Buitenland Ingezonden. GOEDE VRIJDAG. Plaatselijk nieuws De Haagsehe treinrccrers De beide personen, die aangehouden zijn, .als verdacht van de berooving in den trein by het station Den Haag, zyn door vier rechercheurs, naar Poortvliet, waar de bestolene woont, overgebracht en by con- fonatie door hem herkend. Van het gestolen bedrag bijna f300 moet een groot deel in beslag zijn genomen. - o— Verdronken Zondagmorgen viel de 10-jarige M. v. O., toen hij bij het oplaten van een vlieger achteruit liep, in de Bomhaven te Dordrecht. Met behulp van een dreg werd de jongen door voorbijgangers uit het water gehaald, doch de spoedig aanwezige geneesheer kon slechts den dood constateeren. o— Verkeersongeval Zondagavond is de 9-jarige N. v. d. R. op den Rotterdamschedijk by Schiedam door een autobus overreden en gedood. o Doodgevallen Zondagmiddag is de heer K. R. uit de Kempstraat te Den Haag in een perceel aan de Bloeinstraat aldaar van de trap gevallen. Hij was op slag dood. o— Door den bliksem gedood De landbouwer G. K. te Wachtum (Dr.) is Zaterdagavond op het land door den bliksem getroffen en gedood. o—- Dulpverleening watersnood Het totaal der bij de algemeene ver- eenigde commissie ter leening van rampen door watersnood in Nederland ingekomen gelden bedraagt thans, na de 47ste ver antwoording, f3.978,045.75. o— Een noodlottig schot De gebroeders Veenstra te Surhuizum waren bezig met een kruikar hooi te ver voeren. Een hunner had een revolver in den zak. Door onverklaarbare oorzaak ging dit eensklaps af, met het noodlottig gevolg, dat de ander ernstig in de borst getroffen werd, en naar het ziekenhuis te Groningen werd overgebracht. o— Mijnongeluk Zaterdagmiddag hadden op Staatsmyn Wilhelmina te Kerkrade de mijnwerkers Valiinga van Terwmselen en Schrijvers van Bocholtz, terwijl zij in de mijn werkzaam waren, het ongeluk onder afvallend gesteente te geraken. W. werd inwendig ernstig gewond. Beiden werden in de verband- kamer door den mijnarts behandeld, Valiinga is daarna naar het hospitaal te Heerlen overgebrachtzyn toestand is vry ernstig. Scbryvers is naer Bocholtz vervoerd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Te Vilvoorde heeft men vijf gevallen van pest geconstateerd, die na analyse door 2 doctoren werden bevestigd. De slachtoffers waren werkzaam in een lompenzaak. In Zuid-Siam is een ernstige pokken en cholera epidemie uitgebroken. Tal van personen zijn gestorven. Ook te Bangkok hebben zich eenige ziektegevallen voor gedaan. VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Uit Bienos-Aires wordt gemeld, dat twee militaire vliegtuigen boven een voorstad van Buenos-Aires omlaag gestort zij'n. 6 personen zijn daarbij omgekomen. o TWAALF PERSONEN VERDRONKEN. Bij een botsing tusschen het stoomschip „Support" en een Deensch motorvaartuig werden beide schepen zwaar beschadigd. 12 personen verdronken. o EEN TREIN IN EEN AFGROND. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat te Pedro Grande in Minas Geraes een trein honderd meter diep in een afgrond is gestort. Het aantal slachtoffers is nog onbekend, doch is vermoedelijk buitenge woon groot. O— LOCOMOTIEF OP EEN TREIN. Vrijdagmorgen om half zeven heeft op het centraal-station te Maagdenburg een locomotief een vol bezetten arbeiderstrein in de flank aangereden, waarbij de zijwan den van vier wagons werden vernield. Er zijn 31 personen gewond, doch voor het grootste gedeelte niet ernstig. De meesten konden, nadat hun een noodver band was aangelegd, het ziekenhuis weer verlaten. o SCHEEPSRAMP. Tachtig reizigers benevens de kapitein en de eerste en de tweede machinist zijn gedood tengevolge van een ontploffing aan boord van het Braziliaansche rivier stoomschip „Paes de Carvalo" op de Soli- moes-rivier. Het schip is gezonken. 83 reizigers, benevens vele leden der beman ning werden gered. De laatste berichten melden ,dat Maandag in den vroegen mor gen brand aan boord uitbrak, toen het schip zich op de Amazone bevond, nabij Coary. Bij pogingen om het vuur te blus- schen, kwamen de kapitein, de tweede stuurman, de eerste machinist, 9 leden der bemanning en 26 passagiers om het leven. De brand ontstond, doordat een derde klas passagier een pijp rookte, waar door een deel der lading, die uit kerosene en petroleum bestond, vlam vatte. Ten slotte ontplofte een hoeveelheid kruit, waardoor het schip ten gronde ging. —o GROOTE BRAND IN RUSLAND. In het Russische district Slukz zijn 800 boerenwoningen in asch gelegd. Negentig menschen zijn in de vlammen omgekomen, alsmede talrijke stuks vee. o ERNSTIG ONGELUK. Een troep van 15 gymnasten ,was op weg van Pirna naar Heidenau in Saksen, toen plotseling een motorfietser midden in de troep reed. Alle jongens werden gewond. Drie zijn aan de bekomen verwondingen overleden. ci TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank heeft den tandtechnicus Pfister uit Schmaitasch bij Neurenberg, die wegens roofmoord op zijn reisgezel gepleegd, terecht stond, ter dood ver oordeeld. o EEN BELANGRIJKE UITVINDING. Naar uit Londen geseind wordt, heeft de groote Britsche geleerde sir Oliver Lodge als resultaat van proefnemingen, welke gedurende meer dan drie jaren zijn genomen, een ontdekking gedaan <?p het gebied der draadlooze telegrafie, waar door de trillingen worden geëlimineerd en dientengevolge de belemmering, die men ondervindt door de huilende geluiden, wel ke daaruit voortkomen, worden opgeheven. Bijzonderheden zijn nog niet openbaar ge maakt, naar men zegt, dat de ontdekking een volmaakte ontvangst zal verzekeren, zonder dat men luchtgeluiden hoort, en dus de aanwending van terugkoppeling wordt vermeden. —o VERDUISTERING. De hoofdambtenaar van het belasting kantoor te Venetië is sedert eenigen tijd voortvluchtig. Thans is aan het licht ge komen, dat hij verduisteringen heett ge pleegd tot een bedrag van 20 millioen lire. Deze som heett hij voor het grootste gedeelte aan de speeltafel te Monte Carlo en bij loterij ondernemingen verloren. o— VIJF PERSONEN GESTIKT. Vrijdagmorgen werd in Dresden-Reick de familie van een tramarbeider tenge volge van gasvergiftiging bewusteloos in haar woning gevonden. Vermoedelijk is door een ongelukkig toeval een buis der gasleiding gebroken. het echtpaar, 2 meisjes en een zoon zijn inmiddels gestorven. Een kind ,dat naar het ziekenhuis gebracht werd, is nog in leven. —O JAREN WONEN MET EEN LIJK. Te Nantwich in Engeland zijn in een woonhuis de overblijfselen gevonden van een bijna 80-jarige vrouw. Het lijk was tot een mummie verdroogd. u ln het huis bevonden zich drie doch ters van de overledene, welke jarenlang met het lijk de kamer gedeeld hadden. Een neef van het drietal had een week of zes geleden nog aan zijn nichten ge vraagd, hoe het met haar moeder was, en ten antwoord gekregen, dat ze het best maakte. Andere getuigen verklaarden, dat ze de overledene drie a vier jaar geleden voor het laatst gezien hadden. Toen de politie het huis binnendrong, vond ze het lijk van de oude vrouw, om huld door een laken, op een stoel zitten. De oudste der drie zusters zei: „Dat is mijn moeder. Je moet ze niet aanraken. Ze is daar al een paar jaar." Vlak bij het lijk stond een tafel met fruit, eieren en brood er op. De eenige kamer, die bewoond was, bleek die te zijn, waarin het lijk zich vbevond. De vrouw scheen een natuurlijken dood gestorven te zijn. Haar drie dochters, die niet wel bij het hoofd waren, werden naar een gesticht overgebracht. o— ERNSTIGE BRANDEN. Een groote brand is ontstaan in de pakhuizen aan de haven van Middles brough. De schade bedraagt circa 30,000 pond Sterling. Het vuur dreigde zich me de te deelen aan een Japansch schip en aan een paketboot van de White Star Line, die tijdig in veiligheid konden worden ge bracht. Een buitengewoon hevige brand is uit gebroken in het dorpje Hempstead in Devonshire. Een blok van twintig huizen in de eenige winkelstraat van het plaatsje is tot den grond afgebrand, zoodat alleen de muren zijn blijven staan. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd, zoodat er alleen stoffelijk verlies is geleden. Meer dan honderd menschen zijn door den brand dakloos geworden en hebben al hun have en goed verloren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Zie het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt. (Ev. Joh. 1 29b). Der aarde onwil, óf te dragen De schatten, schuilende in heur schoot Maar ook der aarde dorre lagen, En onkruid, aller planten dood Der schepselen zuchten, in de boeien Van domme onbarmhartigheid, Maar ook der schepselen toornegloeien, En speurende bloeddorstigheid Der menschen moeizaam nooddruft-gaderen, Het nutten ook in zorg en zweet, Het wcên der driften in onze aderen, Het striemen van het krenkend leed Het vloeken op de Godsbeschikking, Maar ook der vroomheid schijnvertoon, De schaamtelooze Woord-verwrikking In wetenschappelijk machtsvertoon Het sidderen onder lichaamslijden, Het bazelen van het onverstand, Het plots of langzaam henenglijden Naar 't onbekende doodenland Dit ól met wat er méér moog' wonden Der Scheppingsdaad volkomenheid, Vindt oorsprong in slechts ééne zonde: Des menschen ongehoorzaamheid. Wat vorscht gij, spiedende al-bedillers, Dus naar den grond van 'sjnaasten ramp? En gy, wysgeerge woord-verspillers, Waartoe uw ratelende kamp Verwarring kan uw woord wel stichten, Daar steeds uw geest op raadsels suft, Maar 't zonde-vraagstnk te belichten, Eischt Openbaring, geen vernuft. Het spruitsel zoekt gy te beveilgen Terwijl de wortel-zelf, vergaat, Der wereld aanzien wilt gij heilgen, Die in iheiligheid vergaat. Neen, 't is niet die of déze zonde, Wier vruchtenstengel dient besnoeid En naar üw meening aangebonden Vergeefs, dat g'u daarmêe vermoeit. Neen, wetteloosheid, wat wy trachten, Is de kring waarin wy gaan, Is de sfeer waar wij vernachten, En waarin wij ondergaan. Niéts kan hier den weg ons wyzen, Vroomheid, wjjsheid, moed noch kunst, 't Kind is hier gelyk den grjjze, Menschenhaót aan menschengüost Allen, hoe hoog 't hoofd wij dragen, Allen strompelen w'in dien nacht 't Los van God sinds Eden's dagen, Is de vloek van ons geslacht Los van God, de Bron van 't leven Welken we in stervensban, Tot we eindelyk henenzweven, Vanwaar niemand keeren kan Zijn dus reddeloos wij geslagen, Zijn wy dan zóózeer vemeêrd, Kunnen wij dan nóóit behagen Aan den God, Die ons regeert Neen, helaas I Als kroost van hém Die de wet zijns Gods verscheurde Zijn wij kllen Góddeloos. En Schoon wy ook eeuwig treurden, 't Baatte ons niet, God kón niet meer Naar ons kermend klagen hooren; Los van Hém, in eigen sfeer, Hebben w'eeuwig Hem verloren 1 Licht dan nergens uitkomst meer, Zal dan nimmer redding dagen, Slaat Gods gramschap eeuwig neêr, Moeten we eindeloos versagen Aarde, schepsel, inenschheid, hoor I Heft het worstelend hart naar boven, 't Gods-Woord klinkt u in het oor Luister, maar staak eerst üw sloven, Wat den wijsgeer bljjft verborgen, Wat de deugd vergeefs verbeidt, Heeft Gods liefde U verworven Door Zijns Zoons gehoorzaamheid. Hij, des Vaders Welbehagen, Op het innigst met Hern één, Daalde van Zijn gloriewagen, En werd vleesch, als 'onzer ééo. Dus in Adam's plaats getreden, Vergde Gods gerechtigheid, Van Hém ook diens overtreden, Werd diens straf Hém opgeleid. Hij onschuldig, zonder zonden, Werd om zijnentwil geacht Als onheilge, werd tót zonde, Voor diens vloekverkocht g-slacht. ln de sfeer der God-verzókiog, Kwam de God-Getrouwe neêr, Dragende Zijns Gods verlóting, Wachtende óns Gods-verkeer. Hij, gehoorzaam aan den Vader, Trouw tot in den dood aan 't kruis, Droeg ónze ontrouw al te gader, Opende ons het Vaderhuis. Tweède Adam, doet Hij erven, Krachtens Zijn verworven recht, Wat w'in d'eèrsten Adam derven Hóe ook Satan dit bevecht. Dood, door ééneri mensch gekomen, Meegesleept door zyn geslacht, Heeft Die Eéne weggenomen, Toen Hij uitriep: »'tls volbracht 's Aórdrijks vloek heeft Hy gedragen Toen de doornenkroon Hij droeg, 't Bloed hem afdroop langs de slapen, En de distelzweep Hem sloeg I Dierbre Heiland, eeuwge Koning, Leer Uw zoen ons méér verstaan O, wij bidden U verschooning, Voor de smart U aangedaan. Maar o, eeuwige Ontfermer, Tuigde niet Uw eigen mond, Dat Gy zóó ons slechts Beschermer, En Verlosser worden kondt 't Heilig en onkreukbaar wezen Van Uws Vaders vlekkeloos recht, Kón niet toestaan, niet vergeven, Voor Ge Uw loop hadt afgelegd. Laat ons dan Uw lièfde roemen, Leer ons juichen van Uw trouw, Blijf ons naar Uw Heil-Naam noemen, Ziju w'ook duizendmaal ontrouw, Laat ons niéts voor U verbloemen, Gij zijt onze heiligheid Schoon ons Alles kan verdoemen, Gij onze gerechtigheid. Slechts Uw offer maakt ons heilig, Vrome eigenwil ten spijt, Eeuwig zijn wij in U veilig, En van vloek en dood bevrijd. Wil door Uwen Geest ons leiden, Leer ons wandelen in geloof, Leer Uw glorie ons verbreiden, Voor der wereld smaadreên doof I Eden's vloek heeft Hij gedragen, Eens juicht heel de schepping weêr, Kan weer 't schepsel ademhalen, Vrij van 't juk van zijnen heer. Isièls vloek heeft Hij gedragen, En der hèilenen zondeschuld, Toen Hy, aan het kruis geslagen, 't Woord der Schriften heeft vervuld. Schoon nog alles tegenspreke, 't Al het tegendeel vertoon', Voor 't geloofsoog zijn geweken, Satan, zonde en zondeloon. Echter zal de dag eens naken, (Wellicht schemert reeds zijn licht), Die voor ieder zichtbaar maken Zal, 't Goddelijke strafgericht, Ja, de dag zal zeker rijzen, Dat de Heiland van Zijn troon, Voor het oog der wereld-wijzen, Richten zal hun valsche goón. Want Hij moet als Koning heerschen Tot Hem alles ónderligt, Ook geen dood meer wordt gevonden Dón met stralen t aangezicht, Zal Hij tot den Vader treden, Zeggen Vader, zie Uw Zoon, Zie Uw schepping weêr in vrede, 'k Schik mij naar Uw Rijksgeboón 1 Dón in. alle eeuwigheden, Stijgt de lofzang flaar Gods troon, Dreunt de aarde 't loflied mede, Voor den Vader en den Zoon Veen, 20 Mrt. '26. [J. TIMMERMANS. Voor Dames- en Kinderconfeetie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligsfe adres. Ï^HEUSDEN. Men verzoekt ons, mes te deelen, dat de dienst in de Herv. Kerk op Goeden Vrijdag (Bediening H. Avond maal) niet, zooals is afgekondigd, om half zeven, maar om ZEVEN UUR zal worden gehouden. De ruim 70-jarige M. Bax had Zaterdag het ongeluk in zijn kolenschuur van een zolder te vallen en daarbij terecht te komen op een paardenkrib. Hij werd naar huis gedragen en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wij ver nemen, is zijn toestand, al heeft hij nog veel pijn, thans bevredigend. De grossier Johs. Vos had voqr eenige dagen, zooals wij reeds meldden, het ongeluk met zijn hand door een ruit te duwen en daarbij een slagader door te snijden, wat hevig bloedverlies gaf. Zater dag sprong de wond weer plotseling open en was de hulp van beide geneesheeren noodig, om het bloed weder te stelpen. Nadien heeft zich een dergelijke bloeding nog eenige malen herhaald. De patiënt is thans ter behandeling opgenomen in het Diaconessenhuis. Uitgenoodigd door het bestuur der gemengde zangvereeniging «Crescendo* kwamen Vrijdagavond in de zaal van «het Wapen van Amsterdam* verschillende hee- ren bijeen om te komen tot de samen stelling van een comité voor het festival, dat, in opdracht van den Bond- van Muziek- en Zanggezelschappen, alhier op 29 en 30 Juni en 1 Juli a.s. zal worden gehouden. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. Schmiehusen, vice-voorzitter de heer J. H. Roza, le secretaris de heer J. Deurloo, 2e secretaris de heer Joh. van Laarhoven, le penningmeester de heer C. P. de Reus, 2e peuningmeester de heer L. Verhoeven, commissarissen de heeren M. v. Diggelen, Adr. Bax, A. Hogentoren, C. J. M. Merkx, M. v. d. Pol, A. Vos Jr. en K. Schuüeraan. Besloten werd, dat een paar terreinen in oogenschouw zouden worden genomen en getracht zal worden, met een der eige naars daarvan een accoord te treffen. Op de voorjaarskeuring van spring- stieren alhier gehouden op 22 Maart j.l., werden 70 stieren aangeboden. Goedge keurd werden 34 stuks, n.l. die van Joost van Andel te Veen, J. B. Winkel te Hedikhuizen, Jac. Pulles te Hedikhuizen, I. Buis te Hedikhuizen, Jan de Waal te Wijk c. a., G. Lakerveld te Wijk c. a., A. van Wyk te Wijk c. a., Jac. C. Wink te Wijk c. a., J. van den Heuvel te Gen- deren, Kind. G. J. Boll te Doeveren, G. Wagenmakers te Heesbeen, Fok- en Controle vereeniging »Heusden en Altena* te Eethen, G. J. W. Branderhorst te Eethen, M. Spoor te Eethen, A, v. d. Kolk te Eethen, Gebrs. Vos te Genderen, G. v. Bruchem te Meeu wen, L. v. d. Beek Jz. te Genderen, Oeilemans van der Schans te Drongelen, P. W. Nieuwkoop te Drongelen (2 stuks), J. de Haan te Drongelen, Van den Brand te Vlijmen, Van Engelen te Vlymen, A. Kievits te Vlijmen, P. Pulles te Oudheusden, J. A. Klijn te Elshout (3 stuks), J. A. Brox te Oudheusden, Ch. A. J. van Herpt te Herpt, Jac. Buis te Herpt (2 stuks), M. de Wilt te Herpt, Gisterenmiddag om 2 uur had in de zaal van het hótel «Concordia* alhier de toeslag plaats van de hoerenhuizen met garage, stalling en tuinen van de familie Verhagen. Er was weinig liefhebberij voor deze kapitale panden. Perc. 1, 2 en 3 het heerenhuis met bouwterrein en stalling aan de Burchtstraat werd gekocht voor f5950 door den heer H. A. J. Verhoeven alhier. Perc. 4 de garage naast het heeren huis van wijlen Mevr. Verhagen werd op f1000 afgemijnd, doch werd niet gegund. Perc. 5, 6 en 7 het heerenhuis met bouwterrein en flmke schuur ging voor het bedrag waarvoor de heer A. C. van Dyk te 's Bosch het had ingezet, dus voor f 4750, in diens handen over. De schuur aan den Demert, in huur by den kolenhandelaar M. Bax, werd gekocht door den heer A, v. Rijswyk aihier voor f 910. BENEDEN-LANGSTRAAT. Naar vette varkens bestaat geregelden vraag, doch de prys is eenigszins dalend. Exportvarkens evenwel worden goed betaald, terwijl daar* entegen de jonge biggen williger worden 4 verhandeld. Men besteed voor vette varkens 84 85 cents, voor de export 96 98 cent per K.G. levend gewogen. Jonge biggen gelden f 45 f22 en nuchtere kalveren f 10 f14 per stuk. EETHEN. De voor deze gemeente vast gestelde kiezerslijst bevat 1271 namen van kiezers voor de Tweede Kamer, 1259 voor de Prov. Staten, 1244 voor den Gemeente raad. 's GRAVENMOER. De Chr, Zangvereen, »Halleluja«, alhier, directeur de heer J. J. van der Put te Breda, zal des avonds 2en Paaschdag in de Ger. Kerk eene uit voering geven. GENDEREN. Onder Voorzitterschap van den heer v, Buren, te Meeuwen, hield j.l. Vrijdagavond de Coöp Paardenverzeke- ring «Onderlinge Steun* voor Genderen en Omstreken, hare jaarvergadering. In zijn openingswoord wijdde de Voorz. woorden van gedachtenis aan den overleden Secr.-Penningm., de heer B. A. de Waal. De rekening over 1925 werd op verzoek van den Voorzitter nagezien door de heeren C. Donker te Drongelen en G. v. d. Beek L.G.zn. te Genderen deze in orde be vonden zijnde, werd daarna zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Als bestuurslid werd met groote meer- dorheid van stemmen herkozen, de heer D. van Buren te Meeuwen. Voor de door het overlijden van den heer B. A. de Waal opengevallen bestuurs zetel, stelde het bestuur voor, de waarn. Secr. Penningm., de heer Ruitinga te Heusden, die hoewel geen paardenhouder, inmiddels door het Bestuur als lid was aangenomen. Dit bestuursvoorstel werd van verschil lende zijden heftig bestreden. De heer C. v. d. Kolk, te Genderen, laakte de handelwijze van het bestuur, om met een niet-paardenhouder als be stuurslid te komen en noemde het een klap in het aangezicht der boeren, ais zoude uit het talrijke ledental niemand hiervoor bekwaam zyn, Vele waren het met den heer v. d. Kolk eens. Tenslotte werd de heer Ruitinga met een kleine meerderheid gekozen. De heer Ruitinga nam zijne benoeming aan en beloofde zyn beste krachten te zullen wijden in het belang der Coöperatie.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2