Plaatselijk Nieuws week een twist tusschen twee Ara bische acrobaten, twee broeders. Met een ponjaard kreeg een der Arabieren een twaalftal steken. Ba dend in zijn bloed werd de man op genomen in het gasthuis. De dader is gevangen genomen. o— Suikerbiieten. Men meld uit Gorinchem; Voor het aanstaande gewas beet wortelen heeft de Centrale Suiker maatschappij de navolgende prijzen vastgesteld: voor levering tot en mei 9 Oct. f 16,75,. van 11 tot en met 23 Oct. f 15.25, van 25 Oct. tot en met 13 Nov. f 14.25, van 15 tot en met 20 Nov. f 13, na 20 Nov. f 12, alles per 100 kilo. In 1925 was de prijs van de eerste levering f2.75 hooger en bij de laat ste levering f3 hooger dan de vast gestelde prijs van thans. o Mond- en klauwzeer. Door den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Sittard werd dezer dagen tegen een land bouwer uit Munstergeleen een boe te geëischt van f 300 en verbeurd verklaring van zijn veestapel be staande uit 22 stuks rundvee en een tiental varkens, wegens het niet aan geven, op het gemeentehuis, van mond -en klauwzeer bij zijn vee. o— Ambtenaren van een Raad van Ar beid aangehouden. De maréchaussée te Sittard heeft Dinsdag twee en de recherche te Maastricht Donderdagavond nog twee ambtenaren van den Raad van Arbeid te Maastricht aangehouden, als verdacht van verduistering, valschheid in geschrifte en heling. Het Limb. Dagblad meldt hier over nogl. Bij den Raad van Arbeid te Maas tricht hebben den laatsten tijd ver schillende onregelmatigheden plaats gehad. Als verdacht zich daaraan te heb ben schuldig gemaakt ,zijn op last der Justitie in het Huis van Bewa ring ingesloten C. de H. wonende te Sittard. Controleur van den Buiten dienst bij den R. v. A. en E. H. B. Ambtenaar bij den R. v. A. te Maas tricht en wonende aldaar. Beiden worden verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van gelden welke zij uit hoofde hun ner dienstbetrekking onder zich had den. Het onderzoek in deze wordt voortgezet, en kan wel met zeker heid gezegd worden dat nog meer dere arrestaties zullen volgen. Beide bovengenoemde ambtenaren hebben een volledige bekentenis af gelegd. Hoe groot het verduisterde bedrag is kan niet met zekerheid vernield worden, gezien de groote omvang van het onderzoek doch kan dit voorloopig wel op eenige dui zenden guldens geschat worden. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heniden. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 25 Maart 1926 des nam. 7,30 uur. Agenda 1 Notulen van de vorige vergadering. 2 Mededeeling van ingekomen stukken, 3 Benoeming van eeu hoofd der school voor M.U L.O., alhier. Voordracht 1 J. P. Straver te Nederhemert. 2 H. J L. Duijx te Vught. 3 A. Wille te Amstelveen 4 Vaststelling van het vermenigvuldigings* cijfer voor de gemeentelijke inkomsten belasting, dienst 1926/27. 5 Voorstel van B. en W. tot vernieuwing van de rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten. 6 Vaststelling van de vergoeding aan de Byzondere scholen ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. 7 Herziening van de geldende strafver ordeningen volgens art. 178 der Ge- 'meentewefc. Almkerk. J.l. Donderdagavond hielden de Herv. Jongel.-vereen. «Eben Haëzer* en «Samuelc in de zaal van den heer van Herwijnen alhier eene gecombineerde ver gadering. Daar de Voorzitter Ds. Röth nog niet aanwezig was werd deze vergade ring door den heer H. Dekker met 't zingen van Psalm 118:3 geopend en ging hierna voor in gebed, waarna een gedeelte uit Joh. 14 werd voorgelezen. Intusschen was den voorzitter Ds. Röth ter vergadering gekomen, die dan ook de leidiDg van den heer Dekker overnam. Nadat gepauzeerd was en alle aanwezigen verrast waren op een kop koffie, werden de notulen der vorige vergadering voorge lezen en onveranderd goedgekeurd, waarna een Bijbelbespreking door den voorzitter plaats had. Hierna werd nog een opstel en een voordracht ten beste gegeven. By de rondvraag sprak de heer Dekker den voorzitter Ds. Röth woorden van groote waardeering toe, in verband dat Z. Eerw. had bedankt voor 't beroep naar Noordwijk aan Zee, waarop Ds. Röth den heer Dekker dankte voor de woorden hem toegesproken. Nadat nog gezongen was Gezang 119 sloot de voorzitter deze vergadering met dankgebed. Beneden-Langstraat. Het aanvan kelijk zachte voorjaarsweder bracht merk baar reeds nieuw leven in de natuur, By- zonder was dit reeds te zien aan de peren- boomen. Gaven deze het vorig jaar byna volstrekt geene vrucht, thans z(jo deze reeds geheel bezet met dikke knoppen, zoodat we, als de thans heerschende koude en nachtvorsten ons niet te veel bedriegen, op een goed perenjaar kunnen rekenen. Capelle. Voor een goed bezette zaal werd j.l. Donderdagavond in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier het kluchtspel in 4 bedrijven, dat op 2 Maart j I, na afloop van de ledenvergadering der Afd. Sprang-Capelle van Volksonderwijs voor leden en geintroduceerden werd op gevoerd, nogmaals ten tooneele gebracht en met evenveel succes opgevoerd als de eerste maal. Na afloop ging dan ook ieder hoogst voldaan huiswaarts. De in de O.L. School in de Kom alhier gevestigde reizende Nutsbibliotheek, waarvan ook dezen winter een zeer druk gebruik gemaakt is, zal a.s. Zaterdag 27 dezer gesloten worden. Alle nog in om loop zijnde werken dienen op dien dag tusschen 2—3 uur ingeleverd te worden. Het muziekgezelschap «Kunst na Arbeidt alhier zal op den 2den Pinksterdag e.k. deelnemen aan het groot Nationaal concours te Charlois (Rotterdam) en wel in de 2de afdeeling. Dassen. A.s. Woensdagavond 6.30 uur hoopt Ds. Lutterveld in de Ned. Herv. Kerk alhier biduur te hoaden voor het gewas. A.s. Zaterdagavond 6.30 uur hopen 'te Herv, Jongel.-vereenigmgen «Eben Haëzerc en «Samuelc alhier te Hank in het lokaal «Uw Koninklijk Kornet eene ecombinaerde vergadering te houden, Raamsdonksveer. Als bezonderheid kan gemeld worden dat een geit van dhr. Z. vier^jongen ter wereld bracht, waarvan één een hondenkop had. Mej. H. viel met de kin op een pan. Een gapende wonde eischte medische holp. Met goed gevolg liep van stapel van de werf der N. V. Schetpsbouwwer- ven v.h. P. en A. Ruijtenberg een stalen- schip groot c.a. 1070 ton. De kiel werd gelegd voor een sleepschip groot 1225 ton. Beide voor Nederl. Rekening. Rijswijk. De jaarlijksche verhuring van weilanden in eigendom dezer gemeente zal plaats hebben op Donderdag 25 Maart a.s. des n.m. 3 uur. Tevens zal dan ook worden verpacht het grasgewas langs de openbare wegen. Zij die in 1926 een vischacte wenschen te bekomen, moeten hun aan vrage voor 15 April a.s. ter gemeente Secretarie indienen. De keuring van dienstplichtigen is voor deze gemeente bepaald op 5 Mei a.s. des n.m. 1,45 uur ten gemeentehuize te Woudrichem. Zaterdagavond j.l. gaf de Muziek- vereen. «Kunst en Vriendschapc alhier, in de O. L. School een openbare uitvoering. Hoewel het publiek niet zoo talryk was opgekomen als by de vorige door deze vereen, gegeven uitvoering, was de zaal nochthans tamelijk goed bezet. Na een kort openingswoord van den heer v. d. Nat, directeur der vereen., die er o.a. op wees, dat het beluit tot het geven van deze uitvoering vrij onverwacht was gekomen, zoodat het drukken van programma's achterwege had moeten blijven. De titel van elk uit te voeren nummer zou mondeling worden medegedeeld. Met een pittigen marsch «Heil Brabantc werd deze uitvoering ingezet, waarna nog «en 6 tal nummers op verdienstelijke wijze werden uitgevoerd. Ook het komische gedeelte viel over het algemeen nogal in den smaak van het publiek. Inzouderheid willen wy hierby nog den heer Van Someren vermelden, die zijn rol meesterlijk vervulde. «Kunst en Vriendschapc kan met vol doening op deze welgeslaagde en laatste uitvoering in dit seizoen terugzien. De heer v. d. Nat besloot met allen een hartelijk tot wederzien toe te roepen, deze uitvoering. X Sleenwijk. Op de gehouden jaarver gadering v. d. Politievereeniging «Saraen- werkingc werden tot bestuursleden gekozen de heeren J. C. J. v. d. Brugge, Brig. Majoor der Rijksveldwacht te Werkendam (Voorzitter)tot Secretaris C. Kraaiveld, Gem.-Veldwachter te Almkerk tot Pen ningmeester P. A. de Ridder, Rijksveld wachter te Kille (Nieuwendyk), terwyl P. v. d. Wiel, Rijksveldwachter te Almkerk en J. Meyer, Gem.-Veldwachter te Wer kendam gekozen werden tot Commissarissen. Als leiders van de Hondendresseur werden aangewezen de heeren A. den Toom, Opper- Wachtra. Kon. Mar. te Woudrichem en J. Meyer, Gem.-Veldwachter te Werkendam. Veen. Bij een paar landbouwers werd Zaterdag reeds melkvee naar de weide gebracht. Vermoedelijk zal de schaarschte van den hooitasch wel de oorzaak zyn, want de voorraad gras laat nog veel te wenschen over. Het fanfarecorps «Wilhelminac alhier heeft het plan op den Driehoek naby de school op Paasch-Maandag een concert te geven. Het lydt geen twijfel of velen zullen van deze gelegenheid pro- flteeren, want «Wilhelminac zal wel zorgen weer met een degelijk programma voor den dag te komen we zyn dat trouwens van haar gewoon. Het gemis van een muziektent voor het Fanfarecorps «Wilhelminac en de zangvereeniging «T.O.G.I.D O.c wordt nog steeds gevoeld. Naar we vernemen heeft zich thans eene commissie gevormd om by de burgery gelden m te zamelen welke bestemd zullen worden voor de oprichting van zulk een tent. Ook het publiek zal by eveutueele oprichting daarvan des zomers in ruime mate kunnen profueeren. Werkendam. Zaterdagmiddag a.s. van 68 uur zal in het geboaw naast de pas torie der Ned. Herv. Kerk de verkiezing plaats hebben van een notabel in de plaats van den heer C. H. Bogers, die tot Kerk voogd benoemd is. Heden (Woensdag) 7 uur zal door Ds. Jonker in de Geref. Kerk een biduur voor het gewas worden gehouden. Door den Ryksontvanger van Wou drichem zal op Woensdag 14 April van 24 uur en Woensdag 28 April van 1012 uur een zitting worden gehouden tot het bekomen van provinciale weggeld- kaarten voor het dienstjaar 1926 27. Den WelEerw, Heer Ds. J. P. Meyering van Nieuwpoort heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk alhier bedankt. Waalwijk. In het Hotel Verwiel had Vrijdagavond, eene vergadering plaats van het Comité om te komen tot het houden van een concours hippique. Besloten werd alles in het werk te stellen om nog dit jaar een groot concours hippique te geven. Waspik. M«j. B. had het ongeluk met eeu ketel kokend water te vallen. Met het hoofd kwam ze op den ketel te recht, waardoor zy een drietal tanden ver loor en tevens ernstige brandwonden be kwam. Geneeskundigs hulp werd oogen- blikkelyk ingeroepen. Maandagmorgen werd Mej de Wed. C. Nouwens dood op haar bed gevonden. Voorwaar een tragisch einde. Woadrichem. Da door den Kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente beroepen predikant A. van Willigen te Nieuw- Beyerland heeft het beroep naar deze ge meente aangenomen. Op de Secretarie dezer gemeente ligt van 23 Maart tot 21 April a.s. voor een ieder ter inzage de vastgestelde kie zerslijst voor het jaar 1926-1927. Wijk. De keuring van de dienstplich tigen der lichting 1927 zal voor deze gemeente plaats vinden te Heusden op 4 Mei e.k. des voormiddags ta half tien en half elf ure. Belanghebbenden wordt de aan dacht gevestigd op het kosteloos ter Sec retarie verkrijgbaar zyn van formulieren inzake de Visscherywet. Deze formulieren, bestemd voor 't seizoen 1926 1927, be- hooren voor 15 April e.k. te worden aan gevraagd, daar latere aanvragen groote vertraging in de afdoening ondervinden. Bij den landbouwer A. Bouman, alhier, ontstond Zaterdag j.l. een begin van schoorsteenbrand. Daar het onheil bytijds ontdekt werd, waren slechts eenige emmers water noedig om den brand te blusschen. De op Maandag. 22 Maart 1.1. vast gestelde kiezerslyst voor het jaar 1926 1927 telt in totaal de namen van 1191 kiezers en kiezeressen. Vorige week had de verpachting plaats van de bermen der polderwegen. Hiervoor bestond veel animo. De opbrengt bedroeg dan ook ongeveer f 70.meer dan het vorige jaar. Zolllchem. Donderdag j.l. viel een dekknecht van de Duitsche reederyboot «de Siegfriedc overboord in de rivier de Waal. Nadat deze ongeveer 150 Meter stroom afwaarts had gezwommen, werd hij door een afvarend zeilschip gered en aan boord van «de Siegfriedc gebracht. Zaterdagavond j.l. had een openbare vergadering plaats in het veerhuis alhier, vanwege de Ned. vereeniging van fabrieks arbeiders. Als sprekers zouden optreden de heeren C. Huoykaas alhier en Ribben uit Delft. Aangezien er voor deze vergadering geen belangstelling was, konden de heeren on- verichter zaken huiswaarts keeren. Vergadering van den Raad der ge meente EETHEN op Zaterdag 20 Maart, vm. 9 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris: WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en vraagt of misschien een der heeren op- of aanmerkingen heeft op de thuis ge zonden notulen der vorige vergadering. De heer v. Buuren zegt dat in de vorige vergadering een besluit is geno men dat naar zijne meening niet juist in de notulen is weergegeven. Er is een spreekwoord dat zegt, wie aan den weg timmert heeft veel bekijks; een ieder ondervindt op zijn beurt de juistheid van dit spreekwoord. Het gaat bij spr niet om een persoon, alleen om de zaak zelve en nu vindt hij het jammer dat het jongmensch ol hij, die de notulen heeft gemaakt, het bewuste besluit niet juist heeft weergegeven. Er staat nl. in di notulen, dat de vergaderingen van den raad in het vervolg met gebed zullen worden geopend, dit is niet juist, er is besloten dat er een gebed zou worden gelezen. Spr. acht dit laatste ook juister, immers hoe zou het ook mogelijk zijn, dat de raad zooals hij hier zit, zou doen, alsof hij bidt Voorzitter. Mag ik mijnheer v. Buu ren opmerken, dat hij niet moet terug komen op iets wat reeds besloten is, de vraag is thans alleen hebt u bezwaar tegen de notulen, zijn die onjuist? v. Buuren. Ik word telkens in de rede gevallen, als ik iets wil zeggen. Voorzitter. Die zaak is afgehandeld, v. Buuren. Die is niet afgehandeld Er is besloten dat de vergaderingen zul len worden geopend met voorlezing van een gebedeformulier, dat is het groote verschil, dat wil ik juist uit doen komen Ik vind het jammer dat ik telkens in de rede wordt gevallen. U klaagt dat u geen werk genoeg hebt, en om iets te behandelen, daarvoor hebt u geen tijd Altijd als ik iets over de notulen heb, mag ik niet uitspreken, ik wensch niet geregeld in de rede te worden gevallen, want dan schei ik er liever uit. Voorzitter. U moogt wel uitspreken, maar niet over een zaak die reeds is afgehandeld. v. Buuren. Wij zouden doen of wij bidden. Men moet het mij niet kwalijk nemen, maar het meerendeel is zoo gauw geneigd, om dit bidden te noemen. Mijn bedoeling is juist het groote verschil te doen uitkomen, voorgaan in gebed uit behoefte, of zooals nu voorlezen van een gebedsformulier, waarin ik niets kan zien als vroom gedoe, alleen voor de straat. Voorzitter. U kunt zoo niet doorgaan. Als m er straks op terug wilt komen, dan kunt u dat graag doen. v. Buuren. Ik zal mijn mond wel houden. Voorzitter. U kunt gerust spreken, doch u gaat kriktiek uitoefenen op een genomen raadsbesluit. v. Buuren. Ik wil alleen uit doen komen, wat er Btaat en wat er niet moest staan. Voorzitter. Dat is kritiek uitoefenen op een raadsbesluit, bij de rondvraag kunt u net zoo lang spreken als je wilt, doch niet in verband met de notu len. v. Buuren. Waarom behoeft dat niet? Voorzitter. Omdat je niet op een ge nomen raadsbesluit kunt terugkomen. v. Buuren. Ik vind het jammer dat het er zoo instaat. Voorzitter. Straks hebt u gelegenheid tot spreken, heeft niemand aanmerkin gen op de notulen, dan zijn ze goedge keurd. v. Buuren. Onder voorwaarde van mijne opmerking. Voorzitter. Zeker in de volgende ver gadering krijgt u de aanmerking in de notulen, die door u is gemaakt. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat reeds vroeger een verzoek is ingekomen van het kerkbestuur van de Ned. Herv. ge meente te Heesbeen, om subsidie voor onderhoud van den toren. Thans werd dit verzoek nog eens herhaald bij schrij ven van 15 Januari jl. waarin een sub sidie werd gevraagd van f350.Het kerkbestuur zegt dat het noodgedwongen tot deze herhaling is moeten overgaan. Wel is door het gemeentebestuur naar aanleiding van het eerste verzoek be loofd, dat het verzoek in 1926 bij de behandeling der begrooting opnieuw on der de oogen zou worden gezien, doch gelet op de groote bouwvalligheid van den toren, is herstelling, die 7 a 800 gulden zal kosten, dringend noodzakelijk, zoodat onmogelijk langer kan worden gewacht. Spr. zegt, dat B, en W. de zaak naar aanleiding van dit tweede verzoek nog eens onder de oogen hebben gezien en dit college heeft gemeend, het kerk bestuur bij schrijven van 9 Febr. jl. te moeten kenbaar maken, dat het Dag. Bestuur wel bereid was den raad een voorstel tot subsidie te doen, mits door het kerkbestuur ook om subsidie werd gevraagd aan de vereeniging voor Monu mentenzorg. Waarschijnlijk heeft het kerkbestuur evenwel dit schrijven verkeerd begrepen, althans het heeft een briefje geschreven, gericht aan spr. persoonlijk, waarin wordt gezegd, dat niettegenstaande het verzoek om subsidie tot den raad was gericht, dit door B. en W. is afgehandeld. Het kerkbestuur betreurt dit en zag haar verzoek als nog gaarne in den raad be handeld. Spr. heeft van dit schrijven mededeeling!'gedaan in de vergadering van het Dag. Bestuur eu stelt namens dit college thans voor, het kerkbestuur nogmaals te berichten, dat subsidie in overweging zal worden genomen als door het kerkbestuur gevolg is gegeven aan het schrijven van B. en W. van 9 Febr. Zonder discussie wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt ter inzage ge legd voor de leden. Verzoek van den heer P. B. Nieuw koop te DroDgelen om de kade bij de oude haven te mogen slechten en ten tweede verzoekt adressant het gemeen tebestuur eene betere loozing van het overtollige water in het oude haventje tot stand te brengen. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best. voor, adressant vergunning te ver- leenen tot het slechten der kade en het verzoek betreffende betere loozing in handen te stellen van B. en W. De heer Branderhorst zou nu nog niet tot verlaging der kade doen overgaan. De Voorzitter merkt op, dat alleen vergunning verleend wordt tot afgraving wanneer dit zal plaats hebben, zal in overleg met B. en W. gebeurep. De heer v. d Schans vraagt of hier mede bedoeld wordt dat geen toestem ming tot afgraving zal worden gegeven, voordat de waterloozing is verbeterd. De heer Branderhorst merkt op dat het alleen gaat over de kwestie hoever de gemeente het eigendomsrecht over het haventje bezit. De heer v. d. Schans vraagt aan wie dit toebehoort, waarop de Voorzitter antwoordt, voor de helft aan de gemeen te en de helft aan het rijk. Vroeger heeft de gemeente Drongelen al egns getracht het geheel in eigendom te krij gen, echter zonder succes. De heer Smits meent, dat als het rijk voor de helft eigenaar is, dit ook mede heeft zorg te dragen voor een betere waterloozing. De Voorzitter zegt, dat het rijk er heel weinig aan doet, het beste komt het spr. voor, dat de gemeente de geheele eigen dom tracht te krijgen. De heer Branderhorst zegt dat het ge meentebestuur heeft gevraagd er een dam in te leggen. De heer v. d. Schans meent, dat als de gemeente voor de helft eigenaar is van het haventje, dit voldoende ruimte biedt om er de kade in te slechten. Spr. zou het jammer vinden als de zaak al weer een jaar hangende bleef. De heer Nieuwkoop is er nu toe genegen en een volgend jaar misschien weer niet. Spr. noemt het een heel mooi werk, dat de heer Nieuwkoop het wil uitvoeren. De heer Smits is het hiermede eens, men komt niet halfweg in het haventje met het slechten der kade. Spr. zou het zoo spoedig mogelijk doen uitvoeren. De heer Branderhorat is hier niet te gen als men maar zeker weet, dat die helft ook eigendom der gemeente is. Hierop wordt besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W., de vergun ning zal zoo spoedig mogelijk worden verleend. Vaststelling percentage gemeentelijke Inkomstenbelasting. De Voorzitter zegt dat men onmogelijk met een lager percentage als het vorig kan volstaan, zoodat B. en W. voorstellen het ook voor dit jaar op 5 pCt. vast te stellen. Zonder discussie aldus besloten. Slot volgt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2