Eerste Blad Uitgave Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No, 4588. Woensdag 24 Maart 1926, Een Vrouwenmoordenaar, i ^ND VAN ALTENfc Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS liiiileiilamlsch Overzicht. UKiilLLK'fOa. iiiiinenlaiid Dit blad verschjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De mislukking der besprekingen te Genève. als uitvloeisel van den onstichtelijken strijd om de raads- zetels heeft in de Vereenigde Staten een diepen indruk gemaakt en heeft er niet toe bijgedragen, de bezwa ren uit den weg te ruimen, die men in uitgebreide Amerikaansche krin gen tegen den Volkenbond heeft, wat Genève dezer dagen aan poli tieke intriges te aanschouwen heeft gegeven, heeft weerzin gewekt en weerzin versterkt. In de afwijzende houding van Amerika tegenover den Volkenbond zal dan ook stellig in den ver volge krachtig worden volhard. De Europeesehe staatkundige zeden kun nen in de verste verte niet de goed keuring der Amerikanen wegdragen en dezen zijn van gevoelen, dat er thans nog meer dan tot dusver vol komen gewettigde aanleiding is zich verre te houden van de Europeesehe mogendheden en haar politiek, die zoozeer door talrijke intrigues wordt beheer scht. De Amerikanen leiden uit de jong ste gebeurtenissen van Genève op nieuw af, dat de Volkenbond bij lange niet een instelling is, die kan worden beschouwd als een internati onaal lichaam, hetwelk ertoe zou kunnen bijdragen om krachtig voor den vrede op te komen. Een op- wering van oorlog en conflict aan sturende mentaliteit vermogen tal rijke Amerikanen dan ook niet vast te stellen bij de Europeesehe staten, welke in den Geneefschen Bond zijn opgenomen; integendeel, het stre ven naar het scheppen van allianties het vormen van machtscombinaties zelfs binnen den Bond, treedt al te brutaal aan den dag. Hiervan wil men aan de overzij van den Atlan- tischen Oceaan niets weten. Ook in Amerikaansche regeerings- Ongeveer in het jaar 1855 woonde in het departement van de Aisne, in een half vervallen huis, een echt paar, dat ter plaatse zeer ongunstig bekend stond. De man, iemand van omstreeks vijf en veertig jarigen leeftijd bezat een uiterlijk, dat tegen hem getuigde: wilden baard, gemee- ne gelaatstrekken, pikzwarte haren, neerhangende over een breed, ineen gedrongen gezicht, een gewelfden rug, een been, dat hij nasleepte en een misvormde lip. In de wandeling heette hij Raymond; zijn ware naam was Martin Dumollard. Hij werd in 1812 te Tramoyes geboren, uit een Hongaarschen vader en een Fran- sche moeder. De vader, die in zijn vaderland een moord had gepleegd, waarvan de dader onbekend bleef, vluchtte naar het departement van de Aisne, waar hij een huwelijk aanging. Toen de inval van 1815 plaats greep, vluchtte de Hongaar, uit vrees door zijn landgenooten herkend te worden ,naar Italië; te Padua,waar heen hij zich had begeven, werd ten gevolge, waarvan hij gevieren deeld werd een straf, die destijds in Italië nog in gebruik was. Zijn weduwe keerde met het kind naar Frankrijk terug en vestigde zich we derom in het Aisne-departement. kringen volgt men met bezorgdheid en groeiend misnoegen de ontwik keling van den politieken toestand in Europa, waar in werkelijkheid zoo weinig valt te bemerken van den hooggeroemden geest van Locarno. Een gunstiger kijk op de situatie in Europa zullen Coolidge, de pre sident der Vereenigde Staten en Kel logg, de staatssecretaris, stellig niet hebben gekregen, nu Houghton, Amerikaansch ambassadeur te Lon den en Gibson, gezant te Bern, uit voerig hebben ingelicht omtrent het geen in Europa plaats grijpt. De beide vorengenoemde diplomatieke vertegenwoordigers in Europa heb ben ook niet nagelaten te doen uit komen ,dat het met het beweerde streven in Europa naar ontwapening niet zoo'n vaart loopt en dat alle ernst te dezer zake ontbreekt. Er wordt dan ook reeds propaganda gemaakt, dat Amerika zich afzijdig zal houden van de a.s. ontwapenings conferentie die van den Volkenbond uitgaat. Te eerder wenschen velen in Amerika tot dezen stap over te gaan ,daar sommige Volkenbonds staten, met name worden Frankrijk Japan en Italië genoemd, niet be reid zijn deel te nemen aan een con ferentie ter beperking van de bewa pening ter zee, die Washington gaar ne zou houden in aansluiting op de Volkenbondsconferentie, die zich eer lang met de verschillende ontwape ningsaangelegenheden zal bezighou den. Het trekt de aandacht, dat de Ame rikanen vooral Frankrijk kritisee- ren, hetwelk zij als het land be schouwen, dat bovenal de moeilijk heden in Europa veroorzaakt en zijn protégés beweegt in zijn voetstap pen te treden, maar in de Ver. St. is men tevens van oordeel, dat even min Engeland vrij uit kan gaan, om dat het in Fransch vaarwater is ge raakt en te nauwe relaties met Frankrijk, onderhoudt, relaties, wel ke de Engelschen noodig achten, ten einde den steun van Frankrijk te verkrijgen in zaken, welke o.a. de politiek van het nabije Oosten be treffen. Bezoek van de Koningin aan het Land van Maas en Waai, De Koningin heeft geheel onver- verwacht, Vrijdag een bezoek ge bracht aan het door de overstroo- Voor haar brak een naamloos lij den, een ellendig leven aan, verstoo- ten, overal weggejaagd, moest zij ter voorziening in haar onderhoud aan den grooten weg bedelen. Men noemde haar in den omtrek vrouw Raymond, de gevloekte. In den allerellendigsten staat, dien men zich bedenken kan, bracht de jeug dige Dumollard zijn kindsche jaren door; jongeling geworden werd hij herder. Even later trad hij in het huwelijk met een zekere Anne Ma rie Martinet, die door hare ouders werd onterfd. Het echtpaar, dat een zeer armoe dig leven leidde, leefde van stroo pen en smokkelen. Wanneer de man zich naar Lyon begaf dacht men, dat hij op karrewei ging. Maar het kwam spoedig uit, wat Dumollard op zijn reizen naar Lyon in het schild voerde. Den 26sten Mei 1861 omstreeks i'n den namiddag, stond hij op Guillotièrebrug naar het wa ter te kijken. Toen hij een dienst meisje zag aankomen, dat er nogal aardig en grillig gekleed uitzag, ging hij naar haar toe en vroeg: Zoudt ge mij ook het adres kun nen geven van een kantoor, waar dienstboden worden verhuurd. Hoe kunt ge mij dat vragen, gaf het jonge meisje ten antwoord. Dumollard zeide toen, dat hij tuin man was qp het kasteel Montluel en dat zijn meester hem naar Lyon had gezonden, om een dienstbode te zoeken en haar naar het kasteel mingen geteisterde land van Maas en Waal. De koningin werd o.a. vergezeld door den commissaris der koningin in de provincie Gelderland, baron Van Heemstra, en den inspecteur van de volksgezondheid ir. Kuysten, lei der van het bouwbureau voor het watersnoodgebied te Nijmegen. Na te Tiel te zijn aangekomen, werd per auto naar Wamel gereden. Daar werden de noodwoningen bezichtigd, die zijn opgericht voor de bewoners der verwoeste wonigen. De konin gin onderhield zich korten tijd met verschillende personen. Van Wamel begaf het gezelschap zich naar Dreu- mel, welke zwaar geteisterde ge meente onder leiding van den burge meester de heer A. v. Erp werd be zichtigd. Uitgestapt werd aan den ouden Maasdijk, de plaats waar de gemeente het meest geleden heeft. Vervolgens werd naar liet gemeen tehuis gereden waar H. M. zich met eenige vooraanstaande personen uit de gemeente onderhield. Van Dreu- mel werd de tocht over den herstel den Maasdijk voortgezet naar Al phen, waar de dijkgraaf, de heerJ. G. de Leeuw, zich bij het gezelschap voegde. Ook hier informeerde H. M. naar de maatregelen, die genonïen zijn ten bate van de slachtoffers. Vervolgens werd naar Maasbommel gereden, waar ook slechts korten tijd werd vertoefd. Hier werden op het raadhuis eenige personen door H. M. ontvangen tot het geven van inlichtingen. Via Appeltern werd de tocht naar Altforst voortgezet. Ongeveer half drie was hethooge gezelschap bij de sluis te Niftrik, welke weer werkt en waarbij een stoomgemaal in aanbouw is. Hier nam de koningin met belangstelling een en ander in oogenschouw. Ook werd opgehouden bij den met bekis tingen versterkten Ruffelsdijk. Ver volgens werd naar Ravenstein gere den. Per trein kwam H. M. te Nij megen, waar zich bij aankomst de auto's bevonden. Geheel onverwacht bracht PI. M. een bezoek ten raad- huize, waar het college van B. en \V. als altijd op Vrijdagmiddag was vergaderd. In de trouwzaal werd de koningin ontvangen, waar de burgemeester, de heer Van Schaeek Mathon, aan H. M. voorstelde de vier wethouders, den gemeente-secretaris, den voor zitter van de af deeling Nijmegen van het Ned. Roode Kruis, den geeste lijken adviseur van de afd. Nijmegen te brengen. Dumollard knoopte nu een gesprek aan, waarin tal van bij zonderheden ten berde kwamen. Zij heette Marie Pichon en wenschte eveneens van dienst te veranderen. De tuinman maakte haar met zulke bijzonder en voordeelige voorwaar den bekend, dat zij dadelijk besloot nog dienzelfden dag mei hem naar het kasteel te gaan. De koffer van Marie Pichon, die bij een van haar broeders te Lyon stond, werd ingepakt en gehaald. Men nam den trein van zeven uur en een uur later stapte men uit op het grondgebied van het kasteel Montluel. Dumollard nam den koffer opzijn schouders en begaf zich op weg. Marie Pichon volgde hem, zij had in de eene hand een klein carton, en in de andere een boodschappen- mandje en een parapluie. Langzamerhand werd het donker en de maan kwam op, die met haar schijnsel de verlaten streek welke zij doorgingen, somber verlichtte. Wel dra kwamen de gewaande tuinman en de dienstbode in een dal begroeid met wijngaarddranken. Dumollard bleef stilstaan, liet den koffer op den grond vallen, en zeide op gebiedenden toon: Ik ben zeer vermoeid, ik stel u voor uw koffer in het struikgewas te verbergen, morgen bij het krie ken van den dag, zal ik nem halen. De dienstbode gaf aan dit voor stel gehoor, maar toch werd zij door van het R. K. Huisvestingscomité, de presidente van deze afdeeling, den commandant van het lie reg. inf. en, bij afwezigheid van den com mandant der Kolon. Reserve, diens plaatsvervanger al welke personen op verzoek van den commissaris der ko ningin ten gemeentehuize waren ge- noodigd. Met den burgemeester en alle aan wezigen heeft H. M. over de ramp, die over deze streken kwam, gespro ken. Naar al wat van verschillende zijden hier voor de slachtoffers is gedaan, informeerde de koningin met de grootste belangstelling en over de door Nijmegen op velerlei wijze verleende hulp, betuigde zij hare vol doening ook met woorden van dank. Na ruim een half uur toevens ten raadhuize vertrok liet gezelschap. Buiten werd de koningin door het volk luide toegejuicht. 6 Het gezantschap bij den Paus. De Tweede Kamer heeft den nieu wen begrootingspost voor het ge zantschap bij den Paus verworpen met 48 tegen 41 stemmen. Alleen de R. K. en A. R. stemden voor. o Versterking der dijken. In den loop van den a.s. zomer zullen alle waterkeerende dijken van de Limburgsche grens tot aan de Dieze in het beheer en onderhoud worden overgedragen aan het Water schap „De Maaskant". Door dit wa terschap zullen dan de noodig ge achte verzwaringen en verbeteringen ten spoedigste worden aangebracht, zoodat men verwacht, dat het ge vaar voor nieuwe overstroomingen tot een minimum worden terugge bracht. o Braafs obstruclieplannen. Naar de heer Braat aan het „Va derland" mededeelde, is het zijn be doeling in dezen zin obstructie te voeren, dat hij voornemens is in avondvergaderingen van de Tweede Kamer stemmingen uit te lokken, wanneer er minder dan 51 leden aan wezig mochten zijn. een gevoel van angst aangegrepen. Zij volgde haar gids langs een berg- achtigen steilen weg, waar hij, om haar te ondersteunen haar de hand reikte. Eindelijk kwamen zij aan een kleine hoogte, waar zich een klein huisje bevond. Onder liet bleeke schijnsel der maan, zag Marie Pichon een uitgestrekt landschap, bezaaid met rotsblokken pn spitse pijnboo- men. Van een kasteel ontwaarde zij geen spoor. Plotseling werd zij nu door een doodelijken angst aangegrepen, want gedurende de laatste minuten zag haar gids haar met zonderlinge oo- gen aan. Ik zie dat gij mij hebt bedrogen, ik volg u geen stap meer, riep zij hevig schrikkend uit. Dumollard gaf nu geen antwoord, doch eensklaps keerde zij zich om en hij wierp Marie Pichon een strik om het hoofd. Zij liet dadelijk de voorwerpen, die zij in de hand hield, op den grond vallen en stiet den arm van den geweldenaar terug. Het touw dat reeds om het bo venste gedeelte van haar hoofd zat, gleed gelukkig van haar gelaat af en nam slechts haar muts mede. Bij dezen onverwachten tegenstand, en de hulpkreten van het meisje bleef Dumollard verbluft haar aanstaren. Marie Pichon maakte van deze ge legenheid gebruik om haar muts op te rapen en te ontvluchten. De ontsteltenis geeft haar vleu- Hij is nog steeds van meening, dat de amendeering van zijn wets voorstel, betreffende den zomertijd, waarna hij dit heeft ingetrokken, hem volkomen het recht, èeeif, ob structie te voeren en stelt dit op één lijn met het optreden der R. lv. na de verwerping van het gezant schap bij den Paus op 11 Nov. van het vorig jaar. o— Dc dankbare inbreker. De Duitsche inbreker, die onlangs te Lochem „werkte," en daarna door de rechtbank te Zutphen tot 6 maan den gevangenisstraf werd veroor deeld, moest, eer hij zijn straf kon ondergaan, geopereerd worden. Daartoe werd hij opgenomen in de Rijksklinieken te Utrecht en toen hij bijna hersteld was, wist hij niet behulp van derden te ontkomen. Te Utrecht is eenige dagen later een brief van hem ontvangen niet de mededeeling, dat hij weer veilig in Polen zat en bedankte voor de in de Kliniek ondervonden behan deling. o— De moord te Culeinborg. Het onderzoek in zake den be kenden dubbelen moord te Culem- borg in December 1923 duurt nog steeds voort. Thans zijn, zooals de „Tel." meldt, op last van de justitie te Tiel wederom drie personen ge arresteerd in verband met dezen moord. Twee dezer personen zijn te Tricht aangehouden, één te Cu- lemborg zelf. Deze aanhoudingen zijn gedaan door eenige beambten van de Centrale Recherche en wel in ver band met het feit, dat nog geen op lossing is verkregen in zake de toe standen bij de politie in Culemborg. Reeds eerder heeft de Centrale Re cherche voor de justitie te Tiel ge werkt. Wat deze arrestaties betreft, liggen de juiste beweegredenen nog in het duister. Het schijnt dat te Tricht aanwijzingen omtrent de ver dachten verkregen zijn, die een snel ingrijpen wettigden. o Van het Smeroefonds. Aan het bestuur van den Kon. Nat. Bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken het Oranje- kruis heeft het Smeroefonds te Ba tavia een zesde gift, ditmaal van f 35,000 overgemaakt ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood. Gevecht tusschen twee Arabieren. In Den Haag ontstond verleden gelen, zij meent dat haar vervolger haar achternazit. Hijgend bereikt zij den vlakken grond. Alles om haar heen ligt in plechtige stilte verzon ken. Nog holt zij voort, een slag boom van den spoorweg snijdt haar den pas af, maar zij klimt er over heen en in de verte een lichtje be merkend, loopt zij er op aan. Met verwilderde oogen, de kleeren in wanorde, bereikte zij de eerste huis jes van het dorp Ballan, waar zij, uitgeput van vermoeidheid neder- zijgt en een boer roept, die met een wagen voorbij reed: Help mij. help mij, gilde zij, een moordenaar vervolgt mij. De boer bracht haar in huis, en liet zich verhalen, wat haar overko men was. De veldwachter, die nu onmiddellijk werd gewaarschuwd, voerde de dienstbode naar Montluel terug. Het was reeds middernacht, de gendarmen doorzochten de plaat sen waar Marie Pichon met den gc- waanden tuinman had geloopen. De koffer was echter uit het struikge was, waar Dumollard hem had ver borgen, verdwenen en de voorwer pen, die Marie had laten vallen, wer den evenmin teruggevonden. Blijk baar huisde de geweldenaar in den omtrek. Toen de moordaanslag be kend werd kwamen weder tal van misdaden in de herinnering die ee nige jaren geleden onder dezelfde omstandigheden waren gepleegd. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD rur let Lui ui Heisdsn en AlteiaJeLaigstraat n U Binelerweard >.J. PoLAft t GnoH/N6C/i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1