Eerste Blad O. DE KEMP S. D. LANKBÜYZEN Go's BANK Drogisterij A. Verscliuur-Baert - Heusden Eaamsdonksveer. ^nd van altena Uitgave: Firma L, J* VEERMAN, Heusden. N@, 4589. Vrijdag 26 Maart 1926 Drinkwatervoorziening in het Land van Heusden en Altena. Voor de Belijdenis Buitenlandse!! Overzicht Buitenland Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Engstraat HEUSDEN. T. BOONSTRA. Dit blad verschjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke Qummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. ii. Regenwater kan een goed en betrouw baar drinkwater zijn, doch dan moet het uit een zuivere dampkringslucht op vol kome reine daken in voldoende hoeveel heid opgevangen kunnen worden en door schoone goten van onschadelijk materi aal naar een reinen en volkomen dich ten regenbak, welke in den grond ge plaatst moet zijn. gevoerd worden. In welk dorp van ons vaderland vindt men dezen idealen toestand? Uit de dampkringslucht worden door de regendruppels roet- on stofdeeltjes mede gevoerd en zelfs bacteriën die van den grond door den wind medegevoerd worden. Daken en goten zijn nooit schoon en vrijwel altijd bezoedeld door rottende bladeren, volgelmest, insecten larven, enz. Zelden is het dak groot genoeg om voldoende water voor het huiselijk ge bruik gedurende een jaar op te vangen. De regenbak ontvangt al dit vuil dat in rottenden toestand op den bodem achter blijft. Zoo'n regenbak is slechts zelden goed dicht, zoodat besmet grondwater er zeer gemakkelijk in kan komen en dit te meer omdat doorgaans een lekke beer put in de onmiddellijke nabijheid daar van gelegen is. Dit alles te zamen maakt, dat regenwater, hoe voortreffelijk het ook in de hoogere luchtlagen zijn mag, ongeschikt voor drinkwater is te achten. Het oppervlakte water, dat is het water uit rivieren, kanalen, slooten enz., staat onophoudelijk aan vervuiling en besmet ting bloot. In ons land met zijn drukke scheep vaart is het toch wel aan een ieder be kend, dat menig schipper een pot met faecaliën buiten boord schoonmaakt en een oogenblik daarna een emmer drink water uit datzelfde water ophaalt. Het moet echter gezegd worden, dat voornamelijk door de bemoeiïngen van de gemeentebesturen in de groote haven steden, daarin veel verbetering gebracht is en vele schippers tegenwoordig Jaltijd een vat met water uit een drinkwater leiding aan boord hebben. In een gemeente waar een drinkwater leiding is of aangelegd wordt, verzoeken zij dan tegenwoordig ook dikwijls om bij de haven een kraan te hebben, zoo dat zij daar goed drinkwater in kunnen nemen. Hoe dikwijls komt het op het platte land niet voor, dat op het vlondertje aan den slootkant de wasch gespoeld wordt en een oogenblik daarna het vaat werk schoongemaakt of groenten gewas- schen, terwijl op soms een meter afstand yap, of wel onder het vlondertje een privaat in de sloot uitloost. Dat door deze handelingen epidemi sche ziekten als cholera en typhus in wijden omtrek ontstaan kunnen, begint gelukkig meer en meer tot de bevolking door te dringen. Aan ondiepe putten zijn veelal dezelf de bezwaren verbonden als aan opper vlakte water. Het water dat daarin voor komt is afkomstig uit slooten of rivieren of het zakt door den bodem waarop het als regen of sneeuw neergevallen is. In alle gevallen moet het den weg, door den steeds sterk bevuilden bodem, afleggen, zoodat het gelegenheid te over gehad heeft om voor de gezondheid scha delijke stoffen op te nemen. Veelal wordt zoo'n put op enkele meters afstand van een privaat, beerput of mesthoop gevon den, zoodat het vinden van coli bacillen, GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Gouden en Zilveren Kerk boek-slootjes. in dat putwater niet tot de zeldzaam heden behoort. Coli bacillen komen in het darmka naal van mensch en dier voor en zijn op zich zelf niet gevaarlijk, doch zij zijn een aanwijzing, dat dan ook de zeer te vreezen typhusbacillen uit het mensche- lijk lichaam in zoo'n put kunnen komen. Dikwijls is de pomp waarmede het water uit den put gehaald wordt, daar boven of daarnaast opgesteld en wordt het vaatwerk, de wasch enz. naast den put schoongemaakt of gespoeld. Het vui le water met de schadelijke bacteriën, wordt dan naast de pomp in een putje gestort dat al of niet een afvoer naar een sloot heeft doch altijd lek is en dus het grootste deel van het vuile water in den bodem, dus in den waterput, doet zakken. In de diepere aardlagen "wordt in het algemeen water aangetroffen dat vrij van ziektekiemen is en ook doorgaans vrij daarvan blijven kan, indien de put, waar door het aan den bodem onttrokken wordt, goed geconstrueerd is. Dat water is echter om andere rede nen niet altijd geschikt voor drinkwater daartoe moet het nog zijnhelder, kleur loos, reukeloos, niet te zout en ook ove rigens goed van smaak. Aan deze eischen voldoet het water in de diepere aard lagen van ons vaderland slechts zelden omdat het veelal ijzer en mangaan be vat. In de eerste plaats heeft het daar door meestal een inktachtige smaak, doch wordt het voor het wasschen van wit goed gebruikt, dan krijgt dit een geelachtige kleur. Nu is het in het algemeen, doch niet bij eikgpwatereoort, zeer goed mogelijk op ^betrekkelijk eenvoudige wijze, de ge noemde metalen uit het water te ver wijderen, zoodat de bron niet afgekeurd behoeft te worden bij aanwezigheid daar van, wanneer het water overigens van deugdelijke samenstelling is. In het Westen van ons vaderland be halve in het duingebied, is dit diepe grondwater brak zoodat het daarom niet voor drinkwater te gebruiken is. Plaatsen als Rotterdam, Dordrecht, Zwijndrecht enz leveren daarom rivierwater, doch eerst na een zorgvuldige Alteratie door een dikke zandlaag, waardoor het water wel niet absoluut vrij van bacteriën ver kregen kan worden, doch zeker vrij van ziekte verwekkende. Dat hier steeds door degelijk terzake kundige personen een scherpe contróle op de hoedanigheid van het water uit geoefend moet worden, behoeft wel geen betoog als men slechts bedenkt hoe buitengewoon gemakkelijk het rivier water besmet kan worden. Dergelijke diepe putten kosten echter veel geld en de inrichting tot ontijzering en ontmanganing van het water vereischt zorg en toezicht, liefst yan een terzake deskundige. Op deze wijze is het dus niet mogelijk om bij elke woning een dergelijk middel van drinkwatervoorziening te hebben, doch ook voor eenige woningen tezamen blijft het duur en omslachtig. Was een andere oplossing niet moge lijk, dan zou aan het diepe water met de ontijzeringsinrichting de voorkeur gegeven moeten worden boven het regen water, de ondiepe put of het oppervlakte water, doch voornamelijk in de laatste vijftien jaren is in ons vaderland geluk kig het besef doorgedrongen dat op het platteland een centrale drinkwatervoor ziening zeer goed bestaanbaar is, waar door in bijna alle woningen door een kleine buisleiding een voldoende hoe veelheid water gebracht kan worden, dat zoowel als drinkwater als voor alle huishoudelijke doeleinden, benevens voor het vee en de industrie bijzonder ge schikt is. In het buitenland bestaan dergelijke plattelandsche waterleidingen reeds langer dan veertig jaren. In het volgende zal nu gesproken worden of in het Land van Altena, waar de typhus bacil geen onbekende gast is, zulk een centrale drinkwatervoorziening mogelijk is voor de gezamenlijke ge meenten, behalve voor Werkendam, dat met een gedeelte van De Werken reeds sedert 1902 van gefilterd rivierwater voorzien wordt. (Wordt vervolgd.) Terwijl de Duitsche Rijksdag het beleid der afgevaardigde Stresemann en Luther te Genève heeft goedgekeurd, heeft het Biitsche Lagerhuis een motie van wan trouwen der oppesitie die zich richtte tegen de houding welke Chamberlain te Genève heeft aangenomen, verworpen. Chamberlains landgenooten hebben voort durend kritiek uitgeoefend op het stand punt, dat deze laatste tydens de bespre kingen te Genève innam ten opzichte van de kwestie der, opneming van Duitschland in den Volkenbond en het vraagstuk der uitbreiding van het aantal raadszetels. Dinsdag heeft Chamberlain in 't Lager huis de gelegenheid aangegrepen om te ontzenuwen wat hem in menigerlei vorm en toonaard is verweten. Wat hij te berde bracht, was niet alleen een verweer tegen hetgeen de binnen- en buitenlandsche pers tijdens de besprekingen te Genève hem voor de voeten heeft geworpen, maar tevens een antwoord op de opmerkingen zijner politieke tegenstanders in het parlement. Verscheidene sprekers, zoowel geestver wanten van Chamberlain als personen, die een politieke opvatting huldigen tegenover gesteld aan die van den minister van buiten- latidsche zaken, hebben in 't Laget huis het woord gevoerd. De voornaamste sprekers waren Macdonald, de Labourleider en Lloyd George, de liberale voorman, welke laatste de discussies ook opende en hierbij gelegen heid vond de opmerking te maker, dat er één duidelyk doel van de bijeenkomst te Genève was de toelating van Duitschland tot den Volkenbond, Wanneer de mogendheden zich hiertoe hadden bepaald, aldus meende L'oyd George, dan had het geen twyfel geleden, of het gestelde doel zou gemakkelijk zijn bereikt. Onomstootbaar achtte Lloyd George het, dat aan de mogendheden, die het verdrag van Lrcarno hebben gesloten, de misluk king te Genève is te wijten. Lloyd George zette uiteen, dat het verdrag van Locarno meebracht, dat Duitschland tot den Bond zou toetreden en vroeg, of Chamberlain indertijd ervan op de hoogte was, dat Frankrijk en Polen van zins waren de opneming van laatstgenoemd land in den Volkenbondsraad tegeljjk met die van Duitschland te eischen. Was dit werkelyk zoo, dan had Chamberlain dit volgens Lloyd George moeten zeggen en wanneer men dezen eisch als van te geringe be- teeker.is heeft beschouwd en gedacht, dat van Duitsche zijde daartegen geen beden kingen zouden worden ingebracht, dan had men zoo meende Lloyd George verder Duitschland vooral daaromtrent moeten inlichten. Duitschland hoorde echter van den eisch pas in de Fransche pers en Lloyd George huldigde de opvatting, dat de eer meebracht, dat Duitschland als mede-onderteekenaar van 't Locarnosche verdrag over een en ander werd ingelicht. Thans werd de indruk gewekt, dat Duitschland er toe bewogen werd een ver drag te teekenen, zonder dat het alle be palingen ervan kende. Oprechter had Lloyd George het gevonden, wanneer een buiten gewone Volkenbondsvergadering was bij eengeroepen om het verdrag te bekrachtigen en Duitschland te benoemen tot lid van Bond en Raad. Hadden de Locarno mogendheden zich hiertoe bepaald en afgezien van het over wegen van andere aanspraken, dan zouden de bepalingen der overeenkomst onmiddel lijk ten uitvoor zijn gebracht. Dit geschiedde echter nieter werden allerlei andere kwesties op het tapyt gebrachter werd gemarchandeerd en gemanoeuvreerd. Dit al laakte Lloyd George, maar daarentegen had hij woorden van lof over voor de houding welke Zweden aannam. Ook Macdonald had heel wat aan te merken op Chamberlain's handelingen te Gerève en hij werd er zelfs toe verleid te verklaren, dat de Britsche diplomatie te Genève een échec had geleden als te voren AG ENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9 -4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, sttr Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie zelden was voorgekomen. Chamberlain ging uitvoerig in op het geen men hem verweet en bestreed o.a., dat hij iiloyoaal tegenover Duitschland had gehandeld en dat, wanneer hy voet by stuk had gehouden, de andere landen er van zouden hebben afgezien aanspraken te stellen. De minister van buitenlandsche zaken legde er den nadruk op, dat hy er by de andere staten op had aangedrongen momenteel het vraagstuk van 't scheppen van nieuwe raadszetels te laten rusten. Maar als dictaior kon hy niet optreden ieder land ontleent aan het handvest van den Bond bepaalde rechten en tusschen de regels door gaf Chamberlain te verstaan, dat Engeland, daar iedere staat in den Bond dezelfde rechten heeft, niet kon be letten, dat deze of gene natie met voor stellen inzake toewyzing van een raads- zetel kwam. Ook Chamberlain zette uiteen, dat hij zich heel precies had gehouden aan de hem verstrekte instructies. Het resultaat was, dat de motie van wantrouwen, die van de zijde der oppositie was ingediend en die voor Chamberlain aanleiding was te dreigen met aftreden, wanneer zij werd aanvaard, met een belangrijke meerderheid verworpen werd. Doch dat resultaat was alleen te danken aan het feit, dat de con servatieven in het parlement verre in de meerderheid zijn en waarschijnlijk niet, wijl het Engelsche volk instemt met de polititiek, die Chamberlain te Geneve heeft gevoerd. Sehuifpoeder Aluin Borak Arrowroot Insectenpoeder Hop Linoleumwas. Wittebroodstraat W 52. In beslag genomen Duitsche eigendommen Uit Washington wordt gemeld, dat bin nen enkeie dagen bij het Amerikaansche Congres een wet zal worden ingediend om de tydens den oorlog in beslag genomen Duitsche eigendommen, aan de vroegere eigenaars terug te geven. Indien de op positie te sterk is, zal de behandeling van de wet waarschijnlijk worden uitgesteld tot een volgende zitting. Treinbotsing in DuitsehUnd Op het station Wülknitz, aan de Ijjn Elsterwerda-Riesa, zjjn, naar uit Halle wordt gemeld, twee goederentreinen, die ook personen vervoerden, met elkaar in botsing gekomen. Oorzaak van het ODge- luk was een verkeerde wisselstand. Drie personen werden gedood, 8 zwaar en 3 licht gewond. Het verkeer ondervond geen stoornis. De koude in Bnitschiand Ook in Duitschland is de lente met felle koude ingezet. De thermometer wees Dins dagmorgen 3 graden beneden nul. Hevige sneeuwstormen worden uit Noord en Zuid-Duitschland gemeld. o— De koude in Engeland De bestuurders der vliegtuigen voor snelverkeer, die op het viiegpark te Croy don aankwamen, hebben bericht, dat een ontzaglijke koude en sneeuwstormen heer- schen in West-Europa. Een machine, die van Brussel naar Londen vloog, was van buiten geheel bedekt met een dikke yslaag, toen zy te Croydon landde. •- O De koude in Frankrijk Uit Parjjs meldt men Dat het kalenderblad de lente niet brengt, ondervindt men op het oogenblik in ge heel Frankrijk, dat een koudegolf onder gaat, met vorst en sneeuwval. Op het Plateau central, op de Saone, in het Alpengebied en zelfs in de valleien sneeuwt het geducht. O— Sneeuw in Oostenrijk In de afgeloopen nacht heeft het te Weenen sterk gesneeuwd. De sneeuwval bedroeg ongeveer 15 c.M, Op de heuvels om de Semmering ligt de sneeuw op som mige plekken twee meter hoog. O— Bosekbrand in Frankrijk. Uit Parijs wordt gemeld, dat in de bosschen van Coatmeur een zware brand gewoed heeft. Brandweerlieden en ds bevolking bestreden de vlammen, die gras, mos, struikgewassen en dennenboomen, in het geheel 30 H.A., vernielden. De oor zaak van de ramp wordt toegeschreven aan de onvoorzichtigheid van een hout bakker, o— Yon Hindenburg op reis Maandag heeft de Duitsche rjjkspresi- dent Von Hindenburg zjjn door velen met spanning tegemoet geziene reis door de bevrijde zone I van het bezette Rijngebied voorgezet. Hy ging van Keulen naar Bonn, waar hij ten raadhuize buitenge woon enthousiast is begroet, om daarna in de universiteit van Bonn het eeredocto raat in de staatswetenschappen te ont vangen. Ook werd hij eerelid der Bonn- sche 8tudentenvereenigingen. Geroerd heeft Vod Hindenburg op alle redevoerin gen geantwoord en hy bracht overal tot uiting, dat er maar een Duitsch vader land bestaat, dat recht heeft op toewy- ding, eendracht en opofferingsgezindheid van allen. Zy, die hem toespraken, rie pen herinneringen uit den jongsten tyd der bezetting, toen de separatisten de Rynsche republiek uitriepen enz. Rykspresident Von Hindenburg heeft 100.000 mark geschonken aan het fonds tot instandhouding van den Dom van Keu len. •H}—i voor het Land van Hsusden en Altena,ilBLanostraat 00 de Boniiüelerwaaril s,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1