Kantongerecht (lensden Een Vrouwenmoordenaar. Plaatselijk Nieuws. smaakt ah room Aardbevlrg cp AnaUIlé Bij de aardbeving op 18 Maart in Zuid- West-Anatolië, zijn te Endefïi, gelegen tegenover het eiland Castellorizo, 24 men» schen om het leven gekomen. De bende der 40 «lifanten De Londensche politie is er in geslaagd de Bende der 40 olifanten* te vernietigen, waarvan een der stichters een reuzen vrouw was. Deze uit vrouwen gevormde bende was zóó behendig ingericht, dat het 8 jaar duurde, eer de politie aanhoudingen kon doen. Die bende bestond uit inbreeksters en vrouwen, die bedreven waren in gauw- dieveijj. De bende stal voor meer dan 130.000 pond sterling aan waren in de magazjjnen van Londen. Strafzitting van het Kantongerecht te Heusden van Vrijdag 19 Maart 1926. KantonrechterMr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar v. h. Openbaar Ministerie Jhr. Mr. J, Quarles van Ufford. GriffierMr. W. Ruitenga. Ruim 50 zaken moeten door den Deur waarder worden uitgeroepen, waarvan er 7 personen beneden den 18-jarigen leef- tijd betreffen. L. D. V., 17 jaar, schippersknecht te Werkendam was verdachte in 4 zaken, n.l. Ie voor den Veldwachter naschreeu wen 2e voor het zonder toestemming van den eigenaar in eene vensterbank zitten; 3e voor het zonder toestemming van den eigenaar op eene stoep staan en 4e nog eens zonder toestemming van den eigenaar op eene stoep staan. Voor het eerste feit kreeg verdachte f5,of 2 weken tuchtschool en voor elk der drie andere f3,of 1 week tuchtschool. Behandeld wordt alsnu de zaak tegen G. v. d. N. arbeider te Almkerk, waar van de behandeling op 4 December j.l. was uitgesteld om den opzichter de Regt te hooren. Verdachte had zonder ver gunning van Burgemeester en Wethou ders van Almkerk eene nieuw gebouwde woning in gebruik genomen en zulks nog wel terwijl er nog heel wat bleek te zijn dat in strijd was met de bouw verordening. De Kantonrechter had op 4 December j.l. de verdere behandeling uitgesteld tot Maart 1926 om verdachte alsnog gelegenheid te geven de fouten te herstellen. De deskundige de Regt verklaart dat verdachte aan een en ander nog niets heeft gedaan, terwijl hij toch beloofd had dat hij het in orde zou brengen. De deskundige schrijft dit echter meer toe aan financfeele onmacht dan aan onwil, daar de kosten voor her stel, f 50,bedragen, voor den man nog al hoog zijn. De' Kantonrechter veroordeelt ver dachte voorwaardelijk tot eene geldboete van f75,of 30 dagen hechtenis, zulks met een proeftijd van één jaar en onder voorwaarde dat de herstellingen binnen 3 maande», nadat het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan, moeten zijn aangebracht. De in de vorige zitting aangehouden zaak tegen W. K., werkman te Ammer- zoden, wordt alsnu uitgeroepen. Ver dachte zou op den Doornwaard onder Bern, gemeente Herpt, een eend heb ben geschoten zonder vergunning der 5'N De moordenaar had steeds dienst meisjes tot zijn slachtoffers uitgeko zen en ze op dezelfde4 wijze in den val gelokt. Op het verzoek van Marie Pichon werd een scherp rechterlijk onder zoek geopend. Aangezien het too- neel van den moord steeds was ge weest tusschen Montluel en Dagneux beschouwden de bewoners van dit laatste dorpje Dumollard als den vermoedelijken dader dezer aansla gen. Het leven, dat hij leidde, wet tigde de vermoedens, die tegen hem waren gerezen. Gedurende eene huis zoeking bij hem gedaan vond men allerlei voorwerpen ,van de dienst meisjes afkomstig. Naar Trevony ge bracht, werd de bandiet geconfron teerd met Marie Pichon," die hem onmiddellijk herkende. Getuigen, in groote getale opgeroepen, legden ver zwarende getuigenissen af tegen den moordenaar. De directrice van een verhuurkantoor voor meisjes te Ly on zeide, dat Dumollard, zich voor gevende op een kasteel Trevony in dienst te zijn, tweemaal bij haar geweest was, om dienstmeisjes aan te werven. In September 1855 was een jong meisje Josephine Charlity genaamd, door zijn schoone voorstellen ver leid hem in de richting van Caluire te volgen. Toen de avond aanbrak en het meisje zich zeer vermoeid gevoelde, had zij in een boerderij de wijk genomen en halsstarrig ge- eigeraree, Mejuffrouw den Dekker te Andel. In de vorige zitting had de onbezoldigd-rijksveldwachter Gradus de Weerd te Nederhemert, verklaard dat hij duidelijk had gezien dat verdachte op den Doornwaard stond toen hij een eend echoot. Verdachte zegt niet op den Doornwaard geschoten te hebben. Als getuigen werden nu gehoord G. J. de Weerd Jr. en W. van Helden, die beiden precies hetzelfde verklaren als in de vorige zitting G. J. de Weerd Sr. had verklaard. Verdachte hield strak vol dat hij op den Doornwaard zijnde niet had geschoten. De Kantonrechter zeide de houding van verdachte allesbehalve sympathiek te vinden en geloofde dat hij eene strenge straf verdiende, vooral om zijn gelieg en gedraaiverdachte kreeg f40,00 boete subsidiair 20 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. J. O., bakker te Woudrichem, zou brood van te licht gewicht hebben ver kocht. Verdachte zegt dat het wel zijn kan, maar dat zijn brood anders altijd het goede gewicht heeft gehad, getuigen vroegere monsternemingen. Neen vriend, aldus de Kantonrechter, nu ben je er weer glad naast, want in het hier voor mij liggend rapport van den keurings dienst zie ik, dat je vroeger al tweemaal bent gewaarschuwd, 't Is te Woudrichem al te gekze schijnen daar met alles te knoeiennu eens is het weer de melk die gewaschen wordt en dan weer is het het brood, dat te licht wordt afgeleverd, uit vrees dat de Woerkommers te veel voor hun geld krijgen. Enfin, we zullen den scheikundige van den Warendienst eens laten komen en de verdere behan deling 4 weken uitstellen. - Op 30 Januari j.l. had er aan de Kil eene vechtpartij plaats tusschen twee honden. Het eene dier behoorde aan M. v. W. huisvrouw van J. V. te de Werken en het andere exemplaar was er een van Joris van der Stelt. Joris kwam met zijn hond langs het huis van M. v. W. die als verdachte te recht stond, toen de hond van Metha als een pijl uit de boog op den hond van Joris aansloeg. Dit kon Joris niet dulden, want Joris houdt veel van zijn beestje. Joris kwam dus zijn hond te hulp, maar blijkbaar vond de hond van Metha deze hulp niet eerlijk want in eerlijken kamp moet men strijden man tegen man, zoo dat Metha's hond Joris in den kuit beet en dus zooals de Kantonrechter terecht opmerkte een kuiten bij ter en geen kui tenprikker was. De beet kwam flink aan, want 14 dagen lang heeft Joris met een stijf been geloopen. H. Verwoerd, die als getuige wordt gehoord, vertelt het verhaal van de vechtende honden op precies dezelfde wijze als Joris het deed. Hij verklaart voorts dat Metha's hond nooit lastig is, maar het slechts voorzien heeft op den i hond van Joris. De veldwachter van Elzelingen ver klaart dat hij nooit klachten over Metha's hond heeft gehad en dat zoowel Metha als haar hond gunstig bekend staan 1 Als dan niet alleen Metha, maar ook haar hond gunstig bekend staat, aldus de Kantonrechter, dan spreek ik* ver dachte vrij, want wettig en overtuigend is geenszins bewezen dat verdachte geen voldoende zorg zou hebben gedragen voor het onschadelijk houden van haren hond, wat haar bij dagvaarding is ten laste gelegd. M. V. landbouwer te Dussen werd ten weigerd den man, trots zijn mooie praatjes te volgen. Twee maanden later had Dumol lard zich weder bij hetzelfde ver huurkantoor aangemeld en een huis houdster voor een burgerhuishou den gevraagd. Een meisje, Victorine Perrine, had hem gevolgd. Zij droeg bij zich een doosje met effecten en vijf en twintig gulden. Beiden hadden den weg genomen naar een plaats, Croix Kousse ge naamd; na eenige uren gemarcheerd te hebben, bereikten zij Neyron. Het was reeds nacht. Aan den zoom van een woud had Dumollard over een sloot gesprongen en was hij met het geld van het meisje gevlucht. Andere meisjes, Olympia, Aubert, Marie Bourgeois hadden hetzelfde ondervonden. Den 28 Februari von den vier jagers in een struikgewas verscholen, het lijk van een meis je, dat zes wonden aan het hoofd vertoonde en bij wie de dood nog niet lang ingetreden scheen te zijn. Na tal van onderzoekingen kwam men tot de ontdekking, dat het slachtoffer een dienstmeisje was, Ma rie Baday genaamd, die den 25sten Februari Lyon had verlaten, zeg gende, dat een tuinman haar in de omstreken een voordeelige betrek king had aangeboden. De rechtbank bemoeide zich met de zaak, zonder j dat de ware schuldige kon worden gevat. De vrouw van Dumollard werd nu gearresteerd, door vragen in het nauw gebracht bekende zij, dat haar man, volgens zijn zeggen tot haar, twee zijner slachtoffers had begraven, een in het bosch van Montmarin in 1858, het andere in laste gelegd dat hij een hoeveelheid kaf en stof heeft laten loopen vanaf zijn erf op het erf van zijn buurman J. W. Branderhorst. Verdachte zegt dat dit moeilijk zoo kan zijn want het slag in zijn schuur was maar met een kiertje open. Branderhorst, als getuige gehoord, verklaarde dat hij in den tijd van het dorschen veel last van vuil van zijn buurman had. Ook de rijksveldwachter Thevissen had de vuile boel gezien en ook zoo de getuige O. de Ruiter. Als getuige décharge werd gehoord de knecht van verdachte M. Schelle, die verklaarde niets van stof of kaf op het erf van Branderhorst te hebben gezien, hetgeen den Kantonrechter deed zeggen „Jij bent nog een beste ouderwetsche knecht om zoo te trachten je baas te helpenveel zal 't echter niet geven en we zullen dan ook maar denken „men rekent d'uitslag niet, maar telt het doel alleen"; je baas krijgt nu voorwaarde lijk f15.boete of 10 dagen hechtenis met een proeftijd van één jaar't is na tuurlijk weer eene burenquaestie en daar voel ik al heel weinig voor." P. G. landbouwer te Andel was ten laste gelegd dat hij met twee paarden op stap zijnde, den onbez.-rijksveld- wachter Büchner niet voldoende ruimte had gelaten, toen deze per rij wiel achter op komende, wilde passeeren. Kantonrechter: Beken je wat in de dagvaarding staat? VerdachteIk heb nog al heel wat aanmerkingen op de dagvaarding. KantonrechterLaat eens hooren. Verdachte: Er staat in dat ik te Ga meren ben geboren en dat moet zijn te Nieuwaal. Kantonrechter: Nieuwaal is toch ge meente Gameren en wat er staat is dus krèk goed. VerdachteDan staat er dat ik twee paarden leidde en dat moet zijn twee veulentjes. KantonrechterMaar veulentjes zijn toch geen koeien maar wei paarden al zijn het jonge paarden, dus dat is ook krèk goed; je bent niet erg gelukkig in je verdediging. Verdachte: En dan wou ik nog zeggen dat ik den halven weg vrij liet en dat is toch genoeg. Kantonrechter Over dit laatste kan ik nu niet oordeelen en daarom zullen we de zaak 4 weken aanhoudenalsdan moet Jan Büchner maar eens komen om te vertellen hoe een en ander zich heeft toegedragen. Uitspraak 19 Maart. Gem.verordecingL. D. V., W'dam, (4X), f5 of 2 w. T.S. en 3Xf3 of 3 X 1 w. T.S. ArbeidswetL. V., W'dam, f3 of 2 d. Idem le herb. J. L. idem, f5 of 3 d. TrekhondenwetH. A. v. d. B., Haar steeg, f 5 of 3 d. VisscherjjwetA. S. en N. K., W'dam, ieder f3 of 2 d. f 5 of 3 d., verb, verkl. net en vern. bevolen. IJkwetT, R., idem, 5Xfl of 5 X 1 d. v. v. M.Regl.M. H. G. R., DeWèrken, f3 of 2 d. Wet openb. midd. van vervoer A. C. J., Dussen, f3 of 2 d. -f- f 2 of 1 d. A. v. S., Meeuwen, J. A, v. K., Drongelen, J. A. v. W., Genderen, ieder f 5 of 3 d. A. v. S., Heusden, f 10 of 5 d. Pol.regl.Th. J. M. v. B. en A. J. v. het bosch des Communes in 1860. Opgravingen dienovereenkomstig ge daan, bevestigden de woorden van Dumollards vrouwhet eerste slacht offer was niet meer te herkennen, maar het gelaat van het tweede ge vonden slachtoffer bracht aan het licht ,dat de vermoorde dienstmeid Marie Fulalie Bussod heette, die ook plotseling spoorloos was verdwenen. Niettegenstaande deze bewijzen hield Dumollard vol, dat hij onschuldig was waarbij hij het volgende fabel achtige den rechters verhaalde: In al deze zaken was hij het lij delijk werktuig geweest van de ge baarde mannen, met wie hij had kennis gemaakt. Nadat deze meisjes door de mannen waren gepijnigd, werden de ongelukkigen in liet bosch gesleept en daarna gedood, terwijl hij zich met hunne daden niet wilde inlaten, ziph op een afstand hield. Daarna vervolgde de moordenaar met de meest mogelijke kalmte: Wat nu de meisjes betreft, die beweren, dat zij het slachtoffer mij ner handelingen zijn geworden, ik geef u de plechtige verzekering, dat zij mij onrechtvaardig beschuldigen en de rechters trachten te misleiden. Niettegenstaande men hem er op wees ,dat hij louter verzinsels op- dischte hield Dumollard zich aan deze verdediging vast. Eindelijk, na een zeer lang verhoor, kwam de rechtbank tot het besluit, dat zes dienstmeisjes waren vermoord, na verschrikkelijk verminkt te zijn; dat negen anderen aan de aanslagen van den moordenaar waren ontsnapt, waarvan vier hem haar goederenen i geld moesten afstaan. V., Haarsteeg, ieder f3 of 2 d.A. d. B., Engelen, L. V„ R'dam, ieder f5 of 3 d. E. O., Zwolle, f 10 of 5 d. Bmnenvaartregl.F. B., Made, f 3 of 2 d. 427 Sr.: M. A. H., Heusden, f3 of 2 d. 453 Sr.: J. T., Haarsteeg, f 15 of 10 d. E. v. d. II. en W. Z„ idem, f 5 of 3 d. Rjjw. z. lichtJ. V., Almkerk, e. a., allen f3 of 2 d. De Middeustandsbank te Gorinchêm In de op 22 Maart gehouden vergade ring van aandeelhouders werden Balans en Winst- en Verliesrekening per 31 Decem ber 1925 (11de boekjaar) en het voorstel tot winst verdeeling goedgekeurd. De aftredende Commissarissen, de Heeren C. Romeijn en J. A. P. Beekmans, werden hei kozen. Het toegestane crediet per 31 December bedroeg f 1 848.185.waarvan was o> genomen f 1.457.461.15, welke credieten als volgt zjjn gedekt Hypotheek f1 279 500.borgstelling f 426.705.effecten f 141.980.blanco credieten worden niet verstrekt. Verschuldigd bedrag aan deposanten f 347.176.09, spaarders t 776.159.76, rekening couranthouders f 149.837.32, to taal f 1.273.173.17, Bruto-winst over 1925 bedroeg f 67.026 56, netto winst na afschryving van onkosten f42.746.56. Wordt besloten van de netto winst af te schryven Salaris Raad van Toezicht f 1500.oividendbelasting f 2800.-—, gebouw en safe-inrichting f 1500.Aandeelhouders 8 pCt. f 24.418 80, extra te reserveeren f 527.76, blyft nog f12000.welke volgens sta tuten als volgt worden verdeeld 45 pCt, statutaire reserve, 20 pCt. Aandeelhouders, 10 pCt.-nprichtersbewijzen, 10 pCt. Com missarissen, 10 pCt. Directie en 5 pCt. personeel, zoodat op de aandeelen met ver plichte storting wordt uitgekeerd 11 pCt., over het verdere onverplichte gestorte be drag 8 pCt. De totale reserve bedraagt per 31 Dec. 1925 f65.401.47, terwyl het gebouw met Lips' Kluisinnchting voor f 27.500. (Kostprys f47.136.43j) en de kantoor inventaris voor fl.(Kostprys f 6775.87) te boek staan. pïineiöj ALMKERK. De door den heer Gooster- land gehouden besprekingen in café Dekker alhier, tot oprichting eener cursus in mo derne talen, had tot resultaat dat op 31 Maart des avonds 7 uur een dergelyke cursus een aanvang neemt. Verschillende jongelingen alsmede dames gaven zich hier voor op. Nog wordt meegedeeld dat dien avond nog gelegenheid bestaat zich er voor aan te geven. Den 29 Januari 1862 verschenen Dumollard en zijn vrouw voor het Assisenhof. Zeventig getuigen wer den gehoord. Onder deze bevonden zich Marie Pichon en de meeste dienstmeisjes, die den moordenaar hadden weten te ontvluchten, even zoo de moeders, de zusters, en de j vriendinnen der slachtoffers wier na- men men kende. Zeer kalm, zichzel- ven volkomen meester, ging Dumol lard voort zijn onschuld te betui gen, hij herhaalde de geschiedenis der gebaarde imannen van den /Rhone op wier drijven hij de ongelukkige meisjes in het bosch sleurde, zon der dat hij wist hoe ze heetten;, waar ze woonden, welk beroep of bedrijf zij uitoefenden. Wanneer het publiek door hoorbare teek enen zijn afkeuring te kennen gaf, nam hij uit zijn zak een stuk brood en een stuk spek, dat hij gulzig verslond. De rechter sprak over Dumollard het dood vonnis uit, zijn vrouw werd als medeplichtige tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. De kalmte van den veoordeelde verliet hem niet, nadat hij in de ge vangenis de voetijzers had aange kregen, vroeg hij om eten, dat hij woest verslond. Toen de geestelijken bij hem kwa men ontving hij ze met spot en bit teren scherts. Hij dacht slechts aan zijn maag. Toen het cassatieberoep was verworpen, gebruikte de moor denaar en zijne vrouw, samen voor het laatst den maaltijd. Dumollard had er grooten schik in, toen hij zoo lekker at en de voet ijzers niet gevoelde. De terechtstel ling zoude te Montluel plaats heb- HEESBEEN. De Minister van Onder- wys, Kansten en Wetenschappen heeft aan den heer A. M. de Roon te Heesbeen, vergunning verleend tot het geven van Nijverheidsonderwijs aan de Teekenschool te Heusden. N1EUWENDIJK. Deze week werden voor de Eierenvereen. Nieuwendyk en Om streken verzonden naar de Rott. Cons.veil. 14253 eieren. Men besteedde voor de groote f6.15, voor de kleine f5 50, voor de eendeneieren f 6.00 en voor ganzen eieren f 14.00 alles per 100 stuks. In de afgeloopen week had de kolenhandelaar A. P. van Almkerk het ongeluk terwyl hij de mast van een daar liggend kolenschip wou strijken, over boord te slaan. Gelukkig bracht hjj het met den schrik en een nat pak er af, Woensdag had op de Zandsteeg nabjj de Lusthoeve een ongeluk plaats dat zeer goed afliep. Het paard van bakker van Ieperen te Almkerk, schrok van eenige zakken kunstmest die langs den weg in het gras lagen, met gevolg dat paard en wagen in de sloot terecht kwam. De bewoners van de Lusthoeve ver leenden hulp en brachten alles op het droge. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op Dinsdag 6 en Zaterdag 24 April resp. 24 en 122 uur zal gelegenheid zyn tot het afhalen van weggeldkaarten 1926-1927. Deze week had Z. H. het ongeluk zich zoodanig met een mes te hakken dat hjj zich onder geneeskundige behandeling van Dr. Mjjnlieff moest stellen. VEEN. De gemengde zangvereeniging »T O.G.I.D.O.t alhier, zal op 13 Mei (Hemelvaartsdag) deelnemen aan het groot muziek- en zangconcours te Capelle, NBr., en wel in de 3e afd. gemengde koren WASPIK. Jaarverslag der Coöp. Stoom- zuivelfabriek vNooit Gedachte Raamsdonk- Waspik over het boekjaar 1925. De vereeniging telde in 1925 243 le den. Er werden gehouden 10 bestuurs vergaderingen, 2 bestuurs- en commissaris vergaderingen en 4 algemeene vergaderin gen. In het afgeloopen jaar verwerkte de vereeniging 3813384 L. melk, met een gemiddeld vetgehalte van 310 pCt. Geproduceerd werden 123808® KG. boter. Voor 1 KG. boter was noodig 28,3 L. melk. Voor 100 Liter melk werd gemiddeld uitbetaald f 9.812. Een gedeelte van het jaar werd - de ondermelk gratis teruggegeven. Afgeleverd werden aanGrootverkoop 66615 KG. boter is f 150436.16. Klein- verkoop 56817® KG. boter is f 136091.82. Opbrengst boter met aftrek van verkoop kosten Kleinverkoop f 2.39® per KG. ruim. Grootverkoop f2.26 per KG. bjjna. Gem. prjjs f2.32 per KG. ruim. De volle melk bracht op f 44589,35J ondermelk f 74632,42karnem. f 9538,57 spoeling f 1425.18het uitdrupapparaat f 793.90. Het onkosteneyfer volgens onkostenboek was f 0.966 per 100 L. tegen f93.5 in het vorig jaar. ben. Op den avond van den dag om streeks te half zeven, werd de ver oordeelde in gezelschap van een priester en twee gendarmen in een wagen gebracht Gedurende den rit dook hij diep in de kleederen terug, om zich tegen de koude te beschut ten, onderweg zag hij met genoe gen naar de plaatsen, die hij voor bij ging. Tegen vier uur in den mor gen bereikte men Montluel. Eene ontzettende groote menigte, uit alle plaatsen van het departement, was saamgekomen om de terechtstelling bij te wonen, smaad- en scheld woorden tegen den moordenaar ui tend. Dumollard ging eerst naar den burgemeester, die hem nog eenige bekentenissen trachtte uit te lokken. Ik ben onschuldig, gaf hij ten antwoord, ik betaal voor de anderen dat is alles. Hij vroeg een kop koffie en een - glas madéra, nadat zijn toilet was gemaakt, weigerde hij het rijtuig bin nen te treden, dat hem naar het schavot zou brengen. Hij gaf er de voorkeur aan er te voet heen te gaan. Voor de guillotine gekomen be schouwde hij deze met de grootste kalmte. Toen zonder dat in zijn stem eenige ontroering te bekennen was, zeide hij tot een der gendarmen: Ge zult wel zoo goed willen zijn, mijne vrouw er aan te herinneren, dat vrouw Berthet, onze buurvrouw ons dertien gulden en vijf en veer tig cents schuldig is. Dat waren zijn laatste woorden. EINDE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6