Eerste Blad De lamp van „St. Justus." Und van alten^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heugden. No, 4590. Woensdag 81 Maart 1926, Ituiteulaiidsch Overzicht FEUILLETON. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Iliimeiiland ir Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ad vertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De officieele uitslag van de Fransche verkiezingen die in het tweede Parijsche arrondissement hebben plaats gehad, is dat de communisten Ducles en Fournier met resp. 63256 en 63126 stemmen zijn gekozen, terwijl de vertegenwoordigers van het nationale bloc Reynaud en Kerillis resp. 61718 en 61338 stemmen verkregen. De candidaten die door den rechtervleu gel der radicalen waren gesteld, kregen elk ongeveer 7000 stemmen. De uitslag |p der verkiezingen werd met groote belang stelling tegemoet gezien en voor de bu reaux der groote bladen verdrong zich een groote menschenmenigte. Na het be kend worden van den uitslag kwam het hier en daar tot botsingen tusschen roya listen en communisten. De roep: Weg met Herriot, werd dikwijls gehoord. Ver schillende bladen wijzen er op, dat de uitslag geen uitspraak ten gunste van het communisme, doch slechts tegen het fas cisme is. Parijs heeft niet voor Lenin, doch tegen Mussoline gestemd. Directe politieke gevolgen voor het ka binet Briand verwacht men van den uit- slag niet. De Engelsche minister van binnenland- sche zaken heeft in een rede over de jongste vergadering te Qenève verklaard, dat het voornaamste doel der conserva tieve partij sedert het einde van den oorlog het herstel van den werkelijkcn vrede in Europa is geweest. De vrede in Europa is onvoorwaardelijk noodig, want Engeland kan het afzet gebied op de Europeesche J markten niet ontberen. Engeland's han- del kan zich niet ontwikkelen, als de V Europeesche staatslieden niet door den geest van vrede bezield zijn. Hij waar schuwde tegen het koesteren van al te groote vei wachtingen van den Volken bond, daar voorloopig de Volkenbond nog niet kan worden gemaakt tot een organisa tie, die boven alle naties staat. Hij uitte de hoop dat Chamberlain nog lange ja ren Engeland's vertegenwoordiger bij den Volkenbond zal zijn, want Chamberlain be zit het vertrouwen der diplomaten en staatslieden van de geheele wereld. Jiij is de juiste man om den geest van vrede in den Volkenbond te brengen, die de eenige mogelijke grondslag voor een Vol kenbond is, welke zijn werk met succes bekroond wil zien. Volgens de Times zijn binnenkort in Marokko weer nieuwe gevechten te ver wachten. Abdel Krim is voornemens het offensief te hervatten, zoodra het weer iets beter is, en de Mohammedaansche vas tentijd afgeloopen is. Reeds thans is in enkele sectoren groote bedrijvigheid merk Ongeveer in het laatst der zeventiende eeuw brandde in de kerk van St. Justus te Narbonne dicht bij de plaats, waar zich het graf van Philips den Stoute bevindt, dag en nacht een prachtige zilveren lamp. Deze lamp was voortdurend gevuld met zuivere welriekende olijfolie. De zorg voor dit kerksieraad was aan een jeugdigen kerkdienaar opgedragen. Deze prachtige lamp werd in 1734 gesto len en door een andere vervangen, die evenzeer zonder ophouden brandde, maar deze kon onmogelijk voldoen en zij ver dween spoorloos in het jaar 1750. F Te middernacht verscheen een jeugdig ruiter van omstreeks 19 jaar, gevolgd door vier geharnaste mannen te paard, voor de deur van zekeren Lubanio, Italiaan, een koopman, woonachtig in de stad Nar bonne. Toen de deur bij de eerste aan maning niet werd geopend, maakten de gewapende mannen zich gereed, haar te verbrijzelen, doch bijna oogenblikkelijk hoorde men den sleutel in het slot om draaien, waarop de jeugdige ruiter en zijn gevolg een schaarsch verlichte zaal binnentraden. Die hun had opengedaan, was een grijsaard, klein van gestalte, met iets onbepaalds en gejaagds in zijn blik ken. Het scheen, of hij ze allen tegelijk rilde opnemen. Toen de geharnaste rid ders door de deur binnentraden, kwam een in huisgewaad gekleed meisje te voor schijn. Zij ijlde naar den jeugdigen ruiter toe, slaakte een kreet van vreugde, vloog tem om den hals en riep uit: baar. De Times spreekt er haar leedwe zen over uit, dat enkele Fransche bla den nog steeds beweren, dat de oorlog slechts voortduurt wegens den steun, die Engeland aan de bevolking van het Riff- gebied verleent. Volgens deze bladen zou het doel der Engelsche politiek zijn een Riffrepubliek onder Engelsche souvercini- teit in het leven te roepen. Het blad wijst er op, dat door deze beschouwingen in de Fransche bladen de hoop onder de Ritfbewoners levendig wordt gehouden, en dat Abdel Krim van deze beweringen in de Fransche bladen gebruik maakt voor pro paganda onder zijn aanhangers. Auto van den Dfilt Maandagavond omstreeks 10 uur is op den straatweg tusschen Delft en de Zweth een uit de richting Rotterdam komende auto, door den dikken mist misleid, van den djjk gereden. Toen de rechterwielen den straat weg verlieten, kantelde de auto en kwam op den kop in de sloot te liggen. Een oogenblik bleef het doodstil, doch toen stegen jammerkreten uit den geheel ge sloten wagen op. Passeerende wielrijders en automobiellisten schoten toe en nadat het gelukt was een der portieren van den half in den modder weggezakten wagen te openen, werden de vier inzittenden, die zich inmiddels naar boven hadden weten te werken, er uitgehaald en op den dyk getrokken. Gelukkig hadden zy slechts zeer lichte verwondingen opgeloopen, zoodat zy er wonder boven wonder met den schrik zijn afgekomen. Dankbaar werd het aan bod aanvaard van een heer om in zijn auto de reis naar Den Haag voort te zetten. Doodeiyke ral Zekere A. van O. te Hoogerheide had vorige week het ongelyk van zyn fiets te vallen. Aan de gevolgen van de inwendige kneuzingen is de man thans overleden, —o Aan de gevolgen overleden. De 16-jarige dochter van den heer H. te Geleen, werd de vorige week aange vallen door een hond en schrok daardoor zoodanig, dat zij sindsdien in ziekelyken toestand verkeerde. Het meisje is thans overleden. o— Lichting 1926. Tweede ploeg. Op 3 Mei zullen worden ingelyfd de dienstplichtigen der lichting van 1926 2e ploeg (met bewijs van voor-geoefendheid) Zijt gij het mijn Joez. O, ik verlangde reeds naar je komst en in de verte her kende ik je reeds aan den hoefslag van je paard. Nauwelijks had zij deze woorden ge sproken, of zij deinsde hevig ontsteld te rug, zij verbleekte en haar schoone blau we oogen staarden wild voor zich uit naar den vreemdeling. Daarna liet zij zich op een stoel vallen en mompelde halfluid: Ach, het is Joez niet. Neen, gat den ruiter ten antwoord, ik ben niet joez van Cardonne, de schoone» koopman in purperlaken en ik breng niet zulke prachtige geschenken aan mijn ver loofde, Diana. Ik ben Jean van Lille en kom de bevelen van Frankrijks koning volbrengen. Het is goed, hernam de oude koopman, ga naar je kamer terug Diana, ik zal te genover den heer van Lille de eer van mijn huis ophouden. Dat is met noodig, gaf deze ten ant woord, want van dit oogenblik af bezit gij noch uwe dienaren, een huis of een ka mer. Al uwe bedienden zijn gevat, al uwe goederen verbeurd verklaard. Ge schertst, riep Marrechie uit, terwijl hij het volle schijnsel der lamp op het gelaat van Jean liet vallen, of liever, gij zijt nog slechts een knaap, die een grap wenscht uit te halen. Neem, u in acht wij staan onder de bescherming van de consuls der stad en hunne wapenknech ten hebben meer dan ééns een ridder ge straft, die zijn macht misbruikte. Ziehier de akte van vergunning, volgens welke het mij geoorloofd is alle mogelijke arti kelen te koopen en te verkoopen. Verwijder u dus, opdat ik mij niet genoodzaakt zie om u een onaangename ontvangst te bereiden. Komaan, mijn broeders, sprak de jonge man tot zijn gevolg, brengt dezen man aan bestemd voor opleiding tot onderofficier by de regimenten infanterie, als mede dienst plichtigen der lichting 1926 bestemd voor het korps rijdende artillerie (onberedenen). Echtelijke twist. Zaterdagnacht omstreeks halfeen is te Den Haag de 38-jarige E. v. B., huisvrouw van J. C. M., wonende Kaapstraat, op den hoek van de Lange Beestenmarkt en de Herderinnestraat door haar ehtgenoot met een mes in hals en kin gestoken. Twee per fiets passeerende agenten schoten dade lijk toe. De man, die zeer over stuur was, gaf zich zonder meer aan de politie over. Hij legde voor den commissaris een vol ledige bekentenis af. Het bleek dat on- eenigheid en jaloezie de oorzaak van den twist waren. J. C. M. die niet ongunstig bekend staat, is in verzekerde bewaring gesteld. Het mes, een gewoon zakmes, werd in beslag genomen. Hoewel de ver wondingen van de vrouw vrij ernstig zijn, meenden de doktoren van het Gemeentelijk Ziekenhuis, waarheen de vrouw vervoerd werd, dat direct levensgevaar niet aan wezig is. o— De oitbrekende inbreker De Poolsche inbreker, die eenigen tijd geleden te Lochem »opereerde« en onlangs uit de Utrechtsche kliniek ontsnapte, is weer betrapt by een inbraak te Haastrecht. De brief, dien hy uit Polen zou geschre ven hebben, en waarin hij zoo ultra-beleefd bedankte voor de goede behandeling in de kliniek, was dus waarschijnlijk van een handlanger en gezonden met de bedoeling, de politie te misleiden. o— Federatie-Examens (iüercurius-Diploma) De Practyk Examens der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden Vereenigin- gen in Nederland zullen gehouden worden voor Boekhouden op 8 en 9 Juni, voor Handelscorrespondentie op 10 en 16 Juni in de plaatsen in het prospectus genoemd. Dit prospectus is gratis verkrijgbaar aan de bekende adressen en by den Admini strateur, Diik Dake, Azaleastr. 20, Den Haag. De inschrijving sluit op 3 Mei. o— De Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië Bij Koninklijk besluit is aan Mr. D. Fock op zijn verzoek onder dankbetuiging eervol ontslag verleend als Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië en is benoemd tot Gouverneur-Generaal zijn verstand dat het onzen koning be haagt zich van zijn goederen meester te maken, om zich te vergoeden voor het verlies der hulp, die deze streken hem altijd geweigerd hebben te verleenen. De soldaten gehoorzaamden en knevel den den grijsaard. Deze kon zich niet ver beelden, dat alles wat gebeurde, werke lijkheid was, zoo snel had alles plaats. Diana, even onbeweeglijk als haar vader, het schoone lichaam schraaltjes bedekt, dacht er niet aan hoe zij aan de onbe-. schaamde blikken van den vreemdeling was blootgesteld, zij zag Jean strak aan, ter wijl haar vader wanhopend uitriep: Heilige genade, wat zal ons nu overko men. Gij, als hoofds des gezins zult met al de bewoners dezer streek opgesloten wor den in een donkeren kerker, waar gij zoo lang zult verblijven, totdat het den koning behaagt, u van uwe boeien te ontslaan, sprak de jeugdige ridder. En mijn huis, vroeg de grijsaard, wat moet er van mijn huis worden, nu ik er geen toezicht meer op kan houden. Uw huis, gaf de ruiter ten antwoord, de sleutels er van zullen wij in ons bezit nemen, we zullen uw huis sluiten en ik geef u de verzekering, dat de dienaren des konings van wat er zich in bevindt, niets zullen doen verloren gaan. Rechtvaardige hemel, riep de grijsaard uit, om wien of waarom wordt mij dit alles aangedaan, mij, en mijn dochter. Uwe dochter zal met de anderen de stad uitgejaagd worden. Er uitgejaagd, herhaalde de grijsaard, terwijl hij zijn banden trachtte te ver breken. Zoo dadelijk, gaf Jean ten antwoord. Diana, die door deze woorden tot be zinning was gekomen, nam den ruiter bij de hand en hem strak aanziende, zeide zij; Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, Nederlandsch gezant te Washington een en ander met ingang van den datum van overdracht en aanvaarding van het ambt. De nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, op dit oogenblik Nederlandsch gezant te Washington, werd 7 Augustus 1872 te 's Gravenhage geboren en is dus 53 jaar. Hij studeerde te Leiden en vertrok in het jaar 189-4 naar Nederlandsch Indië, waar hij werkzaam werd gesteld ter alge- meene secretarie en een groot gedeelte van zijn leven in verschillende rangen heeft doorgebracht, ook als le secretaris en later als algemeen secretaris. Jhr. De Graeff was lid en later vice- president van den raad van Nederlandsch- Indië. Den 43en December 1919 werd hij benoemd tot Harer Majesteit's gezant te Tokio, welken gezantschapspost hy 16 No vember 1922 verwisselde tegen den post in de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika, als hoedanig hij, behalve te Was hington, tevens geaccrediteerd was by de Republiek Cuba. Jhr. De Graeff is gehuwd met 'n dochter van wijlen den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, Jhr. Van der Wijck. De nieuwbenoemde Gouverneur-generaal is Ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. o— De verduisterde geiden der Drent«che venen Zaterdagnacht heeft de politie, na ge pleegd overleg met de Justitie, bij zijn thuiskomst in zyn woning aan den Noord singel aangehouden den penningmeester J. V. van het Comité voor de Drentsche verten, verdacht van verduistering van de aan zijn zorgen toevertrouwde gelden. Hy zal ter beschikking der Justitie worden gesteld en worden overgebracht naar het Huis van Bewaring. Gelijk men weet, zou van de in totaal ontvangen f 62 000 slechts een bedrag van f 10.000 ten bate der noodlydenden in de venen zijn geko men. Het restant heet te zyn heengegaan aan drukwerken, reiskosten en salarissen, o— De ramp op de Zuiderzee Zooals men weet, is bij den jongsten storm op 9 en 10 Maart op de Zuiderzee vergaan de klipper ïDe Onderneming*, schipper C. Bruins van Zwartsluis, welk En waar moet Joez mij terugvinden, als gij mij de stad uitdrijft? jean de Lille kon niet nalaten Diana met eenige belangstelling aan te zien. Inderdaad behoorde zij tot het schoo ne ltaliaansche ras, haar gitzwarte haren golfden haar op de schouders, haarb)e- zem hijgde, uit hare oogen sprak een ze kere vastheid van wil. Bij den hemel, zeide een soldaat, Joez zal haar terugvinden, waar hij wil, maar vergeet niet mijnheer Jean, dat wij van nacht nog dertig arrestatiën zooals deze moeten doen en dat wij niet klaar komen, als wij overal zoolang blijven als hier. Ge hebt gelijk, gaf Jean peinzend ten antwoord, kom jongejuffrouw, maak u ge- reeo, men zal u naar de poorten der stad brengen. In dezen kouden nacht, sprak haar va der, gij doodt dit kind, genade voor haar, genade heer, jaag haar niet de stad uit. Jaag mij niet de stad uit, smeekte Di ana, op de knieën gevallen, laat mij van nacht in Narbonne, morgen vroeg zal ik weggaan, stom als een doode zal ik niets zeggen. Bij het heil mijner z;el, ik zal op Joez wachten, ik zal den ganschen nacht op hem wachten en als hij bij het aan breken van den dageraad nog niet tot mij gekomen is, zal men mijn lijk ziende, u niet kunnen beschuldigen, dat gij uw plicht hebt gedaan en zich mijner niet erbarmde. Jean stond gereed zijn wil te volvoeren. Plotseling hoorde men een hoefslag. Diana ijlde naar de deur, maar de warme gloed der fakkels deed haar terugdeinzen en ae zware stem van een Galliër sprak den ruiter deze woorden toe: Ha, we kunnen wel zien, dat we ons in het domein van mijnheer van Lille be vinden, niets dwingt hem te gehoorzamen en in de tenuitvoerlegging van des konings bevelen volgt hij het voorbeeld van zijn schip neet een lading mest op weg was van Kampen naar Amsterdam. De geheele bemanning, bestaande uit man, vrouw, vier kinderen en een knecht, kwam daarbij om. Vrijdag heeft men bij het lichten van het schip aan boord gevonden het lijk van de echtgenoote van Bruins, J. de Graaf, geboren te Kampen 19 Aug. 4891. Het lijk zat met de haren aan 't wand vast, terwijl om het lyf een touw gebonden was, dat aan het schip gehecht was. Het lijk is naar Kampen vervoerd en naar het ziekenhuis aldaar overgebracht. Men had verwacht op het schip meer lijken te zullen vinden. Nadat het vaartuig nauwkeurig was onderzocht, is het naar Amsterdam vervoerd. Gelegenheid tot plaatsing van landarbeiders in Ëlias-Lotharingen De directeur van den Rijksdienst der werkeloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling bericht, dat er thans gelegenheid is in ElzasLotharingen voor landarbeiders voor alle werk, die met paarden kunnen omgaan en allerlei veldarbeid kunnen ver richten bekendheid met de bietencultuur, zaaien, maaien, is veelal gewenst, zy be hoeven echter iet te kunnen melken of ploegen. Het loon is 200 francs per maand met kost en huisvesting. Inlichtingen bij de arbeidsbeurzen, de correspondenten der arbeidsbemiddeling en, zoonoodig, by den directeur van den Rijks dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling, Bezuidenhout 30, 's-Hage, doch dan uitsluitend schriftelijk. De fraude b(j den Raad van Arbeid te lHaastricht Reeds eenigen tyd geleden zijn, gelyk gemeld, ernstige onregelmatigheden ontdekt bij den Raad van Ai beid te Maastricht. Twee ambtenaren zyn reeds ontslagen en in arrest gesteld, hetgeen ook met twee vroegere ambtenaren geschiedde. Donderdagmorgen heeft de Justitie een inval gedaan in het gebouw van den Raad van Arbeid en daarbij een aantal docu menten in beslag genomen, O.a. is ge vonden een valsche declaratie voor over werk ten name van twee ambtenaren tot een bedrag van f 285, waarover de voor zitter van den R. v. A. inlichtingen zal moeten verschaffen. Deze is echter thans uitstedig. Men verwacht, dat nog meerdere arres taties zulien volgen. vader. De hemel moge de verraders straf fen. Daarna vertrok hij, weggaloppeerena. Jean begreep, dat hij, heer de Baume genaamd, deze arrestatie wereldkundig zou maken. Hij wendde zijn oogen van het meisje af en gaf zijn soldaten bevel het kort te maken, teneinde de kroon op het werk te verdienen. Diana, die hem vast hield, smeekte hem vurig haar niet weg te jagen, maar hij stootte haar onmeedoo- gena van zich at. Machteloos viel zij neer. De soldaten brachten haar het huis uit, evenzoo haar vader Lubiana. Vaarwel mijn dochter, vaarwel, riep de grijsaard, moet gij voor mijn oogen ster yen. Bij deze woorden stond het meisje op en Jean met een verachtelijken blik van de voeten tot het hoofd metende, gaf zij haar vader op kalmen, maar vasten toon ten antwoord: Vader, ik wil niet sterven. Jean begreep niet, wat dit wilde zeg gen en de grijsaard beschouwde die woor den als een nuttelooze bedreiging. Daarop scheidde men beiden. Veertien dagen later zat Jean van Lille Jourdan op een kussen aan de voeten van de schoone Rasselinde de la Baume. Zij luisterde gretig naar de verhalen, die hij deed omtrent zijne eerste avontuurlijke ritten en de moeder van Jean, de schoo ne Isabella de Levis zag beiden glim lachend aan. Zij vormden een tafereeltje de jonge dochter, blond en frisch, ach teloos nederliggende in een grooten stoel van zwart ebbenhout, hij, de schoone fiere jongeling, nedergeknield voor een schoon beeld, Rasselinde, glimlachend en geluk kig, dat zij bemind werd, Jean gelukkig, dat hij zich bij haar bevond, want den vol genden morgen zouden zij zich in het huwelijk begeven. (Wordt vervolgd.) ïoor let Luf ui Heusfjei 01 A!t8ni,ioLaiiptraal ei o@ Bonelerwasr

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1