Tweede Blad voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. l. 4590 Woensdao 31 Maart Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. BEHOORENDE BIJ HET Openbare Vergadering van den gemeente raad te POEDEROUEN, op 25 Maart 1926, des voorin. 40 uur. Aanwezig de leden P. W. Bok, A. J. H. Maas, G. C. Haasakker, M. van Ooyen en G. A. J. Bok. Afwezig de ledenW. van der Sluis en F. ten Hagen. VoorzitterEdelAchtb. Heer S. van Dalen, Burgemeester-Secretaris. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering na een kleine opmerking van den Heer v. Ooyen wordt goedgekeurd. Hierna zegt het lid G. A. J. Bok dat hy gaarne het in de vorige vergadering toegezegde antwoord van den Voorzitter zal vernemen, omtrent de benoeming van een plaatsvervangend Secretaris. Voorzitter. Dit kunt U krijgen. Volgens art. 105 der gemeentewet wordt de Secretaris vervangen op de wijze, zooals bij het reglement van orde voor de ver gaderingen van den Raad is bepaald. Nu zegt art. 6 van het reglement van orde dat de Secretaris bij ongesteldheid, afwezig heid of ontstentenis wordt vervangen door een door B. en W. aan te wijzen ambtenaar ter secretarie of ander persoon. v. Ooijen. Ja, bij «afwezigheid, ont stentenis of ongesteldheid,* dus als de Burgemeester zelf hier afwezig is, behoeft er toch geen plaatsvervangend Secretaris te zyn. Voorzitter. Die is er ook niet. De ambtenaar zit hier niet als plaatsverv. Secretaris, alleen als ambt. ter secretarie, of als toehoorder, als u wilt. Ieder heeft het recht by eene openbare vergadering te komen luisteren. v. Ooijen, Hij zit hier wel als plaatsverv. Secretaris, hij maakt toch de notulen. Ik zeg, dat een plaatsverv. Secretaris door den raad moet worden benoemd, ik heb daar naar onderzocht. Voorzitter. Wie de notulen maakt, doet er niet toe, ik alleen ben daarvoor verant woordelijk. Verder vergist u zich, de voor schriften wyzen het immers uit, een plaats verv. Secretaris kan toch wel benoemd zijn a! is hy niet in functie Als u het nu beter weet, dan onderzoekt u dat maar over deze zaak geen discussie meer. Aan de orde Nota van aanmerkingen by Ged. Staten gevallen op de begrooting voor het dienst jaar 1926. De Voorzitter wil hiervan voorlezing doen, doch het lid v. Ooijen valt hem in de rede. v. Ooyen. Is dit nu wel de eigenlijke van Ged. Staten ontvangen nota van aan merkingen Ik heb ook wel eens iets van Ged. Staten ontvangen, doch dan was het geteekend en stond er boven «De Gedepu teerde Staten enz.* Voorzitter. Wat denkt u nu eigenlijk? U weet blijkbaar niet dat dergelyke nota's op rekening of begrooting steeds in dezen vorm zyn. Zeker, er behoort een brief bij, die geteekend is enz., doch die is aan B. en W. gericht en hoort niet in den raad thuis. De aanmerkingen op de be grooting staan in dit stuk. v. Ooijen. Ik vind het niet goed en stel voor deze nota niet te behandelen. Voorzitter. Dat moet u weten. Ik zal dit in stemming brer-gen. Het voorstel wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de Wethouders. De gemoederen zyn na dit incident heftig bewogen. Nog worden behandeld een tweetal ver zoeken om ontheffing van hondenbelasting, waarop de Voorzitter de vergadering wil sluiten. G. A. J. Bok. Ik dacht dat er nog een brief van Ged. Staten was. Voorzitter. Ja, ingekomen dit besluit van Ged. Staten. Hij doet daarop voor lezing van een besluit van Ged. Stateo, waarby wordt goedgekeurd het raadsbesluit tot verhooging van wooinghuur voor de Hoofden van Scholen en van een schrijven van den heer J. H. Rüger, Hoofd der School te Aalst, dat deze met ingang van 1 Juni a.s. de huur wenscht te doen eindigen, tenzij de prys weer op f 150 wordt ge bracht. Voorzitter. Daar hebben we dus de ellende al gaande. Ik sluit thans de ver gadering. Direct daarop ontstaat een heftige woorden wisseling tusschen den Voorzitter en het lid v. Ooijen. De Voorzitter is zeer ont stemd over het voorgevallene met de nota van aanmerkingen en doet aan v. Ooyen het verwyt, dat hy zoolang als hij lid van den raad is nog niets anders heeft gedaan dan kwajongensstreken uitgehaald, «u moest u schamen*, zoo als lid van den raad op te treden. Een groote kwajongen ben je. Het lid v. Ooijen zegt«ja, dat weet ik wel*, en maakt aanstalten tot vertrek. De vergadering gaat daarop uiteen. Iedereen heeft bij- tyden een zacht laxeer middel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuurlyke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur 'worden door Foster's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig ver8uikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. ZALTBOMMEL, Vergadering van het Gecombineerd College van het polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk van Dinsdag 23 Maart. Voorzitter Dijkgraaf H. C. de Jongh. Aanwezig' 14 leden, afwezig wegens ziekte Hcofdgeërfde M. A. de Geus. De Voorzitter geeft lectuur van een schrijven van Gsd. Staten, waarby inlich tingen worden gevraagd inzake tractements- verlaging voor districtsontvanger en nader dient aangetoond te worden dat de voor gestelde verlaging gerechtigd is. Het des betreffende antwoord zal in de volgende vergadering worden behandeld. Mede wordt naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten besloten in de instructie voor den ontvanger kleine wijzigingen aan te brengen. Nog werden door Ged. Staten goedgekeurd de besluiten van den polder Drie) tot onder- handsche verhuring van poldergrond en verhuring van een gedeelte van het polder huis en van Ammerzoden en Well tot huren van de Kil van den Staat der Nederlanden. Aangenomen voor Kennisgeving. Ingekomen Besluit polder Nieuwaal om vergunning te verleenen tot plaatsen van een benzine pomp op een perceeltje poldergrond. Besluit Gameren tot verkoop van 70 M2. grond aan de Startsteeg aan N. Donker tegen 25 ct. per M*., bestemd voor bouwen eener woning. Komt aan de orde Voorstel van den Dykstoei om crediet- verleening voor dijksverdediging. De Dijk graaf deelt mede, dat 't na grondig onder zoek gewenscht is gebleken om een berm aan te brengen van den panoven bij Van den Bosch tot aan de woning van Schutter- hoef over een lengte van 237 M,, dus het gedeelte waar een groote kwel is voorge komen. Deze berm gaat over land van Ballegooyen, Grondaankoop en kosten van 't maken van den berm zyn geschat op f 14.000. Verder wordt noodig geacht om de steenglooiïng (bazalt-verzwaring) van de vier heuvels tot aan de steenfabriek te Hurwenen 75 c.M. hooger te brengen, daar bij N.W, wind steeds veel afslag voorkomt. De kosten hiervoor geraamd bedragen f12.500. Van den Panoven tot de vier heuvels is er geen steenglooiïng, doch af slag van den dyk is daar niet voorgekomen. De dykstoei vraagt dus een crediet van f 14.000 f 12 500 of samen f26.500, Hoofdgsërfde Van Willigen bespreekt de wenschelykheid om den berm tot Rossum door te leggen. De Dijkgraaf merkt op, dat ook dit is overwogen en onderzocht. Gebleken is, dat er dan over verschillende gedeelten, te zamen bedragende 5240 M., berm aan gebracht moest worden. Hiervoor zouden groote uitgaven noodig zijn, voor onteige- ningskosten van 25 woningen, landerijen en boomgaarden. Globaal opgenomen, zouden de kosten worden f181.000. Vandaar dat hiervoor geen voorstel wordt ter tafel gebracht. Besprekingen kunnen echter worden toegelaten. De Dijkstoel heeft gemeend alleen een berm aan te brengen waar dit noodig is gebleken, vandaar het voorstel. Hoofdgeërfde Van Williger, zal geen voorstel forceeren, doch hoopt dat het door hem betoogde in gedachte zal blijven. Besloten wordt thans om den Dijkstoel te machtigen tot aankoop van een booro- gaardje van Ballegooyen, groot 21 A,, voor f 1200, waarvoor bereids een voorloopige koopakte is opgemaaktop welk land de berm wordt gelegd, en van 't Gasthuis aan te koopen een perceel bouwland tegen f3500 per H.A. eveneens voor dit werk benoodigd verder schadevergoeding te ver leenen aan Thyssen als pachter van dit bouwland waarop hij nog 2 jaar recht heeft. Met inbegrip van de noodige werken totaal geraamd op f 26.500, wordt zonder hoofdelyke stemming crediet verleend. De Dykstoei stelt thans voor om het bedrag van f 26.500 nog in den dienst 1925'26 weg te werken, door extra omslag van f 2.50 per H.A. en de begrooting met dit bedrag aan te vullen. De heer Van Heeswijk merkt op dat een extra heffing van f2,50 voor dekking der watersnoodschade reeds werd toege staaneen twee Ie heffing van f2 50 voor dijkverdediging brengt dus samen 'n extra heffing van f 5 per H.A. De heer Van der Graft vreest dat de betaling achterwege zal blyven, het bedrag is abnormaal hoog. Een leening sluiten zou hy beter vinden. De Dijkgraaf acht 't voor de grondbezitters geen bezwaar. Bijzondere uitgaven zyn niet te wachten. De bemaling heeft veel gekost, we staan nu aan zomerpeil. Uit de opbrengst der verpachtingen blijkt dat er veel vee zitwe behoeven dus niet zoo angstvallig te zyn. Denken we aan 1920 '21, toen was de extra omslag in eens f 15. De heer Van Willigen kan den gunstigen blik van den Dijkgraaf over de Bommeler waard niet deelen. Is 't noodig direct den extra omslag vast te stellen De heer Philips merkt op, dat de Over- Betuwe ook een extra aanslag heft, 't is voor ons dus geen unicum. Wenschelijk is een heffing ineens. We hebben dan schoon schip en wie weet wat er meer komt De heer v. d. Graft zou, alvorens te beslissen, gegevens wenschen uit de be grooting. De Dijkgraaf zal dan afwyken van de agenda en de begrooting aanbieden. Hy deelt hierby mede, dat de omslag voor 't District evenals het vorig jaar is gesteld op f 3.50 en voor de Waalafdeeling op f 5. Voor de Maasafdeeiing moest die verhoogd worden van f3 op f 5. De abnormale maaltyd was oorzaak dat voor de Waalafdeeling geen verlaging kon ge steld worden, en voor de Maasafdeeiing verhooging noodzakelyk maakte. Indien geen extra omslag doch een leening moet plaats hebben, dan is 't begrjjpelyk, dat de heffing voor 't District voor rente en aflossing met f 1 verhoogd moet worden. By nietleenen wordt de rente yerdiend, wat economisch beter is. Nadat nog besproken is de heffing over 2 jaar te doen geschieden, en ook om de betaling in twee termijnen te laten plaats hebben, wordt het voorstel van den Dijk stoel als 't verst-strekkend, n.I. extra omslag van f 5 per H.A. (f 2.50 water- snoodkosten, f 2.50 dijkverdediging) met 9 tegen 5 stemmen aangenomen (tegen v. d. Graft, Van Willigen, v. Duyaen, v. Heeswyk en Maas.) De begrooting wordt in handen gesteld van een commissie, gevormd door de leden A. v. d. Graft, J. van Heeswijk en C. W. de Geus plaatsvervangende leden Maas en v. d. Horst. De Dijkgraai merkt op, dat bij de be grooting gevoegd is een lyst van uitgaven voor den watersnood. Conform het rapport der commissie be last met het nazien der rekeningen van de dorpspolders worden deze alle goedge keurd met uitzondering der rekening Ros sum die met de noodige aanmerkingen ter verbetering wordt teruggezonden. Rondvraag. De heer Van Heeswijk vraagt of't aan gekondigd bezoek van den Hoofd-Ingenieur van Waterstaat reeds heeft plaats gehad. De Dykgraaf antwoord ontkennend. De cieringen voor de diversen werken zyn op maakt, afgewacht moet worden, of ze worden goedgekeurd. De heer v. d. Graft vraagt of 't om spitten en graven van putten io de bermen langs den Maasdijk wordt toegestaan. De Dijkgraaf zegt dat hiertegen moet worden opgekomen. Het graven moet op houden. WTaar aan den eenen kant offers van Geërfden worden gevraagd, moet aan den anderen kant alles worden voorkomen wat kosten zou kunnen meebrengen. Zoo b.v. het bouwen van woningeu buitendyks. Spreker is er een erge tegenstander van. We hebben 't gezien te Aalst, waar het werken bij afslag van den dyk bijna on doenlijk was. We waken voor de belangen der geërfden, van wie groote offers worden gevraagd. Zoo zal de Maasdijk veel voor ziening eischen nu in Brabant zware dyken worden gelegd, doch als de Regeering werken verricht in Limburg en Brabant, waardoor onze dijken in ongunstiger toe stand worden gebracht, dan zeker zullen we voor onze rechten vechtenen gerechte aanspraak maken op Rijkssubsidie. De heer De Geus vraagt of de vergoeding voor Van Haaften reeds is beslist. De Dykgraaf antwoordt bevestigend alles is in orde en betaald. Tenslotte zegt de Dijkgraaf dal hy strenge orders heeft gegeven aan den ontvanger dat de betalingen op tijd moeten geschieden. Door op zyn last gevolgde aanschrijvingen kwamen betalingen binnen, waardoor niet behoefde geleend te worden eo dus rente werd bespaard. Sluiting. T. Crt. Politierechter te 's Bosch. H. D., zonder beroep, Kaatsheuvel, be- leediging, f5 subs. 3d. h.C. v. d. K, koopman, Genderen, beleediging, f 20 subs. 40 d. h. WOUDRICHEM. Geboren: Pietronella Maria Jenneke, d. v. E. Berm en J. KantTennis Willem, z. v. C. v. Straten en W. M. Vink. Ondertrouwd: L. Bakker, 26 j., met A. C. Hartman, 26 j. Overleden: Adriana Verzijl, 39 j„ echtgen. van D. Maas. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Overleden: Florus Ippei, 84 j., echtgen. van A. M. F. de Graaff; Leven loos kind van M. v. d. Schuit en J. A. Verschoor. DRUNEN. Prijzen van 25 Maart. Spinazie 28—30 Juin 8-10J Sjalotte 14—451 Witlof 3—41 Peen 4-5 Alles per K.G. Boerenkool l~-A1 St lS Witte kool III 3 Sla 5—6 Alles per stuk. Keelen 22J Rabarber 61-101 Schorseneeren 5-61 Selderie 20—211 Preij 10—19 Alles per bos. DUSSEN, Zaterdagavond j.l. hielden de Herv. Jong.vereen. «Eben Haëzer* en «Emanuek, onder leiding van hunnen Voorzitter, de Heer Van Vuren, in 't lokaal «Uw koninkrijk korne*, te Hank, eene ge combineerde vergadering. Enkele onderwerpen werden behandeld, waar eene levendige discussie op volgde. Te ongeveer 9,30 uur sloot de Voorzitter deze vergadering met dankgebed. HERPT. Naar wij vernemen, zal de harmonie «De Eendracht* deelnemen aan het groot festival te Waspik. Ook zal de harmonie het groot nationaal concours, dat de handboogschutterij «Ons Genoegen* dezen zomer geeft, met een concert op luisteren. V )rige week hield de Coöp. Stoom- zuivelfabriek «St. Isidorus* alhier hare algemeene ledenvergadering in het café «de Ploeg«. Nadat de voorzitter de vergadering met den christ. groet had geopend, werd de rekening en verantwoording over 1925 voorgelezen en door den directeur toege licht. Uit het verslag zien we, dat in 1925 werd geleverd 2.547.346 K.G. melk. Daarvan werden 2.054 582 K.G. tot boter verwerkt en 492.764 K.G. meik afgeleverd. Het gemiddeld vetgehalte was 3.151 pCt. Er werd uitbetaald voor de melk f220.459.42, dus per 100 K.G. 8,741. De boterproductie bedroeg 74074 K.G. Er werd ontvangen voor boter f 169,829.56, voor volle melk f 71295.10, voor karnemelk f2410 65, voor pap f3094 en voor spoe ling f 1277.14. De rekening werd met algemeene stem men goedgekeurd. Op voorstel van het bestuur werd be sloten, naast de fabriek een perceel grond te koopen om een woning voor den direc teur te bouwen. Het bestuur zal eenige gegevens verzamelen omtrent de kosten van de te bouwen woning en een teeke- ning laten ontwerpen. Nadat nog enkele vragen waren beant woord, sloot de Voorzitter de vergadering met den christ. groet. Op de Maandag gehouden stieren keuring te Heusden, werden uit onze ge meente goedgekeurd, de stieren van Jac. Buijs, Bern, Jac. Buijs Adr.zn., Mart. de Wilt en Chr. v. Herpt. HEDIKHUIZEN. By de alhier op 23 Maart j.l. gehouden verpachting van den «Binneripolder van Hedikhuizeri* in café Eekels te Haarsteeg, werden hooge pacht prijzen besteed. Voor enkele blokken weiland werden zelfs abnormale hooge prijzen besteed. De verlammende slapheid in den veehandel voegt hierbij ook nog het hare. WASPIK. De handel in aardappelen herleeft. De voorraad schijnt beperkt. Naar gelang van kwaliteit worden ze ver handeld voor f 3.75 k f4 per H.L. De firma J. J. de Glas, handel in manufacturen en aanverwante artikelen, viert haar 40 jarig bestaan. De behalve aihier, doch ook in ruimeren kring be kende zaak, kan, dank de energie van den ondernemer, thans met' een der beste uit den omtrek wedyveren, Bij afwezigheid der bewoners werd Zondagavond by J. K., te Waspik-Boven, een aanzienlijk bedrag aan geld gestoten. De politie heeft het zaakje tot onderzoek in handen. Een der koeien van den landb. P. M. stierf dezer dagen aan miltvuur. Het cadaver werd onder politietoezicht verbrand. WAALWIJK. In de Vrijdagavond alhier plaats gehad hebbende openbare raadsver gadering kwam o.m. aan de orde, het op richten van eers gemeentelyk abattoir. De groote meerderheid van den Raad bleek vóór het voorstel van B. en W. te zyn. De behandeling werd echter verdaagd tot een volgende vergaderingintusschen werd aan B. en W. een crediet toegestaan om alsnog de noodige gegevens te verza melen. Het slot Loevestetn. Het slot Loevestein, dat eenigen tijd gesloten is geweest is heropend. Ook een gedeelte van den wal rnag thans door bezoekers betreden worden. Een ver- verschingslokaal is aanwezig. Per persoon wordt voortaan een entréegeld van tien cents geheven. O Vader en kind verdronken. Men meldt uit Siiedrecht Gisterenmiddag zou de schipper Th. Blokland, liggende met zijn schip aan de machinefabriek Holland te Waddinxveen, met zijn kind op den arm aan boord gaan, toen de loopplank brak. Het gevolg was dat vader en kind te water geraakten en verdronken. Het lijk van den vader is opgevischt. o De malversaties te BcrgeH-op-Zoom. Maandag deed het Gerechtshof van Den Bosch uitspraak in zake de strafzaak tegen Ch. v. L., gewezen secretaris der ge meente Bergen-op-Zoora, die door de recht bank te Breda veroordeeld was tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf wegens de door hem gepleegde malversaties. De uitspraak was conform den eisch 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, Onweer. Zaterdag omstreeks 6 uur woedde boven de provincie Groningen een hevig onweer. De boerderij van Fochtema werd door den bliksem getroffen. Boomen warden geveld en de ruiten van de boerderij moesten het ontgelden. Als door een wonder bleven de be woners der boerdery gespaard. Ook in «de Leek* sloeg de bliksem bij een boerdery in. Een begin van brand werd spoedig ge- bluscht, Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. o— Verscheidenheid. De heer Smit te Dalen heeft bij het vergraven van het Hooge Bergje een mooie steenen beitel gevonden, 1 d.M. iarig. Op dezelfde plaats zyn twee geheel gave urnen gevonden. o Vingers afgezaagd. Op de timmerfabriek der firma Franken- fort te Uden, kwam de arbeider B. met zijn hand tusschen een zaagmachine. Er werden hem drie vingers afgezaagd. Da ongelukkige werd aanstonds naar het gast huis overgebracht. Het vorige jaar had hy reeds op dezelfde wijze een vinger ver loren. O— lelkknaeier. Een melkverkooper te Den Bosch, dis op heeterdaad was betrapt by het levers a van melk, welke 20 pCt, water bevatte, werd door den politierechter aldaar tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. *QJÉ Jiienwsblad —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5