Eerste Blad LANKHÜYZEN Co's BANK PAASCHMORGEN. De lamp van „St. Justus". iiulteiiliiiidscli Overzicht. .aamsdonksveer. L- Uitgave: Firma L J* VEERMAN, Heusdem 4591 Vrijdag 2 April 1926, Binnenland. iM l.\ T. BOONSr ^ND VAN ALTENA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG, Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt 1-40. Afzonderlijks nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meet 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het vale uchtendlicht tilt aan de Oosterkim Het zwarte nachtdek op, en lijk een Enaks-echim, Ontrijst, voor 't matte oog der afgewaakte vrouwen, Het stille Golgotha zijn wazende landouwen. Gebogen glijden ze-onder schut der schemering voort, Langs't gruizelig heuvelpad, naar het olijvenoord, En streelen teederlijk de kostbre specerijen, Die hunne liefde daar hun dooden Heer gaat wijen. Zóó naderen zij de rotsplots glipt als ééne klacht Ten monde hun uit„Ach, waarom niet bedacht, Wie ons den steen zal wentelen van het graf!"... Maar strl, wat siddering schokt daar langs de heuvelen af Der aarde opperkleed golft lijk een baren-zee, En 't zwarte ingewand, dat als in barenswee Zij óp perst, splijt beur lichaam, schudt de rotsen, Die, als bedronkenen waggelend, op elkander botsen. 't Verschrikte morgenzwerk schuilt huiverend bijeen, En laat den doortocht vrij aan wie daar naar benêen, Geruischloos henenvaart; zijn sneeuwblank sleepgewaad, Weerglanst de schittering van zijn bliksemend gelaat. In zwevend-lichten gang treedt op 't verzegeld graf, Hij toe, en wentelt, krachtbewust, het zware rotsblok Af, En zet er zich op nêerPilatus krijgsgetrouwen, Ontvlieden sidderenddèn lieflijk tot de vrouwen, Richt hij het woord „vrees niet, ik weet Dat gijliên Jezus zoekt. Dien gij gekruisigd weet; Treedt binnen, schouw de plaats waar Hij gelegen heeft, Leg üf uw schuchterheid, want Hij Die eeuwig leeft Is waarlijk opgestaaD, gelijk Hij u voorzei; Vermeldt alom dit woord en jubelt als ten rei; De Heer is waarlijk opgestaan, Hij is ons allen vóórgegaan Eens echter volgen wij Hem ngl, Dank zij het Kruis van Golgotha De Heer is waarlijk opgestaan, Gods liefde met ons lot begaan Schonk ons den Zoon, schonk ons gen&, Dank zij het Kruis van Golgotha! De Heer is waarlijk opgestaan, Der menschen schuld is dus voldaan, Het leven heerscht nu vroeg en sp4, Dank zij het Kruis van Golgotha I Veen, 31 Maait 1926. J. TIMMERMANS. Luisterend naar zijn stem en niet naar zijne woorden en naast hen bevond zich mevrouw Lille Jourdain, met trots op haar werk nederziende, want zij was het, die door haar ijverig streven de adellijke geslachten van Lille Jourdain en de la Baume vereenigde. De dag neigde ten ondergang. De ure is genaderd, waarop de bloemen hare heerlijke geuren verspreiden; dat aan den horizon de wolkjes zich opstapelen, blo h zend onder het licht dei; ondergaande zonne. Jean en Rasselinde waren in een diep stilzwijgen gehuld. Hij lag aan haar knieën, tegen haar aangeleund, zij had de hand op zijn hoofd laten rusten; beiden schenen in hemelsche verrukking te zijn, zij gingen als het ware in eikaars leven op, zij dachten zelfs niet aan de schrikke lijke verwoestingen, die de pest in de streken van Langue d'Oc, waarin zij zich ook bevonden, had aangericht. Zij wa ren in ocgenblikken dat' men schijnt ver geten op aarde te zijn. Op dit oogenblik ging de deur der Go tische zaal open en verscheen een geslui erde vrouwengestalte. Jean hief zich plot seling op en in zijn zoete mijmeringen wreed gestoord, vroeg hij op barschen ^-toon, wie hem nu kwam hinderen en wat zij wilde. Jean de Lille-Jourdain, gaf de gestalte plechtig ten antwoord, is dit schoone kind niet Rasselinde uw beminde? Toen deze stem in de zaal weerklonk beefde het jonge meisje en onrustig zag zij Jean aan. Deze gaf kort ten antwoord: Ja, zij is mijn beminde. Goed, zei de gesluierde vrouw op een toon, alsof die bekentenis haar goed deed. Zij keerde zich om, ging naar de deur, sloot deze terdege en nam plaats voor Rasselinde. Zij zag door den sluier heen het meisje scherp aan en sprak stotte rend, alsof zij haar woorden wilde wik ken en wegen: Ja, zeker, zij is schoon, zij is schooner dan ik ooiT*had durven hopen. Wat gaat u dat aan, riep de jonge man ongeduldig uit. Wat mij dat aangaat, herhaalde de on bekende op trillenden toon, ik ben niet verzekerd, dat de liefde, die zij bij u heeft opgewekt, geen grillig iets kan genoemd worden. Wat mij dat aangaat, vervolgde zij, zich tot Jean wendende, het zal voor u een verschrikkelijk iets zijn, haar te moeten verlaten. Haar verlaten, riep de heer van Lille- Jourdain heftig uit. Wat wil deze vrouw van ons en wie heeft haar dit kasteel' binnengeleid? Wat ik wil, herhaalde zij, ik wil u voor een dreigend gevaar waarschuwen, een gevaar dreigend voor u en uwe be minde, ik wil u waarschuwen voor een plan van een onverzoenlijken vijand, die zich gereed maakt u van haar te scheiden. Er zijn geen vijanden die mij kunnen treffen of die ik vrees, gaf de ridder ten antwoord, mijn zwaard en mijn kasteel beschermen mij, al was die vijand de ko ning van Frankrijk. Deze vijand, vervolgde de onbekende is slechts een arme vrouw en trots uw Ten slotte is het den Franschen minister van financiën, na heel wat schipperen ge lukt, zijn belastingplannen in zulk een vorm voor te dragen, dat de financiëele commissie uit de Kamer er mede accoord is gegaan. De debatten in de Kamer zijn begonnen, de vraag is thans maar of de volksvertegenwoordiging er precies zoo over zal denken als de oommissie, want dit is lang niet zeker. De linkerzijde wordt gezegd ontevre den te zijn over de voorstellen die in gemeenschappelijk overleg tusschen de fin- ancieele commissie en den minister zijn uitgewerkt. Het accoord inzake de ver hooging der omzetbelasting is door de meerderheid der commissie aanvaard, doch daarom staat nog niet vast dat ook de meerderheid der Kamer dat accoord zal goedkeuren, daar de radicalen over deze kwestie verdeelder zijn dan ooit het geval ts geweest en de rechterzijde het erop toelegt het ministerie een beentje te lich ten. Daarbij is die rechterzijde geprikkeld door den uitslag der tusschentijdsche ver kiezing in het tweede arrondissement van Parijs waarbij twee communisten de over winning behaald hebben, bij de publicatie van weiken uitslag bovendien een lid der „Jeunesse nationale" door een politie agent doodelijk is getroffen. Voeg hierbij dat bij de belastingplannen tal van particuliere en locale belangen een rol spelen, zoo worden aan Péret plannen toegeschreven inzake belastingen op wijn, suiker en koffie, en men verwacht dat tegen de eerste de Kamerleden, die een wijnbouwersdistrict vertegenwoordigen zullen stemmen, terwijl de twee laatste als verbruiksbelastingen de Kamer, met de socialisten aan het hoofd, eveneens tegen zich zullen krijgen, dan ziet men hoe de politieke toestand in Frankrijk op het oogenblik door allerlei factoren vertroebeld wordt. Alleen de vrees voor een nog toenemende daling van den franc zaï de meerderheid der Kamer tot eenheid kunnen brengen en het komt er nu maar op aan, wat het zwaarste wegen zal. Alzoo drijven er nog heel wat onweers wolken boven het Fransche - kabinet. Ken schetsend voor de heerschende stemming is de uitslag der stemming over de cre- dieten voor Marokko en Syrië welke in de Fransche Kamer heeft plaats gehad. On danks het verwerpen door de regeering is een socialistisch amendement aange nomen waarbij de credieten voor. Syrië met een millioen francs worden vermin derd. Gelukkig had de regeering de kwe stie van vertrouwen niet gesteld. Men begrijpt hoe in een tijd waarin de financieele moeilijkheden hoe langer hoe dreigender worden, het Fransche volk gaat snakken naar de beëindiging van het kostbare avontuur in Marokko, naast dat in Syrië. En het is wel typeerend hoe de vredesmogelijkheid, ook al ligt ze vol strekt nog niet voor de hand, van de regeeringstafel in het Fransche parlement openlijk besproken wordt Te meer waar men verwacht dat de taaie Riffijnen kasteel, trots uw degen, zal hare wraak even ,zeker zijn, als kwame zij van God zelf. Gp deze woorden naderde zij Rasselinde en Jean van Lille-Jourdain, wierp zich tusschen de vrouwen met de hand aan den dolk. Een zonderlinge angst had hem aangegrepen en hoewel hij het eigenlijk flauw vond een vrouw te vreezen kreeg hij een zonderling voorgevoel en nep be vend uit: Wat wilt ge? Wie zijt ge? Wie ik ben, gat den vreemdeling ten antwoord, ik ben Diana Marrechi. Wat ik wil? Uw leven. Bij deze woorden ging Rasselinde een siddering door de leden en Jean mat haar verontwaardigd van het hoofd tot de voeten, maar zij vervolgde bitter en toen hartstochtelijk Ja, ik ben Diana Marrecchi, die voor uw voeten is gesleurd, die u heeft ge vraagd, haar niet aan geliefden te ont rukken blootgesteld aan den regen en aan den guren nachtwind, ik ben Diana Mar recchi, die gij met uwen voet hebt ver- stooten. Genoeg, genoeg, gaf de heer van Lille Jourdain ten antwoord, ga heen of ik laat u door mijn dienaren buiten het ka steel werpen. Zij durven niet liet Diana er bijtend [op volgen. Dan zal ik het doen, riep de ridder uit. Daarop naderde hij Diana en haar bij den arm grijpende wilde hij haar de zaal uitsleuren, maar op hare beurt nam zij de hand van Jean, schudde die met een vreeselijke woede en scheen zich aan hem te willen vasthechten. Intusschen stond Ijean op het punt haar er uit te zetten, toen zij plotseling achteruitdeinsde en zei AGENTSCHA>^AN DE AMSTERDAMSCHE BASK A'DAM TELEFOON No. löNsKantooruren van 9 - 4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredietèn Jegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-cqm-ant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- eiKBuitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop va» Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreetM^Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt ahke Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rente vergoeding ^olgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootïbs^er kastjes). SPAARBANK. BBF" Spaarboekjes gratis bij eerste stoi Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Direct binnenkort, vermoedelijk na afloop van den Marokkaanschen vastentijd, den strijd weer zullen beginnen. En gerust stellende berichten in de Fransche pers over gebrek aan munitie bij de Rifbewo ners zullen fwel voortkomen uit den wensch, die de vader der gedachte is. We kennen die tendenz-berichten nog wel uit den wereldoorlog, wanneer in een of ander oorlogvoerend land het terecht beangste publiek een hart onder den riem moest worden gestoken. HET TEKORT Bij DE BOSSCHE POLITIE. In den Raad van den Bosch heett de voorzitter medegedeeld, dat volgens na der bericht van den accountant het tekort in de kas der politie op f 7943,50» moet worden gesteld. De commissaris heeft hier van bij den ontvanger f 5943,505 gestort en hoopt het restant spoedig te kunnen betalen. De heer Kuypers stelde voor den com missaris niet te handhaven enzijn ontslag aan de Kroon te verzoeken. De heer Stapelvoort diende een motie in, waarin de commissaris niet betrouw baar wordt geacht en een motie om B. en W. uit te noodigen de betalingen van de politie-salarissen voortaan door den hoofdinspecteur of een bevoegd persoon te doen geschieden. De heer Jimmink (S. D.) diende een motie in, waarin gevraagd werd of de commissaris gehandhaafd kon worden en deze motie toe te zenden aan den procu reur-generaal en den minister van Justitie. De heer v. Hoekei diende een motie in om de conclusies van het accountants rapport te aanvaarden en B. en W. uit te nocoigcn de nroodige maatregelen te tref fen. De voorzitter deelde mede dat het O. M. bij de rechtbank kennis heeft van net accountantsrapport. Hij en de drie Welnu ik zal gaan, ik zal gaan, maar sta mij één gunst toe, laat mij uw beminde nog eens zien; voor al het kwaad, dat ge mij aangedaan hebt, verzoek ik u slechts dit als gunst. O, ge moogt mijn hand vasthouden, ik zweer u, dat ik haar slechts zaï naderen, ik wil haar slechts voor de laatste maal zien. Diana en Jean naderden Rasselinde, die bevend en sidderend tot mevrouw van Lille-Jourdain de wijk had genomen. Het jonge meisje zag Diana met een blik vol ontzetting aan. Jean, die haar stevig bij de hand hield, volgde haar onwille keurig. Op dit oogenblik h^erschte er een diep stilzwijgen. Toen Diana vlak voor Rasselinde .stond, ontdeed zij zich *an haar sluier en Jean naar het jonge meisje duwende, sprak zij: Rasselinde de la Baume, ziehier Jean van Lille-Jourdain, uw geliefde, dien Di ana Marrecchi u voorstelt. Deze woorden klonken den aanwezigen als een donderslag in de ooren. Jean liet onwillekeurig de hand, die hij vasthield, los. Rasselinde, viel op de knieën. Me vrouw van Lille-Jourdain bleef vastgena geld aan den grond staan. Diana glim1- lachte. Welnu mijnheer van Lille-Jourdain, waar zijn uwe verdedigingsmiddelen tegen de wraak van een arme vrouw. Ellendelingen, die mij nu als versuft aanstaart, ja ik ben door de pest aangestoken en de dood heeft reeds zijn hand over u uitgestrekt. O, zie toch, hoe schoon uw geliefde is. Neen, Joez was niet zoo schoon. Verstomd wilde Rasselinde zich in de armen van Jean werpen, maar hij ver meed haar. O, nader mij niet, ik ben niet meer uw wethouders laakten de noncnalance van den commissaris, doch achten zich niet bevoegd een schuldig of onschuldig uit te spreken. Ze konden zich daarom alleen vereenigen met de motie-v. Hoekel. Na de discussie werden alle moties in getrokken, behalve die van de heeren Jim mink en v. Hoekel. De eerste werd toen verworpen met 17 tegen 5 stemmen, die van den heer v. Hoekel aangenomen met 18 tegen 4 stemmen. o FRISSCHE TOESTANDEN. In de raadsvergadering van Etten-Leur was aan de orde een brief van Ged. St., betreffende een kasopneming bij den ge meenteontvanger. De voorzitter zeide o.m., aldus de Tel., dat het oordeel van Ged. St. over den ontvanger ongunstig luidt; als de Raad iets wil weten kan hij inlichtingen vra gen aan Ged. St. B. en W. hebben jden ontvanger naar aanleiding van dezen brief onderhanden genomen. Het best is, aan de financieele com- rAjjsie op te dragen in overleg te treden met Ged. St.., den ambtenaar die het onderzoek heeft ingesteld en met den ont vanger. De heer Reijnen, rk., vroeg welke maat regelen B. en W. genomen hebben. De voorzitter: Vroeger werd de kas op- 1 genomen na voorafgegane waarschuwing; die waarschuwing blijft voortaan achter- I wege en als dan de kas maar klopt met de boeken zijn wij er af. De heer Visser, s.d.,: Maar wij niet. De voorzitter: U staat er buiten; B. en W. zijn verantwoordelijk. Ten slotte is een verzoek van den ge meenteontvanger om zijn zekerheidsstelling te verminderen op voorstel van B. en W. afgewezen. o— MOOI FRUIT. Het is tegenwoordig wel van algemeene bekendheid, dat men geen mooi gezond fruit krijgt van zieke en door parasieten geplaagde boomen. geliefdeGa heen. Ga heen Het is mijn geliefde, sprak Diana, hem om den hals vallende, kijk, Rasselinde hoe ik hem bemin. Hem naderend als een slang, wierp zij zich in zijn armen, drukte hartstochtelijke kussen op zijn gelaat en gromde als een wolf, die zijn prooi verslindt. Gedurende dit angstwekkende tafereel durfde noch de moeder, noch de ge liefde van Jean hem naderen. Bedienden kwamen aangeloopen, doch ook zij bleven onbeweeglijk aan de deur staan, omdat zij hun meester, die besmet was, niet durfden te hulpe komen. Jean, die wor stelde om los te komen, maakte aan den strijd een einde, door Diana in het hart een dolk te stooten. Gedurende dit tafereel had mevrouw van Lille-Jourdain de gelofte gedaan aan St. Justus een lamp te wijden, als haar zoon het gevaar ontkwam. Men zegt, dat Jean inderdaad gespaard bleef, maar de legende verhaalt, dat hij het gebruik zij ner rechterhand had verloren, dezelfde hand, die Diana zoo woest had aangegre pen. Om deze reden kreeg hij den naam van den ridder met de Doode Hand, on der welken naam hij vaak voorvomt in de krijgsverhalen van den strijd tusschen de Engelschen en het volk van de streek ge naamd Langue d'Oc. EINDE. NIEUWSBLAD yor liet Lam! van Heusden ea AltengJeLanistraal oa de Boiïimelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1