Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. 10.4593 üri S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Raamsdonksveer. DAMRUBRIEK. Parlementair Overzicht. Binnenland Adriaan v. Doorn, T. BOONSTRA. Draagt onze Vero Cap 2.75, 3.50, 4.50. BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J L. BÉNEKER, A n d e I (N.-Br.) Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Wij geven thans het vervolg van de variatie uit de 3429 opening, die we de vorige week behandelen tot den 4en zet. De stand nd zet 24 van Zwart is 25 26 27 28 29 30 31 31 32 33 34 34 35 35 36 37 38 39 40 41 41 - 37 3934 37—32 32-28 47-41 8—13 13 19 9—13 42-37 3—9 37 32. De laatste zetten van Wit waren vrijwel gedwongen om den kettingstand tegen te gaan. 18-23 29X18 12X23 28-22 20 -25 3328 gedwongen, want op 4339 van Wit speelt Zwart 24—29 en 13-19. 9—14 4137 (Hier gaat 3833 niet, want dan wint Zw. door 2430). 43—39 14-20 48—43 7—12 34—30 25X34 39X30 20-25 22—17 25X34 17X26 2429 11 met vrijwel gewonnen stand voor Zwartschijf 34 houdt drie Witte. CORRESPONDENTIE. A. de G. te Heusden en anderen. Op uw verzoek geef ik hier een niet te moei- lyk schaakprobleem. Auteur J. J. COLSA, Dordt. De stand is WitK e7, D g5, P d6, L h4, pion nen op a3 en c2. ZwartK d4. Wit begint en geeft mat in twee zetten. Ge moet er op letten dat bij schaken Wit van de lage naar de hooge num mers speelt, juist anders dan bij 't damspel. Interessant is onderstaande miniatuur- party gespeeld door twee meesters op 't schaakbord WitReti ZwartDr. Tartakower 1) e2e4 c7c6 2) d2-d4 d7—d5 3) P bl—c3 d5Xe4 4) P c3Xe4 P g8-f6 5) D dl—d3 e7e5 6) d4Xe5 D d8-a5f 7) L cl—d2 D a5X«5 8) 0-0-0! P f6X*4? 9) D d3d8 f K e8Xd8 10) L d2—g5f K d8c7 11) L g5—d8 mat. De oplossingen van het probleem binnen 14 dagen aan mijn adres. B. Recensie. Ook in onze omgeving neemt de pluim veeteelt steeds grooten omvang aan, wordt het voordeel van kippenhouden meer en meer ingezien en begint men er het voor beeld van kippenhouders van elders na te volgen die behalve naar goede huisvesting en verzorging streven naar verbetering der verschillende rassen en zich daartoe be dienen van goede voorlichting. Deze kan men vinden in het geïllustreerde weekblad ïKIeinveeteelt« waarvan ons eeriige num mers ter recencie werden toegezonden. Wy raden ieder kippenhouder, die dit blad niet kent in zijn eigen belang aan een proefnummer aan te vragen bij de Naaml. Venn. «De VljjU Arnhem, Koning straat 15. Geen «Partij van den Arbeid*. Een wetsontwerp. De Eerste Kamer weer bijeen. 's Gravenhage, 8 April. De S.D.A.P. hield met de Paaschdagen een congres, waarop verschillende politieke kwesties ter sprake kwamen. Nu Vliegen de leiding van de partij heeft neergelegd, kwam het vraagstuk van een bezoldigd party-voorzitter aan de orde. Maar dit punt werd tot een volgend jaar uitgesteld, daar Henri Polak zich bereid had verklaard, gedurende een jaar het partijpresidium op te nemen Van beteekenis op parlementair gebied was de houding, welke het congres aannam ten opzichte van Stenhuis' plan voor een «partij van den aibeid*. Het partijbestuur verklaarde bij monde van den heer Vliegen, dat het weigert mede te werken een commissie te benoemen, die de vraag van een «partij van den arbeid« moet onder zoeken. In de eerste plaats, omdat het bestuur de meening van de vakbeweging niet kentin de tweede plaats, omdat de S.D.A.P. de politieke orga?iis&»ie der ar beiders is en men het bestaansrecht van de S.D.A.P. niet in twijfel gaat trekken. Ten derde, heeft enen in de landen, waar een party bestaat als Stenhnis bedoelt, groote moeilijkheden te overwinnen, juist door dezen organisatievorm. En het congres ging met de opvatting van het bestuur der pari ij mee, zoodat er geen commissie over deze vraag wordt ingesteld. Daarmede is dus dit vry belangrijke voorstel vooral met het oog op de po litieke constellatie van de baan. De dreiging van Stenhuis, dat hij zou moeten vreezen, dat, als de vakbeweging niet wordt ingeschakeld, zij zelfstandig «politiek* gaat voeren wat slechts verdeeldheid zou brengen bleef dus zonder effect. Thans is by de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, strekkende tot wijziging van de wet op de inkomstenbe lasting van 1924. Daarmede wordt beoogd, de bosschen met uitzondering van de z.g. hakbosschen aan de inkomstenbe lasting te onttrekken. Minister De Geer is namelijk van oordeel, dat bij de behan deling van een wetsontwerp in 1923' is gebleken, dat de Tweede Kamer vrij al gemeen van oordeel is, dat de aanwas van opgaand hout, indien daarvan belasting wordt geheven, toch niet door de inkom sten belasting diende te worden getroffen. Dit standpunt neemt de minister ook geheel in. Hij vindt het ook van groot algemeen belang, dat we een goeden boschstand bezitten. Vandaar dus dit wetsontwerp, dat in betrokken kringen wel met inge nomenheid zal worden begroet. Eindelijk ging dan de Eerste Kamer ook weer haar werkzaamheden hervatten. In de eerste plaats was daar de benoeming van een commissie van onderzoek van de ge loofsbrieven van de nieuw benoemde leden, Jhr. Mr. G. A. V. Michiels van Kessenich en Jhr. Mr. De Savornin Lohman en hun beëdiging. En toen dat geschied was, kwam de mededeeling van de Regeering, in 'verband rnet het eindigen van de ka binetscrisis Men betwijfelde of deze, na hetgeen er reeds in de Tweede Kamer over deze kwestie gesproken is, nog veel nieuws zou opleveren. Inderdaad was er dan ook weinig wereld schokkends. Baron van Voorst tot Voorst hield eerst nog een korte toespraak waarbij hij het Koninklijk huwelijk memoreerde, alsook de overstroomingsramp en de be noeming van het Eerste Kamerlid prof. Slotemaker de Bruine tot minister van Arbeid. En dan kwam de premier zich en zijn kabinet bij de Eerste Kamer in- troduceeren, waarbij hij zich in hoofdzaak refereerde aan de regeeringsverklaring in de Tweede Kamer en de daarop gevolgde debatten. Toch deed hij nog een beroep op de leden der verschillende partijen, ook van de Eerste Kamer, om in de buiten gewone omstandigheden welke dit kabinet tot zijn optreden hebben genoopt, aanleiding te vinden, het minder te beoordeelen naar zyn parlementaire positie, dan naar zijn daden. En de minister dacht zoo, dat zulks I van deze kamer misschien wij zouden zeggen hoogstwaarschijnlijk nog wat minder zelfbeheersching zou kosten, dan aan de Tweede Kamer, omdat deze Kamer reeds van nature, door de eigenaardige positie die zij in ons staatsbestel inneemt, minder geneigd is tot het accentueeren van politieke shibboleths. Jhr. de Geer wees er nog op, dat, waar de Kamer in de laatste 25 jaren een aantal malen een andere politieke samenstelling heeft gehad dan de Tweede Kamer (11 van de 25 jaren) en dit nooit tot groote politieke conflicten 1904 uitgezonderd heeft geleid, dit misschien wel een aanwijzing kon zyn voor het feit, dat het de Eerste Kamer geen al te zware offers zal vragen, zich aan te passen aan de sfeer, waarin dit kabinet wenscht te leven en te werken. Men zou hierin een bedekt verzoek kunnen zien, of de Eerste Kamer wellicht zoo vriendelijk zou willen zyn, zich van critiek te onthouden. Maar dat was toch niet de bedoeling, verklaarde premier. Want hoe meer men dit kabinet naar zijn daden zal beoordeelen, hoe liever het hem zal zijn. Maar de minister deed .slechts uitkomen, waarom het kabinet meende, dat zijn ab normale positie op zich zelve in deze Kamer het gemeen overleg niet zal bemoeilyken. Ten slotte deed de minister een beroep op deze kamer om voor de gaafheid onzer parlementaire instellingen te waken en dus, wanneer zich eerlang in de Tweede Kamer weer een politieke meerde» beid zou blyker te vormen ook al zou deze zoodanig zijn, dat daarvoor in de Eerste Kamer nog geen gegevens aanwezig zouden zijn de aandacht van dit kabinet hierop te vestigen. Ongetwijfeld wel een beroep op de politieke onbaatzuchtigheid van onze goede Eerste Kamer. Eindelijk was daar nog de mededeeling van den minister van Buitenlandsche Zaken in zake onzen handel met Turkye. De nota's, met de Tarkscha regeeritig gewis seld, weiden aan de Kamer overgelegd. Van belang voor onzen handel is, dat ten slotte overeengekomen is. dat Nederlandsche goederen bij invoer van Tuikye zullen wor den behandeld op basis van het tarief van invoerrechten, zooals deze in het verdrag van Lausanne zijn geregeld. Dit komt in de praktyk neer op behandeling op voet der meestbegunstigde natie. Turksche goe deren zullen bij invoer in Nederland even eens dit voorrecht genieten. De handel kan dus tevreden zijn met de resultaten, door Buitenlandsche Zaken bereikt. POLITICUS. Onder den trein geraakt In den nacht van Zondag op Maandag om half één wilde te Alkmaar de 21-jarige A. V., marinier 2e kl. aan boord van het wachtschip «Emma* te Helder en geboortig uit Venlo, den laatsten trein naar Helder nemen. De trein was reeds in beweging en hem werd ontraden, nog te probeeren mee te komen. Hij deed desondanks toch die poging, met het gevolg, dat hy van de treeplank gleed en onder den laatsten wagen kwam. De ongelukkige werd deerlijk verminkt. Zijn lijk is naar de Aigemeene Begraafplaats overgebracht, en vand?ar per ziekenauto door hospitaalsoldaten naar Helder vervoerd. o— Doodgereden Bij een fietstocht is de zoon van den heer S. de J. uit Maastricht, nabij het Belgische plaatsje Reckheim doodgereden. Echtelijke twist Op den avond van Paasch-Zondag ont stond in de woning van H. P. aan de Eerste Kasterenstraat te Den Bosch een echtelijke twist, die al spoedig zeer hoog liep. Op een gegeven oogeoblik trof P. het 2 jarig kind met een hard voorwerp, met het gevolg, dat het hevig bloedend ineenzakte. Per auto werd het naar het ziekenhuis vervoerd. De politiégeneesheer constateerde zware verwondingen aan het hoofd en vermoedelijk ook hersenschudding 's avonde was het kind nog niet buiten gevaar. De vader is door de politie in arrest gesteld. o— Een wolkbreuk Een wolkbreuk en een bandjir hebben in de Kotta (stad) van Madioen een ge deelte van den weg weggeslagen en over stroomd. Huizen zijn ingestort en wegge spoeld. De suikerfabriek Redjo Augoen is ondergeloopen. De rivier is gestegen een meter boven het hoogste bandjirpeil. Het Ngawische, de langste afdeeling der residentie Madioen, is ernstig geteisterd. Drie tuiaec van de suikerfabriek Soedhono I AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie zyn gedeeltelijk overstroomd. Vier dessa's zyn geïsoleerd. De bevolking redde zich in prauwen. De administrateur van Soed hono voorziet de slachtoffers van de eerst noodige levensmiddelen. o DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Naar de „Tel." verneemt, is mr. E. G. S. Bourlier, advocaat in Den Haag, tot den heer Blok, den Culemborgschen po litiecommissaris, als wiens raadsman hij optreedt, in het Huis van Bewaring toe gelaten en heeft met hem een onderhoud gehad. De heer Blok wordt door de Ju stitie vastgehouden op grond van het ver moeden, dat hij omtrent de Culemborg- sche moordzaak meer zou kunnen mede- ueelen dan hij tot heden heeft gedaan. Hiertegen is, naar wij vernemen door de heer Blok krachtig opgekomen. Hij ontkent ten sterkste iets meer van deze aftaire te weten dan door hem destijds in zijn rapport aan de Justitie is mede gedeeld. Alle andere geruchten, die er loopen, zijn gefantaseerd en berusten op geen enkelen grondslag. Zijn vroegere verhouding tot den oud- recherciieur Haveman, wordt door hem als geheel normaal beschouwd. Haveman was als rechercheur een beste kracht in het politiecorps, waarmede hij uiteraard voor aienstzaken veel omging. Dat Haveman dit vertrouwen zoo te schande heeft gemaakt, had hij nooit ver moed. De verhalen door de vrouw van Haveman tnans aan de Justitie medege deeld, zijn volgens den heer Blok louter van „hooren zeggen". Hij, die opheldering had kunnen geven, is dood. Mr. Bourlier, die tevens te Tiel kennis heeft kunnen nemen, van de officieele stukken, verwacht niet, dat de heer Blok nog lang zal worden vastgehouden, aan gezien men z. i. hier geen voldoende gronden voor zal hebben. o ZIJN GEHEUGEN VERLOREN? Een zadelmaker, die zijn huis niet kan vinden. De vórige week Dinsdag is een zekere De W., zadelmaker te Middelharnis, naar Gouda vertrokken ten einde aldaar zaken te doen. 's Avonds zou hij weer bij vrouw én kinderen thuis zijn. Hij is echter, naar aan de „Msb." wordt gemeld, niet terug gekeerd en tot op het oogenblik spoor loos verdwenen. Woensdag kreeg zijnega een telegram, dat hij de tram in de Rosen- straat te Rotterdam gemist had. En in een brief, welke hij haar Donderdags van uit Utrecht zond, hij was althans aldaar afge stempeld, schreef hij, dat hij van zijn fiets was gevallen, zijn hoofd erg bezeerd had en nu het huis niet meer terug kon vinden. Zijn schrijven was eenigszins zon derling gesteld en wekte bij de familie leden het vermoeden, dat zijn geestver mogens in de war zijn. De Rotterdamsche recherche werd met de zaak in kennis gesteld en deze wis.t reeds spoedig ,dat hij gelogeerd had in het geheelonthoudershotel aan de Oppert. Toen bleek, dat hij in Utrecht een brief verzonden had, was men ook daar spoedig ingelicht van fiet feit, dat hij ook daar in een geheelonthouderslogement had vertoefd. Iets bijzonders had de ho telier niet aan hem ontdekt. Zaterdagmorgen kreeg de familie weer een eenigszins verward gesteld schrijven van den verdwenen, thans gestempeld te Apeldoorn, waarin hij mededeelde, dat hij nog steeds zijn huis zoekt. De geheele reis schijnt hij gedaan te hebben per rijwiel, dat hij van huis had meegenomen. Door den val van het rijwiel schijnt de man een zekere verstandsverbijstering be komen te hebben en dwaalt hij nu reeds dagen door het land. Het is echter vreemd, dat men hem nog niet op het spoor is kunnen komen. De groote angst waarin vrouw en kinde ren nu alle dagen wachten op nadere be richten laat zich moeilijk beschrijven. De verdwenen is gemakkelijk te herkennen aan een litteeken in het gelaat, hij heeft don ker krullend haar en een bleek gezicht. Een zijner beenen is stijf. o— ZIJ WILDE DE KONINGIN SPREKEN. Een 40-jarige juffrouw uit Amersfoort had reeds herhaalde malen over belasting zaken enz. gerequestreerd. Echter steeds tevergeefs. Ten einde zekerheid te hebben, dat thans haar adres in handen der Ko ningin kwam, reisde ze van Ter Schuur naar Den Haag. Zij ontdekte de Konin gin op een wandeling langs het strand in gezelschap van den Prins. Mej. S. uit Amersfoort stapte bedeesd op H. M. toe en overhandigde haar adres, dat door de Ko ningin onder dankzegging werd aanvaard. Een tweetal agenten dat het geval zag, geleidde daarop Mej. S. naar het hoofd bureau van jxilitie, vanwaar ze de terug reis aanvaardde. Tel. o— EEN GOEDE VONDST. I Een landbouwer te Westkapelle vond I bij het spitten op het land een halven gouden rijder uit het jaar 1760. De munt was nog geheel gaaf. o— VERMIST VEE. Heel wat vee, dat tijdens den water snood uit het overstroomde gebied van Maas en Waal naar de niet-overstroomde gebieden werd teruggebracht, is nog lang niet terecht. Zoo zouden bijv. in Leeuwen nog een 25-tal runderen vermist, ter waar de van ongeveer f 3000. Vóór 3 April moest al het weggevoerde vee zijn terug gehaald. HET WRAK VAN DE TERSCHELLING. Aan de reederij Doekesen op het eiland Terschelling is door de Marine opgedra gen materiaal ter beschikking te stellen voor een onderzoek naar het wrak van den op 25 November van het vorig jaar ver ga nen loodsschoener de Terschelling. Woensdag vertrokken van Terschelling de beide sleepbooten „Noordvaarder" en „Neptunus". Het onderzoek geschiedt onder leiding van een marine-officier. Behalve deze gaat ook mede de duiker J. v. Drimmelen uit IJmuiden, die wanneer een wrak gevonden wordt, zal onderzoeken of het gevonden wrak, dat van den loodsschoener is. DE STERKE VAL VAN DE MAAS. Het water der rivier de Maas is de laatste dagen wederom zoodanig gevallen dat op het riviervak Roermond-Venlo de scheepvaart slechts met beperkten diepgang mogelijk is. Schepen met grootere vaar- diepte dan 1.80 M. loopen gevaar onder Belteld aan den grond te loopen. o— DE MANDENMAKERSSTAKING. De conferentie, gehouden op 3 April j.l. tusschen beide partijen onder leiding van Dr. Deckers heeft niet tot overeenstem ming geleid. Als gevolg daarvan wordt de staking voortgezet. o— DE AANVAL GP ATJEH. Een nader Aneta-telegram uit Koeta- radja meldt: De jongste aanval geschiedde in den vroegen morgen van jongstleden Zaterdag, kort na den aanvang van den marsch. De brigade van kapitein Paris werd door on geveer 40 man, vlak voor den ingang van kampong Sapik met klewangs onstuimig aangevallen. De aanvallers waren uit de kamjjongs Sapik en Doerian in het Kawan- gebied, zoomede uit kampong Balei in het landschap Kloeët. De brigade bleef mees ter van het slagveld. Een dwangarbeider waarschuwde het landschapshoofd, die ziek was en op ongeveer anderhalf uur at- stands woonde, doch dadelijk kwam om hulp te bieden bij het vervoer van doo- den en zwaar gewonden. Intusschen kwam een andere brigade onder leiding van een sergeant ter plaatse. De actie was concentrisch ingezet door kapitein Paris met drie brigades mare chaussees om Tjoet Ali, een der verwon de leiders van de Troemonbende, die na de ontmoeting met de colonne van Heer- de zich van die bende gescheiden had Schapenmarkt 20 DEN BOSCH, mmm§t Enorme sorteering Lage prijzen. Nieuwsblad 2—8 4 9 16—21 rfFLr:.r.2e: _r~. Oeci Bv» OovvwcesTgp f M $f%

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9