Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. üfl, 4588 Woensdag 24 Maart Beting yjnjfe BiesteH pgrajiig Jan Geertzen, Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Rechtzaken Buitenland Binnenland. Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET (Vervolg en slot). Door de werking van het water werd bovendien langzamerhand het veen opge ruimd wat des te sneller ging, toen zich een groot en diep water ging vormen. Buttervliet en Wijvekeen, later Hollandsch Diep geheeten. De gronden van de Groote Waard wer den toen weggeslagen tot 3 a 4 M. diepte en daar ter plaatse ontstond een groote, diepe plas de Biesbosch. Een eeuw na deze ramp lag Dordrecht als een eilandje in 't water en was van vele ondergegane dorpen de juiste plaats zelfs niet meer aan te wijzen. De landen van Altena en van Heusden, die met de Z.-Holl. Waard in een dijkkring waren gelegen, waren door deze gebeurte nis aan de westzijde open komen te liggen en zullen zich waarschjjnlijk tijdelijk door kaden hebben gedekt, zoodat ze bjj hooge vloeden werden overstroomd. Eerst in 1465 werden zjj aan die zjjde door een hooien dyk beschermd, nu den Werken- schen, Uppelschen, enz. dyk, aansluitende aan den Merwedyk bij Werkendam en by Dussen aan den Noordelyken dijk van de Oude Maas, Een ander gevolg van den St. Elisabeths- vloed was, dat de Waal, die vroeger als een rivier ten deele langs de tegenwoordige Oude Maas doorliep tot den Briel, na den geduchten vloed zijn water ging uitstorten in den grooten waterplas de Biesbosch. Daardoor toch werd de rivier feitelyk zeer verkort. 9 In het onmetelyke verdronken land van de Groote Waard, waarvan nog steeds een klein gedeelte onbedijkt ligt, begon, nadat het veen tot op groote diepte door de werking van het water was weggeslagen, klei en zand te bezinken, zoodat reeds in het laatst der zestiende eeuw eenige gron den boven water kwamensommige ervan konden reeds omstreeks 1600 bedjjkt wor den, later gevolgd door andere, die het Oostelijk deel van het tegenwoordige eiland Beierland en het Eiland van Dordrecht hebben gevormd. Maar ten O. van dit laatste bleef een uitgestrekte watervlakte liggen, die Bies» bosch genoemd werd en begrensd werd aan de zuidzyde door de slikken, waaruit later de bedjjkingen onder Zwaluwe, Drim- melen en Geertruidenberg zijn aangewonnen. Ten Oosten werd de Biesbosch begrensd door de slikken en gorzen tegen den Up pelschen dyk, waardoor 't land van Altena zich na het rampjaar gedekt had en uit welke buitengronden omstreeks het midden en de tweede helft der 17e eeuw groote polders werden ingedijkt. Aan de Noordzijde ten slotte grensde de Biesbosch aan de kleiaanwassen, ont staan op den iets hooger gelegen rand van de Merwede van Werkendam tot Dordrecht. Deze aanwassen waren door sneden met talrijke killen, waardoor het Merwedewater vooral by hoogere standen Zuidwaarts in den grooten plas van de Biesbosch afliep. De Nieuwe Merwede heeft de Biesbosch verdeeld in drie deelen, nl. het gedeelte tusschen de beneden- en de Nieuwe Mer wede van Werkendam tot Dordrecht, het gedeelte ten Z.-O. van het Eiland van Dordrecht tot de Nieuwe Merwede en ten derde het gedeelte ten Z. van de N. Mer wede, geheel in N. Brabant gelegen en meer in 't bijzonder het Bergsche Veld geheeten. Het tweede deel, waarvan thans 1000 H.A. zal worden ingepolderd, bestond oor spronkelijk uit vele kleine, omkade eilandjes, die echter door toeslijking van het groote aantal killen daartusschen met elkaar en vervolgens met de groote Tongplaat en de aangewassen gronden ten zuiden daarvan, min of meer aaneengehecht zyn. Dit ge deelte ligt lager dan de andere, gemiddeld -f- 0.5 k -j- 0.8 A.P. en bestaat grooten- deels uit grienden. De afwatering heeft plaats door sluisjes. Het thans vloedvrij te maken gedeelte van den Biesbosch is gelegen onder de gemeente Dubbeldam, tusschen den bandyk van de Nieuwe Merwede en den rivier- waterkeerenden dyk van «de Vier Polders*; het omvat dus óók de reeds ingedjjkte Hania's- en Zuid Buitenpolders. De plannen tot indyking zijn niet nieuw. Reeds eenige jaren geleden werd door het bestuur van «de Vier Polders*, een water schap, dat grenst aan den Biesbosch en daarin 400 H.A. land en water heeft lig gen, het denkbeeld geopperd, om het ver- eenigingsbezit in te dyken. Van alle kanten werd de zaak door bekwame deskundigen bekeken en het kleine plan groeide allengs tot een grooter, beoogende bjjna 1000 H.A. in te dijken. Het was de drang naar meer cultuur grond, die ten slotte de plannen deed her leven, welke herleving werd bespoedigd door de omstandigheid, dat de werkloosheid in de naby gelegen gemeente Dordrecht by voortduring groot bleef. Verschillende personen zetten hunne schouders er onder met het gevolg, dat het werk thans kan beginnen. De kosten der uitvoering van het bedij kingsplan zijn geraamd op ruim drie milli- oen. Gerekend wordt dat de grond by verkoop f 2600 per H.A. zal opbrengen. Van de 1042 H.A. zal na aanleg van wegen, enz. pl.m. 882 H.A. voor den landbouw overblijven, dus ter waarde van omstreeks 23 ton, zoodat een verlies zal overblijven van 7 a 8 ton. Daarvan zal het rjjk f 200.000, de provincie f 250.000 en de stad Dordrecht de rest dragen. Met de werkzaamheden van bedjjking, verkaveling en ontginning zullen ongeveer twee jaar gemoeid zyn en zy zullen groo- tendeels verricht worden door Dordtsche werkloozen. Het voornaamste deel van het werk be staat uit het aanleggen van^den Zuid-West- dijk, welke zal loopen van den Tongplaat tot den dyk van den Louisapolder, waar toe tevens hoort het maken van een ha ventje en een uitwateringssluis. Na de bedjjking zullen bemaling en de aanleg van wegen en verkaveling ter hand worden genomen. Vanzelfsprekend zal een inpoldering voor hen, die bij de griendcultuur betrokken zyn, aauvankeljjk wel eenigszins nadeelig zyn echter ontstaat na de indyking op nieuw aanslibbing en worden dus geleide- Ijjk weer nieuw© griendgronden verkregen, Het thans verwerkte arbeidsloon verzinkt echter^in 't niet by dat, wat straks als de geheele polder voor den landbouw gereed is, zal worden verwerkt. Het is niet precies aan te geven, maar wanneer men bedenkt, dat op den in te dyken grond zeker 35 flinke boerderjjen zullen kunnen verrjjzen, benevens een aantal arbeiderswoningen, dat verder de grond dag aan dag intensief bewerkt moet worden, dan staat wel vast, daar hier tonnen jaarlijks zullen omgaan. In plaats van regelmatig minder opleverende riet- en griendgronden, waar|thans slechts enkele menschen hoogst sober kunnen leven, zullen een kleine duizend H. A. van de beste gronden komen welke werk- en woongelegenheidVibieden Noor zeer yeleD, De eerste'spade voor het belangrjjk werk, is Donderdagmiddag gestoken. Met de werk zaamheden van de inpoldering van een gedeelte ran de Zuid-Hollandsche Biesbosch is hiermede dus officieel een aanvang ge maakt. Om elf uur vereenigden een groot aantal genoodigden zich aan boord van een rader boot, die het gezelschap via de Nieuwe Merwede naar de Qttersluis bracht. Alle gasten werden aan Ottersluis over genomen door de vaartuigen «Veerdienst III* en «Merwede*, die ze aan den «Kop van het Land* aan wal brachten. Het Bezoek van ouds bekend Hótel I! Café Restaurant Uitspanning. 8t. Jansstraat 10-12 'S BOSCH. Tel. Interc. 436 IV Station N.A.B.O. SLEBÜWUK-'sBQSCB un gezelschap wandelde vervolgens over den dijk naar de Rijkskade, waar twee houten wallen het profiel van den te maken dyk aangaven. Toen allen zich daar bevonden, hield de heer J. A. J. Jansen, wethouder van Dordrecht en voorzitter der Vereeniging «De Biesbosch* een rede, waarin hjj er op wees, dat het werk, dat aanstonds zou worden aangevangen, het laatste is van de reeks inpolderingen, waarmede voor zoover het de provincie Zuid-Holland be treft vrjjwel het geheele gebied, dat in 1421 door den Sint Elisabethsvloed werd overstroomd, is teruggewonnen. De Directeur-Generaal van den Arbeid, de heer C. J. Ph. Zaalberg, hierna aan het woord komend, wees er op, hoe voor de droogmaking van het land, waarop wij hier staan, reeds jaren geleden het bestuur van het waterschap «De Vier Polders* plannen heeft beraamd. Dat de Regeering hiervoor nu meer dan de gewone subsidie beschikbaar stelt, heeft zyn droeve oorzaak in de groote werkloosheid te Dordrecht. Toen spr. zyn luide toegejuichte rede had geëindigd, stak de heer Zaalberg de spade in het gors buiten den aan te leggen dyk. De aarde werd gestort in een krui wagen, die daarop door een werklooze geledigd werd in de ruimte tusschen de houten profielen. Hiermede was de officieel® ontginning een feit geworden. Vervolgens werd een kjjkje genomen in een deel van het in te polderen gebied, waarna het gezelschap terugkeerde naar Ottersluis, vanwaar de kleinere booten het weer terugbrachten aan boord van de raderboot. De terugtocht naar Dordrecht ging verderop door de Nieuwe Merwede, een deel van het Hollandsch Diep en door de Dortsche Kil, zoodat men het geheele eiland had rondgevaren. Tenslotte werd in huize «Ponsen* aan een klein getal, genoodigden een maaltjjd aangeboden. Goudremetten 2126J per KG. II 10—17 Bellefleuren I 1721| II 7-14 Grauwe reinette 12 14j Spruitjes 40-43 Witlof 9j - 14j Sjalotten 8|16i Juin 5—8\ Kroten 7 Boerenkool 1-2 stuk. Roode kool 3J-13J Witte kool III 2-2J ^Rabarber 5—7 bos. Schorseneeren 4-5 Keelen 3 Selderie 16—20 Preij 10-19J Genderen. Op Vrijdag 26 Maart zai er door de Ccöp. Zuivelfabriek «Op Hoop van Zegen* alhier, een buitengewone alge- meene Ledenvergadering worden gehouden, des v.m. 9 uur, in café «De Zwaan* alhier. Agenda1. Opening. 2. Presentie. 3. Notulen. 4. Voorstel tot wijziging der Statuten. 5. Sluiting. Werkendam. De heer W. Straks, onderwjjzer aan schooi A alhier, is benoemd tot Hoofd der School te dezer plaats en te Nieuw-Vennep. Hjj heeft de benoeming te Nieuw-Vennep aangenomen. Waalwijk. Ter drukkerjj der firma Ttelen is thans verschenen een in alle op zichten keurig verzorgd Gedenkalbum met een 50-tal fraaie foto's betrekking hebbende op de onlangs gehouden schitterend geslaagde Internationale Tentoonstelling van de Schoen en Lederindustrie. Dit album is aan het hoofdbestuur dier tentoonstelling door de gezamenljjke standhouders aangeboden. Naar alle waarschjjnlijkheid zal de abattoir-kwestie in de eerstvolgende raads vergadering 'n onderwerp van bespreking uitmaken. Beide partjjen geïnteresseerd by de kwestie, n.l. het gemeentebestuur en de slagers, bljjven haar standpunt bandhaven het gemeentebestuur omtrent de wensche- Ijjkheid en het nut van een slachthuis, de slagers van het tegenovergestelde. HEUSDEN. Ondertrouwd: W. v. Leeuwen met W. J. Bouman. VEEN, over Februari Geboren: Adriana d. v. H. Sack en A. de Joode Luiksje d. v. J. C. Blankers en D. A. Millenaar Govert z. v. J. van Andel en J. Roza, DEWERKEN en SLEEUWIJK. Geboren: Teunis Cornelia z. v. W. de Waal en M. v. d. WielKlaas Cornelis z. v. A. den Besten en P. Versteeg. Ondertrouwd: D. Holster 25 j. met H. de Vries 20 j. Getrouwd: A. v. Oversteeg 19 j, met B. Bras 20 j. Overleden: A. Hoeke 16 d. ZUILICHEM. Geboren: Geertruida d. v, L, v. d. Linden en A. Ekelmans. Getrouwd: C. v. d. Stam 55 j. met C. v. d. Zalm 49 j.J. H. Sterren- berg 37 j. met J. v. d. Bogerd 24 j. De Politierechter te Tiel veroordeelde J. v. d. B., landbouwer te Hedel, wegens mishandeling, tot f 50 boete subsidiair 20 dagen hechtenis. Na ingesteld hooger beroep heeft het Gerechtshof te Arnhem thans deze straf verminderd tot f 30 sub sidiair 15 dagen. De beklaagde had een jongen een pak slaag gegeven, omdat deze door rumoer te maken beklaagde's paard schichtig maakte. De landbouwer J. V. te Well, gemeente Ammerzoden, heeft van een rijksveldwachter verteld, dat deze hem tot diefstal van kool zou hebben aangezet. De veldwachter, die dat ontkende, diende daarover een klacht in bij de Justitie. De dader is reeds meer malen wegens soortgelijken laster veroor deeld. Het Gerechtshof te Arnhem ver oordeelde den beklaagde deswege tot een maand gevangenisstraf, die hem ook door den Tielschen Politierechter in eersten aanleg was opgelegd. Politierechtbank te 's Bosch. By uitspraak van den Politierechter werd D. N. koopman te Veen, wegens niet voldoen aan ambtelijk bevel, veroor deeld tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. A. V., arbeider te Dussen, mishandeling, 3 weken gev.straf. A. J. de V. en A. v. d, S., arbeiders, beiden te Werkendam, mish. ambtenaar, 3 maanden gev.straf. H. V., bakker te Vljjmen, beleediging, onbep. uitgesteld. Uitspraken Kantongerecht Waalwjjk, d.d. 11 Maart 1926, Motor- en rijwiel-reglt.J. P. L. te Vlijmen f 3 of 1 w. tuchtsch., Ch. v. B. te Waspik, J. V. te Kaatsheuvel, J. v. d. H. en A. C. te Waalwjjk, W. J. IJ. en A. v. d. W. te Drunen, ieder f5 of 3d., H. J. T. te Sprang-Capelle en J. v. D. te Waalwijk ieder f3 of 2 d. "Overtr. Leerplichtwet: W. D. te Kaats heuvel f 1 of 1 d. Overtr, pol.-regit, op de wegen C. K. te Kaatsheuvel f 5 of 3 d. Overtr. pol. verord.A. v. B. te Aalburg, C. K. te Nieuwkuijk f 1 of 1 d., C. V. te Veen f2 of 2 d. Overtr. alg. veil. wetJ. C. E. te Waalwijk f 30 of 20 d. Overtr. jachtwetA. v. B. te Nieuw kuijk f30 of 20 d. Ontploffing in een staalfabriek 22 dooden. Uit Birmingham (Alabama, Vereenigde Staten) wordt gemeld, dat er 22 mannen zyn gedood en verscheidenen gewond bjj een ontploffing in de plaatseljjke staalfabriek, De slachtoffers konden niet ontsnappen wegens de damp van het gesmolten staal. Toch aehter slot en grendel. In een prachtige villa te Orleans is een zekere Péchenard aangehouden, die onder den naam van Mathieu daar sedert 6 jaren woonde. In 1922 werd hij bij verstek tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld wegens valsche munterjj. Het Parket was op de hoogte gebracht door een anoniemen brief. o— laden ran een krankiinnige. Te Stockton, (Californië) heeft een krankzinnige geworden makelaar op straat 5 vrouwen en een man doodgeschoten, waarna hjj in een auto sprong en verdween. De politie zette hem Da. Hij stortte met zijn auto in een afgrond, waar zijn ljjk werd gevonden. O— Brandstichster geieeht. De New-Yorksche politie is bezig met het zoeken naar een krankzinnige vrouw, die men verantwoordeljjk acht voor eenige I* gevallen van brandstichting. In eenige minuten tijds brak in 14 verschillende woningen in Brooklyn brand uit, terwijl alle brandweerafdeelingen te Brooklyn eenige uren tevoren waren gealarmeerd, De meeste huizen, waar brand uitbrak, zyn totaal vernield, daar ze van hout waren. Persoonljjke ongelukken zyn wonder boven wonder niet voorgevallen. In nagenoeg alle gevallen waren de houten huizen met petroleum begoten. - Eenzelfde vrouw is voortdurend gesignaleerd in de nabijheid der branden. Men meent in haar de brand stichster te moeten zien en de politie zoekt haar jjverig. Het vermoeden bestaat, dp de vrouw krankzinnig is. Dominee komt preeken. Men schrijft aan de „Tijd".: Reeds gèruimen tijd is de Nederl. Herv. Gem. te Hommerts bij Sneek herderloos, wegens weigering van de kerkvoogdij voor betaling van den aanslag aan den Raad van Beheer. Een gevolg daarvan is dat verschil lende dominee's een preekbeurt ver vullen. Zoo heeft eenige weken gele den Ds. B. van Meèr van Spanrum een preekbeurt vervuld, bij welke gelegenheid de Hommertser jeugd de auto vernielde. Repasseerden Zondag kwam dezelfde Dominee en dezelfde chauffeur. Om wederom vernieling te voorkomen werd de auto naar hel erf van een boerderij gebracht, ter wijl de chauffeur zelf een oogje in liet zeil hield. Verschillende jonge mannen drentelden om den wagen heen, zoodat de chauffeur het voor zichtiger oordeelde om de auto maar naar 't Kerkplein te brengen. De mo tor werd aangezet, doch juist toen hij door het ijzeren hek, dat liet erf afscheidt van de straat, wilde rijden, werd dit dichtgeslagen. De chauffeur ging uit den wagen, open de het hek, ging weder in den wa gen en het hek werd weer dichtge slagen. Dit gebeurde meermalen, totdat de chauffeur ongeduldig ge worden door dit monnikenwerk, zich een paar krachttermen liet ontvallen. Bij zijn laatste poging het hek te openen, werd hij van achter aange vallen, op den grond gegooid en zóó mishandeld, dat hij bijna niet kon loopen. Zijn kleeren waren versne den, het gelaat ontsierd met rake messteken en zijn geheele lichaam bont en blauw van de onzachte aan raking met de klompen en schoenen der belhamels. De politie werd met de zaak in kennis gebracht en het resultaat is, dat de namen van de boeven thans reeds bekend zijn ge worden. Het zijn H. W., J. Sch. en zonen van D. en H. Naar men nog mededeelde heeft Ds. B. van Meer verklaard, niet weer in de Hommerts te willen optreden. De Hommerts handhaafde dus weer geducht zijn ouden roem en krachtig ingrijpen der politie is daar meer dan ook hard noodig. Misschien was een ge duchte lichamelijke afstraffing van de boeven, waarvan de oudste pas 20 jaar is, niet misplaatst. Merriënkeuringen. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat in de maand Mei e.k. te Helmond, Eind hoven Oss, Haps, Zevenbergen, Steenbergen, Ossendrecht, Ginniken en Waalwijk, vanwege de Provinci ale Regelingscomm. voor de Paar denfokkerij in Noord-Brabant de i aarlij ksche merriënkeuringen zul len plaats hebben. De aangifte voor deze keuringen behoort voor 27 April a.s. te gescnie- den bij den heer G. J. M. Wage naar te Heeswijk. o— Hengslenkeuringen. Onder de aandacht van belang hebbende veehouders wordt ge bracht, dat de jaarlij ksche, vanwege de Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord brabant te houden keuringen van hengsten en yeulens, zullen plaats hebben van 13 tot en met 16 Juli e.k. te Helmond, Eindhoven, Oss, Haps, Ginniken, Ossendrecht, Waal wijk, Zevenbergen en Steenbergen. Zij ,die hunne hengsten wenschen te doen mededingen naar de beschik baar gestelde medailles en premiën. behooren daarvan uiterlijk voor 22 Juni a.s. aangifte te doen bij den heer G. J. M. Wagenaar te Heeswijk. Voor verdere bizonderheden wordt verwezen naar een ter zake gedane bekendmaking aanwezig op het pu blicatiebord in de vestibule van het stadhuis te 's Hertogenbosch. Alles om een dubbeltje. Een Haagsch ingezetene had zijn maatschappelijken plicht niet ver vuld, de man moest aan de directe belastingen nog het kapitale bedrag betalen van tien centen. En Sint-Bu- reaucraticus vertoornd over zooveel schandelijke nalatigheid, stuurde den belastingschuldige een waarschu wing en een dwangbevel. Totaal der kosten: f 1.35 O'— 4 J fficnwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5