd. o— De malversatiën te Bergen op Zoom. In het dagblad „De Zoom" daagt de heer Verlinden, wethouder te Ber gen op Zoom, het gemeenteraadslid Van As uit in het een of ander blad te herhalen de in den Raad tegen hem geuite beschuldigingen omtrent het niet betalen van verschillende belastingen, opdat hij tegen hem bij de rechtbank een aanklacht wegens laster indienen kan. o— Hofbericht. Naar uit den Haag wordt gemeld, is aan dr. N. Japikse, directeur der rijks geschiedk. publicaties door Ko ningin en Prins opdracht gegeven tot onderwijs in de nieuwe geschie denis aan Prinses Juliana. Aanr^ding. De student v. d. Poll is onder Oegstgeest met volle vaart achter tegen een auto aangereden doordat deze uitweek, zonder aanwijzing te geven. De student werd ernstig aan zijn beenen verwond en in het zie kenhuis te Leiden opgenomen. Auto en motor werden zwaar beschadigd o— Iet hebben rta eei radieteeitel sender Tergunning Voor het Kantongerecht te Leiden heeft terecht gestaan de 27 jarige student in de rechten R. T., tegen wien een vervolging was ingesteld wegens het hebben van een radiotoestel zonder daarvan kennis te hebben gegeven aan den directeur van het tele graafkantoor te Leiden. De verdachte, die het hem ten laste gelegde erkende, voerde tot zyn verdediging aan, dat hy bezwaar maakte tegen het teekeneR van desbetreffende formulier, dat volgens hem niet in overeenstemming was met art. 12 van de telegraaf- en telefoonwet, noch met de dienaangaande verschenen Koninklyke besluiten. Tegen verdachte werd f 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis geëischt. De nieuwe ipeerwegtarieren De verlaging wordt met 1 Juli a.s. ingevoerd. Eenige dagen geleden hebben wij reeds wond van het stervende kind ver binden. Mevrouw de Kerlor is naast het bed neergeknield, zij neemt Claudi- nets hand in de hare en kust hem herhaaldelijk op het voorhoofd. Mijn lieve, lieve jongen, zegt zij, we zullen je weer beter maken, je moogt niet van ons weggaan. Claudinet je moet bij me blijven, snikt Fanfan die moeite heeft om het niet uit te gillen van radelooze smart. Huil toch niet zoo, fluistert het kind, terwijl hij allen aankijkt. Ik ga immers naar het Paradijs, zus ter Simplice heeft het beloofd. Daar is iedereen gelukkig, altijd, en daar zal ik ook mijn mama terug vinden, mijn eigen mama. Je bent mijn kind ook, riep me vrouw de Kerlor. Er gaat een schok door het li chaam van het stervende kind, en een flauwe glans komt op zijn ge zicht. Zijn oogen zoeken Fanfan. Dag Fanfan, dag ouwe jongen. Dag mama, vergeet me niet, ik ben toch een klein poosje uw kind geweest. Hij wil zich oprichetn maar valt levenloos achterover. Claudinet, gilt Fanfan, zich op het lichaam van zijn vriendje werpend. De Kerlor neemt hem zachtkens op en voert hem weg. Hij lijdt nu niet meer, hij is ge lukkig, zegt hij, terwijl ook hem gemald, dat waarschynlyk door de directie van da Nederlandsche Spoorwegen een verlaging van de vervoertarieven zou wor den ingevoerd. Het »U. D.« deelt om trent deze verlaging eenige cyfers mede. Er is een geheel nieuw stelsel van ta rieven ontworpen, zoowel voor reizigers als voor goederen- en bagage vervoer, waarby tevens nieuwe verhoudingscijfers zyn ingevoerd voor de tarieven le, 2e en 3e klas. Volgens da tbaus nog geldende tarieven is deze verhouding 14g 2, met andere woordenals het tarief 3e klasse als norm wordt genomen, is de prys der 2e klasse IJ maal zooveel, en der eerste klasse tweemaal den norm, behoudens de gebruikelijke afrondingen. Deze verhouding wordt thans: 14.4 4.77. Hieruit volgt dus, dat de tarieven 2e en le klasse het meest verlaagd wor den. Dit is geschied met de bedoeling, om het reizen 2e of lê klasse meer aan te moedigen. Is er dus wyziging in de onderlinge verhouding der tarieven geko men, ook de norm, dus de 3e klasseprijs, is verlaagd. Hoe de nieuwe tarieven zul len worden, laat zich door middel van de volgende cyfers gemakkelyk berekenen. Voor 4 tot 450 K.M. wordt de le klas per K.M. 4.875 cent, 2e klas 3.875 cent en 3e klas 2.75 centvoor 454300 K.M. wordt de 4e klas 3.9 cent, 2e klas 3.1 cent en 3e klas 2.2 centvoor méér dan 300 K.M. wordt de le klas 2 925 cent, de 2e klas 2.325 cent en de 3e klas 1.65 cent alles per Kilometer. Ter vergelijking mogen hieronder vol gen dezelfde cyfers van het oude tarief, dat thans nog geldt: 4—200 K.M.le klas 6.5 cent, 2e klas 4.875 cent, 3e klas 3.25 cent; 201 300 K.M.le klas 4.785 cent, 2e klas 3.65 cent, 3e klas 2.45 cent, eveneens alles per Kilometer. Uit de hierboven gegeven cijfers kun nen aan de hand van het Spoorboekje, waarin de kilometerafstand tusschen de verschillende plaatsen is aangegeven, alle gewenschte tarieven worden berekend, dat wil zeggen, hoeveel men na 1 Juli a.s., wanneer het nieuwe tarief zal worden ingevoerd, voor een kaartje naar een willekeurige plaats zal hebben te betalen. Ook de prijzen der abonnementen on dergaan een verlaging. Op het oogenblik kost een algemeen abonnement voor 12 maanden: le klas f800, 2e klas f600, 3e klas f 400. De prys wordt met in gang van 1 Juli: le klas f720, 2e klas f 560, 3e klas f 400. De prys van het 3e klas abonnement wordt dus niet ver laagd. Hierby dient te worden opgemerkt, dat de mogelykheid van verlening van een abonnement wordt opgeheven. Men zat dus niet meer een abonnement, dat men voor een half jaar neemt, kunnen ver lengen tot een jaar. Daartegenover wordt een regeling ingevoerd, waardoor het in prys voordeeliger wordt, om een jaar abonnement te sluiten, dan telkens een maand- of tweemaandelyksch abonnement. De vacantiekaarten, die op het oogen blik kosten resp. f 10, f7.50 en f5, zul len volgens het nieuwe tarief worden f 9, f7 en f5. Het traject-abonnement zal worden he rekend naar een minimum van 8 K.M., terwyl dit volgens het oude systeem ge beurde naar een minimum van 4 K.M. De eenheidsprijzen van een traject-abomne ment zyn thans per tariefkilimeter f 1.20, f 0.90 en f 0.60 en zy worden resp. f 1.08, f0 84 en f 0.60. Deze bedragen verminderen in verhouding tot e*r> arn* ter de tranen langs de wangen loopen. Firmin was achter gebleven om af te rekenen met den koetsier. Ook hij had den kreet van Claudinet ge hoord en bijna op hetzelfde oogen blik zag hij de moordenaars, die de vlucht hadden genomen, door het raam, over het hek klimmen. Hij zette hen na, luid schreeuwende: Houdt den dief. Twee agenten schoten toe; met hun hulp wist hij den beiden on verlaten den pas af te snijden, en weldra waren zij in hun handen. Ik heb niets gestolen, zeide Fa dart. Dat zal de rechter van instructie wel uitmaken, antwoordde de agent, hij zal morgen wel weten, wat je in de villa van graaf de Kerlor hebt uitgevoerd. Vervloekte hond, brulde Mulot, terwijl hij zijn vuist tegen Fadart balde, het is alles jouw schuld. Ze kunnen mij geen kopje kleiner maken antwoordde het monster met een glimlach op het gelaat, ik ben nog geen zestien jaar. Rekent daar maar niet op, her nam Mulot. Ik moest iemand heb ben ,die in mijn plaats gestraft Kon worden en heb toen jouw geboorte- acte maar eens herzien. Je bent een half jaar ouder dan je wezen moet om onthoofd te worden, Jtortlad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9