Romances Tan de woeste Zee. Und van alten* üuiteiilandscli Overzicht FEUILLETON. Uitgave: Firma L. J. VEEEMAN, Heusden, No. 4592 Woensdag 7 April 1926 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. lliimeiiland Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Qroote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag i uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ln het Fransche ministerie van buiten- landsche zaken heeft een conferentie plaats gehad tusschen minister-president Briand, den minister van oorlog Painlevé, den gou verneur-generaal van Marokko Steeg en maarschalk Petain. Volgens de Petit Pa- risien zijn bij deze besprekingen de mo gelijkheden om vrede met Abd-el-Krim te sluiten onderzocht. De algemeene opvat ting was dat een wapenstilstand niet kan worden gesloten, zoo lang Abd-el-Krim geen vaste waarborgen geeft dat hij zich onderwerpt aan de voorwaarden, vastge steld in de overeenkomst van Madrid. Aan de Matin wordt uit Londen gemeld, dat zich op het oogenblik drie onderhan delaars van Abd-el-Krim met de Fran sche overheidspersonen in verbinding heb ben gesteld en wel een te Melilla, een in de gevechtszone en een neef van Abd-el- Krim te Tanger. Zij moeten door de Spaansche en Fran sche overheid reeds als officieele verte genwoordigers van Abd-el-Krim zijn er kend. Volgens de Engelsche berichten zou den de besprekingen tot nu toe een guns tig verloop hebben gehad. Ook de vredes onderhandelingen met verschillende Marolc- kaansche stammen maken goede vorde ringen. De Fransche regeering zou den uitslag van laatstbedoelde onderhandelin gen willen afwachten alvorens te beslissen tusschen officieele vredesonderhandelingen en het beginnen van een nieuw offensief. Naar aanleiding van het besluit der Duitsche regeering om zich te laten ver tegenwoordigen in de commissie ter be spreking van de reorganisatie van den Vol kenbondsraad, schrijft de Kolnische Ztg. Eén ding is onder alle omstandigheden ver- eischt, dat wij reeds in deze commissie een welomschreven politiek hebben en deze ook doorzetten. De Duitsche vertegen woordiger, die deelneemt aan de beraad slagingen moet een duidelijke instructie van de regeering hebben, welke rekening houdt met de principieele Duitsche opvat tingen. Eene volkomene wijziging van den Volkenbondsraad, zooals de afschaffing der vereiscljte éénstemmigheid bij de beslui ten zou meebx-engen, zal voor ons steeds even onduldbaar zijn als de oprichting van den opzettelijk geschapen Poolschen zetel, die slechts een verdachtmaking van Duitschland beteekent. Indien er permanente zetels behouden blijven (en het schijnt wel, dat dit voor recht der groote mogendheden in stand Een serie boeiende artikelen van onver melde kruistochten en beroemde schepen door F. J. CHAMBERS. (Oud Officier der Britsche marine.) Nadruk verboden. OP ZOEK NAAR ELDORADO. De eeuwenoude overlevering van El dorado, het vermaarde land in Zuid-Ame- rika, waar volgens zeggen het water der rivieren stroomt over beddingen van puur goud, heeft mogelijk meer hebzucht ver wekt en meer bloed doen vergieten dan eenige andere legende van verborgen schat ten in de geschiedenis der wereld. De oorsprong van Eldorado en van de goudstad Manaos en van Raleigh's Parimameer, ligt ongetwijfeld verscholen in de geschiedenis van een hoofd der Guavita Indianen, die de gewoonte had, eenmaal in het jaar, zijn geheele lichaam met terpentijn te besmeren en daarna met goudstof, om dan met booten een pro cessie naar het naastbijzijnde meer te on dernemen, alwaar men offers van goud, smaragd en ander edelgesteente aan den meergod brengen ging. Dit meer ligt slechts op korten afstand van Bogota, in Peru, en verscheidene po gingen zijn reeds in het werk gesteld om het te dempen, echter steeds tevergeefs. Enkele gouden ornamenten zijn in den loop der jaren wel ontdekt, maar niet de hoe veelheden van het glanzende metaal of de schitterende edelgesteenten, welke men er verwachtte. Er bestaat echter geen twij fel, dat groote natuurschatten op den bo dem van dit modderige meer verborgen liggen, wachtend op iemand, die de juiste wijze van ontginnen ontdekt. Toen de Spanjaarden eenmaal de be schaafde stammen op de plateaux van Mex ico en Peru hadden verslagen en geplun- gehouden zal Worden) dan moeten 'zij uitsluitend voor de groote mogendheden gereserveerd worden, zonder welke eene internationale beslissing geen waarde heeft; doch dan ook aan alle groote mogendhe den toegewezen worden. Wij zullen ook verder naar de grootst mogelijke univer saliteit van den Bond moeten streven, en dus de toetreding van de Vereenigde Sta ten en ook van Rusland trachten te ver krijgen. Voor de niet-permanente zetels zal ons streven evenwijdig moeten loopen met dat van den Volkenbond zelf, d.i. ook wij zullen moeten opkomen voor een werkelijke wisseling in de zetels, dus voor een bepaalden duur van het mandaat en een termijn voor de herkiezing. Wij hebben er een speciaal belang bij om de particuliere bonden uit den Volkenbond te weren, opdat ook de buiten deze groe pen, b.v. de Kleine Entente, staande lan den in de gelegenheid komen :in den Raad vertegenwoordigd te zijn. Het „clique"-wezen schijnt den Vol kenbond inderdaad te ondermijnen. Gouden jubileum ran Noord-Brabants Waterstaat Donderdag bestond de Provinciale Wa terstaat in Noord Brabant een halve eeuw. Deze gedenkdag is door het personeel ge vierd. De hoofd-ingenieur, den heer J. Kerse- raaekers, werd een fraai bloemstuk aan geboden. Het bloemstuk bevatte de zin nebeelden van de groote werken, waaraan de Waterstaat thans arbeidtde ophooging der Maasdijken en de reconstructie van de provinciale wegen. Ir. J. P. v. Noorden schetste daarby de oprichting van den Waterstaat. Vervolgens begaven allen zich r.aar huize Lohengrin te 's Bosch, waar zij geza menlijk het noenmaal gebruikten. In den namiddag werd een tocht ge maakt naar den IJzeren Man en naar Oisterwijk. Tijdens den tocht werden de belangryke verbeteringen aan den Ryksweg Vian 's Hertogenbosch naar Tilburg en aan d en van Eindhoven naar 's Hertogenboschl bezichtigd. Ook van buitenstaanders werden veel gelukwenschen ontvangen. derd, begonnen zij om te zien naar nieuwe middelen om het rampzalige goud te vin den. De minste geruchten werden geloofd en iedere eenzame Indiaan, die ook maar even het woord .„goud" uitsprak, werd opgesloten en ondervraagd. Het wordt ook nu nog dikwijls verteld, dat de indertijd te Vera Cruz ingestelde „Inquisitie" verlof had tot „ondervragen" van iedereen, die ook maar eenigszins onder verdenking kwam, meer te weten van het fabelachtige Eldorado. Deze eigenaardige manieren van „recht spreken" gaven tenslotte gereede aanlei ding tot een steeds stijgende verontwaar diging van rechtschapen zeevaarders als Hawkins en Frobisher en veroorzaakten de heugelijke wapenfeiten van Drake, die Vera Cruz belegerde en van wien nu nog verteld wordt dat hij den baard van den koning van Spanje liet verschroeien. De eerste goed georganiseerde ontdek kingsreis naar Eldorado was een gemengde expeditie van Duitschers en Spanjaarden, welke uit Spanje vertrok in 1528 en twee jaren later de binnenhaven introk bij Co- ro, in Venezuela. Na eerst vele ongerecht vaardigde en dikwijls gruwelijke wreedhe den op de Indianen bedreven te hebben, moest deze expeditie tengevolge van onop- -oq uoguuaq^uo uo uaSiqsuoSo} aqhiopnoq: zwijken én slechts een klein getal over levenden vond den weg naar Coro terug, zonder iets anders te hebben Ontdekt dan de gouden ornamenten om de halzen hun ner ongelukkige slachtoffers en gevange nen. GEDOEMD TOT DEN ONDERGANG Vele andere expedities volgden, maar geen enkele met meer succes. En toch, in spijt van al deze ondervindingen scheen het geloof in het bestaan van Eldorado eer toe dan af te nemen. In 1559 zette een groote en sterk uitgeruste expeditie onder Don Pedro D'Ursua, voet aan land aan de westzijde der Andes, in Peru, met het plan den loop van de Amazone-ri vier te volgen en Eldorado te ontdek ken, waarvan men de ligging veronder stelde ter hoogte van het tegenwoordige Manaos, bij het kruispunt der Amazone De dubbele meord te Culemborg De Commissaris van politie gearresteerd. In verband met den dubbelen moord te Culemborg in December 1923 gepleegd, zijn reeds tal van personen gearresteerd. Onlangs deelden wij mede, dat de Centrale Recherche van de hoofdstad op verzoek van de justitie nog altijd in het onderzoek gemengd was, zulks in verband o.a. met de politiekwestie te Culemborg. Het is ook reeds eenigen tijd geleden, dat de oud-politiebeambte Haveman ge arresteerd werd, als verdacht van meer van deze lugubere zaak af te weten. Er werden huiszoekingen in zijn woning ver richt, doch men kon niets vinden. Na eenige dagen pleegde Haveman zelfmoord. Doch eensklaps werd de vrouw van Haveman door twee Amsterdamsche recher cheurs gearresteerd. Zij werd naar Tiel overgebracht. De correspondent van de Tel. te Tiel meldt vervolgens, dat aldaar Vrijdag den geheelen dag instructie gehouden is met de verdachten in de moordzaak. De weduwe Haveman werd aan een langdurig verhoor onderworpen. Naar het schijnt heeft de vrouw belang ryke verklaringen afgelegd. De commissaris van politie uit Cuiem- borg, de heer Blok, die mede in verhoor genomen werd, is na langdurige onder vraging om half zes 's middags eveneens in het Huis van Bewaring ingesloten. De weduwe Haveman is voorloopig in vryheid gesteld. Nog is Vrydagavond gevankelijk te Tiel binnengebracht de 30-jarige S. uit Tricht, die eveneens, na een verhoor, naar het Huis van Bewaring gebracht is. Zoo bevinden zich thans in verband met deze zaak, die al zooveel onrust en beroe ring in deze streek heeft gebracht, niet minder dan vier personen in voorloopige bewaring, te weten Zweris, Vroege, Blok en Smalling. Met spanning wordt de ontknooping van het drama in de garische streek om Tiel en Culemborg tegemoet gezien. en de Rio Negro. De expeditie scheen van het eerste oo genblik af tot den ondergang gedoemd, en men begon reeds dadelijk met bloed vergieten, afpersingen en meer domme streken. Pedro d'Ursua dacht zich op ge makkelijke wijze populair te maken, maar hij was een zwakkeling en zeer onvoor zichtig; bovendien sloeg hij alle raadge vingen van ervaren reizigers in den wind. De expeditie was samengesteld uit avon turiers en bannelingen van elk allooi, die in de onderneming niets meer zagen dan een gelegenheid om zichzelve tot in het fabelachtige te verrijken, maar geen grijntje gevoel voor ,$licipline en orga nisatie bezaten. Reeds bij de afvaart was Pedro D'Ursua gewaarschuwd voor zekere leden van de expeditie, onder meer voor de beruchte Lope D'Aguirre, maar hij schonk ook hier geen aandacht aan en beging bovendien een ongehoorde fout, om een vrouw mede te nemen, met name Dona Inez de Atienza, de beeldschoone weduwe van een koop man uit Lima, waarmedei h ijlater wenschte te huwen. Het schijnt dat hij voor het bijeenbren gen van het benoodigde kapitaal voor de expeditie groote moeilijkheden heeft ondervonden en eerst na een jaar lang overal te zijn teleurgesteld, de laatste som ontving uit handen van Pedro Portillo, een priester, die echter de gunst bedong, dat h ijde expeditie als vicaris zou ver gezellen, in ruil voor zijn deelname aan de gevaarlijke speculatie, waartoe men hem min of meer gedwongen had. ■ANNEXATIES IN ONBEKEND GEBIED. Eindelijk, na langdurige vertraging bij het bouwen van sloepen en platte booten, welke de expeditie verder moest voeren, jen terwijl na vele verkenningstochten de hoop reeds opgegeven was of het voor naamste doel wel ooit zou worden bereikt, kwam men bij de kruising tusschen de Ucayalia rivier met de Amazone. Pedro d'Ursua riep daar zichzelve uit tot gou verneur der nieuwe provincie Eldorado (welke men echter nog met gevonden had) en liet de expeditie daarna eigenlijk De moordzaak opgelost. Nader vernemen wy nog dat de moord- puzzle opgelost is en het vast staat door wien de moord gedaan is. Ofschoon de namen van de daders wel bekend zyn, kunnen deze door omstandigheden nog niet worden medegedeeld. De heer O. de Beus, de schryver van de geruchtmakende artikelen tegen den Commissaris van Politie, is Zaterdag jl. tegen half elf te Tiel voorgeroepen. Vast staat dat hij voor een groot deel medege werkt heeft tot oplossing van de moord- puzzle. o— Nieuwe klewangorerral in West-Atjeh. Maandag 5 April had een nieuwe kle- wangoverval plaats op de patrouille onder den kapitein der infanterie J. Paris, naby kampong Sape, Boven-Kandang, in hei iand- schap Kloeët, onderafdeelmg Tapatoean, W.-kust van Aijeh. Gesneuveld zijn kapitein Paris en vijf maréchaussées zwaar gewond werden vijf maiéchausées, een ziekenver pleger en twee dwangarbeiders. De vyand had negentien dooden. o— Bosch- eu heidebranden in N.-Brabnnt Onder de gemeente Maasheeze heeft een felle bosch- en heidebrand gewoed. Een groote oppervlakte bosch en heide, grooten- deels toebehoorende aan de gemeente Maas heeze, is kaai gebrand. Ook is een bosschage, toebehoorend aan de N.V. Philips Gloeilampenfabriek ter grootte van ongeveer 1 H.A, totaal afge brand. o Begin tui brand in het Leidsche Ziekenhuis. Zaterdagavond ontsto.d in de kinderzie- kenzaal op de tweede verdieping van het Academisch Ziekenhuis te Leiden een begin van brand, die aankwam in den schoorsteen. Hoewei de brandweer was aangerukt, behoefden zij geen dienst te doen, omdat het personeel den brand reeds met eigen materiaal had gebluscht. o— Verroer dienstplichtigen per autobus De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voor het vervoer van dienstplichtigen eerst goed een begin maken met het af zakken der Amazone. Een heugelijke reis. Lope D'Aguirre, voor wien men D'Ursua gewaarschuwd had, wist nu geheel on verwacht een complot te smeden. Hij bleek al van het begin qt getwijfeld te hebben aan de mogelijkheid om Eldorado te ontdekken en het was er hem veel meer om te doen, zich tegen de woning van Spanje te keeren en aan het hoofd van een goed gewapende bende Peru bin nen te vallen. Hij beraamde allerlei laffe beschuldi gingen om de gemoederen tegen D'Ursua op te hitsen, waardoor de stemming al spoedig haar toppunt bereikte. Zij ein digde in een ontzettende moordpartij op den „gouverneur" en zijn vrienden, juist toen de expeditie de kruising bij Rio Jutay bereikte. Aguirre plaatste nu een slappe, ver waande Hidalgo, Don Fernando de Guz man, aan het hoofd der expeditie en spoedig volgde ieder lid der onderneming de bevelen van dezen op. Het plan was nu, de open zee door den mond der Amazone te bereiken, de Margarita-eilan- den te plunderen en dan met den buit omvaren naar het Noord-Westen, om van dat punt uit in Peru te landen. Aguirre heeft met ijzeren hand in wer kelijkheid de expeditie geleid en hij blijkt over het geheel zeer bloeddorstig te zijn geweest. Meedoogenloos bracht hij een ieder, die hem ook maar voor het geringste in den weg trad, om het leven. Hij vermoorade Inez de Atienza en vestigde een soort terreurregeering, welke de ge heele expeditie tot een lange bloed- en moerdhistorie stempelde. HET EINDE VAN AGUIRRE. Aguirre bereikte de kust met een klein geta» overblijvenden der expeditie in 1563, maar het was voor hem niet weggelegd, zelt de kwade vruchten van zijn samen zweringen en slachtpartijen te plukken. Na een verwoeden strijd om het bezit van Panama werd hij door sluipmoord om gebracht door leden van zijn eigen bende. Zijn hoofd en handen zond men naar den Gouverneur van Peru met de boodschap, bij opkomst in werkelijken dienst enz. voor Ryks rekening gebruik mag worden gemaakt van autobussen, die besterad zijn om geregeld langs een bepaalden weg de personen, die zich daartoe aanmelden te vervoeren, en dus zyn te be schouwen als openbaar middel van ver voer. Indien de ondernemers het vervoer alleen wenschen tegen dadelijke betaling der kosten, dan kunnen de burgemeesters de kosten by voorschot voldoen en aan het Depaitement bij declaratie in rekening brengen. o— Brand op de Hilrersumsche heide Zaterdag ontstond, vermoedelijk door het wegwerpen van een brandende sigaar, op de Hilversumsche heide brand, die slechts met groote moeite door politie, brandweer en een aantal burgers werd bedwongen. Ongeveer 600 M3 brandde af. o— Tragisch slot ran een rniie Maandagavond 5 April is tusschen het echtpaar Hork, dat liep te wandelen in de Huygenstraat te Rotterdam, hoogloopende ruzie ontstaan. Ter hoogte van de P. C. Hooftstraat kwam toen een motorwagen van lyn 15 in voile vaart aanryden, op weg naar het eindpunt van die iyn in Spangen. Plotse ling is de vrouw toen voor de motorwagen gesprongen. De man wilde haar nog terug trekken, doch kwam met de vrouw onder de tram. De vrouw was onmiddellijk dood, terwyl de man met ernstige kneuzingen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werd vervoerd. Het echtpaar woonde in de Spiegelstraat nr. 14, en heeft zeven kinderen. De man heefi nog verklaard dat den bestuurder absoluut geen schuld treft. Nadat de tram was opgevyzeid en de beide slachtoffers er onder vandaan waren gehaald bleek de bestuurder echter nergens te vinden. Deze was blykbaar onder den indruk van het ongeval van zijn wagen gevlucht. De conducteur heeft toen den wagen langzaam naar het eindpunt gereden', o— dat deze lichaamsdeelen afkomstig waren van den man, die in opstand was geko men tegen aller meester, koning Philip van Spanje en zijn vertrouweling, den Gouverneur van Peru. Het vreeselijke einde van D'Ursua's ex peditie was ook nog niet in staat om den dorst naar goud bij de Spanjaarden te stillen, nog minder om hun geloof in het bestaan van Eldorado te vernietigen. Twee of drie halt-officieele expedities volgden nog, maar alle zonder eenig succes en met hetzelfde resultaat. De ontevreden heid maakte zich al dadelijk van de be manning meester, afgunst tierde welig en het einde kwam altijd met den dood van enkelen en het falen van allen. En nog in deze dagen, in vreemde ha ven of op het scheepsdek, hoort men fluisteren over de beroemde geschiedenis der Incas en een van hun gouden pa leizen ligt nog te wachten tot het ge vonden wordt; maar deze generatie is ge lukkig al tevreden met een kleine vondst van smaragd ot wat meer pf minder wasch- goud. Er bestaat echter geen twijfel dat kort na de invasie van Cortez, de Spanjaarden in het bezit kwamen van uitgestrekte goud velden en terreinen, waar edelgesteente ge vonden werd; alles ontroofd aan de Indi anen. Een deel dezer natuurschatten vond zijn weg naar de Engelsche schatkist door de hulp van Engelsche ontdekkingsreizi gers, die gelukkig zoo verstandig waren, elkaar niet te vermoorden uit niets dan lage hebzucht. Maar met dit al werden de droomen over Eldorado nimmer ver wezenlijkt. De expedities naar het goudland zijn echter toch niet zonder waarde gebleven want, evenals de alchemisten onbewust de basis legden voor de moderne chemie, hebben de oude Spanjaarden onbewust de gesteldheid van Zuid-Amerika ontdekt en bekend gemaakt. Zij zijn dan ook inder daad de stichters der moderne republieken van Brazilië, Argentinië, Chili en Peru, Volgend nummer: i I EEN RAADSEL VAN DE GOLVEN NIEUWSBLAD nor liet Lud van Htislti en AltmjiiLangstraat en U fioiiëlerwaarii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1